جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/16 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2877


کوتاه و خواندني


نوجواني وديدگاه هاي روان شناختي و اسلامي
استاد: جناب دکتر حسن احدي - دانشجوي دکتري روانشناسي : الهام فروزنده - قسمت پاياني

"تلسکوپ ماژلان" عصر جديدي از رصد آسمان را آغاز مي کند


ساعت بيولوژيکي باکتري ها کشف شد


دستگاه توليد برق از علف و برگ درختان ساخته شد


يافته هاي جديد دانشمندان درباره گسترش ويروس آنفلوآنزا


نامه دانشوران


 کوتاه و خواندني 

 عوامل استرس زا به چروک زودرس پوست کمک مي کند

 استرس و عوامل استرس زا، منجر به چروک زودرس در سطح پوست مي شود. دکتر ماپار در گفت وگو با ايسنا ,اظهار داشت: استرس را بايد به حداقل رسانيد، چرا که استرس سبب اختلال در هورمون هاي بدن شده و موجب آثار سو» بر روي پوست مي شود. وي با بيان اين که به وجود آمدن شيارهاي عرضي در پيشاني و شيارهاي طولي در بين دو ابرو و نيز شيارهاي کنار چشم ها و دهان و بر روي گونه ها، چروک پوست گفته مي شود، خاطرنشان کرد: افزايش قدرت عضلاني زير پوست از عوامل ديگر ايجاد چروک سطح پوست است. براي مثال، اخم کردن به علت انقباض عضلات پيشاني در يک سمت، منجر به افزايش قدرت عضلاني آنها شده و سطح پوست را دچار چروک زودرس مي کنند. اين متخصص پوست، تصريح کرد: با افزايش سن ، در توليد کلاژن وقفه  به وجود مي آيد که اين عامل منجر به افتادگي پوست و نيز چين و چروک پوستي مي شود. 

 يافته هاي جديد محققان درباره تاثير گاز دي اکسيد کربن بر سلامت روان

بررسي هاي جديد دانشمندان نشان مي دهد استنشاق گاز دي اکسيد کربن مي تواند موجب بروز اضطراب و اختلالات عاطفي شديد شود. به گزارش واحد مرکزي خبر به نوشته پايگاه اينترنتي دانشگاه ماستريخت (Mastricht) افزايش ميزان اين گاز در محيط باعث افزايش اختلالات عاطفي واضطرابي مي شود . در زماني که هواي کافي به بدن نمي رسد و امکان تنفس وجود ندارد مقادير زيادي از گاز دي اکسيد کربن در بدن تجمع مي کند و مغز با درک اين پديده واکنش هاي شديدي را در قالب اضطراب شديد ايجاد مي کند. شدت کمتر از اختلالات رواني ممکن است بر اثر مقادير کمتر گاز دي اکسيد کربن به وجود آيد که اين مقدار به طور معمول در هواي آلوده شهرها وجود دارد. اختلالات رواني موجود در شهروندان ممکن است تحت تاثير گاز دي اکسيد کربن تشديد شود.

محققان مي گويند نوعي ترکيب طبيعي را در پوست درخت شناسايي کرده اند که مي تواند به سلامت سلول هاي عصبي کمک زيادي بکند. به گزارش واحد مرکزي خبربه نوشته پايگاه اينترنتي دانشگاه اموري (Emory)،  بررسي هاي جديد محققان درباره اين گونه مواد نشان مي دهد نوعي ماده موجود در پوست درخت مي تواند موجب تحريک رشد و افزايش طول عمر سلول هاي مغزي شود. اين ماده با توجه به اينکه يک ماده طبيعي محسوب مي شود با عوارض چنداني در بدن همراه نخواهد بود. ماده مورد نظر محققان بسيار شبيه نوعي ماده طبيعي در مغز عمل مي کند که آن را عامل رشد عصبي يا به اختصار ان جي اف (NGF) مي نامند. محققان اميدوارند بتوانند از اين ماده طبيعي در بسياري از بيماري ها که موجب آسيب ديدن سلول هاي مغزي مي شوند استفاده کنند. سلول هاي مغز درميان انواع سلول هاي بدن ويژگي هاي منحصر به فردي دارند که از جمله آنها مي توان به عدم توانايي اين سلول ها در تکثير اشاره کرد. در حالي که بسياري از سلول هاي بدن اين قابليت را دارند که پس از آسيب ديدن و از بين رفتن دوباره به وسيله سلول هاي اطراف خود ساخته شوند در مورد سلول هاي عصبي اين گفته صادق نيست و زماني که بافت عصبي در شرايط مختلف و پس از آنکه آسيب ايجاد مي شود اهميت زيادي دارد.  


بروز عوارض شديد بدنبال قطع ناگهاني مصرف قرص هاي خواب

افرادي که بدنبال يک سال استفاده از قرص هاي خواب آور به سرعت و ناگهاني مصرف آن را قطع کنند دچار عوارض شديد مي شوند. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاري آلمان، به گفته متخصصان از علائم قطع کردن ناگهاني قرص هاي خواب مي توان به تعريق ، بروز ترس و ناآرامي و خشونت و تعادل نداشتن ديدن کابوس هاي وحشتناک و حتي بروز بي خوابي اشاره کرد. بنابراين گزارش، متخصصان توصيه مي کنند بجاي قطع کردن ناگهاني مصرف قرص خواب بهتر است کم کم ميزان مصرف آن را کاهش داده و بتدريج مصرف آن را قطع کنند. اين گزارش مي افزايد،در افرادي که سال ها از قرص خواب استفاده مي کنند، اعتياد زيادي ايجاد مي شود که نمي توان به يکباره آن را ترک کرد. بر اساس اين گزارش، مدت زمان و کاهش ميزان مصرفي اين افراد بايد از سوي پزشک متخصص و زير نظر وي تعيين و انجام شود.

دو سوم سرطان ها قابل پيشگيري است

تحقيقات نشان مي دهد، يک سوم تمام سرطان ها از ابتدا قابل پيشگيري و يک سوم ديگر نيز به شرط شناسايي زودرس قابل درمان هستند. دکتر سهيلا اصفهاني دکتراي پزشکي هسته اي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: با کنترل تنها نيمي از مصرف دخانيات مي توان تاسال 2020 ميلادي ، 200 ميليون مرگ ناشي از سرطان را پيشگيري کرد. وي گفت: استعمال دخانيات ، رژيم غذايي و مشاغل به ترتيب مهم ترين عوامل سرطان در بين جوامع مختلف است که منجر به مرگ 70 درصد از مبتلايان به سرطان در کشورهاي در حال توسعه شده است. به گفته وي، عوامل ديگر چون استعدادهاي ژنتيکي، عوامل عفوني، اجتماعي و اقتصادي و آلودگي هوا و تشعشع و دارو از عوامل ديگر ابتلا به سرطان هستند. اصفهاني يادآور شد: شايع ترين سرطان در مردان در طي اين سال ها سرطان معده و در زنان سرطان سينه بوده است و سرطان مري بر خلاف سال هاي گذشته کاهش چشمگيري داشته است.

اولين کروموزم مصنوعي ايجاد شد
کريج ونتر، دانشمند آمريکايي علم ژنتيک اعلام کرد که موفق شده است در لابراتوار اولين کروموزوم ترکيبي را به شيوه مصنوعي بوجود آورد. به گزارش مهر، کريج ونتر، بيولوژيست آمريکايي در تلاش بسوي ايجاد شکلي از حيات مصنوعي موفق شد در لابراتوار اولين کروموزم مصنوعي را بوجود آورد. براساس گزارش روزنامه گاردين، ونتر که چندي قبل موفق شد اولين ژنوم کامل انسان را بدست آورد، خبر رسمي تحقيقات جديد خود را روز دوشنبه اعلام خواهد کرد. ونتر در اين خصوص اظهار داشت:" ايجاد کروموزم مصنوعي يک گام فلسفي مهم در تاريخ گونه بشر است. ما در حال گذر از خواندن کد ژنتيکي به توانايي نوشتن آن هستيم. اين اقدام فرضيه هايي ممکني را براي کارهايي که تاکنون حتي تصور آن را هم نمي کرديم ارائه مي کند."کروموزم مصنوعي که ونتر و 20 دانشمند ديگر موفق به ايجاد آن شده اند، محتوي قسمت هاي مختلف DNA باکتري "ميکوپلاسما جنيتاليوم" است و به همين دليل اين دانشمندان عنوان "ميکروپلاسما لابوراتوريوم" را براي آن انتخاب کرده اند. در مرحله نهايي فرايند اين آزمايش قرار است اين کروموزم وارد يک سلول زنده شود و کنترل عملکردهاي سلول را در اختيار بگيرد تا به اين ترتيب شکل جديدي از زندگي را بوجود آورد. اين کروموزم ترکيبي يک پيشرفت مهم در علم زيست شناسي بشمار مي رود. بطوري که حتي مي تواند منجر به ايجاد انسان مصنوعي هم بشود. کروموزم مصنوعي هدفي است که علم زيست شناسي از دهه 90 با آن آشنا است، اما تاکنون هرگز روي اين ماده تمرکز نشده بود.


 نوجواني وديدگاه هاي روان شناختي و اسلامي 
 استاد: جناب دکتر حسن احدي - دانشجوي دکتري روانشناسي : الهام فروزنده - قسمت پاياني

 اگراز وقوع مشکلات به موقع جلوگيري شود وزمينه اي براي ايجاد مشکلات وجود نداشته باشد، مساله حادي پيش نمي آيد. اسلام بيشترين توجه خود را به ارشاد نوجوانان و پيشگيري از وقوع مشکلات  معطوف داشته و قدم هاي مهمي دراين راه برداشته است، از جمله:
الف) اصلاح روابط خانوادگي: خانواده مهم ترين پناهگاه براي نوجوانان است. اساس خانواده ازنظر اسلام، بر مبناي دوستي ومرحمت قرار دارد و رابطه خانوادگي بايد برمبناي عطوفت وتفاهم باشد وهمان گونه که پيامبر اکرم(ص) فرمودند:" بايد بزرگترها نسبت به کوچکترها مهربان باشند وکوچکترها احترام بزرگترها را نگه دارند."
اصولا تشکيل خانواده براي تفاهم وتبادل همه جانبه وايجا فضاي دوستي است. مطلوب هرکس اين است که خانواده وفرزندانش موجب روشني چشم او باشند. اعضاي خانواده همديگر را تکميل مي کنند ومايه دل گرمي يکديگرند.
اگرنوجوان درمحيط گرم خانواده باشد، چرا مشکلي داشته باشد؟ رفتار خوب والدين باعث رفتار درست نوجوانان مي شود، آنگاه مشمول عنايات خداوند مي گردند. ولي رفتار نادرست آنان، آنها را به لعنت خداوندي گرفتار مي سازد وآنها را از برکات زندگي بي بهره مي سازد، مثلا سرزنش بيجا وزياد نوجوان، آتش لجاجت وخصومت او را شعله ور مي سازد. ازاين رو، در سرزنش نبايد زياده روي کرد و وقتي هم نوجواني را سرزنش مي کنيد، جايي براي گناه ولغزش  او باقي بگذاريد که سرزنش شما باعث سرکشي او نگردد.
ب)  ايجاد اسوه والگوي مناسب براي نوجوانان:  وجود الگوي مناسب به يادگيري رفتار صحيح مي انجامد. اگر رفتار والدين مناسب نباشد وسرمشق خوبي براي فرزندان نباشد، فرزندان الگوي رفتاري خوبي نخواهند داشت. وقتي والدين رفتار درستي نداشته باشند، نمي توان از نوجوانان انتظار رفتار مناسبي داشت. پيامبراکرم يک الگوي رفتاري براي حضرت علي بودند. حضرت علي مي فرمايند:" پيامبر هرروز نمونه اي از اخلاق ورفتاري را انجام مي دادند  وفرمان مي دادند که من به ايشان اقتدا کنم."
ج) انتخاب دوستان شايسته:  دوستان نقش مهمي در شکل گيري رفتار اجتماعي نوجوانان دارند. اسلام به مسئله دوستي توجه خاصي نموده، حتي معيار سنجش اعتقاد فرد را دوست او دانسته است. پيامبر فرمودند:" انسان تابع عقيده دوست خويش است، مواظب باشيد که با چه کسي دوست مي شويد."
د - اصلاح اجتماعي وايجاد زمينه مساعد تربيتي:  اگر شرايط اجتماعي مناسب باشد واجتماع زمينه لازم را براي تربيت نوجوانان فراهم سازد،  نوجوانان به رفتار درست دست مي يابند. اما اگر شرايط اجتماعي مناسب نباشد، نوجوانان به رفتار نادرست وغلط دست مي يابند. حضرت علي(ع) مي فرمايند:" وقتي زمان وجامعه بد شد وشرايط اجتماعي نامناسب گرديد، خوبي ها بي رونق مي شوند و انجام آنها زيان آور است و رذايل وبدي ها رايج مي گردد وسودبخش است."
ه - پرکردن اوقات فراغت نوجوانان:  نوجوانان نبايد وقت خود را بيهوده تلف کنند. يکي از زمينه هاي پرکردن وقت، انجام کار است. نوجوانان با کار مناسب، شخصيت خود را رشد مي دهند. آنچه بيشتر نوجوانان را به انحراف مي کشاند، بيکاري و فراغت است. براي پرکردن اوقات فراغت نوجوانان، مي توان تمام امور اجتماعي و فرايض جمعي وهمچنين انواع ورزش ها را درنظر گرفت. البته برنامه ريزي براي اوقات فراغت بايد به صورتي باشد که به رشد جسمي، اجتماعي، عاطفي وديني نوجوانان بينجامد.
و- مبارزه با فقرو بيکاري: وقتي فقر در خانواده اي باشد، امکان بروز مشکلاتي در رفتار نوجوانان مي رود. همچنين بيکاري نوجوانان را به جانب برخي  از بزهکاري ها مي کشاند. به همين دليل، اسلام زمينه اجتماعي براي تعادل اقتصادي ايجاد مي کند وبر واليان امور فرض مي داند که افراد را به کار مناسب بگمارند تا مبادا فقر وبيکاري آنان را به انحراف بکشاند.
ز-  تشويق نوجوانان به بهره وري از دوران نوجواني: فرصت ها به سرعت مي گذرندو فرصت نوجواني را نبايد به هدر داد. بسياري از روايات اهميت اين دوره واستفاده از آن را گوشزد مي کنند تا نوجوانان به کاري سازنده دست بزنند وآيند بهتري را تدارک ببينند. حضرت علي (ع) مي فرمايند:" پيش از آنکه دوران پيري فرا رسد، از نوجواني خود استفاده کن و آن را هدر مده."
ح - تحريض وتشويق نوجوانان به کسب علم و دانش: وقتي فرد، بدون دانش لازم دست به کار بزند، فساد و تباهي عمل او بيش ازصلاح وخير آن خواهد بود. فراگيري علوم غير از شکوفايي استعدادها، به رشد قواي عقلي وتجزيه وتحليل بهتر مطالب مي انجامد ونوجوانان را از سقوط در وادي جهل وخرافات باز مي دارد. به همين دليل، امام صادق مي فرمايند:" همواره دوست دارم که نوجوانان را مشغول يکي ازدوکار ببينم:عالم ودانشمند بودن، دانش آموز بودن."
ط - تربيت نوجوانان براي کف نفس وتسلط بر خويشتن: در دوره نوجواني، قواي شهوي درنهايت قدرت خود است. اگر نوجوانان مطيع شهوات خود گردند، خود را به هلاکت مي اندازند.
اصولا نفس انسان تمايل به بدي ها دارد. دراين صورت، بايد آن را به خوبيها واداشت.حضرت علي (ع) مي فرمايد:" نفس خود را به خوبي ها وفضايل وادار کن،  زيرا نفس تو به طرف بدي ها متمايل است وآن را خوش دارد."
ي: تدارک ازدواج براي نوجوانان:  ازدواج وسيله اي موثر براي جلوگيري از انحرافات جنسي نوجوانان است. امام صادق از پيامبر اکرم نقل کردند که مي فرمود:" آنکه ازدواج کند، نصف دين خود را حفظ کرده است."  اسلام ملاک ازدواج را دارايي ومقام اجتماعي وتحصيلات وازاين قبيل امتيازات خارجي نمي داند، بلکه براي ازدواج دوشرط قايل مي شود:
 1- داشتن اعتقاد در دين. 2- امانت داري.


 "تلسکوپ ماژلان" عصر جديدي از رصد آسمان را آغاز مي کند  

مسئولان پروژه "تلسکوپ غول پيکر ماژلان" اعلام کردند اين تلسکوپ که قرار است از سال 2016 راه اندازي شود، عصر جديدي از رصد آسمان را آغاز مي کند. به گزارش مهر، اين تلسکوپ غول پيکر مجهز به شش آينه 8/4 متري است که اطراف يک آينه مرکزي بسيار بزرگ قرار گرفته اند. اين تلسکوپ مي تواند عصري جديد را در عرصه رصد آسمان آغاز کند. ابعاد GMT در حدي است که امکان تهيه تصاويري با وضوح تصوير 10 برابر بيشتر از تصاويري تلسکوپ فضايي هابل مي گيرد را فراهم مي کند. براساس گزارش پايگاه خبري اسا، موسسه کارنگي، يکي از موسساتي که در ساخت اين ابزار جديد رصد شرکت داشته است، اعلام کرد که منطقه لاس کامپاناس شيلي به علت شرايط مناسب آب و هوايي، آسمان امن و آشفتگي هاي جوي بسيار کم منطقه اي مناسب براي نصب تلسکوپ غول پيکر ماژلان (GMT) است. همچنين ارتفاع بالاي اين منطقه که در فاصله دو هزارو 300 متري از سطح زمين قرار دارد، امکان رصد آسمان در نيمکره جنوبي را به خوبي فراهم مي کند.
در اين خصوص وندي فريمن ، رئيس کميته GMT اظهار داشت :"اين تصميم يک گام مهم بسوي ساخت اولين رصدخانه نجومي نسل جديد است." براساس پيش بيني هاي اين پروژه قرار است GMT از سال 2016 فعاليت خود را آغاز کند. تا جولاي 2005 تنها يکي از هفت آينه اين تلسکوپ ساخته شد و در حال حاضر فاز صيقل دادن بقيه آينه ها آغاز شده است که اين فاز تا سال 2009 بطول مي انجامد.


 ساعت بيولوژيکي باکتري ها کشف شد  

گروهي از پژوهشگران آمريکايي در برخي از باکتري ها يک ساعت شبانه روزي ساده را پيدا کردند که يک سيکل 24 ساعتي را با دقت بالا به اين باکتري ها نشان مي دهد. به گزارش  مهر، محققان دانشگاه هاروارد و موسسه پزشکي هاوارد هيوز که نتايج تحقيقات خود را در مجله ساينس منتشر کرده اند، در برخي از باکتري ها ساعت شبانه روزي ساده اي را کشف کرده اند که با دقت بالا در يک سيکل 24 ساعته نوسان مي کند. اين دستگاه ميکروسکوپي در حقيقت يک پروتيئن است که گروهي از فسفات ها به دو نقطه کليدي مولکول آن افزوده شده اند. اين برنامه فسفريلاسيون با يک نوسان دوره اي منظم تحت تاثيردو پروتئين ديگر قرار دارد. اين دانشمندان نشان دادند که اين سه پروتئين همراه با ATP (سوخت بيوشيميايي ارگانيک) و يک منبع فسفاتي همانند نوعي ساعت بيولوژيکي پايه عمل کرده و ريتم هاي شبانه روزي باکتري را براي يک دوره زماني بلند مدت حفظ مي کنند. در اين خصوص ارين کي. او' شئا، سرپرست اين تيم تحقيقاتي توضيح داد:" ويژگي هاي بسيار شگفت انگيز اين ساعت مولکولي بسيار حائز اهميت است. درواقع حتي در صورت فقدان سيگنال هاي خارجي ، يعني در شرايط بي  نهايت تاريک نيز اين ساعت مي تواند ريتم خود را براي چندين هفته حفظ کند و در اين شرايط تنها کسر کوچکي از روز را از دست مي دهد."


 دستگاه توليد برق از علف و برگ درختان ساخته شد  

گروهي از دانشجويان MIT سلول سوختي اختراع کرده اند که مي تواند با قيمتي ناچيز از برگ درختان و علف ها الکتريسيته توليد کند. به گزارش مهر، اين تيم دانشجويي 5 نفره با اختراع اين دستگاه جديد اميدوار است تا الکتريسيته کافي براي شارژ تلفن همراه از طريق آن با قيمتي بسيار کم توليد شود. به گفته آنها استفاده از اين دستگاه در کشورهاي در حال توسعه که در ان جا برق گران تر از نقاط ديگر جهان است موثر خواهد بود. اين دستگاه بر اساس طرح کلي استفاده از بيومس ها براي توليد الکتريسيته طراحي و ساخته شده است. بر اساس گزارش "ديلي تک" اين دستگاه ابتکاري مي تواند از بيومس هاي سلولوزي براي توليد حجم قابل توجهي از الکتريسيته به کار گرفته شود. البته اين گروه دانشجويي تاکيد کرده است که بر اساس قدرت خروجي فعلي اين دستگاه، براي شارژ کردن يک تلفن همراه به 6 ماه زمان نياز است.
با اين حال آنها تاکيد کردند که با توجه به فراوان بودن ماده اوليه مورد نياز يعني (علف و برگ درختان) استفاده از آن بسيار مقرون به صرفه است. اين دانشجويان گفتند که در آينده نزديک و با افزودن قطعات تکميلي به آن قدرت برق توليد بيشتر و راندمان کاري آن نيز 100 برابر راندمان فعلي خواهد شد


  يافته هاي جديد دانشمندان درباره گسترش ويروس آنفلوآنزا  

محققان مي گويند مراحلي را در سير رشد و تکثير ويروس هاي آنفلوآنزا شناسايي کرده اند که مي تواند در پيش گيري از بروز اين بيماري بسيار موثر باشد. به گزارش واحد مرکزي خبر به نوشته پايگاه اينترنتي دانشگاه ويسکانسن، ويروس آنفلوآنزا يکي از شايع ترين عوامل بيماري زا در انسان محسوب مي شود که طي قرن هاي گذشته جان ميليون ها نفر را در سراسر جهان گرفته است. ويروس آنفلوآنزا اين قابليت را دارد که ظرف مدت کوتاهي سرايت پيدا کند ولي براي آنکه اين قابليت خود را اعمال کند بايد شرايط براي گسترش آن فراهم باشد. در سال هاي اخير بروز نوع جديدي از ويروس آنفلوآنزا که به اچ پنج ان يک (H5N1) معروف است نگراني هاي زيادي را در بين دانشمندان ايجاد کرده است. مواردي از مرگ و مير بر اثر ابتلا به اين بيماري در چند کشور جهان گزارش شده است. در حال حاضر اين ويروس نمي تواند از انسان به انسان منتقل شود به همين علت در حد زيادي محدود مانده است. از سوي ديگر جنبه هاي زيادي از چگونگي تکثير اين ويروس ناشناخته باقي مانده است و اين وضع موجب شده تا نتوان داروي مناسبي را براي درمان اين بيماري ويروسي يافت. بررسي هاي جديد محققان نشان مي دهد نوعي مسير خاص در تکامل ويروس آنفلوآنزا وجود دارد که در صورت فعال شدن آن، ويروس مي تواند از انسان به انسان گسترش پيداکند. هنوز چنين اتفاقي نيفتاده است ولي وقوع آن مي تواند ظرف مدت کوتاهي به گسترش ويروس بيانجامد که در اين صورت ميليون ها نفر در سراسر جهان مبتلا خواهند شد. تغيير ايجاد شده در يکي از پروتئين هاي ويروس است که قدرت آلوده کردن سلول هاي دستگاه تنفسي را به ويروس مي دهد.


 نامه دانشوران 


 چکيده رساله هاي دکتري دانشکده الهيات و فلسفه واحد علوم و تحقيقات
علوم قرآن و حديث
 مقدمه
ضرورت مطالعه پيشينه تحقيق به عنوان نخستين گام در تهيه و تدوين طرح هاي پژوهشي، به ويژه رساله هاي دانشگاهي، امري است بديهي که در کتاب هاي روش تحقيق بر آن تاکيد بسيار شده است. از جمله راه هاي دستيابي به سوابق تحقيق، علاوه بر مراجعه به کتاب شناسي هاي تخصصي و فهرست مقالات، مراجعه به چکيده پايان نامه ها و رساله هاي دانشگاهي است که عموما ازسوي دانشگاه ها و موسسات علمي در دسترس پژوهشگران و دانشجويان قرار مي گيرد. تهيه چکيده براي اينگونه پژوهش ها با دو هدف صورت ميگيرد:
1. ارائه اجمالي نتايج و دستاوردهاي پژوهش
 2. اطلاع رساني به منظور جلوگيري از دوباره کاري و تکرار در موسسات پژوهشي در جهت نيل به اهداف مذکور، مديريت پژوهش دانشکده الهيات و فلسفه دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم وتحقيقات، مجموعه اي از چکيده رساله هاي دکتري تا پايان 1383 را فراهم آورده است. اين مجموعه مشتمل بر چکيده رساله هاي دکتري از بدو تاسيس تا پايان 1383 است  .
ستون« نامه دانشوران» اختصاص به معرفي هر يک از اين چکيده ها خواهد داشت.

ارتباط با اهل کتاب و شيوه برخورد با آنان از ديدگاه قرآن و حديث
 
قاسمي، منصور; ارتباط با اهل کتاب و شيوه برخورد با آنان از ديدگاه قرآن و حديث; راهنما: سيدمحمدباقر حجتي; مشاور: علي مهديزاده; تاريخ دفاع:300/11/27 ;80ص.
کليدواژه ها: قرآن، حديث، اهل کتاب، يهوديان، مسيحيان، ارتباط با اهل کتاب.

چکيده
از بدو تاسيس حکومت نوپاي اسلامي در مدينه، مسلمانان با يهوديان همجواري و همزيستي داشته اند. از دهه هاي سوم و چهارم صدر اسلام به بعد، که قلمرو حکومت اسلامي گسترش يافت، مسلمانان با مسيحيان هم، هم مرز شدند و بسياري از مسيحيان و يهوديان سرزمينهاي مفتوحه، بر دين خود باقي ماندند و با پرداخت جزيه به حکومت اسلامي در کنار مسلمانان زندگي ميکردند و حتي با مسلمانان آمد و شد و معامله و مراوده داشتند.
از آن جا که اسلام توجه زيادي به عزت و سر بلندي مسلمانان داشته و دارد، با توجه خاصي حدود و ضوابط ارتباط با اهل کتاب را بيان نموده است.
با دقت در مجموع آياتي که در اين ارتباط نازل شده در مي يابيم که در پارهاي از آنها خداوند رابطه با اهل کتاب را مجاز و مباح فرموده و در بعضي ديگر صراحتا مسلمانان را از ايجاد رابطه با يهود و نصاري بر حذر داشته است. مثلا در آيه 5 سوره مائده طعام اهل کتاب و ازدواج با زنان کتابيه را بر مسلمانان حلال فرموده و در آيه 51 همان سوره مسلمانان را از ايجاد دوستي با يهود و نصاري بر حذر داشته است. در اين رساله پژوهشي پيرامون حدود و ضوابط ارتباط با يهود و نصاري در خصوص موضوعات ازدواج با اهل کتاب طعام اهل کتاب دوستي و همنشيني با اهل کتاب صورت گرفته و با استفاده از قرآن و سنت کيفيت رابطه با آنان مشخص گرديده است.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته