جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/04/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6425

معاون کل وزارت بهداشت هشدار داد؛
افزايش موارد بستريِ بدحال و جوانِ کرونا


يادداشت


خبرپزشكي


 معاون کل وزارت بهداشت هشدار داد؛
 افزايش موارد بستريِ بدحال و جوانِ کرونا  

معاون کل وزارت بهداشت ضمن اشاره به افزايش موارد بروز و فوتي کوويد-19 در کشور، گفت: اينکه برخي محدوديت‌ها بازگردد اجتناب ناپذير است و همانطور که ستاد ملي کرونا با ماهيت شهرستاني تصويب کرده است، اکنون شش استان به علاوه استان تهران درخواست‌هايي در اين زمينه داشتند و حتي برخي موارد با اين اختيار در استان‌هايي که درخواست داشتند با محدوديت مجدد مواجه شده‌اند.

به گزارش ايسنا، دکتر ايرج حريرچي با اشاره به اينکه مجبور هستيم بازگشايي‌ها را انجام دهيم، گفت: اما وقتي بازگشايي‌ها انجام مي‌شود بايد پروتکل‌هاي بهداشتي را رعايت کنيم؛ اخيرا يکي از عواملي که منجر به مرگ و مير شده با توجه به فاصله يک ماهه از تعطيلات عيد فطر و برگزاري جشن‌ها در برخي استان‌ها مانند خورستان، هرمزگان،‌ بوشهر، کردستان،‌ کرمانشاه و آذربايجان که پيک‌هاي بيماري هم در آن ها است، سبب شده است که به آمار 162 مرگ در روز (آمار روزانه فوتي‌هاي کرونا در روز گذشته) برسيم.

وي افزود: فرض کنيد اگر اين عدد 162 مرگ را ضرب در تعداد روزهاي يک سال کنيم، با چه عددي از مرگ و مير مواجه خواهيم شد؟ حتي اگر آمار مرگ و مير روزانه به عدد 100 هم برسد باز سالانه حدود 36 هزار مرگ را به دنبال خواهد داشت.

وي در ادامه اظهار کرد: در خوشبينانه‌ترين پيش‌بيني‌ها، 12 الي 14 ماه ديگر ممکن است واکسن کوويد19 در دسترس باشد. در صورتي که اتفاق غيرمترقبه‌اي نيفتد که بعيد به نظر مي‌رسد؛ با اين ويروس و اين ميزان فوتي روبه‌رو خواهيم بود.

کرونا جدي جدي آدم مي‌کشد

معاون کل وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه هيچ عامل ويروسي تاکنون در اين مدت کوتاه کشته نداده است، خاطرنشان کرد: کرونا شوخي بردار نيست و جدي جدي آدم مي‌کشد. اخيرا موارد بستري مبتلايان بدحال و جوان افزايش يافته است و همه اينها يک زنگ خطر و هشداري است و مردم نبايد اين معضل را شوخي بدانند.

علت افزايش موارد کرونا در روزهاي اخير

وي با اشاره به اينکه موارد بستري و مرگ و مير ناشي از کوويد19 نتيجه جبري و الزامي رفتار مردم در بازگشايي‌ها و عدم رعايت نکات بهداشتي درماني است، ادامه داد: هيچ چيزي شوخي بردار نست. به هر اندازه که تماس‌هاي اجتماعي را کاهش دهيم،‌ از ماسک استفاده نکنيم، نکات بهداشت فردي را رعايت نکنيم با افزيش موارد ابتلا مواجه خواهيم بود. هدفگيري ما در وزارت بهداشت رسيدن به آمار تک رقمي مرگ و مير بود، اما تقريبا دو هفته‌اي مي‌شود که ارقام مرگ و مير سه رقمي شده است.

زنگ خطر در تهران

وي در پاسخ به اين سوال که معناي افزايش موارد بستري ناشي از کرونا نسبت به موارد ترخيص شده در تهران چيست؟، گفت: اين يک علامت خطر بزرگي است. تقريبا از اواسط هفته چهارم فروردين تعداد بستري‌ها در تهران و اکثر شهرهايي که پيک داشتند مانند استان گيلان،‌ قم،‌ گلستان، يزد و سمنان کاهش يافته و برايند ماندگاري در بيمارستان‌ها کاهش يافته بود، اما اکنون ما فرصت نمي‌کنيم بستري‌هاي قبلي را مرخص کنيم تا بستري‌هاي جديد را پذيرش کنيم.

64 جانباخته کادر درمان در بيمارستان‌هاي دولتي

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اينکه با يک ضايعه عميق مواجه هستيم، تصريح کرد: تا الان فقط در بيمارستان‌هاي دولتي 15 هزار و 84 نفر علائم بيماري کوويد19 پيدا کرديم و تا ديروز صبح 9986 نفر از کادر درمان تنها در بيمارستان‌هاي دولتي با تست مثبت کرونا مواجه شدند، اين در حالي است که 64 نفر دکتر و پرستار و پيراپزشک تنها در بيمارستان‌هاي دولتي جان خود را از دست داده‌اند. متاسفانه براساس مشاهداتم تنها در بيمارستان بوکان 40 نفر در قرنطينه بودند. برخي از اين عزيزان مدت‌ها است که کودکان و پدر و مادر خود را نديده‌اند.

شرايط سخت کادر درمان

وي با اشاره به نوجوانان و جوانان که اکثرا موارد بهداشتي را رعايت نمي‌کنند، بيان کرد: اگر به خودتان رحم نمي‌کنيد به کادر بهداشت و درمان رحم کنيد؛ بعدا اگر پرسنل نباشند خودتان به مشکل خواهيد خورد. در بازديدم از شهر بوکان ديدم که پرستاران در اين بحران ماهي 230 ساعت کار مي‌کنند آنهم با آن شرايط سخت و پوشيدن لباس محافظتي که بر تن کادر درمان است.

حريرچي تاکيد کرد: اينکه برخي محدوديت‌ها بازگردد اجتناب ناپذير است. همانطور که ستاد ملي کرونا با ماهيت شهرستاني تصويب کرده است، اکنون 6 استان به علاوه استان تهران درخواست‌هايي در اين زمينه داشتند.اين محدوديت‌ها در استان‌هايي مانند آذربايجان غربي اعمال شده است و مساجد، سينماها، مدارس و... با اين اختيارات تعطيل شده است.

ماسک بزنيد

وي که در يک برنامه تلوزيوني صحبت مي‌کرد،‌ مهم‌ترين اقدام محافظتي مردم را استفاده از ماسک خواند و تصريح کرد:به محض خروج از خانه بايد از ماسک استفاده کنند. رعايت نکات بهداشتي، بازي نکردن با ماسک و... بسيار مهم است.از مردم مي‌خواهم به هيچ عنوان از منزل خارج نشوند مگر اينکه خروج از خانه با هدف اقتصادي باشد.


 يادداشت 

 سونامي ويروس‌هاي مرگ‌بار از چين همچنان ادامه دارد!

ابراهيم علي آبادي

آنفلوآنزاي خوكي در راه است؛ اين‌را چيني‌ها مي‌گويند. آنفلوآنزايي كه اينك مراكز پرورش و ذبح خوك در چين و كارگران و كاركنان در اين صنعت را درگير كرده است.

آنفلوآنزاي حيواني، و همين آنفلوآنزاي خوكي همواره در همه‌جاي جهان وجود داشته و اغلب كشورها، تدابير خاصي براي جلوگيري از همه‌گيري آن‌ها وجود دارند. اما چرا حالا بعد از كروناويروس، چيني‌ها، نسبت به آنفلوآنزايي كه در ميان خوك‌هاي‌شان شيوع يافته، حساس شده و نگران هستند؟

آنفلوآنزاي خوكي يك بيماري تنفسي است، ويروس اين بيماري از جمله ويروس‌هاي جديد است و در سال 2009 از مكزيك آغاز شد. بنابراين واكسن‌هاي فصلي موجود، ‌نمي‌تواند انسان را در مقابل اين ويروس مصون نگه دارند. همين امر سبب شد تا براي اين آنفلوآنزا واكسن جديدي ساخته شود، واكسني كه بايد همراه با واكسن فصلي آنفلوآنزا تزريق شود، چون به تنهايي مصونيت نمي‌آورد! اين بيماري در اغلب افراد به شكل خفيف ظاهر مي‌شود، اتبلا به آن سريع است؛ دوره آن معمولا يك هفته طول مي‌كشد. عوارض آن‌هم شامل تب، خستگي، سرفه و گلودرد است. و در برخي افراد البته سردرد، دردهاي ماهيچه‌اي، لرز، آبريزش بيني و مشكلات گوارشي نيز ديده شده است.

اما اكنون محققان معتقدند اين آنفلوآنزاي خوكي با نوع مكزيكي‌اش، تفاوت‌هايي دارد و جهش يافته است. آن‌ها مي‌گويند اين ويروس جديد از پتانسيل لازم براي تبديل شدن به يک همه‌گيري برخوردار است. اين ويروس به‌تازگي در ميان خوک‌ها مشاهده شده اما امکان سرايت آن به انسان‌ نيز وجود دارد.

محققان چيني نگران جهش يافتگي ژنتيكي اين ويروس هستند كه ممكن است در شرايطي به آساني از فردي به فرد ديگر منتقل شود و زمينه همه‌گيري جهاني را فراهم کند.

‏اين ويروس جديد ترکيبي است از آنفلوانزاي مرغي اروپايي و آسيايي با ويروس اچ1ان1 که يک دهه قبل، جان نيم ميليون نفر را گرفت!

اين ويروس توان سرايت گسترده‌تر و انتقال انسان به انسان را دارد؛ ويژگي که مي‌تواند علت زمينه‌ساز يک اپي دمي را دارد.

واکسن‌هاي فعلي آنفلوآنزا در برابر اين ساختار جديد ويروسي بي‌اثر گزارش شده‌اند اما محققان مي‌گويند امکان تغيير ساختاري واکسن‌ها براي سازگار شدن با مشخصات اين ويروس وجود دارد.


 خبرپزشكي 

 انسداد روده مبتلايان علامت جديد ويروس کرونا

محققان با کالبدشکافي برخي از جان باختگان کرونايي دريافتند اين ويروس در مواردي منجر به انسداد روده و سپس مرگ افراد مبتلا مي‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کروناويروس جديد اين روز‌ها در پيک دوم خود شيب تندي گرفته و همچنان افراد زيادي را به کام مرگ مي‌برد و بسياري را هم راهي بيمارستان مي‌کند. اين ويروس هر بار با علامت جديدي رخ نشان مي‌دهد. شايع‌ترين آن‌ها تب، سرفه خشک، بدن درد، سردرد، اسهال و استفراغ است.

و اما در تازه‌ترين مطالعه‌اي که درباره ابعاد و عوارض اين ويروس انجام شده، محققان به علامت جديدي از اين ويروس در بيماران و به ويژه جان باختگان رسيدند.

به گفته آن‌ها ويروس کرونا طيف وسيعي از علائم را دارد؛ در واقع واکنش بيش از حد سيستم ايمني بدن به اين ويروس، باعث بروز اختلال در چند عضو بدن از جمله روده مي‌شود.محققان در جريان کالبدشکافي برخي از جان باختگان کرونايي متوجه لخته خون در روده برخي از مبتلايان شدند که منجر به انسداد روده و شوک گردش خون منجر به مرگ شد که اگر اين لخته‌ها در شريان‌هاي دست و انگشتان تشکيل شوند، مي‌توانند به قطع عضو ختم شوند.

آيا علائم کرونا در جهان تغيير کرده است؟

هنوز مشخص نشده که چرا اين اتفاق در برخي از بيماران رخ مي‌دهد و در برخي نه، اما گفته مي‌شود نوع گروه خوني نقش مهمي در شدت بيماري دارد. اين مطالعه نشان داد افرادي که داراي گروه خوني A هستند نسبت به سايرين بيشتر در معرض ابتلا بوده و علائم شديدتري را تجربه مي‌کنند؛ اين در حالي است که افراد با گروه خوني O علائم بسيار خفيف‌تري را مشاهده کرده‌اند.

محققان ژن‌هاي بيش از 4000 نفر را مورد تجزيه و تحليل قرار دادند تا تغييراتي را که در افراد آلوده به ويروس کرونا شايع بوده و علائم شديدتري را ايجاد کرده است، بيابند؛ آن‌ها دريافتند که يک دسته از انواع ژن‌هايي که درگير پاسخ‌هاي ايمني هستند در افراد مبتلا به کوويد 19 وجود دارند، اين ژن‌ها با پروتئين سطح سلول به نام ACE2 درگير مي‌شوند که کروناويروس براي دستيابي و ورود به سلول‌هاي بدن از آن استفاده مي‌کند.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته