جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران شنبه نسخه شماره 2892


تحويل سوخت نيروگاه بوشهر6ماه قبل از راه اندازي


سولانا: از طرف اتحاديه اروپا با ايران گفتگو مي کنم نه 1+5


عضويت نخستين زن ايراني درمجلس اعيان انگليس

واشنگتن به صورت يکجانبه تحريم هاي جديد اعمال کرد;
هشدار چين و روسيه درباره عواقب تحريم هاي ايران

لاريجاني پس از بازگشت ازاروپا خبر داد;
پيشنهاد ايده هاي جديد از سوي سولانا و پرودي به ايران


باهنر: نرخ تورم در حال حاضر قابل دفاع نيست


کروبي: کسي نمي تواند خاتمي را درجريان اصلاحات ناديده بگيرد


ميز خبر


غير رسمي


کوتاه و خواندني

آفرينش منتشر کرد
اسامي پذيرفته شدگان 21 رشته دکتراي تخصصي دانشگاه آزاد اسلا مي


  تحويل سوخت نيروگاه بوشهر6ماه قبل از راه اندازي 

گروه سياسي: معاون اول نخست وزير روسيه با تاکيد براينکه نيروگاه بوشهر تحت نظارت کامل آژانس بين المللي انرژي اتمي کار خواهد کرد، گفت: سوخت هسته اي نيروگاه اتمي بوشهر، شش ماه پيش از راه اندازي اين نيروگاه تحت نظارت کامل آژانس به ايران تحويل داده خواهد شد.  سرگئي ايوانف روز پنجشنبه در "آنگارسک" واقع در منطقه سيبري روسيه گفت: بازرسان و نمايندگان آژانس بين المللي انرژي اتمي، سوخت نيروگاه اتمي بوشهر را در روسيه مهر و موم کرده و در ايران نيز دوربين هايي کار گذاشته خواهد شد که بر روند استفاده از اين سوخت نظارت مي کند. به گفته وي حتي اگر اين دوربين ها به مدت يک ثانيه هم متوقف شوند، نقض مقررات تلقي خواهد شد، ضمن آنکه پسماند سوخت مصرف شده نيز بطور کامل به روسيه منتقل مي گردد. به گزارش ريانووستي، ايوانف بار ديگر به آنچه "مناقشه مالي با ايران بر سر پرداخت هاي هزينه ساخت نيروگاه" مي خواند اشاره کرد و گفت: زمان ارسال نخستين محموله سوخت نيروگاه بوشهر، به حل وفصل اين مناقشه بستگي دارد. مقامات کشورمان بارها گفته اند: هزينه هاي ساخت اين نيروگاه را بر اساس زمانبندي توافق شده ميان طرفين به پيمانکار روسي پرداخت شده و تاخيرهاي پيمانکار براي تکميل کردن نيروگاه را ناشي از "فشارهاي سياسي" ارزيابي کرده اند. "سرگئي ايوانف" در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد ادعاي اخير "ايهود اولمرت" نخست وزير رژيم صهيونيستي مبني براينکه "روسيه قول داده سوخت هسته اي نيروگاه بوشهر را به ايران تحويل ندهد"، گفت: قصد ندارد سخنان رهبران ديگر کشورها را تفسير کند. يک روزنامه اسراييلي ادعا کرده بود: "ايهود اولمرت" طي سفر به مسکو از "ولاديمير پوتين" رييس جمهوري روسيه قول گرفته تا سوخت هسته اي نيروگاه بوشهر را به ايران تحويل ندهد. دستيار رييس جمهوري روسيه روزپنج شنبه با اشاره به اين ادعا تاکيد کرد اين کشور به تمامي تعهدات خود در قبال ساخت نيروگاه اتمي بوشهر و تامين سوخت آن عمل مي کند. دفتر نخست وزير رژيم صهيونيستي ني ديروز خبر رسانه هاي اسراييلي را در مورد اينکه "ايهود اولمرت" نخست وزير رژيم صهيونيستي در جريان سفر به مسکو وعده  روسيه در خصوص عدم صدور سوخت هسته اي به ايران را دريافت کرده است، تکذيب کرد. به گزارش پايگاه اينترنتي ريانووستي روسيه، اين خبر در رونامه "هاآرتص" به نقل از سخنراني اولمرت در ديدار با جامعه يهوديان انگليسي گزارش شده بود. دفتر ايهود اولمرت به درخواست خبرگزاري نووستي، با بررسي دوباره اين سخنراني، بخشي از آن را که اولمرت به نوعي "به وعده  روسيه" اشاره کرده است، تکذيب کرد. دفتر مطبوعاتي نخست وزير رژيم صهيونيستي به نقل از نوار ضبط شده  سخنراني اولمرت اين گونه گزارش داده بود: "من مي توانم يکي از موضوعات ديدار هفته گذشته با "ولاديمير پوتين" رييس جمهور روسيه را فاش کنم. روسيه هنوز درمورد اين که آيا سوخت هسته اي را به ايران تحويل بدهد يا نه، تصميم نگرفته است." اين درحالي است که روزنامه هاآرتص به گونه  اي جنجال برانگيز سخنان اولمرت را منتشر کرد. اين روزنامه نوشته بود: "روسيه به عدم تحويل سوخت هسته  اي به ايران تصميم گرفته است." نيروگاه بوشهر که توسط روسيه در حال ساخت است، ابتدا قرار بود در سال  1999ميلادي به بهره برداري برسد ولي به دلايل مختلف اين امر هنوزمحقق نشده است.


  سولانا: از طرف اتحاديه اروپا با ايران گفتگو مي کنم نه 1+5  

گروه سياسي: خاوير سولانا اعلام کرد: اميدوار است انتصاب مذاکره کننده هسته  اي جديد ايران گفت وگو با تهران بر سر برنامه هسته  اي اين کشور را پيچيده نسازد.  به گزارش خبرگزاري فرانسه، خاوير سولانا، رييس سياست اتحاديه اروپا روز سه شنبه براي اولين بار در رم با سعيد جليلي مذاکره کننده جديد هسته اي ايران ديدار کرد اما اظهار کرد که در واقع اين علي لاريجاني، دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي ايران بود که رياست گفت وگوها را بر عهده داشت.سولانا روز پنج شنبه در بروکسل به خبرنگاران گفت: اميدواريم وضعيت جديد مسايل را که به قدر مشکل هستند پيچيده نکند. خبرگزاري فرانسه افزود: پس از آنکه لاريجاني از سمتش استعفا کرد سعيد جليلي به عنوان دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران منصوب شد. با اين حال به گفته سولانا، لاريجاني که در مذاکرات رم حضور داشت بسيار فعال تر از جانشينش بود. رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: لاريجاني رياست تيم طرف ايراني را به عهده داشت. اين چيزي است که مي توانم به شما بگويم. سولانا در رم به نمايندگي از پنج عضو دايم شوراي امنيت متشکل از انگليس، فرانسه، روسيه، چين و آمريکا به همراه آلمان با نماينده ايران مذاکره کرد.  همچنين به گزارش "ورميا نوواستي" خاوير سولانا در مصاحبه اي با اين روزنامه متذکر شد که وي نه از سوي "گروه 1+5"، بلکه به نام اتحاديه اروپا موظف به انجام مذاکرات گسترده با ايران مي باشد و تمايل برخي کشورها در تشديد تحريم ها بر ضد تهران و يا امکان استفاده از عمليات نظامي در اصول مورد نظرش نمي گنجد. وي گفت: اگر ايران براي جلب اعتماد دوباره جامعه جهاني تلاش کند، اروپا روابط کاملا تازه اي با اين کشور از سر خواهد گرفت. مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در اين مصاحبه ضمن تشريح روابط روسيه و اتحاديه اروپا در سوالي در رابطه با چگونگي روند مذاکراتش با مقامات ايران با توجه به مواضع سرسختانه کشورهاي غربي خاطر نشان ساخت:"از من خواسته شده است که به نام اتحاديه اروپا به مذاکره با ايران بپردازم و نه از طرف "گروه 1+5"، يعني فرانسه، آلمان، انگلستان، آمريکا، روسيه و چين، بعنوان ميانجيان بين المللي در حل و فصل مسئله هسته اي ايران. ما دو اصل را در برخورد خود با ايران در نظر داريم: از يک سو بر اين کشور فشار وارد کنيم، از جمله از طريق اعمال تحريم ها، البته از سوي شوراي امنيت سازمان ملل و در صورت عدم انجام درخواست هاي اين شورا از طرف تهران و از سوي ديگر مذاکرات گسترده اي را با مقامات ايران از سر بگيريم." سولانا تاکيد کرد: "برخورد ما بايد به گونه اي باشد که به ايران ثابت کنيم، اگر اين کشور قصد نداشته باشد اعتماد جامعه جهاني در خصوص صلح آميز بودن اهداف خود در توسعه برنامه هسته اي را بار ديگر بدست آورد، ما حاضر هستيم به سمت اعمال تحريم هاي شديد تر روي آوريم که بشدت روي اقتصاد ايران تاثير خواهد گذاشت." به گفته وي، "البته اگر ايران روي جلب اعتماد جامعه بين الملل کار کند، ما مذاکراتي را با تهران خواهيم داشت که نه تنها مسئله هسته اي اين کشور را حل و فصل نمايد، بلکه روابط کاملا تازه اي بين اروپا و ايران بوجود آورد که شامل همکاري هاي نزديک در عرصه اقتصادي، فن آوري و سياسي خواهد بود." خاوير سولانا همچنين روابط با روسيه را بعنوان بزرگترين و مهمترين همسايه اتحاديه اروپا براي اين سازمان بسيار حائز اهميت ارزيابي دانسته و بر ضرورت مشارکت استراتژيک و تقويت همکاري هاي دو طرف تاکيد کرد.


  عضويت نخستين زن ايراني درمجلس اعيان انگليس 

ايرنا: يک استاد مطالعات زنان در دانشگاه "يورک" در انگليس به عنوان نخستين بانوي ايراني به عضويت مجلس اعيان اين کشور درآمد. پروفسور "هاله افشار" که به عنوان نماينده مستقل و جداي از روابط احزاب سياسي به عضويت مجلس لردها برگزيده شده، دومين ايراني عضو اين مجلس محسوب مي شود.  پيش از اين بانوي ايراني که اينک "بارونس افشار" ناميده مي شود، لرد "ديويد (داوود) آليانس" نخستين ايراني بود که به عضويت مجلس اعيان درآمده بود. هاله افشار دکتراي خود را از دانشگاه کمبريج دريافت کرده و پيشتر از دربار انگليس لقب تشريفاتي "او.بي.اي" را که مخصوص نخبگان اين کشور است، دريافت کرده بود. بارونس افشار به خصوص در شش سال اخير و پس از حملات  11سپتامبر در آمريکا، يکي از فعالان مدافع حقوق مسلمانان و اقليت هاي قومي و نژادي در انگليس و منتقد پي گير سياست هاي اين کشور و آمريکا بوده است. پروفسور افشار که دختر دکتر "حسن افشار" از روساي پيشين دانشکده حقوق دانشگاه تهران است، اکنون رييس و بنيانگذار دپارتمان مطالعات زنان در دانشگاه يورک و مشاور دولت انگليس در ارتباط با مسايل زنان مسلمان و مقررات و حقوق اسلامي مي باشد. کرسي هاله افشار در مجلس اعيان انگليس جز» کرسي هايي است که به پيشنهاد مردم عادي و سواي سهميه احزاب سياسي و دولت اختصاص مي يابند. پروفسور افشار پس از انتخاب به عضويت مجلس اعيان در گفت وگو با "نوز" نشريه داخلي دانشگاه يورک ضمن اعلام شگفتي از اين انتخاب گفت: مانند گذشته براي احقاق حقوق اقليت ها و زنان خواهم کوشيد. بارونس افشار مولف بيش از  15کتاب دانشگاهي در موضوعات مختلف جامعه شناسي و مطالعات زنان است. برخي از آثار منتشر شده اين بانوي ايراني عبارتند از: "اسلام و فمينيسم، مطالعه موردي ايران"، "تصوير جهان سومي از زنان و ناتواني"، "توسعه زنان و جنگ"، "ديناميسم هاي نژاد و جنسيت"، "زنان ايراني و دفاع آنان از اسلام"، "زنان، توسعه و نجات در جهان سوم" و "زنان، جهاني شدن و متلاشي شدن در جهان در حال توسعه".  او همچنين آثاري با عناوين "زنان در خاورميانه: تعابير، واقعيات و کشاکش آنان براي آزادي"، "زنان در مراحل آخر زندگي"، "زنان، دولت و ايدئولوژي: مطالعاتي در آفريقا و آسيا"، "زنان، فقر و ايدئولوژي"، "زنان، کار و ايدئولوژي در جهان سوم"، "زنان و سياست در جهان سوم" و "زنان و سياست هاي اصلاحي در جهان سوم" منتشر کرده است.


 واشنگتن به صورت يکجانبه تحريم هاي جديد اعمال کرد;
 هشدار چين و روسيه درباره عواقب تحريم هاي ايران 

 گروه سياسي: اعمال تحريم هاي يکجانبه ايالات متحده آمريکا عليه ايران با واکنش انتقادي مقامات روسي و چيني روبرو شد.به گزارش مهر، وزراي امورخارجه و خزانه داري آمريکا روز پنجشنبه تحريم هاي جديدي را عليه 20 شرکت و شخصيت نظامي وغيرنظامي ايران و نيز سه بانک دولتي و سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اعلام کردند.مقامات روسي و چيني پس از اعلام خبر اقدامات يکجانبه آمريکا با هشدار به مقامات کاخ سفيد در خصوص اعمال تحريم هاي يکجانبه عليه ايران آن هم در زماني که مذاکرات درباره پرونده هسته اي کشورمان در جريان است، اعلام کردند; تهديد تهران به تحريم موجب وخيم تر شدن اوضاع پرونده هسته اي اين کشور خواهد شد. در همين راستا، ولاديمير پوتين در آستانه اجلاس سران اتحاديه اروپا و روسيه در ليسبون بر وجود اختلاف ميان مسکو و آمريکا در مورد تشديد تحريم هاي ايران تاکيد کرد و گفت: تهديد کردن ايران به تحريم هاي جديد و يا اقدام نظامي بيهوده است.  به گزارش خبرگزاري فرانسه از پرتغال، رئيس جمهور روسيه پس از ملاقات با کاواکو سيلوا، رييس جمهوري پرتغال،در مصاحبه اي با خبرنگاران، در مورد ايران با انتقاد از کشورهاي غربي، تاکيد کرد: تهديد ايران به تحريم موجب وخيم تر شدن پرونده هسته اي ايران مي شود. وي در اشاره به تهديدهاي آمريکا و برخي از کشورهاي اروپايي از جمله انگليس و فرانسه بر ضد ايران، گفت:" چرابايد اوضاع را وخيم کرد، در بن بست قرار داد و به تحريم يا اقدام نظامي تهديد کرد." پوتين خطاب به کشورهاي غربي گفت:" شما مي توانيد مانند ديوانه ها تيغ برداريد و بدويد. اما اين بهترين روش براي حل مساله نيست." وي با اشاره به نمونه مذاکرات هسته اي با کره شمالي تاکيد کرد:" از راه هاي مسالمت آميز تقريبا مي توان به راه حل رسيد." پوتين خاطر نشان کرد که روسيه مخالف نقض قوانين بين المللي درباره منع گسترش سلاح هسته  اي و ساير انواع سلاح کشتار جمعي است. رييس جمهور روسيه خاطرنشان کردکه در زمان ديدارش از تهران بر چنين موضعي نيز تاکيد شده است.وي افزود: به ويژه که اين در سندي که به امضاي سران تمامي کشورهاي حاشيه درياي خزر و از جمله ايران رسيد، قيد شده است. رئيس جمهوري روسيه روز پنجشنبه براي شرکت در اجلاس سران اتحاديه اروپا و روسيه وارد ليسبون شد.
هشدار چين درباره عواقب تحريم ها
همچنين وزارت امور خارجه چين ديروز به آمريکا هشدار داد که تحريم هاي جديد اين کشور عليه ايران با وجود تلاش جامعه بين المللي براي حل صلح آميز موضوع هسته اي ايران، مي تواند سبب وخامت تنش ها در اين زمينه شود. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، وزارت امورخارجه چين ديروز در بيانيه کوتاهي اعلام کرد: چين همواره اعتقاد دارد که تحريم ها نبايد در روابط بين المللي اعمال شوند. گفتگو و مذاکره بهترين رويکرد براي حل مسئله هسته اي ايران است.در ادامه اين بيانيه آمده است : اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران در زماني که جامعه بين المللي و مقام هاي ايراني سخت در تلاش براي يافتن راه حلي براي مسئله هسته اي ايران هستند، فقط مي تواند اوضاع را پيچيده تر کند.کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا روز پنجشنبه خبر داد که واشنگتن تحريم هاي جديدي را عليه ايران به ويژه عليه سه بانک دولتي(ملي، صادرات و ملت)، سپاه قدس و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در نظر گرفته است. در همين حال، خبرگزاري نووستي به نقل از شان مک کورمک، سخنگوي وزارت امور خارجه  آمريکا گزارش داد: کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا بعد از اعلام تحريم ها (يک جانبه  آمريکا عليه ايران) در مورد اين موضوع با سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه صحبت کرد. وي ياد آور مي شود که قبل از اعمال تحريم ها عليه سه بانک ايراني و سپاه قصد داشتند که دولتمردان کاخ کرملين را در جريان تحريم ها قرار دهند که با مشکلاتي مواجه شده اند.مک کورمک همچنين به اختلاف نظر درباره روش هاي آمريکا، روسيه و چين درقبال حل مساله  هسته  اي ايران اعتراف اما تاکيد کرد که همه با يک مساله موافقند مبني بر اينکه " ايران نبايد به فن آوري هايي دسترسي داشته باشد که به اين کشور اجازه ساخت سلاح هسته  اي را بدهد". نيکلاس برنز، معاون وزير امور خارجه آمريکا نيز در گفتگو با خبرنگاران تاکيد کرد که فعلا از واکنش روسيه در خصوص تحريم جديد عليه ايران اطلاعي ندارد. وي گفت: آنها ممکن است موافق و يا مخالف باشند. در عين حال وي تاکيد کرد که روسيه و چين سياست خود را درقبال ايران اجرا مي کنند، آنها روابط ديپلماتيک دارند و به اين کشور سلاح مي فروشند و روسيه هم در احداث نيروگاه بوشهر شرکت مي کند. برنز گفت: ما با فروش سلاح مخالفيم اما هيچ گاه روسيه و چين را متهم نکرديم که آنها خارج از چارچوب مذاکرات عمل مي کنند. همزمان با اين تحولات در خصوص پرونده هسته اي ايران، وزير دفاع آمريکا برنامه ريزي نظامي اين کشور براي حمله به ايران را اقدامي عادي خواند. به گزارش خبرگزاري رويترز، رابرت گيتس که روز پنجشنبه با خبرنگاران صحبت مي کرد در پاسخ به سوالي درباره  برنامه ريزي آمريکا براي اقدام نظامي عليه ايران گفت: من اين را امري توصيف عادي مي کنم. رويترز افزود: طرح هاي پنتاگون براي صدها سناريوي احتمالي که ممکن است نيروي نظامي را شامل شود از عمليات هاي تهاجمي گرفته تا پاسخ به فجايع را شامل مي شود. گيتس افزود: تمرکزي که ما همگي داريم مبتني بر استفاده از فشار ديپلماتيک و تحريم هاي اقتصادي براي متقاعد کردن دولت ايران به اين مساله است که آنها منزوي شده اند و لازم است از سياست ها و جاه طلبي هاي شان دست بردارند. هم چنين به گزارش شبکه  خبري بلومبرگ گيتس با ادعاي نزديک بودن ارزيابي روسيه و آمريکا درباره ايران مدعي شد: وقتي در روسيه بودم، روشن بود که روس ها ايران را تهديدي امنيتي در نظر مي گيرند. اختلاف فقط درباره  اين است که موشک هاي آنها احتمالا چه زماني چنين بردي خواهند داشت.  در تحولي ديگر، سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در واکنش به تحرکات ضد ايراني مقامات کاخ سفيد درباره تحريم نهادهاي نظامي ومالي ايران، اظهار داشت: سياست هاي خصمانه آمريکا عليه ملت شريف و نهادهاي مردمي و قانوني جمهوري اسلامي ايران مغاير با موازين بين المللي، فاقد ارزش و اثر و همچون گذشته محکوم به شکست است. سيدمحمد علي حسيني تصريح کرد: اتخاذ اينگونه تصميمات از سوي دولتي که خود توليدکننده سلاح هاي کشتار جمعي و غيرمتعارف است و گروهک هاي تروريستي بسياري را ايجاد و آنان را تحت حمايت خود قرار داده نمي تواند اختلالي در راه پيشرفت، توسعه و آباداني ملت ايران و موسسات مشروع کشورمان بوجود آورد. وي افزود: رويکردهاي فرافکنانه و اتهامات مضحک مقامات آمريکايي نمي تواند ناجي دولت مردان آن کشور از بحران خود ساخته آنان در عراق باشد.


  لاريجاني پس از بازگشت ازاروپا خبر داد;
 پيشنهاد ايده هاي جديد از سوي سولانا و پرودي به ايران 

 گروه سياسي: علي لاريجاني نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي امنيت ملي و سعيد جليلي دبير اين شورا که براي مذاکره با مسئولان اروپايي به ايتاليا و آلمان سفر کرده بودند ديروزپس از سفر 4 روزه به تهران برگشتند.لاريجاني و جليلي ديروز به محض ورود به فرودگاه مهر آباد در جمع خبرنگاران به تشريح ابعاد مذاکرات خود در رم و هامبورگ پرداختند.علي لاريجاني در پايان سفر چهار روزه به اروپا و مذاکره با طرف هاي اروپايي اين مذاکرات را مثبت وسازنده دانست و ابراز اميدواري کرد، با توجه به مجموعه اقدامات مثبت  ايران و اژانس ، طرف هاي مقابل رفتاري از خود نشان ندهند که ايران مجبور شود مسير ديگري را انتخاب کند . نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه ديدگاه هاي طرف هاي ايراني و اروپايي در مذاکرات هسته اي به هم نزديک شده است، گفت : طرف هاي اروپايي از ما مي خواستند تا به مواضع شرورانه آمريکا توجه نکنيم . لاريجاني محور مذاکرات خود و سعيد جليلي با طرف هاي اروپايي را حوزه مسئله اتمي و نحوه همکاري هاي ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي عنوان کرد و گفت: بر حسب نوع درخواست ها مسائل متفاوت از جمله مسائل منطقه که شرايط حساسي را هم دارد مورد گفتگو قرار گرفت.دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي ادامه داد : همانطور که قبلا هم اعلام شده بود بنا شد مسير مذاکره با آقاي سولانا در اواخر نوامبر پيگيري شود. وي تاکيد کرد : اميدواريم با توجه به مجموعه اقدامات مثبتي که ايران در تعامل خود با آژانس بين المللي انرژي اتمي داشته طرف هاي مقابل رفتاري از خود نشان ندهد که ايران به انتخاب راه ديگري مجبور شود.لاريجاني همچنين با اشاره به مواضع غير سازنده  مسئولان آمريکايي درباره اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران، گفت : برخي از اين مواضع نشان مي دهد که اينها در پي دردسرسازي هستند و علي رغم تقدير وتشکر کشورهاي مختلف و حتي 1 +5 از همکاري ايران با آژانس که در بيانيه آنها نيز منعکس شد آمريکا رفتاري يک جانبه در خصوص برخي فعاليت هاي اقتصادي ايران نشان مي دهد.وي ادامه داد : اينها با رفتار خود چنين "گرا" مي دهند  که چه ايران با آژانس همکاري کند و چه نکند فرقي ندارد و چنانچه اين " گرا " صحيح باشد بايد انتظار ديگري را از ايران داشته باشند.دبيرسابق شوراي عالي امنيت ملي با تاکيد بر لزوم پيگيري مسئله هسته اي کشورمان با صبر و حوصله، گفت : برخي طرف هاي اروپايي دراين سفر توصيه هايي داشتند و از ما مي خواستند تا به اين مواضع شرورانه توجه نکنيم .وي در پاسخ به سئوال خبرنگاري درباره حضورش در مذاکرات آتي به همراه جليلي گفت : البته اين موضوع به خواست آقاي جليلي بستگي دارد.لاريجاني در پاسخ به اين سئوال که آيا از پرونده هسته اي به طور کلي جدا مي شود؟ گفت : خير بنده همچنان به عنوان نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي امنيت ملي حضور خواهم داشت.وي  در پاسخ به سئوال ديگري درباره دليل اصلي استعفايش با توجه به گمانه زني هايي که در اين خصوص در فضاي رسانه اي مطرح مي شود اظهار داشت : من نيز اين گمانه زني ها را مشاهده کردم و در رم خبرنگاران خارجي هم اين سئوال را از من کردند که فکر مي کنم پاسخ من به اندازه کافي روشن بود.وي همچنين درباره سفرش به اروپا و مذاکره با خاوير سولانا و چند تن از مقامات اروپايي به همراه سعيد جليلي،  گفت : در اين مذاکرات ايده هايي مطرح بود و آقاي سولانا نظرياتي را به عنوان راهکار ادامه مسير هسته اي ايران در قالب تفاهمات سياسي مطرح کردند و البته ما نيز راهکارهاي خودمان را مطرح کرديم. لاريجاني ادامه داد: در مذاکره با آقاي پرودي هم ايده اي مطرح شد که قابل مطالعه بود ; به هر صورت با نگاه هاي متفاوت مي توان مسئله هسته اي ايران را حل کرد و در اين چارچوب توجه به همکاري هاي ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي که مداليته آن به يک سند رسمي تبديل شده و به سندهاي مهم  ديگري چون نحوه نظارت بر تاسيسات نطنز نيز انجاميده است لازم به نظر مي رسد، در حال حاضر هم اين همکاريها ادامه دارد و برنامه ريزي هاي شده تا در هفته آينده نيز هياتي از آژانس به ايران بيايد تا موضوع پي 1 و پي 2 حل و فصل گردد.خبرنگاري از نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي امنيت ملي پرسيد آيا در مذاکره با پرودي نخست وزير ايتاليا طرح خاصي براي حل موضوع هسته اي ايران مطرح شد؟  که وي پاسخ داد: بحث مطرح شدن پيشنهادي خاص در اين ديدار نبود بلکه در اين قبيل مذاکرات ايده هاي مختلفي مطرح مي شود که اين ايده ها طرح نيستند و تنها ذهن هاي بارور در اين قبيل مذاکرات به ارائه آنها مي پردازند.وي در پاسخ به سئوال يکي از خبرنگاران مبني بر اينکه آيا با توجه به تاکيد مجدد اروپا بر لزوم تعليق غني سازي از سوي ايران همچنان مي توان مسير مذاکرات هسته اي را رو به پيشرفت و تفاهم و نزديک شدن ديدگاه ها ارزيابي کرد؟ اظهار داشت: در اين گونه پاسخ ها بايد شرايط متنوعي را لحاظ کرد چرا که مسائل پيراموني در آن نيز نقش دارند.نماينده مقام معظم رهبري تصريح کرد: در اين که ديدگاه ها به هم نزديک شده ترديد ندارم و مخصوصا مذاکرات با آقاي سولانا در ليسبون که بر مبناي آن تفاهم شد که مطابق مداليتي جلو رويم و آنها در ازاي اين امر ماجرا جويي را کناربگذارند، خود گامي مهم براي نزديک شدن ديدگاه ها بود.لاريجاني افزود: بحث ديگر گام بعدي اي است که بايد در پي اين اقدام برداشته شود که در اين خصوص هم ديدگاه ها هم نزديکتر شده اند. و مذاکرات ما نشان داد که اين مسير مي تواند ادامه يابد .وي تاکيد کرد: که در بحث هسته اي ايران نقطه کانوني کار با آژانس است.
جليلي : سياست اصولي ايران گفتگو است
دبير جديد شوراي عالي امنيت ملي ايران نيز پس از بازگشت از قاره سبز، مذاکره با با مقامات اروپايي در رم و هامبورگ را مثبت ارزيابي کرد.دبير جديد شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه لاريجاني تا کنون مسير هسته اي ايران را به خوبي پيگيري کرده است، درباره مشخصه هاي دور جديد ديپلماسي هسته اي کشور که محمود احمدي نژاد از آن خبرداده است، گفت: اصولا سياست اصولي ما گفتگو و پيدا کردن راه هاي جديد براي رفع سو تفاهمات است. دبير شوراي عالي امنيت ملي ادامه داد: مواضع اخير آقاي احمدي نژاد نيز درهمين راستا بوده و بايد شاهد تحرکات بيشتر جهت پيگيري مسير مذکور باشيم . جليلي همچنين با اشاره به سفرش به کشورهاي اروپايي گفت: انجام اين سفر پيامي براي تمام اين کشورها بود که بر مبناي آن در ايران در خصوص مسئله هسته اي تنها يک ديدگاه وجود دارد و آقاي لاريجاني نيز که تاکنون اين مسير را به خوبي دنبال کرده بودند دراين سفر به ادامه همان راه پرداختند و ما نيز حتما باز از مشورت هاي ايشان استفاده خواهيم کرد.لاريجاني دراين هنگام به مزاح گفت: البته ما ديگر پير شده ايم.جليلي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه آيا علي لاريجاني نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي امنيت ملي ، از اين پس نيز عضو هيات مذاکره کننده ايران در مذاکرات هسته اي خواهد بود، گفت: ما همچنان از مشورت هاي ايشان در موضوع هسته اي استفاده خواهيم کرد . خبرنگاري در باره تحولات احتمالي بعدي در دبير خانه شوراي عالي امنيت ملي از جليلي سئوال کرد که وي در پاسخ گفت: تحول هميشه بايد باشد و چيز خوبي است.وي  در پاسخ به سئوالي ديگر درباره نوع برگزاري مذاکرات اخير خود با طرف هاي اروپايي که دکتر لاريجاني نيز در آن حضور داشت، افزود: آقاي لاريجاني اين مذاکرات را هدايت مي کردند و بنده نيز در آن جا حضور داشتم و آقاي سولانا با ما صحبت مي کردند.جليلي در پاسخ به سئوال ديگري اعمال تحريم هاي جديد از سوي آمريکا عليه کشورمان را موضوع جديدي ندانست و افزود: ما با اين اقدامات آشنا هستيم واين حرکت آمريکا را نيز گامي ديگري در راستاي گام هاي گذشته آنها ارزيابي مي کنيم و البته معتقديم خود آنها از قبيل اين موضوع بيشتر از هر کسي ضرر مي کنند.جليلي در پاسخ به اين سوال  که آيا اعمال تحريم هاي آمريکا عليه ايران تاثيري را بر سياست ايران مي گذارد ؟  گفت: سياست ما در برابر رويکرد خصمانه آمريکايي ها همواره روشن بوده  وما اين اقدام آنها را نيز در راستاي اقدامات گذشته آمريکا عليه ايران ارزيابي مي کنيم.
مذاکره جليلي و لاريجاني با اشتاين ماير
علي لاريجاني و سعيد جليلي پيش از بازگشت به تهران، در آلمان با فرانک والتر اشتاين ماير وزير امور خارجه اين کشور ديدار ودرباره مسائل دوجانبه و به ويژه پرونده هسته اي ايران  به گفتگو پرداختند.در اين ديدار که پنج شنبه شب در هامبورگ برگزار شد موضوع هسته اي ايران محور اصلي گفتگو ها بود.اشتاين ماير در پي اين ديدار گفتگو با هيات ايراني را سازنده خواند و حمايت خود را از ادامه همکاري ها و گفتگو هاي ايران با البرادعي و سولانا اعلام کرد . وي خواستار ادامه اين گفتگو ها شد . لاريجاني و جليلي ، دبيران سابق و فعلي شوراي عالي امنيت ملي ايران پيش از ورود به آلمان، با "خاوير سولانا " مسوول سياست خارجي و امنيتي اتحاديه اروپا در رم ، پايتخت ايتاليا ديدار و گفتگو کردند. مذاکره کنندگان ارشد هسته اي ايران همچنين عصر روز چهارشنبه با "رومانو پرودي " نخست وزير ايتاليا ديدار و گفتگو کردند.


  باهنر: نرخ تورم در حال حاضر قابل دفاع نيست  

 گروه سياسي: نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه "هنوز تصميمي براي کانديداتوري در انتخابات مجلس هشتم نگرفته  ام"، گفت: بنده عضو مجمع تشخيص مصحلت نظام هستم و چنانچه بتوانم در دولت نيز به پيشبرد امور کمک خواهم کرد.  محمدرضا باهنر در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سئوال که آيا لاريجاني در انتخابات مجلس هشتم شرکت خواهد کرد، گفت: اين موضوع در اصولگرايان مطرح شده است و وي در جرگه اصولگرايان هميشه حضوري فعال داشته است.باهنر که در حاشيه نشست مسوولان جامعه اسلامي دانشجويان سراسر کشور در دفتر مرکزي اين تشکل در تهران سخن مي گفت، افزود: اکنون که ظرفيت پرتوان لاريجاني کمي آزاد شده است مي توانيم از اين توان در انتخابات مجلس استفاده کنيم. باهنر ادامه داد: لاريجاني بايد در انتخابات مجلس هشتم شرکت کند و ما تلاش مي کنيم او نيز در اين انتخابات حضور داشته باشد.باهنر در پاسخ به اين سئوال که شنيده شده است لاريجاني براي انتصاب رياست مجلس هشتم در انتخابات شرکت خواهد کرد، در اين صورت تکليف حداد عادل چه خواهد شد، گفت: در شرايط حاضر افراد به عنوان رياست مجلس کانديدا نمي شوند و رئيس مجلس را نمايندگان مجلس هشتم مشخص خواهند کرد. در ادامه خبرنگاري پرسيد:گفته بوديد اگر کانديدا نشويد، برنامه هايي براي خود داريد، آيا برنامه هاي شما براي انتخابات رياست جمهوري است؟ باهنر پاسخ داد: اگر به انتخابات مجلس هشتم نيايم، يک سري فعاليت هاي سياسي دارم که بايد آنها را انجام دهم، البته من عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز هستم. باهنر تاکيد کرد: البته اگر قرار باشد زماني در دولت کاري انجام دهيم و کمکي کنيم، در دولت خواهم بود و اصلا بحث حضور در رياست جمهوري مطرح نيست. خبرنگاري پرسيد آيا جبهه متحد اصولگرايان وارد تعيين مصاديق انتخاباتي شده اند، که وي پاسخ داد: هنوز در مورد مصاديق بحثي صورت نگرفته است و سرليست نيز مشخص نشده است.
اميد اصولگرايان به پيروزي بالاي 90 درصد است
محمد رضا باهنربا بيان اينکه اصولگرايان در انتخابات مجلس هشتم بر وحدت حداکثري در بين خود تلاش مي کنند، گفت: با اقدامات صورت گرفته اکنون اميد ما براي پيروزي در انتخابات به بالاي 90 درصد رسيده است.وي افزود: با مقايسه نتايج انتخابات گذشته متوجه مي شويم که در دوره هاي اخير ترکيب آرا» رقم ثابتي بوده به اين ترتيب که 70 درصد آن متعلق به اصولگرايان و 30 درصد به اصلاح طلبان اختصاص يافته است. باهنر با اشاره به تلاش هاي انتخاباتي اصولگرايان تصريح کرد: اکنون تمامي گروه هاي اصولگرا پيگير وحدت هستند و طرحي را براي دست يافتن به اين موضوع نيز تدوين کرده اند. دبيرکل جامعه اسلامي مهندسين گفت: اکنون اصولگرايان داراي سه ضلع قابل تعريف هستند که شامل (جبهه پيروان خط امام و رهبري)،( رايحه خوش خدمت) و ( آبادگران، ايثارگران و تحول خواهان) مي شوند و در اين ميان تصميم گرفتيم اين سه ضلع را کنار يکديگر جمع کنيم اما 10 الي 15 درصد از اصولگرايان خارج از اين چارچوب باقي مي مانند که براي قانع کردن آنان نيز تلاش مي کنيم واين موضوع به صورت تقريبي چالش پيش روي ماست. وي با بيان اينکه اکنون مدل 5+6 در 27 استان کشور نهايي شده است گفت: دو الي سه استان در اين خصوص باقي مانده است که آنان نيز نهايي خواهند شد. نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: اگر در گذشته 70 درصد به استمرار وحدت اميدوار بوديم اين بار اين اميد به بالاي 90 درصد رسيده و اين امر هم به آن معنا نيست که از آن 10 درصد غفلت مي کنيم. به گفته باهنر، قبل از اينکه اين 10 درصد به جريان يا ضلع تبديل شوند بايد آنها را آرام کنيم تا فضا از حالت وحدت خارج نشود. اين عضو ارشد جبهه پيروان خط امام و رهبري با اشاره به اجلاس سراسري گروه هاي 5+6 سراسر کشور که از روز پنج شنبه در تهران در حال برگزاري است، افزود: توصيه ما به تمامي اصولگرايان تبعيت محض از گروه 11 نفره است. باهنر در بخش ديگري از سخنانش خاطر نشان کرد: ظرف 50 الي 60 سال گذشته روند فکري مردم حالت سينوسي داشته است و مردم گاه روي شعارهاي آزادي و گاهي هم روي شعارهاي عدالتخواهي حساس هستند. به گفته وي، رفتار دولت نهم و مجلس هفتم در از بين بردن دغدغه هاي مردم بسيار بر يکديگر منطبق است و اصولگرايان در اين مسير جلوتر از اصلاح طلبان حرکت مي کنند.
تورم براي مردم قابل تحمل نيست
نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي، رسيدگي به نرخ تورم و کاهش نگراني مردم از مسئله هسته اي و موضوع تحريم ها و قطعنامه ها را راهي براي داشتن آرا» مردم در آينده ارزيابي کرد و گفت: مجلس با دولت در خصوص مهار تورم و برخي از موضوعات ديگر اختلافاتي دارد و به نظر مي رسد مسئولان بايد در خصوص کنترل تورم حساسيت بيشتري خرج دهند. باهنر با تاکيد بر اينکه "نرخ تورم در حال حاضر قابل دفاع براي بدنه اجتماعي نيست"، اظهار کرد: هرچند تورم امر پيچيده اي است که با يک فرمول ساده نمي توان آن را حل کرد. البته به اين معنا هم نيست که راه حل ندارد.وي تاکيد کرد:" در حال حاضر تورم براي مردم قابل تحمل نيست و بخشي از افزايش نرخ تورم به دليل بحث هاي عمراني و بخشي ديگر به خاطر بحث نقدينگي و اعطاي وام هايي به مردم است از اين رو فکر نکنيد که افزايش اعطاي وام مسکن وضع مسکن را بهتر خواهد کرد، بلکه وضع مسکن بدتر مي شود و تورم انتزاعي را در جامعه ايجاد مي کند."
نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به تغيير دبير شوراي عالي امنيت ملي،گفت: در اين خصوص برخي تحليل هايي را مبني بر تغيير سياست هسته اي کشورمان ارائه مي دهند در حالي که تغيير عمده اي در سياست هسته اي کشورمان ايجاد نخواهد شد. وي همچنين مسائل موجود با آمريکا و عراق را مسائل کوچکي ندانست و افزود: هر لحظه فرصت هايي به وجود مي آيد که اگر کمي بي عقلي نشان دهيم اين فرصت ها به تهديد مبدل خواهد شد. باهنر با بيان اينکه دولت نهم از بين دعواهاي چپ و راست، پديد نيامده است، گفت: دولت نهم با راي مردم بر سر کار آمد و توانست اخلاق ايثار و بسيجي را در کشور زنده کند.


  کروبي: کسي نمي تواند خاتمي را درجريان اصلاحات ناديده بگيرد  

گروه سياسي: دبيرکل حزب اعتماد ملي با بيان اينکه "ساز مخالف نيستم"، اظهار کرد:" هيچ کس نمي تواند خاتمي را در جريان اصلاحات ناديده بگيرد."  مهدي کروبي طي سخناني در مراسم افتتاحيه  اردوي انجمن اسلامي دانشجويان دانشکده  فني دانشگاه تهران در اردوگاه امام خميني(ره) در لواسان، خطاب به دانشجويان جديدالورود، گفت:" شما بايد ضمن تحصيل و تزکيه  نفس و پاکدامني در عرصه ها ي سياسي نيز فعال باشيد." وي با بيان اين که "جامعه  ما جامعه اي سياسي است و مردم آن سياسي هستند"، تصريح کرد: " هم اکنون ارتباطات گسترده شده و در کشور ما حتي دانش آموزان دوره  راهنمايي پرسشگر و بعضا اهل مطالعه هستند; نبايد بگوييم، اين دنيا يک دهکده است بلکه امروزه بايد بگوييم، دنيا اتاق شيشه اي است که همه با هم ارتباط دارند و از وضعيت هم مطلع هستند." وي به سوابق انجمن اسلامي دانشکده  فني و حضور شخصيت هاي درخشان در آن نيز اشاره کرد که از سويي با فرهنگ غرب، مارکسيست ها، ملحدان و از سوي ديگر با فرهنگي که حکومت سابق ترويج مي کرد مقابله مي کردند و گفت: " شما بايد در عرصه  سياست فعال باشيد، شما ميراث دار آن زحمات هستيد و بايد راه را ادامه دهيد." کروبي در عين حال تاکيد کرد:" اما مراقب باشيد که گروه هاي سياسي از آن صفا، صميميت، اخلاص، پاکي و شفافيت شما جوانان سو»استفاده نکنند; البته قصد ايجاد شک و ترديد ندارم اما تذکر مي دهم که با کشور و نظام آشنا شويد." در ادامه اين نشست دبيرکل حزب اعتماد ملي به پرسش هاي مکتوب دانشجويان پاسخ داد. وي در خصوص پرسشي در رابطه با استعفاي لاريجاني گفت که برخي اختلافات موجب شد که لاريجاني استعفا» دهد و ادامه داد:" البته اين اخباري است که ما از زبان افراد مطمئن شنيده ايم و هم اکنون نيز براي اين که روال عادي اوضاع تغيير نکند بنا شده که باز هم همکاري وجود داشته باشد و همان سياست ها ادامه يابد." دبيرکل حزب اعتماد ملي اظهار اميدواري کرد که اين استعفا هيچ تبعاتي نداشته باشد و يا تبعاتش کم باشد. کروبي در پاسخ به سئوالي در رابطه با بازداشت هاي هفته هاي گذشته، تصريح کرد:" درخصوص بازداشت عمادالدين باقي من هم همان اطلاعات شما را دارم و اميدوارم که مساله حل شود."  وي افزود:" مسوولان با پذيرش نقد و انتقاد بپذيرند که هم انتقاد باشد و هم ضوابط رعايت شود." کروبي ادامه داد:" مشکلات و دشواري هايي داريم و واقعيتي است که وجود دارد اما ان شا»الله وضعيت بحراني نيست." دبيرکل حزب اعتماد ملي در پاسخ به اين سوال که نقش خاتمي در فعاليت هاي اصلاحات چيست و آيا شما مي خواهيد رهبر جريان اصلاحات باشيد؟ گفت:" من ادعاي محوريت نداشتم و نخواستم رهبري کنم و به عنوان عضو کوچکي فعال بودم و در حد توانمان فعاليت مي کنيم و بحث رهبر بودن نيست; من ضعفي را با کمال تاسف مي گويم و آن اين که اگر جريان ما محور و رهبر داشت و بنا مي شد که خرد جمعي باشد سرنوشت اصلاحات اين طور نمي شد که دو قوه اي را که در اختيارمان بود آن طور تحويل بدهيم."  وي تاکيد کرد:" هيچ کس نمي تواند خاتمي را در جريان اصلاحات ناديده بگيرد و هم اکنون شرايط طوري است که بايد کار و فعاليت کرد."  کروبي در پاسخ به سوالي مبني بر برنامه هاي آتي براي انتخابات و اين که آيا فعاليت ها را زود آغاز نکرده ايد؟ گفت: "  امروز سوم آبان است و چيزي تا اسفندماه باقي نمانده است. درحال حاضر افرادي در شهرها و روستاها رفته اند و فعاليت مي کنند. آن ها منتظرند ببينند چه کسي عروسي کرده، به عروسي اش بروند و چه کسي مرده به ختمش بروند."  کروبي افزود:" ما هم اکنون از برنامه ها عقب هم هستيم."  دبيرکل حزب اعتماد ملي يادآور شد:" ما يک حزب هستيم و کار حزبي و تشکيلاتي مي کنيم. ضمن اين که با همه  گروه هاي اصلاح طلب تعامل و تفاهم داريم و معتقد به انتخابات سالم هستيم، اما در عين حال سرنوشت مان را با گروه هاي ديگري گره نمي زنيم که يک روز مشيت شان اين طور بشود که انتخابات را تحريم کنند و ما هم تحريم کنيم." کروبي درباره وحدت اصلاح طلبان با تاکيد بر اين که "ما ساز مخالف نيستيم"، تصريح کرد:" 70 تا 80 درصد اسامي مورد تاييد اکثريت قاطع گروه هاي اصلاح طلب است و اين بخش اندک نيز طبيعي است که مورد تاييد يک گروه است و مورد تاييد گروه ديگر نيست." وي با حالت طنز گفت:" من به جوشکاري معروفم و هميشه يک دستگاه جوشکاري زير بغلم بود و جوشکاري مي کردم! اما مرزبندي هم مي کنيم تا کارمان را به طور مشخص انجام دهيم." دبيرکل حزب اعتماد ملي افزود:" من براي انتخابات مجلس شوراي اسلامي ثبت نام نمي کنم، اما به طور قطع فعاليم و ليست خوبي هم مي دهيم و اين بستگي به اقبال مردم دارد که چه کنند." وي با بيان اين که ما از مسوولان انتخابات سالم مي خواهيم، خاطرنشان کرد:" شوراي نگهبان درچارچوب قانون عمل کند و سليقه اي عمل نکند و مجريان نيز از صندوق ها و راي هاي مردم صيانت کنند." دبيرکل حزب اعتماد ملي در پاسخ به سئوالي مبني بر اين که آيا هنوز روي حرف تان مبني بر 50 هزار تومان براي هر ايراني هستيد؟ گفت:" اين طرح طرفداران بيشتري پيدا کرده و افرادي که آن موقع مخالف بودند حالا موافق هستند و به طور مثال آقاي عبدي و ديگراني که رشته شان اقتصاد است و پيش از اين مخالف بودند حالا مي گويند بايد به صورت دلار داده شود." کروبي در رابطه با قانون مطبوعات و اتفاقات آن در مجلس ششم، گفت:" در دوران انتخابات شرح داستان قانون مطبوعات را باز مي کنم."


 ميز خبر 


 چرا باهنر نامزد نمي شود؟
 
گروه سياسي: يک عضو شوراي مرکزي جامعه اسلامي مهندسين در خصوص دلايل عدم تمايل "محمدرضا باهنر" دبيرکل اين تشکل براي نامزد شدن در انتخابات مجلس هشتم، گفت: "تصور بنده اين است که آقاي باهنر تمايل دارند از اين به بعد بيشتر به فعاليت هاي تشکيلاتي و حزبي بپردازند تا امور جاري سياسي." سيدمصطفي ميريان در گفت وگو با آفتاب افزود: "به هر حال آقاي باهنر به صفت فردي خود عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام هستند. به جز اين هم مشغله هاي زيادي دارند که بايد به آنها بپردازند".  وي ادامه داد: "در طول زماني که آقاي باهنر در مجلس حضور داشته اند، جامعه اسلامي مهندسين خلا» ايشان را احساس کرد. بنابراين احتمالا ايشان ترجيح داده اند از اين به بعد بيشتر به امور تشکيلاتي و تربيت و آموزش کادرها بپردازند".  عضو شوراي مرکزي جامعه اسلامي مهندسين در عين حال ارتباط عدم تمايل باهنر براي نامزدشدن در انتخابات مجلس هشتم با استعفاي لاريجاني از دبيري شوراي عالي امنيت ملي را رد کرد.  ميريان همچنين در پاسخ به اين پرسش که "آيا عدم حضور باهنر در مجلس هشتم، تاثير منفي بر رهبري فراکسيون اصولگرايان مجلس آينده نخواهد داشت؟"، گفت: "فکر نمي کنم به اين صورت باشد".  وي توضيح داد: "چهر هاي قدرتمندي مانند آقاي حداد عادل و ديگر دوستان مي توانند خلا» حضور آقاي باهنر در مجلس را پر کنند".

تغييرات در سپاه و بسيج در آينده اي نزديک

ايسنا: فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و فرمانده نيروي مقاومت بسيج کشور از تغيير و تحول در آينده نزديک در سپاه و بسيج خبر داد. سردار سر لشکر پاسدار محمدعلي جعفري در نخستين همايش مشترک فرماندهان و مديران رده هاي نيروي مقاومت بسيج و نيروي زمين سپاه استان هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي که در مشهد برگزار شد، به سازمان بسيج و نوع مديريت و فرماندهي آن در سپاه از بدو تاسيس تاکنون اشاره کرد و گفت: سپاه براي دفاع از انقلاب بايد سازماني منعطف داشته باشد. جعفري گفت: سپاه سازماني صرفا نظامي نيست بلکه يک سازمان سياسي فرهنگي و نظامي است; چرا که ماموريت سپاه دفاع از انقلاب است. وي افزود: سپاه بايد بتواند در مقابل انواع تهديدات از انقلاب دفاع کند و به حمد اللهي اين آمادگي همواره در اين نهاد وجود داشته و دارد. فرمانده سپاه پاسداران بر حفظ روحيه اخلاص و تقويت نقاط برجسته و اخلاقي همچنين روحيه انقلابي پاسداران و بسيجيان تاکيد کرد و آمادگي نظامي را مهمترين وظيفه سپاه دانست. فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و فرمانده نيروي مقاومت بسيج در حاشيه پنجمين همايش بسيج و رسانه  که در مشهد برگزار شد، نيز در جمع خبرنگاران درباره تهديدات برخي رهبران سياسي کشورهاي غربي گفت: اين سخنان تنها زياده گويي است و من آن ها را تهديد تلقي نمي کنم. جعفري افزود: جمهوري اسلامي ايران قوت و توانمندي دارد که آن حضور و ايمان مردم است، اين توان با تجربه و علم و فن آوري در بخش هاي دفاعي ممزوج شده است و دشمنان مي دانند که هيچ غلطي نمي توانند بکنند و اين سخنان شان تنها زياده گويي است. وي درباره  پرونده هسته  اي کشورمان و روند آن نيز گفت: روند پرونده  هسته  اي خيلي خوب و ايده آل است. فرمانده کل سپاه درباره  پاسخ ايران به هرگونه تعرض احتمالي گفت: هر تعرضي را با ضربه  قاطع تر جواب خواهيم داد.

وزير کشور: ايران قدرت مقابله با هرحمله  اي را دارد

گروه سياسي: وزيرکشوردر گفتگو با روزنامه " الراي العام" چاپ کويت بر ثبات سياست هسته  اي و نگران نبودن ايران نسبت به هرگونه حمله، تاکيد کرد.به گزارش سرويس سياسي برنا، مطفي پورمحمدي درباره اوضاع عراق تصريح کرد: اوضاع عراق بسيار بهبود يافته است و ايران به مسووليتش عمل مي کند و تمام تلاش خود را براي حفظ وحدت عراق به کار مي گيرد. پورمحمدي خطاب به آمريکايي ها اين سوال را مطرح کرد که شما در عراق چه کرديد تنها دست به اقدامات تروريستي و انفجارها در پيش روي عراقي ها زديد؟وي از آمريکايي  ها خواست تا اين واقعيت را که کنترل عراق به خود عراقي ها بازگردد، بپذيرند; چراکه اين واقعيت خيلي دور نخواهد بود. پورمحمدي ضمن رد وجود هرگونه بحران سياسي در ايران اظهار کرد:" علي لاريجاني، دبير سابق  شوراي عالي امنيت ملي خودش بايد درباره استعفايش توضيح دهد." پورمحمدي همچنين در کنفرانس خبري با حضور علي جنتي، سفير ايران در کويت تصريح کرد: ايران در جهت تحکيم روابط دو جانبه با کشورهاي هم جوارش گام برمي دارد. وي درباره آن چه تهديد برخي مسوولان ايراني به حمله  موشکي عليه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس در صورت حمله آمريکا عليه ايران خوانده شده، گفت اين مساله تنها بيانگر ديدگاه هاي صاحبان اين اظهارات است و موضع رسمي ايران نيست. وي خاطرنشان کرد: ايران قدرت رويارويي با هرگونه حمله  نظامي را دارد و همچنان به برنامه هسته  ايش ادامه مي دهد.

ميردامادي:نتيجه انتخابات آزاد،منشا خيراست

گروه سياسي: دبير کل جبهه مشارکت ايران اسلامي گفت : جبهه مشارکت در انتخابات آزاد و در چارچوب برنامه ها و سياست هاي ائتلاف اصلاح طلبان با تمام توان شرکت خواهد کرد و نتيجه هر چه باشد منشا خير و برکت براي ملت و مورد احترام ما خواهد بود.  محسن ميردامادي ديروز در افتتاحيه دهمين کنگره جبهه مشارکت در مسجد اميرالمومنين(ع) تهران با بيان اينکه برگزاري انتخابات آزاد مي تواند نقطه عطفي در شرايط کنوني باشد، افزود : تنها خواست جبهه مشارکت ايران اسلامي از دولت و شوراي نگهبان برگزاري انتخاباتي آزاد و سالم براي تشکيل مجلس هشتم است. ميردامادي افزود: از همه کساني که ايران براي آنها در درجه اول اهميت قرار دارد، مي خواهيم که تمام تلاش خود را براي وحدت ملي،رفع تهديدات داخلي و خارجي به کار گيرند. وي ادامه داد : جبهه مشارکت دست دوستي و برادري را به سوي همه کساني که حاضر به فعاليت در چارچوب قانون اساسي باشند درازکرده و اعلام مي کند که بدون هرگونه چشمداشت حزبي و گروهي در اين راه در کنار آن ها خواهد بود.وي يادآرو شد: تجربه مستمر ملت ايران درجستجوي آزادي،استقلال و پيشرفت به وضوح نشان مي دهد که براي نيل به اين هدف راهي نزديک تر و کم هزينه تر از اعمال حق حاکميت مردم و پيشبرد دموکراسي در همه شوون زندگي فردي و اجتماعي وجود ندارد. ميردامادي بابيان اينکه طي اين مسير جز با تقويت جامعه مدني و قوام و دوام احزاب ميسر نيست، تاکيد کرد : صلاح دين و ملک و ملت به واقع در همت گذاشتن همه نخبگان کشور و آحادمردم و حتي صاحبان قدرت بر رشد وتوسعه احزاب سياسي است.  اين فعال سياسي گفت : " جمهوري اسلامي " در انديشه امام، حاکميت اسلامي بود که جز با راي آزاد مردم،امکان تحقق و اعتبار نداشت، اسلامي که پرده هاي جهل و جور و تحجر را پاره کرد و مطابق با نيازها و ضرورت هاي زماني و مکاني در هر نسل و هر سرزميني پاسخ مناسب به اين خواسته ها مي داد.  دبير کل جبهه مشارکت تصريح کرد: جبهه مشارکت براين اعتقاد است که فارغ از اينکه چه کسي يا چه جرياني در مصدر امر باشد ، راه پيش روي ملت راهي طولاني و سخت بوده و هست. وي تاکيدکرد:مردم به خوبي درک مي کنندکه کشور جز بابينش ومشي دموکراتيک، سياست و برنامه واقع گرا و مستمر و مشارکت و اراده عموم ساخته نمي شود.


 غير رسمي 

 مخالفت فيفا با نامزدي علي آبادي
شنيديم که برخي اخبار دريافتي حکايت از آن دارد که فدراسيون بين المللي فوتبال (فيفا) با حضور محمد علي آبادي ، رئيس سازمان تربيت بدني در انتخابات فدراسيون فوتبال مخالف است. گويا حضور علي آبادي که نقش مستقيمي در برکناري محمد دادکان، رئيس پيشين فدراسيون داشته و از سويي، رئيس سازمان ورزش نيز به شمار مي رود، موجبات نگراني فيفا و شائبه دخالت مستقيم در امر فوتبال از سوي دولت را در پي داشته است. البته اين در شرايطي است که در اساسنامه اين فدراسيون، چنين حضوري منع قانوني ندارد. انتخابات فدراسيون فوتبال 15 آذر ماه برگزار شود.
بد آموزي هاي رقابت هاي انتخاباتي براي نوجوانان
شنيده مي شود که دانش آموز يکي از مدارس در سمنان براي تبليغ خود در انتخابات شوراهاي دانش آموزي اقدام به ارائه برنامه هايي قابل تامل کرده است. اين دانش آموز که خود را کانديداي اصلح معرفي کرده در اين اقدام تبليغي  10برنامه عجيب و غريب از جمله حذف دروس رياضي و علوم مطرح کرده است. وي اجراي طرح تعويض مبصرهاي فرسوده، طرح کاهش امتحانات،تبديل کتابخانه به قهوخانه، حذف درس هاي رياضي و علوم از برنامه هفتگي و افزايش زمان زنگ ورزش تا پنج برابر را از جمله اين برنامه هاي خود ذکر کرده است. اين داوطلب عضويت در شوراهاي دانش آموزي، همچنين تعويض تخته سياه با سينماي خانگي، جايگزيني تخت خواب به جاي ميز و نيمکت، سه روز اخراج براي شاگردان اول تا سوم هر کلاس، اهداي جوائز ارزنده به تنبل ترين ها را از ديگر برنامه هاي کاري خود در شوراي دانش آموزي برشمرده است. انتخابات شوراهاي دانش آموزي روز سه شنبه گذشته در يک هزار و  115واحد آموزشي استان سمنان برگزار شد.
اعتراف گروهک منحله دمکرات به اقدامات تروريستي خود
آخرين شنيده اينکه گروهک حزب منحله دمکرات کردستان باصدور اطلاعيه اي مسووليت ترور يکي از شهروندان استان کردستان را پذيرفت و رسما بر تداوم فعاليت هاي تروريستي اين گروه صحه گذاشت. در اطلاعيه اين گروه تروريستي که در پايگاه اينترنتي وابسته به آن منتشر شد از عاملين ترور شهيد "ناصر بيگلري " به عنوان عناصر فعال گروهک دمکرات ياد شده است. شهيد بيگلري از کارکنان بازنشسته سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، دي ماه سال گذشته در شهر سنندج طي يک اقدام تروريستي به درجه رفيع شهادت نايل آمد، اما عاملان و رابطين اين اقدام تروريستي به زودي توسط نيروهاي امنيتي شناسايي وتحويل دستگاه قضايي شدند که پس از اعتراف صريح به اقدام تروريستي محاکمه و مجازات شدند.


 کوتاه و خواندني 


سفر وزير خارجه ترکيه به تهران

ايرنا: علي باباجان وزير امور خارجه ترکيه براي گفت وگو با مقامات کشورمان در مورد مسايل منطقه و عراق امروزبه تهران مي آيد. به گفته يک مقام آگاه در وزارت امور خارجه ترکيه، باباجان در آستانه برگزاري نشست وزيران خارجه کشورهاي همسايه عراق در استانبول، به ايران مي آيد.بنا به گفته اين منبع "علي باباجان در راستاي تحرک ديپلماتيک اخير دولت آنکارا در رايزني با کشورهاي منطقه، براي تبيين ديدگاه هاي ترکيه در مورد مسايل منطقه بويژه عراق و تهديدهايي که پ.ک.ک. از شمال عراق متوجه ترکيه مي کند"، به ايران سفر مي کند. انتظار مي رود در اين سفر علي باباجان با همتاي ايراني خود "منوچهر متکي" در مورد آخرين تحولات منطقه بويژه عراق و روند روابط آنکارا و تهران گفت وگو کند.
 
تکذيب فروش جنگده هاي چيني به ايران
 
گروه سياسي: دولت چين گزارش هاي منتشر شده در رسانه هاي روسي و اسرائيلي مبني بر موافقت اين کشور با فروش 25 فروند جنگنده 10-J ساخت اين کشور به ايران را تکذيب کرده و گفته که هيچ گونه مذاکراتي تاکنون در اين خصوص انجام نشده است. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، ليو جين چائو سخنگوي وزارت امور خارجه چين روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت: "ما به خبر منتشرشده توسط خبرگزاري هاي روسي توجه کرديم و متاسفانه بايد بگويم که اين مطلب واقعي نبوده و غيرمسئولانه است". وي خاطرنشان ساخت که چين هيچ گونه مذاکراتي را با طرف ايراني در باره فروش جنگنده ها انجام نداده است. بنا به ادعاي رسانه هاي غربي دولت چين يکي از منابع اصلي تسليحات سبک براي ايران بوده و نقش مهمي در توسعه فن آوري موشکي کشورمان ايفا» نموده است. برخي رسانه هاي رژيم صهيونيستي و روسيه طي روزهاي گذشته خبر از امضا» يک قرارداد تسليحاتي ميان چين و ايران براي فروش 24 فروند جنگنده 10-J به کشورمان دادند، اقدامي که در راستاي تقويت روابط نظامي دو کشور ارزيابي شده بود. به ادعاي اين رسانه ها ارزش اين قرارداد يک ميليارد دلار بوده و تحويل اين جنگنده ها به ايران از سال 2008 آغاز مي شد.

بان کي مون: مساله هسته  اي ايران با مذاکره قابل حل است

ايسنا: دبيرکل سازمان ملل ضمن ابراز نگراني از برنامه هسته  اي ايران اظهار کرد:  اميدواراست، جامعه بين المللي بتواند اين مساله را از طريق گفت وگو حل و فصل کند. به گزارش خبرگزاري رويترز، بان کي مون که با روزنامه "لااستمپا" ايتاليا گفت وگو مي کرد در پاسخ به اين سوال که آيا نسبت به برنامه هسته  اي ايران نگران است، گزارش داد: بله. من نسبت به پيشرفت هسته  اي ايران بسيار نگران هستم. وي افزود: اميدواريم که حتي با تغيير مذاکره کنندگان اوضاع بتواند به پيش برود. تداوم گفت وگوها با تهران حائز اهميت است. دبيرکل سازمان ملل گفت که با محمود احمدي نژاد در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل به طور مختصر ديدار کرده و آماده است در صورت لزوم به طور خصوصي با وي ملاقات کند. بان کي مون گفت: من در موارد بسياري با تاکيد بسيار گفته ام که اين اختلافات مي تواند از طريق مسالمت آميز و گفت وگو حل و فصل شود; جنگ يا اقدام نظامي به هيچ وجه مطلوب نيست.

 


آيت الله جنتي:
 لاريجاني رئيس هيات ايراني در اروپا بود

مهر: دبير شوراي نگهبان خواستار پرهيز رسانه ها از دامن زدن به موضوع استعفاي علي لاريجاني از دبيري شواري عالي امنيت ملي و انتصاب سعيد جليلي به اين سمت شد و اظهار داشت: در سفر هيات شوراي عالي امنيت ملي به اروپا لاريجاني رياست هيات را بر عهده داشته است . آيت الله احمد جنتي در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته تهران با بيان اينکه لاريجاني در تمامي پست هاي خود بسيار موفق عمل کرد ،گفت : وجود اختلاف بين دو همکار امري بسيار طبيعي است چرا که هر يک راه هاي خود را براي رسيدن به هدف بيان مي کنند و هر دو معتقدند که بايد براي رسيدن به مقصد تلاش کرد.وي افزود : جليلي مردي جانباز، متدين، توانا، باهوش و با تدبير است و اکنون هم لاريجاني به عنوان نماينده رهبر معظم انقلاب در راس هيات و جليلي همراه با وي با سولانا ديدار کرده اند و غربي ها هم اذعان داشته اند که براي ما فرقي نمي کند و ما تنها مي خواهيم مذاکرات ادامه يابد.جنتي ادامه داد: بايد به اذهان، افکار و آرامش مردم احترام گذاشت و نبايد با زبان، قلم و تريبوني که در دست داريم، فضا را آلوده کنيم و به اختلافات دامن بزنيم.دبيرشوراي نگهبان تصريح کرد: برخي نظام ما را نمي شناسند چراکه نظام ما بر اساس دوستي، رفاقت و همکاري مصلحانه بنا شده و دوستي لاريجاني، جليلي و احمدي نژاد با يکديگر برقرار است.جنتي درادامه با اشاره به دو لايحه مصوب اخير مجلس شوراي اسلامي گفت: مجلس هفتم با تصويب دو لايحه مديريت خدمات کشوري و لايحه اصل 44 قانون اساسي ،اقدام اساسي و مناسبي را انجام داد.وي افزود: هر دو لايحه تحولاتي را در زيربناهاي اداري و اقتصادي کشور به دنبال دارد و به مرور زمان بايد به هر دوي اين لوايح عمل شود.دبير شوراي نگهبان  اظهار داشت: رسانه ها بايد در روشنگري و نقش آفريني اين لوايح  فعال باشند و مردم را به اهميت امور آگاه سازند و بايد خادم ومخدوم در کنار يکديگر براي دستيابي به هدف تلاش کنند.

احمدي نژاد: آماده بررسي همه پيشنهادات هسته اي هستيم

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد با اشاره به اينکه ملت ايران اهل گفتگو و مذاکره است، تصريح کرد : ملت ايران آمادگي دارد هر پيشنهادي از طرف هر کشوري را مورد بررسي قرار دهد، اگر پيشنهاد خوبي باشد، آن را مي پذيرد واگر مناسب نباشد ، شجاعانه آن را رد مي کند. احمدي نژاد عصر روز پنج شنبه در ديدار جمعي از نابينايان کشور در سالن شهيد بهشتي نهاد رياست جمهوري، به پيشرفت هاي صورت گرفته در عرصه برنامه هسته اي ايران اشاره کرد و گفت : قدرت هاي زورگو ، نمي خواهند ما در مسير پيشرفت و کمال حرکت کنيم و در قضيه هسته اي مي خواستند به ملت ما زور بگويند که به لطف خدا و ايستادگي ملت و اتحاد ملي، توانستيم آنها را عقب رانده و پرونده هسته اي کشورمان را در مسير قانوني خود قرار دهيم .

مسوولان ستادهاي استاني ائتلاف اصلاح طلبان انتخاب شدند

ايسنا: مسوولان ستادهاي استاني ائتلاف اصلاح طلبان براي انتخابات مجلس هشتم انتخاب شدند.  بنا بر پيشنهاد صفدر حسيني رييس کميته  امور استان هاي ستاد ائتلاف اصلاح طلبان، و با تصويب شوراي مرکزي عبدالحميد معافيان از استان فارس، فيروزي از استان کردستان، معين نجف آبادي از استان اصفهان، مجتبي سادات از استان خراسان رضوي، محمود سيادتي از استان سمنان، احمد فولادي از استان مازندران، حاجي زاده از استان خراسان جنوبي، سيد احمدحسيني از استان گيلان، کريم عابدي از استان آذربايجان شرقي، داوود باقري از استان مرکزي، حجت الاسلام والسملمين عباس فضلي از استان هرمزگان، غلام شريعتي از استان خوزستان، آهنجيده از چهارمحال و بختياري، شکوهي از استان بوشهر و ميرزايي از استان کرمان به عنوان مسوولان ستادهاي استاني اين استان ها انتخاب شدند و ساير مسوولان استان هايي که در اين فهرست نيستند نيز در روزهاي آينده اعلام خواهد شد.
 
رزمايش "ايران مقتدر" با موفقيت پايان يافت

مهر: رزمايش ايران مقتدر با حضور 10 هزار بسيجي وزارت خانه ها و ادارات کشور روزپنج شنبه درمنطقه عمومي قم با موفقيت پايان يافت.  مسعود چيني گر زاده ، پس از پايان اين رزمايش درجمع خبرنگاران اظهار داشت: طي سه روز برگزاري اين رزمايش به اهدافي که مد نظرداشتيم رسيديم . وي با اشاره به سومين روز برگزاري اين رزمايش افزود: مانورامروز به بهترين شکل ممکن انجام شد و از نظر نظامي مورد تاييد مسئولان حاضر قرار گرفت. وي خاطرنشان کرد: حضور مسولان کشور و نمايندگان دولت در اين رزمايش بيانگر اهميت برگزاري آن بود.
 
استعفاي غرويان از موسسه آموزشي امام خميني(ره)

مهر: حجت الاسلام محسن غرويان از عضويت در موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) استعفا کرد. حجت الاسلام محسن غرويان که از چندين سال قبل عضو موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) بود، به دلايلي که هنوز اعلام نشده است از عضويت در هيئت علمي اين موسسه استعفا کرده است.موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) زير نظر آيت الله محمدتقي مصباح يزدي اداره مي شود.
 
الهام: تغييرات وزارت خارجه نوعي ترميم مديريتي است
 
همزمان با شدت يافتن تغييرات در وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران، سخنگوي دولت نهم اعلام کرد که اين تغييرات وزارت خارجه نوعي ترميم مديريتي است. غلامحسين الهام در حاشيه مراسم صبحگاه مشترک نيروهاي شرکت کننده در رزمايش ايران مقتدر در جمع خبرنگاران که پرسيده بود ، دليل استعفاها و جابجايي هاي گسترده در وزارت امور خارجه چيست ؟ گفت: برخي از اين تغييرات و بخصوص استعفاي متکي شايعات نادرستي بود که  بعضا از طريق رسانه هاي خارجي و براي حاکم کردن جنگ رواني مطرح گشت.سخنگوي دولت دليل تغيير برخي معاونان وزارت امور خارجه را  يک نوع ترميم مديريتي  به دليل تغييري که در پست افرادي همچون سعيد جليلي و مصطفوي انجام شد، خواند.وزير دادگستري  در پاسخ به سئوال خبرنگاري که پرسيد منظور رئيس جمهورکه  اعلام کرد  به زودي تغيير و تحول عظيمي در سياست خارجه ايران شکل خواهد گرفت چه بوده؟ خاطرنشان کرد: تغييرات انجام شده و رئيس جمهور دراين باره به زودي توضيحات کامل را خواهند داد.الهام درباره مذاکرات اخيرلاريجاني و جليلي با سولانا درخصوص پرونده هسته اي ايران ، تصريح کرد: ما در مجموع روند و روال گفتگوي خود و آژانس را مثبت ارزيابي مي کنيم.الهام با يان اينکه رويکرد جمهوري اسلامي ايران در مسائل بين المللي و همه مناقشات جهاني مذاکره و همفکري است، اظهار کرد: سياست ايران در پيگيري روند مذاکرات سياست واضحي است و در پي آن به دنبال اين هستيم که همه مسائل موجود با گفتگو حل کنيم .


 آفرينش منتشر کرد
 اسامي پذيرفته شدگان 21 رشته دکتراي تخصصي دانشگاه آزاد اسلا مي 

گروه آموزش و سنجش: اسامي پذيرفته شدگان 21 رشته دوره دکتري تخصصي با آزمون  و بدون آزمون به همراه اعلا م اسامي تکميل ظرفيت يک رشته دوره مذکور در  سال 1386 دانشگاه آزاد اسلا مي در «آفرينش»امروز منتشر شد.  قبول شدگان اين مرحله از آزمون مي توانند  روز  چهارشنبه   86/8/9 لغايت تاپنج شنبه 86/8/10 جهت ثبت نام  به واحد هاي مربوطه که آدرس و تلفن آنها در جدول شماره 1 درج شده است ، مراجعه نمايند.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته