جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/06/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6489


قرارداد گازي ايران و ترکمنستان در کميسيون انرژي مجلس بررسي شد


موافقت وزير نفت با استمرار شرايط گذشته مشمولان حالت اشتغال در شهريور


ميز خبر


معادلات انرژي


 قرارداد گازي ايران و ترکمنستان در کميسيون انرژي مجلس بررسي شد 

 سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: در نشست اين کميسيون، تعيين تکليف سؤال 21 نفر از نمايندگان از وزير نفت درباره پرونده قرارداد گازي ايران با ترکمنستان بررسي شد.مالک شريعتي نياسر در تشريح نشست کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي به خبرنگار شانا گفت: در نشست مسئولان اتحاديه صادرکنندگان فرآورده‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي در اين کميسيون حضور يافتند و گزارشي از فعاليت‌هاي‌ خود ارائه کردند.

وي افزود: در ادامه نشست کميسيون انرژي، سؤال 21 نفر از نمايندگان از بيژن زنگنه، وزير نفت در خصوص قرارداد گازي ايران با ترکمنستان تعيين تکليف شد که در اين خصوص دو نامه به کميسيون ارسال شده بود.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه نامه نخست متعلق به سيدمحسن دهنوي، عضو هيئت رئيسه مجلس بود، تصريح کرد: با توجه به توضيح‌هاي وزير نفت در نشست کميسيون و حضور در جلسات کارشناسي وزارت نفت، دهنوي از توضيح‌هاي زنگنه قانع شد و بنابراين درخواست کرد سؤال به صحن علني ارجاع نشود.

شريعتي نياسر با بيان اينکه نامه دوم توسط 12 نفر از ديگر نمايندگان سؤال‌کننده به کميسيون ارسال شده است، عنوان کرد: در اين نامه خطاب به رئيس کميسيون انرژي نوشته شده است با توجه به کسب اطلاع از توضيح‌هاي وزير نفت در نشست کميسيون، نمايندگان سوال‌کننده از پاسخ‌هاي وزير نفت قانع نشده و خواستار ارجاع سوال به صحن علني هستند.

وي گفت: براساس آيين‌نامه، رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي قانع شدن دهنوي از توضيح‌هاي وزير نفت را کافي دانست، به همين دليل قانع نشدن ساير نمايندگان سؤال‌کننده، حقي به‌منظور ادامه بررسي سؤال يا ارجاع آن به صحن براي آنها ايجاد نمي‌کند، از اين رو سؤال به صحن علني ارجاع نمي‌شود.


 موافقت وزير نفت با استمرار شرايط گذشته مشمولان حالت اشتغال در شهريور 

 در پي درخواست معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني وزارت نفت، وزير نفت با استمرار پرداخت حقوق و مزاياي مشمولين حالت اشتغال با شرايط قبل، در شهريورماه موافقت کرد.به گزارش شانا، پس از مذاکرات و رايزني‌هاي متعدد با دادستان ديوان محاسبات درباره درخواست بررسي مجدد امکان استمرار پرداخت مزاياي موردنظر براي مشمولين حالت اشتغال صنعت نفت و تأکيد بر لزوم تنظيم درخواست تجديدنظر از هيئت عمومي ديوان عدالت اداري و اعاده دادرسي آراي هيئت سوم مستشاري، دادستان ديوان محاسبات موافقت خود را با پرداخت حقوق و مزاياي مشمولين حالت اشتغال به شکل گذشته، براي شهريورماه اعلام کرد.

همچنين بازگشت دائمي پرداخت حقوق و مزاياي اين کارکنان به شکل گذشته موکول به انتصاب حاکم شرع جديد و صدور دستور توقف اجراي احکام ديوان محاسبات از جانب وي شد. در پي اين توافق با دادستان ديوان محاسبات، فرزين مينو، معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني وزارت نفت از بيژن زنگنه، وزير نفت درخواست کرد که حقوق و مزاياي شهريورماه مشمولين حالت اشتغال به شکل گذشته پرداخت شود که مورد موافقت وزير نفت قرار گرفت و طبق هماهنگي‌هاي به عمل آمده در فيش حقوقي شهريورماه کارکنان منظور خواهد شد.


 ميز خبر 

 زنگ خطر تضعيف تقاضا براي صنعت نفت به صدا در آمد

در پي تضعيف تقاضاي جهاني براي انرژي به‌دليل شيوع ويروس کرونا زنگ خطر براي صنعت نفت به صدا در آمده است.

به گزارش شانا از خبرگزاري رويترز از لندن، بازيگران مهم صنعتي اعلام کردند: تضعيف مداوم اقتصاد جهاني در پي همه‌گيري ويروس کرونا بيش از آنچه انتظار مي‌رفت سبب کاهش تقاضاي نفت مي‌شود.

سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک)، شرکت انگليسي بي‌پي و غول معامله‌گر نفتي جهان ويتول همگي پيش‌بيني‌هاي ناخوشايندي درباره تقاضا داشتند، زيرا افزايش تعداد مبتلايان به ويروس کرونا اميد به بهبودي سريع را کاهش مي‌دهد.

اوپک در گزارش ماهانه خود پيش‌بيني کرد تقاضاي جهاني نفت امسال 9 ميليون و 460 هزار بشکه در روز کاهش مي‌يابد، اين در حالي است که در برآورد ماه گذشته اين رقم 9 ميليون و 60 هزار بشکه در روز اعلام شده بود.

به گزارش شانا، بي‌پي نيز در سناريوي اصلي چشم‌انداز سالانه خود برآورد کرد که ويروس کرونا سبب مي‌شود مصرف نفت تا سال 2025 حدود 3 ميليون بشکه در روز و تا سال 2050 حدود 2 ميليون بشکه در روز کاهش يابد.

بي‌پي در دو سناريوي بدبينانه‌تري، به کندشدن روند مصرف نفت شتاب بيشتري بخشيد و سال 2019 ميلادي را اوج مصرف نفت خواند. در سناريوي سوم، تقاضاي نفت در حدود سال 2030 به اوج خود مي‌رسد.

راسل هاردي، مديرعامل ويتول، رويکرد مثبت‌تري داشت و در يک کنفرانس جهاني نفت گفت: پس از اوج گرفتن ذخيره‌سازي نفت در بدترين شرايط همه‌گيري ويروس کرونا، بازار به‌تدريج ذخيره‌سازي بيش‌ از حد را مصرف مي‌کند.

اين در حالي است که جيواني سريو، رئيس تحقيقات جهاني تجارت گفت: کاهش تقاضاي ناشي از افزايش مداوم موارد ابتلا به کرونا يا موج دوم شيوع کرونا، بيشترين شوک ممکن را در 12 تا 24 ماه آينده براي بازار ايجاد خواهد کرد.

در شرکت بهره‌برداري نفت و گاز غرب؛

سيستم تصفيه و تزريق پساب واحد نمک‌زدايي دهلران راه‌اندازي شد

سيستم تصفيه و تزريق پساب واحد بهره‌برداري و نمک‌زدايي دهلران به‌منظور تصفيه پساب حاصل از فرآيند شيرين‌سازي نفت نمکي و جلوگيري از آلودگي‌هاي زيست‌محيطي راه‌اندازي شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزي ايران، سعيد ناصري پور، مديرعامل شرکت بهره‌برداري نفت و گاز غرب با اشاره به رويکرد صيانت از محيط‌زيست در انجام اين پروژه گفت: با توجه به حفاري چاه تزريق پساب و احداث خط لوله و نصب تسهيلات سرچاهي، عمليات راه‌اندازي سيستم تصفيه و تزريق پساب واحد نمک‌زدايي دهلران به‌صورت جدي در دستور کار قرار گرفت و با صرف زمان حدود يک ماه توسط گروهي متشکل از کارشناسان ستاد نفت مرکزي، نفت و گاز غرب و منطقه عملياتي چشمه خوش/ دهلران/ سرکان براي نخستين بار پس از احداث با موفقيت کامل به پايان رسيد.

وي درباره پيش‌راه‌اندازي اين پروژه افزود: سيستم تصفيه پساب در روز 18 شهريورماه به مدت 72 ساعت به‌صورت آزمايشي پيش‌راه‌اندازي شد و پس از در سرويس قرار گرفتن سيستم‌هاي کنترلي، ابزار دقيق و مکانيکال، راه‌اندازي سيستم پساب نمک‌زدايي و هدايت خروجي آن به مخزن ذخيره پساب، عمليات تزريق پساب به چاه تزريقي با موفقيت کامل انجام شد.

بر اساس اين گزارش، روزانه حدود 7 هزار و 500 بشکه آب‌شور همراه نفت از چاه‌هاي ميدان‌هاي دهلران و دانان وارد سيستم تصفيه و تزريق پساب مي‌شود؛ اين سيستم شامل دو مخزن جداکننده و دو عدد فيلتر است که نفت نمکي شامل آب و نمک همراه نفت به اين دو مخزن ارسال‌ مي‌شود تا پس از جداسازي نفت و رسوب‌هاي همراه به مخزن پساب هدايت و توسط پمپ به چاه تزريق شود که با راه‌اندازي اين سيستم و دفع پساب از آلودگي هاي زيست محيطي به‌طور کامل جلوگيري مي‌شود.

واحد بهره‌برداري دهلران در حوزه عملياتي شرکت بهره‌برداري نفت و گاز غرب از شرکت‌هاي زيرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزي ايران، نفت توليدي ميدان‌هاي دهلران و دانان را پس از فرآورش و شيرين‌سازي به‌وسيله يک خط لوله 16 اينچ به طول 62 کيلومتر به واحد بهره برداري چشمه‌خوش ارسال مي‌کند.

بهره‌مندي 99.9 درصدي مناطق شهري البرز از گاز طبيعي

مديرعامل شرکت گاز استان البرز اظهار کرد: تاکنون 99.9 درصد مناطق شهري و 86 درصد مناطق روستايي استان البرز از گاز طبيعي بهره‌مند شدند.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، حسين تقي‌نژاد در اين باره گفت: از مجموع 17 شهر استان البرز 16 شهر زير پوشش شبکه گاز طبيعي بوده و شهر آسارا نيز در ماه‌هاي آينده به شبکه سراسري گاز مي‌پيوندد.وي ادامه داد: دو شهرستان اشتهارد و فرديس با تکميل شبکه گازررساني در مناطق شهري و روستايي جزو مناطق سبز کشور قرار گرفتند؛ 158 روستاي استان نيز تاکنون از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند.

مديرعامل شرکت گاز استان البرز تصريح کرد: اکنون عمليات گازرساني به 42 روستا در طالقان، هشت روستا در بخش آسارا، چهار روستا در شهرستان ساوجبلاغ و چهار روستا در نظرآباد تداوم دارد.

به گفته تقي‌نژاد، استان البرز 288 روستا دارد که بيشتر روستاهاي پرجمعيت استان زير پوشش شبکه گاز قرار گرفته‌اند.وي با بيان اينکه طول شبکه توزيع گاز استان البرز بيش از 6 هزار کيلومتر است، افزود: سالانه حدود 40 هزار مشترک جديد به مشترکان گاز افزوده و سالانه 6 ميليارد مترمکعب گاز در اين استان مصرف مي‌شود که 50 درصد آن در بخش خانگي و 50 درصد ديگر در ساير بخش‌ها از جمله صنعت و نيروگاهي به مصرف مي‌رسد.مديرعامل شرکت گاز استان البرز ادامه داد: اکنون 300 دفتر پيشخوان دولت در استان به مردم خدمات بخش گاز ارائه مي‌دهند، ضمن آنکه خدمات الکترونيک نيز توسعه يافته است.


 معادلات انرژي 

 معاون وزير نفت در امور گاز:

توسعه‌ گازرساني به کسب‌وکار سازندگان ايراني و اشتغال رونق مي‌بخشد

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران اظهار کرد: توسعه گازرساني افزون بر رفاه مردم، سبب توسعه صنايع وابسته يا همان صنايع خرد مي‌شود و به کسب‌وکار کارخانه‌هاي کوچک سازنده کالاهاي مورد نياز صنعت گاز رونق مي‌بخشد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملي گاز ايران، حسن منتظرتربتي گفت: به‌دنبال اتفاق‌هاي خوب پارسال در بخش افزايش توليد پارس جنوبي، اين روزها توليد گاز کشور به حدود روزانه 5 ميليون بشکه معادل نفت رسيده است و اين سوخت پاک سهم عمده‌اي در تأمين انرژي و به تبع آن، درآمدزايي براي کشور دارد.

وي افزود: توليد محصولات با ارزش افزوده بيشتر در مجتمع‌هاي پتروشيمي و صادرات به بازارهاي جهاني به مدد دريافت خوراک گاز، مصداق بارز پرهيز از خام‌فروشي و نشان‌دهنده وقوع رخدادهاي قابل توجه در افزايش برداشت از ميدان گازي پارس جنوبي است.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران تصريح کرد: امروز ما گاز را افزون بر برآورده کردن نياز مردم در بخش خانگي به تأمين خوراک مجتمع‌هاي پتروشيمي‌ها اختصاص داده‌ايم؛ بخش عمده‌اي از گاز در صنايع پتروشيمي‌ به محصولات با ارزشي تبديل مي‌شود که در اين روزها ارزآوري بسيار خوبي براي کشور دارد.

تربتي گفت: اجراي طرح‌هاي توسعه‌اي صنعت گاز و توسعه گازرساني افزون بر موارد يادشده و رفاه مردم سبب توسعه صنايع وابسته يا همان صنايع خرد مي‌شود و به کسب‌وکار کارخانه‌هاي کوچک سازنده کالاهاي مورد نياز صنعت گاز رونق مي‌بخشد.

وي ادامه داد: در شرايط سخت ناشي از تحريم‌ها اين صنايع نيز مي‌توانند افزون بر دستيابي به منافع به حيات خود ادامه دهند، ضمن آنکه در کنار توسعه‌ طرح‌هاي گازرساني، اشتغال‌زايي اين صنايع بهبود مي‌يابد.

مديرعامل شرکت ملي گاز ايران در پايان يادآور شد: گاز امروز دو وجهه پيدا کرده است؛ هم وجهه تأمين رفاه براي مردم و هم وجهه تأمين ارز و درآمد براي کشور که به‌عنوان دومين دارنده ذخاير گازي در دنيا، اين انتظار وجود دارد که گاز را کم‌کم از بحث مصرف گرمايشي صرف، به بحث درآمدزايي سوق داده و بتوانيم ان‌شاءالله، زمينه‌هاي درآمدزايي گاز را در کشور افزايش دهيم.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته