جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/10 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه(شهادت اميرالمومنين حضرت علي(ع) را تسليت مي گوييم) نسخه شماره 2874

وزارت مسکن:
برخي دستگاه ها از محل ساخت وسازهاي مسکوني درآمد کسب مي کنند

بر اساس يک تحقيق بين المللي;
ايران در کيفيت زندگي رتبه هشتاد و سوم جهان شد


جزييات تعرفه گاز در سال 86


کاهش 24/58 واحدي شاخص هاي بورس


بازار سكه وارز


کوتاه و خواندني


  وزارت مسکن:
 برخي دستگاه ها از محل ساخت وسازهاي مسکوني درآمد کسب مي کنند  

وزارت مسکن و شهرسازي اعلام کرد: وابستگي درآمدي برخي دستگاه ها به ساخت و سازهاي مسکوني سبب شده تا آنها به جاي ماليات بر مصرف، به دليل سهل الوصول بودن ماليات بر توليد را انتخاب کرده اند.
گزارش ايرنا به نقل از برنامه ها و اقدامات اجرايي بخش مسکن حاکيست: شهرداري ها به جاي تامين درآمدهاي خود از محل مواردي مانند عوارض بهره برداري از شهر و... تکيه اصلي درآمدشان را بر عوارض توليد مسکن که شامل پروانه، تراکم          پايان کار و... متمرکز کرده اند.
براساس اين گزارش: اهم دلايل افزايش قيمت واحدهاي مسکوني در سال 85 مربوط به عوامل ناشي از فشار تقاضا که ناشي از ساختار جمعيتي کشور و رسيدن ميزان اوج جمعيتي به سن ازدواج و تشکيل خانواده بوده، به گونه اي که در سال هاي اخير تعداد ازدواج ها از مرز 800 هزار فقره در سال فراتر رفته و بخش مسکن با تقاضاي بالقوه مواجه شده است.
در عين حال به اين حجم تقاضا در سال هاي 81 تا 84 پاسخگويي نشده که مربوط به دوران رکود ساخت وساز بوده و بخش مسکن را باتقاضاي انباشته اي مواجه ساخته است.
با وجود اينکه کل اين تقاضا بدليل پايين بودن قدرت پرداخت آن در بازار منعکس نمي شود، اما فشار ناشي از بخشي از اين حجم تقاضا که به صورت بالفعل در بازار وجود دارد، مي تواند به مثابه عامل موثري براي افزايش قيمت ها عمل کند.
همچنين عوامل ناشي از مشکلات ساختاري اقتصاد از ديگر پيامدهاي افزايش قيمت واحدهاي مسکوني در سال 85 بود که مي توان طولاني شدن و تعميق دوره رکود قبلي سال هاي                81 تا 84 و عقب ماندن شاخص بهاي مسکن از شاخص تورم دانست.
براساس اين گزارش : شاخص تورم در پايان سال 1384 به حدود 1700 رسيد، در حالي که شاخص قيمت مسکن تهران در حدود 1430 بود.
برپايه اين گزارش، تداوم دوره رکود در بازار بورس و رها شدن نقدينگي از اين بازار طي سال هاي 82 تا 84 که سازمان بورس اعلام کرد، طي اين دوره سرمايه گذاري در بازار بورس با 35 درصد بازدهي منفي مواجه بوده است.
علاوه  بر اين عدم جذب نقدينگي مازاد در جامعه توسط ساير اشکال دارايي مانند طلا، سکه، ارز، خودرو و تلفن همراه، طي سال هاي اخير قيمت کالاهاي مذکور حتي کاهش نيز يافته است و نقش مسکن را به عنوان کالاي بادوام اقتصادي پررنگ تر ساخت.
از سوي ديگر کاهش توليد مسکن براساس آمار صدور پروانه هاي ساختماني طي سال هاي 81 تا 83 پيامد کاهش عرضه واحدهاي مسکوني در سال هاي 84 و  85 را به دنبال داشت.
در عين حال افزايش ناگهاني برخي نهاده هاي توليد مسکن به ويژه محصولات فولادي، سيمان، همچنين دستمزد و مجوزهاي قانوني در آستانه خروج از رکود قيمت در دوره اخير                               به مثابه عامل اوليه و شوک دهنده عمل کرده است.
همچنين تداوم رشد نقدينگي طي سال هاي 80 تا 84 که نقدينگي به طور متوسط سالانه بيش از 30 درصد رشد داشت                       از عوامل افزايش قيمت در بازار مسکن طي سال 1385 بود.


  بر اساس يک تحقيق بين المللي;
 ايران در کيفيت زندگي رتبه هشتاد و سوم جهان شد 

بر اساس گزارشي که هر ساله در خصوص با کيفيت ترين کشورها و شهرهاي جهان براي زندگي منتشر مي شود، در سال 2007 ايران رتبه هشتاد و سوم را به دست آورد.
به گزارش فارس، مطابق چند سال اخير بازهم کشورهاي اسکانديناوي بر صدر اين ليست ايستادند و فنلاند، ايسلند، نروژ و سوئد به عنوان با کيفيت ترين کشورهاي جهان براي زندگي انتخاب شدند.
بر اساس اين گزارش که توسط نشريه ريدرز دايجست منتشر مي شود، عوامل مهمي چون وضعيت آلودگي هوا، کيفيت خدمات حمل و نقل عمومي، ترافيک و ديگر شاخص هاي اثرگذار در کيفيت زندگي و محيط زيست مورد بررسي قرار مي گيرد.
دانشگاه هاي بزرگي چون ييل و دانشگاه کلمبياي آمريکا از گردآورندگان اصلي اطلاعات و تنظيم شاخص ها بوده اند.
اين تحقيق داراي دو بعد است، يکي بررسي شهرهاي اصلي 141 کشور جهان و يافتن کيفيت زندگي در کل اين کشور و ديگر بررسي شاخص هاي فوق براي 72 شهر جهان که البته نامي از ايران در بين اين 72 شهر وجود ندارد.
در ميان کشورهاي آسيايي بالاترين رتبه به ژاپن تعلق دارد که جايگاه 12 را به خود اختصاص داده است.
در بين کشورهاي منطقه خاورميانه (به جز فلسطين اشغالي) امارات عربي متحده با کسب رتبه 45 بهترين مقام را               به دست آورده و پس از آن نيز کشور کويت رتبه 48 را کسب کرده است.
از ديگر کشورهاي مهم مي توان به رتبه 8 استراليا، رتبه                   11 کانادا، 16 فرانسه، مقام 21 براي آلمان، رتبه 23 براي آمريکا جايگاه 51 براي روسيه و رده 54 براي مالزي ذکر کرد.
کشورهاي آفريقايي اتيوپي، نيجر، سيرالئون، بورکينوفاسو و چاد نيز در آخر اين ليست قرار گرفته اند.
در ميان شهرهاي جهان نيز استکهلم سوئد عنوان بهترين شهر براي زندگي را به دست آورده و به دنبال آن اسلوي نروژ دوم و پاريس فرانسه نيز رده چهارم را به خود اختصاص داده است.
در ميان شهرهاي قاره آسيا بالاترين رتبه به هنگ کنگ تعلق گرفته که رتبه هيجدهم را از آن خود کرده است و پس از آن توکيو در پله بيستم قرار گرفته است.
تل آويو در فلسطين اشغالي تنها شهر خاورميانه در اين ميان به شمار مي رود که رتبه 64 را به دست آورده است و در عين حال مي توان گفت که کوآلالا مپور مالزي تنها شهر از ميان شهرهاي کشورهاي مسلمان است که در اين ليست قرار گرفته است.
از ديگر نکات قابل توجه حضور دو شهر از هندوستان در اين رده بندي مي باشد که يکي در رده شصت و پنجم و ديگري شهر بمبئي هند در رتبه هفتادم مي باشد.


 جزييات تعرفه گاز در سال 86  

 جزييات و نحوه محاسبه گازبها» در سال 86 براي دهک هاي مختلف درآمدي اعلام شد.
به گزارش روابط عمومي شرکت ملي گاز ايران، الگوي مصرف گاز در دهک هاي دهگانه مشترکان گاز از فروردين تا مهرماه (هفت ماه نخست سال) و پنج ماه آخر سال 86 (آبان تا اسفند) در تهران بزرگ، همچنين استان هاي فارس، قم، کرمان گيلان، لرستان و ايلام مشابه و به شرح ذيل خواهد بود.
بنابراين گزارش، مشترکان دهک هاي اول و دوم مورد اشاره، با مصرف ماهانه 45 مترمکعب گاز طبيعي در ازاي هر                  متر مکعب، يکصد ريال به عنوان گازبها» پرداخت خواهند کرد.
گازبهاي مشترکان دهک هاي سوم تا هفتم نيز با مصرف حداکثر 400 متر مکعب در ماه، هر مترمکعب با همين نرخ محاسبه و دريافت خواهد شد.
بر اساس تقسيم بندي مشترکان دهک هشتم به چهار پله مشترکان پله نخست اين دهک با مصرف تا 430 متر مکعب گاز در يک ماه، 113/5 ريال به ازاي هر مترمکعب و مشترکان پله چهارم دهک ياد شده نيز با مصرف ماهانه تا 520 متر مکعب                            به ازاي هر متر مکعب اين انرژي ارزشمند، 130 ريال پرداخت خواهند کرد. مشترکان پله هاي دوم و سوم دهک هشتم به ترتيب براي مصرف 431 مترمکعب تا 460 مترمکعب و 461 مترمکعب تا 490 مترمکعب، 119 و 124/5 ريال به ازاي هر مترمکعب گاز پرداخت خواهند کرد. در دهک نهم نيز که شش پله را در بر مي گيرد، گازبهاي مشترکاني که در پله اول قرار دارند، با مصرف تا 550 مترمکعب گاز در يک دوره زماني يک ماهه، به ازاي هر مترمکعب گاز 141 ريال و گازبهاي مشترکان پله ششم نيز با مصرف تا 700 مترمکعب در ماه، به ازاي هر مترمکعب گاز                        196 ريال محاسبه خواهد شد. مشترکان پله دوم دهک نهم براي مصرف تا 580 مترمکعب، 152 ريال براي هر مترمکعب مشترکان پله سوم اين دهک نيز با مصرف تا 610 مترمکعب              163 ريال، همچنين مشترکان پله چهارم نيز براي مصرف تا             640 مترمکعب، 174 ريال، و مشترکان پله پنجم دهک نهم هم براي مصرف تا 670 مترمکعب گاز طبيعي، در ازاي هر متر مکعب گاز مصرفي، 196 ريال به عنوان گازبها» پرداخت خواهند کرد.
اين گزارش مي افزايد: مشترکان دهک دهم که به 11 پله تقسيم شده است، از مصرف کنندگان تا 730 مترمکعب گاز(مشترکان پله نخست دهک دهم) در ماه، به ازاي هر مترمکعب 218 ريال و از مشترکان آخرين پله اين دهک نيز به ازاي مصرف ماهانه بيش از يک هزار مترمکعب گاز، 779 ريال به عنوان گازبها» دريافت خواهد شد.


 کاهش 24/58 واحدي شاخص هاي بورس 

                   شاخص کل بورس روز دوشنبه با 24/58 واحد کاهش به 10167/84 رسيد.

 


 ساختمان اصفهان                             2                        26                           326,1 
گلتاش                           2                         44                         244,2
داروسازي اسوه                            2                      285                      550,14 
داروپخش                            2                   454                    178,23 
ايران ارقام                                2                      114                      822,5 
پارس دارو                            2                     240                     258,12 
آذريت                                2                  334                       066,17 
داروسازي زهراوي                            2                   489                    988,24 
معادن بافق                           (2)           (584)                 616,28
سيمان قاين                          (2)        (059,1)              938,51
باما                            (2)             (630)                  898,30


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                 16730   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                             176000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                    166000 تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                                             84000   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                             44500  تومان
 
دلا ر                                                                                                                              938   تومان
 
يورو                                                                                                                          1343   تومان


 کوتاه و خواندني 


نتايج نشست هاي مشترک 3 وزير از گراني
 اجاره بهاي مسکن

وزير مسکن و شهرسازي نتايج نشست هاي مشترک ميان وزارت مسکن و شهرسازي، وزارت امور اقتصادي و دارايي و وزارت دادگستري در خصوص علل گراني اجاره بهاي مسکن و وضعيت کنوني اين بخش در کشور را تشريح کرد.
محمد سعيدي کيا در گفت وگو با مهر در رابطه با نتايج نشست مشترک وزارت مسکن و شهرسازي با وزارت امور اقتصادي و دارايي و وزارت دادگستري در خصوص وضعيت مسکن و علل گراني اجاره بهاي مسکن در کشور، گفت: به دنبال برگزاري نشست هاي مشترک ميان وزارتخانه هاي مذکور تاکنون سه طرح تنظيم لايحه پيش فروش و خريد مسکن، ليزينگ مسکن و بازار رهن ثانويه مسکن تهيه شده است.وي با اشاره به پايان جلسات مشترک در رابطه با گراني                    اجاره بها و نيز وضعيت کنوني مسکن در کشور، اظهار داشت: لايحه پيش فروش و خريد مسکن طي جلسات فوق تنظيم شده است که با تصويب نهايي لايحه يک فوريتي پيش فروش مسکن در مجلس انجام معاملات پيش فروش و پيش خريد در بازار مسکن قانونمند خواهد شد.وي با اعلام آن که ليزينگ مسکن ماه آينده نهايي مي شود، افزود: هم اکنون در بازار مسکن امکان خريد و فروش قسطي مسکن از سوي فروشنده و خريدار وجود ندارد لذا با تصويب شوراي مسکن شرکت هايي                              به نام کارگزاري يا واسپاري به عنوان حلقه واصله ميان خريدار و فروشنده به انجام معامله مسکن                          به صورت قسطي مي پردازند ضمن آن که اقساط ماهانه واحد مسکوني از طريق سيستم بانکي توسط خريدار به فروشنده پرداخت مي شود.وزير مسکن و شهرسازي در رابطه با اعلام مخالفت برخي از نمايندگان مجلس نسبت به طرح ليزينگ مسکن، بيان کرد: مخالفت برخي از نمايندگان نسبت به اين طرح از حيث گران شدن قيمت مسکن بوده است در حالي که در اجراي اين طرح توسط بانک عامل يک درصد کارمزد جابجا مي شود که اين رقم در قيمت نهايي مسکن تاثير آنچناني نخواهد گذاشت لذا هم اکنون اين امر براي نمايندگان روشن شده و طرح به صورت مصوبه نهايي شده است.
وي با اشاره به نهايي شدن بازار رهن ثانويه در جلسات مشترک ميان وزارت مسکن و شهرسازي وزارت امور اقتصادي و دارايي و وزارت دادگستري، تصريح کرد: ايجاد بازار ثانويه رهن مسکن امکان جديد و فرصتي مناسب براي تامين منابع مورد نيازمسکن را بوجود مي آورد که به  واسطه تشکيل اين بازار امر خريد و فروش مسکن به راحتي انجام خواهد شد.


 افزايش نرخ بيمه عمر به تناسب نرخ تورم

تورم در بيمه عمر از اهميت ويژه اي برخوردار است به همين دليل يکي از شرکت هاي بيمه طرح پلکاني را مطرح کرده تا نرخ بيمه عمر هر سال نسبت به نرخ تورم تغيير يابد لذا با توجه به دستور رييس جمهور و علاقه شرکت هاي بيمه اي در اين نوع بيمه انتظار مي رود اين نسبت به سرعت افزايش يابد. به گزارش ايسنا، نوروز کهزادي رييس کل بيمه مرکزي درباره اصلاح ساختار بيمه ها توضيح داد: از مدت ها قبل در وزارت امور اقتصادي و دارايي به ويژه معاونت امور بانکي، بيمه و شرکت هاي دولتي با همکاري شرکت هاي بيمه تحول در صنعت بيمه دنبال شده و جلسات متعددي هم براي بررسي محور هايي که در حکم رييس جمهور به آن ها اشاره شده، برگزار شده است. وي در پاسخ به اين سوال که آيا براي اين تحول و اصلاح در صنعت بيمه، نيازي به آيين نامه يا قانون خاصي وجود دارد؟ گفت: براي اجرايي کردن برخي موارد شوراي عالي بيمه و دولت تصميم مي گيرند، مواردي هم هستند که بايد به شکل لايحه به مجلس شوراي اسلامي  ارسال شوند.                      به گفته وي، از مدت ها قبل کار هاي لازم انجام شده و قطعا با حمايت و پشتيباني رييس جمهور اين کار در همين دولت انجام مي شود. وي ادامه داد: ايجاد تغييرات جدي کوتاه مدت و ميان مدت در کارکرد هاي بيمه دولتي و خصوصي نياز به همکاري مديران صنعت بيمه، دستگاه هاي اجرايي و کارشناسي دارد. اين تحول بايد در فعاليت هاي اقتصادي به ويژه در صنعت، کشاورزي و سرمايه گذاري به شکلي ايجاد شود که نقش بيمه در آنها همان گونه که مورد توجه رييس جمهور است تبلور يابد و صنعت بيمه تفکر تحول را در افکار تمام کارشناسان و صاحب نظران اين صنعت زنده کند. کهزادي متذکر شد: اولين گام براي اجراي دستور رييس جمهور اراده، عزم و تغيير در تفکر است اما سنديکا نتوانسته است تحول لازم را در اين صنعت ايجاد کند.
 
وزير مسکن:
40 درصد مردم خانه ندارند

وزير مسکن و شهرسازي گفت: در حال حاضر بين هفت تا هشت درصد از مردم در خانه هاي سازماني، 25 درصد از مردم در خانه هاي اجاره اي و 67 درصد مردم نيز صاحب خانه ملکي هستند.
محمد سعيدي کيا در گفت وگو با ايسنا، بر اساس ترکيب بندي دهک هاي موجود اقشار مردم گفت: در دهک اول ضعيف ترين افراد جامعه و افرادي که توانايي پرداخت اقساط بانکي را ندارند زندگي مي کنند که نيازمند خدمات خيرين و دستگاه هاي دولتي هستند و همچنين دهک هاي دوم تا پنجم در گروه افراد کم درآمد محسوب مي شوند که در گروه هدف دولت براي خانه دارشدن قرار گرفته اند. وي افزود: اعضاي گروه هاي دهک ششم و هفتم هم با دريافت تسهيلات 17 ميليوني مي توانند صاحب مسکن شوند. با توجه به اينکه 25 درصد مردم در خانه هاي اجاره اي و 40 درصد در دهک افراد کم درآمد زندگي مي کنند دولت با 40 درصد از مردم بدون خانه روبروست.                                                 به گفته وي بانک ها در واگذاري تسهيلات به مردم براي ساخت مسکن بسيار خوب عمل کرده اند. وي خاطرنشان کرد: در طي ارزيابي انجام شده در شهريور ماه در خصوص فعاليت استان ها در ساخت مسکن و ارائه تسهيلات به متقاضيان و تشکيل تعاوني هاي مسکن تعداد 10 استان بالاتر از 30 درصد، شش استان بين 20 تا 30 درصد موفق به انجام مراحل قانوني کار شده اند که چهارمحال و بختياري در رتبه شش استان دوم قرار گرفته است.
سعيدي کيا افزود: بر اساس اين ارزيابي تاکنون به استعداد بيش از 300 هزار واحد مسکوني در کشور زمين واگذار شده است که تا پايان امسال اين رقم به يک ميليون و 500 هزار مي رسد.
 
سه پيام هشدار براي مشترکان بدهکار تلفن همراه

براي مشترکاني که بدهکارند سه پيام هشدار فرستاده مي شود و پس از ارسال اين پيام ها در صورت پرداخت نکردن بدهي خود، تلفن آنان قطع خواهد شد.
معاون بازاريابي و امور مشترکين شرکت ارتباطات سيار گفت: به مشترکان بدهکاري که به هر علتي بدهي خود را پرداخت نکرده اند سه بار پيام يادآوري قبل از قطع شدن خط فرستاده خواهد شد. محمد مهدي عطوفي با اشاره به اينکه ارسال اين پيام ها براي يادآوري است افزود:                                  زمان ارسال نخستين پيام يادآوري هنگام توزيع قبوض ، ارسال پيام دوم، حدود پنج روز مانده به پايان زمان مهلت پرداخت و پيام سوم حدود 10 تا 15 روز بعد از زمان مهلت پرداخت خواهد بود. معاون بازاريابي و امور مشترکين شرکت ارتباطات سيار گفت: پس از پيام سوم اگر مشترکان بدهکار بدهي خود را پرداخت نکنند خط آنها به مدت يک هفته يک طرفه و پس از آن قطع خواهد شد.
 
سيستم ارسال پيام کوتاه به خط فارسي
 راه اندازي مي شود

در زمينه ارسال پيام کوتاه به خط فارسي سيستمي در حال راه اندازي است که مي تواند بدون آن که حجم کاراکتر ارسالي تغيير پيدا کند، پيام کوتاه را با همان حجم 160 کاراکتر به صورت فارسي ارسال کند که اميدواريم اين سرويس تا 25 روز آينده آماده شود.
به گزارش ايسنا، محمدمهدي عطوفي معاون بازاريابي و امور مشتريان شرکت ارتباطات سيار(همراه اول) با بيان اين مطلب درباره  اطلاع رساني از طريق پيامک به مشترکان در خصوص پرداخت نکردن صورتحساب خود در موعد مقرر اظهار کرد: مشترکاني که بدهي خود را پرداخت نمي کنند از زمان صدور قبض تا زماني که سيم کارت آن ها قطع مي شود سه پيام کوتاه را دريافت مي کنند که نسبت به پرداخت صورتحساب خود اقدام کنند.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته