جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2866

مديرکل آزمونسازي و روانسنجي سازمان سنجش تشريح کرد:
جزئيات برگزاري آزمون تافل


بازنگري آيين نامه ارزشيابي مدارک تحصيلي خارجي


اعتراض پذيرفته شدگان فراگير پيام نور به تاخير اعلا م اسامي


کوتاه و خواندني


  مديرکل آزمونسازي و روانسنجي سازمان سنجش تشريح کرد:
 جزئيات برگزاري آزمون تافل  

گروه آزمون وسنجش: آزمون تافل متعلق به موسسه ETSبوده ودر نيويورک مستقر مي باشد.اين موسسه يک مرکز غير انتفاعي است و وظيفه اصلي ان برگزاري ازمون در سرتاسر جهان است به طوري که قريب به 5200دانشگاه سراسر دنيا از نتايج ازمونهاي اين موسسه استفاده مي کنند .موسسه ETS  يکي از بزرگترين ازمونهاي برگزار کننده تافل مي باشد. سازمان سنجش نيز آزمون تافل را تحت نظارت اين موسسه برگزار مي کند. مديرکل دفتر آزمونسازي و روانسنجي سازمان سنجش آموزش کشور با بيان اين مطلب افزود: تافل به دو روش در دنيا برگزار مي شود يکي به روش کاغذي (BASE PAPER ( وديگري به روش اينترنتي (IBT) که سازمان سنجش اين ازمون را حدودا 3 سال به صورت کاغذي و يک سال هم به صورت اينترنتي برگزارکرده است.
دکتر آسرايي با بيان اين که اولين ازمون تافل در سال 1382 توسط سازمان سنجش وآموزش کشور انجام گرفت اضافه کرد کاربرد آزمون تافل، بيشتر براي دوره هاي فوق ليسانس و دکتري است و داوطلباني که در اين ازمون شرکت ميکنند کارنامه اي را که از موسسه ETS  صادر مي گردد ،دريافت مي کنند .دانشگاههاي سراسر جهان از جمله ايران  در مقطع دکتري نمره حد نصابي را براي زبان خارجي قائل مي شوند ،به اين ترتيب دانشگاه هاي متوسط 550تا500نمره ،دانشگاه هاي خوب 600تا550ودانشگاه هاي عالي 600 به بالا مي باشد .که بالا ترين حد رنج نمره در ازمون کاغذي 670 مي باشد.
وي افزود هم اکنون در سيستم جديد اينترنتي، رنج نمره براي اين ازمون 120 در نظر گرفته شده است و اگر داوطلبي به تمام سوالات پاسخ صحيح دهد به اين نمره خواهد رسيد.
مدير کل آزمونسازي سازمان سنجش با بيان اينکه در حال حاضر تافل به روش اينترنتي برگزار مي شود گفت در شيوه IBT داوطلب به صورت line on  و از طريق کامپيوتر مراحل   WRITING,REDING,SPEAKING,LISTENING  را طي ميکند و هر کدام از قسمت ها شامل 30 نمره و مجموعا120 نمره خواهد بود. در اين سيستم (اينترنتي) رنج نمره شامل 3 مرحله مي باشد60تا 80 متوسط ،80 تا 100خوب ،100 تا 120 عالي که براي دانشجويان دکتري  نمره 80 تا 100 پيشنهاد مي شود.
وي افزود ازمون تافل در قبل که به شيوه کاغذي بود 6 بار در سال انجام مي شد ولي هم اکنون که به شيوه اينترنتي است هر مرکزي 30 بار در سال مي تواند ازمون بگيرد و هر هفته،شنبه ها اين ازمون در مراکز برگزار کننده ازمون تافل از جمله سازمان سنجش برگزار مي شود.
دکتر آسرايي اضافه کرد آزمون تافل ،ازمون استانداردي است که در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري از نتيجه اين ازمون استفاده مي شود و چون اين ازمون ،ازمون پيشرفته اي است داوطلبان حتما بايد در حد دکتري و کارشناسي ارشد باشند اما در عين حال محدوديتي براي شرکت در ازمون وجود ندارد، لذا بسياري از داوطلبان در مقاطع راهنمايي و دبيرستان در اين ازمون شرکت مي کنند که هدف انها سنجش سطح زبان خود مي باشد.
ايشان در زمينه منابع آزمون تافل اظهار داشت براي ازمون تافل منابع خاصي وجود ندارد، اگر ازمون به صورت کاغذي برگزار شود  توصيه مي شود از تست هاي نمونه که به انها (test sample) مي گويند براي اين ازمون استفاده کنند که اين نمونه تست را مي توانند با قيمت نازلي از کتابفروشي هاي معتبر خريداري نمايند. تست هاي مذکور زير نظر موسسهETSبوده و داوطلبان مي توانند از انها استفاده کنند. در غير اين صورت اگر آزمون به صورت اينترنتي باشد چون ازمون به صورت line on  برگزار مي شود سولات مشخصي که بتواند به عنوان نمونه مورد استفاده داوطلبان ازمون قرار بگيرد وجود ندارد.
وي در خصوص ضرورتهاي برگزاري آزمون تافل در کشور بيان داشت مشکلات چندي از قبيل مشکلات اقتصادي و فرهنگي براي داوطلباني که ناگزير به حضور در کشورهاي خارجي داشتند موجب گرديد،تا جهت برگزاري ازمون تافل در کشور برنامه ريزيهاي لازم انجام شود. تا قبل از آن هر آزمون تافل تقريبا معادل يک ميليون تومان براي هر متقاضي در خارج از کشور هزينه داشت اما با تلاشي که صورت گرفت و تفاهم نامه اي که با موسسه ETS امضا» شد مقدمات برگزاري اين ازمون در کشور فراهم گرديد.
دکتر آسرايي در خصوص مراکز برگزاري آزمونهاي تافل عنوان کرد پس از راه اندازي مرکز در سازمان سنجش، مراکز ديگري در ايران نيز داير شد .از جمله اين مراکز دانشگاه ازاد اسلامي مي باشد که به عنوان يک عنصر فعال در کشور همکاري مي کند. مراکز ديگري در شهر هاي مختلف ايران مي باشد که داوطلبان براي شرکت در اين ازمون مي توانند به انجا مراجعه کنند ،اين مراکز در شهرهاي شيراز، اصفهان، تبريز، اروميه، کيش، چابهار، آمل فعال مي باشند لذا داوطلبان بومي هر شهر مي توانند بدون صرف زمان و هزينه اضافي در شهرهاي نزديک به محل سکونت خود در آزمون تافل شرکت نمايند.
وي در زمينه مراحل ثبت نام متقاضيان در اين آزمون اظهار داشت هم اکنون ازمون تافل به شيوه اينترنتي برگزار مي شودو مراحل ثبت نام ان به شرح زير مي باشد داوطلبان با داشتن دو قطعه عکس ،کارت شناسايي و معرفي نامه اي که از سازمان سنجش دريافت مي کنند به بانک مراجعه کرده و مبلغ 140 دلار را به ريال پرداخت مي کنند و بعد فيش بانک مرکزي را به سازمان ارسال مي کنند سپس به داوطلبين يک شماره  16 رقمي داده مي شود که اين شماره به ازاي فيشي است که داوطلبين رسيد خود را به سازمان تحويل  مي دهند داوطلبان با کد 16 رقمي  مي توانند در منزل ثبت نام کنند ،سپس متقاضي وارد سيستم BTS مي شود و چون ازمون بصورت line on  مي باشد عکس داوطلبين گرفته ميشود و اين عکس همزمان با مشخصات در موسسه BTS  ثبت مي شود و بعد از لحظه به لحظه ازمون با خبر ميشوند و بعد از 20 روز نتايج را  بصورت کامپيوتري در سايت مشاهده مي کنند . داوطلبين هر دو يا سه ماه يکبار مي توانند در سايت ثبت نام و انها بعد از گرفتن کد رقمي مذکور ،شهر مورد نظر خود را انتخاب مي کنند .
ايشان در خصوص علت ظرفيتهاي پايين برگزاري آزمونهاي تافل عنوان کرد آزمونIBT  چون به صورت اينترنتي بوده وهر نفربه يک دستگاه رايانه نياز دارد ،محدوديتهايي را ايجاد مي کند معمولا هر لابراتوار تقريبا 25 تا 20نفر ظرفيت دارد و به صورت lad  (c,d,a ) بوده و چون امکانات کامپيوتري زيادي مي خواهد امکان پذيرش تعداد داوطلبين بيشتر وجود ندارد.
وي اضافه کرد در قبل که ازمون به شيوه کاغذي انجام مي شد در ان واحد تعداد 2000 نفر مي توانستند در ان شرکت کنند اما امروزه که ازمون به شيوه اينترنتي است تعداد مراکز کم شده ولي تعداد دفعات زياد شده است.هر مرکز به طور ميانگين 35 بار در سال مي تواند ازمون بگيرد. در حال حاضر سازمانها يا مراکزي که مي خواهند ازمون تافل برگزار کنند بايد توسط سازمان سنجش تائيد شود و توسعه مراکز جديد زير نظر سازمان سنجش مي باشد. لذا سعي بر ان داريم که تعداد مراکز برگزار کننده ازمون تافل افزايش يابد تا ميزان سطح زبان داوطلبين روز به روز افزايش پيدا کند.


 بازنگري آيين نامه ارزشيابي مدارک تحصيلي خارجي  

گروه ازمون وسنجش : مدير امور دانشجويي وزارت بهداشت از بازنگري آيين نامه ارزشيابي مدارک تحصيلي فارغ التحصيلان و دانشجويان ايراني مشغول به تحصيل در خارج از کشور تا پايان سال جاري خبر داد.
دکتر حسن زاده در گفت وگو با ايسنا، گفت  در گذشته فارغ التحصيلان دانشگاههاي خارج از کشور تنها بر اساس دانشگاه  محل تحصيل خود ارزيابي مي شدند و به عبارت ديگر در آيين نامه ارزشيابي مدارک تحصيلي، فقط مورد تاييد بودن دانشگاه ملاک بود و توانمندي هاي فرد مورد سنجش قرار نمي گرفت در حالي که امکان داشت بعضي از دانشگاه ها علي رغم نداشتن اعتبار، در برخي از گروه ها بسيار قوي تر عمل مي کرد و برعکس.
وي با اشاره به بازنگري آيين نامه ارزشيابي مدارک تحصيلي گفت: در آيين نامه جديد توانمنديهاي افراد بسيار مورد توجه است و به عبارت ديگر در ارزشيابي مدارک تحصيلي، توانمندي و مهارتهاي افراد بيشتر ملاک ارزيابي است.
وي با بيان اينکه کميته بازنگري آيين نامه ارزشيابي مدارک تحصيلي تشکيل شده است، تصريح کرد: قرار است چک ليستي تهيه شود تا علاوه بر مسائل آموزشي و پژوهشي دانشگاه به بحث فرهنگي و فيزيکي نيز توجه شود.
دکتر حسن زاده با اشاره به مشکلات موجود در زمينه مسائل فرهنگي و آموزشي کشورهاي مختلف، گفت:  با جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران جلساتي برگزار شده تا به خانواده هاي دانشجويان متقاضي اعزام، قبل از رفتن به خارج مشاوره لازم داده شود تا در مورد وضعيت تحصيلي و فرهنگي کشور مورد نظر همچون اعتبار دانشگاه، هزينه، وضعيت فرهنگي و ... راهنمايي کافي ارايه شود.
مدير امور دانشجويي وزارت بهداشت از online شدن اطلاعات دانشجويان در زمان فراغت از تحصيل خبر داد و افزود: بر اين اساس اطلاعات دانشجويان در زمان فارغ التصيلي در مرکز رويت مي شود که اين امر به تسريع در روند فراغت از تحصيل مي انجامد.
مدير امور دانشجويي وزارت بهداشت از بازنگري آيين نامه انتقال دانشجو از خارج به داخل خبر داد و افزود: آيين نامه دانشجويان ايراني که در خارج تحصيل مي کنند و مي خواهند مابقي درس خود را در داخل فراگيرند، ابهاماتي دارد که بايد رفع شود.
وي با اشاره به ممنوعيت انتقال و تحصيل اين دانشجويان در 7 دانشگاه علوم پزشکي کشور گفت: با توجه به تفاوت علمي ميان اين دانشجويان با دانشجوياني که از کنکور پذيرفته  شده اند، سعي شده به دانشگاه تيپ يک و حتي تيپ دو انتقال صورت نگيرد.
دکتر حسن زاده با تاکيد بر اينکه درصدد تقويت دانشگاه هاي داخل و حتي افزايش ظرفيت در بعضي از رشته ها هستيم، خاطر نشان کرد: قرار است فقط در رشته هاي خاصي که نياز وجود دارد، اعزام دانشجو انجام شود.
وي با اشاره به فعاليت شعب بين المللي دانشگاه هاي علوم پزشکي اظهار کرد: به مسوولين دانشگاه ها پيشنهاد شده است که برنامه آموزشي دانشگاه هاي مادر با شعب بين المللي متفاوت باشد.
وي با اشاره به چگونگي پذيرش در شعب بين المللي گفت: ورود به دانشکده پزشکي مهم نيست بلکه مهم برنامه ريزي خوب براي خروج دانشجويان است، در صورتي که فردي با ملاک علمي خوب پذيرفته نشود توانايي ادامه نخواهد داشت و دچار مشکل مي شود.  مدير امور دانشجويي وزارت بهداشت درخصوص فيلد آموزشي شعب بين المللي افزود: بعضي از دانشگاه ها در نظر دارند که فيلد آموزشي را خود تهيه کنند ولي تا آن زمان با بيمارستان هاي منطقه از جمله منطقه هاي مجاور قرارداد مي بندند.  وي افزود: البته در ارائه آموزش در بيمارستان هاي آموزشي بايد از اعضاي هيات علمي براي آموزش استفاده کنند.


 اعتراض پذيرفته شدگان فراگير پيام نور به تاخير اعلا م اسامي  

گروه ازمون وسنجش: به گزارش فارس عدم ارايه اسامي پذيرفته شدگان فراگير دانشگاه پيام نور از سوي سازمان سنجش به ضرر پذيرفته شدگان تمام شده است چرا که اين افراد ديگر نمي توانند بين دانشگاه هاي مختلف انتخاب داشته باشند.   اصغر ابوالحسني در گفت وگو با فارس با اشاره به اين که قرار بود زودتر نتايج آزمون هاي فراگير دانشگاه پيام نور از سوي سازمان سنجش اعلام شود، افزود: اگر نتايج آزمون هاي فراگير زودتر اعلام مي شد داوطلبان حق انتخاب بين مراکز آموزش عالي پذيرفته شده را داشتند.
وي با بيان اين که امسال 250 هزار دانشجو از طريق آزمون سراسري جذب دانشگاه پيام نور شدند، گفت: امسال در آزمون کارشناسي فراگير دانشگاه پيام نور 290 هزار داوطلب شرکت کردند.  معاون آموزشي دانشگاه پيام نور افزود: حدود 2 هزار پرونده داوطلبان آزمون هاي فراگير دانشگاه پيام نور تکميل نيست و به همين دليل از سازمان سنجش خواسته شده به غير از اسامي اين تعداد مابقي اسامي را اعلام کند اما تا کنون از سوي سازمان سنجش پاسخي دريافت نشده است.
وي با اشاره به اين که در آزمون فراگير کارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور 130 هزار نفر شرکت کردند، اظهار کرد: همچنين در آزمون دکتراي دانشگاه پيام نور 6 هزار نفر ثبت نام کردند و 5 هزار نفر در آزمون شرکت کرد .


 کوتاه و خواندني 

  
تمديد مهلت ثبت نام تکميل ظرفيت کارداني ناپيوسته دانشگاه آزاد

گروه آزمون وسنجش: ثبت نام مرحله تکميل ظرفيت رشته/ شهرهاي مقطع کارداني ناپيوسته سال 1386 دانشگاه آزاد اسلامي که از بيستم شهريورماه آغاز شده بود، تا 5 مهر ادامه دارد.
به گزارش روابط عمومي مرکز ازمون دانشگاه ازاد اسلامي در اطلاعيه مرکز آزمون دانشگاه اسلامي
 آمده است: کليه داوطلبان حاضر در جلسه آزمون سراسري سال 1386 دانشگاه آزاد اسلامي در صورت تمايل مي توانند از طريق پايگاه ثبت نام الکترونيکي مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي به آدرس ORG.AZMOON.WWW  در مرحله تکميل ظرفيت رشته/ شهرهاي مقطع کارداني ناپيوسته شرکت نمايند. نتايج اين مرحله در مهرماه اعلام مي شود.
 
ايجاد پنج رشته جديد تحصيلي در دانشگاه آزاد اسلامي قزوين 
 
گروه ازمون وسنجش :معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين از افزايش پنج رشته جديد به رشته هاي تحصيلي اين دانشگاه خبر داد.
     به گزارش آنا، دکتر اسماعيل زينالي افزود: با توجه به نياز اين استان به برخي از رشته ها در سال تحصيلي جديد، چهار رشته شامل: سخت افزار، برق ابزار دقيق، برق الکترونيک و کارداني عمران با گرايش آب و فاضلاب در مقطع کارداني اضافه شد.
     وي اظهار داشت: در سال تحصيلي جديد در مقطع کارشناسي ارشد ناپيوسته رشته MBA مديريت اجرايي به عنوان رشته جديد دانشجو پذيرش خواهد شد.
     دکتر زينالي افزود: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي قزوين داراي دو رشته دکترا، شامل مديريت دولتي و کامپيوتر و 13 رشته کارشناسي ارشد است.
     معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، ظرفيت هريک از رشته هاي مزبور را براي سال تحصيلي آينده حدود 65 نفر برآورد کرد.     وي با بيان اين مطلب که از مهرماه سال جاري در رشته هاي جديد، دانشجو پذيرش خواهد شد، افزود: با داير شدن اين رشته ها شمار رشته هاي موجود اين دانشگاه به بيش از 72 رشته ارتقا مي يابد.     گفتني است دانشگاه آزاد اسلامي قزوين داراي 24 هزار دانشجو در چهار مقطع تحصيلي است.

 ثبت نام دانشجوي جديد در 31 رشته در دانشگاه صنعتي اصفهان  

گروه ازمون وسنجش: مراسم ثبت نام بيش از 1500 دانشجوي ورودي سال تحصيلي 86-87 در 31 رشته و گرايش در دانشگاه صنعتي اصفهان انجام شد.
به گزارش ايسنا، ثبت نام دانشجويان جديد با تمهيدات پيش بيني شده همچون مکانيزه کردن اطلاعات و مشخصات فردي و همچنين افزايش امکانات سخت و نرم افزاري با سرعت بيشتري انجام شد.
ارايه خدماتي شامل راهنمايي از محل ترمينال ها، پيش بيني وسيله نقليه از مبادي ورودي شهر تا دانشگاه، يک شب اقامت رايگان براي خانواده هاي دانشجويان جديد در هتل دانشگاه، تمرکز در محل ثبت نام و همچنين برگزاري اردوي آشنايي با نقاط مختلف دانشگاه و مراسم معارفه از ديگر تمهيدات ديده شده براي حضور هر چه باشکوهتر داشنجويان جديد الورود در دانشگاه صنعتي اصفهان بوده است.
دانشگاه صنعتي اصفهان در سال تحصيلي جاري همچنين براي اولين بار در رشته هاي مهندسي کامپيوتر گرايش صنايع پليمر، مهندس معدن گرايش مکانيک سنگ، مهندسي برق، مخابرات گرايش ميدان هاي الکتريکي و مهندسي منابع طبيعي گرايش پرورش آبزيان در مقطع کارشناسي ارشد دانشجو پذيرفت.
در اين سال علاوه بر داشجويان جديد کارشناسي، 90 دانشجوي دکتري در 17 رشته و 600 دانشجوي کارشناسي ارشد در 56 رشته و گرايش مشغول به تحصيل شدند.
هم اکنون حدود 9 هزار دانشجو در دانشگاه صنعتي اصفهان مشغول به تحصيل هستند.

افزايش رشته هاي تحصيلي
در دانشگاه پيام نور کاشمر

گروه ازمون وسنجش : سرپرست دانشگاه پيام نور کاشمر گفت: از ابتداي سال تحصيلي جديد چهار رشته تحصيلي ديگر به رشته هاي اين مرکز افزوده خواهد شد و تعداد رشته هاي کارشناسي مرکز به 20 رشته افزايش مي يابد.
علي رضواني عشرت آبادي در گفت وگو با ايسنا، گفت تعداد دانشجويان مرکز از دو هزار نفر در سال 1384 به حدود 3 هزار و 200 نفر در سال گذشته رسيد.
وي خاطر نشان کرد: اين مرکز دانشگاهي در حال حاضر در 16 رشته تحصيلي در مقطع کارشناسي اقدام به جذب دانشجو مي نمايد.
وي با اعلام اين که هم اکنون تعداد دانشجويان اين مرکز آموزش عالي در کاشمر بالغ بر سه هزار و 200 نفر مي باشد، گفت: يکي از شرايط دانشگاه پيام نور براي جذب دانشجو، بومي بودن داوطلبان مي باشد از اين رو با در نظر گرفتن اين شرايط مشکلات ناشي از تفاوتهاي فرهنگي در اين دانشگاه به حداقل رسيده است.
وي با اشاره به اين که در رشته هاي متنوعي در مقطع کارشناسي در دانشگاه پيام نور کاشمر دانشجو پذيرفته ايم، گفت: رشته هاي مهندسي صنايع، مهندسي فناوري اطلاعات، علوم کامپيوتر، مديريت، حسابداري و چندين رشته ديگر از جمله آنهاست.
رضواني عشرت آبادي همچنين اظهار داشت: در راستاي توسعه اين مرکز تعداد رشته هاي آن از 13 رشته در سال 84 به 20 رشته در سال جاري رسيده است.
سرپرست دانشگاه پيام نور کاشمر با اعلام اين که اين مرکز آموزش عالي همواره شعار آموزش از راه دور را مطرح مي کرده است، گفت: در راستاي تحقق اين شعار، دانشگاه پيام نور اقدام به تهيه پاورپوينت و سي دي هاي آموزشي از دروس برخي رشته ها نموده است و کلاسهاي مرکز به دستگاه هاي ديداري و شنيداري و وسايل کمک آموزشي مجهز شده که از ابتداي ترم جديد آماده خدمات رساني به دانشجويان مي باشد.
وي اعلام کرد: با آماده شدن زيرساخت هاي مورد نياز در آينده اي نزديک، انتخاب واحد و بسياري ديگر از خدمات مورد نياز دانشجويان از طريق اينترنت انجام خواهد شد.
وي با بيان اين که افزايش تعداد رشته هاي تحصيلي دردانشگاه پيام نور کاشمر، روز آمدن کردن منابع کتابخانه ها و تهيه منابع جديد ضروري است، گفت: در حال حاضر بخشي از منابع جديد متون علمي و دانشگاهي خريداري شده و بخش ديگري از آن در ماه هاي آتي تهيه مي شود.
وي در ادامه به مشکلات دانشگاه پيام نور کاشمر اشاره کرد و گفت: يکي از مشکلات اين مرکز کمبود استاد به نسبت دانشجو است که با پيگيري هاي انجام شده در سال گذشته موفق به جذب چهار نفر عضو جديد هيات علمي شديم. 


 افزايش دو برابري جمعيت
 دانشجويي پيام نور اردبيل

گروه ازمون وسنجش: رييس دانشگاه جامع پيام نور استان اردبيل گفت امسال تعداد دانشجويان پيام نور استان اردبيل دو برابر مي شود.
دکتر مسعود گنجي در گفت وگو با ايسنا، افزود: در سال جاري تعداد دانشجويان پيام نور استان از 9 هزار نفر به 18 هزار نفر خواهد رسيد که ارايه خدمات آموزشي به اين تعداد نياز به برنامه ريزي دقيق دارد.
وي اظهار داشت: برنامه هاي درسي دانشگاه از نيمه مهرماه شروع و در نيمه دوم آذرماه به پايان خواهد رسيد و طوري برنامه ريزي شده که مشکل خاصي بوجود نيايد.
رييس دانشگاه جامع پيام نور در استان اردبيل از افزايش 400 درصدي بودجه فرهنگي دانشگاه در سال جاري خبر داد و گفت: به دنبال ساخت يک سالن چند منظوري هستيم که يک بخش آن نمازخانه و 3 بخش آن غذاخوري دانشجويان خواهد بود.
گنجي با بيان اينکه در حال حاضر 7 ساختمان دانشگاه پيام نور در سطح استان در حال ساخت مي باشد تصريح کرد: هم اکنون 50 درصد بودجه  عمراني اين ساختمانها تامين شده و 50 درصد ديگر را از منابع استاني و سازمان مرکزي تامين خواهيم کرد.
وي افزايش کيفيت آموزش دانشگاه را از برنامه هاي دانشگاه اعلام و خاطرنشان کرد: در اين رستا تعداد اعضاي هيات علمي دانشگاه پيام نور استان 3 برابر شده و با توجه به اينکه سال گذشته سال افزايش کميت اعضاي هيات علمي بود امسال سال کيفيت بخشي به اين امر خواهد بود.
گنجي گفت: اغلب دانشجويان دانشگاه پيام نور استان در مقطع کارشناسي و در 42 رشته و 112 رشته محل تحصيل خواهند کرد.

طراحي بسته ويژه آموزشي براي اعضاي هيئت علمي علوم پزشکي

گروه آزمون وسنجش: رئيس مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکي وزارت بهداشت از طراحي بسته هاي آموزشي و کارگاه هاي مقدماتي آموزش پزشکي براي رشد و بالندگي اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي علوم پزشکي خبر داد. دکتر نادر ممتازمنش در گفتگو با مهر افزود: اين بسته هاي آموزشي و کارگاهها به صورت کشوري و ماهانه حداقل يک کارگاه تا پايان سال جاري طراحي و برگزار مي شود. وي اضافه کرد: اعضاي هيئت علمي از دانشگاه هاي مختلف در اين کارگاه هاي مقدماتي شرکت مي کنند تا براي اجراي اين کارگاه ها در دانشگاه هاي خود آماده شوند. رئيس مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکي وزارت بهداشت گفت: فيلم هاي آموزشي و کتب و نرم افزارهاي آموزشي از اين کارگاه ها تهيه مي شود و در اختيار دانشگاه ها قرار داده مي شود. وي ياد آور شد: برگزاري کارگاه هاي پيشرفته آموزش پزشکي نيز پس از برگزاري کارگاه هاي مقدماتي براي هيئت علمي ارائه مي شود. ممتازمنش گفت: آموزش زبان انگليسي و ICDL براي اعضاي هئيت علمي به شيوه از راه دور، پس از نيازسنجي در اختيار اعضاي هيئت علمي قرار داده مي شود.

ضرب الاجل وزارت علوم براي تصويب طرح ساماندهي کنکور درمجلس

گروه ازمون وسنجش : وزير علوم   ، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه موفقيت خوبي نصيب وزارت علوم در دوره جديد شده است به مهر گفت : تا پايان برنامه چهارم توسعه برنامه ريزي شده بود که 30 درصد از جوانان بين 18 تا 24 سال دانشجو شوند. اين به اين معنا است که بايد براي داشتن 3 ميليون و 700 هزار دانشجو تا پايان برنامه برنامه ريزي شود. اين در حالي است که وزارت علوم در اين مورد بيشتر از برنامه پيش رفته و امسال به 3 ميليون و 350 هزار دانشجو رسيدم. در صورتي که با اين روند ادامه دهيم تا پايان برنامه بيش از 30 درصد دانشجو خواهيم داشت.
وزير علوم گفت : در تحصيلات تکميلي نيز ظرف 2 سال اخير از 20 هزار دانشجو به 30 هزار دانشجو در کارشناسي ارشد و در دکتري از 2 هزار دانشجو به 3 هزار دانشجو رسيده ايم که اين افزايش دانشجو نيز فراتر از برنامه چهارم توسعه بوده است.محمد مهدي زاهدي در مورد سرانجام طرح کنکور اظهار بي اطلاعي کرد و به مهر گفت: در اين مورد بايد از کميسيون مجلس پرسيد. وزارت علوم در اين زمينه اقدامات لازم را انجام داده است. البته در مورد کنکوري هاي امسال (1387) اگر مجلس تا پايان مهر ماه تصميم خاصي در مورد طرح کنکور نگيرد، وزارت علوم مجبور است راسا اقدام کند تا داوطلبان در کمال آرامش خود را براي کنکور 1387 آماده کنند.وي در پاسخ به سوالي در مورد تعداد دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در کشورهاي خارجي که به ايران باز نمي گردند، گفت : در سالهاي اخير شاهد کاهش رسوب و ماندگاري دانشجويان ايراني در ساير کشورها بوده ايم. کاهش ماندگاري دانشجويان در خارج از کشور 2 دليل عمده دارد. معاونت دانشجويي از همان ابتداي مسئوليت جديد وزارت علوم مکلف به رصد کردن وضعيت اين دانشجويان شد. همچنين در معاونت پشتيباني برخورد جدي با دانشجوياني که بازنگشته اند به عمل آمد و بدهي اين افراد به ميزان 7 ميليارد تومان به خزانه دولت واريز شد.وزير علوم اضافه کرد: در حال حاضر گزارشات 6 ماهه اي از وضعيت اين دانشجويان ارائه مي شود که توجه به اين گزارشات و حمايت از دانشجويان سبب بازگشت اکثر اين دانشجويان به کشور شده است.وي با بيان اينکه اعزام به خارج هدفمند شده است، به مهر گفت: در حال حاضر اين هدفمند بودن باعث شده است که ما نيازهاي کشور را بررسي کرده و به طور مشخص بدانيم در چه رشته هايي نياز به اعزام دانشجو داريم. بنابراين اعزام در ايران کاملا اصولي و علمي و با درايت صورت مي گيرد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته