جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/16 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2877

عضو کميسيون اجتماعي مجلس:
تورم بيش از حقوق مردم افزايش يافته است

سعيدي کيا خبر داد:
بررسي فروش قسطي خانه در مجلس


نرخ بيکاري تک رقمي شد


افزايش 39/71 واحدي شاخص هاي بورس


بازار سكه وارز


کوتاه و خواندني


 عضو کميسيون اجتماعي مجلس:
 تورم بيش از حقوق مردم افزايش يافته است 

عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي گفت: قدرت خريد مردم نسبت به                       5 سال گذشته تا حد بسياري کاهش يافته است.
ولي رعيت در گفت وگو با مهر افزود: تورم موجود در جامعه بيش از حقوق مردم افزايش يافته است و اين امر باعث شده تا درصد بالايي از مردم توان مالي براي تامين مايحتاج اساسي زندگي خود را نداشته باشند.
وي تصريح کرد: وضعيت زندگي و رفاهي مردم نسب به گذشته هيچ تغييري نکرده و کماکان حقوق دريافتي آنان جوابگوي رفع نيازهاي آنان نيست.
عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان کرد: برخي دستگاه ها و مسوولان مرتب از افزايش قدرت خريد و مطلوب شدن وضعيت رفاهي مردم صحبت مي کنند در حالي که اين امر به هيچ عنوان صحت ندارد.رعيت، به وضعيت زندگي مردم اشاره کرد و گفت: آنچه در سطح شهر مشاهده مي شود حاکي از مشکلات عديده مردم و گله مندي و نارضايتي آنان از وضعيت رفاهي است و اين روالي است که طي چند سال اخير با تشديد آن مواجه شده ايم.
عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه دولت نتوانسته رفاه مطلوب را براي مردم فراهم کند، خاطرنشان کرد: مطلوب شدن وضعيت رفاهي و معيشتي يکي از خواسته هاي به حق مردم بوده است که همواره از آن دور بوده اند و ايجاب مي کند دولت به دنبال فکر اساسي در اين زمينه باشد.


  سعيدي کيا خبر داد:
 بررسي فروش قسطي خانه در مجلس  

وزير مسکن و شهرسازي اعلام کرد: مرحله اول واگذاري زمين هاي مربوط به ساخت 16 هزار واحد مسکوني در استان تهران آخر مهرماه انجام مي شود.
مهندس محمد سعيدي کيا در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: زمين هاي مربوط به ساخت حداقل 50 هزار واحد مسکوني در تعدادي از شهرک هاي جديد کل کشور در آخر مهرماه يک جا واگذار مي شود.
وي افزود: به دليل اينکه قصد داريم اين واگذاري ها در بعضي از کلان شهرها ازجمله تهران، تبريز و اصفهان به صورت يک جا صورت پذيرد، عمليات با کمي تاخير در آخر مهرماه انجام مي شود.
سعيدي کيا با بيان اينکه سهميه استان تهران از 1/5 ميليون واحد مسکوني در حدود 230 هزار واحد است، تصريح کرد: نيمي از اين رقم مربوط به شهرهاي جديد خواهد بود که اولين مرحله واگذاري، زمين مربوط به ساخت 50 هزار واحد مسکوني در مهرماه و بقيه آن به تدريج هر ماه تا آخر سال واگذار مي شود.
وزير مسکن و شهرسازي با اشاره به طرح ليزينگ يا همان فروش اقساطي خانه خاطرنشان کرد: طرح ليزينگ در حال بررسي در مجلس شوراي اسلامي است و تنها يکي از نمايندگان در جهت نقد آن سوالي کرده بود که پاسخ داديم.
وي در پايان اضافه کرد: اکنون ما مشغول بررسي دستورالعمل هاي اجرايي اين طرح هستيم تا سرنوشت آن مثال وام 10 ميليون توماني نشود که اميدواريم در آينده نزديک اعلام شود.


  نرخ بيکاري تک رقمي شد  

رييس مرکز آمار ايران از کاهش پانصد هزار نفري جمعيت بيکار کشور در تابستان امسال خبر داد.
محمد مدد اين ميزان کاهش بيکاري را در ده سال اخير بي سابقه خواند و گفت:  برغم افزايش بيش از يک ميليون نفري جمعيت جوياي کار در کشور که بر اساس استاندارد هاي جهاني شامل جمعيت ده ساله و بيشتر است، نرخ بيکاري از حدود سه ميليون نفر در سال هاي اخير به 2/5 ميليون نفر کاهش يافته است.
رييس مرکز آمار ايران نرخ بيکاري در کشور را در تابستان امسال 9/9 درصد اعلام کرد و اظهار داشت: نرخ بيکاري در تابستان امسال در مقايسه با تابستان پارسال 0/3 درصد و نسبت به بهار امسال 0/8 درصد کاهش نشان مي دهد.
مدد، نرخ بيکاري در ميان مردان را در فصل تابستان 8/5 درصد و در ميان زنان را 15/3 درصد اعلام کرد.
وي همچنين نرخ بيکاري در تابستان امسال را در نقاط شهري 12/3 درصد و در نقاط روستايي 5/2 درصد اعلام کرد که در مقايسه با تابستان پارسال در نقاط شهري 0/6 درصد و در مناطق روستايي 0/1 درصد کاهش نشان مي دهد.
رييس مرکز آمار ايران گفت: بررسي نرخ مشارکت اقتصادي نشان مي دهد که در تابستان امسال 41/5 درصد جمعيت در سن کار (ده ساله و بيشتر) از نظر اقتصادي فعال بوده اند.
وي نرخ مشارکت اقتصادي در مردان را در تابستان امسال 65/4 درصد و نرخ مشارکت اقتصادي زنان را 16/8 درصد اعلام کرد.
رييس مرکز آمار ايران نرخ بيکاري جوانان 15 تا 24 ساله را در تابستان امسال 20/6 درصد اعلام کرد که در مقايسه با تابستان پارسال 0/3 درصد کاهش نشان مي دهد.
وي نرخ بيکاري جوانان پسر 15 تا 24 ساله را در فصل تابستان امسال 18/2 درصد و در ميان دختران اين رده سني 28/7 درصد اعلام کرد که اين نرخ در ميان پسران در مقايسه با تابستان پارسال تغييري نداشت اما در ميان دختران 1/4 درصد کاهش يافت.
رييس مرکز آمار ايران همچنين نرخ بيکاري در ميان جوانان 15 تا 29 ساله را                          0/1 درصد کمتر از تابستان پارسال اعلام کرد.


  افزايش 39/71 واحدي شاخص هاي بورس 

               شاخص کل بورس روز يک شنبه با 39/71 واحد افزايش به 10288/28 رسيد.

 


 پتروشيمي اصفهان                               2                     117                       967,5 
ايران دارو                            2                    302                        404,15
آلومتک                                  2                   123                        274,6 
فولاد خوزستان                               2                      81                           133,4   
داروسازي اکسير                               2                   280                      294,14
فولاد کاويان                                 2                     86                          392,4 
ليزينگ ايران                            (2)               (24)                         176,1
داروسازي فارابي                        (2)            (149)                      304,7
کالسيمين                          (2)          (379)                  579,18
باما                              (2)            (629)                 835,30
سيمان سپاهان                          (2)                 (50)                      453,2


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                              16750   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                               180000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                       167000 تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                               85000   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                              45000  تومان
 
دلا ر                                                                                                                        938   تومان
 
يورو                                                                                                                               1332   تومان


 کوتاه و خواندني 


 وزير نيرو: تعرفه ها را تغيير نمي دهيم

پرويز فتاح در مورد تعرفه هاي برق گفت: وزارت نيرو اساسا هيچ تعرفه اي را تغيير نخواهد داد هرچند که در گذشته تغيير تعرفه ها دست دولت بود ولي اين اجازه را مجلس شوراي اسلامي از دولت گرفت و هم اکنون هر تغييري در اختيار نمايندگان مجلس است.
وزير نيرو اظهار کرد: مجلس شوراي اسلامي به دولت اجازه داده است که آنهايي که زير الگوي مصرف، برق استفاده مي کنند، 15 درصد به تعرفه هايشان اضافه شود که دولت از اين حق خود                        به نفع مردم استفاده کرد.
فتاح ادامه داد: تا 600 کيلو وات ساعت چيزي اضافه نخواهد شد، تا 1000 کيلو وات ساعت مصرف 10 تا 15 درصد اضافه خواهد شد.
وزير نيرو گفت: ما در گذشته 10 درصد رشد مصرف برق داشتيم ولي هم اکنون آن را به                         5/5 درصد رسانده ايم و مصرف آب را نيز شديدا کاهش داديم.
وي ادامه داد: پيک مصرف ما در سال هفت تا 9 درصد بوده که امسال براي اولين بار سه درصد شده است.
فتاح خاطرنشان کرد: خانواده هايي که پرجمعيت و بزرگ هستند و مصرف زيادي دارند يارانه هاي آن ها محدود مي شود.
 
رييس هيات مديره انجمن بتن:
مشکلات سيمان بورس بتن را مختل کرده است

پنجمين همايش روز بتن و بزرگداشت استاد دکتر مهدي قاليبافيان 16 آبان ماه سال جاري با محور بتن و توسعه شهري در محل دانشکده فني دانشگاه تهران برگزار مي شود.
به گزارش موج، دکتر محسن تدين رييس هيات مديره انجمن بتن با بيان اين مطلب افزود: انجمن بتن ايران به عنوان تشکلي مردم نهاد داراي 300 عضو حقيقي و حقوقي است.
وي ارتقا سطح کيفي توليد و عرضه انواع بتن در کشور را مهمترين رسالت کاري انجمن بتن ايران اعلام کرد و اظهار داشت: هدف اصلي انجمن بتن ايران توسعه دانش در حوزه بتن است.
وي يادآور شد: متاسفانه مشکلات بازار سيمان در کشور آثار منفي خود را بر بورس بتن گذاشته است.
مهرداد اشتري خزانه دار انجمن بتن نيز گفت: پرداختن به دو شاخه فناوري بتن و طراحي نظارت و اجراي سازه هاي بتني مي تواند گام بلندي در راستاي توليد کيفي اين محصول در کشور داشته باشد.
وي با اشاره به زلزله خيري کلان شهر تهران تصريح کرد: انجمن بتن ايران مي تواند با شهرداري تهران به عنوان نهادي اجرايي در جهت توسعه استفاده بتن استاندارد و کيفي در                       ساخت و سازها گام بردارد.
وي افزود: در حال حاضر 200 واحد توليدي در کشور بتن استاندارد توليد مي کنند.
 
بانک ملت در مسابقات قرآن بانک هاي استان کرمانشاه اول شد

يازدهمين دوره مسابقات قرآن کريم بانک هاي استان کرمانشاه به ميزباني بانک ملت اين استان در ماه مبارک رمضان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي بانک ملت، اين مسابقات با حضور مديران بانک هاي استان کرمانشاه، کارکنان شرکت کننده در مسابقات و داوران ممتاز و جمعي از مسوولان استان به انجام رسيد و در پايان به نفرات اول تا پنج هر رشته ، لوح تقدير و جوايز ارزنده اي اهدا شد.
بر اساس اين گزارش، در اين مسابقات بانک ملت با توجه به مقام هاي کسب شده، در مجموع به عنوان بانک اول انتخاب شد و مورد تجليل حاضران قرار گرفت.
در اين دوره از مسابقات به منظور گسترش هرچه بيشتر فرهنگ قرآني در نظام بانکي                                       به تمامي شرکت کنندگان لوح تقدير و هدايايي تقديم شد.
 
نمازگزاران عيد فطر تحت پوشش بيمه حوادث قرار مي گيرند

کليه نمازگزاران عيد فطر در محل مصلي امام خميني(ره) تهران تحت پوشش بيمه حوادث قرار مي گيرند.
به گزارش روابط عمومي بيمه آسيا، براساس توافق شرکت هاي بيمه با ستاد برگزاري نماز عيد فطر، کليه نمازگزاران از ساعت پنج تا 12 در محل مصلي امام خميني(ره) تهران تحت پوشش بيمه حوادث قرار خواهند داشت.
بر اساس اين گزارش، شرکت هاي بيمه متعهد به پرداخت غرامت فوت ناشي از حوادث مشمول بيمه براي هريک از بيمه شدگان تا سقف 50 ميليون ريال، پرداخت غرامت نقص عضو دائم کلي ناشي از حوادث مشمول بيمه براي هر يک از بيمه شدگان تا سقف 50 ميليون ريال و پرداخت غرامت نقص عضو دائم جزيي بر اثر حوادث مشمول بيمه براي هريک از بيمه شدگان نسبتي از سرمايه نقص عضو کامل تا سقف 50 ميليون ريال بر طبق جدول نقص عضو مورد عمل شرکت هاي بيمه هستند.
در صورت وقوع حوادث مشمول بيمه، مصدومان احتمالي از طريق ستاد برگزاري نماز عيد فطر به همراه مدارک مستند به واحدهاي مجري شرکت هاي بيمه معرفي مي شوند.


تشکيل کارگروه هاي استاني براي بررسي
 تعيين حداقل دستمزد هاي سال آينده

براي استفاده از نظرات کانون هاي استاني شورا هاي اسلامي  کار در جهت تعيين حداقل دستمزد هاي سال 87، کارگروه هايي در اين زمينه راه اندازي شدند.
ولي اله صالحي عضو هيات مديره کانون عالي شورا هاي اسلامي  کار در گفت وگو با ايسنا افزود: در کانون هاي استاني شورا هاي اسلامي  کارگروه هايي تشکيل شدند که به بررسي تعيين حداقل مزد خواهند پرداخت تا با ارائه آن نظرات شوراي عالي کار را در چگونه پيش بيني کردن تعيين حداقل دستمزد کارگران و برقراري عدالت نسبي ياري کنند.
وي ادامه داد: تعيين حداقل دستمزد ها ابعاد مختلفي دارد و مقوله اي پيچيده اي است که در پايان سال با استفاده از نظرات اين کانون هاي استاني در شوراي عالي کار در اين مورد تصميم گيري خواهد شد.
صالحي در مورد اصلاح قانون شورا هاي اسلامي  کار نيز اظهار کرد: براي اعمال نظر                         کانون هاي استاني در اصلاح قانون شوراهاي اسلامي نيز کارگروه هايي را براي بررسي نظرات استان ها در استان ها در نظر گرفتيم که در نتيجه با اين گونه اقدامات ارتباط کانون عالي شوراهاي اسلامي با کانون هاي استاني بيشتر خواهد شد.
 
کاهش تعرفه  اينترنت هوشمند

به دنبال کاهش تعرفه اينترنت هوشمند هستيم و اگر اين مساله به تصويب نهادي مربوطه برسد براي تمامي ISPها به اجرا در خواهد آمد اما در حال حاضر قيمت اينترنت هوشمند همان دقيقه اي پنج تومان و 300 تومان در يک ساعت است.
محمدابراهيم محسني نسب مسوول اداره  پشتيباني فني سوئيچ شرکت مخابرات استان تهران در گفت وگو با ايسنا با اعلام اين خبر  اظهار کرد:  روزانه به طور ميانگين درحدود 500 هزار مکالمه موفق با شبکه IN   براي استفاده از اينترنت هوشمند برقرار مي شود و ميانگين مکالمات نيز در حدود 25 دقيقه است. وي افزود: در حال حاضر به دنبال توسعه کمي و کيفي شبکه IN هستيم که اين مساله در افزايش مکالمات موفق اين شبکه تاثير خواهد داشت.
محسني نسب درباره شبکه IN کرج گفت: اين شبکه به شکل محلي در شهر کرج فعال شده است و سرويس هاي مورد نياز خود را به طور مستقيم از ISPهاي فعال در شهر کرج دريافت مي کند و تنها دو سرويس اينترنت هوشمند و کارت اعتباري در شبکه IN کرج فعال است.
وي درباره راه اندازي شبکه IN در ساير شهرهاي استان تهران تصريح کرد: اگر طرح هم کدسازي در کل استان تهران پياده سازي شود استفاده از سرويس هاي شبکه هوشمند براي ساير شهرهاي استان تهران نيز قابل استفاده مي شود.
 
نمايندگي هاي مجاز آماده ارائه خدمات به مشتريان تندر 90

نمايندگي هاي مجاز در 15 شهر کشور آماده ارايه خدمات مطلوب به مشتريان تندر90 ايران خودرو هستند.
علي نمکين، معاون شبکه فروش و خدمات پس از فروش شرکت ايران خودرو اظهار داشت: در فاز اول توسعه 30 نمايندگي ها از بين نمايندگي هايي انتخاب شده اند که بيشترين فروش را تندر90 داشته اند.
وي گفت: بر اساس برنامه ريزي انجام شده تا پايان سال تعداد 160 نمايندگي ديگر در 10 شهر ديگر کشور براي ارائه خدمات پس از فروش خودروهاي تندر90 ايران خودرو تجهيز يا راه اندازي مي شوند.نمکين اظهار داشت: شبکه خدمات پس از فروش ايران خودرو يک سال قبل از ورود            تندر 90 اين شرکت به بازار کليه واحدهاي خود را براي ارائه خدمات مطلوب و بهينه به مشتريان ايران خودرو آماده کرده بود.اين مقام مسوول ادامه داد: در اين مدت کليه کارشناسان فني نمايندگي هاي منتخب به مدت 6 هفته با آموزش هاي تخصصي خود را براي ورود تندر90 آماده کردند.
معاون شبکه فروش و خدمات پس از فروش شرکت ايران خودرو با بيان اينکه کليه نمايندگي هاي منتخب ايران خودرو به دستگاه هاي عيب ياب و ابزار مخصوص لازم جهت تعميرات مجهز شده اند اظهار داشت: سالن هاي تعميراتي به کوره رنگ، جيگ شاسي کش، دستگاه نقطه جوش مطابق با استانداردهاي ايران خودرو و رنو پارس مجهز شده اند.
 
وجود گاز در جزيره  هندورابي

جزيره هندورابي بين جزاير کيش و لاوان قرار دارد و تمام شواهد اوليه زمين شناسي نشان مي دهد که اين جزيره نيز داراي گاز است.
محمود زيرک چيان زاده مديرعامل شرکت نفت فلات قاره در گفت وگو با ايسنا با بيان اين مطلب اظهار کرد: در حال حاضر جزيره هندورابي غيرقابل زراعت است و ساکن ندارد.
وي افزود: اگرچه هنوز لرزه نگاري و حفر چاه در جزيره هندورابي انجام نشده است                                                 ولي مديريت اکتشاف به دنبال اين موضوع است.

 هزينه ساخت مسکن با طرح جديد دولت
 30 درصد افزايش مي يابد
 
رييس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور گفت: ساخت مسکن توسط تعاوني هاي مسکن هزينه 30 درصدي مضاعفي را به پروسه توليد واحدهاي مسکوني وارد خواهد کرد.
مجتبي بيگدلي، ساخت زمين هاي 99 ساله توسط تعاوني هاي مسکن را با 30 درصد افزايش قيمت همراه دانست و گفت: تعاوني هاي مسکن در اجراي پروسه ساخت و ساز زمين هاي 99 ساله مجريان ذي صلاح را بر اساس قانون نظام مهندسي وارد امر ساخت واحدهاي مسکوني مي کنند که اجراي اين امر از سوي پيمانکاران هزينه مضاعفي را به پروسه توليد مسکن در حد 30 درصد وارد مي کند.رييس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با بيان مطلب فوق افزود: البته سازندگان ذي صلاح که همواره خود طراح و مجري سرمايه گذاري در امر ساخت و ساز هستند هيچ گاه دنبال پيمانکاري نخواهند رفت. اين در حاليست که انجام پروژه هاي ساخت از سوي اين سازندگان سريع تر، ارزان تر و کيفي تر خواهد بود.
به گزارش مهر، دولت قصد دارد از طريق واگذاري زمين هاي اجاره اي 99 ساله به تعاوني ها هدف ساخت 1/5 ميليون واحد مسکوني را در سال جاري محقق سازد. از اين رو، بر اساس هماهنگي انجام شده بين وزارت مسکن و شهرسازي و بانک مرکزي، امسال 10 هزار ميليارد تومان وام براي اجراي طرح واگذاري زمين اجاره اي 99 ساله به تعاوني ها پرداخت مي شود.
همچنين واگذاري زمين با اجاره 99 ساله در کلان شهرها فقط در شهرهاي جديد اطراف اين شهرها خواهد بود. مالکيت زمين هاي ارائه شده به تعاوني هاي مسکن به مدت 99 سال در اختيار دولت خواهد بود اما حق بهره برداري به تعاوني ها و مردم واگذار مي شود. گفتني است; سهم استان تهران از 1/5 ميليون واحد مسکوني، 250 هزار واحد است.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته