جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران شنبه نسخه شماره 2892

نايب رييس کميسيون عمران مجلس:
قيمت مسکن 50 درصد کاهش مي يابد


قيمت بي سابقه نفت; 92 دلار


کوتاه و خواندني


  نايب رييس کميسيون عمران مجلس:
 قيمت مسکن 50 درصد کاهش مي يابد 

نايب رييس کميسيون عمران مجلس در خصوص واگذاري هاي زمين هاي اجاره اي 99 ساله تاکيد کرد: واگذاري زمين هاي اجاره اي 99 ساله به طور قطع سبب پايين آمدن قيمت مسکن خواهد شد و اين اميد مي رود تا در آينده اي نزديک اين کاهش قيمت تا 50 درصد نيز پيش برود.
حسن زماني نايب رييس اول کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با موج با اشاره به اينکه با تصويب کليات لايحه ساماندهي مسکن سياست هاي مجلس براي مسکن هميشگي مي شود; گفت:  لايحه ساماندهي مسکن که کليات آن  در صحن علني مجلس به تصويب رسيد باعث بوجود آمدن چتر اميدي قانوني براي خريداران و انبوه سازان خواهد شد.
وي در خصوص واگذاري هاي زمين هاي اجاره اي 99 ساله تاکيد کرد: واگذاري اين زمين ها قطعا باعث پايين آمدن قيمت مسکن خواهد شد.
وي از واگذاري تمام زمين هاي در اختيار دولت تا پايان سال جاري به انبوه سازان خبر داد.وي قيمت بالاي زمين را علت اصلي گراني مسکن دانست و گفت: از آنجايي که قيمت زمين بين 30 تا 50 درصد قيمت مسکن را تشکيل مي دهد مي توان اميد داشت که با واگذاري زمين هاي اجاره اي 99 ساله شاهد کاهش چشمگيري در قيمت مسکن باشيم.نايب رييس کميسيون عمران مجلس خاطر نشان کرد: با تصويب لايحه ساماندهي مسکن تا پايان ماه جاري تمام زمين هايي که هم اکنون در تملک دولت مي باشد به انبوه سازان واگذار مي شود و مي توان اميد داشت که در آينده اي نه چندان دور قيمت زمين تا حد زيادي کاهش يابد و اقشار مختلف جامعه بتوانند از نعمت مسکن بهره مند شوند.


  قيمت بي سابقه نفت; 92 دلار  

 روزنامه فايننشال تايمز نوشت، گسترش تنش هاي سياسي در خاورميانه و کاهش ذخاير انرژي آمريکا، موجب افزايش قيمت جهاني و رسيدن هر بشکه نفت به بيش از 92 دلار شد.
قيمت هر بشکه نفت سبک آمريکا در بازار نيويورک براي تحويل در ماه دسامبر با 1/59 دلار افزايش به بيش از 92/05 دلار رسيد. قيمت نفت با 3/36 دلار افزايش به بيش از 90/46 دلار رسيده بود. 
ارزش دلار در برابر يورو نيز به شدت کاهش يافت و هر يورو در برابر 1/4336 دلار آمريکا دادوستد شد. قيمت هر اونس طلا در بازار نيويورک نيز با افزايشي چشمگير به بيش از 775/30 دلار رسيد که اين رقم طي 28 سال اخير بي سابقه بوده است. هر بشکه نفت برنت درياي شمال در بازار لندن نيز با 1/79 دلار افزايش به بيش از 89/27 دلار رسيد.
به گفته برخي کارشناسان بين المللي، وضع تحريم هاي جديد آمريکا عليه ايران، تنش بين ترکيه و عراق و کاهش ارزش دلار نيز در افزايش تاريخي قيمت نفت موثر بوده اند.
دبير کل سابق اوپک تاکيد کرد، اگر سازمان کشورهاي صادرکننده نفت وجود نداشت، قيمت جهاني نفت هم اکنون به بيش از 120 دلار در هر بشکه مي رسيد.
ريلوانو لاکمن افزود: تصويب قانون در کنگره آمريکا بر ضد اوپک، نقض آشکار قوانين و ضوابط بين المللي است.               علي رغم تلاش هاي آمريکا براي تحت فشار قرار دادن اوپک، بازار جهاني انرژي از اين سازمان انتظار دارد قيمت نفت را کاهش دهد.
مشاور ارشد انرژي رييس جمهور نيجريه تصريح کرد: اگر اوپک وجود نداشت قيمت نفت به بيش از 100 تا 120 دلار                          مي رسيد ولي اوپک با در اختيار داشتن 40 درصد بازار نقش مهمي در برقراري ثبات در بازار انرژي دارد.
وي گفت: کشورهاي عضو اوپک بايد در برابر قانون ضد آمريکايي از منافع خود دفاع کنند.
نماينده ايران در اوپک نيز با اشاره به افزايش هشت دلاري قيمت نفت در اثر تحولات مرز ترکيه و عراق گفت: هيچ مشکلي در زمينه عرضه وجود ندارد.
يارجاني گفت: قيمت کنوني نفت خام تحت تاثير                   نگراني هاي ناشي از کمبود عرضه است نه ساختارهاي بازار.
وي که براي شرکت در نشست اوپک و چين به پکن رفته است در جمع خبرنگاران گفت: "علت واقعي بالا بودن قيمت نفت در حال حاضر کمبود عرضه نيست و در واقع هيچ مشکلي در اين زمينه وجود ندارد."
وي افزود: "اکنون عاملي به نام ترس و نگراني است که قيمت ها را بالا برده است. اين در حالي است که در مورد                عرضه - تقاضا، سرمايه گذاري ها و جريان تکنولوژي  مشکلي وجود ندارد."
يارجاني به نقش تنش ها در مرز ترکيه و عراق در افزايش قيمت نفت اشاره کرد و گفت: افزايش هشت دلاري قيمت نفت در اثر اين عامل نشان مي دهد تا چه حد فاکتور ترس و انگيزه بر قيمت نفت تاثير مي گذارد.
از آغاز سال 2007 تاکنون 40 درصد بر قيمت نفت افزوده شده است.
وزير نفت ليبي در عين حال تاکيد کرد، افزايش قيمت نفت به بيش از 90 دلار در هر بشکه به علت تنش هاي سياسي و سفته بازي بوده است و رسيدن اين قيمت به 100 دلار هيچ تعجبي نخواهد داشت.
شکري غانم افزود: اگر تنش هاي سياسي و فعاليت هاي سفته بازي ادامه يابد، رسيدن قيمت نفت به 100 دلار محتمل خواهد بود و اين مساله هيچ تعجبي ندارد. شرکت او.ام.وي اتريش نيز پيش بيني کرد، قيمت جهاني نفت در کوتاه مدت به بيش از 100 دلار خواهد رسيد. غانم گفت: هيچ نيازي به افزايش توليد اوپک در شرايط کنوني نيست چراکه عامل افزايش قيمت نفت، کمبود عرضه نيست. سران اوپک قرار است در اجلاس رياض که طي روزهاي 17 و 18 نوامبر برگزار مي شود، شرکت کنند.


 کوتاه و خواندني 


 سيمان خرداد 87 از سبد حمايتي خارج مي شود

عضو کميسيون عمران مجلس با اشاره به توضيحات محرابيان به اعضاي اين کميسيون از تامين نياز داخلي فولاد توسط کارخانجات داخلي تا 2 سال آينده، خروج سيمان از سبد حمايتي دولت تا خردادماه سال آينده و نوسازي 4 هزار کاميون بين  شهري تا شهريورماه سال آينده خبر داد.
حبيب الله اسماعيلي زاده در گفت وگو با فارس اظهار داشت: روز سه شنبه هفته اي که گذشت سرپرست وزارت صنايع و معادن با حضور در کميسيون عمران به ارائه توضيحاتي در خصوص وضعيت توليد فولاد و سيمان و نيز روند خروج خودروهاي فرسوده از ناوگان حمل و نقل عمومي کشور پرداخت. وي با اشاره به توليد 10/5 ميليون تني فولاد در کشور و نياز 18 ميليون تني بازار داخلي خاطرنشان کرد: وزارت صنايع اميدوار است که با به اتمام رسيدن طرح هاي در دست اجرا براي توليد فولاد و همچنين کارخانجات نبرد تا دو سال آينده کشور از نظر فولاد مصرفي خودکفا شود. نماينده فلاورجان ادامه داد: در حال حاضر توليد سيمان در کشور 42 ميليون تن است در حالي که نياز داخلي 50 ميليون تن برآورد مي شود.وي افزود: طرح هاي بسياري در بخش سيمان در حال اجرا است که طبق نظر وزارت صنايع با تزريق مجموعا 200 ميليارد تومان تسهيلات به پروژه هاي داراي پيشرفت فيزيکي بالا، تا خردادماه سال آينده اين کارخانجات با ظرفيت 13 ميليون تن به بهره برداري خواهند رسيد. اسماعيل زاده تصريح کرد: با رسيدن توليدات داخلي سيمان به 55 ميليون تن در سال و تامين نياز داخلي، حداکثر تا خردادماه سال آينده شاهد خروج سيمان از سبد حمايتي دولت خواهيم بود.
 
در پي افزايش قيمت نفت به 92 دلار
طلا 780 دلار در هر اونس شد

رويترز گزارش داد، در پي افزايش قيمت نفت و کاهش ارزش دلار، قيمت طلا در بازارهاي جهاني به بالاترين رقم خود طي 28 سال اخير رسيد. کارشناسان بين المللي بر اين باورند که در صورت کاهش نرخ بهره بانکي در آمريکا و ادامه روند نزولي ارزش دلار، قيمت طلا بيش از پيش افزايش خواهد يافت. قيمت هر اونس طلا در بازار نيويورک براي تحويل فوري به 780 دلار رسيد. ادامه رکود در بخش مسکن آمريکا تاثير زيادي بر کاهش رشد اقتصادي اين کشور و افت ارزش دلار در برابر ارزهاي                              بين المللي داشته است. قيمت هر اونس پلاتين نيز به بيش از 1448 دلار رسيد.
 
توصيه رييس سازمان بورس به مردم;
پس اندازهاي مازاد را وارد بازار سرمايه کنيد
 
رييس سازمان بورس اوراق بهادار به مردم توصيه کرد; پس اندازهاي مازاد بر نياز زندگي خود را در بازار سرمايه، سرمايه گذاري کنند. علي صالح آبادي در گفت وگو با مهر با اشاره به اقدامات سازمان بورس براي اعتمادسازي در بازار سرمايه گفت: تداوم اقدامات گذشته در اين جهت جزو برنامه هاي اصلي سازمان بورس است. رييس سازمان بورس اوراق بهادار طراحي و انجام اقدامات جديد در بازار سرمايه از قبيل تشکيل شرکت هاي تامين سرمايه را ازجمله اقدامات اين سازمان براي اعتمادسازي در بازار سرمايه عنوان کرد. وي افزود: وجود اين گونه شرکت ها در بورس که تعهد خريد سهام شرکت ها را برعهده دارند، اعتماد قابل قبولي به بازار سرمايه و سرمايه گذاران مي بخشد. صالح آبادي نظارت بر افشاي اطلاعات و برخورد با افرادي که از ارائه اطلاعات شفاف پرهيز مي کنند را ازجمله مواردي دانست که مي تواند به شفافيت اطلاعات مورد نياز سرمايه گذاران کمک کند. وي با بيان اينکه قانون جديد بازار سرمايه ضمانت نامه هاي اجرايي نيز در زمينه مذکور به ما داده است، تصريح کرد: عرضه هاي بيشتر سهام به عنوان سياست دولت از ديگر برنامه ها است; تا بدين طريق تمام خريداران سهام موفق به خريد سهام شوند.وي خاطرنشان کرد: سازمان بورس هم اکنون در حال راه اندازي استوديوهاي راديويي و تلويزيوني در جهت فرهنگ سازي و ايجاد فرهنگ عمومي نسبت به بازار سهام است.رييس سازمان بورس به مردم توصيه کرد; پس اندازهاي مازاد بر نياز زندگي خود را در بازار سرمايه، سرمايه گذاري کنند.


نماينده مبارکه:برخي اقدامات وزارت تعاون و اداره کل تعاون تهران خلاف قانون است
 
برخي از اقدامات وزارت تعاون و اداره کل تعاون استان تهران خلاف قانون است. به گزارش موج، نماينده مردم مبارکه در مجلس شوراي اسلامي گفت: برخي از اقدامات وزارت تعاون و اداره کل تعاون استان تهران مبني بر دخالت در برگزاري مجامع شرکت هاي تعاوني مسکن و تحميل هيات مديره هاي انتصابي به آنها خلاف قانون بوده است که در اين رابطه تذکر داده ايم.سيدمحمد سادات موسوي تصريح کرد: طي نامه اي که به وزير تعاون نوشته  ايم به دور از هرگونه حمايت و توصيه اي خواستار اجراي صحيح قانون در بحث هيات مديره و مجامع شرکت هاي تعاوني شده ايم.وي همچنين افزود: متاسفانه اداره کل تعاون استان تهران راي ديوان عدالت اداري را اجرا نمي کند که اين موضوع خلاف قانون است. نماينده مبارکه در مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: ادارات کل تعاون و وزارت تعاون به دنبال اين موضوع نباشند که کدام گروه در شرکت هاي تعاوني راي مي آورد بلکه به دنبال اين باشند فرآيند قانوني در مجامع تعاوني ها انجام شود و اعضا با راي گيري هيات مديره را انتخاب کنند، تا کار تعاوني با چالش مواجه نشود.سادات موسوي در پايان خاطرنشان کرد: مخالفت برخي از اعضاي تعاوني با هيات مديره يک تعاوني که به فرض مثال چهار يا پنج هزار عضو دارد طبيعي است و ادارات کل تعاون نبايد اين موضوع را دستاويز قرار دهند تا ترکيب هيات مديره را تغيير دهند.

 ترکيدگي سرسيلندر در برخي خودروهاي سمند

طي روزهاي گذشته چندين گزارش مبني بر بروز مشکلات حاد در سيلندر خودروهاي سمند در حال حرکت (ترکيدگي سر سيلندر) از طرف مردم وصول  شد. اين در حالي است که به گفته آن ها، اين سمندها اکثرا صفر کيلومتر بوده و در نخستين ساعات تحويل خودرو چنين اتفاقاتي افتاده که احتمال ايجاد تصادف نيز در اين شرايط بسيار بالاست. در اين باره منوچهر منطقي مدير عامل ايران خودرو به ايسنا  گفت: چنين اتفاق هايي در محصولات ساير خودروسازان نيز اتفاق مي افتد، ولي شايع نيست.
وي با بيان اين که ما سرسيلندرهاي خود را از منابع مختلف دريافت مي کنيم، تصريح کرد: البته در اين خصوص طبيعتا بايد سيستم کيفي کامل از سوي سازنده در آنها رعايت شده باشد. منطقي افزود: بعضي از اين سرسيلندرها در سيستم کيفي مشکل داشتند که منبع تامين آن ها نيز خارجي بوده است. به گفته وي تعداد اين سرسيلندرها محدود است و از طرفي ايران خودرو نيز فراخوان داده است.
 
افزايش تعداد حساب هاي الکترونيک بانک ملت اصفهان به 500 هزار فقره

مدير بانک ملت اصفهان پيش بيني کرد که تعداد حساب هاي الکترونيک اين بانک از 100 هزار فقره در ابتداي امسال به 500 هزار فقره در پايان سال افزايش يابد
.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، پرويز معصومي با اشاره به رشد 37 درصدي منابع اين بانک در استان اصفهان افزود: منابع اين بانک در پايان شهريور نسبت به ابتداي امسال با چهار هزار ميليارد ريال رشد مواجه شده است.وي با بيان اين نکته که بانک ملت اصفهان 13 هزار خودروي فرسوده را از رده خارج کرده است، تاکيد کرد: با توجه به جايگزيني 110 هزار خودروي فرسوده از سوي کل شبکه بانک ملت، اين مديريت با داشتن 12 درصد سهم، بالاترين سهم را در اين ميان به خود اختصاص داده است.مدير بانک ملت استان اصفهان به اعطاي 9 هزار فقره وام قرض الحسنه ازدواج مهر امام رضا (ع) تاکنون اشاره کرد و يادآور شد: در بحث اشتغالزايي نيز، اين بانک با 100 درصد رشد اعتباري روبه رو بوده است.وي از رتبه اول بانک ملت در ميان بانک هاي استان اصفهان در زمينه پرداخت تسهيلات خوداشتغالي خبر داد و تصريح کرد: سازمان هاي بنياد شهيد، بهزيستي و کميته امداد امام خميني (ره) رضايت کامل خود را از عملکرد اين بانک اعلام کرده اند.معصومي با اشاره به تخصيص دو هزار ميليارد ريال تسهيلات به بنگاه هاي کوچک و زودبازده در دو سال گذشته از سوي اين بانک، گفت: بانک ملت استان اصفهان در اين سال ها از نظر درصد رشد و قدر مطلق رشد در ميان تمامي بانک هاي اين استان داراي رتبه نخست بوده است و در تلاش است تا در شاخص مانده منابع نيز رتبه اول را از آن خود کند.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته