جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2884


زنجبيل , خواص دارويي و درماني آن


مصرف سير سبب کاهش فشار خون مي شود


نامه دانشوران


کوتاه و خواندني


 زنجبيل , خواص دارويي و درماني آن  

گياه زنجبيل يا زنجفيل يکي از گياهان دارويي است.
زنجبيل از گياه زرد رنگ داراي رگه هاي بنفش با نام علمي (officinale Zingider) بدست ميايد. اگرچه معمولا" از زنجبيل به عنوان ريشه آن گياه نام برده مي شود ولي در اصل قسمت مورد استفاده گياه ساقه متورم شده زيرزميني آن است که "ريزوم" نام دارد.
 پيشينه
زنجبيل از زمانهاي دور در چين مورد استفاده بوده وهنوز هم درطب سنتي چين نقش مهمي ايفا مي کند. در ايران قديم نيز اين گياه با نام ژنگوير شناخته شده بود و کاربرد داشت و از ايران و کشورهاي عربي به سوي غرب سفر کرد. در غرب پزشکي يوناني به نام "ديوسکوريدس" اولين بار در قرن اول ميلادي استفاده طبي زنجبيل را ثبت کرد، گرچه قرنها قبل از آن اين گياه آروماتيک از کشورهاي خاور دور به اروپا صادر مي شد، تا زمان قرون وسطي، به عنوان يک ماده اوليه آشپزي در اروپا کاملا شناخته شده بود.
امروزه اين گياه در بيشتر مناطق استوايي يافت مي شود. متخصصان طب هندي "آيورودا" از آن به عنوان داروي جهاني نام مي برند; اين امر نه تنها به خاطر خواص ضد قارچي ، ضد باکتري آن است، بلکه به خاطر اثر تسکين بخش آن بر روي دستگاه گوارش هم هست، که اينها باعث شده هنديان بيش از 2000 سال زنجبيل را مصرف کرده اند ويکي از بهترين شفا بخش هاي طبيعي براي درمان بيماري هاي مسافرت، حالت تهوع و سرگيجه در غرب مطرح کرده و برخلاف بعضي داروهاي مرسوم اين بيماري ها هيچ عوارض جانبي منفي ندارد.
در پژوهشي که در دانمارک انجام شد به 40 نفر از دانشجويان نيرو دريايي يک گرم پودر زنجبيل و به 40 نفر ديگر مقداري دارونما داده و مشاهده شد زنجبيل به مراتب در کاهش دفعات استفراغ و از بين بردن عرق سرد موثر بوده. بعضي کارشناسان، زنجبيل را براي درمان تهوع صبحگاهي دوران حاملگي توصيه مي کنند. البته لازم به تذکر است در اين خصوص هميشه با پزشک مشورت نماييد.
 ادويه اي آرامبخش
 مطالعات نشان داده اند که زنجبيل مي تواند باعث جلوگيري از تهوع ناشي از عمل جراحي و شيمي درماني شود، مطالعات باليني در لندن انجام شده نشان داد مصرف يک گرم پودر زنجبيل در جلوگيري از حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحي به اندازه داروهاي آرام بخش مرسوم موثر است. خاصيت گرم کنندگي و فعال کنندگي زنجبيل آن را به عنوان شفابخش خانگي معرفي کرده.
اگر به کشيدگي عضله دچار شده ايد، گلودرد داريد و يا از بيماري مسافرت در رنج هستيد براي خود يک تونيک زنجبيل درست کنيد و ميل نمائيد تا به قدرت شفا بخش فوق العاده آن پي ببريد. زنجبيل فوايد فراواني براي سلامتي دارد. مطلب ما درباره ساقه گرد پيچ خورده اي است که گاهي براي غذا درست کردن از آن استفاده مي شود.
زنجبيل را مي توان به آب گرم اضافه کرد و در مواقع سرمازدگي پاها را در آن قرار داد. در مواقع دندان درد مي توان آن را جويد و هنگام گلو درد از غرغره آن استفاده کرد. همچنين براي درمان سرماخوردگي آن را به آب گرم، ليمو و عسل افزود .اگر علاقه اي به استفاده از اين محلولها نداريد مي توانيد آن را پس از خرد کردن براي تسکين سردرد به ناحيه پيشاني بماليد ; روغن زنجبيل را مي توان با روغنهاي ديگر رقيق کرده و براي تسکين دردهاي ناشي از کشيدگي ماهيچه آسيب ديده روي آن ماساژ داد تا گردش خون را بهبود بخشيده و باعث تسکين درد شود."
دليل معجزه گر بودن زنجبيل اجزاي تشکيل دهنده اصلي زنجبيل شامل نشاسته، اسانسها مانند زينجيبرن (zingideren) که به زنجبيل بوي خاص ميد هد، و رزين است. به نظر ميرسد بيشتر ارزش درماني زنجبيل به واسطه ترکيبات ادويه اي آن يعني جينجرول ها (Gingerols) است که طعم تند و سوزاننده آن ناشي از آنهاست، اگرچه هنوز طرز عمل آن مشخص نيست.
کاربردهاي ديگر زنجبيل:
زنجبيل تازه را براي سرماخوردگي و آنفولانزا بکارببريد.
زنجبيل خشک شده را جهت درمان سرگيجه و تهوع مصرف کنيد.
قرص آن را براي درمان آرتريت و مشکلات گردش خون مورد استفاده قراردهيد.
توجه داشته باشيد که مصرف زنجبيل در افراد دچار زخم معده و يا زخم دوازدهه و يا هم زمان با مصرف داروهاي ضد انعقاد  که مي تواند براي رقيق شدن خون شوند - اکيدا منع شده است.همچنين در مورد استفاده از گياهان دارويي، بويژه اگر به نوزاد خود شير مي دهيد يا باردار هستيد با پزشک خود مشورت کنيد.


  مصرف سير سبب کاهش فشار خون مي شود  

محققان علوم پزشکي اعلام کردند طب جايگزين سالها از فوايد سير صحبت کرده است و اکنون همه اين فوايد از جمله خواص ضد باکتريايي ، خواص ضد قارچي و تاثير مثبت ان بر روي دستگاه قلبي عروقي مورد تاييد قرار گرفته است. به گزارش واحد مرکزي خبربه نقل از خبرگزاري رويترز از نيويورک ، گروهي از محققان امريکايي اعلام کرده اند سير قادر است با افزايش توليد ترکيبي خاص سبب شل شدن عروق شود و به اين طريق فشار خون را کاهش دهد و نيز از ايجاد لخته هاي خوني و تخريب اکسيداتيو جلوگيري کند.  دکتر ديويد کراوس متخصص فيزيولوژي از دانشگاه الاباما در برمنگام گفت : اين يافته ها به ما کمک مي کنند مکملهاي حاوي سير را به صورت بدون نسخه عرضه کنيم . بسياري از تحقيقات در باره فوايد دارويي سير بر وجود مولکولهاي پلي سولفيد موجود در ان متمرکز شده است که به نام اليسين موسوم است.  ولي بررسيها نشان مي دهند که اليسين و ديگر ترکيبات شبيه ان فقط بخشي از يک پازل هستند و ان نيز پيامي شيميايي است که هنگام متابوليزه شدن اين ترکيبات توليد مي شود. محققان دانشگاه الاباما در بررسيهاي ازمايشگاهي دريافتند که ترکيب هيدروژن سولفيد نوعي پيام شيميايي است که براي پيام رساني در سطح سلولي لازم است و سبب شل شدن عروق خنوي و افزايش فشار خون مي شود. گروه محققان ، ازمايشهاي زيادي انجام داد و در مرحله نخست عصاره سير را به دست اورد و ان را به بخشهاي کوچکي از گلبولهاي سرخ افزود. اين گلبولها بلافاصله ترکيب سولفيد هيدروژن را توليد کردند. تجارب بعدي نشان داد واکنش اين ماده شيميايي مهم به طور عمده در غشاي گلبول قرمز ايجاد مي شود و فقط بخشي از توليد اين محصول در درون سلول است. هنگامي که گروه محققان اين ترکيب را به ائورت موش تزريق کردند اين رگ بزرگ شل شد و فشار خون موش کاهش يافت.


 نامه دانشوران 


 چکيده رساله هاي دکتري دانشکده الهيات و فلسفه واحد علوم و تحقيقات
علوم قرآن و حديث
 مقدمه
ضرورت مطالعه پيشينه تحقيق به عنوان نخستين گام در تهيه و تدوين طرح هاي پژوهشي، به ويژه رساله هاي دانشگاهي، امري است بديهي که در کتاب هاي روش تحقيق بر آن تاکيد بسيار شده است. از جمله راه هاي دستيابي به سوابق تحقيق، علاوه بر مراجعه به کتاب شناسي هاي تخصصي و فهرست مقالات، مراجعه به چکيده پايان نامه ها و رساله هاي دانشگاهي است که عموما ازسوي دانشگاه ها و موسسات علمي در دسترس پژوهشگران و دانشجويان قرار مي گيرد. تهيه چکيده براي اينگونه پژوهش ها با دو هدف صورت ميگيرد:
1. ارائه اجمالي نتايج و دستاوردهاي پژوهش
 2. اطلاع رساني به منظور جلوگيري از دوباره کاري و تکرار در موسسات پژوهشي در جهت نيل به اهداف مذکور، مديريت پژوهش دانشکده الهيات و فلسفه دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم وتحقيقات، مجموعه اي از چکيده رساله هاي دکتري تا پايان 1383 را فراهم آورده است. اين مجموعه مشتمل بر چکيده رساله هاي دکتري از بدو تاسيس تا پايان 1383 است  .
ستون« نامه دانشوران» اختصاص به معرفي هر يک از اين چکيده ها خواهد داشت.

نقد و بررسي ملاکهاي گزينش قرائات قرآن (اختيارالقرا»ه)
 
موذن، عليرضا; نقد و بررسي ملاکهاي گزينش قرائات قرآن (اختيارالقرا»ه); راهنما: سيدمحمدباقر حجتي; مشاور: علي اکبر غفاري صفتعليرضا فيض; تاريخ دفاع: 317/06/29;77ص.
کليدواژه ها: قرائت قرآن، علم قرائات، قرائات معتبر، معيار انتخاب قرائت صحيح.

چکيده
سخن در نقد و بررسي ملاکهاي مختلف گزينش قرائات قرآن و يا به اصطلاح اختيار القرا»ه ميباشد.
مسلم است که در طول تاريخ، بخصوص سده هاي اوليه تاريخ اسلام، قرائات مختلفي در مورد قرآن کريم، از سوي قاريان، علماي علم قرائت و نحويون ارائه گرديده است. در اين مجموعه به دنبال آن هستيم که منشا اين قرائات را بازشناسيم و بر اساس آن، قرائات صحيح و استوار را از نادرست و بي پايه تشخيص دهيم. ارائه قرائات مزبور از سوي قاريان، بر اساس معيارهائي استوار بوده که در عرف علم قرائت، به مقياسهاي قرائي نامبردار گرديده اند.
در اين مجموعه پس از تعريف اصطلاحي قرائت، علم قرائت، اختيار القرائت و مقياس قرائي به بيان و شرح هفت مقياس مختلف بيان شده از سوي بزرگان اين علم، پرداخته شده است، که در نهايت شاهد هستيم که مقياس ابن الجزري شامل سه رکن اساسي به عنوان ماحصل يک دوره علمي تاريخي استقرار يافته است. سه رکن اين مقياس عبارتند از: صحت سند قرائت تطابق قرائت با مصاحف عثماني و تطابق قرائت با قواعد زبان عربي.
در راستاي بررسي اين ارکان و ساير مقياسهاي قرائي به بررسي علل بروز و وجود و ايجاد قرائات مختلف براي قرآن پرداختيم و ده عامل مختلف مطرح شده از سوي دانشمندان طرح و نقد و بررسي گرديده است.
با بررسي علل مزبور در ايجاد قرائات و موجه بودن يا نبودن آنها و بررسي دقيق ارکان ثلاثه و ميزان کارائي هر رکن و همچنين واقعيات تاريخي، ملاک اساسي گزينش قرائت صحيح، صرفا تواتر نقل از پيامبر(ص) مورد تاييد قرار گرفته است. بخصوص آنکه روايات شيعه بر وحدت نص قرائي مصر بوده و علماي عظام تشيع نيز بر همين اساس اظهار نظر نموده اند. در نهايت بيان گرديده قرائت عامه مسلمانان که نسلي پس از نسل قبل آمده اند، نص قرآن را به مانند جان خود حفظ نموده اند. ميليونها مسلمان حافظ صحت نقل و تواتر آن ميباشد. اما در ميان قرائات موجود به صحت تطابق روايت حفص از قرائت عاصم به عنوان مصداق برگزيده قرائي مهر تاکيد زده شده است، هر چند قرائات موجود در زمان ائمه چون قرائات سبعه نيز از سوي آن بزرگواران جواز قرائت را دريافت نموده اند.


 کوتاه و خواندني 


 سمينار ميان رشته اي " رحم جايگزين "
در تاريخ 2و3 آبان ماه برگزار مي شود

به گزارش رواربط عمومي پژوهشکده فناوريهاي نوين علوم پزشکي جهاد دانشگاهي ابن سينا ,هدف از برگزاري سمينار ,تشريح جنبه هاي مختلف مساله رحم جايگزين در حوزه هاي پزشکي , فقهي , حقوقي , فلسفه , اخلاقي , جامعه شناختي و روان شناختي , بررسي مشکلات افراد درگير در درمان با روش رحم جايگزين بررسي و اصلاح باورها و نگرش هاي موجود در ميان متخصصان و ساير افراد جامعه نسبت به درمان با روش رحم جايگزين و ارائه راهکارمناسب جهت رفع يا کاهش مشکلات درمان با روش رحم جايگزين و همچنين ايجاد بستر مناسب جهت تصويب قوانين و مقررات و ايجاد رويه هاي قضايي مي باشد. اين سمينار که سيزدهمين سمينار تخصصي پژوهشکده ابن سينا در حوزه باروري و ناباروري مي باشد، از امتياز آموزش مداوم جامعه پزشکي برخوردار بوده و در دو روز و در تاريخ 2 و3 آبان ماه 1386 در تهران و به شکل ارايه مقالات تخصصي , پوستر و سخنراني هاي جامع در قالب پانل هاي تخصصي , معرفي case و بحث هاي گروهي برگزار خواهد شد.
محل برگزاري : بزرگراه شهيد چمران , اوين , دانشگاه شهيد بهشتي , تالار امام علي (ع)
 
طراحي تلفن همراهي که با آب عمل مي کند

با طراحي يک باتري سوختي و مولد هيدروژني که با H2O کار مي کند تا سه سال آينده شاهد ورود تلفن هاي همراهي خواهيم بود که باتري آن ها با آب کارمي کنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، در نمايشگاه الکترونيکي کره، تلفن همراهي از سوي سامسونگ الکترومکانيک به نمايش درآمد که با  آب کار مي کند.
به گفته ي معاون رئيس مرکز پژوهش سامسونگ الکترومکانيک، زماني که دستگاه تلفن روشن مي شود آهن و آب با يکديگر واکنش نشان داده و گاز هيدروژن توليد مي کنند و اين گاز براي باتري سوختي فراهم شده و در آنجا با اکسيژن هوا براي توليد برق واکنش نشان مي دهد و در حالي که باتري هاي سوختي ديگر به متانول براي توليد هيدروژن نياز دارند گوشي جديد سامسونگ تنها به آب نياز دارد. باتري سوختي جديد مي تواند ده ساعت شارژ براي گوشي ايجاد کند که دو برابر باتري هاي قابل شارژ است.

 خطرناک تر بودن بيماري ام اس خانوادگي

بررسي هاي جديد محققان نشان مي دهد که نوع خانوادگي ام اس در مقايسه با نوع ديگر آن خطرناک تر است و احتمال بيشتري دارد که در نهايت موجب معلوليت بيمار شوند.  به گزارش واحد مرکزي خبربه نوشته پايگاه اينترنتي يورک الرت، نوعي از بيماري ام اس در اعضاي خانواده افراد شيوع بيشتري دارد و با آنکه نمي توان دقيقا يک ژن خاص را در بروز اين بيماري موثر دانست مي توان گفت احتمالا دسته اي از ژن ها در بروز اين بيماري نقش دارند. در موارد ديگري بيماري ام اس بدون اينکه هيچ ارتباط خانوادگي وجود داشته باشد به وجود مي آيد و اينک محققان مي گويند اين دو از نظر شدت علائم بيماري و سرنوشت بيماري با يکديگر يکسان نيستند. اين اطلاعات از طريق بررسي مغز بيماران با استفاده از ام آر آي به دست آمده است و بيش از پيش ثابت مي کنند که ويژگي هاي ژنتيک افراد در تعيين بيماري و شدت آن نقش دارند. بيماري ام اس نوعي بيماري مزمن دستگاه عصبي است که ويژگي آن بروز حمله هاي مکرر و متناوب است که در هر بار آسيب بيشتري به دستگاه عصبي وارد مي شود. اين آسيب ها در نهايت موجب فلج شدن اعضاي بدن فرد بيمار مي شوند.
 
ميزان شيوع سرطان در کشورها به سبک زندگي مربوط است

ميزان ابتلا به انواع سرطان مربوط به تغذيه نامتعادل و سبک زندگي است که از اين بين سبک زندگي ارتباط بيشتري با بروز سرطان دارد.دکتر وثوق متخصص تغذيه و رژيم درماني در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران گفت : يکي از مهمترين و موثرترين روش پيشگيري از سرطانها انتخاب رژيم غذايي مناسب است که توانايي بدن را براي انهدام سلولهاي سرطاني افزايش مي دهد، اين روش غذا درماني نام دارد و مي تواند باعث تقويت سيستم دفاعي بدن يا مانع آسيب سلولهاي بدن و پرهيز از مصرف مواد غذايي سرطان زا و تحريک بدن براي دفع اين مواد سمي از بدن شود.وي افزود: براي پيشگيري از سرطان رژيم غذايي سبک و کم چربي حاوي غذاهاي تازه و پر ويتامين و فيبر دار مثل سبزي هاي تازه و خام ، گياهان سبز و نارنجي،مثل گوجه فرهنگي،کلم،کاهو، فلفل سبز، هويج، شلغم، مواد غذايي حاوي ويتامين E. C.D.A مانند انواع مرکبات و استفاده از سويا، روغن زيتون و سير توصيه مي شود.وثوق افزود : تحقيقات مختلف نشان مي دهد،بيش از 35 درصد از سرطان ها در جهان به نوع تغذيه افراد مربوط مي شود و بيشترين علت تفاوت ها در ميزان شيوع سرطان در کشور ها به سبک زندگي مربوط مي شود . وي گفت : با پرهيز از مواد غذايي چرب به ويژه حاوي چربي هاي حيواني و اشباع شده، مصرف بيش از اندازه گوشت قرمز، نمک، سوسيس و کالباس ، پرهيز از غذاهاي سرخ کرده و داغ ، پرهيز از مصرف الکل و دخانيات و نوشابه هاي گازدار ابتلا به سرطان را کاهش مي دهد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته