جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/04/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6425

وزير علوم:
ترم آينده دانشگاه‌ها ترکيبي از حضوري و غيرحضوري است

از سوي سازمان سنجش؛
نتايج آزمون استخدامي 6 دستگاه اجرايي اعلام شد


آغاز فعاليت دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي از نيمه شهريور


خبر


علمي


ميز خبر

دکتر روحاني در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي:
ضرورت طراحي سند جهش توليد با رويکرد فرهنگ و علم و فناوري


 وزير علوم:
 ترم آينده دانشگاه‌ها ترکيبي از حضوري و غيرحضوري است 

غلامي گفت: آمادگي براي تدريس مجازي در دانشگاه‌ها بالا رفته است و ترم آينده ترکيبي از آموزش حضوري و غيرحضوري است.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در اختتاميه مراسم کمپين دانشجويي در خانه بمانيم که در محل وزارت علوم برگزار شد، گفت: در دانشگاه اهميت وجود مراکز بهداشت و مشاوره دانشجويي را به خوبي احساس کرده‌ايم.امکانات موجود در مراکز بهداشت و مشاوره دانشجويي دانشگاه‌هاي مختلف تفاوت‌هايي با يکديگر دارند.بايد تلاش کنيم تا همه مراکز با امکانات مناسب در خدمت جامعه دانشجويي باشد.

وزير علوم ادامه داد: نياز به مراکز بهداشت و مشاوره دانشجويي و آثار مثبت اين مراکز را بسيار مشاهده کرده‌ايم، اما در پايان سال 98 با ويروس کرونا مواجه شديم و کشور‌ها به سرعت تحت تاثير اين ويروس قرار گرفتند. در کشور ما ويروس کرونا خيلي سريع تحت کنترل درآمد، اگر مديريت گسترده نبود امروز وضع شايد از اين بدتر بود.

غلامي اظهار کرد:محيط‌هاي دانشگاهي علي‌رغم اهميت آموزش به دليل شيوع کرونا تعطيل شد و دانشگاه‌ها آموزش مجازي را جايگزين کردند. حفظ اين تجربيات، به کارگيري آن و به خصوص آمادگي بيشتر براي آينده از اهميت زيادي برخوردار است.

او با اشاره به اينکه براي نيمسال تحصيلي بعدي آمادگي لازم را داريم، تاکيد کرد:آمادگي براي ارائه دروس به صورت مجازي بالا رفته است و ترم آينده ترکيبي از آموزش حضوري و غير حضوري خواهد بود. در بخش حضوري آنچه مهم است حوزه معاونت‌هاي دانشجويي است که در بخش‌هاي مشاوره دانشجويي تاثيرگذار است.

اينکه چه دانشجوياني براي ترم بعد حضور پيدا کنند نهايي نشده است

غلامي ادامه داد: بحث اينکه چه گروه و دانشجوياني در دانشگاه براي ترم بعد حضور پيدا کنند نهايي نشده است و در حال کار روي آن هستيم.پيشنهاد اين است که دانشجويان براي مدت خاصي در دانشگاه حضور پيدا کنند و آن بخش که نياز به حضور در دانشگاه را دارند در دانشگاه حاضر شده است و کار خود را انجام دهند و از دانشگاه خارج شوند و گروه بعدي دانشجويان حضور پيدا کنند.وزير علوم، تحقيقات و فناوري افزود: براي حفظ سلامت و پشتيباني دانشجويان تمهيدات لازم انديشيده مي‌شود و مواردي که بايد درباره آن نگران باشيم هم مشخص است که بايد راهکار‌هاي لازم را در اين زمينه انديشيد.


 از سوي سازمان سنجش؛
 نتايج آزمون استخدامي 6 دستگاه اجرايي اعلام شد 

 نتايج نهايي هفتمين آزمون استخدامي متمرکز6 دستگاه اجرايي کشور در سال 1398 اعلام شد.به گزارش مهر، پيرو اطلاعيه هاي منتشر شده در تاريخ هاي 15 دي 98، 26 بهمن 98 و 17 فروردين 99، آن دسته از داوطلباني که در هفتمين آزمون استخدامي متمرکز دستگاه هاي اجرايي کشور در تاريخ 30 آبان 98 شرکت کرده اند ميتوانند نتايج آزمون خود را مشاهده کنند.نتايج نهايي دستگاه هاي اجرايي شامل فرهنگ و ارشاد اسلامي، مرکز آموزش مديريت دولتي، سازمان اراضي کشور، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، سازمان ملي نقشه برداري کشور و سازمان ملي بهره وري در سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني: www.Sanjesh.org قرار گرفته است.

داوطلبان پس از دريافت نتيجه آزمون، براي اقدامات بعدي از روز شنبه 14 تيرماه 99 ميتوانند به آدرس اينترنتي دستگاه هاي ذيربط مراجعه کنند.سازمان سنجش آموزش کشور تاکيد کرده است نتايج نهايي ساير دستگاه هاي اجرايي در آزمون مذکور متعاقباً اعلام مي‌شود.


 آغاز فعاليت دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي از نيمه شهريور 

رئيس اتحاديه موسسات و دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي گفت: موسسات و دانشگاه هاي غيرانتفاعي از نيمه اول شهريور فعاليت خود را در سال تحصيلي جديد آغاز مي‌کنند.علي آهون منش در گفتگو با مهر درباره طرح ساماندهي موسسات و دانشگاه‌هاي غير انتفاعي براساس سند آمايش آموزش عالي گفت:ساماندهي آموزش عالي توسط وزارت علوم براي تمام زير نظام‌ها اجرا خواهد شد.وي ادامه داد: در حال حاضر اين طرح براي دانشگاه هاي دولتي درحال اجرا است، براساس اين طرح قرار بود دانشگاه هاي دولتي کوچک که زير 400 الي 500 نفر دانشجو دارند، منحل شوند ولي سپس تصميم بر اين شد که اين دانشگاه ها به عنوان پرديس دانشگاه هاي بزرگ فعاليت کنند.رييس اتحاديه موسسات و دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي افزود: ساماندهي هنوز درباره دانشگاه هاي غيرانتفاعي صورت نگرفته و دستورالعملي دراين رابطه ابلاغ نشده است.وي درباره شروع فعاليت دانشگاه و موسسات غيرانتفاعي در سال تحصيلي جديد نيز گفت: براساس اعلام وزارت علوم به دانشگاه ها و موسسات غيرانتفاعي اعلام کرده ايم از نيمه اول شهريور براي شروع فعاليت آمادگي داشته باشند.


 خبر 

 با حضور 1400 داوطلب؛

آزمون فلوشيپ پزشکي 9 مرداد برگزار مي‌شود

آزمون فلوشيپ پزشکي 9 مرداد 99 در دانشگاه هاي علوم پزشکي مجري برگزار مي‌شود.

به گزارش مهر، مرحله کتبي آزمون پذيرش در دوره هاي تکميلي تخصصي (فلوشيپ) سال 1399 در روز پنجشنبه 9 مرداد 99 در دانشگاه هاي علوم پزشکي مجري برگزار مي شود.

تعداد يک هزار و 462 نفر در اين دوره از آزمون ثبت نام کرده اند که اين تعداد براي قبولي در 15 دانشگاه و 77 رشته تکميلي تخصصي رقابت مي کنند.

مرحله شفاهي (به صورت منفـرد يـا ترکيبـي از روش هـاي PMP و OSCE و مصـاحبه ساختارمند يا ساير روش هاي نوين ارزشيابي و اختصاصي مرتبط با رشته خود) برگزار خواهد شد.

از سوي دو وزارتخانه؛

دستورالعمل برخورد با تقلب امتحاني دانشجويان ابلاغ شد

دستور العمل مشترک وزارت علوم و بهداشت در مورد رسيدگي به تخلفات آموزشي و اداري از جمله تقلب در آزمون‌ها و فعاليت‌هاي پژوهشي ابلاغ شد.

به گزارش معاونت فرهنگي و دانشجويي وزارت بهداشت (مفدا)، براساس دستور العمل مشترک وزارتخانه‌هاي علوم و بهداشت، تقلب در آزمون‌هاي و فعاليت‌هاي آموزشي عبارت است از استفاده محرز دانشجو از اطلاعات، تجهيزات و امکانات به نوعي که مجاز نباشد با قصد قبلي براي ارائه نتيجه يک فعاليت آموزشي موظف متخلف به تنبيه (در درس يا آزمون مربوطه) و متناسب با نوع تقلب به يکي از تنبيه‌هاي اعلام شده و در صورت تکرار علاوه بر تنبيه به يکي از تنبيه‌هاي ديگري نيز محکوم مي‌شود.

صورت جلسه تقلب در جلسه آزمون يا گزارش مراقبين جلسه نظر صريح مدرس مبني بر انتقال دانشجو يا نماينده آموزش و با تاييد دانشکده به شوراي انضباطي ارسال مي‌شود.

طبق اين دستور العمل پاسخ نادرست که نتيجه استفاده محرز دانشجو از تقلب باشد نيز مشمول تنبيه مي‌شود.همچنين به همراه داشتن مکتوبات، تجهيزات و امکانات غير‌مجاز به نحوي که استفاده از آن محرز شود تخلف دانشجو و احراز و صرفاً به يکي از تنبيه‌هاي محکوم مي‌شود.

در اين دستور العمل آمده است تعليق، تنبيه براي تقلب معادل حذف درس يا تکاليف مربوط به الزام در تکرار آن خواهد بود چنانچه دانشجويي مرتکب تقلب محکوم شود همکاري کننده به تقلب به يکي از تنبيه‌هاي مشخص تعليقي محکوم مي‌شود.

در صورت تقلب دانشجو در امتحانات جامع کشوري متخلف متناسب با نوع تقلب به يکي از تنبيه‌ها محکوم و در صورت تکرار اين تنبيه‌ها قابل تشديد است.

براساس دستور العمل اعلام شده در صورت ارتکاب به هر نوع تخلف پژوهشي مانند سرقت، اجاره يا داده سازي علمي عدم تعهد و مسئوليت نسبت به ذي‌نفعان در امور پژوهشي، عدم رعايت حقوق آزمودني‌ها،عدم استفاده درست از منابع انتشار غير واقعي، مجدد همپوشان و تکيه‌اي از قبيل معرفي نويسندگان و داوران غير واقعي و ساخت و استفاده از ايميل جعلي براي داوري غير واقعي مقالات توسط خود دانشجو و غيره متخلف به يکي از تنبيه‌هاي اعلام شده محکوم و در صورت تکرار يا محکوميت در مراجع قضايي تنبيه قابل تشديد است.

همچنين تخلف در انجام پايان نامه به طوري که مانع انتساب اثر به دانشجو شود يا در تدوين مقاله باشد که منجر به قبولي در دروس دانشگاهي يا تغيير در نمره شود متخلف علاوه بر اعمال تنبيه‌هاي ماده فوق به تنبيه در درس يا تکاليف مربوطه نيز محکوم مي‌شود.

در اين دستور العمل آمده در مواردي که تخلف پژوهشي دانشجو پس از دانش آموختگي احراز شود نظر شوراي مرکزي رسيدگي به تخلفات ملاک عمل خواهد شد.


 علمي 

 دانشگاه‌هاي جهان؛

«ناتينگهام»، دانشگاهي برتر در انگلستان

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

ناتينگهام؛ دانشگاهي در شهر ناتينگهام در كشور انگلستان مي‌باشد.

اين دانشگاه كه در سال 1798 ميلادي تأسيس شده‌است، يكي از برترين دانشگاه‌هاي انگلستان محسوب مي‌شود.

در دانشگاه ناتينگهام بيش از 60 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصيلي مشغول به تحصيل هستند.

اين دانشگاه 5 واحد در شهرهاي مختلف انگلستان و همچنين دو شعبه در کشورهاي چين و مالزي دارد.

رشته‌هاي دانشگاه ناتينگهام عبارتند از:

پزشكي، داروسازي،حسابداري، زيست شناسي ، ييوشيمي، مهندسي شيمي،عمران، کامپيوتر، ، علوم اجتماعي و جرم شناسي،مديريت، موسيقي ،ميکروبيولوژي ،روانشناسي و ... .

براساس رتبه بندي QS اين دانشگاه در رتبه 70 قرار گرفته است.


 ميز خبر 

 مديرکل روابط عمومي دانشگاه پيام نور:

اعلام نتايج امتحانات دانشگاه پيام نور تا 21 تير ماه

مديرکل روابط عمومي دانشگاه پيام نور گفت:‌ نتايج امتحانات نيم سال جاري اين دانشگاه براي دروس نظري تا 21 تير ماه و براي دروس عملي تا 30 مهر ماه اعلام نهايي خواهد شد.اميرحسين بهروز مدير کل روابط عمومي دانشگاه پيام نور در گفت و گو با فارس، با بيان اينکه21 تير ماه نتايج امتحانات دانشجويان مشخص مي‌شود، گفت: دانشجويان اين دانشگاه در سراسر کشور که در بهمن ماه سال گذشته انتخاب واحد کرده‌اند و اکنون در زمان امتحانات قرار گرفته‌اند مي‌توانند تا اعلام نتايج دروس نظري که 21 تيرماه است در ترم تحصيلي تابستان ثبت‌نام و شرکت
کنند.

نتايج دروس واحدهاي عملي 30 مهرماه اعلام مي شود

وي افزود: با توجه به شيوع ويروس کرونا و تمهيدات دانشگاه براي دانشجويان نتايج دروس واحدهاي عملي اين دانشگاه به تعويق افتاده و در 30 مهرماه اعلام خواهد شد.البته بايد به اين نکته اشاره کنم که ثبت‌نام دانشجويان براي ترم تحصيلي بعدي در مهر ماه مطابق دستورالعمل دانشگاه اعلام خواهد شد.

براي ترم تحصيلي تابستان هيچ گونه شهريه مازادي نبايد پرداخت شود

مدير کل روابط عمومي دانشگاه پيام نور تصريح کرد: دانشجويان براي ثبت نام در ترم تحصيلي تابستان هيچ گونه شهريه مازادي نبايد پرداخت کنند.

معاون دانشجويي تربيت مدرس:

تسهيلات جديد براي دانشجويان آماده دفاع

معاون دانشجويي تربيت مدرس گفت: براي دانشجوياني که در مرحله دفاع پايان نامه قرار دارند، با تاييد کميسيون موارد خاص و بررسي پرونده دانشجو در خصوص بخشش جريمه و يا سنوات تصميم گيري مي‌شود.

مسعود رضايي در گفتگو با مهر، در تشريح جزئيات جلسه هيأت رئيسه دانشگاه تربيت مدرس، گفت: در اين جلسه روز گذشته مقرر شد آن دسته از دانشجوياني که کار پژوهشي دارند و حداکثر ظرف مدت يک ماه آماده دفاع نهايي مي‌شوند، مي‌توانند به مدت يک ماه در خوابگاه‌هاي دانشگاه مستقر شوند.

معاون دانشجويي دانشگاه تربيت مدرس افزود: همچنين قرار است يک ظرفيت خوابگاهي محدود براي دانشجوياني که امتحان جامع دارند، در نظر گرفته شود.برنامه‌ريزي و معرفي تدريجي اين دسته از دانشجويان از سوي آموزش دانشگاه و بر اساس ظرفيت تعيين شده از سوي مديريت دانشجويي خواهد بود.رضايي در ادامه اعلام کرد که براساس تصميم هيأت رئيسه دانشگاه، امتحانات پايان ترم اين دانشگاه به صورت مجازي برگزار خواهد شد.وي اظهار کرد: همچنين براي آن دسته از دانشجوياني که به دليل شرايط کرونايي، از دفاع جامانده اند تسهيلاتي در نظر گرفته خواهد شد؛ البته پرونده دانشجويان ابتدا بايد در کميسيون موارد خاص مورد بررسي قرار گيرد و پس از تأييد در خصوص بخشش جريمه و يا سنوات تصميم گيري خواهد شد.

وي در همين رابطه ادامه داد: در خصوص دانشجويان شهريه پرداز نيز پرونده‌ها در کميسيون موارد خاص مورد بررسي قرار مي‌گيرد و در صورت تأييد، مساعدت و همراهي لازم صورت خواهد پذيرفت.

استقرار سيستم آموزش ترکيبي در مدارس سما

معاون آموزش‌هاي عمومي و مهارتي و رئيس سازمان سما از استقرار سيستم آموزش ترکيبي در سما خبر داد و گفت: از اين پس، آموزش در سما تعطيل نخواهد بود.

به گزارش ايسنا، مهندس سيد محمد بطحائي از استقرار سيستم آموزش ترکيبي در مدارس سما خبر داد و گفت: آموزش ديگر متکي به سيستم چهره به چهره نخواهد بود. در اين شيوه، آموزش تعطيل نخواهد شد و مسئوليت اصلي در فرآيند يادگيري بر عهده معلمان خواهد بود؛ از اين رو ما بايد شرايطي را براي آنان فراهم آوريم که بتوانند مسئوليت خطيرشان را به نحو مطلوب انجام دهند.

وي ادامه داد: شرايط آموزشي فعلي، مهارت‌هاي آموزشي پيشين ما را دستخوش تغيير کرده و شرايط پيش رو اقتضا مي‌کند که شيوه‌ها و روش‌هاي آموزشي خود را به‌روز کنيم و رفتار هوشمندانه‌اي در پيش بگيريم. مديران ما بايد به دانش و مهارت روز
مجهز باشند.


 دکتر روحاني در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي:
 ضرورت طراحي سند جهش توليد با رويکرد فرهنگ و علم و فناوري 

رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه کرونا تمام نشده و حداقل تا پايان سال با آن درگير هستيم، گفت: مراقبت‌ها و رعايت اصول بهداشتي همچنان بايد در دستور کار همه باشد و از حضور در تجمع‌هاي غيرضروري پرهيز شود.

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي به دنبال برخي اظهارات مطرح شده از سوي اعضاي شورا در مورد وضعيت بيماري کوويد19 در کشور و اقدامات انجام شده از سوي دولت براي مقابله با اين بيماري گزارش کاملي از اقدامات انجام شده در زمينه مبارزه با ويروس کرونا طي 5 ماه گذشته ارايه کرد و گفت: در طول مدت شيوع ويروس کرونا، اقدامات بسيار خوبي از سوي وزارت بهداشت و کادر پزشکي و بيمارستاني کشور انجام و تصميمات مهمي در ستاد ملي مقابله با کرونا اتخاذ و اجرا شده است.

در هشتصد و بيست و نهمين جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي که به رياست رئيس جمهور برگزار شد، کليات سند جهش توليد با رويکرد فرهنگ و علم و فناوري که از سوي دبيرخانه با 12 هدف مشخص، 24 سياست و 78 برنامه اقدام، تهيه شده است در شور اول مورد بررسي قرار گرفت.

رئيس جمهور تهيه اين سند از سوي دبيرخانه شورا را اقدامي خوب و مهم برشمرد و گفت: مخاطبان اين سند به طور مشخص بايد دستگاه هاي فرهنگي جامعه باشد و بتواند موانع و کمبودهايي که در بخش فرهنگ در مسير جهش توليد داريم را شناسايي و براي رفع آن تلاش کند.

دکتر روحاني با اشاره به برگزاري جلسات متعدد در دولت درخصوص تحقق شعار جهش توليد، همفکري دبيرخانه شوراي عالي فرهنگي با سازمان برنامه و بودجه درخصوص تهيه و تدوين سند جهش توليد با رويکرد فرهنگ و علم و فناوري را مورد تاکيد قرار داد و افزود: اين سند بايد به ايجاد يک حرکت جديد در راه جهش توليد در حوزه فرهنگ و علم و فناوري منجر شود.

در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي همچنين حجت الاسلام والمسلمين علي اکبر رشاد با راي اعضا به عنوان عضو هيات امناي فرهنگستان علوم پزشکي انتخاب شد.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته