جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/04/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6425

وزير اقتصاد:
بورس املاک و مستغلات در هفته آينده راه‌اندازي مي‌شود


امکان انتقال سوابق بيمه‌اي به صندوق بيمه اجتماعي روستاييان فراهم مي‌شود


ميز خبر


تريبون


يادداشت


 وزير اقتصاد:
 بورس املاک و مستغلات در هفته آينده راه‌اندازي مي‌شود 

 
وزير اقتصاد از تشکيل بورس املاک و مستغلات در هفته آينده خبر داد.به گزارش ايلنا، فرهاد دژپسند در مراسم امضاي تفاهم نامه همکاري ايجاد پنجره واحد براي ورود شرکت‌هاي بخش خصوصي به بازار سرمايه، گفت: شرکت‌هايي که در بورس پذيرش مي‌شوند شفاف هستند، اما بسياري از اين شرکت‌ها نگران بودند که سازمان امور مالياتي به پرونده‌ها ورود پيدا کند؛ به همين دليل در شوراي هماهنگي اقتصادي مصوبه‌اي تصويب کرديم که براساس ان سازمان مالياتي به جز سال 98 که صورت‌هاي مالي مشخص شد به پرونده‌هاي سال‌هاي قبل شرکت‌ها مراجعه نخواهد کرد.

وي درباره تشکيل بورس املاک و مستغلات گفت: خوشبختانه موفق شديم با همکاري سازمان بورس اولين جلسه را در اين رابطه برگزار کنيم. وزير اقتصاد با اشاره به اينکه 12 حوزه درگير بورس مستغلات هستند، افزود: بسياري از سازمان ها، چون بنياد مستضعفان. بنياد شهيد، ستاد فرمان امام، تامين اجتماعي و دانشگاه آزاد اعلام آمادگي کردند تا املاک خود را در اين بورس قرار دهند.دژپسند گفت: با تامين اجتماعي و شستا تفاهم کرديم تا 21 شرکت بورسي عرضه اوليه داشته باشند. وي بيان داشت: از هفته آينده عرضه‌هاي اوليه طي دو روز عرضه مي‌شود. بورس حامي سهامداران خُرد است و از اعمال ضوابط و مقررات دست بر نمي‌دارد.


 امکان انتقال سوابق بيمه‌اي به صندوق بيمه اجتماعي روستاييان فراهم مي‌شود 

 مديرعامل صندوق بيمه اجتماعي کشاورزان، روستاييان و عشاير با اشاره به سرمايه‌گذاري اين صندوق در بورس، گفت: سعي کرديم به جاي بنگاه‌داري و خريد شرکت، از ظرفيت بازار براي سرمايه‌گذاري غيرمستقيم حق بيمه‌هاي روستاييان و عشاير استفاده کنيم.به گزارش ايلنا به نقل از روابط عمومي صندوق بيمه اجتماعي کشاورزان، روستاييان و عشاير، علي شيرکاني در بازديد و بررسي وضعيت بيمه‌اي استان مازندران، در نشست خبري با اصحاب رسانه و مديران و مسئولان اين استان گفت: تعداد بيمه‌شدگان فعال جديد سال گذشته نسبت به سال 97 رشد 84 درصدي دارد و با تمام مشکلات موجود تلاش مي‌کنيم، چتر بيمه را در جامعه هدف گسترش داده و بتوانيم جمعيت بيشتري از روستاييان و عشاير را تحت پوشش قرار دهيم.

شيرکاني در ادامه اين جلسه با اشاره به تعداد يک ميليون و 800 هزار نفر بيمه‌شده فعال، غير فعال و مستمريبگير کنوني صندوق، افزود: امسال حدود16 هزار نفر از افرادي که 15 سال حق بيمه پرداخت کرده و به سن 65 سالگي رسيده‌اند، ثمره اعتماد 15ساله خود را دريافت نموده و به آنان مستمري سالمندي پرداخت خواهد شد.وي ادامه داد: البته اين افراد در صورت تمايل مي‌توانند با ادامه بيمه‌پردازي، بر اساس ضوابط و مقررات صندوق مستمري بيشتري دريافت کنند.

مديرعامل صندوق بيمه اجتماعي کشاورزان، روستائيان و عشاير تعيين تکليف پرونده چهار هزار بيمه شده فوتي را از مهمترين اقدامات اين صندوق در سال جاري بيان کرد و گفت: احکام حقوقي اين فوت‌شدگان از سوي صندوق بيمه صادر و معوقات آنها نيز پرداخت شده است.شيرکاني با بيان اينکه بر اساس توافق اوليه تا پايان تيرماه امکان نقل و انتقال سوابق بيمه‌اي فراهم مي‌شود، افزود: کارهاي کارشناسي اين انتقال در سازمان تامين اجتماعي در حال انجام است و موافقت اوليه اين مسئله نيز اخذ شده و با اجراي آن، بخش زيادي از مشکلات ‌بيمه‌شدگان اجتماعي کشاورزان و روستاييان رفع خواهد شد.


 ميز خبر 

 خريداران سهام دولتي براي اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاري مراجعه کنند

در حاليکه قرار بود تا پايان خرداد اضافه برداشت خريد سهام دولتي به حساب سهام‌داران برگردد، همچنان پول برخي سهامداران برنگشته که معاون وزير اقتصاد اعلام کرد: اين پول نزد ما نيست و به بانک‌ها برگشته است؛ لذا کساني که از طريق بانک براي خريد سهام دولتي اقدام کرده‌اند و اضافه برداشت داشته‌اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند. همچنين افرادي که از طريق کارگزاري‌ سهام خريده‌اند و با اين مشکل روبرو هستند، به کارگزاري خود مراجعه کنند.

در اين زمينه، معاون امور بانکي وزارت امور اقتصادي و دارايي به ايسنا، اينگونه توضيح داد که هر گونه اضافه پرداختي که در صندوق‌هاي ETF دريافت شده، به بانک‌ها برگشت داده شده و در حال حاضر در اين صندوق به ازاي هر فردي که عضو صندوق است، بيشتر از دو ميليون تومان پولي نزد ما نيست.

وي با تاکيد براينکه اکنون پول اضافه‌ نزد صندوق ETF نيست و به بانک‌ها داده شده است، گفت: بنابراين چند روزي طول مي‌کشد تا بانک‌ها اين مبلغ اضافه را به مردم برگردانند.

معمارنژاد اعلام کرد: کساني که از طريق بانک براي خريد سهام دولتي اقدام کرده‌اند و اضافه برداشت داشته‌اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند. همچينن، افرادي که از طريق کارگزاري‌هاي خود اقدام به خريد اين سهام کرده‌اند و با اين مشکل روبرو هستند، به کارگزاري خود مراجعه کنند.

معاون وزير اقتصاد همچنين درباره ثبت شدن اين سهام در پرتفوي خريداران گفت: تا امروز هر يونيت صندوق‌هاي ETF معادل 31 هزار تومان معامله شده است که به مرور زمان اين سهام در پرتفوي خريداران ثبت مي‌شود و ممکن است که از سمت کارگزاري‌ها مشکلي در اين زمينه ايجاد شده باشد. شايد فردي کد بورسي داشته اما از بانک اين سهام را خريداري کرده و بانک هم اين سهام را در کارگزاري خود برده باشد، درحاليکه فرد مورد نظر قبلا با کارگزاري ديگري در بورس فعاليت مي‌کرده است.

گمرک ايران ابلاغ کرد

صادرات کيت سرولوژي، لباس يکسره گان و شان، شيلد و ماسک N95 آزاد شد

مطابق با ابلاغيه گمرک ايران، صادرات کيت سرولوژي، لباس يکسره گان و شان، شيلد محافظ صورت و ماسک N95 آزاد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، علي اکبر شاماني در بخشنامه‌اي به کليه گمرکات اجرايي، موضوع رفع ممنوعيت صادرات کيت سرولوژي،. لباس يکسره گان و شأن، شيلد محافظ صورت و ماسک N95 را اعلام کرد.

در قسمتي از اين بخشنامه آمده است: در خصوص رفع ممنوعيت صادرات کيت سرولوژي، لباس يکسره، گان و شأن، شيلد محافظ صورت و ماسک N95 جهت اقدام لازم و با رعايت کليه ضوابط و مقررات مربوطه ارسال مي‌گردد.


 تريبون  

 معاون وزير راه و شهرسازي:

اعطاي وام 6 ميليون توماني به رانندگان جاده‌اي

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازي گفت: تسهيلات 3500 ميليارد توماني با سود 12 درصد از چند ماه آينده آغاز مي‌شود.

به گزارش خبرنگار ايلنا، شهرام آدم نژاد با بيان اينکه براي حفظ صنعت حمل و نقل در تمامي حوزه‌ها نياز به کمک بوده است، اظهار داشت: بر اساس تصميماتي که در ستاد هماهنگي دولت اتخاذ شد، قرار بر اين شد که تسهيلاتي براي کمک به اين بخش در نظر گرفته شود.

وي افزود: ما در حوزه هوايي از اواخر سال گذشته محدوديت‌هاي پروازي داشتيم، تردد با خطوط راه‌آهن کاهش يافت، در بخش دريايي نيز تقريبا عدم تردد داشتيم و در بخش جاده‌اي نيز از سوي ستاد مبارزه با کرونا محدوديت‌هايي اعمال شد بنابراين براي کمک به صنعت حمل و نقل بايد تسهيلاتي در نظر گرفته مي‌شد که بر اين اساس 3500 ميليارد تومان منابع براي اين بخش اختصاص يافت.

وي افزود: علاوه بر اين براي بخش جاده‌اي تسهيلات ديگري در نظر گرفتيم، به اين ترتيب که وام 6 ميليون توماني براي 113 هزار راننده جاده‌اي و 12 ميليون تومان نيز به شرکت‌ها با سود 12 درصد داده مي‌شود.

وي با بيان اينکه ارائه تسهيلات به شرط اشتغال خواهد بود، تصريح کرد: همه شرکت‌ حمل و نقل هوايي، دريايي و ريلي در چارچوب ميزان کارکرد و جابجايي اولويت بندي شده‌اند و وام به آنها تخصيص داده مي‌شود.آدم‌نژاد گفت: با توجه به شواهد امر ما مدت زيادي بايد با کرونا زندگي کنيم بنابراين بايد برنامه‌ريزي صورت گيرد و نسبت به احياي صنعت حمل و نقل اقدام کنيم تا با حداقل ضرر اين صنعت حفظ شود.وي تاکيد کرد:‌ در حال حاضر اعطاي تسهيلات آغاز شده و در مرحله ارتباط شرکت‌ها و بانک‌ها و اخذ تضامين است که بعد از طي فرآيند بوروکراسي وام‌ها ارائه خواهد شد.

نخستين ميز کالا- کشوري کويت برگزار شد

مدير کل دفتر عربي آفريقايي سازمان توسعه تجارت ايران گفت: ميز کالا_ کشوري- استاني کويت به منظور بررسي ظرفيت‌ها، زمينه‌ها و راهکارهاي صادرات محصولات ساختماني و معدني با هدف تلاش براي افزايش صادرات محصولات فوق به بازار اين کشور توسط دفتر عربي و آفريقايي و با همکاري دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتي و معدني سازمان توسعه تجارت ايران برگزار شد.

به گزارش ايلنا و به نقل از سازمان توسعه تجارت ايران، فرزاد پيلتن با اعلام اين خبر اظهار داشت: با از آغاز به کار فعاليت ميزهاي کالا- کشوري پس از شيوع ويروس کرونا، اولين ميز کالا _ کشوري - استاني کويت با حضور نمايندگان نهادهاي دولتي ذيربط و بخش‌هاي خصوصي شامل شرکت‌ها و تشکل‌هاي مرتبط و همچنين نمايندگان استان‌هاي صادرکنند? محصولات ساختماني و معدني برگزار شد.

وي در اين جلسه با برشمردن زمينه‌ها، فرصت‌ها و راهکارهاي صادرات، آخرين وضعيت شرايط سياسي، امنيتي و اقتصادي کويت و همچنين قوانين و مقررات، بيان داشت: از حدود 190 ميليون دلار صادرات ايران به کويت در سال 98، حدود 30 ميليون دلار متعلق به محصولات ساختماني و معدني مانند سيمان، سراميک، گچ، شيشه، سنگ، محصولات بتني ،چيني بهداشتي بوده و سهم اين محصولات از 23 ميليارد دلار واردات کويت حدود 330 ميليون دلار برآورد شده است.


 يادداشت 

 صيد بي‌رويه از درياي عمان؛ مجوز دارند!

آذر فخري

حدود دو سه سال است كه خبر يا شايعه اجاره درياي عمان به چيني ها براي صيد، به گوش مي‌رسد، خبر يا شايعه‌اي كه از سال 97 بر سر زبان افتاده، اما هربار توسط برخي از مسئولان تكذيب شده است. به‌عنوان نمونه معاون امور دريايي سازمان بنادر و دريانوردي، ضمن تاکيد بر اين‌که به هيچ عنوان به هيچ کشور خارجي به ويژه کشور چين مجوز صيد داده نشده است، گفت: در آب‌هاي عميق و در فاصله بيش از 10مايلي ساحل درياي عمان و در جايي‌که عمق آب به بيش از 200متر مي‌رسد، شرکت شيلات ايران حدود 50 فروند شناور دارد که در آن‌جا فانوس دريايي صيد مي‌کند. پس از صيد فانوس ماهيان به پودر تبديل مي‌شوند.

معاون بندري و مناطق ويژه اقتصادي سازمان بنادر کشور در نشستي خبري اعلام كرد كه گفت: «چيني‌ها قراردادي در قالب اجاره بلندمدت با شيلات دارند و از فناوري صيد ماهي در عمق 200 متري برخوردارند که اين فناوري در ميان شناور‌هاي صيادي ايران وجود ندارد.»

سازمان شيلات ايران خبر رسمي خبر از اجاره دريا به صيادان چيني و دادن مجوز صيد فانوس ماهيان را در عمق بالاي 200 متر در آب‎هاي خليج فارس و درياي عمان را اعلام كرده . اما به گفته ماهي‌گيران محلي كه معاش خود را راه صيد تامين مي كنند، اين ماهيگيران چيني و صنعتي هر چه جلوي تورشان مي‌آيد را جارو مي‌‌کنند. چرا كه هيچ نظارتي بر نحوه كار و صيد صنعتي آنان وجود ندارد.

بر اساس گزارش‌ها، کشتي‌هاي چيني در مالکيت چين يا در اجاره ايران از روشي استفاده مي‌کنند که حتي در خود كشور چين نيز ممنوع شده و سواي اين‌که اين کشتي‌ها در کنترل ايران يا چين است، اين روش نابودگر محيط زيست دريايي ما هم هست.

ماهي‌‌گيران براي صيد ماهي‌ها در کف دريا از روشي استفاده مي‌کنند که «ترال کفي / Bottom trawling» نام دارد. در اين روش تور با اتصال وزنه و غلتک به کف دريا انداخته شده و سپس توسط کشتي کشيده مي‌‌شود. ماهي‌ها در اين تور گير افتاده و سپس به درون کشتي بالا کشيده مي‌شوند. اين روش که سود بسياري براي ماهي‌گيران دارد و با کمترين هزينه و زمان بيشترين صيد را به ارمغان مي‌آورد اثرات بسيار زيان‌باري را براي آبزيان و زيستگاه‌هاي آبي آن‌ها به بار مي‌آورد. نابودي آب‌سنگ‌هاي مرجاني که محلي براي تخم‌ريزي و رشد آبزيان هستند از جمله اين مضرات است.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته