جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2884

بايد منتظر راي شوراي استيناف بود
پرسپوليس و استقلال محروم نيستند

آرش برهاني مهاجم تيم استقلال :
پرسپوليس ما را به عقب راند


استقلال، شايد در ليگ قهرمانان آسيا

گونزالس :
تحت تاثير رفتار مردم ايران قرار گرفتم

غلامحسين پيرواني سرمربي تيم مقاومت سپاسي :
اگر زمين مناسب باشد مي بريم


هشدار فيفا به ايران


كوتاه و خواندني سوت پايان ودقيقه 90


 بايد منتظر راي شوراي استيناف بود
 پرسپوليس و استقلال محروم نيستند  

روز گذشته شايعات بسيار زيادي بر سر زبان ها مبني بر اينکه تيم پرسپوليس در هفته دهم رقابت هاي ليگ برتر محروم است و نمي تواند در ورزشگاه آزادي با تماشاگرانش به مصاف استقلال اهواز برود .
از سوي ديگر استقلالي ها نيز در هفته يازدهم در ديدار مقابل ابومسلم بدون تماشاگر خواهند بود ، در اين خصوص عبدالرحمان شاه حسيني رييس کميته انضباطي فدراسيون فوتبال اعلام کرد : حکم محکوميت تيم هاي فوتبال پرسپوليس و استقلال به انجام يک بازي بدون تماشاگر اين هفته اجرا نمي شود. 
وي گفت : اين دو باشگاه به انجام يک بازي بدون تماشاگر محکوم شده اند اما اين حکم در هفته دهم اجرا نمي شود. 
وي اظهارداشت: طبق قانون هر کسي که راي عليه وي صادر شود، مي تواند در مدت زماني چهار روز به راي کميته انضباطي اعتراض کند. 
وي بااشاره به اين که اين دو تيم نيز به راي کميته اعتراض کردند،تصريح کرد: پرونده اين اعتراض ها به شوراي عالي استيناف ارسال و پس از اعلام راي آنها به اجرا در مي آيد. 
شاه حسيني خاطرنشان کرد: اين احکام در اين هفته به دليل اعلام نشدن راي از سوي شوراي استيناف صادر نمي شود. 
وي همچنين از احضار ناصر شفق و خداداد عزيزي مديرعامل و سرمربي باشگاه ابومسلم خراسان توسط کميته انضباطي خبرداد و گفت : کميته انضباطي به عنوان مدعي العموم فوتبال اين دو را به کميته فراخوانده است. 
به گفته وي، تخلفات اين دو فرد به خارج از رختکن کشيده شده و آنها بايد پاسخگو باشند.


 آرش برهاني مهاجم تيم استقلال :
 پرسپوليس ما را به عقب راند  

 بسياري از کارشناسان فوتبال معتقدند که گل تيم استقلال در ديدار مقابل پرسپوليس روي يک کار فردي زده شد .
در اين ارتباط حتي امير قلعه نوعي سرمربي سابق استقلال نيز گفته است که گل اميد روانخواه يک کار فردي بود .
در پاسخ به اين گفته ها آرش برهاني مهاجم تيم استقلال گفت : گل ما روي يک کار تيمي به ثمر رسيد.
وي افزود : بسياري از منتقدان مي گويند که گل استقلال از روي اتفاق صورت گرفت اما، فضايي که روانخواه در آن گل برتري را به ثمر رساند، منطقه اي بود که در برنامه تيمي ما قرار داشت، يعني فضاي خالي بين هافبک ها و مدافعان. 
وي گفت: تيم استقلال در نيمه اول داراي يک نظم تيمي بود، هرچند که هر دو تيم يازي زيبايي به نمايش نگذاشتند و محتاطانه عمل کردند. 
مهاجم استقلال يادآور شد: با صحبت هاي حجازي بين دو نيمه، نيمه دوم را بسيار زيبا شروع کرديم. در واقع با صحبت هاي ناصرخان بسياري از بازيکنان خودشان را در زمين پيدا کردند. 
برهاني درمورد عقب نشيني استقلال پس از گل برتري خاطرنشان کرد: نه بازيکنان دوست داشتند عقب نشيني کنند و نه اين کار در دستور کادرفني قرار داشت، عقب نشيني بازيکنان در آن شرايط يک امر طبيعي بود و خود به خود اتفاق افتاد. 
وي با اشاره به اينکه پرسپوليس برنامه خاصي در زمين نداشت، تاکيد کرد: پس از عقب نشيني استقلال، بازيکنان پرسپوليس براي جبران نتيجه حملات همه جانبه اي را انجام دادند و توانستند روي فشارهاي وارده گل تساوي را به ثمر برسانند. 
مهاجم استقلال در مورد داوري اين ديدار افزود: از عملکرد داور به هيچ عنوان راضي نيستيم. گونزالس در نيمه اول براي کنترل بازي اخطارهاي بي مورد مي داد که همين امر يکي از عوامل احتياط بازيکنان در نيمه اول شد. در ضمن خطايي که روي مجيدي انجام گرفت پنالتي بود. 
وي در پايان گفت: تمام تلاش خود را از اين هفته انجام مي دهيم تا بتوانيم تمام امتيازات از دست رفته را جبران کنيم. از هفته جاري استقلال واقعي را خواهيد ديد. 


 استقلال، شايد در ليگ قهرمانان آسيا  

روز گذشته شايعاتي بر سر زبان ها بود مبني بر اينکه با پيگيري مهندس علي آبادي تيم استقلال به رقابت هاي ليگ قهرمانان آسيا راه خواهد يافت .
در اين خصوص آلبرت گريگوريان يکي ازمسوول سازمان ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي ايران گفت: هيچ چيز در مورد حضور باشگاه استقلال تهران در ليگ فوتبال قهرمانان آسيا قطعي نيست. 
وي افزود : حضور تيم استقلال به دليل اين که نتوانست به مسابقات آسيايي برود، در جام قهرمانان آسيا قطعي نيست. 
به گفته وي، در صورت قهرماني تيم فوتبال سپاهان در جام قهرمانان آسيا ايران سه نماينده در بازي هاي فصل آينده ليگ قهرمانان آسيا خواهد داشت. 
وي با اشاره به اين که درخصوص انتخاب نماينده سوم حرف و حديث هاي زيادي وجود دارد،اظهارداشت: قانوني براي تعيين نماينده سوم ايران نداريم. 
وي تصريح کرد: اين موضوع بايد در کميته فني فدراسيون فوتبال بررسي و نتيجه نهايي آن اعلام شود. 
گريگوريان با اشاره به اين که بحث هايي در خصوص حضور تيم دوم ليگ در جام قهرمانان آسيا مطرح شده،بيان داشت: اين موضوع بايد در کميته فني مورد بررسي قرار گيرد. 


 گونزالس :
 تحت تاثير رفتار مردم ايران قرار گرفتم  

روزنامه اسپانيايي آب ث درگزارشي از مسابقه دو تيم استقلال و پرسپوليس، داوران اسپانيايي آن را پيام آوران  دوستي در فوتبال ايران خواند و به تجليل از ورزشدوستان ايراني پرداخت. 
ميکل آيستران خبرنگار روزنامه اسپانيايي در تهران به  نقل از ادواردو ايتورالده گونزالس داور اسپانيايي و دو دستيار هموطنش نوشت: ما دو ساعت پيش از شروع مسابقه، وارد محل شديم اما در همان زمان، ورزشگاه پر شده بود و فضايي تماشايي داشت. 
آب ث از مسابقه استقلال و پرسپوليس به عنوان  بالاترين رقابت فوتبال در ايران نام برده ودر اين زمينه،آن را با بازي دوتيم رئال مادريدو بارسلونا در اسپانيا مقايسه کرده است. 
روزنامه اسپانيايي نوشت:به دليل اهميت وحساسيت مسابقه استقلال و پرسپوليس، فدراسيون فوتبال ايران از چند سال پيش اقدام به بکارگيري داوران اروپايي براي قضاوت اين ديدار مي کند و از دو سال پيش،داوران اسپانيايي اين مسووليت را بر دوش مي گيرند.  آب ث از داور اسپانيايي پرسيد آيا قضاوت حساسي بود ؟ 
گونزالس پاسخ داد: حساس؟! 
من ناچار شدم ظرف  13 دقيقه چهار کارت زرد نشان دهم چون کنترل بازي داشت از دست من خارج مي شد. اين مسابقه يک شروع تکان دهنده داشت. 
روزنامه يادشده در گزارش خود توضيح داده است که اين مسابقه که با شش کارت زرد و اخراج مربي دوم تيم استقلال بخاطر اعتراض همراه بود، پس از  94  دقيقه با نتيجه مساوي يک بر يک پايان يافت. 
به نوشته آب ث ، وقتي فدراسيون فوتبال به داوران اسپانيايي پيشنهاد سفر به ايران را داد، آنان به چنين موضوعي فکر نکرده بودند. آنها هيچيک از بازيکنان را نمي شناختند و حتي رنگ لباس تيم ها را نمي دانستند اما از طريق اينترنت به سرعت هر دو تيم آبي و قرمز را شناختند. 
گونزالس درباره نحوه بازي فوتبال ايران گفت:  سطح بازي خوب بود اما يک تفاوت بزرگ با اسپانيا داشت. در ايران، چمن زمين بلندتر و سرعت فوتبال آن، بخصوص از مرکز زمين به طرف جلو کندتر است. 
به عقيده داور اسپانيايي،مدل فوتبال ايران،مستقيم و درگيرانه است. 
وي رفتار مردم ، هواداران تيم ها و مسوولان ايراني را  داخل و بيرون از زمين، عالي و بسيار محترمانه توصيف کرد و اظهار داشت: مهمان نوازي مردم ايران مرا تحت تاثير قرار داده است. 
گونزالس درباره حضور داوران خارجي براي قضاوت مسابقات گفت: در اسپانيا نيز همينطور است. وقتي يک داور خارجي براي مسابقه اي مي آيد به او نسبت به کسي که از خود کشور است، بهتر نگاه مي کنند. 
آب ث در بخش ديگري از گزارش خود ، فوتبال ايران را در حال پيشرفت خوانده و در اين زمينه به جواد نکونام اشاره کرده است که تنها نماينده فوتبال ايران در ليگ اسپانيا است. 
اين روزنامه نوشت: هر فصل بازيکنان بيشتري در ايران چمدان هاي خود را براي حضور در رقابت هاي اروپايي مي بندند، چون سطح ليگ داخلي فوتبال ايران بسيار بالا نيست. 
روزنامه اسپانيايي در بخش ديگري از گزارش خود به تاثير نتيجه تساوي دو تيم در اين بازي پرداخت و نوشت: با اين نتيجه، پرسپوليس همچنان بدون شکست ادامه مي دهد و با   21 امتياز در صدر جدول ايستاده است در حالي که رقيبش، استقلال، نمي تواند سر بلند کند و با قرارگرفتن در رده دهم جدول موجب نااميدي هوادارانش شده است. 
آب ث  افزود:داوران اسپانيايي نيز که هيچ بيمي از سفر به ايران نداشتند، از فرياد   90 هزار تماشاگري که ورزشگاه آزادي را به لرزه در آورده بودند، هراسي به دل راه ندادند و با خرسندي قضاوت خود را به پايان رساندند. 
به نوشته اين روزنامه، مقام هاي ايراني مسابقه يادشده پيش ازآنکه داوران اسپانيايي در پايان مسابقه در ورزشگاه دوش بگيرند،آنان را به هتل رساندند.  


 غلامحسين پيرواني سرمربي تيم مقاومت سپاسي :
 اگر زمين مناسب باشد مي بريم  

تيم فوتبال مقاومت سپاسي شيراز در هفته دهم رقابت هاي ليگ برتر به مصاف تيم راه آهن خواهد رفت .
در اين ارتباط غلامحسين پيرواني سرمربي تيم فوتبال مقاومت سپاسي شيراز گفت: هرچند که يک بازي بسيار دشوار در پيش داريم، اما بازيکنان ما نشان داده اند که در مقابل تيم هاي تهراني خوب نتيجه مي گيرند. 
وي افزود : از راه آهن شناخت کافي داريم. تمرينات اين هفته خود را بر پايه آناليز اين تيم برگزار کرديم و از هر نظر آماده رويارويي با راه آهن هستيم.  پيرواني ادامه داد: راه آهن هم تيمي است که بازيکنان خلاقي دارد. عامل موفقيت آنها اين است که چندين سال با هم بازي مي کنند و کاملا با يکديگر هماهنگ هستند.  وي خاطرنشان کرد: نقطه قوت ما نيز اين است که در بازي هاي خارج از خانه به راحتي امتياز مي گيريم و تيم ميزبان را در کسب امتياز آزار مي دهيم.  سرمربي فجر يادآور شد: يکي از علل امتياز گرفتن ما در بازي هاي خارج از خانه، زمين مناسب تيم هاي ديگر است،  زيرا زمين ورزشگاه شيراز استاندارد نبوده و بازيکنان نمي توانند برنامه هاي تاکتيکي را در اين زمينه پياده کنند. 


 هشدار فيفا به ايران  

فدراسيون جهاني فوتبال با ارسال نامه اي به فدراسيون ايران به آنها تا 26 اکتبر فرصت داد تا مشخصات بازيکن دوپينگي را اعلام کند. 
در اين نامه خطاب به داريوش مصطفوي، دبير موقت سابق فدراسيون آمده است: کميته کنترل و مبارزه با دوپينگ اطلاعاتي در مورد نشانه ها و نموه هاي دوپينگ دريافت کرده که به يکي از بازيکنان عضو سازمان فوتبال ايران مربوط مي شود. 
درا ين نامه عنوان شده است: آزمايشاتي که از اين بازيکن به عمل آمده و در بخش وادا به ثبت رسيده، نشان دهنده مثبت بودن و حضور ماده ممنوع از سوي قوانين وضع شده است (اين نمونه در تهران گرفته شده و به وسيله وادا در آزمايشگاه کلن مورد شناسايي قرار گرفته است.) 
در ادامه اين نامه از فدراسيون خواسته شده است تا تمام جزئيات ( نام بازيکن، باشگاه و تيم، هر سنجش يا اندازه گيري که از طرف شما يا انستيتو دولتي در اين زمينه صورت گرفته است، اقدامايت که در آينده صورت مي گيرد) تا 26 اکتبر 2007 به فيفا ارسال شده و مشخص کنند که محروميت وي در چه سطحي و در چه مرحله اي است.  پروفسور جيري وورژاک که اين نامه با نام وي ارسال شده است، تاکيد کرده است: بر طبق موارد تبصره هاي موجود در کميته انضباطي فيفا، همه اعضا بايد کليه اطلاعات را به ما ارسال کنند تا در مورد هر آزمون دوپينگ، تصميم کلي اتخاذ شود. 
وي آورده است: در هر حال مادامي که مدارک اوليه در مورد موارد دوپينگ بين اعضا باقي بماند و همکاري با اين واحد صورت نگيرد، فيفا حق خود مي داند که مداخله جدي داشته و برخورد کند. (ارجاع شود به تبصره ها و مواد قانوني در اساسنامه کلي فيفا) 
براساس اخبار دريافتي، اين بازيکن فوتبال در المپياد ورزشي ايرانيان حضور داشته است. با توجه به اين نامه، فدراسيون ايران تا روز جمعه هفته آينده فرصت دارد تا وضعيت اين بازيکن را مشخص کند. 


 كوتاه و خواندني سوت پايان ودقيقه 90 


 حبيب کاشاني مديرعامل باشگاه پرسپوليس: 
ما قهرمانيم ، پس قهرمان مي شويم 

تيم فوتبال پرسپوليس در پايان هفته نهم رقابت هاي ليگ برتر همچنان در صدر جدول قرار دارد .
حضور پرسپوليس در اين مکان باعث گرديده تا مجموعه اين تيم خود را موفق تر از تمام تيم هاي ديگر بدانند.
در اين ارتباط حبيب کاشاني مدير عامل باشگاه پرسپوليس گفت: پرسپوليس به لحاظ موقعيتي که در صدر جدول دارد تا اينجا موفق ترين تيم ليگ است .
کاشاني در خصوص اينکه تيم سپاهان دو ديدار عقب افتاده نسبت به پرسپوليس دارد ، گفت : من همه وضعيت جدول و تيم ها را مي دانم ، ما تيم خود را براي قهرماني و قهرمان شدن بسته ايم ، بنابراين اگر قرار است قهرمان بشويم که مي شويم، نبايد روي اين مسائل کار کنيم. به نظر من نتايج ليگ غيرقابل پيش بيني است. ما بايد از امتيازهايي که داريم، استفاده کنيم. نبايد نگران اين باشيم که رقيب ما مي برد يا مساوي کند. ما الان بايد سپاهان و بازي با استقلال را فراموش کنيم. 
روز جمعه يک بازي مهم داريم که سه امتياز دارد.ما اين سه امتياز را مي خواهيم . 
 
افشين قطبي سرمربي تيم پرسپوليس : 
مي خواهند من و پرسپوليس را وارد
 مسائل حاشيه اي نمايند

افشين قطبي سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس از همان هفته هاي اوليه به طرفداران پرسپوليس قول قهرماني داد.
قطبي حالا که پرسپوليس با 21 امتياز در صدر جدول قرار دارد ، همچنان بر حرف خود تکيه داشته و معتقد است که شانس قهرماني پرسپوليس از ساير تيم هاي ديگر بيشتر است .
وي در خصوص موقعيت تيمش  گفت: وضع تيم پرسپوليس از تمامي تيم هاي حاضر در ليگ بهتر است .
وي افزود : اين روزها سعي مي کنند ، من و پرسپوليس را وارد مسائل حاشيه اي نمايند . اما انسجام تيمي ما آنقدر بالا است که اسير اين حاشيه ها نمي شود. 
قطبي در خصوص استفاده از فراز  فاطمي در ديدار مقابل استقلال تهران ، گفت : ما قصد داشتيم عبدي و خرسندي را هم به زمين بفرستيم، ولي بعد از گل، وقتي ديدم بازيکنان،کار خودشان را خوب انجام مي دهند، بهتر ديدم به آن هماهنگي دست نزنم.  قطبي در خصوص ديدار هفته دهم سرخپوشان مقابل استقلال اهواز گفت : من براي پرسپوليس روز خوبي را پيش بيني مي کنيم ، شما خواهيد ديد که روز جمعه پرسپوليس متفاوت از هميشه بازي خواهد کرد .
 
 عزيزي محل تمرين تيم ابومسلم را ترک کرد 
خداداد عزيزي که اين روزها صحبت از برکناري او به گوش مي رسد روز گذشته پس از حضور در محل تمرين تيم ابومسلم واقع در ورزشگاه کارگران بعد از صحبتي کوتاه با بازيکنان و دست دادن با آن ها و روبوسي با مهدي هاشمي نسب، قبل از آغاز تمرين اين تيم محل را ترک کرد. 
پس از ترک محل تمرينات تيم ابومسلم توسط خداداد عزيزي، هادي برگي زر و علي حنطه، کمک هاي خداداد عزيزي، تمرينات اين تيم را هدايت کردند. 

چه کسي جانشين خداداد خواهد شد ؟
ميثاقيان ، کريمي يا قلعه نوعي ؟!

از شواهد و قرائن پيداست که حکم برکناري خداداد عزيزي امضا» شده و وي به زودي از تيم ابومسلم جدا خواهد شد .
در اين راستا چند مربي گزينه اصلي براي جانشيني خداداد هستند که از جمله آنها مي توان از اکبر ميثاقيان ، فيروز کريمي و امير قلعه نوعي نام برد .
گفتني است که بر اساس شنيده ها اکبر ميثاقيان و فيروز کريمي بخت بيشتري براي نشستن روي نيمکت ابومسلم دارند، چراکه ميثاقيان بيشتر بازيکنان تيم را مي شناسد و در اين شرايط بيش از هر شخص ديگري مي تواند به ابومسلم کمک کند ; از طرف ديگر فيروز کريمي نيز ثابت کرده با تيم هاي شهرستاني خوب نتيجه مي گيرد . 
 
امروز به شکايت استقلال و سپاهان رسيدگي مي شود

عبدالرحمان شاه حسيني رييس کميته انضباطي فدراسيون فوتبال درخصوص شکايت سپاهاني ها از ناصر حجازي و اصغر حاجيلو گفت: تيم هاي فوتبال استقلال تهران و سپاهان اصفهان شکاياتي از يکديگر نموده اند که اين کميته روز چهارشنبه به شکايات هر دو طرف رسيدگي خواهد کرد. 
وي افزود : اين کميته در ساعت  14 روز چهارشنبه با گزارش داور اين ديدار و ديگر استنادات و شواهد به بررسي شکايات دو طرف خواهد پرداخت و سپس راي خود را صادر خواهد کرد. 
وي اظهارداشت:اين کميته متشکل از  3 عضو است که هرکدام داراي راي مستقلي مي باشند و دو راي از سه راي قابل اجراست. 
وي هرگونه پيش داوري درامر قضاوت را رد کرد وخاطرنشان ساخت: پيش داوري باعث خواهد شد که ما از عدالت خارج شده و کار نادرستي را انجام دهيم و بايد به مسائل از جنبه هاي مختلف نگاه کرد.  رييس کميته انضباطي فدراسيون فوتبال گفت : بسياري از اينگونه اختلافات، پس از بررسي همه جانبه حل شده واحتياجي به صدور راي به سوديکي از باشگاه ها نيست.  استقلالي ها در پي اتفاقات ورزشگاه فولاد شهر پيش از شهرآورد حساس پايتخت شکايتي را از تيم سپاهان به کميته انضباطي ارسال کرده اند.  سپاهان نيزشکايتي رابرعليه تيم استقلال تهران به کميته انضباطي فدراسيون فوتبال داده است که مسوولان دو تيم با حضور در کميته انضباطي در خصوص حوادث ورزشگاه فولادشهر و اتفاقات به وجود آمده در آن ديدار توضيحاتي را ابراز خواهند داشت .  کميته انضباطي با توجه به اظهارات دو طرف و ديگر استنادات اقدام به صدور حکم خواهد کرد. 

برگزاري کنگره پزشکي ورزشي آسيا

فدراسيون پزشکي ورزشي اعلام کرد: يازدهمين کنگره پزشکي ورزشي آسيا خرداد ماه سال   1387 با حضور   40 ميهمان خارجي در تهران برگزار مي شود. 
ارائه آخرين دستاوردهاي علم پزشکي ورزشي وايجاد پايگاه منطقه اي در آسيا به مرکزيت ايران از مهمترين اهداف برگزاري اين کنگره است.  شايان ذکر است که غلامعلي محمودزاده به عنوان مسوول روابط عمومي اين کنگره منصوب و مشغول به کار شد.  اين انتصاب از سوي کرم الله عليمرادي رييس فدراسيون پزشکي پزشکي و مسوول برگزاري کنگره صورت گرفت. 


 کوشکي بازيکن جديد استقلال در برابر پگاه

استقلالي ها براي تقويت خط دفاع خود روي بيژن کوشکي نگاه ويژه اي دارند و بر همين اساس تلاش زيادي انجام دادند که او بتواند کارت بازي مقابل پرسپوليس را دريافت کنيد ، که اينگونه نشد .
در اين رابطه شنيديم ، کارت بازي مدافع جديد تيم فوتبال استقلال تهران صادر شد تا اين بازيکن بتواند ازهفته دهم و در ديدار پگاه گيلان به ميدان برود. 
گفتني است بيژن کوشکي آخرين بازيکني است که با پيوستن به استقلال تهران ظرفيت اين تيم را تکميل کردبا صادر شدن کارت بازي اين بازيکن وي مي تواند از هفته دهم و در ديدار با پگاه گيلان براي استقلال بازي کند کوشکي 20 روز پيش با استقلال قرارداد امضا کرده بود اما براساس قانون ليگ، بازيکناني که پس از آغاز فصل به يک تيم مي روند، بايد2 هفته از زمان ثبت قراردادشان گذشته باشد تا کارت بازي انان صادر شود  وي از پاس همدان به استقلال تهران پيوست. 
   
فيروز کريمي و آناليز پرسپوليس 

تيم فوتبال استقلال اهواز که هفته گذشته موفق شد اولين شکست فصل را به تيم سپاهان تحميل نمايد روز جمعه در ورزشگاه آزادي ميهمان تيم فوتبال پرسپوليس خواهد بود .
از شواهد و قرائن پيداست که استقلالي ها تلاش زيادي را انجام خواهند داد تا بتوانند تيم پرسپوليس را نيز در تهران متوقف نمايند .در اين خصوص مديرعامل باشگاه استقلال اهواز گفت : فيروز کريمي طي چند روز اخير با پخش بازي تيم هاي استقلال و پرسپوليس براي بازيکنان تيمش به طور کامل به آناليز بازي پرسپوليس و شاگردان افشين قطبي پرداخته و نقاط ضعف و قوت اين تيم را براي آنها تشريح کرده است .  وي گفت: با توجه به شناختي که از تيم پرسپوليس بدست آورده ايم يقينا در تهران از سرخپوشان امتياز خواهيم گرفت . 

مجيدي به امارات نرفت
 
براساس هماهنگي هاي قبلي قرار بود فرهاد مجيدي بازيکن تيم استقلال بامداد امروز راهي امارات شود اما اين پرواز به دليل فاصله کم بازي تيم استقلال با پگاه با مخالفت مسوولان باشگاه استقلال روبرو شد. 
پيش از اين قرار بود مجيدي براي ارائه مستندات خود در رابطه با  ITC  و شکايت از باشگاه النصر به فدراسيون فوتبال امارات وارد دبي شود که به دليل مخالفت استقلالي ها اين سفر به تعويق افتاد. 
   
مربي استقلال محروم شد 

صمد مرفاوي مربي استقلال به دليل اخراج ازسوي داور اسپانيايي دربي شصت و سوم در ديدار هفته دهم قادر به نشستن روي نيمکت تيمش نيست. 
گفتني است که مرفاوي در ديدار تيم هاي استقلال و پرسپوليس از سوي گونزالس اسپانيايي اخراج شد، برهمين اساس سازمان ليگ رسما طي نامه اي به باشگاه استقلال اعلام کرد صمد مرفاوي حق نشستن روي نيمکت استقلال را در ديدار برابر پگاه که روز جمعه در رشت برگزار مي شود نخواهد داشت. 
    
پروانه کار سان جان صادر شد 

پروانه کار سان جان هافبک مقدونيه اي استقلال صادر شد. 
گفتني است که پروانه کار يکساله سان جان، هافبک مقدونيه اي استقلال از طريق وزارت کار صادر شد تا اين بازيکن بدون دغدغه بازي هاي استقلال را در ليگ پيگيري کند و مشکلي جهت دريافت اقامت نداشته باشد. 
   
تمرين تيم پرسپوليس بدون نيکبخت و آشوبي 
نصرتي و باقري مصدوم شدند 

تيم فوتبال پرسپوليس روز گذشته بار ديگر تمرينات خود را از سر گرفت ، و اين در حالي بود که اين تمرين دو غايب داشت. در اين روز آشوبي با اجازه کادر فني و نيکبخت واحدي هم که به دليل محروميت در بازي آينده از کادر فني اجازه گرفته بود و در تمرين حاضر نبود. 
هم چنين در اين تمريناب دو بازيکن نيز به دليل مصدوميت تمرين نکردند. کريم باقري به دليل احساس درد از ناحيه کشاله ران در سالن اختصاصي تمرين کرد و محمد نصرتي هم که از ناحيه گردن احساس درد مي کرد در تمرينات شرکت نکرد. 
    
استقلال تمرين کرد ، شفيعي پا به توپ شد 

دومين جلسه تمريني تيم استقلال پس از ديدار مقابل پرسپوليس، روز گذشته در زمين شماره دو ورزشگاه شهيد شيرودي برگزار شد. 
گفتني است که قبل از آغاز تمرين بازيکنان استقلال در دو دسته به ورزش سپک تاکرا مشغول شدند. پس از اين بازي، ناصر حجازي بازيکنان را اطراف خود جمع کرد و براي دقايقي با آن ها صحبت کرد.  بعد از صحبت هاي حجازي، بازيکنان در اطراف زمين همراه بهمني مربي بدنساز،  مرفاوي و ورمرزيار مشغول دويدن شدند. در حين دويدن تيم، حجازي دقايقي با سا ن جان گفت وگو کرد.  دروازبان ها نيز بعد از سه دور دويدن اطراف زمين، زير نظر تراب پور مربي دروازه بان ها مشغول گرم کردن و تمرينات اختصاصي شدند. 
حميد شفيعي مهاجم مصدوم استقلال نيز بعد از پانزده دقيقه تاخير به تمرين آمد و در کنار دکتر نوروزي و به طور جداگانه مشغول دويدن و کار با توپ شد.  پس از بيست دقيقه دويدن بازيکنان به حرکات کششي مشغول شدند. در اين هنگام خزيراوي، يوسفي، جباري، بيات، قنبري و سان جان به دليل اين که در تمرين روز قبل ريکاوري کرده بودند به طور جداگانه و به دستور کادر فني به دويدن خود ادامه دادند.  در همين هنگام فرهاد مجيدي به دستور بهمني جدا از ساير بازيکنان به دويدن مشغول شد.  به جز فرهاد مجيدي که از روي نيمکت نظاره گر بازي بود و شفيعي که جداگانه تمرين مي کرد، ساير بازيکنان استقلال در اين بازي حضور داشتند. 
 
ساشا ايليچ و دريافت گل هاي عجيب 

مسوولان باشگاه پگاه گيلان دروازه بان تيم خود را با جريمه نقدي روبرو مي کنند. 
ساشا ايليچ به دليل دريافت گل هاي غير طبيعي که در 9 هفته ليگ برتر دريافت کرده از سوي باشگاه پگاه جريمه مي شود. 
گفتني است که دروازه تيم پگاه در بازي هاي اين فصل ليگ برتر 10 بار باز شده و ايليچ بسياري از آنها را به بدترين نحو ممکن دريافت کرده است.  مسوولان پگاه در نظر دارند تا دروازه بان مقدونيه اي را با جريمه روبرو کنند تا در ديدارهاي آينده بيشتر دقت کند. 
 
مصطفي کارخانه سرپرست باشگاه پيکان شد 
ابراهيم ثنايي کنار رفت 

در پي نشست هيات مديره باشگاه پيکان تهران ابراهيم ثنايي از سمت مديرعاملي اين باشگاه برکنار شد. 
گفتني است که هيات مديره باشگاه پيکان ثنايي را برکنار و مصطفي کارخانه را به عنوان سرپرست موقت اين باشگاه منصوب کرد.  باشگاه پيکان تهران که معمولا هر ساله تغييرات مديريتي را در خود مي بيند فصل گذشته و پس از برکناري حسين کفعمي با حکم مديرعامل ايران خودرو ابراهيم ثنايي جانشين وي شد.  ابراهيم ثنايي با تاييد اين خبر گفت: تغييرات انجام شده است و ديگر مديرعامل باشگاه پيکان نيستم. 


 مسابقات پينگ پنگ انتخابي المپيک
صعود بانوان ايران با سه نماينده به دور نهايي

در پايان مرحله مقدماتي مسابقات پينگ پنگ انتخابي المپيک در بخش بانوان سه نفر از نمايندگان کشورمان با کسب امتياز لازم به دور نهايي اين رقابت ها راه يافتند. 
گفتني است که در ادامه بازي هاي مرحله مقدماتي رقابت هاي پينگ پنگ انتخابي المپيک که به ميزباني کشورمان جريان دارد، النا تيتارنکو از صعود به مرحله بعد باز ماند و محجوبه عمراني، مريم صامت و ندا شهسواري موفق به راهيابي به دور نهايي شدند. 
در اين بازي ها النا تيتارنکو در گروه يک مقابل حريف ازبکستاني خود 3 بر صفر نتيجه راواگذار کرد.  در گروه دو نيز مريم صامت که با کسب دو پيروزي صعود خود به دور دوم را قطعي کرده بود با همين نتيجه مغلوب اسماعيلوا از ازبکستان شد.  محجوبه عمراني درگروه سوم اين مسابقات ابتدا با نتيجه 3 بر 2 از سد  ماخمادوا از ازبکستان گذشت و سپس 3 بر صفر بازي را به کودوسوا قرقيزستاني واگذار کرد.  ندا شهسواري ديگر نماينده کشورمان در گروه چهارم در ديدار با شاکاروا از قزاقستان 3 بر صفر باخت و پرمانوا از ترکمنستان  را 3 بر 2 شکست داد.
بدين ترتيب و با توجه به نتايج به دست آمده از ديگر بازي هاي مرحله مقدماتي، نمايندگان قزاقستان و ازبکستان (گروه يک)، مريم صامت و اسماعيلوا از ازبکستان (گروه دوم)، حجوبه عمراني و کودوسوا از قزقيزستان( گروه سوم) و ندا شهسواري و شاکازوا از قزاقستان( گروه چهارم) به عنوان 8 بازيکن برتر مرحله مقدماتي دردور نهايي رقابت هاي پينگ پنگ انتخابي المپيک با هم ديدار مي کنند تا نفر برتر مجوز شرکت در بازي هاي 2008 چين را به دست آورد.  

مجيد نديري مدير راديو ورزش : 
اين مسابقات بهانه اي است براي دوستي هاي بيشتر 
  
مسابقات فوتبال جام رسانه ها که با همکاري تربيت بدني صداوسيما و دانشگاه آزاد اسلامي برگزار مي شود سومين روز خود را نيز پشت سر گذاشت .
در خصوص برگزاري اين مسابقات و اثرات آن مجيد نديري مدير راديو ورزش در گفت و گو با آنا گفت : از آنجايي که شيوه تربيت و اخلاق ملاک  اصلي جام اخلاق و جوانمردي مي باشد به نظر مي آيد برگزاري اين مسابقات با اين روش حرکت زيبايي باشد که قطعا همکاران ما را به هم نزديک تر خواهد کرد ، از اين رو اين مسابقات بهانه خوبي خواهد بود براي دوستي هاي بيشتر بين رسانه ها و مطبوعات. نديري خاطرنشان کرد : اين مسابقات مي تواند در اخلاق ورزشي ما تاثيرگذار باشد و الگويي براي بازي هاي رسمي ما محسوب گردد و بتواند ناهنجاري هاي اخلاق در ورزش ما را حل نمايد.در اين جام سوت داوران کم تر به صدا درآمد و اين اصل مسابقات  play Fair  يا جوانمردانه است. وي در خصوص گفته هاي خود با اعضاي تيم راديو ورزش به خبرنگار آنا گفت : به دوستان خود گفتم به فکر گل زدن يا امتياز در اين مسابقات نباشيد و رعايت اصول اخلاق و جوانمردي را مدنظر داشته باشيد که اين گونه ورزش کردن لذتبخش است. نديري در پايان در خصوص الگو ورزش افزود  : هر کس بتواند اصول اخلاقي را رعايت کند و کنترل بر رفتار و اخلاق خود داشته باشد مي تواند اسطوره و الگو مناسبي باشد. البته شايان ذکر است که افراد خوب کمتر در جامعه ورزشي ما ديده مي شوند و اميدواريم اين مسابقات نماينگر جوانمردها و خوبان باشد.   همچنين ايشان از مسوولين مرکز اطلاع رساني دانشگاه آزاد اسلامي و تربيت بدني صدا و سيما و دست اندرکاران اجرائي مسابقات به خاطر برگزاري واجراي اين طرح نو تشکر و قدرداني نمودند .
 
هادي شکوري: 
تا پايان فصل با العربي قرارداد دارم 

حضور هادي شکوري در ضيافت شام پيش از دربي پرسپوليسي ها کافي بود تا بار ديگر بحث حضور اين بازيکن در پرسپوليس بار ديگر بر سر زبان ها بيفتد. اين در حالي است که پيش از شروع فصل نيز صحبت هايي درباره انتقال شکوري به پرسپوليس شنيده مي شد اما، قرارداد او با العربي قطر همه چيز را به آينده موکول کرده بود. شکوري اين بار هم انتقالش به پرسپوليس را غير ممکن مي داند. 
گفت وگوي هادي شکوري هافبک العربي قطر با ايسنا، را در زير مي خوانيد: 
   حضورتان در اردوي پرسپوليس شايعه پيوستن تان به اين تيم را بار ديگر سرزبان ها انداخته است. آيا تصميمي براي بازگشت به ايران داريد؟ 
-  من تنها به دعوت حبيب کاشاني مديرعامل باشگاه در اردوي پرسپوليس حاضر شدم و اين مساله هيچ ارتباطي با انتقالم به اين تيم ندارد. پرسپوليسي ها و شخص کاشاني به دليل لطف بسيار زيادي که به من دارند از من براي حضور در اردوي پيش از دربي دعوت کردند و ساعاتي را با اعضاي اين تيم گذراندم. اين تنها فرصتي بود براي ديدار با دوستان گذشته و صميمي ام تا از خاطرات گذشته و فوتبال صحبت کنيم. 
   پس بحث انتقال شما به پرسپوليس منتفي است؟ 
-  بله همين طور است. من تا پايان فصل با العربي قرارداد دارم و نمي توانم در اين شرايط از تيم جدا شوم. اين يک ديدار صرفا دوستانه بود و با پيوستنم به پرسپوليس بي ارتباط است. تازه شش بازي از ليگ قطر گذشته تا خرداد ماه 87 با اين تيم قطري قرارداد دارم. هر چند در ابتداي فصل قصد جدايي از العربي و پيوستن به پرسپوليس را داشتم اما، فکر مي کنم که اين پرونده را در اين شرايط و فعلا بايد بسته شده دانست. حداقل تا خرداد سال آينده در فوتبال قطر باقي خواهم ماند. 
   پس از پايان قراردادتان اين انتقال صورت مي گيرد و يا برنامه هاي ديگري را مورد نظر داري؟ 
-  نمي توان از حالا درباره آينده صحبت کرد. در حال حاضر تمام تمرکزم بر روي مسابقات باشگاهي ام بوده و مي خواهم آمادگي خود را تا پايان فصل حفظ کنم. پس از پايان فصل مي توانم درباره پيشنهادهاي احتمالي بيشتر و با فراغ بال فکر کنم. سال گذشته پيشنهاداتي از چند باشگاه امارات و يک تيم آلماني داشتم که در نهايت با العربي قرارداد بستم. شخصا دوست دارم تا در صورت فراهم بودن شرايط فوتبالم را در اروپا و به خصوص آلمان ادامه دهم. 
   نظرت درباره دربي 63 چيست؟ 
-  استرس و ترس از گل خوردن موجب شده بود تا بازيکنان در نيمه اول بسيار محتاطانه بازي کنند و به همين دليل اين نيمه چندان جذاب و زيبا نبود. اما نيمه دوم شرايط تغيير کرد و تماشاگران شاهد يک بازي زيبا و هجومي تر از دو تيم بودند. مهم ترين نکته اين دربي بي حاشيه بودن آن بود. فکر مي کنم اين بازي يکي از کم حاشيه ترين دربي هاي چند سال اخير بود. بازيکنان و تماشاگران به خوبي موارد اخلاقي و حرفه اي را رعايت کرده و شاهد برخورد بدي نبوديم. 
 
عسگري در جمع 5 دوچرخه سوار برتر جهان 

حسين عسگري کاپيتان تيم ملي دوچرخه سواري کشورمان در مراسم تجليل از برترين دوچرخه سواران جهان با ميزباني ايتاليا، شرکت مي کند. 
گفتني است عسگري که در سال2007 با حضوري قدرتمند در تورها و مسابقات جاده در جهان و آسيا توانست با کسب 333 امتياز در سکوي نخست آسيا بايستد قرار است به عنوان قهرمان و نماينده قاره کهن آسيا به همراه 4 دوچرخه سوار برتر قاره هاي ديگر در مراسم تجليل از قهرمانان سال 2007 حضور داشته باشند و مورد تقدير فدراسيون جهاني دوچرخه سواري (UCI  ) قرار گيرند. 
سال 2006 نيز اين جايگاه در اختيار قادر ميزباني ملي پوش کشورمان بود، ولي امسال حسين عسگري با سه امتياز بيشتر از قادر ميزباني در سکوي نخست ايستاد و ميزباني در سکوي دوم ايستاد و ميازاواي ژاپني در سکوي سوم قرار گرفت.  عسگري قهرمان ملي پوش ايران در مسابقات قهرماني جهان در اشتوتگارت آلمان نيز بسيار خوش درخشيد و توانست سنگين ترين مسابقه جهاني دوچرخه سواري به مسافت 270 کيلومتر را با سرعت متوسط 40 کيلومتر در ساعت را در مدت زمان بيش از 6 ساعت رکابزني کرده و در سکوي 72 اين مسابقه قرار بگيرند.  در قسمت جاده نيز تيم کشورمان با کسب 1337 امتياز توانست در صدر آسيا قرار بگيرد و تيم هاي ژاپن با 1103 امتياز و قزاقستان با 440 امتياز به ترتيب در سکوهاي دوم و سوم ايستادند.  تيم ملي کشورمان براي دومين سال متوالي است که در صدر آسيا قرار مي گيرد.  وي شنبه 28 مهرماه عازم ايتاليا خواهد شد. 


 تيراندازان جانباز و معلول در اردو
  
غلامعلي محمودزاده مسوول روابط عمومي فدراسيون ورزش هاي جانبازان و معلولين اعلام کرد ; تيراندازان جانباز و معلول کشورمان براي حضور در رقابت هاي آسيا و اقيانوسيه انتخابي پارالمپيک پکن به اردوي تدارکاتي فراخوانده شدند. 
گفتني است در اين اردو که از پنجشنبه به مدت 9 روز در سالن تيراندازي نيروي انتظامي برگزار مي شود ، 6 ورزشکار کشورمان حاضر خواهند بود. 
براساس اين گزارش صديقه برمکي از گيلان ، فرشته کنعاني و بهمن کريمي از تهران 
، نيره عاکف از خراسان رضوي ، عنايت الله بخارايي از فارس و حسين اميري از خوزستان دعوت شدگان اين اردو هستند. 
اين افراد زير نظر رضا احمدي از آذربايجان شرقي و رقيه الله کرمي از تهران تمرين خواهند کرد. 
گفتني است رقابت هاي آسيا و اقيانوسيه انتخابي المپيک روزهاي 7 تا 11 آبان امسال در استراليا برگزار خواهد شد. 
 
هفته چهارم ليگ وزنه برداري
پيروزي دانشگاه آزاد اسلامي مقابل
زاگرس جنوبي فارس 

هفته چهارم رقابت هاي وزنه برداري باشگاه هاي کشور با پيروزي تيم هاي دانشگاه آزاد اسلامي ، تهران و کرمانشاه مقابل حريفانشان به اتمام رسيد. 
گفتني است که در رقابت هاي اين هفته تيم هاي دانشگاه آزاد اسلامي  و زاگرس جنوبي فارس درمجموعه ورزشي آزادي به مصاف يکديگر رفتند که دانشگاه آزاد اسلامي بانتيجه 6 بر 2 به پيروزي دست يافت. 
در قزوين، تيم هيات وزنه برداري اين شهر نيز بانتيجه 6 بر 2 برابر تيم کرمانشاه به برتري رسيد و در شهر فاروج هم تيم تهران با نتيجه 6 بر 2 ميزبان خود خراسان شمالي را مغلوب کرد.  ديدار تيم هاي ملي حفاري و مناطق نفت خيز جنوب به دليل حضور تيم مناطق نفت خيز در اردوي امادگي ازبکستان به منظور حضور در رقابت هاي جام باشگاه هاي آسيا در سوريه اين هفته برگزار نشد. 
 
اخلاق پسند و احدي راهي دور دوم شدند 

در نخستين روز مسابقات پينگ پنگ سهميه المپيک شاهين اخلاق پسند و مهران احدي راهي دور دوم شدند. 
گفتني است که در اولين روز مرحله مقدماتي پينگ پنگ سهميه المپيک در منطقه آسياي ميانه که در تهران جريان دارد، شاهين اخلاق پسند در اولين ديدار از گروه يک با نتيجه 3 بر صفر شيرموف از ازبکستان را شکست داد و در دومين مسابقه با همين نتيجه اسماعيل اف از ترکمنستان را از پيش رو برداشت. 
در گروه 2 هم افشين نوروزي حريف ازبکستاني خود را 3 بر صفر شکست داد; اما در دومين ديدار با نتيجه 3 بر 2 مغلوب حريف خود از همين کشور شد. 
مهران احدي در گروه 3 در ديدار با بيک نظر اف از قزاقستان و يحيي اف از تاجيکستان با نتايج مشابه 3 بر صفر به پيروزي رسيد. 
درگروه 4 نيز واحد مالميري در مسابقه با بهبودي از افغانستان و اسماعيل زودا از تاجيکستان با نتايج مشابه 3 بر صفر به برتري دست يافت; اما در سومين مسابقه خود با شکست 3 بر 2 برابر حريف قزاقستاني شکست خورد. 
بدين ترتيب در پايان اولين روز شاهين اخلاق پسند و مهران احدي صعود خود را به مرحله دوم قطعي کردند. 
 
مسابقات فوتسال جام رمضان در شهرستان رودسر 
چاي کوهپايه اول شد 

در آخرين روز از مسابقات فوتسال جام رمضان در شهرستان رودسر در سال 86 که تحت عنوان اتحاد ملي، انسجام اسلامي که با شرکت 27 تيم آزاد و از شهرستان هاي رودسر و املش و بخش هاي کلاچاي، رحيم آباد، چابکسر و واجارگاه در سالن ورزشي شهداي واجارگاه برگزار شد تيم فوتسال چاي کوهپايه کزاين با برتري مقابل شهدا امپرپور رحيم آباد به مقام قهرماني دست يافت. و تيم هاي شهرداري واجارگاه و کافي نت مسعود (الماس خزر) نيز به مقام هاي سوم و چهارم دست يافتند. 
در رده پيشکسوتان نيز تيم هاي پيشکسوتان واجارگاه و گالري سياتل به مقام هاي اول و دوم دست يافتند.

آغاز عمليات اجرايي هفتمين مجموعه ورزشي
 در کاشان

کاشان - خبرنگار آفرينش
معاون عمراني شهرداري کاشان از آغاز عمليات اجرايي هفتمين مجموعه ورزشي در کاشان خبر داد.
مهندس سعيد طالعي گفت: احداث اين سوله ورزشي با هدف توسعه فضاهاي ورزشي و تفريحي ، تشويق و ترغيب شهروندان به امر ورزش و همچنين ارتقا» فرهنگ سلامت در حاشيه شهرک 22 بهمن آغاز شده است. 
وي تصريح کرد: اين مجموعه ورزشي  به صورت چند منظوره طراحي شده و علاوه بر بحث ورزش، تامين کننده اهدافي همچون مديريت بحران در زمان بروز حوادث غير مترقبه است.
به گفته وي، سالن اصلي و سرپوشيده اين مجموعه ورزشي با مساحتي حدود 1620 متر مربع و  امکاناتي شامل سکوهاي نشيمن ويژه تماشاچيان با ظرفيت 350 نفر، سرويس هاي اداري و جايگاه ويژه ميهمانان است. 
طالعي خاطرنشان کرد: هم اکنون عمليات احداث فونداسيون اين سوله ورزشي آغاز شده است و هزينه اجرايي آن از محل درآمدهاي عمومي شهرداري تامين مي شود.
وي يادآور شد: زمين اين مجموعه ورزشي  توسط  شهرک فتح المبين اهدا شده است.
 
گزارش دبي اسپورت :
تيم هاي ترسو 
  
شبکه دبي اسپورت، تنها تلويزيون عربي منطقه بود که علاوه بر پخش مستقيم دوبار  بازي تهران را تکرار کرد. 
گفتني است که گزارشگر دبي اسپورت که با اطلاعات کامل درباره پرسپوليس و استقلال و فوتبال باشگاهي ايران اين بازي را گزارش مي کرد، در تحليل خود پيرامون اين بازي پرسپوليس را تيم برتر نيمه اول دانست. 
وي درخصوص استراتژي دو تيم براي اين بازي گفت: حجازي در مصاف با پرسپوليس احتياط را در دستور کار خود قرار داده است. 
وي با اشاره به نتايج استقلال در ليگ ايران تصريح کرد: حجازي با نوعي ترس مقابل پرسپوليس قرار گرفت.
گزارشگر اين شبکه همچنين با تعجب از نحوه بازي تيم پرسپوليس خاطرنشان کرد: اين تيم که درصدر جدول فوتبال ايران قرار دارد، با توجه به تيم خوبي که در اختيار دارد، مي توانست بهتر از مساوي برابر استقلال نتيجه بگيرد. 
وي که با هيجان خاصي اين ديدار را گزارش مي کرد، دربي استقلال و پرسپوليس را از حساس ترين دربي هاي جهان توصيف کرد و در پايان گفت: دوتيم به نوعي از باخت مقابل حريف مي ترسيدند و همين روش باعث کاهش کيفيت توان تيمي دوتيم بزرگ ايراني شده بود.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته