جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/03 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - پنجشنبه نسخه شماره 2891

فيلم هاي آخر هفته تلويزيون
"پاپيون" مهمان آخر هفته تلويزيون مي شود


کوتاه و خواندني


  فيلم هاي آخر هفته تلويزيون
 "پاپيون" مهمان آخر هفته تلويزيون مي شود  

فيلم هاي مارتا، بن بست، خشم اژدها، حادثه، فراري، پاپيون، لنين در قطار و راز زندگي در تعطيلات آخر هفته جاري از شبکه هاي مختلف سيما روي آنتن مي رود.
فيلم سينمايي "مارتا" پنجشنبه سه آبان از شبکه يک سيما روي آنتن مي رود. اين فيلم محصول مشترک ايتاليا، آلمان، اتريش و سوئيس به کارگرداني ساندرا نتلبک، درباره مارتا زني جوان است که سرآشپز يک رستوران خوب است. او زني جدي و زندگيش تقريبا از عواطف خالي است. وقتي تنها خواهر مارتا در يک تصادف رانندگي جانش را از دست مي دهد و خواهرزاده هشت ساله او به نام لينا بي سرپرست مي ماند، مارتا تصميم مي گيرد تا پيدا شدن پدر لينا که در ايتاليا است از لينا مراقبت کند.
در اين فيلم 109 دقيقه اي مارتينا گدک، ماگزيم فورست و سرجو کاستليتو نقش آفريني مي کنند. اين فيلم در سال 2002 در جوايز فيلم اروپا نامزد دريافت جوايز بهترين بازيگر مرد و زن بود که سرجو کاستليتو جايزه بهترين بازيگر مرد را از آن خود کرد. نتلبک، کارگردان اين فيلم که متولد سال 1966 در آلمان است، در سال 2003 براي فيلم "مارتا" نامزد جايزه گويا بهترين فيلم اروپايي شد.   "بن بست" عنوان فيلم سينمايي عصر جمعه چهار آبان شبکه يک سيما است.  اين فيلم به کارگرداني رضا شالچي ساخته شده است. در اين فيلم حديث فولادوند، رامبد شکرآبي و اشکان خطيبي ايفاي نقش کرده اند. اين فيلم درباره زن و شوهري به نام هاي ناهيد و مظلوم است که با مشکلات مالي زيادي دست به گريبان هستند.
آنها در منزل قمر خانم و آقا مراد مستاجر هستند. مراد دائما آنها را به خاطر ندادن اجاره خانه سرزنش مي کند و اين در حالي است قمرخانم هميشه از حاميان آنها است. از سوي ديگر حميد برادر او نيز که مشکلات مالي دارد، به اتفاق ناهيد و مظلوم تصميم مي گيرند براي رهايي از اين وضع دست به کار شوند.
شبکه دو سيما هم براي روز جمعه چهار آبان ساعت 14 فيلم سينمايي "خشم اژدها" را در نظر گرفته تا براي بينندگان پخش کند. اين فيلم سومين فيلم مطرح رزمي بروس لي بود که خودش نقش اصلي را در آن بازي کرد و ضمنا فيلمنامه نويس، کارگردان و تهيه کننده فيلم بود. نورا ميائو، چاک نوريس، رابرت وال و اينگ سيک وانگ ديگر بازيگران اين فيلم محصول سال 1972 هستند. داستان "خشم اژدها" درباره تانگ لو است که براي کمک به يکي از دوستان خانوادگي رستوران دار خود از هنگ کنگ به رم مي رود. گانگسترها مي خواهند رستوران را بخرند و به تهديد رو مي آورند. تانگ از پس گانگسترها برمي آيد، اما رئيس مافيا دست بردار نيست و چند رزمي کار را براي مقابله با تانگ استخدام مي کند. "خشم اژدها" همچنان پرفروشترين فيلم بروس لي در خارج از هنگ کنگ است. چاک نوريس بازيگر نقش کلت در اين فيلم آن زمان قهرمان کاراته دنيا بود. او بعدها يکي از ستاره هاي رزمي فيلم هاي آمريکايي شد. زمان اين فيلم 100 دقيقه است. بروس لي سال 1940 در يک خانواده چيني در سانفرانسسيکو به دنيا آمد است. از فيلم هاي او مي توان به "رئيس بزرگ" 1971، "مشت خشم" 1972 و "بازي" 1978 اشاره کرد.
فيلم سينمايي "حادثه" هم پنجشنبه سه آبان ساعت 15:20 از شبکه سه سيما روي آنتن مي رود. اين فيلم سال 1363 به کارگرداني منصور تهراني با حضور اکبر زنجانپور، حسين عمراني، بهروز افراشته و محسن قبادي ساخته شده است. در خلاصه داستان اين فيلم آمده: تصادف دو آمريکايي با يک زن باردار باعث سقط جنين او و وارد آمدن جراحات شديد به آن زن مي شود، اما به دليل قانون کاپيتولاسيون همسر زن نمي تواند از دو آمريکايي شکايت کند و ...
شبکه سه هم جمعه چهار آبان ساعت 20:10 فيلم سينمايي "فراري" را به کارگرداني کوين هوکس پخش مي کند. داستان اين فيلم درباره دو زنداني است که از زندان فرار مي کنند. يکي از آنها مبلغ قابل توجه اي از طريق اينترنت از حساب يک شرکت برداشت کرده است. پس از فرار هم پليس و هم اعضاي شرکت به دنبال او هستند. فيلم 98 دقيقه اي "فراري" محصول سال 1996 آمريکاست و در آن لارنس فيشبرن و استفن بالدوين نقش آفريني کرده اند.
برنامه صد فيلم هم براي جمعه چهار آبان فيلم سينمايي "پاپيون" را آماده پخ ش کرده است. اين فيلم به کارگرداني فرانکلين ج. شفنر توليد سال 1973 است. دالتون ترومبو و لورنزو سمپل جونير فيلمنامه را بر مبناي رماني خود سرگذشت نامه  نوشته هانري شاري ير نوشتند و جري گلداسميت آهنگساز فيلم است. در فيلم 150 دقيقه اي "پاپيون" استيو مک کوئين، داستين هافمن، ويکتور جوري، دان گوردون، آنتوني زرب و وودروپارفري بازي کردند. در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: يک زنداني محکوم به حبس ابد به نام هانري شاري ير، معروف به پاپيون در کشتي حامل زندانيان، که آنان را به طرف جزيره گويان فرانسه مي برد، با زنداني پولداري به نام لويي دگا آشنا مي شود. در گويان، آن دو را براي بيگاري به جنگل مي فرستند و پاپيون فرار مي کند، اما دوباره دستگير و به سلول انفرادي برده مي شود و ...
فيلم تلويزيوني "لنين در قطار" در دو قسمت براي سينما چهار اين هفته و هفته آينده چهار و يازدهم آبان در نظر گرفته شده است. اين فيلم محصول مشترک ايتاليا، فرانسه، آلمان غربي و اتريش است که داميانو دامياني سال 1990 با حضور بن کينگزلي، لسلي کارون، دومينيکو ساندا و تيموتي وست ساخت.
داستان فيلم "لنين در قطار" در فوريه سال 1917 مي گذرد. در حالي که سراسر اروپا در جنگ و ويراني حاصل از آن به سر مي برد، آلمان و امپراتوري اتريش در يک طرف جنگ قرار دارند و بريتانيا، فرانسه، ايتاليا و روسيه در طرف ديگر و آمريکا تصميم دارد به زودي به طرف دوم بپيوندد. از سوي ديگر يک استاد دانشگاه به نام لنين مي کوشد رهبري فکري و سياسي کشورش را به عهده بگيرد. او دوستان و نزديکان را دعوت مي کند تا به کشور برگردند و زمام امور را به دست گيرند. آنها با موانع بسيار موفق به اين کار مي شوند و با قطاري ويژه  ماموريت را آغاز مي کنند.
شبکه تهران هم فيلم "راز زندگي" را روز جمعه چهار آبان ساعت 30:13 پخش مي کند. اين فيلم تلويزيوني را ميگل الکساندره سال 2002 به مدت 90 دقيقه ساخت. در اين فيلم تلويزيوني که محصول آلمان است، دزيره نوسبوش، گونتر ماريا هالمر، انريکو موتي و يني ديملينگ بازي کردند.
در خلاصه داستان اين فيلم آمده: دکتر کاترينا کلوگه، پشت کامپيوتر مشغول کار است و در حين کار، تلفني با دختر کوچک و شوهرش صحبت مي کند. ناگهان گروهي مهاجم وارد محل کارش مي شوند و با خوراندن ماده اي مخدر او را بيهوش مي کنند و مدارک مهم مربوط به آخرين آزمايش هايش را مي ربايند و ...


 کوتاه و خواندني 


شخصيت رضا شبيه رحمان "قدمگاه" بود
بازيگر نقش رضا در فيلم سينمايي "خدا نزديک است" جذابيت اصلي اين نقش را نزديکي آن به شخصيت رحمان در فيلم سينمايي "قدمگاه" عنوان کرد.  بابک حميديان در گفتگو با مهر درباره نقش خود در فيلم "خدا نزديک است" ساخته علي وزيريان گفت: "نقش رضا از آن جهت برايم جذاب بود که آن را خيلي نزديک به کاراکترم در فيلم "قدمگاه" مي ديدم. در واقع دوست داشتم اين نقش را به گونه اي بازي کنم که شبيه آن نشود، بنابراين بايد روي مرزي باريک حرکت مي کردم که به ورطه تکرار نيفتم و همه تلاشم را به خرج دادم تا نتيجه چيزي شود که مي بينيد."وي درباره چگونگي رسيدن به نقش رضا گفت: "چنين شخصيتي را نديده ام و درآوردن چنين نقشي تمام و کمال به تخيل بازيگر بستگي دارد، به همين منظور من براي اين شخصيت در ذهنم تاريخ تولد، خاطره و ... طراحي کردم تا او را بشناسم و باورش کنم. من در جامعه شخصيتي مثل رضا نديده ام و دليل آن کاملا روشن است. ما آنقدر در جريان زندگي ماشيني گير کرده ايم که ديگر آدم هايي مثل رضا به نظرمان نمي آيد." بازيگر "خدا نزديک است" در پايان با انتقاد از عکس ها و پوسترهاي فيلم تصريح کرد: "متاسفانه در پوسترها و آفيش هاي فيلم از عکس هايي استفاده شده که گوياي شخصيت رضا نيست. رضا همانطور که در فيلم با او آشنا مي شويم، فردي دلپاک است که عقل معاش ندارد و ديوانه نيست. در صورتي که هر کس عکس هاي فيلم را در بيلبوردها يا آفيش ها ببيند گمان مي کند رضا يک ديوانه است."بابک حميديان هم اکنون سرگرم بازي در فيلم "ريسمان باز" به کارگرداني مهرشاد کارخاني است. او علاوه بر اين، فيلم سينمايي "خاک آشنا" به کارگرداني بهمن فرمان آرا را در مرحله فني دارد.
 
آثار مسين و برنزين ((ساعي آريان)) در فرهنگسراي نياوران
مولانا و شمس تبريزي در قلم زني هاي ايراني عرفاني
نمايشگاه قلم زني هاي ((ساعي آريان)) که ريشه هاي ايراني عرفاني دارد از امروز چهارشنبه دوم آبان 86 در نگارخانه شماره دو فرهنگسراي نياوران داير مي شود.اين نمايشگاه تا هشتم آبان 86 در نگارخانه شماره دو فرهنگسراي نياوران داير خواهد بود و علاقمندان مي توانند هرروز از ساعت 10 تا 19 از آن ديدن فرمايند.
 استاد معماري دانشگاه سوره: بنايي که در حوزه هنري قرار گرفته يادگير نيست و قدمت آن حتي به چهل سال نيز نمي رسد
امير محمدخاني, مدرس رشته معماري دانشگاه سوره در واکنش به خبر تخريب بنايي که از سوي بعضي رسانه ها به بادگير و آب انار قديمي حوزه هنري مرسوم شده است با بيان اين مطلب به واحد خبر حوزه هنري گفت: اين نما به دلايل بسيار واضحي بادگير نيست و نه تنها هيچ مشخصه تاريخي و ويژگي معماري ندارد بلکه نمونه هاي آن در هر مجتمعي ديده مي شود.
اين استاد در پايان تاکيد: با توجه به اهميت حفظ ميراث فرهنگي کشور براي آن که حساسيت خبرنگاران نسبت به اين مسئله مورد شک و ترديد قرار نگيرد بهتر بود خودشان از محل بازديد مي کردند چون تشخيص قدمت و کاربرد اين بنا» براي افراد بدون تخصص هم امکان پذير است.
 طي امروز و فردا 13 نمايش صحنه اي جشنواره تئاتر رضوي مورد بازبيني قرار مي گيرد
طي امروز و فردا13 نمايش صحنه اي پنجمين جشنواره تئاتر رضوي مورد بازبيني قرار مي گيرد.
به گزارش رولبط عمومي پنجمين جشنواره سراسري تئاتر رضوي امروز و فردا نمايش هاي صحنه اي تئاتر رضوي توسط هياتي مرکب از آقايان ايرج راد, دکتر فرشيد ابراهيميان و دکتر حميد رضا افشار بازبيني مي شود.گفتني است پنجمين جشنواره سراسري تئاتر رضوي از 20 تا 25 آبان ماه سال جاري در شهرهاي تهران و بجنورد برگزار مي شود.


 حضور فيلمسازان کشورهاي مسلمان در جشنواره فيلم کوتاه
اتحاديه فيلمسازان کوتاه کشورهاي مسلمان با 12 فيلم در بيست و چهارمين جشنواره ملي و دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران حضور دارد.
روابط عمومي جشنواره اعلام کرد، ايران با هشت فيلم، ترکيه، قرقيزستان، تونس و فلسطين هر کدام با يک فيلم در بخش بين الملل جشنواره حضور دارند. اتحاديه فيلمسازان کوتاه کشورهاي مسلمان شهريورماه 86 تاسيس شد و مقر دائمي آن در ايران است. امسال اولين اجلاس اتحاديه با حضور 17 کشور ايران، فلسطين، افغانستان، بوسني و هرزگوين، قزاقستان، کويت، قرقيزستان، لبنان، پاکستان، قطر، سودان، سوريه، تاجيکستان، تونس، ترکيه، امارات متحده عربي و ازبکستان در موزه سينما و با حضور مسئولين و مديران سينمايي کشور برگزار شد.بيست و چهارمين جشنواره ملي و دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران 22 تا 27 آبان ماه 86 در تهران برگزار مي شود.
   13 نمايش صحنه اي جشنواره رضوي بازبيني مي شوند
طي امروز و فردا 13 نمايش صحنه اي پنجمين جشنواره تئاتر رضوي مورد بازبيني قرار مي گيرد.
روابط عمومي جشنواره اعلام کرد در اين دو روز هيئتي متشکل از ايرج راد، فرشيد ابراهيميان و حميدرضا افشار نمايش هاي صحنه اي جشنواره را بازبيني مي کنند."يورت" داود زارع، "رستگاري در شب دور" سپيده نظري پور، "عاشقانه تا هشت بشمار" مريم عبدلي، "نور هشتم"  جواد روشن، "زائر سراي رضا" امير آتشاني، "باب المراد" داود فتحعلي بيگي، "خانم" آرش عباسي، "بازگشت" کيومرث مرادي، "ياهو پرپا" فرشاد منظوفي نيا، "مثنوي پدر" علي اصغر راسخ راد، "عاشقانه تا هشت بشمار" سعيد نجفيان، "کارتون دارم آقا جون"  سيد عظيم موسوي و "جاثليق" رسول نقوي، نمايش هايي هستند که قرار است مورد بازبيني قرار گيرند.پنجمين جشنواره سراسري تئاتر رضوي از 20 تا 25 آبان در شهر هاي تهران و بجنورد برگزار مي شود.
  دو فيلم از رسول زاده در جشنواره فيلم کوتاه تهران
بهزاد رسول زاده با دو فيلم مستند "طبيعت فردا" و "سراب" در جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران حضور دارد. روابط عمومي جشنواره اعلام کرد، اين فيلمساز امسال با اين دو فيلم مستند در بخش مسابقه نگاه ملي بيست و چهارمين جشنواره ملي و دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران شرکت مي کند.رسول زاده کار فيلمسازي را در انجمن سينماي جوانان ايران/دفتر تالش آغاز کرد و فيلم هايي مانند "پنجره"، "خاک خيس"، "نگاتيو"، "طلوع روز" و "اعتراف" از آثار اوست. "سراب" که مذت زمان آن 18 دقيقه است، با نگاهي به زندگي بچه هاي مرزنشين ساخته شده و از ديگر عوامل آن مي توان به بهزاد رسول زاده نويسنده، تصويربردار و تدوينگر، امير شکري صدابردار و مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي به عنوان تهيه کننده نام برد. "طبيعت فردا" نيز درباره قطع درخت هايي گنبل و جايگزيني درخت هاي مصنوعي است. از ديگر عوامل اين فيلم مي توان به بهزاد رسول زاده نويسنده، تدوينگر، صدابردار و تصويربردار نام برد.بيست و چهارمين جشنواره ملي و دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران 22 تا 27 آبان ماه در تهران و به طور همزمان در هفت استان کشور برگزار مي شود.
  دو فيلم کوتاه ازآبادان برترين فيلم جشنواره فيلم کوتاه خوزستان راکسب کرد
مسوول انجمن سينماي جوان آبادان گفت: دو فيلم کوتاه از آبادان برترين فيلم جشنواره فيلم کوتاه خوزستان را از آن خود کردند. "مجيد عيداني" سه شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: فيلم "پرده دزدي" با کارگرداني "ايمان برقشي" بهترين فيلم تجربي و فيلم "پايان" به کارگرداني "مجيد عيداني" نيز جايزه بهترين تدوين را گرفت. وي اضافه کرد: فيلم "پرده دزدي" يک فيلم تجربي است و ساختار سينمايي و داستاني ندارد و بر گرفته از يک تجربه جديد است. عيداني اظهار داشت: خلاصه داستان فيلم "پايان" در ارتباط با مردي که از سفر بر مي گردد و نسبت به همسرش سو» ظن پيدا مي کند، مي باشد. وي ادامه داد: نسخه اي از اين دو فيلم کوتاه براي شرکت در جشنواره فيلم کوتاه به تهران فرستاده شد. قابل ذکر است جشنواره فيلم کوتاه خوزستان از  مهر ماه تا  مهرماه در شهر اهواز برگزار شد که شش فيلم کوتاه از شهر آبادان شرکت داشتند که از اين تعداد دو فيلم جايزه برترين را گرفتند.
  توزيع کننده فيلم آنگ لي:  اسکار ناعادلانه عمل کرد
رئيس فوکوس فيچرز از تصميم آکادمي علوم و هنرهاي سينمايي در نپذيرفتن "هوس، احتياط" آنگ لي به عنوان نماينده تايوان در اسکار بخش بهترين فيلم غيرانگليسي زبان ابراز شگفتي کرد.
 اسکرين ديلي اعلام کرد جيمز شاموس در اين باره گفت: "من مطمئن هستم در پس هر تصميمي که آنها مي گيرند، يک منطق باستاني و قابل احترام وجود دارد، اما ما اينجا آشکارا با فيلمسازي در سطح جهاني رو به رو هستيم که فيلمي به زبان غير انگليسي مي سازد و جوهره و اوج يک فرهنگ را به تصوير مي کشد." توزيع کننده فيلم "هوس، احتياط" افزود: "اين فيلم شايد همين الان نيز به عنوان بزرگترين و مهم ترين فيلم تاريخ تايوان مطرح شده باشد. چيزي که آکادمي مي گويد اين است که يک فيلمساز جهاني مانند لي نمي تواند براي بيان آنچه مي خواهد گروه مورد نظر خودش را انتخاب کند."


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته