جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2866


سينماي ايران در بهار و تابستاني که گذشت


کوتاه و خواندني


اخبار كوتاه هنري


  سينماي ايران در بهار و تابستاني که گذشت 

 سينماي ايران در سه  ماهه ي سال 86 با معضل قاچاق فيلم دست و پنجه نرم  کرد و اين معضل آنقدر فراگير شد که اهالي سينما در اواخر خرداد ماه در موزه ي سينما گردهم آمدند تا بي سابقه ترين گردهمايي را در تاريخ سينماي ايران ثبت کنند و سه ماهه ي دوم سال با فروکش کردن بحث قاچاق فيلم، با خبرهايي مربوط به جشن سينما، اختلافات صنفي بر سر موضوع تهيه کنندگي در سينماي ايران، استعفا سه مدير فرهنگي، مستند اليوراستون ، مصدوميت پگاه آهنگراني، مصطفي کرمي و بازتابهاي تعويق اکران سنتوري و ... سپري شد.
ايسنا، با سپري شدن شش ماهه ي اول سال 86، سينماي ايران را در بهار و تابستاني که گذشت مرور مي کنيم.
خبر رسيد: فدراسيون تهيه کنندگان تشکيل مي شود
خبر آمد: موافق هستيم، مخالف هستيم
سرانجام در مرداد ماه فدراسيون تهيه کنندگان و توزيع کنندگان سينماي ايران به عنوان تنها صنف قانوني و رسمي در اين حوزه تشکيل شد و خانه سينما و اداره ي ارزشيابي و نظارت بر سينماي حرفه اي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي طي بيانيه ي مشترکي رسميت اين تشکل صنفي را اعلام کردند.
با اعلام اين فدراسيون بحث ها و گفت و گوها و اختلافاتي که ريشه در گذشته ها داشت سر باز کرد. کانون تهيه کنندگان و مجمع فيلم سازان اعضا خود را براي تشکيل فدراسيون به وزارت ارشاد معرفي کردند، اما اتحاديه ي تهيه کنندگان که روند اين فدراسيون را غير قانوني مي دانست، اعضا خود را معرفي نکرد. و طي دو ماه گذشته مرتضي شايسته رييس اتحاديه ي تهيه کنندگان و توزيع فيلم ايران نسبت به انجام مناظره با مديرکل اداره ي نظارت و ارزشيابي معاونت سينمايي اعلام آمادگي کرد.
مرتضي شايسته با دعوت از محمود اربابي براي حضور در جلسه اي براي مناظره گفت: ايشان در هر کجا که آمادگي داشته باشند، من قبول خواهم کرد تا درباره ي اين قضايا و عملکرد و حرکاتشان در ضعيف کردن بخش خصوصي و ناامن شدن فعاليت در سينماي ايران با ارايه ي مستندات و مدارک مناظره داشته باشم.
مجيد شاه حسيني آمد; عليرضا رضاداد رفت
دکتر مجيد شاه حسيني به عنوان مديرعامل بنياد سينمايي فارابي انتخاب شد.
مجيد شاه حسيني مديرعامل جديد فارابي در مراسم معارفه اش يافتن مخاطبين جهاني براي سينماي ايران را از مهم ترين برنامه هايش برشمرد و گفت: بايد انديشيد که اين سينماي ملي را چگونه مي توان بين المللي کرد؟ ظهور و بروز فيلم هاي ما تاکنون در حد جشنواره بين المللي بوده که اين حد کافي نيست و بايد اکران فيلم هاي ايراني را در جهان در دستور کار قرار دهيم.
وي افزود: ببينيم شان ايراني و ايراني چيست و چگونه تصويري را قرار است، در آينه چشم جهانيان ارايه کنيم و اميدواريم قطار سينماي ايران به کشتي اقيانوس پيمايي تبديل شود، که همه سرنشينان سينما داخل آن نشسته باشند.
کامران شيردل - کارگردان سينماي مستند ايران - با انتشار نامه اي خطاب به برگزارکنندگان برنامه ي بزرگداشت و نمايش آثارش در آمريکا، اعلام کرد که به اين کشور، سفر نخواهد کرد.
شيردل خطاب به برگزارکنندگان برنامه يادشده در بخشي از نامه اش با اشاره به ويژگي هاي مثبت نمايش آثارش در کشوري همچون آمريکا، به عنوان فيلمسازي داراي نقطه نظرهاي مشخص در مورد سياست هاي دولت آمريکا و نيز فيلمسازي که آثارش سالها فرصت ديده شدن نداشته اند، آورده است: اگر قرار بر اين باشد - و طبعا قرار من با خودم همواره بر اين مدار بوده است - تا شرايط و روند سياست بازي و سياست گذاري رايج امروز را در جهان مد نظر آوريم و بويژه تاکيد و نگاه موکد خود را معطوف به بحران ها، درگيري ها و جنگ هاي آغاز شده و ادامه يافته توسط دولت آمريکا ساخته و آنها را مورد دقت و تحليل قرار دهيم، متوجه مي شويم که کل اين رويداد، يعني برنامه ي هنري و نمايش فيلم و برگزاري بزرگداشت و قس عليهذا را بايد در چارچوبي کلان تر، فراگيرتر و گسترده تر بررسي کرد و در قبال آن تصميمي درخور و عاجل اتخاذ نمود، خصوصا که مکان و جغرافياي اين «جشنواره» خاک آمريکاست.»
 هشدار: انيميشن رستم و سهراب عربي شد
در پنجاهمين سالگرد تولد انيميشن در ايران، هيات مديره ي آسيفاي ايران با نقش "ملانصرالدين" و "بز دونده" تنديس و لوح تقديري را به "اسفنديار احمديه" 79 ساله - آغازکننده ي انيميشن در ايران - اهدا کردند.
احمديه در اين ديدار با گلايه از فروش راش هاي انيميشن "رستم و سهراب" به کشور عربستان گفت: اين انيميشن 90 دقيقه اي که بيش از 5 سال بر روي آن کار کردم با مونتاژ ديگري که داستان آن به طور کامل تغيير کرده است به عربي دوبله شده و در 45 دقيقه بر روي سي دي بنام "سواران عدالت" با قيمت 500 تومان در عربستان عرضه مي شود که يکي از اين نسخه ها را از آنجا براي من آورده اند.
انيميشن  رستم و سهراب  از سال 76 تا 81 در مرکز انيمشن سازي صبا ساخت آن به طول انجاميد و تا امروز در ايران به نمايش درنيامده است.
اربابي: سنتوري براي مراقبت از سينما اکران نشد
پس از اعتراضاتي که از سوي برخي کارگردان تهيه کنندگان نسبت به عملکرد شوراي صنفي نمايش وجود داشت، محمود اربابي مدير کل اداره نظارت و ارزشيابي معاونت سينمايي ارشاد در نشست رسانه اي در وزارت ارشاد حضور پيدا کرد و درباره ابلاغ آيين نامه شوراي صنفي نمايش که قرار بود از اوايل امسال اجرايي شود، با ذکر دلايلي گفت: همان آيين نامه سال قبل اجرايي شده است.  اربابي در بخش ديگري از اين نشست درباره اکران فيلم هاي "سنتوري" و "به رنگ ارغوان" گفت: توضيحاتي که آقاي وزير درباره ي "سنتوري" دادند، کاملا قانع کننده است. من وظايف خودم را انجام مي دهم و مافوق من هم وظيفه خودش را انجام مي دهد و اين اقتدار وزارت را نشان مي دهد.
وي ادامه داد: اکران اين فيلم به دلايلي که بحث مراقبت از سينما مطرح است، به تعويق افتاد و اين نشان مي دهد منطق و دقت نظر وجود داشته است.  اربابي مشکل فيلم "به رنگ ارغوان" را متعلق به دوره قبل دانست و گفت: مساله فعلي ما نيست.
 اهالي سينما جشن هاي روز ملي سينما راگرفتند
چهار روز مانده به روز ملي سينما، شانزدهم شهريورماه در فرهنگستان هنر (آسمان)، اهالي سينما از سيد محمد بهشتي، علي کسمايي، فرهاد فخرالديني و زنده ياد رسول ملاقلي پور تقدير کردند و چهار معاون سينمايي که سکان سينماي ايران را در 25 سال اخير در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي داشتند، با هم عکس يادگاري گرفتند.
اتوبوس شب کيومرث پوراحمد اغلب تنديس هاي جشن سينما را گرفت و اهالي سينما در 21 شهريور ماه به کاخ سعدآباد رفتند، روز ملي سينما را جشن گرفتند و سرود اي ايران را خواندند.
کيارستمي از برناردو برتولوچي تقدير کرد
کرامتي به فرانسه رفت
مهرجويي رييس بوسان شد
برناردو برتولوچي، کارگردان پيشکسوت سينماي ايتاليا در مراسم اختتاميه جشنواره فيلم ونيز، جايزه افتخاري شير طلايي براي يک عمر دستاورد سينمايي را از "عباس کيارستمي" و "جاناتان دمي" گرفت.  پس از جشن خانه ي سينما خبر رسيد که مهتاب کرامتي به عنوان نماينده ي زنان سينماي ايران در اوايل مهر در پاريس تقدير مي شود.  وي اين برنامه در قالب هفته ي فرهنگهاي خارجي در پاريس و توسط رايزني هاي فرهنگي حدود شصت کشور که در پاريس خانه فرهنگ دارند برگزار مي شود و طي آن مهتاب کرامتي به عنوان نماينده ي زنان سينماي ايران، مورد تقدير قرار مي گيرد.  داريوش مهرجويي - کارگردان - به عنوان رييس هيات داوران دوازدهمين جشنواره ي بين المللي فيلم بوسان کره جنوبي انتخاب شد.
 اليوراستون به ايران دعوت شد
سرانجام مرداد ماه محمود احمدي نژاد رييس جمهور درباره ي در خواست اليوراستون براي ساخت مستند گفت: من به طور اصولي مخالفتي با ساخت فيلم ندارم، ولي چارچوب آن بايد با همکاران ما هماهنگ شود.
طي چند روز گذشته مشاور رئيس جمهور در امور هنري نيز گفت: "اليوراستون" درباره ي چگونگي ساخت فيلم درباره ي رييس جمهور به ايران سفر کند.
مجموعه ي سينماي رازي افتتاح شد
شهريور ماه مجموعه سينمايي رازي با حضور هنرمندان، معاون سينمايي، شهردار تهران با ظرفيت 500 صندلي در خيابان هلال احمر تهران به بهره برداري رسيد.
سينماي ايران نمايندگانش را به آسياپاسفيک معرفي کرد
اواخر شهريور ماه سينماي ايران نمايندگان خود را به جايزه ي آسياپاسفيک معرفي کرد
فيلم هاي خون بازي ، اتوبوس شب، به همين سادگي ، پاداش سکوت، آن سه و  پابرهنه در بهشت در بخش فيلم هاي بلند سينمايي، فيلم "قفل ساز  در بخش فيلم هاي کودکان و فيلم سرزمين گمشده  در بخش فيلمهاي مستند به نمايندگي از سينماي ايران براي اولين دوره ي جايزه ي سينما آسياپاسفيک معرفي شدند و تا 10 روز آينده با نماينده ي خود را به اسکار معرفي کند.


 کوتاه و خواندني 


کمال تبريزي:
«با ما شوخي نکنيد» منتظر بازگشت رضا کيانيان

کمال تبريزي که به زودي مستند با ما شوخي نکنيد را به مرحله ساخت مي رساند، گفت: منتظر بازگشت رضا کيانيان از سفر خارج از کشور هستيم.
اين کارگردان با بيان اين که تصميم بر اين است که حتما آقاي کيانيان دراين مستند حضور داشته باشدگفت: اين مستند امکان شوخي کردن در پروژه هاي نمايشي را بررسي مي کند; اين که ميزان مقبوليت شوخي کردن درسطوح مختلف اجتماعي چقدر است. وي در پاسخ به اين پرسش ايسنا که آيا اين مستند، زمينه و مقدمه اي براي ساخت کارهاي طنز نمايشي است؟ گفت: ما فقط بررسي مي کنيم که چقدر تحمل شوخي کردن با آن ها در اقشار مختلف وجود دارد.
تبريزي با تاکيد بر اين که منظور از شوخي ها، الفاظ به جاست، گفت: طبيعتا منظور ما از شوخي، صميميت و صداقتي است که به شکل هاي مختلف مطرح مي شود.
اين کارگردان هم چنين اعلام کرد که در اين مستند، گذري به مقايسه شوخي کردن در ايران و کشورهاي ديگر خواهيم داشت و افزود: شوخي ها در فيلم هايي که موضوع طنز دارند، مقبول تر هستند. اين مساله را در آثار نمايشي دنيا بررسي مي کنيم که آيا آن ها اجازه شوخي در کارهايشان را دارند و آيا اهميت دارد شخصيت مورد شوخي چه کسي باشد؟
وي با بيان اين که ميزان اين قابليت را از طريق فيلم هاي آرشيوي جهان بررسي مي کنيم، گفت: در اين برنامه مستند اين موضوع را مطرح مي کنيم که بعضا دست خارجي ها بازتر است و طرز تلقي متفاوتي از شوخي دارند. حتي در بعضي از کشورها شوخي کردن با آدم ها با شگردهاي خاص تبليغي صورت مي گيرد. وي درباره ي اين که در اين مستند سراغ چه کساني خواهند رفت، گفت: از افراد رده بالاي مملکتي تا اقشار معمول اجتماع در اين مستند استفاده مي کنيم.
وي درباره اين که براي گفت وگو با افراد رده بالا چه قدر به همکاري آن ها اميدواراست، گفت: درحال مکاتبه با اين مقامات هستيم و اميدارم همکاري لازم صورت گيرد و مشکلي نباشد.
تبريزي طرح اوليه اين مستند را برگرفته از جلسات داخلي سيما فيلم دانست و گفت: بحث اين که چه طور کار طنز کنيم؟، موضوع و ساخت اين مستند را فراهم آورد.
 در اين مستند حميد چارکچيان به عنوان دستيار و محمدرضا سکوت به عنوان تصويربردار همکاري دارند.

سومين "نارنيا" تا سال 2010 به تعويق افتاد
توليد پروژه وقايع نگاري نارنيا: سفر داون تريدر، سومين فيلم مجموعه نارنيا  که فيلمبرداري آن قرار بود از ژانويه 2008 آغاز شود، تا تابستان سال آينده به تعويق افتاد.
 رويترز اعلام کرد قرار بود اين فيلم براي نمايش از اول ماه مه سال 2009 آماده شود. والت ديسني پيکچرز توزيع کننده و والدن ميديا تهيه کننده "وقايع نگاري نارنيا: سفر داون تريدر برنامه کاري فشرده بازيگران جوان را دليل اين تاخير اعلام کردند. فيلم جديد را مايکل آپتد فيلمساز سرشناس بريتانيايي کارگرداني مي کند.  وقايع نگاري نارنيا: شاهزاده کاسپين دومين فيلم اين مجموعه از 16 مه سال آينده اکران شود. اين فيلم ابتدا قرار بود امسال در ماه دسامبر به نمايش عمومي درآيد، اما پس از آنکه سوني تصميم گرفت فيلم فانتزي "اسب آبي" به کارگرداني جي راسل را با همکاري والدن در همين موعد اکران کند، دست اندرکاران دومين "نارنيا" تصميم گرفتند نمايش فيلم خود را پنج ماه به تعويق بيندازند. وقايع نگاري نارنيا: شير، جادوگر و کمد"، اولين فيلم مجموعه "نارنيا" دسامبر دو سال پيش به طور همزمان در اروپا و آمريکاي شمالي به نمايش درآمد و با استقبال بسيار خوب منتقدان و تماشاگران رو به رو شد. فيلم در آمريکا 291 ميليون دلار و در سطح بين المللي 453 ميليون دلار فروخت.  "نارنيا" در اسکار 2006 در سه رشته بهترين چهره پردازي، بهترين صداگذاري و جلوه هاي تصويري نامزد اسکار بود و توانست اسکار بهترين چهره پردازي را بگيرد .

آتيلا پسياني افسر پليس «روايت سوم شخص» شد
مهدي کرم پور به زودي توليد تله فيلم روايت سوم شخص  را با بازي آتيلا پسياني آغاز خواهد کرد.
به گزارش فارس روايت سوم شخص که براي گروه فيلم و سريال شبکه دو توليد خواهد شد نوشته عليرضا محمودي و محمد حسن شهسواري که داستان يک افسر پليس روايت مي کنند که از خدمت منفصل مي شود و در برابر پيشنهاد يک سرقت بر سر دو راهي قرار مي گيرد.
اين فيلم را مصطفي رزاق کريمي توليد خواهد کرد و تا به حال بازي آتيلا پسياني به عنوان نقش اصلي، سيد مهرداد ضيايي و سيامک احصائي در اين فيلم قطعي شده است.
از ديگر عوامل اين فيلم مي توانند به فرزين خسرو شاهي به عنوان مدير فيلمبرداري، پيمان جعفري به عنوان مدير توليد، محمدعلي سعيدي به عنوان دستيار اول کارگردان، بهرام صحيحي به عنوان برنامه ريز ، امين ترابي به عنوان طراح چهره پردازي،جهانگير ميرزاجاني به عنوان طراح صحنه، نيلوفر سجادي به عنوان طراح لباس و عباس رستگارپوربه عنوان صدابردار  اشاره کرد.
انتخاب بازيگران براي اين فيلم هنوز ادامه دارد و به احتمال زياد توليد آن اواخر هفته آينده پس از انتخاب بازيگران در دگافيلم شروع خواهد شد.  کرم پور که فيلم « چه کسي امير را کشت؟» را در کارنامه خود دارد در مورد فيلم جديدش به خبرنگار فارس گفت: اين تله فيلم ساختاري کاملا متفاوت و نوين دارد و مي تواند تجربه خوب و جديدي در زمينه فيلم هاي تلويزيوني محسوب شود.

جورج کلوني راهي بيمارستان شد

 جورج کلوني، بازيگر هاليوود روز گذشته بر اثر تصادف در يک حادثه رانندگي از ناحيه ستون فقرات حادثه ديده و راهي بيمارستان شد.
 به نقل از خبرگزاري رويترز، «جورج کلوني» روز گذشته ساعت 30:3 بعدازظهر، در حاليکه همراه با يکي از دوستان خود سوار بر موتور بود در جاده اي باريک در کنار رودخانه هادسون واقع در نيويورک با کاميوني شاخ به شاخ شده و علاوه بر خراشيدگي شديد قسمت هاي مختلف بدن، دنده هايش نيز دچار شکستگي شد.
به گزارش رويترز، همراه «کلوني» نيز از ناحيه پا به شدت آسيب ديده و جزئيات بيشتر اين تصادف هم اکنون در دست بررسي است.  کلوني 46 ساله براي بازي در فيلم جديد خود که يک کمدي تاريک به نام  سوختن پس از خواندن  در کنار  براد پيت  و   جان مالکوييچ  در نيويورک به سر مي برد. 


 اخبار كوتاه هنري 


 نقد  سريال طنز کاکتوس
با حضور محمد رضا هنرمند در نشست ((نور ,صدا, دوربين,خنده)) عصر ديروز قسمت پخش نشده سريال طنز کاکتوس پخش و نقد شد.
در ادامه سلسله نشست هاي ((نور,صدا,دوربين,خنده)) يک قسمت پخش نشده از سريالطنز سه گانه ((کاکتوس)) به کارگرداني محمد رضا هنرمند و با حضور وي در تالار انديشه حوزه هنري پخش و نقد وبررسي شد.
به گزارش واحد خبر حوزه هنري, در اين نشست پس از نمايش قسمت پخش نشده سريال کاکتوس, هنرمند و علي مير ميراني, طنز پرداز, در حضور طنزپردازان و سينماگران جوان به نقد و بررسي اثر پرداخته شد که سريال کاکتوس عنوان سه مجموعه طنز تلويزيوني است که طي سال هاي 80 تا 83 از شبکه سه سيما پخش مي شد.سلسله نشست هاي ((نور, صدا, دوربين, خنده)) از سال گذشته و به کوشش دفتر طنز حوزه هنري تشکيل شده است و تاکنون در 10 نشست, فيلم هايي چون (اجاره نشين ها), (ليلي با من است), (مرد عوضي) و (اخراجي ها) را مورد بررسي قرار داده است و از اين پس قصد دارد مجمو عه هاي طنز تلويزيوني را نيز به نمايش در بياورد و نقد وبررسي کند.
 داوران جشنواره ادبي و هنري پيام آوران صلح و دوستي معرفي شدند
علي بابا چاهي, پگاه آهنگري و عليرضا بهنام به عنوان داوران بخش شعر جشنواره ادبي و هنري پيام آوران صلح و دوستي معرفي شدند.
سيد طباطبايي دبير اين جشنواره ضمن اعلام اين خبر افزود: اين جشنواره هنري و ادبي در چهار بخش شعر, داستان کوتاه, عکس و کاريکاتور برگزار مي شود. پيش از اين مديا کاشيگر, شهلا زرلکي, حسين شهرآبي به عنوان داوران بخش داستان کوتاه, مجيد سعيدي, جواد منتظري و پيمان هوشمند زاده به عنوان داوران بخش عکس و توکا نيستاني, اردشير رستمي و جمال رحمتي به عنوان داوران بخش کاريکاتور اين جشنواره معرفي شده بودند.
سردبير سايت ادبي والس سپس افزود: اين جشنواره با هدف ارايه پيام صلح و دوستي ايرانيان از نگاه ادبيات و هنر و با موضوعات گردشگري و جهانگردي, جاذبه هاي گردشگري و ميراث فرهنگي, رابطه سفر با صلح و دوستي و پيام صلح و دوستي با همکاري سايت ادبي والس و پيام آوران صلح و دوستي برگزار مي شود.وي در ادامه افزود: همچنين در اين جشنواره از خبرنگار صلح و دوستي نيز تقدير به عمل خواهد آمد اين عنوان به خبرنگار تعلق خواهد گرفت که بيشترين فعاليت را در زمينه ارسال اخبار صلح و دوستي داشته باشد.دبير جشنواره ادبي و هنري صلح و دوستي در ادامه گفت: مهلت ارسال اثر به جشنواره پيام آوران صلح و دوستي که در چهار زمينه شعر, داستان, عکس و کاريکاتور برگزار مي شود تا پايان مهرماه سال جاري است. در اين جشنواره در هر بخش سه اثر به عنوان آثار برتر شناخته خواهند شد و به پديد آورندگان آنها جوايزي اهدا مي شود.
همچنين قرار است آثار برتر هربخش نيز به صورت کتاب دو زبانه (فارسي و انگليسي) منتشر شده و در ايران وساير کشورهاي جهان توزيع شود.
 فيلم سينمايي (ماهيگير کوچک) راهي سي و هفتمين جشنواره بين المللي رشد شد
فيلم سينمايي (ماهيگير کوچک) به کارگرداني (عبدالجبار دلدار) که مشکلات و سختي هاي يک پسر نوجوان را براي ادامه راه پدر شهيد خود به تصوير مي کشد در حال حاضر براي شرکت در سي و هفتمين جشنواره بين المللي فيلم رشد ارسال شده است.
پروانه مرزبان تهيه کننده اين فيلم به اشاره به مطلب فوق گفت: فيلم مراحل فني خود را به پايان برده و براي شرکت در سي و هفتمين جشنواره بين المللي فيلم رشد ارسال شده و در انتظار بررسي هيئت انتخاب و بازبيني براي نمايش در اين جشنواره است.
مرزبان افزود: اين فيلم که به طريقه ويدئويي در شهرستان بوشهر تصويربرداري شده است محصول مشترک موسه فرهنگي هنري سبز فيلم و دفتر تامين رسانه هاي آموزشي وزارت آموزش و پرورش با همکاري استانداري بوشهر و بنياد شهيد و امور ايثارگران است.
 نمايشگاه, جشن هاي شبانه, مسابقه و توزبع کتاب
جشنواره فرهنگي هنري ((ضيافت رمضان)) برگزار مي شود
به مناسبت ماه مبارک و با هدف بهره مندي بيشتر شهروندان روزه دار از برکات اين ايام, جشنواره فرهنگي هنري ((ضيافت رمضان)) از سوي فرهنگسراي تفکر برگزار مي شود
به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي تفکر برپايي نمايشگاه محصولات فرهنگي و قرآني و بازارچه فروش برگزاري جشن ها و مراسم ويژه مسابقه و توزيع رايگان کتابچه ها و بروشورهايي با مضامين ديني در ايام ماه مبارک رمضان از جمله برنامه هاي اين جشنواره است.
 سومين اکسپوي برگ ملي برگزار شد
سومين نمايشگاه بزرگ فروش آثار هنري با مشارکت نگارخانه هاي تهران و شهرستان ها و با همکاري دفتر امور هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و موزه هنرهاي معاصر تهران در محل مجتمع فرهنگي هنري صبا برگزار خواهد شد.
بنا به گزارش روابط عمومي موزه هنرهاي معاصر تهران, سومين اکسپوي بزرگ ملي که شامل فروش آثار هنرهاي تجسمي مي باشد اواخر پايز با حضور کليه هنرمندان و نگارخانه داران در مجتمع فرهنگي صبا برگزار مي شود واين در واقع پاسخي از رف هنرمندان هنرهاي تجسمي کشور به خواست رو به گسترش علاقمندان به هنر است و تاکيد اصلي اين نمايشگاه حمايت بيشتر از هنر و هنرمندان معاصر و تحولي در اقتصاد هنر مي باشد.
 هم زمان با يازدهمين دوره جايزه کتاب سال دفاع مقدس
((خادم برگزيده نشر کتاب دفاع مقدس)) معرفي و تقدير مي شود
خادم برگزيده نشر کتابهاي دفاع مقدس همزمان با برگزاري پنجمين دورا از انتخاب بهترين ناشر دفاع مقدس معرفي مي شود.
به گزارش ستاد خبري يازدهمين دوره از انتخاب بهترين کتاب سال دفاع مقدس در اين دوره از انتخاب بهترين ناشر دفاع مقدس که همزمان با برپايي جشن تقدير از برگزيدگان بهترين کتاب هاي دفاع مقدس در موضوعات مختلف برگزار مي شود.در پنجمين دوره از انتخاب برترين ناشران دفاع مقدس چهار ناشر تهراني و شهرستاني در بخش هاي خصوصي و دولتي به صورت مجزا مورد تقدير قرار مي گيرند.اسامي ناشران نمونه دفاع مقدس همزمان با يازدهمين جشنواره کتاب سال دفاع مقدس 24 آبان ماه اعلام مي شود.
 افتتاح نمايشگاه جلوه هاي هنر معاصر در ايران
نمايشگاه جلوه هاي هنر معاصر در ايران در برگيرنده آثار تعدادي  از هنرمندان ايراني و بيست و چهار هنرمندخارجي  از روز دوم مهرماه ساعت 4 بعد ازظهر در موزه هنرهاي معاصرتهران افتتاح مي شود .
  هيئت انتخاب جشنواره فيلم کوتاه تهران معرفي شد
اسامي هيئت انتخاب هفت نفره بخش ملي بيست و چهارمين جشنواره ملي و دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران اعلام شد.
به گزارش مهر، روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران اعلام کرد محمود زنده نام معاون فرهنگي بخش ملي جشنواره فيلم کوتاه تهران از حميد دهقانپور، ناصر گل محمدي، وحيد موسائيان، سيروس حسن پور، علي اکبر قاضي نظام، محمود گبرلو و ناصر مهين طاهري به عنوان اعضا هيئت انتخاب بخش ملي جشنواره فيلم کوتاه تهران نام برد.
وي در ادامه افزود: مرحله انتخاب فيلم ها از 26 شهريورماه آغاز شده و احتمالا تا اواخر مهرماه ادامه مي يابد و اسامي فيلم هاي برگزيده از ميان 2700 فيلم متقاضي شرکت در بخش مسابقه ملي جشنواره که همگي آثار فيلمسازان داخلي است، اعلام مي شود. امسال سعي شده همچون سال هاي گذشته در ترکيب هيئت انتخاب تمام تخصص ها حضور داشته باشند.
مدير فرهنگي بخش ملي جشواره فيلم کوتاه تهران گفت: آنچه امسال در انتخاب فيلم هاي رسيده به دفتر جشنواره مد نظر است توجه فيلمسازان به موضوعاتي با رويکردهاي فرهنگي و بومي، ابعاد مهم فرهنگي نظام جمهوري اسلامي و مضامين مذهبي و اعتقادي است. بخش هاي ويژه فيلم هاي چشم انداز سرزمين زيباي ما و سيره نبوي در جشنواره نيز نشان دهنده اين اهميت و توجه است.بيست و چهارمين جشنواره ملي و دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران از 22 تا 27 آبان ماه امسال در تهران برگزار مي شود.
  موزه فلسطين ميزبان نمايشگاه پوستر پايداري
نمايشگاه پوستر پايداري شامل 80 پوستر از 79 هنرمند فردا يکشنبه اول مهرماه در موزه هنرهاي معاصر فلسطين گشايش مي يابد.
به گزارش خبرگزاري مهر، روابط موزه هنرهاي معاصر فلسطين وابسته به فرهنگستان هنر اعلام کرد نمايشگاه پوستر پايداري با همکاري فرهنگسراي پايداري به طور همزمان در موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) نيز برپا خواهد بود.
در پايان نمايشگاه همزمان با مراسم اختتاميه و معرفي و اهدا جوايز برگزيدگان اين نمايشگاه، مجموعه پوسترهاي برگزيده و همچنين مجموعه مقالات ارائه شده در بخش پژوهشي نمايشگاه در راستاي تقويت مباني نظري فرهنگ مقاومت منتشر مي شود.نمايشگاه پوستر پايداري روز يکشنبه اول مهرماه راس ساعت 18 افتتاح مي شود و تا سوم آبان »ماه پذيراي عموم علاقمندان خواهد بود.
   اخبار کوتاه حوزه هنري
فيلم هاي کوتاه ارسالي به دبيرخانه "سينما فردا" همزمان با عيد سعيد فطر در سه سينماي بزرگ پايتخت به نمايش درمي آيند.
 مدير مرکز نمايش فيلم کوتاه حوزه هنري به واحد خبر حوزه هنري اعلام کرد: "فيلم هاي ارسال شده به دبيرخانه سينما فردا مورد بازبيني قرار مي گيرند و فيلم هايي که نمايش آنها مورد تائيد باشد از عيد فطر در سينماهاي استقلال، سپيده و بهمن به نمايش گذاشته خواهند شد."محمدعلي حجازي تصريح کرد: "موضوع فيلم هاي کوتاه ارسالي آزاد است و کليه مولفين آثار مي توانند فيلم هاي توليدي خود را با هر موضوعي به دبيرخانه مرکز نمايش ارسال نمايند. اين کار براي اولين بار در ايران توسط معاونت سينمايي حوزه هنري انجام مي شود و اميدواريم با نمايش فيلم کوتاه در سينما گامي موثر در توسعه عرصه فيلم کوتاه برداريم."علاقمندان مي توانند براي کسب اطلاعات بيشتر با شماره 88805298 تماس بگيرند يا به نشاني اينترنتي com.cinema-f.www مراجعه کنند.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته