جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/06/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6489


اختلالات رواني گسترده در بهبود يافتگان از کرونا

مسئول کميته مطالعات ناشنوايي و کم شنوايي:
50 درصد کم شنوايي ها قابل پيشگيري هستند


يادداشت


خبرپزشكي


 اختلالات رواني گسترده در بهبود يافتگان از کرونا 

 محققان اعلام کردند افراد بهبود يافته از کوويد 19 مستعد ابتلا به اختلالات رواني گسترده هستند.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، 9 ماه از همه گيري ويروس کرونا در جهان مي‌گذرد.به دليل آنکه اين ويروس به تازگي کشف شده است، دانشمندان هر روز به ابعاد جديدي از رفتار آن پي مي‌برند. به تازگي دانشمندان در يک مطالعه به تاثيرات مخرب اين ويروس در سلامت رواني افراد پي بردند.

بر اين اساس، مطالعات دانشمندان نشان مي‌دهد کساني که به ويروس کرونا آلوده شده اند، يک ماه پس از ابتلا مستعد مبتلا شدن به بيماري‌هاي رواني هستند. محققان اعلام کردند کساني که از کرونا جان سالم به در مي‌برند به طور قابل توجهي در خطر انواع اختلالات رواني از جمله جنون و زوال عقلي قرار دارند.

محققان تاکيد کردند موارد بسيار زيادي از انواع اختلالات رواني و اختلالات اضطراب در بهبود يافتگان از کرونا ديده شده است. عوارض رواني ديگر بيماري کرونا در مبتلايان شامل افسردگي و بي خوابي مي‌شود.

دانشمندان با بررسي بيش از62 هزار بيمار کرونايي پس از بهبودي مشاهده کردند «اختلال استرس پس از سانحه» و اختلالات ترس و هراس به صورت گسترده‌اي در ميان آن‌ها ديده مي‌شود همچنين يک نفر در هر16 نفر که پيش‌تر هيچ گونه سابقه بيماري رواني نداشته است پس از يک تا سه ماه از بهبودي امکان ابتلا به اختلالات رواني را دارد.

محققان تاکيد دارند شواهد بررسي 14 تا 90 روزه پس از بهبودي افراد از کوويد 19 نشان مي‌دهد نزديک به 6 درصد مبتلايان نخستين علائم اختلالات رواني را از خود نشان داده اند.

پيش تر نيز محققان انگليسي در تحقيقات خود اعلام کردند بيماراني که شرايط و خيمي داشته و در بيمارستان بستري شده اند نسبت به بيماراني که علائم خفيف تري داشتند، بيشتر در معرض ابتلا به اختلالات رواني قرار دارند. اختلالات مرتبط با اضطراب و نگراني يکي از موارد شايع در ميان بهبود يافتگان است. با اين حال، افسردگي، بي خوابي، زوال عقل و جنون نيز در ميان بهبود يافتگان مشاهد شده است.

اين تحقيقات همچنين نشان داد کساني که در گذشته سابقه بيماري رواني داشته اند به طور ميانگين از انسان‌هاي معمولي بيشتر به ويروس کرونا مبتلا شده اند. محققان اعلام کردند بيماران مبتلا به کرونا اگر پس از بهبودي شاهد نگراني و اضطراب، احساس ناخوشي، بي خوابي و يا کاهش قدرت حافظه شدند سريعاً به يک متخصص مراجعه کنند. متخصصان مي‌توانند با روش‌هايي ساده جلوي تشديد حال بيمار را بگيرند.

تاکنون 372 هزار تن در انگليس به ويروس کرونا مبتلا شده و از اين ميان، 42 هزار تن جان خود را از دست داده اند. دولت انگليس براي توسعه يک واکسن موثر براي مقابله با کوويد 19 همکاري‌هايي با دانشگاه آکسفورد دارد و دولت اين کشور اميدوار است بتواند برنامه واکسيناسيون سراسري در کشور را از اول ماه ژانويه آغاز کند.


 مسئول کميته مطالعات ناشنوايي و کم شنوايي:
  50 درصد کم شنوايي ها قابل پيشگيري هستند 

 مسئول کميته مطالعات ناشنوايي و کم شنوايي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، گفت: بيش از نيمي از کم شنوايي ها قابل پيشگيري هستند.به گزارش مهر، گيتا موللي مسئول کميته مطالعات ناشنوايي و کم شنوايي مرکز تحقيقات توانبخشي اعصاب اطفال دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي درباره دلايل ضرورت آگاه سازي جامعه در خصوص کم شنوايي و ناشنوايي، گفت:براساس بررسي‌هاي انجام شده، تخمين زده مي شود که تا سال 2050 ميلادي، جمعيت افراد کم شنوا و ناشنواي جهان، به بيش از 900 ميليون نفر برسد و با روند رو به افزايش جمعيت اين افراد در جهان، ضروري است که جوامع آگاهي لازم را در زمينه مسايل مربوط به افراد کم شنوا و ناشنوا و چگونگي ارتباط موثر با آنان را داشته باشند.

وي تصريح کرد: با توجه به اينکه بيش از نيمي از کم شنوايي ها قابل پيشگيري هستند و مداخله زودهنگام براي موفقيت همه کودکان کم شنوا از بدو تولد ضروري است، آگاهي افراد جامعه نسبت به اينگونه مسائل مي تواند به پيشگيري از کم شنوايي ها از بدو تولد کودکان کمک کند.

موللي با دعوت از تمامي مراکز، انجمن ها و موسسات حوزه ناشنوايي و کم شنوايي براي پيوستن به پويش ملي «آگاه سازي جامعه درخصوص کم شنوايي و ناشنوايي»، افزود: اميدوارم با فعاليت گسترده و يکپارچه تمامي دست اندرکاران حوزه کم شنوايي و ناشنوايي، بتوانيم در زمينه ارتقاي آگاهي جامعه نسبت به مسايل مربوط به اين حوزه و چگونگي ارتباط موثر با افراد ناشنوا و کم شنوا، گام هاي موثري برداريم.

با توجه به ضرورت آگاهي جامعه نسبت به مسائل مختلف جوانان کم شنوا و ناشنوا، و چگونگي ارتباط موثر با آنان، بزودي پويش ملي آگاه سازي جامعه در خصوص کم شنوايي و ناشنوايي فعاليت خود را آغاز مي کند.


 يادداشت 

 دعوت از بيمارستان‌هاي خصوصي براي فصل سرما

ابراهيم علي آبادي

دوفصل پائيز و زمستان با بيماري‌هاي خاص خودشان در راه‌اند. به همه انواع سرماخوردگي‌ها و آنفلوآنزاها در اين دوفصل، بيماري کوويد19 هم افزوده شده و هر روز آمار مبتلايان و فوتي‌هاي اين بيماري افزايش مي‌يابد. همه اين‌ها در حاليست که هم با کمبود واکسن آنفلوآنزا براي تمام شهروندان مواجهيم و توصيه شده فعلا گروه‌هاي سني خاص، افراد مبتلا به بيماري‌هاي خاص و زنان باردار سراغ تزريق اين واکسن بروند. از وزارت بهداشت و هم‌چنين از کشورهاي ديگر هم خبر مي‌رسد که فعلا دلخوش دستيابي به واکسن کرونا نباشيم و از خودمان مراقبت کنيم.

اما ماجراي کشور ما با توجه به انواع تحريم‌ها، اين است که از نظر دارويي و تجهيزات پزشکي دچار کمبودها و مشکلاتي هستيم. ضمن اين‌که با بازگشايي مدارس بر مبتلايان کودک و نوجوان نيز افزوده شده و به گفته مسئولان بيمارستان‌ها، تخت ICU براي کودکان هم نداريم.

بر همين اساس معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي تهران، از بيمارستان‌هاي خصوصي خواسته است که پاي کار بيايند و با بيمارستان‌هاي دولتي در اين زمينه همکاري کنند:«با توجه به بار مراجعه بيماران مبتلا به کرونا در بيمارستان‌هاي دولتي در بحران اخير و آغاز فصل سرما، ضروري است بيمارستان‌هاي خصوصي نيز در کنار مراکز دولتي ريفرال بخشي از مسئوليت مراقبت‌هاي درماني بيماران کوويد 19 را عهده‌دار شوند تا به خوبي اين بحران را پشت سر بگذاريم.» البته که اين همکاري مي‌تواند از فشار بار سنگيني که بر دوش کادر درمان بيمارستان‌هاي دولتي قرار دارد، بکاهد اما گفتن دارد که آيا مراجعه يا ارجاع اين نوع بيماران به بيمارستان‌هاي خصوصي، موجب افزايش هزينه درمان آنان نمي‌شود؟ آن‌هم در حالي‌که همين هزينه‌هايي هم که در بيمارستان‌هاي دولتي دريافت مي‌شود، براي برخي از بيماران با توجه به شرايط اقتصادي سنگين است. اگر قرار است بيمارستان‌هاي خصوصي هم پاي کار بيايند بايد ابتدا تدابيري درمورد هزينه‌هاي خاص اين بيمارستان‎ها انديشيده شود و به گونه‌اي نشود که مانند برخي از شهرستان‌ها بيماران کرونايي به دليل نداشتن بودجه براي معالجه، پس از تشخيص ديگر به بيمارستان مراجعه نمي‌کنند و بيماري را با خود به خانه و ميان خانواده مي‌برند.


 خبرپزشكي 

 از بيماري کف دست چه مي‌دانيد؟

بيماري دوپويترن به تغيير شکل ظاهري دست ناشي از جمع شدن پوست و بافت زير جلدي در ناحيه کف دست اطلاق مي‌شود که سيري کند و پيش‌رونده داشته و تنها راه درمان آن جراحي است.

دکتر محمدعلي اخوت پور - فوق تخصص ترميمي دست - در گفت‌وگو با ايسنا در خصوص بيماري "دوپويترن" و علائم و نشانه‌هاي آن توضيحاتي ارائه داد و گفت: بيماري دوپويترن بيماري مختص سفيدپوستان است و در سياهپوستان نادر است. علت اين بيماري احتمالا ژنتيک است که طي آن بافت همبند کف دست بتدريج دچار کاهش طول و انقباض شده و اين مسئله موجب خم شدن انگشتان دست مي‌شود.

وي ادامه داد: اگرچه اين بيماري تمايل دارد که بيشتر انگشت حلقه را درگير کند، اما ممکن است هر کدام يا هر تعداد از انگشتان را مبتلا کند. اين بيماري معمولا از انگشت حلقه شروع مي‌شود و به انگشتان مجاور سرايت مي‌کند.

اين عضو هيأت علمي بخش ارتوپدي بيمارستان طالقاني با بيان اينکه با شروع بيماري يک نقطه سفت در کف دست و زير پوست احساس مي‌شود، تصريح کرد:‌ اين نقطه سفت تبديل به يک طناب سفت مي‌شود که آرام آرام پوست کف دست را جمع مي‌کند و هنگامي که پوست کف دست سفت شد، انگشتان نيز شروع به خم شدن مي کنند.

وي با بيان اينکه معمولا مبتلايان به اين بيماري درد ندارند ولي سير بيماري پيشرونده بوده و پوست کف دست آرام آرام جمع مي‌شود، عنوان کرد:‌ زماني بيمار جراحي مي‌شود که کف دست بطور مستقيم و مماس بر روي سطح صاف قرار نگيرد؛ از نظر باليني معادل اين حالت عبارت است از خم شدن با زاويه 30 درجه مفصل انگشتان.

دکتر اخوت با بيان اينکه "دوپويترن" در مردان شايع‌تر است، بيان کرد: تشخيص اين بيماري صرفا باليني بوده و کليه آزمايش‌ها و اقدامات تشخيصي طبيعي است.

اين فوق تخصص ترميمي دست در خاتمه با بيان اينکه عليرغم سير کُند و پيشرونده اين بيماري، درمان قطعي براي پيشگيري از پيشرفت آن وجود ندارد و تنها درمان استاندارد آن جراحي است، تاکيد کرد:‌ در حال حاضر با توجه به شيوع بيماري کرونا و از آنجا که عمل جراحي دوپويترن اورژانسي محسوب نمي‌شود، در بيماران ابتلا به کوويد 19 عمل جراحي به تعويق مي‌افتد.


 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته