جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397


بيمه بيکاري کرونا به ايستگاه پرداخت رسيد

در جلسه شوراي عالي بورس تصويب شد؛
کاهش زمان امکان معامله «دارا يکم» از 2 ماه به يک ماه


ثبت نام وام يک ميليون توماني تا 10 خرداد ادامه دارد

معاون وزير راه‌ و شهرسازي :
14 پروژه ريلي و آزادراهي بورسي مي‌شوند


استفاده «رايگان» از سامانه‌هاي آموزش مجازي، براي يکماه ديگر تمديد شد


تريبون


ميز خبر


 بيمه بيکاري کرونا به ايستگاه پرداخت رسيد 

 
با گذشت سه ماه از شيوع کرونا دولت به وعده خود درباره پرداخت مقرري بيمه بيکاري به کارگران بيکار ناشي از اين بيماري عمل کرد و بنا بر اعلام مدير کل حمايت از مشاغل و بيمه بيکاري وزارت کار، مقرري اسفندماه در چند روز آينده براي مشمولان واريز مي‌شود.به گزارش ايرنا، بيکاري، يکي از تبعات اقتصادي شيوع کروناست که به ‌واسطه اعمال محدوديت‌هاي ترددي و تعطيلي کسب ‌وکارها، دامن‌گير بخش قابل‌توجهي از نيروي کار کشور مي‌شود.

دولت براي حمايت از معيشت کساني که بالاجبار در دوره شيوع کرونا کار خود را از دست داده‌اند، پنج هزار ميليارد تومان در نظر گرفته که با تزريق به صندوق بيکاري، صرف حمايت از کساني خواهد شد که با تعطيلي مشاغل در اپيدمي کرونا از ادامه کار بازمانده‌اند. براي همين منظور سامانه‌اي به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir راه‌اندازي شد تا افراد درخواست خود را در آن ثبت کنند.

بر اساس اين گزارش مشاغل پرخطر تا پايان ارديبهشت و مشاغل کم خطر که از ابتداي ارديبهشت ماه آغاز به کار کرده‌اند، تا پايان فروردين ماه بيمه بيکاري دريافت مي‌کنند.بر اساس آخرين آمار 822 هزار و 868 نفر در سامانه بيکاري درخواست خود را ثبت کردند که از اين تعداد 689 هزار و 92 نفر مشمول دريافت بيمه بيکاري کرونا شناخته شدند.

پرداخت بيمه بيکاري مشمولان در انتظار اختصاص بودجه از سوي سازمان برنامه و بودجه کشور بود که «محمد باقر نوبخت» رييس اين سازمان هفته گذشته مجوز تخصيص 1286 ميليارد تومان از محل اعتبارات ريالي منابع يک ميليارد يورويي صندوق توسعه براي تامين هزينه‌هاي مديريت تبعات اقتصادي ناشي از کرونا به صندوق بيمه بيکاري سازمان تامين اجتماعي را ابلاغ کرد.بر اين اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در اطلاعيه‌اي اعلام کرد که تمام مقرري بگيراني که در اسفند سال گذشته بيکار شده اند ظرف 24 ساعت آينده پيامک تاييد نهايي دريافت مي‌کنند. مطابق اين پيامک متقاضيان بايد حداکثر ظرف مدت 12 ساعت به سامانه «ثبت درخواست بيمه بيکاري» مراجعه و شماره حساب بانکي خود را درج کنند.

ملي، ملت، صادرات، تجارت، رفاه کارگران و سپه، شش بانک عاملي هستند که مشمولان بايد شماره حساب متعلق به خود در اين بانک ها را، در سايت بيمه بيکاري به ثبت برسانند.فرآيند شناسايي مشمولان و واريز بيمه بيکاري فروردين نيز بلافاصله پس از پرداخت مرحله اول واريز مقرري بيمه بيکاري اسفندماه، آغاز مي شود.


 در جلسه شوراي عالي بورس تصويب شد؛
  کاهش زمان امکان معامله «دارا يکم» از 2 ماه به يک ماه 

 عضو جديد شوراي عالي بورس از تصويب کاهش زمان امکان معاملات صندوق‌هاي واسطه گري مالي دولت (ETF ها) از 2 ماه به يک ماه خبر داد.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از صدا و سيما، محمدرضا معتمد که در جلسه شوراي عالي بورس جايگزين سعيد فلاح در اين شورا شد در خصوص اين مصوبه به پايگاه خبري بازار سرمايه (سنا)، گفت: در جلسه قبلي اين شورا زمان امکان خريد و فروش صندوق‌هاي واسطه گري مالي دولت يا همان ETF‌ها 2 ماه در نظر گرفته شده بود که اين زمان در جلسه امروز به يک ماه کاهش يافت.

وي در خصوص احتمال تمديد زمان پذيره نويسي "دارا يکم" با توجه به پايان زمان پذيره نويسي اين صندوق تا31 ارديبهشت به دليل اين تغيير نيز گفت: هنوز تصميم يا خبر رسمي مبني بر درخواست تمديد اين زمان ارسال نشده است و در صورتي که چنين درخواستي صورت گيرد و تصميم گيري شود متعاقباً اعلام خواهد شد.پس از استعفاي سعيد فلاح پور، در جلسه شوراي عالي بورس پس از برگزاري مراسم سوگند، محمدرضا معتمد جايگزين وي شد.


 ثبت نام وام يک ميليون توماني تا 10 خرداد ادامه دارد 

 واريز وام يک ميليون توماني که از ابتداي ارديبهشت ماه شروع شد و با پرداخت به 20 ميليون و 184 هزار و 368 نفر، روزهاي پاياني خود را سپري مي‌کند و 10 خرداد آخرين فرصت ثبت نام براي دريافت اين تسهيلات است.به گزارش ايرنا، ستاد اقتصاد دولت براي کاهش پيامدهاي اقتصادي کرونا پرداخت وام يک ميليون توماني به 24 ميليون خانواده ايراني که يارانه نقدي (45 هزار و 500 توماني) مي‌گرفتند را تصويب کرد.نحوه پرداخت اين تسهيلات به صورت غيرحضوري انجام شد به اين صورت که، ابتدا بايد متقاضيان مشخص مي‌شد بنابراين سرپرست خانوار کدملي خود را از طريق سيم کارتي که به نام وي ثبت شده است به سرشماره 6369 پيامک مي‌کرد.پس از دريافت پيامک و با استفاده از داده‌هاي پايگاه اطلاعات رفاه ايرانيان مشمول بودن متقاضي براي دريافت وام مشخص و اعلام شد.در مرحله نخست بيش از 17 ميليون خانوار اين وام يک ميليون توماني را دريافت کردند و اين آمار تا 18 ارديبهشت ماه به 20 ميليون خانوار رسيد و براساس آخرين گزارش‌هاي وزارت تعاون از 24 ميليون و 200 هزار خانوار مشمول دريافت تسهيلات 20 ميليون و 184 هزار و 368 نفر آن را دريافت کردند.

«حسين ميرزايي» سخنگوي ستاد تسهيلات حمايتي کرونا در کانال تلگرامي وزارت کار اعلام کرد که 10 خردادماه آخرين فرصت براي دريافت اين تسهيلات است.


  معاون وزير راه‌ و شهرسازي :
 14 پروژه ريلي و آزادراهي بورسي مي‌شوند 

 معاون برنامه ريزي و منابع وزارت راه و شهرسازي گفت: مطالعات 14 پروژه زيرساختي براي ورود به بازار سرمايه آماده شده است و شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري در حال بررسي انواع روش و مدل‌هاي بورسي شدن آن‌ها هستند.اميرمحمود غفاري در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي ايلنا درباره جزييات بورسي شدن پروژه‌هاي عمراني اظهار داشت: اين اقدام اولين تجربه وزارت راه و شهرسازي است و در حال طراحي مدل و الگوي پياده سازي آن هستيم.وي ادامه داد: مطالعات 14 پروژه زيرساختي براي ورود به بازار سرمايه آماده شده است و شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري در حال بررسي انواع روش و مدل‌هاي بورسي شدن آن‌ها هستند. معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه جلسات فشرده با سازمان بورس براي طرحي مدل و الگوي ورود اين پروژه‌ها به بورس داريم، گفت: شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري در حال تدوين پروپزال آن با ادبيات بازار سرمايه براي سازمان بورس است و تا يک ماه آينده نهايي خواهدشد.

غفاري در تعداد پروژه‌هايي که از طريق بازار سرمايه تامين مالي خواهند شد، اظهار داشت: 7 پروژه ريلي و 7 پروژه آزادراهي وارد بازار سرمايه خواهند شد و در حال بررسي هستيم که کدام از اين‌ها پروژه‌ها بايد در اولويت قرار بگيرند.معاون برنامه ريزي و منابع وزارت راه و شهرسازي با اشاره زمان ورود اين پروژه ها به بورس ادامه داد: تلاش ما اين است که نيمه اول امسال اين پروژه ها وارد بازار سرمايه شوند البته قرار نيست براي تمام اين پروژه‌ها به طور همزمان اقدام شود و در مرحله اول دو پروژه بورسي مي شوند.


 استفاده «رايگان» از سامانه‌هاي آموزش مجازي، براي يکماه ديگر تمديد شد 

 وزير ارتباطات در توييتر خود از تمديد شدن ترافيک رايگان مراکز علمي و انشگاهي تا يک ماه ديگر خبر داد.«محمدجواد آذري جهرمي»در توييتر خود نوشت: استفاده رايگان اساتيد و دانشجويان عزيز از سامانه‌هاي آموزش مجازي به مدت يک ماه ديگر تمديد شد.

به گزارش ايرنا «سيد ستار هاشمي» معاون فناوري و نوآوري وزارت ارتباطات نيز اعلام کرد: با آغاز فراگيري ويروس کرونا در ايران و مجازي شدن فرآيندهاي آموزشي، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بطور داوطلبانه و بعنوان مسووليت اجتماعي اقدام به رايگان کردن پهناي باند مصرفي مراکز علمي و دانشگاهي و حوزه‌هاي علميه مورد تاييد مديريت حوزه‌هاي علميه و وزارت علوم کرد. وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در بازديد اخير معاون اول رييس‌جمهوري از اين وزارتخانه ارزش ريالي اين خدمت را بيش از 50 ميليارد تومان عنوان کرد و حالا ستار هاشمي از تمديد يک ماهه اين سرويس رايگان با دستور آذري جهرمي خبر مي‌دهد.


 تريبون  

 رئيس سازمان برنامه و بودجه:

امکان پرداخت منظم حقوق، يارانه‌ها و اتمام طرح‌هاي عمراني فراهم شد

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: با برنامه‌ريزي صورت گرفته و محور قراردادن صرفه‌جويي، امکان پرداخت منظم حقوق، يارانه‌ها و اتمام طرح‌هاي عمراني مثل گذشته فراهم شده است.

به گزارش مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور، در صفحه شخصي خود در فضاي مجازي نوشت: با وجود آنکه تحريم و رکود جهاني ناشي از ‎کرونا، منابع درآمدي ‎بودجه را به شدت تحت تأثير قرار داده، اما با عنايات الهي، برنامه‌ريزي صورت گرفته و محور قراردادن صرفه‌جويي، امکان پرداخت منظم حقوق، يارانه‌ها و اتمام طرح‌هاي عمراني مثل گذشته فراهم شده است.

از سوي شوراي هماهنگي بانک‌ها؛

ساعت کار جديد بانک‌ها از اول خرداد اعلام شد

طبق اعلام دبير شوراي هماهنگي بانک‌ها از اول خرداد ماه دورکاري و شيفت بندي کارمندان بانک‌هاي دولتي و نيمه دولتي لغو مي‌شود و کارمندان بايد براساس ساعت کار جديد در بانک‌ها حضور داشته باشند.

به گزارش خبرگزاري مهر، عليرضا قيطاسي دبير شوراي هماهنگي بانک‌ها در نامه‌اي خطاب به مديران عامل بانک‌ها اعلام کرد: احتراماً پيرو نامه شماره 103/ ه ب مورخ 20/‏01/‏99 اين دبيرخانه درمورد نحوه فعاليت شعب بانک‌ها با حضور دو سوم پرسنل به صورت شيفت بندي، چرخشي و دورکاري به استحضار مي‌رساند موضوع در جلسه اصلي مورخ 21/‏02/‏99شوراي هماهنگي بانک‌ها مطرح و مقرر شد از تاريخ 01/‏03/‏99 کليه کارکنان صنف و ستاد بانک‌ها در محل خدمت حاضر گردند و فقط ساعت کار کارکنان اناث داراي فرزند زير 8 سال و همکاراني که بيماري زمينه‌اي دارند، روزانه 2 ساعت تقليل يابد.

ضمناً چنانچه در هر استان با توجه به شرايط روز، ستاد ملي مقابله با کرونا تصميمي در خصوص ساعت کاري بانک‌ها اتخاذ نمايد، تصميم ستاد مذکور با هماهنگي استاندار محترم مد نظر قرار گيرد. بر همين اساس، ساعت کار کارکنان بانک‌ها از اول خردادماه 99 در روزهاي شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 الي 14 و روزهاي پنج شنبه 7 الي 13 است.

گفتني است، با شيوع ويروس کرونا در کشور در هفته‌هاي نخست تغييراتي براي ساعت کار و نحوه حضور کارکنان بانک‌ها اعمال شده بود که با رفع محدوديت‌ها اين تغييرات نيز برداشته شد. از ابتداي شيوع ويروس کرونا تا کنون جمعي از کارکنان بانک‌ها در پي ابتلاء به کرونا از دنيا رفتند که يکي از آنها مديرعامل بانک مسکن بود.

پيش بيني خريد بيش از 10 ميليون تن گندم مازاد در سال جاري

مشاور وزير و مجري طرح گندم وزارت جهاد کشاورزي گفت: پيش بيني مي شود امسال بيش از 10 ميليون و 500 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خريداري و به سيلوها و مراکز خريد دولتي تحويل گردد.

به گزارش ايلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزي، مهندس اسماعيل اسفندياري‌پور در حاشيه بازديد از مزارع نمونه گندم در شهرستان هاي سراب و بستان آباد گفت: سطح کشت گندم در کشور حدود 6 ميليون هکتار است که با توجه به شرايط مطلوب سال جاري، پيش‌بيني مي‌شود حدود 14 ميليون تن توليد گندم در کشور برداشت شود.

وي افزود: سطح کشت گندم حدود 6 ميليون هکتار است که حدود2 ميليون هکتار آن به صورت گندم آبي و 4 ميليون هکتار گندم به صورت ديم کشت مي‌شود و مي‌توان گفت که دو سوم سطح کشت گندم کشور با آب سبز (آب باران) تامين و آبياري مي‌شود.

مشاور وزير و مجري طرح گندم وزارت جهاد کشاورزي ادامه داد: برآورد اوليه با توجه به شرايط مطلوب سال جاري، حدود 14 ميليون تن توليد گندم در کشور است.

اسفندياري‌پور ميزان بارش، تأمين بذرهاي اصلاح شده، کود و سموم به اندازه کافي، مبارزه با بيماري‌ها و استفاده از روش‌هاي نوين آبياري را از شاخص‌هايي عنوان کرد که باعث افزايش برداشت گندم خواهد شد.

وي، گندم را کالاي اساسي و ضروري براي تأمين غذاي مردم عنوان کرد و ارزش اقتصادي اين محصول را در کشور 35 هزار ميليارد تومان دانست و خاطرنشان کرد: آماري که اگر ارزش اقتصادي جو و کلزا را که همزمان با گندم برداشت مي‌شوند به آن اضافه کنيم اين ميزان به 45 تا 50 هزار ميليارد تومان مي‌رسد.

مجري طرح گندم وزارت جهاد کشاورزي، قيمت تضميني هر کيلو گندم نان را 25 هزار ريال و هر کيلو گندم دوروم را 26 هزار ريال عنوان و تصريح کرد: امسال گندم توليدي کشور به صورت تضميني و تا 4 درصد افت از کشاورزان خريداري مي‌شود.

وي متوسط مصرف سرانه گندم براي نان هر ايراني را حدود 110 کيلوگرم دانست و گفت: متوسط مصرف سرانه گندم کشور 165 کيلوگرم و متوسط مصرف سرانه گندم براي صنف و صنعت حدود 130 کيلوگرم است.


 ميز خبر 

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران:

پرونده بوي بد به قوه قضائيه مي‌رود

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران گفت: دامداري ها و شرکت هايي که قانون را در مورد رفع بوي بد ناشي از فعاليت هاي خود رعايت نمي کنند پس از هشدار و بررسي وضعيت از سوي محيط زيست استان تهران به مراجع قضايي معرفي شوند.به گزارش ايلنا، جلسه ويژه بررسي و رفع بوي بد اطراف فرودگاه امام خميني(ره) به رياست نعمت الله ترکي رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران و با حضور نمايندگان و مديراني از جهادکشاورزي، محيط زيست و دستگاه هاي مرتبط برگزار شد.

در اين جلسه از 4 شرکت و دامداري بزرگ نام برده شد که سهم مهمي در توليد کود و فضولات حيواني (بوي بد) در چند ده کيلومتري فرودگاه بين المللي دارند. برخي از اين شرکت‌ها و دامداري‌ها با احداث تصفيه خانه مجهز به سپراتور و سيستم کلر زني و برخي هم بدون توجه به هشدار ها و اخطار ها به فعاليت خود ادامه مي دهند که در اين جلسه بحث شد.

نعمت الله ترکي پس از استماع گزارش دستگاه هاي مرتبط گفت: دامداري ها و شرکت هايي که قانون را در مورد رفع بوي بد ناشي ازفعاليت هاي خود رعايت نمي کنند پس از هشدار و بررسي وضعيت از سوي محيط زيست استان تهران به مراجع قضايي معرفي شوند.

گروه کالايي موز تغيير مي‌کند؛

بازار ميوه‌هاي نوبرانه نسبت به سال‌هاي گذشته شرايط بهتري دارد

رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي تهران نوسانات نرخ ارز و طولاني شدن فرآيند واردات دلايل گراني موز عنوان کرد.

اسدالله کارگر در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا در تشريح دلايل افزايش قيمت موز،‌ اظهار کرد: موز يکي از ميوه‌هاي وارداتي به کشور است که مانند هر کالاي واردتي ديگر تحت تاثير نرخ ارز قرار مي‌گيرد.

وي ادامه داد: در حال حاضر ارز روزهاي پر نوساني را طي مي‌کنند و هر روز شاهد افزايش نرخ آن هستيم و جاي تعجب ندارد که کالاهاي که وارد کشور مي‌شوند افرايش قيمت را تجربه کنند.

کارگر ديگر دليل تاثيرگزار بر افزايش قيمت موز را طولاني شدن فرآيند واردات عنوان کرد و افزود: در حال حاضر به دلايل مختلف از جمله کرونا فرآينده واردات طولاني شده است يکي از بخش‌هاي اين فرآينده قرنطينه بهداشتي است که مدت زمان آن به شکل قابل توجه افزايش داشته است.

وي تصريح کرد: البته موضوع تخصيص ارز براي واردات موز در حال حل شدن است که مي‌تواند موجب کاهش قيمت اين ميوه وارداتي در روزهاي آينده شود.

به گفته کارگر؛ واردکنندگان با ارسال نامه‌اي به وزارت صمت خواستار آن شده‌اند که موز از گروه کالايي 27 به گروه کالايي 26 منتقل شود که در اين صورت نيازمند دريافت کد تخصيص ارز نخواهد بود و مي‌توان از ارز حاصل از صادرات براي ترخيص آن استفاده کرد.

کارگر اضافه کرد: براي کنترل قيمت اين ميوه کشف قيمت انجام شد و در نرخنامه جديد قيمت آن بر اساس نوع و کيفيت از 6 تا 12 هزار تومان در نظرگرفته شد.

وي قيمت مصوب هر گيلوگرم سيب زرد در نرخنامه را 6 تا 12 هزار تومان و قيمت هر گيلوگرم سيب قرمز در نرخنامه را 7 هزارو500 تا 10 هزار تومان اعلام کرد.

کارگر با تاکيد بر اينکه با افزايش عرضه ميوه‌ها فصل جديد کاهش قيمت ميوه‌هاي فصل گذشته اتفاق خواهد افتاد، گفت: بازار ميوه‌هاي نوبرانه مانند گوجه سبز، چاقاله بادام و زردآلو و ... نسبت به سال‌هاي گذشته شرايط بسيار بهتري دارند که دليل آن سال آور زراعي است.

رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي تهران همچنين درباره علت افت شديد قيمت پياز گفت: معادلات اشتباه وزارت جهادکشاورزي درباره ميزان توليد موجب افت شديد قيمت پياز و زيان کشاورزان شده است.

کارگر افزود: علاوه بر آن تصميم به توقف صادرات نيز توازن بازار پياز برهم زده و عرضه به بيش از تقاضا رسيده است.

ميزان بارش‌هاي کشور به بيش از 300 ميليمتر رسيد

ميزان بارش‌هاي کشور درسال آبي جاري (مهرماه989) تا سي ارديبهشت ماه به 303.5 ميليمتر رسيد که نسبت به مدت مشابه پارسال هفت درصد کاهش نشان مي‌دهد.به گزارش ايرنا، پارسال از ابتداي مهرماه 97 تا 30 ارديبهشت 98 ميزان بارش‌ها 324.6 ميليمتر بود که مقايسه اين سال با بارش‌هاي امسال کاهش بارش‌ها را نشان مي‌دهد.ميزان بارش‌هاي امسال کشور در مقايسه با متوسط دوره درازمدت 51 ساله ( با بارش 230.9 ميليمتر) رشدي 31درصدي دارد و در مقايسه با بارش‌هاي 11 ساله اخير (215.3 ميليمتر) نيز رشد 41 درصدي دارد.

بارش‌ها در حوضه آبريز درياي خزر، از ابتداي مهرماه 98 تا 30 ارديبهشت به 421.3 ميليمتر رسيده که در مقايسه با مدت مشابه پارسال که 497.2 ميليمتر بارندگي رخ داده بوده با کاهش همراه است.

حوضه آبريز خليج فارس و درياي عمان هم در اين دوره زماني 440.3 ميليمتر بارندگي دارد؛ در حالي که پارسال و در همين بازه زماني 529.7 ميليمتر بارندگي داشته که ‌کاهش بارندگي‌ها در اين حوضه آبريز را نشان مي‌دهد.

بر اساس گزارش شرکت مديريت منابع آب ايران، ميزان بارش‌ها در حوضه آبريز درياچه اروميه در سال آبي جاري و تا 30 ارديبهشت 341 ميليمتر است که در مقايسه با مدت مشابه پارسال که 475.7 ميليمتر بوده کاهش بارش دارد.وضعيت بارش‌ها در مابقي حوضه‌هاي آبريز 6 گانه در مقايسه با سال آبي پارسال با رشد همراه است به گونه اي که در حوضه آبريز فلات مرکزي از ابتداي مهرماه 98 تا 30 ارديبهشت 226.4 ميليمتر بارندگي اتفاق افتاده درحالي که پارسال 203.2 ميليمتر بارندگي داشت.

ميزان بارش‌ها در حوضه آبريز مرزي شرق در سال آبي جاري يکي از کم نظير ترين وضعيت بارش در سال‌هاي اخير است به طوري که از ابتداي اين سال آبي تا 30ارديبهشت 146.3 ميليمتر در آن بارندگي رخ داده  در حالي که پارسال و در همين مدت 106.6 ميليمتر بارندگي داشته که نشان از رشد خوب بارش در اين حوضه کم بارش به حساب مي‌آيد.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته