جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2866


تاخير در واگذاري تندر90; چه کسي بايد پاسخگو باشد؟

وعده مديرکل اقتصادي بانک مرکزي:
سال آينده نرخ تورم کاهش مي يابد


بازار سكه و ارز


افزايش 85/76 واحدي شاخص هاي بورس


کوتاه و خواندني


  تاخير در واگذاري تندر90; چه کسي بايد پاسخگو باشد؟ 

 چند سال پيش زماني که بحث ورود لوگان (ال90) به کشور مطرح شد، همه فکر مي کردند با قيمتي که براي اين خودرو پيش بيني شده (6750 يورو) و با آمدن آن به بازار ديگر کسي به سراغ پيکان نخواهد رفت. پيکان هم به موزه رفت، اما خبري از توليد انبوه اين خودرو نشد. اين در حالي است که اسفند سال گذشته بالاخره پس از کش و قوس هاي فراوان بر سر اصلاح قرارداد، ثبت نام از متقاضيان اين خودرو آغاز و قرار شد با توجه به تکميل نشدن ظرفيت آن در سال نخست، اين خودرو به صورت قرعه کشي واگذار شود، ولي پس از راه اندازي خط توليد آن در ايران خودرو و پارس خودرو در سال گذشته، زمزمه هاي نرسيدن قطعه به خطوط و مشکل قطعه سازان ايراني که پيش از اين از سوي رنو تاييد شده بودند به گوش مي رسيد، به طوري که عنوان شده بود سال گذشته ايران خودرو قادر به توليد هفت هزار دستگاه تندر بوده که با توجه به مشکل تامين قطعه از سوي رنو به 3500 دستگاه کاهش يافت. در اسفند سال گذشته که طي يک هفته 100 هزار دستگاه تندر90 در شرکت هاي ايران خودرو و سايپا پيش فروش شد و بيش از 70 درصد آن مدل فول (E2) بود، حال واگذاري آن ها با اما و اگر روبه رو و موجب سرگرداني ثبت نام کنندگان شده است; به طوري که با شدت گرفتن احتمال تامين نشدن قطعه، موضوع واگذاري خودروهاي ديگر به جاي تندر90 به متقاضيان ثبت نامي به ميان آمد که آن هم با حرف و حديث هاي فراواني همراه است.
مشکل تامين قطعه براي توليد تندر90
توليد تندر90 ابتدا قرار بود از خرداد سال گذشته آغاز شود; اما پس از تاخيرهاي انجام شده براي اصلاح قرارداد، اين زمان به آذرماه موکول شد; پس از آن رنو اعلام کرد که اين خودرو در ابتداي دي ماه وارد بازار ايران خواهد شد که با تاخير مجدد، در نهايت مفيدي رييس شرکت سهامي سازمان گسترش و نوسازي صنايع اعلام کرد که اين خودرو اسفند سال 85 به توليد مي رسد. سرانجام بهمن سال گذشته خط توليد تندر90 در پارس خودرو و ايران خودرو افتتاح شد. پس از آن که اولين پيش فروش تندر ايران خودرو و پارس خودرو (زير مجموعه سايپا) در اسفندماه گذشته انجام شد، فروردين ماه امسال از سوي مديرعامل سايپا اعلام شد که تا 17 فروردين به دليل عدم تامين قطعه از سوي رنو پارس تاکنون فقط حدود 400 دستگاه آن در سايپا توليد شده است. اما تا تاريخ 21 ارديبهشت ماه در ايران خودرو حدود 170 دستگاه تندر90 توليد شده بود و گفته مي شد که توليد اصلي از نيمه دوم خرداد آغاز خواهد  شد. منطقي مديرعامل ايران خودرو چهارم خرداد امسال عنوان کرد که ايران خودرو با دريافت تمامي  استاندارد هاي سخت گيرانه شرکت رنو فرانسه، توليد انبوه تندر90 را آغاز کرده و به مرحله اي از توانايي رسيده که قادر است روزانه بين 500 تا 600 دستگاه از اين خودرو توليد کند.
مشکلات مالي و گمرکي رنو براي واردات قطعه به ايران
ولي در همين اثنا بود که از طرف مسوولان رنو مشکل مالي و گمرکي براي واردات قطعه به ايران عنوان شد.
در همين حال يکي از مديران عالي رتبه صنعت خودرو که در پروژه تندر90 فعال است، مي گويد: شرکت رنو مشکلاتي براي ترخيص قطعات از گمرک دارد که به تدريج برطرف خواهد شد. البته هنوز تعدادي از قطعه سازان داخلي به استانداردهاي رنو نرسيده اند. اما ميرخاني رشتي دبير سابق انجمن خودروسازان نوک پيکان را به سمت مسوولان وزارت صنايع نشانه گرفته و معتقد است، برخورد وزارت صنايع با شرکت رنو زياد جالب نبوده، به طوري که سه ماه قطعات وارداتي شرکت رنو را در گمرک نگه داشت و عنوان مي کرد که به دليل اين که شما خودروساز نيستيد، حق واردکردن قطعات به صورت CKD را نداريد، در حالي که همين کار توسط شرکت ساپکو انجام شده است. البته پس از مشکلي که براي واردات قطعات يدکي تندر90 پيش آمد و زمزمه هايي مبني بر نا آشنا بودن قطعه سازان داخلي با استانداردهاي رنو، رييس شرکت گسترش و نوسازي صنايع ايران با بيان اين که تاکنون مشکلات مربوط به واردات قطعات يدکي تندر90 حل شده است و فقط مقدار کمي از قطعات که تعداد آنها به 40 عدد هم نمي رسد، مشکلاتي دارد، اظهار اميدواري کرد که به زودي مشکلات گمرکي مربوط به قطعات وارداتي نيز حل شود. وي در آن زمان اظهار کرد که در زمينه قطعات توليد داخل به دليل اين که قطعه سازان داخلي با استانداردهاي رنو آشنايي کامل ندارند، با مشکلاتي مواجه هستيم. اين قضايا ادامه يافت، به طوري که تا به امروز فقط چيزي حدود 2 تا 3 هزار دستگاه تندر90 از طريق قرعه کشي به ثبت نام کنندگان داده شده است.
مقصر کيست؟ رنو يا قطعه سازان داخلي؟
از سوي ديگر درباره تاخير در پروژه تندر90 اظهارنظرهاي کمابيش متفاوتي عنوان مي شود. در اين ميان عده اي شرکت رنو را عامل تاخير در رساندن قطعه به خودروسازان مي دانند و عده اي ديگر مشکل را بر گردن خودروسازان داخلي مي اندازند.
غير از مدير عامل سايپا که رنو را در خصوص تاخير در توليد تندر90 به دليل عدم تامين قطعه مقصر مي شناسد، نجفي منش دبير انجمن قطعه سازان خودرو دليل تاخير پروژه را وجود مشکلات فني سه قطعه ساز داخلي اين خودرو عنوان کرد.
وي مشکل اصلي قطعه سازان تندر90 را مسائل مالي دانسته و يادآور شده که در حال حاضر مشکلات مالي آن ها بسيار حاد شده است; به طوري که سال گذشته قرار بود 1135 ميليارد تومان از طريق طرح هاي زودبازده به شرکت هاي ساپکو، سازه گستر و مگاموتور وام داده شود که در اين ميان آن ها هم تعهد کردند که پول قطعه سازان را 15 روزه تحويل دهند، اما اين طرح عملياتي نشد.
البته عده اي نيز تاخير در سرمايه گذاري به موقع در پروژه را دليل تاخير آن عنوان کرده اند; به طوري که کاتوزيان نايب رييس کميسيون صنايع و معادن مجلس يکي از دلايل متوقف شدن توليد تندر90 را به موقع انجام نشدن سرمايه گذاري در بخش قطعه سازي دانسته که به محدوديت هاي سيستم بانکي کشور بر مي گردد.  اما گروهي ديگر اعتراضات به اصلاح قرارداد را موجب ترس سرمايه گذاران و عدم سرمايه گذاري به موقع در اين پروژه مي دانند که در اين ميان دبيرسابق انجمن خودروسازان در خصوص تاخيرهاي به وجود آمده در پروژه تندر90 مي گويد: بعد از تفاهم نامه اي که در مجلس به امضا رسيد و قرارداد با شرکت رنو اصلاح شد، باز هم تا مدتي نايب رييس کميسيون صنايع و وزير سابق صنايع و معادن روي اين مساله اعتراض داشتند و همين اعتراضات باعث شد که سرمايه گذاران داخلي و خارجي دچار ترس شوند. البته تبعات تاخير در سرمايه گذاري هم اين بود که پروژه سر موقع به انجام نرسد. البته برخي مسوولان که رنو را عامل تاخير مي دانند، در اين ميان خواستار پاسخ گويي اين شرکت درباره جريانات تاخير پروژه تندر90 شده اند، ولي به گفته بعضي خودروسازان داخلي، مشکل در تامين قطعات خارجي تندر90 نيست. اين در حالي است که به گفته کاتوزيان، ايراد ديگر به پروژه تندر90 برآورد اشتباهي بود که شرکت رنوپارس از موضوع تامين قطعات داشت، به اين صورت که خودش وارد بحث تامين قطعات شد و به دليل برآورد اشتباه نتوانست بخشي از قطعاتي را که بايد از خارج وارد مي کرد، تامين کند. احمد بزرگيان عضو کميسيون صنايع مجلس نيز در اين باره اظهار کرده که با توجه به وضعيتي که رنوپارس و به خصوص شرکت رنو ايجاد کرده است، يعني اقلام مورد نياز را به موقع ارسال نکرده و هم چنين از توليدکنندگان داخلي استفاده نمي کند، معتقديم که در جريان توليد اين خودرو کوتاهي هايي صورت گرفته است.
تاثير اعلام کاهش همکاري رنو با ايران بر پروژه
البته در خصوص تاخير پروژه با اعلام کاهش همکاري رنو با ايران که چندي پيش از سوي دولت فرانسه عنوان شد، موضوع توليد تندر90 بيشتر مورد توجه قرار گرفت.
در اين باره منطقي در خصوص تاثير اين ادعا بر روابط اخير رنو با ايران بر روي پروژه تندر به ايسنا گفت: مشکل تندر 90 ربطي به اين مساله ندارد و در واقع يک سري قطعه بايد از خارج وارد مي شد که انجام شده است، ولي در خصوص سهم 47 درصدي که قطعه سازان داخلي بايد آن را توليد مي کردند، بعضي از آنها نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند که به زودي اين مشکل حل مي شود.
ادعاي انتخاب سفارشي قطعه سازان از سوي رنو
اما اين ادعا که انتخاب بعضي از قطعه سازان تندر90 بر اساس فشارهاي بيروني صورت گرفته نيز با توجه به اين که انتخاب قطعه سازان بر عهده شرکت رنو پارس بوده، مطرح شد.
در اين راستا نايب رييس کميسيون صنايع درباره توقف خط توليد تندر90، مدعي شده که انتخاب قطعه سازان در شرکت رنوپارس در بيش تر موارد بر اساس لابي ها و موضوعات سياسي پيرامون قرارداد و توصيه هاي برخي جريانات صورت گرفت و اين امر از موارد اشکال آن بود. اما وي در خصوص توليد قطعات بي کيفيت، رنو را در اين ميان مقصر مي داند و معتقد است که "در انتخاب قطعه سازان، شرکت رنو پارس و بيش تر شرکت رنو بر مبناي استانداردهاي موجود در صنعت خودرو عمل نکردند و انتخاب قطعه سازان بيش تر بر اساس لابي ها و برخي جريانات موثر صورت مي گرفت; بنابراين بعضي از قطعه سازاني که انتخاب کردند قطعه سازان با کيفيتي نبودند. گفتني است، سال گذشته قرار بود 30 هزار دستگاه تندر90 در داخل توليد شود و طي سه سال به 250هزار دستگاه برسد. امسال نيز پيش بيني شده بود که 150هزار دستگاه تندر در ايران خودرو و سايپا به توليد برسد، ولي با روند موجود محقق شدن چنين رقمي بعيد به نظر مي رسد، به طوري که به گفته دبير انجمن قطعه سازان خودرو هفته گذشته برنامه ريزي براي توليد 600 دستگاه تندر90 شده بود که با توجه به مسائل ياد شده حدود 400 خودرو به توليد رسيد و پيش بيني توليد براي پايان سال حدود 64 هزار دستگاه تندر90 است.
مصرف کننده; خسران ديده واقعي
به هر حال در داستان دنباله دار تندر90 با توجه به فضاي تبليغاتي ايجاد شده در کشور در سال هاي گذشته درخصوص اين خودرو و به عبارت ديگر تشنه نگه داشتن بازار براي جلب هرچه بيشتر مشتري ايراني، اکنون خسران ديده واقعي ثبت نام کنندگاني هستند که بيش از شش ماه سرمايه چند ميليوني خود را براي تصاحب اين خودرو خوابانده اند. به عقيده کارشناسان بروز چنين اتفاقاتي نمي تواند براي شرکتي همانند رنو که داعيه جهاني بودن دارد، کارنامه قابل قبولي باشد و هر چند که مشکل به وجود آمده به چند قطعه ساز داخلي منتسب شده است، ولي بايد توجه داشت که اين قطعه سازان از سوي رنو با حساسيت و وسواس خاصي براي پيوستن به زنجيره جهاني اين شرکت انتخاب شده بودند و بنابراين رنو نيز بايد جوابگوي اتفاق به وجود آمده باشد.  موضوع تاخير در اجراي تندر90 و پيش کشيده شدن خودرو جايگزين در اين روزها آن چنان داغ است که به گفته فعالان صنعت خودرو که مشخص نيست کي مشکل توليد انبوه اين خودرو حل شود بهتر است که فعلا خودروسازان به متقاضياني که ثبت نام کرده اند خودرو جايگزين تحويل دهند!


  وعده مديرکل اقتصادي بانک مرکزي:
 سال آينده نرخ تورم کاهش مي يابد  

 اگر دولت سياست هاي انقباضي بودجه اي که در سال جاري در پيش گرفته ادامه دهد، رشد نقدينگي و به تبع آن تورم کنترل خواهند شد.
محمدرضا حاجيان مديرکل اقتصادي بانک مرکزي در گفت وگو با ايسنا درباره افزايش ميزان نرخ تورم تصريح کرد: درباره نرخ تورم آن چيزي که هدف برنامه در نظر گرفته شده هدفي است که متوسط 12 ماه در نظر گرفته مي شود و ما تمام عملکرد ها را بر اساس اين متوسط 12 ماه در نظر مي گيريم.
وي ادامه داد: البته بعضي از کارشناسان محاسبه نرخ تورم را به صورت نقطه به نقطه در نظر مي گيرند مثلا فروردين به فروردين و اين نحوه محاسبه باعث مي شود که ميزان رقم نرخ تورم بالاتر برود و البته اين نحوه محاسبه کار غلط و اشتباهي نيست.
مديرکل اقتصادي بانک مرکزي با بيان اينکه نحوه محاسبه اصلي بر مبناي همان متوسط 12 ماهه است، افزود: اساس محاسبه برنامه نيز بر اساس متوسط 12 ماهه است زيرا خود برنامه نيز بر همين اساس تنظيم شده است.
حاجيان اضافه کرد: بيشتر مواقع نحوه محاسبه و در نظر گرفتن نقطه به نقطه اشتباه مي شود زيرا در قالب موارد محاسبه نقطه به نقطه ماه به ماه مشابه سال قبل، لزوما با متوسط 12 ماهه منتهي به آن ماه موردنظر نسبت به دوره مشابه يکي در نمي آيد.
مديرکل اقتصادي بانک مرکزي در پاسخ به اين پرسش که بهترين فرمولي که بانک مرکزي براي کنترل نرخ تورم بايد در نظر بگيرد چيست؟ تصريح کرد: مهمترين فرمول اصلي در شرايط فعلي کنترل نقدينگي است با سياست هاي انقباضي بودجه اي رشد تورم قطعا کندتر مي شود.
به گفته وي، اگر دولت سياست هاي خود را در پيش بگيرد حتما با کنترل نقدينگي روبه رو مي شويم و کنترل تورم به تبع آن خواهد آمد.
حاجيان با بيان اينکه با اثرات افزايش نقدينگي در سال گذشته روبه رو بوديم عنوان کرد: چون ما اثرات افزايش نقدينگي را در سال گذشته داشتيم، اين آثار کند شدن رشد نقدينگي را در سال جاري را احتمالا سال آينده تجربه خواهيم کرد.
مديرکل اقتصادي بانک مرکزي خاطرنشان کرد: سال گذشته به دليل کسري بودجه و برداشت هاي مکرر از حساب ذخيره ارزي با رشد نقدينگي بالايي روبه رو بوديم و قاعدتا اگر برداشت دولت از حساب ذخيره ارزي فراتر از ميزان مصوب نرود ما مي توانيم در کنترل نقدينگي نقش اساسي داشته باشيم.


 بازار سكه و ارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                             16250   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                  168000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                             161500 تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                82000   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                 43000  تومان
 
دلا ر                                                                                                 937   تومان
 
يورو                                                                                              1315   تومان


 افزايش 85/76 واحدي شاخص هاي بورس 

شاخص کل بورس روز  شنبه با 85/76 واحد افزايش به 10149/52 رسيد.

 


سنگ آهن گل گهر                                    2         427                    798,21 
داروسازي زهراوي                                 2                    434                    173,22
چادرملو                                    99.1               189                       666,9
مخابراتي شهيد قندي                      99.1                   19                               973
موتوژن                                      98.1         37                           901,1
مارگارين                                    96.1                43                       236,2
ايران گچ                           (8.15)         (790)                 210,4
لبنيات کالبر                             (22.7)        (217)               787,2
ذغال سنگ نگين طبس                         (95.1)         (115)                797,5
سايپا آذين                                                                          (64.1)            (16)                    958
پتروشيمي خارک                              (4.1)           (144)             170,10


 کوتاه و خواندني 


نفت اوپک در پي ثبت رکوردهاي تازه!
بهاي سبد نفتي اوپک به 76 دلار نزديک  شد

دبيرخانه سازمان کشورهاي صادرکننده نفت از افزايش مجدد بهاي سبد نفتي اين سازمان و نزديک شدن آن به مرز 76 دلار و ثبت رکوردهاي جديد خبر داد.
دبيرخانه  سازمان کشورهاي صادرکننده  نفت (اوپک) در گزارش جديد خود عنوان کرد که سبد نفتي اوپک متشکل از 12 نوع نفت  خام در آخرين روز مورد بررسي به 75 دلار و 78 سنت رسيده که افزايش 17 سنتي را تجربه کرده  است.
اين در حالي  است که پس از آن که اعضاي سازمان کشورهاي صادرکننده  نفت (اوپک) در آخرين نشست خود براي بررسي سيا ست هاي توليدي خود در ماه هاي آينده در وين تصميم گرفتند ميزان توليد را 500 هزار بشکه در روز افزايش دهند، انتظار مي رفت قيمت سبد نفتي اوپک در روند نزولي قرار گيرد، ولي اين اتفاق برعکس آن چه تحليلگران انتظار داشتند به جريان افتاد و رکوردهايي جديد براي سبد نفتي اوپک به ثبت رسيد که اين روند همچنان ادامه دارد.
سازمان اوپک که حدود 40 درصد از نفت  خام جهان را تامين مي کند، 20 شهريور 1386 در وين به تصميم گيري درخصوص سياست هاي توليدي خود در ماه هاي آينده پرداخت و اعضاي اين سازمان توافق کردند که با افزايش توليد فعلي به ميزان 500 هزار بشکه، همچنان شرايط بازار را در ماه هاي آينده به دقت زير نظر داشته باشند. اوپک در نشست وين توافق کرد که براي نخستين بار در يک سال اخير ميزان توليد خود را با هدف مقابله با قيمت هاي بالاي نفت افزايش دهد. کارشناسان معتقدند عربستان سعودي به عنوان بزرگ ترين توليدکننده نفت اين سازمان که از نفوذ بالايي در اوپک برخوردار است، درنهايت توانست با سياست سکوت خود ديگر اعضا را متقاعد کند که از اول نوامبر (10 آبان) توليد خود را معادل 500 هزار بشکه در روز افزايش دهند. سقف توليد رسمي براي 10 کشور عضو پايبند به نظام سهميه بندي معادل 27/2 ميليون بشکه در روز خواهد بود که از اول نوامبر اجرايي خواهد شد. نشست بعدي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت پنجم دسامبر(14 آذر) در امارات برگزار خواهد شد و اعضا در خصوص سياست هاي توليد تصميم مي گيرند.
به گزارش ايسنا، سبد نفتي اوپک شامل نفت گيراسول آنگولا، مخلوط الجزاير،  ميناس (اندونزي)، نفت سنگين ايران، سبک بصره (عراق)،  صادراتي کويت، اس سيدر (ليبي) باني لايت (نيجريه)،  مارين قطر، عرب لايت (عربستان)، موربان (امارات) و 17 BCF ونزوئلاست.

قيمت طلا کاهش يافت

خبرگزاري رويترز گزارش داد: پس از آنکه قيمت جهاني طلا به بالاترين رقم خود طي 28 سال اخير رسيد، قيمت طلا در بازارهاي بين المللي کاهش يافت.
قيمت هر اونس طلا در بازار لندن براي تحويل در دسامبر با يک دلار کاهش به 738/90 دلار رسيد. قيمت هر اونس طلا روز جمعه به بيش از 747/10 دلار رسيد که از سال 1980 ميلادي تا کنون بي سابقه بوده است. به اعتقاد کارشناسان، کاهش قيمت نفت و تضعيف ارزش دلار در برابر يورو نقش مهمي در کاهش قيمت جهاني طلا داشته است. اين در حالي است که قيمت گندم در بازار آمريکا و اروپا با رشد 2 درصدي روبرو شده است. قيمت جهاني نفت از ابتداي امسال تا کنون بيش از 30 درصد رشد داشته است و از سال 2002 تا کنون نيز چهار برابر شده است. قيمت گندم در بازار آمريکا با 24 سنت افزايش به بيش از 8/74 دلار رسيد. قيمت هر تن مس نيز با 10 دلار کاهش به کمتر از 8025 دلار رسيده است.


81 درصد زعفران دنيا در ايران توليد مي شود

فرماندار قائنات گفت: 81 درصد زعفران دنيا در ايران توليد مي شود.
محمدحسين نژادحسين در اولين نشست غير رسمي جشنواره «طلاي سرخ» در مشهد اظهار کرد: سالانه در کل دنيا 210 تن زعفران توليد مي شود که 81 درصد آن در ايران توليد مي شود.
 
سود سپرده هاي بانک ملت در سال 86 اعلام شد

بانک ملت نرخ سود سپرده هاي کوتاه مدت و بلند مدت خود را براي سال 86 اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومي بانک ملت، اين بانک به سپرده هاي شش ماهه 14 درصد سود به صورت علي الحساب پرداخت مي کند. بر اساس اين گزارش، مشتريان با سپرده گذاري نه ماهه در بانک ملت، از 15 درصد و با سپرده گذاري يک ساله از 15/5 درصد سود علي الحساب بهره مند خواهند شد. همچنين بانک ملت سود علي الحساب سپرده هاي بلندمدت را نيز اعلام کرده است که بر اين اساس، نرخ سود علي الحساب سپرده هاي دوساله، 15/6 درصد و نرخ سود علي الحساب سپرده هاي سه ساله، 15/7 درصد خواهد بود. بر اساس اعلام بانک ملت، نرخ سود سپرده هاي چهارساله 15/8 درصد و نرخ سود سپرده هاي پنج ساله هم 16 درصد تعيين شده است.

استفاده از پول نفت در بودجه  براي اقتصاد   سم است

حسين آفريده بهترين روش هزينه کردن درآمدهاي نفتي را تبديل آن به کالاهاي سرمايه اي و ايجاد فرصت هاي شغلي دانست.  عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، با بيان اين که اگر پول نفت در پروژه هاي عمراني و سرمايه اي خرج شود، مي توان نفت را به عنوان ابزاري براي توسعه  کشور دانست، افزود: اگر درآمدهاي نفتي به سمت هزينه هاي جاري سوق داده شود، کشور دچار مشکلات جدي خواهد شد. نماينده مردم شيروان در مجلس، ادامه داد: در صنايع انرژي بر مزيت هايي داريم، بنابراين بايد پول نفت را در اين صنايع متمرکز کنيم که در سطح جهاني مي توانند رقابت کنند.  اين عضو فراکسيون اقليت مجلس، تاکيد کرد: وضعيت اشتغال خراب است و پول و سرمايه براي ايجاد فرصت هاي شغلي وجود ندارد; به همين دليل بايد پول نفت را در اين راه مصرف کرده و به صورت اعتبارات در اختيار بخش خصوصي قرار دهيم تا اشتغال را توسعه دهند.
آفريده با تاکيد بر اين که پول نفت را مي توان در ايجاد پروژه هاي عمراني، سدها و نيروگاه، خرج کرد، گفت: بايد بخشي از درآمدهاي نفتي را به عنوان پشتوانه  کشور نگه داشت، چون هرگونه استفاده از پول در بودجه  جاري مثل سم است براي اقتصاد کشور.

رشد 116 درصدي تقاضاي ساخت وساز در تهران

وزير مسکن و شهرسازي گفت: بازار مسکن رونق دارد چرا که صدور پروانه ساختماني در تهران در سال جاري نسبت به سال گذشته 116 درصد رشد نشان مي دهد.
محمد سعيدي کيا اظهار داشت: رشد 116 درصدي صدور پروانه ساختماني در تهران و 60 درصدي صدور پروانه در کل کشور حاکي از رونق بازار مسکن است.  وي در کل بازار کنوني مسکن را مثبت ارزيابي کرد و گفت: بنده قبول دارم که مسکن در سال گذشته گران شده است اما اينکه علل گراني مسکن چيست را بارها اعلام کرده ام. وي افزود: مسکن يک زيربخش است بنابراين مجموعه مسکن مجموعه اي از ساير فعاليت هاي اقتصادي حتي سياسي است.  وي ادامه داد: زمين، مصالح ساختماني و افزايش دستمزدها پارامترهايي هستند که بر روي قيمت مسکن تاثير مستقيم دارند پس بنابراين وقتي اين پارامترها با افزايش قيمت مواجه شده اند و هزينه ساخت و ساز را افزايش داده اند بايد هم قيمت مسکن افزايش يابد.  وي خاطرنشان کرد: قيمت مسکن و ساخت و ساز همواره از 40 سال گذشته يک حرکت سينوسي داشته است اما به هر حال بايد اذعان داشت که اين عوامل و علل رکود 4 ساله دست به دست هم دادند تا رشد قيمت مسکن در سال گذشته بيش از پيش نمود پيدا کند.  سعيدي کيا گفت: دوره رکود مسکن از سال 80 تا 84 برخلاف ساير دوره هاي رکود دو برابر بوده و طولاني تر بود تا اينکه اين رکود پس از گذشت 4 سال در سال 85 با افزايش قيمت ظهور کرد.
 
رييس مرکز آمار ايران: 
466 هزار خانه خالي در کشور وجود دارد

رييس مرکز آمار ايران نتايج ديگري از سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال 85 را تشريح کرد و از ايجاد يک اطلس سرشماري، 5 ساله شدن سرشماري هاي کشور و تصميم گيري شوراي عالي آمار براي مشخص شدن مرجع ملي تعيين حساب هاي ملي خبر داد.
محمد مدد نتايج ديگري از سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال 85 را تشريح کرد و گفت: براساس اين سرشماري جمعيت کشور 70 ميليون و 495 هزار و 782 نفر بوده که متوسط رشد جمعيت در سال 85 نسبت به سال 62 1/75 درصد بوده است.
رييس مرکز آمار ايران ميانگين سني جمعيت براساس سرشماري سال گذشته را 27/99 درصد ذکر کرد و افزود: نسبت جمعيت متولد در شهر يا آبادي محل اقامت خود نيز 68/82 درصد است.
وي نسبت جمعيت مهاجر طول عمر (جمعيتي که محل تولدشان با محل اقامتشان در زمان سرشماري يکسان نبوده است) را 31/18 درصد عنوان و تصريح کرد: به عبارت ديگر اين تعداد از جمعيت در جايي که به دنيا آمدند زندگي نمي کنند. مدد اضافه کرد: 20 ميليون نفر از مردم کشور ما در جايي که به دنيا آمدند اقامت نداشتند، که اين امر حرکت جمعيت را در استان هاي کشور نشان مي دهد.  وي نسبت جمعيت شاغل يا محصل 10 ساله و بيشتر که محل کار يا تحصيل آنها شهر يا آبادي ديگر بوده است را به کل جمعيت 13/2 درصد اعلام کرد و گفت: 10 ميليون نفر از جمعيت در طول روز براي رفتن به کار يا تحصيل در جامعه حرکت مي کنند.  رييس مرکز آمار ايران گفت: تعداد شاغلان يا محصلان مراکز استان ها که محل اقامت آنها شهر يا آبادي ديگر بوده نيز بالغ بر 3 ميليون و 39 هزارو 445 نفر بوده است. وي ميانگين سن در اولين ازدواج مردان را در سال 75، 25/6 درصد و در سال 85 را 62/2 درصد ذکر کرد و افزود: به عبارت ديگر 6 دهم سال به ميانگين سن اولين ازدواج مردان اضافه شده است.  مدد ميانگين سن اولين ازدواج در زنان را در سال 75، 22/4 درصد و در سال 85 را 23/3 درصد عنوان کرد و اظهارداشت: ميانگين سن در اولين ازدواج زنان 9 دهم سال افزايش يافته است.  وي نسبت جمعيت حداقل يک سال ازدواج کرده به جمعيت 10 سال و بيشتر مرد را 56/08 درصد و زن را 64/1 درصد اعلام کرد و گفت: اين نسبت در مقايسه با آمار سرشماري سال 75 هم در بخش مردان و هم زنان داراي 4 درصد رشد است.
رييس مرکز آمار ايران گفت: نسبت جمعيت مطلقه مردان در بين جمعيت 10 ساله و بيشتر (در جمعيت مردان)  در سال 75، 0/24 درصد و زنان (در بخش جمعيتي زنان) 0/5 درصد است و اين رقم در سرشماري سال گذشته براي مردان 0/46 درصد و براي زنان 0/86 درصد بوده است.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته