جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/04/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6425


پهلوگير اسکله نفتي لاوان بازسازي شد


موافقت با افزايش سقف زماني جداول واگذاري و بازپرداخت توسعه غرب کارون


معادلات انرژي


ميز خبر


 پهلوگير اسکله نفتي لاوان بازسازي شد 

پهلوگير سکوي B3 اسکله نفتي لاوان شرکت نفت فلات قاره ايران با انجام 300 نفرساعت کار غواصي و 700 نفرساعت کار جوشکاري و برشکاري، با موفقيت بازسازي و از توقف صادرات فرآورده‌هاي نفتي جلوگيري شد.به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت فلات قاره ايران، اميرعباس نويد، رئيس تعميرات زير آب منطقه لاوان در اين زمينه گفت: در اثر نيروي وارد شده به پهلوگير، 6 عدد پايه آن از داخل پايل‌هاي کوبيده شده در بستر دريا جدا و از راستاي عمود خارج شده و پهلوگير در حالت معلق قرار گرفته بود. صرف‌نظر از خطر سقوط اين سازه عظيم با وزن 57 تن که منجر به برخورد با سازه زيرآب و خسارت اساسي به آن مي‌شد، قطع صدور فرآورده نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردار بود و تبعات بسياري درپي داشت.

رئيس تعميرات زير آب منطقه لاوان گفت: با توجه به حساسيت موضوع تلاش‌هاي فراواني براي هم‌محور کردن 6 رشته پايل که از عمق 4 متري تا بستر دريا در عمق 22 متر امتداد يافته‌اند انجام شد، تا بتوان به طور هم‌زمان 6 عدد پايه 14 اينچ متصل به پهلوگير را که 30 سانتيمتر انتهايي آنها به قطر 12 و سه چهارم اينچ کاهش يافته بود، در عمق 4 متري به درون پايل‌ها هدايت کرد. اما به دليل اختلاف بسيار ناچيز قطر داخلي و خارجي قسمت‌هايي که بايد درون هم قفل مي‌شدند، همچنين با توجه به ضرورت انجام هم‌زمان اين روند براي هر 6 پايه، اين تلاش‌ها با چالش‌هايي همراه بود.

نويد گفت: پس از بازنگري در روند اجراي کار و ارائه طرح کلمپ قيف مانند از سوي تعميرات زيرآب، تلاش جديدي براي اجراي اين پروژه آغاز شد و در نهايت پس از ساخت و نصب 6 دستگاه GUIDE FUNNEL CLAMP، پايه‌ها با استفاده از جرثقيل، وينچ، تجهيزات ريگري کشنده و نيروي وزن عظيم خود پهلوگير به درون پايل‌ها هدايت و در محل خود محکم شد.

اين عمليات موفقيت‌آميز با صرف 300 نفرساعت کار غواصي و 700 نفرساعت کار جوشکاري و برشکاري و در کوتاه‌ترين بازه زماني ممکن اجرا شد.به گفته وي، اين عمليات دشوار با تلاش کارشناسان واحدهاي تعميرات زيرآب، نوسازي و تعميرات مکانيک، عمليات دريايي، همچنين واحد تعميرات دريايي و برنامه‌ريزي و هماهنگي تعميرات ستاد انجام شد.


 موافقت با افزايش سقف زماني جداول واگذاري و بازپرداخت توسعه غرب کارون 

 شوراي اقتصاد با افزايش سقف زماني جداول واگذاري و بازپرداخت طرح توسعه يکپارچه ميدان‌هاي مشترک نفتي غرب کارون و احداث خطوط لوله انتقال نفت خام و پايانه‌هاي صادراتي در بنادر بهرگان و جاسک و طرح توسعه جامع و يکپارچه اجرا و تکميل فازهاي 11 تا 24 پارس جنوبي و خطوط لوله سراسري (6، 9 و 11 انتقال گاز) موافقت کرد.

به گزارش شانا به نقل از ايرنا، اسحاق جهانگيري در نشست شوراي اقتصاد ضمن تأکيد بر تجهيز دانشگاه‌هاي کشور به تجهيزات آزمايشگاهي نوين، از سازمان برنامه و بودجه خواست به‌منظور پيشبرد طرح‌هاي مربوط به بهينه‌سازي مصرف سوخت و از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده، راهکار عملياتي تهيه و ظرف يک ماه آينده به شوراي اقتصاد ارائه کند.

وي با بيان محدوديت‌هاي کنوني براي سرمايه‌گذاري در کشور گفت: بايد از اقدام‌ها و افزايش سرمايه‌گذاري‌هاي شرکت‌هاي دولتي و عمومي از منابع داخلي براي توسعه کشور حمايت کرد.

شوراي اقتصاد همچنين با موضوع افزايش سقف زماني جداول واگذاري و بازپرداخت طرح توسعه يکپارچه ميدان‌هاي مشترک نفتي غرب کارون و احداث خطوط لوله انتقال نفت خام و پايانه‌هاي صادراتي در بنادر بهرگان و جاسک و طرح توسعه جامع و يکپارچه اجرا و تکميل فازهاي 11 تا 24 پارس جنوبي و خطوط لوله سراسري (6، 9 و 11 انتقال گاز) موافقت کرد.

اصلاح مجوز ماده 87 قانون تنظيم بخشي از مقررات دولت درباره طرح نگهداشت و پشتيباني انبارها و مخازن و ساختمان‌هاي اداري و تأسيسات پخش (مربوط به شرکت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي ‌نفتي ايران) از ديگر مصوبه‌هاي شوراي اقتصاد بود.در اين نشست که وزيران نيرو، نفت، علوم، تحقيقات و فناوري و سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت، رئيس سازمان برنامه و بودجه و معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهوري حضور داشتند، افزون بر موافقت با طرح خريد تجهيزات آزمايشگاهي دانشگاه شهيد بهشتي با استفاده از تسهيلات خارجي‌ (فاينانس) با اصلاحيه مصوبه مربوط به طرح کمک به جايگزيني و اسقاط يک ميليون دستگاه بخاري مرسوم (گازي و نفتي) با بخاري‌هاي گازسوز دودکش‌دار بازده بالا (هرمتيک هوشمند) موافقت شد.


 معادلات انرژي 

 مانور پيشگيري از کرونا در نار و کنگان برگزار شد

مانور پيشگيري از ويروس کرونا به‌منظور آمادگي بيشتر براي پيشگيري و مقابله با شيوع اين ويروس و ممانعت از گسترش آن، در منطقه نار و کنگان شرکت بهره‎برداري نفت و گاز زاگرس جنوبي برگزار شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزي ايران، جابر چرومي‌زاده، رئيس منطقه عملياتي نار و کنگان، آمادگي براي شناسايي موارد قطعي ابتلا به ويروس کورونا (تک‌گير يا خوشه‌اي)، تعيين عوامل خطر و نواحي جغرافيايي پرخطر، سنجش ميزان آمادگي در زمان شيوع و گسترش بيماري، تعيين مشخصات اپيدميولوژي بيماري، تحت تأثير قرار گرفتن روند توليد در صورت ابتلاي تعدادي از کارکنان، قرنطينه موارد مشکوک به ابتلا در منزل، ارزيابي ريسک‌هاي بهداشتي و... را از جمله اهداف اين مانور عنوان کرد.

وي گفت: بر اساس سناريو اين مانور، با وجود انجام تب‌سنجي در بدو ورود کارکنان به منطقه، يکي از کارکنان ساختمان اداري دچار حمله تنفسي و علايم مشکوک به کرونا شد که با انتقال وي به مرکز سلامت منطقه، افزون بر تب بالا، ديگر علايم باليني (تب، سرفه، گلو درد) نيز در اين فرد تشخيص داده شد.

رئيس منطقه عملياتي نار و کنگان افزود: پس از اينکه فرد بيمار اعلام کرد به دليل مشکلات تنفسي، داروي ايمونوساپرسيو (کورتون) مصرف مي‌کند، وي را به سرعت با آمبولانس به بيمارستان توحيد جم منتقل کردند و در ادامه با کسب موافقت سوپروايزر بيمارستان مقصد، اين بيمار به‌وسيله آمبولانس داراي شرايط لازم براي انتقال بيمار مشکوک به کوويد 19 (طبق دستورعمل خدمات اورژانس ابلاغي وزارت بهداشت و درمان) به سطح بالاتر ارجاع شد.

چرومي‌زاده ادامه داد: پس از انجام تست‌هاي تشخيصي اوليه، اين بيمار به‌وسيلة آمبولانس مرکز بهداشت و درمان صنعت نفت، براي گذراندن دوره درمان به منزل شخصي انتقال يافت.

وي گفت: در ادامه ضمن برنامه‌ريزي براي پايش روزانه وضعيت سلامتي اين فرد، همه افرادي که در روزهاي گذشته با وي در تماس بودند براي بررسي‌هاي لازم به واحد بهداري اعزام و محل استراحت، کار و خودرويي که اين فرد از آن استفاده کرده است، نيز ضدعفوني شد.


 ميز خبر 

 پيشتازي شاخص کيفي محصول صادراتي در کارخانه درود يک

کارخانه درود يک در گستره فعاليت شرکت نفت فلات قاره ايران پس از 56 سال فعاليت، همچنان بالاترين شاخص‌هاي استاندارد کيفيت محصول صادراتي را داراست.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت فلات قاره ايران، هوشنگ بخشي، رئيس نوبت‌کاري واحد بهره‌برداري کارخانجات درود يک اين شرکت با بيان اينکه ظرفيت اسمي اين کارخانه 100 هزار بشکه نفت در روز است، گفت: اين کارخانه با سپري شدن 56 سال از عمر خود هنوز بالاترين شاخص‌هاي استاندارد کيفيت محصول صادراتي را دارد و در متريال و دستگاه‌ها کمترين خوردگي را مشاهده مي‌کنيم که اين مهم جز با حفظ و نگهداري مديريت و کارکنان ميسر نشده است.

وي افزود: کارخانه درود يک گازهاي تفکيک‌شده از نفت‌خام براي ايجاد ارزش افزوده و توليد LPG، متانول، گوگرد و ديگر مشتقات با فشارهاي مختلف را براي خوراک شرکت پتروشيمي تأمين مي‌کند. همچنين قابليت فرآورش نفت آلوده در مخازن را دارد و مي‌تواند نفت کارخانه فروزان و درود 2 و 3 را با بهترين کيفيت براي صادرات فرآورش کند.

رئيس نوبت‌کاري واحد بهره‌برداري کارخانجات درود يک ادامه داد: هدف از ساخت اين کارخانه، تثبيت نفت از گازهاي همراه، جداسازي آب و نمک همراه با آب از نفت و کاهش H2S و RVP نفت خروجي همراه با حفظ حداکثري هيدروکربن‌هاي مياني براي حداکثر کردن API نفت‌خام بوده است. نفت‌خام از 36 حلقه چاه از طريق دو منيفولد (چندراهه) جديد و قديم وارد کارخانه درود يک مي‌شود و در منيفولد مي‌توان چاه‌هاي توليدي را در ظروف مختلف با فشارهاي متفاوت هدايت کرد. پس از آن در کوره حرارت داده شده و براي جداسازي گاز H2S وارد STRIPPER مي‌شود.

به گفته بخشي، با جداسازي آب و نمک در دستگاه ديسالتر، نفت براي خنک‌سازي وارد دستگاه FAN COOLER شده و به مخازن ذخيره‌سازي براي صادرات هدايت مي‌شود که هم‌اکنون به دليل تحريم‌هاي ظالمانه استکبار جهاني، تغييراتي را با شرايط جديد اعمال کرده‌ايم.

کارخانه درود يک نخستين کارخانه فرآورش نفت‌خام در جزيره خارک است که به‌منظور بهره‌برداري از ميدان درود در سال 1964 ميلادي از سوي شرکت آيپک تأسيس شده است.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته