جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران شنبه نسخه شماره 2892

معاون آموزشي وزيرعلوم:
ممنوعيت ميهمان شدن دانشجويان دانشگاه آزاداسلامي پيام نور، غيرانتفاعي و علمي کاربردي لغو مي شود

براي اولين بار در کشور توسط دانشجوي واحد علوم و تحقيقات
پودرفلوئورهيدروکسي آپاتيت در مقياس نانومتر، سنتز شد

معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس:
طرح دو زبانه شدن واحد بين الملل دانشگاه در دست بررسي است


کوتاه و خواندني


  معاون آموزشي وزيرعلوم:
 ممنوعيت ميهمان شدن دانشجويان دانشگاه آزاداسلامي پيام نور، غيرانتفاعي و علمي کاربردي لغو مي شود 

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از رفع موانع ميهمان شدن دانشجويان دانشگاه هاي پيام نور، غيرانتفاعي، جامع علمي  کاربردي و آزاد اسلامي خبر داد.
دکتر حسن خالقي با اشاره به تاکيدات اخير رييس جمهور مبني بر تسهيل نقل و انتقال دانشجويان، اظهار کرد: در اين بحث بر روي تسهيل ميهمان شدن دانشجويان در ساير دانشگاه ها تاکيد شده است.
دکتر خالقي با بيان اينکه محور ميهمان شدن در دانشگاه هاي دولتي تعريف شده است، گفت: در حال حاضر در حال بازنگري آيين نامه براي رفع موانع ميهمان شدن دانشجويان دانشگاه هاي پيام نور، غيرانتفاعي، جامع علمي  کاربردي و دانشگاه آزاد اسلامي در بين اين دانشگاهها هستيم.
وي با بيان اينکه در حال حاضر ميهمان شدن دانشجويان دانشگاه هاي غيرانتفاعي در پيام نور و بالعکس ممنوع است، خاطرنشان کرد: در اين بازنگري در حال ايجاد تسهيلاتي هستيم تا دانشجويان اين دانشگاه ها بتوانند براي حداکثر دو نيم سال تحصيلي در دانشگاه هاي مذکور ميهمان شوند.
وي با بيان اينکه آيين نامه ميهمان شدن دانشگاه هاي دولتي براساس ضوابط قبل اجرايي مي شود، گفت: بازنگري آيين نامه در جهت روان کردن مساله ميهمان شدن در دانشگاه هاي غيرانتفاعي، پيام نور و جامع علمي  کاربردي و آزاد اسلامي است.
معاون آموزشي وزارت علوم با بيان اينکه سمينار معاونان آموزشي دانشگاه هاي کشور اواخر آبان در دانشگاه هرمزگان برگزار خواهد شد، گفت: تضمين کيفيت در آموزش عالي محور اين سمينار را تشکيل مي دهد و طي آن کارگروه هايي با عناوين توسعه تحصيلات تکميلي با هدف تحقق سند چشم انداز، نظارت و ارزيابي، برنامه ريزي درسي و محتواي دروس و تدوين راهکار هاي ويژه در بحث استعداد هاي درخشان تشکيل مي شود.


  براي اولين بار در کشور توسط دانشجوي واحد علوم و تحقيقات
 پودرفلوئورهيدروکسي آپاتيت در مقياس نانومتر، سنتز شد 

آفرينش : براي اولين بار در کشور توسط دانشجوي دکتراي واحد علوم و تحقيقات دانشگاهآزاداسلامي پودرفلوئورهيدروکسي آپاتيت در مقياس نانومتر با استفاده از فرآيند سل- ژل سنتز شده است.
صديقه جغه دوست دانشجوي دکتراي مهندسي پزشکي گفت: هيدروکسي آپاتيت يکي از انواع کلسيم فسفات ها است که به دليل داشتن ترکيب مشابه با استخوان طبيعي و نيز زيست سازگاري و زيست فعالي، کاربردهاي بسيار گسترده اي در زمينه ترميم استخوان و دندان دارد.
وي ادامه داد: پيوند هيدروکسي آپاتيت با بافت استخوان مهمترين دليل استفاده از آن به عنوان جانشين استخوان است و از اين ماده براي ترميم آسيبهاي دنداني و استخواني، جانشيني فوري دندان، بازسازي آرواره و ... استفاده مي شود.به گفته اين دانشجوي واحد علوم و تحقيقات تشابه شيميايي هيدروکسي آپاتيت با استخوان عامل مهمي است که تحريک زيست فعالي، رشد استخوان و تاثيرات درماني آن را مي توان به آن نسبت داد.وي افزود: فلوئورآپاتيت خالص پايداري شيميايي و ساختاري بيشتري نسبت به هيدروکسي آپاتيت داشته  و لايه خارجي دندان را مي سازد، اکثر تحقيقات روز دنيا بر روي يون فلوئور در زمينه ترميم دندان است بر همين اساس در اين تحقيق، جهت کنترل پايداري هيدروکسي آپاتيت، از ترکيب اين ماده و فلوئورآپاتيت و تشکيل ماده اي به نام فلوئورهيدروکسي آپاتيت استفاده شده است.وي افزود: اين ماده در ابعاد نانومتري ساخته شده است که نانومتري بودن آن باعث مي شود که انجام واکنش ها نسبت به شرايط معمول سرعت عمل بيشتري پيدا کند و با اصلاحاتي بر روي اين ماده مي توان از آن به عنوان پرکننده فوري دندان استفاده کرد.


  معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس:
 طرح دو زبانه شدن واحد بين الملل دانشگاه در دست بررسي است 

 ايسنا : با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، تدريس در کليه دانشگاهها و موسسات آموزش عالي کشور براي همه دانشجويان اعم از ايراني و غيرايراني به زبان فارسي شد.
اين در مصوبه در حالي تصويب شد که پيش از اين از جذب دانشجوي خارجي و ارائه دروس به زبان انگليسي در واحد بين المللي دانشگاه تربيت مدرس در شهرستان نور سخن گفته مي شد.
دکتر نادري منش معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس در اين باره، گفت: طرح دو زبانه شدن واحد بين الملل دانشگاه تربيت مدرس در شهرستان نور در حال بررسي است البته دو زبانه شدن اين واحد نيازمند طي مراحل قانوني انجام کار بوده و اين طرح هنوز به مرحله نهايي نرسيده است.
وي عنوان کرد: مطابق طرح دو زبانه شدن واحد بين الملل دانشگاه، دانشجويان اين واحد بايد هم به زبان فارسي و هم به يک زبان زنده رايج جهاني مسلط باشند که اين زبان دوم مي تواند انگليسي باشد يا زبان زنده ديگر.
وي افزود: دانشگاه تربيت مدرس بر اساس ضوابط عمل مي کند ولي با توجه به اينکه هدف از ايجاد واحد بين الملل دانشگاه، جذب دانشجوي خارجي و استفاده از اساتيد بيرون از دانشگاه است، تصميم گيريهاي مقتضي در اين ارتباط صورت مي گيرد.
معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس با بيان اينکه دانشجويان خارجي که براي ادامه تحصيل به ايران مي آيند بايد فارسي ياد بگيرند، اظهار کرد: زبان فارسي، زبان اصلي واحد بين الملل دانشگاه مي شود ولي تدريس در اين واحد به صورت همزمان به زبان فارسي و يک زبان ديگر صورت مي گيرد.
دکتر نادري منش با بيان اينکه در حال حاضر هم دوره هاي آمادگي آزمون تافل و آزمونهاي زبان در اين دانشگاه برگزار مي شود، گفت: در واقع دانشجويان و اساتيد ما بايد به يک زبان زنده دنيا مسلط باشند. معاون آموزشي دانشگاه تربيت مدرس با بيان اينکه هدف از ايجاد اين واحد استفاده از کليه پتانسيل هاي داخل و خارج است، خاطر نشان کرد: اساتيد خارجي واحد بين الملل دانشگاه در شهرستان نور به زبان انگليسي تدريس مي کنند که اين مساله جديدي نيست و در کنفرانسهاي بين المللي هم سخنرانان خارجي به زبان فارسي سخنراني نمي کنند.
وي با بيان اينکه استفاده از اساتيد خارجي مستلزم آشنايي دانشجويان با زبان انگليسي است، اظهار کرد: حضور اساتيد خارجي در دانشگاه هاي کشور از اهميت بالايي برخوردار است چرا که يکي از مواردي که در رتبه بندي دانشگاه هاي جهان و حتي جهان اسلام مهم است، حضور اساتيد خارجي است که به طور موقت در دانشگاه تدريس مي کنند.
دکتر نادري منش عنوان کرد: در عين حال راه هاي معتدلي که از طريق آن بتوان نسبت به جذب دانشجوي خارجي اقدام نمود نيز بايد طراحي شود تا اهداف و نظرهاي کلي ما نيز تامين شود. وي با بيان اينکه دانشگاه تربيت مدرس خلاف قانون عمل نمي کند، تاکيد کرد: ما بر تقويت زبان فارسي تاکيد داريم و معتقديم که اين زبان بايد به يکي از زبان هاي زنده علم جهاني تبديل شود و نبايد آن را از دست داد.
وي افزود: براي آموزش زبان فارسي دوره هاي 3 تا 6 ماهه در وزارت علوم برگزار مي شود و دانشگاه ما نيز با توجه به دارا بودن مرکز بين المللي تحقيقات زبان و ادبيات فارسي آمادگي خود را براي اين منظور اعلام نموده است.
 جوانب امر توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي ، خاطرنشان کرد: بايد به گونه اي عمل شود که امکان جذب جوانان جهان اسلام و توسعه واحد بين الملل دانشگاه تربيت مدرس در شهرستان نور فراهم شود.


 کوتاه و خواندني 


محمد باقر خرمشاد :
نحوه اجراي اردوهاي دانشجويي در دانشگاههاي وزارت علوم اعلام شد

 مهر : معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم ضمن تشريح نگاه وزارت علوم به اردوهاي دانشجويي، از اختصاص اعتبار ويژه به اين اردوها خبر داد و گفت: اين اعتبار از هفته آينده به دانشگاههاي دولتي وزارت علوم ارائه مي شود.
  توجه ويژه وزارت علوم به اردوهاي دانشجويي
دکتر محمد باقر خرمشاد افزود: طبق نظر سنجي هاي صورت گرفته از دانشجويان، اردوهاي دانشجويي از ميان ساير فعاليت هاي فرهنگي وزارت علوم براي دانشجويان جذابتر بوده و متقاضيان بيشتري داشته است. معاونت فرهنگي وزارت علوم نيز در سال جاري با توجه به اين استقبال براي اولين بار بودجه اي را براي برگزاري اردوهاي دانشجويي در نظر گرفته است.
  بودجه سرانه اي اردوها هفته آينده به دانشگاهها مي رسد
وي با بيان اينکه اين بودجه از هفته آينده در اختيار دانشگاهها قرار مي گيرد، گفت: وزارت علوم براي اين امر 350 ميليون تومان اختصاص مي دهد و دانشگاهها نيز موظف مي شوند که معادل همين مبلغ را به برگزاري اردوهاي دانشجويي اختصاص دهند.
معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم اظهار داشت: کل اعتباري که وزارت علوم براي برگزاري اردوها در نظر گرفته است بر اساس تعداد دانشجو و به صورت سرانه اي در اختيار دانشگاهها قرار مي گيرد که در اين زمينه با دانشگاههاي دولتي وزارت علوم تفاهم نامه اي منعقد شده است.
  اولويت وزارت علوم براي برپايي انواع اردوهاي دانشجويي
وي در مورد اولويت وزارت علوم براي برپايي انواع اردوهاي دانشجويي به مهر گفت: وزارت علوم اولويت خاصي را قايل نيست اما برپايي اردوها بايد متناسب با فضاي فرهنگي حاکم بر جامعه باشد. در هر حال دانشگاهها مي توانند دانشجويان متقاضي را براي برپايي اردوهاي علمي، تفريحي، رفاهي و زيارتي کمک کنند.
  اجراي ضوابط نظام اجتماعي ايران در برگزاري اردوهاي دانشجويي
خرمشاد با اشاره به بحث اختلاط دانشجويان دختر و پسر در اردوهاي دانشجويي سال جاري اضافه کرد: در مورد اختلاط دختر و پسر در اردوهاي دانشجويي، وزارت علوم نيز مانند ساير بخشها و زير مجموعه هاي نظام اجتماعي عمل مي کند و همان شرايط و ظوابطي که در فضاي عمومي جامعه در مورد تفکيک اين دو جنس از يکديگر موجود است، رعايت مي شود.
وي در خصوص انعقاد تفاهم نامه هاي وزارت علوم با سازمان ميراث فرهنگي و سازمان ملي جوانان براي برگزاري اردوهاي دانشجويي اظهار داشت: انعقاد اين 2 تفاهم نامه در راستاي حمايت و گسترش اردوهاي دانشجويي، باعث 3 برابر شدن ظرفيت مالي برابر وزارت علوم و دانشگاهها در اين زمينه مي شود. معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم اضافه کرد: علاوه بر اين دانشگاهها مي توانند از امکانات اين دو دستگاه اجرايي نيز در برپايي اردو استفاده کنند.
  آيين نامه اردوهاي دانشجويي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي
وي به آئين نامه اردوهاي دانشجويي به مهر گفت: امور مربوط به وزارت علوم در اين آئين نامه انجام شده است و هم اکنون در نوبت طرح در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به سر مي برد.

 بزرگ ترين آموزشکده فني و حرفه اي سما خوزستان در دزفول به بهره برداري رسيد

آنا : با حضور رئيس سازمان سما کشور، فاز اول بزرگ ترين آموزشکده فني و حرفه اي سما خوزستان در دزفول به بهره برداري رسيد.
در اين مراسم که علاوه بر مسوولان دانشگاهي در منطقه شش کشور، مسوولان شهرستان دزفول نيز حضور داشتند، مهندس ميرشمسي رئيس سازمان سما کشور افتتاح اين پروژه را يک پروژه بزرگ در سطح استان خوزستان عنوان کرد که نقش بسزايي در جهت ارتقا کيفي آموزش خواهد داشت. در اين مراسم دکتر محمدي زاده رئيس واحد دزفول نيز با ارائه گزارشي از عملکرد حوزه عمراني در خصوص فعاليت هاي انجام شده در اين مدت از عملکرد اين حوزه تقدير کرد.
     رضا صادقي جولا رئيس مرکز فرهنگي و معاون دانشگاه نيز عملکرد حوزه معاونت سما واحد دزفول را تشريح کرد و گفت: اين حوزه از حوزه هاي فعال استان خوزستان و برتر است که تا به حال در برنامه هاي علمي و ورزشي، هنري و... المپيادهاي استان و کشور حائز مقام هاي کشوري شده و از نظر سطح علمي با مدارس و مراکز دولتي رقابت مي کند.     گفتني است، آموزشکده فني و حرفه اي سما دزفول در زميني به مساحت چهار هزار و 800 متر مربع و زيربنايي بالغ بر 13 هزار متر مربع در حال ساخت است که فاز اول آن در چهار طبقه با امکانات مجهز و پيشرفته شامل سالن مطالعه، نمازخانه، آسانسور و... با زيربناي پنج هزار و 750 متر مربع افتتاح شد.
 
معاون آموزشي وزارت بهداشت:
4 هزار تخت خوابگاهي به ظرفيت خوابگاه هاي دانشگاههاي علوم پزشکي افزوده شد

ايسنا : معاون آموزشي و دانشجويي وزارت بهداشت گفت: در سال تحصيلي جديد 4 هزار تخت خوابگاهي به ظرفيت خوابگاه هاي وزارت بهداشت افزوده شده است.
دکتر عين اللهي افزود: به اين ترتيب 65 درصد دانشجويان متقاضي خوابگاه در دانشگاه هاي علوم پزشکي در خوابگاه ها اسکان داده شده اند. هدف وزارت بهداشت اين است که با ايجاد واحدهاي بين المللي در کشور بتواند دانشجويان خارجي بيشتري را براي ايجاد ارتباط با محافل و مراکز علمي دانشگاه هاي نقاط مختلف جهان پذيرش کند. وي افزود: با توجه به تقسيمات NHP ايران در منطقه مديترانه حرف اول را از لحاظ مي زند و اساتيد ما در دانشکده هاي علوم پزشکي توانسته اند به شاخص هاي بالايي در اين زمينه دست پيدا کنند. عين اللهي گفت: در سال تحصيلي جاري 50 دانشجوي خارجي در گرايش ها و رشته هاي مختلف علوم پزشکي توسط وزارت بهداشت پذيرش شده اند. معاون آموزشي وزير بهداشت تعداد اساتيد دانشکده هاي علوم پزشکي کشور با رشد 300 درصدي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در حال حاضر به 11 هزار نفر مي رسد.


دکتر کريم زارع: دانشگاه آزاد  اسلا مي خواستار
 دو برابر شدن وام شهريه شد

آفرينش : معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي خواستار دو برابر شدن وام کمک شهريه اين دانشگاه از سوي دولت شد. دکتر کريم زارع معاون پارلماني دانشگاه آزاد اسلامي افزود : در سال جاري با همکاري نمايندگان مجلس و هيئت دولت 60 ميليارد تومان وام دراز مدت به دانشگاه آزاد اسلامي اختصاص داده شده است.وي افزود: با وامي که اختصاص داده شد تنها نيمي از دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي مي توانند از آن استفاده کنند که اميدواريم با افزايش حداقل دو برابري آن در سال آينده دانشجويان بيشتري از وام شهريه استفاده کنند. زارع ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي براي اينکه بتواند به دانشجويان بيشتري وام ارائه دهد از منابع صندوق هاي رفاه دانشگاه آزاد نيز استفاده خواهد کرد.وي همچنين اعلام کرد : بهتر است که صندوق رفاه وزارت علوم ميزان مبلغ وام که به دانشجويان ارائه مي شود را به خود دانشگاه واگذار کند چرا که مسئولين اين دانشگاه بهتر با وضعيت معيشتي دانشجويان آشنا هستند.

 دبير خانه نشريات دانشجويي دانشگاه رازي:
نيمي از نشريات داراي مجوز دانشگاه منتشر نمي شوند

ايسنا : دبير خانه نشريات دانشجويي دانشگاه رازي گفت: در حال حاضر 94 نشريه دانشجويي در دانشگاه مجوز انتشار دارند که از اين تعداد تنها 48 نشريه در حال فعاليت هستند.
حاتمي ، با بيان اينکه بيشتر اين نشريات داراي مجوز جديد مي باشند، گفت: 46 نشريه ديگر به دلايلي از جمله فارغ التحصيل شدن دانشجويان و ديگر موارد انتشار نمي يابند، همچنين اکثر اين نشريات به صورت گاهنامه و ماهنامه و در موضوعات علمي، اجتماعي، فرهنگي و دانشجويي فعاليت مي کنند.
حاتمي وضعيت مالي نشريات دانشجويي دانشگاه رازي را مطلوب ارزيابي نکرد و گفت: متاسفانه وضعيت مالي نامطلوب نشريات بر پيشبرد اهداف تاثير منفي دارد که در اين زمينه بايد مسئولين توجه بيشتري داشته باشند. وي با بيان اينکه قرار دادن امکانات کافي در اختيار نشريات مي تواند قدمي مهم در جهت اعتلاي دانشگاه باشد، به مقايسه وضعيت نشريات دانشجويي دانشگاه رازي با نشريات ساير دانشگاهها پرداخت و اظهار کرد: نشريات ساير دانشگاه ها رنگي بوده و از کاغذهاي با کيفيت و حتي گلاسه استفاده مي کنند، با اين وجود نشريات دانشگاه رازي با امکانات خيلي کم يعني چيزي حدود 15 هزار تومان براي هر شماره که آن هم پس از انتشار در اختيار نشريات قرار مي گيرد، نهايت تلاش خود را براي ارتقا سطح فکري و فرهنگي دانشجويان به کار مي گيرند. دبير خانه نشريات دانشگاه رازي در واکنش به مطلب يکي از روزنامه هاي سراسري مبني بر کم بودن تعداد نشريات دانشگاه رازي، اين مطلب را غير منطقي خواند و تاکيد کرد: کمبود حمايت مالي و فکري مسئولين وزارتخانه و مسئولين سابق دانشگاه از نشريات دانشجويي، علت عمده اين امر مي باشد.
 
مسوول فضاي سبز دانشگاه تربيت معلم:
سرانه فضاي سبز هر دانشجو در دانشگاه
بيش از 45 متر است

مسوول فضاي سبز دانشگاه تربيت معلم تهران گفت:  دغدغه فضاي سبز اين دانشگاه ايجاد فضاي مطلوب براي دانشجويان خصوصا دانشجويان خوابگاهي است. ميرمجيدي اظهار کرد: سرانه هر دانشجو از فضاي سبز اين دانشگاه بيش از 45 متر است، اين در حاليست که استاندارد جهاني اين سرانه 9 متر و در شهر کرج براي هر نفر بيش از 6 متر مي باشد. وي با اشاره به کاشت گونه هاي سازگار با شرايط جوي کرج در دانشگاه تربيت معلم پرديس کرج، افزود: در کاشت درختان در محيط دانشگاه تربيت معلم از گونه هاي سازگار با شرايط جوي کرج استفاده کرده ايم و علت غالب بودن گونه کاج بر ساير درختان در اين دانشگاه کم آب بودن اين درختان مي باشد که اين مسئله به زمان جنگ بر مي گردد و در محيط هايي هم که زيبايي بيشتر مطرح مي شود از گونه چنار و ساير گونه ها استفاده شده است. مسوول فضاي سبز دانشگاه تربيت معلم تهران در پايان تاکيد کرد: وظيفه کادر فضاي سبز اين دانشگاه در درجه اول نگهداري فضاي سبز موجود، افزايش فضاي سبز دانشگاه و ايجاد محيطي دلپذير و مطلوب براي دانشجويان مي باشد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته