جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2907

معاون فرهنگي وزارت ارشاد :
ما مصمم به برداشتن موانع نهضت کتابخواني هستيم و در اين راستا بحث "کتاب در دسترس" را پيگيري مي کنيم


سينما با بازيگر طبقه بندي مي شود


کوتاه و خواندني


فيلمبرداري «نيلوفر» با آغاز بازي امير آقايي در خوزستان ادامه دارد


 معاون فرهنگي وزارت ارشاد :
 ما مصمم به برداشتن موانع نهضت کتابخواني هستيم و در اين راستا بحث "کتاب در دسترس" را پيگيري مي کنيم 

محسن پرويز صبح امروز در نشست خبري پانزدهمين دوره هفته کتاب، با بيان اينکه در دو سال گذشته به اندازه نيمي از 13 سال قبل نمايشگاه کتاب برپا شده است، از سياستهاي وزارت ارشاد براي ترويج کتابخواني در کشور دفاع کرد.
 در ابتداي اين نشست محسن پرويز معاون فرهنگي وزير ارشاد با اشاره به سياستهاي اين وزارتخانه براي ترويج کتابخواني، گفت: ما مصمم به برداشتن موانع نهضت کتابخواني هستيم و در اين راستا بحث "کتاب در دسترس" را پيگيري مي کنيم; به اين معنا که بايد فقدان کتاب در نزديکي محل زندگي، کار و مراجعه افراد را از بين برد و مردم را به کتابخواني عادت داد. ما بايد حجم کتابهاي موجود را در کتابخانه هاي کشور افزايش دهيم و کتابخانه ها را بدون اعمال هيچ محدوديتي تقويت کنيم. در همين راستا به تعهد خود درخصوص تامين بخشي از کتابهاي مورد نياز کتابخانه هاي وابسته به نهاد کتابخانه هاي عمومي عمل مي کنيم، کما اينکه از سال گذشته اين کار شروع شده است.
وي افزود: مصوبات کميته خريد کتاب ما در سال گذشته و در مقايسه با سال قبل از آن، 6 برابر افزايش نشان مي دهد و نزديک به 3/5 برابر نيز کتاب خريداري کرديم. اين کميته امسال هم در حدود 9 ميليارد تومان کتاب مي خرد که بخش اعظمي از اين خريد انجام شده و بخش مانده آن نيز در هفته کتاب و تا پايان سال انجام مي شود. معاون فرهنگي وزير ارشاد همچنين از امضاي تفاهم نامه اي با وزارت آموزش و پرورش به منظور تامين منابع مورد نياز کتابخانه هاي مدارس کشور خبر داد و اضافه کرد: اين تفاهم نامه امضا شده است و براساس آن، وزارت آموزش و پرورش مکلف به ايجاد کتابخانه در مدارس است و ما نيز موظف به تامين منابع آنها تا سقف 5 ميليارد تومان هستيم. همچنين با استفاده از تجربه برگزاري نمايشگاه "ياد يار مهربان" آماده اهداي کتاب به کليه مدارس موجود در استانهاي کشور هستيم. پرويز با اشاره به برگزاري نمايشگاه هاي کتاب استاني، گفت: ما در 2 سال گذشته به اندازه نيمي از کل نمايشگاه هايي که در طول 13 سال گذشته و توسط موسسه نمايشگاه هاي فرهنگي برپا شده، نمايشگاه کتاب در استانهاي مختلف کشور برگزار کرده ايم که اين روند ادامه خواهد داشت. در حال حاضر مي توان گفت که اين نمايشگاه ها به جشنواره هاي کتاب تبديل شده است. حميد قبادي مشاور معاون فرهنگي وزير ارشاد نيز در اين نشست با اشاره به برنامه هاي مختلف هفته کتاب، گفت: در کنار برگزاري مناسبتهاي هفته کتاب، 25 هزار نمايشگاه در 25 هزار مدرسه کشور برگزار خواهد شد. همچنين نمايشگاه هايي را با همکاري سازمان زندانها با هزينه اي بالغ بر يک ميليارد و 600 ميليون تومان برگزار مي کنيم. نمايشگاه هاي کتاب استاني ما با بودجه اي معادل 4 ميليارد تومان همچنان ادامه خواهند داشت. وي با بيان اينکه در اجراي برنامه هاي هفته کتاب دولت تنها مجري آن نيست، به همکاري وزارت ارشاد با بخشهاي غير دولتي در امر توليد کتاب اشاره کرد و افزود: اخيرا با انجمن ناشران کتابهاي آموزشي مذاکراتي انجام داده ايم و قرار است به کتابخانه هايي که فاقد منابع آموزشي و کمک آموزشي اند، مبلغ 2 ميليارد تومان کتاب تزريق شود.
علي شجاعي صائين مديرعامل خانه کتاب هم در اين نشست ضمن اشاره به برنامه هاي اين موسسه در هفته کتاب گفت: جوايز کتابهاي تشويقي بيست و چهارمين دوره کتاب سال، صبح چهارشنبه (23 آبان) با حضور وزير ارشاد اهدا مي شود. بعد از ظهر نيز از خادمان نشر کشور تجليل مي شود. همچنين در يکي از روزهاي هفته کتاب از نماد هدهد به عنوان سمبل کتابخواني در کشور رونمايي خواهد شد. پانزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران 24 آبان تا اول آذر در تهران و سراسر کشور برگزار خواهد شد.


  سينما با بازيگر طبقه بندي مي شود  

 بازيگر فيلم سينمايي "رفيق بد" معتقد است سينما با بازيگر طبقه بندي مي شود و مخاطبان هميشه فيلم ها را با عنوان بازيگران آن مي شناسند.
حميد جبلي درباره طبقه بندي سينما از نگاه مخاطبان به  مهر گفت: "اصولا در سينما بازيگران براي مردم و مخاطبان آشناتر از کارگردانان هستند. شايد در پروسه توليد يک فيلم تهيه کننده، فيلمبردار، طراح صحنه و ...  از بقيه عوامل مهمتر باشند. اما تماشاگر دنبال آنها نيست. مخاطبان فيلم ها هميشه آثار را با عنوان بازيگران مي شناسند و سينما با بازيگر طبقه بندي مي شود."
وي در ادامه افزود: "من و ايرج طهماسب ممکن است در طول سال کارهايي از قبيل فيلمنامه نويسي، کارگرداني يا... انجام دهيم. اما هميشه آن آثاري از ما ديده مي شود که در آنها بازي مي کنيم. مثلا در فيلم "خوابگاه دختران" طهماسب به عنوان نويسنده، طراح صحنه و مشاور پروژه حضور داشت. اما با اين وجود از فيلم به دليل اينکه گونه اي متفاوت دارد و طهماسب هم در جلو دوربين نيست، با عنوان اثري از وي ياد نمي شود."
جبلي با اشاره به فيلم "زير درخت هلو" در ادامه توضيح داد: "به طور مثال در فيلم "زير درخت هلو" مخاطب معتقد است حميد جبلي در فيلم نقش بيشتري دارد. در صورتي که من در اين فيلم بيشتر جلو دوربين ديده مي شوم. طهماسب در کنار بازيگري در "زير درخت هلو" کارگردان و نويسنده فيلمنامه نيز هست. اين موضوع به پيشزمينه بيننده از بازيگران برمي گردد."
وي درباره همکاري خود با طهماسب نيز گفت: "ما سال هاست با يکديگر همکاريم. در هشت سال اخير کار نوشتن فيلمنامه و حتي کار توليد نيز انجام مي دهيم. تصميمي قطعي هم نبوده، اما با هم هماهنگ شديم و مجموعه آثاري را از "کلاه قرمزي" شروع کرديم و تاکنون نيز ادامه داده ايم. در اين فاصله حتي طهماسب براي کارگردانان ديگر فيلمنامه نوشته يا من فيلم ساختم. اما باز در کنار يکديگر فعاليت خود را دنبال مي کرديم."
بازيگر "رفيق بد" در ادامه با اشاره به همکاري هاي خود با طهماسب در ارائه توليدات مشترک گفت: "به طور مثال در فيلم "يکي بود يکي نبود" من کنار طهماسب بودم، اما در جلو دوربين به ايفاي نقش نپرداختم در "خواب سفيد" نيز من بازيگر بودم، اما طهماسب در پشت دوربين با من همکاري مي کرد."
وي خود و طهماسب را يک زوج هنري دانست و درباره تفاوت آن با زوج هاي کمدي گفت: "ما زوج هنري هستيم. زوج هاي کمدي معني ديگري دارند. مثلا لورل و هاردي، چيچو و فرانکو و ... زوج هاي کمدي سينما هستند. اين شخصيت ها هميشه ثابت هستند و اين قصه است که تغيير مي کند. زوج هاي کمدي عمدتا يکي از آنها عاقل و ديگري خنگ تر است. اين فرمول فيلم هاي کمدي است."
اين بازيگر سينما ادامه داد: "ما به هيچ وجه نخواستيم کار يک زوج کمدي را انجام دهيم و قطعا اين کار را هم نکرديم. حتي کارهاي ما نزديک به کارهاي لورل و هاردي هم نيست. شايد بعدا بخواهيم اين رويه را دنبال کنيم. اما بيشتر به عنوان دو همکار با هم کار مي کنيم. مثلا در فيلم "زير درخت هلو" طهماسب نقش کمدي بازي نمي کند. در فيلم هاي کمدي هميشه يک نفر کمدي است و بازيگر مقابل هم دارد. ما سعي نکرديم اين کار را بکنيم. زوج کمدي بودن بد نيست و من شخصا به اين نوع کمدي ها علاقمندم."
جبلي سبک کارهاي خود و طهماسب را طنز دانست و در اين باره توضيح داد: "در واقع بيشتر کارهاي ما طنز است تا کمدي. طنز نگاهي است که ممکن است در آن خنده يا طنز تلخ باشد. معتقدم ما بيشتر طنز کار کرده ايم. البته من شخصا کمدي را خيلي دوست دارم و علاقمندم اگر شرايطي پيش بيايد، کار کمدي نيز انجام بدهم."
وي درباره عنوان فيلم "رفيق بد" هم گفت: "اين نام يک پيشزمينه دارد. اسم ها به اين سادگي انتخاب نمي شود. براي عنوان اين فيلم در مرحله پيش توليد 800 اسم پيشنهاد شد. اما به هر حال بايد عنواني انتخاب مي شد که با مفهوم هماهنگي داشته باشد. عنوان رفيق هيچ ارتباطي با ايدئولوژي خاصي ندارد. "رفيق بد" آدم را ياد زغال خوب مي اندازد و بيشتر سمبليک است." جبلي در پايان درباره فيلم هايي که براي پخش در اختيار صحرا فيلم قرار دارد، گفت: "فيلم هايي که براي پخش در اختيار ماست به اصطلاح به آنها فيلم هنري مي گويند. سينمادارها اين سبک کارها را کمتر اکران مي کنند. شايد تنها پخش کننده اي که اين فيلم ها را قبول کرده صحرا فيلم باشد."
وي خاطرنشان ساخت: "اين گونه فيلم ها دچار مشکل اکران هستند. ما بايد مثلا فيلم "رفيق بد" را اکران کنيم تا يکي از اين فيلم ها را کنار آن به نمايش بگذاريم. در صحرا پخش کارهايي بسيار خوب در زمينه اکران فيلم هاي فرهنگي انجام شده. بايد اين موضوع و شرايط اکران اين فيلم ها به تدريج حل شود. ما با اکران "زير درخت هلو" دو فيلم از اين نوع آثار را اکران کرديم. اين آثار هيچگونه منافع مادي براي پخش ندارد. بلکه صحرا پخش يک کار فرهنگي انجام مي دهد."


 کوتاه و خواندني 


   «پرويز مشکاتيان» در نشست رسانه اي امروز خود از همکاري «عباس کيارستمي» با کنسرت «عارف» خبر داد
«پرويز مشکاتيان» در اين نشست گفت: «عباس کيارستمي» قبل از سفر به ايتاليا طراحي دکور صحنه، طراحي پوستر، بروشور و بليت هاي کنسرت را انجام داده است.
مشکاتيان اظهار داشت: ابتدا قرار بر اين بود تا آقاي «کيارستمي» فقط طراحي دکور و صحنه کنسرت را انجام دهد اما در ادامه طراحي ساير بخش ها را نيز به واسطه اين که قصد داشتيم بروشور و بليت  ها هم نمايي از پوستر باشد،   بر عهده گرفت.  وي گفت: 24 آبان ماه تمام مواد تبليغاتي کنسرت حاضر خواهد شد.   کنسرت گروه عارف به سرپرستي و آهنگسازي «پرويز مشکاتيان» ششم تا نهم آذرماه در تالار بزرگ کشور برگزار خواهد شد.
  جشنواره تئاتر فجر افکارسنجي مي شود
بخش افکارسنجي و نظرسنجي بيست و ششمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر با همکاري پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهي راه اندازي مي شود.
 مدير روابط عمومي جشنواره تئاتر فجر به ستاد خبري جشنواره گفت: "با توجه به مخاطب محوري و تحقق عملي شعار تئاتر براي همه به عنوان يکي از اهداف اصلي جشنواره و نيز با توجه به جايگاه ويژه مخاطب در تئاتر نوين و ضرورت دريافت نظرات مردم، هنرمندان و منتقدان درباره نحوه برگزاري جشنواره، ساختار فعلي و کيفيت آثار نمايشي، راه اندازي بخش افکارسنجي براي جمع آوري اين اطلاعات ضروري به نظر مي رسد."شهاب پازوکي در ادامه افزود: "با توجه به تغييرات اساسي در ساختار فعلي جشنواره، جمع آوري، فراهم سازي و طبقه بندي اطلاعات آماري جشنواره مي تواند براي تعيين رويکرد جشنواره هاي بعدي و انجام کارهاي پژوهشي در حوزه تئاتر موثر واقع شود."
وي در پايان تاکيد کرد: "در حال حاضر در خصوص نحوه فعال سازي اين بخش مشغول مذاکره با گروه پژوهش هنر پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهي هستيم و در صورت توافق، اين بخش از جشنواره با مديريت علمي و اجرايي اين نهاد انجام مي شود."
  محل اجراي آثار خياباني تئاتر رضوي مناسب نيست
در نظر گرفتن فضاي باز تئاتر شهر براي اجراي تعزيه و ديگر آئين هاي نمايشي جشنواره تئاتر رضوي به جهت موقعيت محل مناسب نيست و تاثير خوبي بر ذهن مخاطب نمي گذارد.
عباس صالحي نوازنده "تعزيه شاه ابراهيم" درباره ميزان اثرگذاري جشنواره تئاتر رضوي بر نمايش مذهبي  گفت: "اين آثار بايد در يک تکيه مشخص با سکوي گرد اجرا شوند. در حالي که محوطه جلو تئاتر شهر اين ويژگي را ندارد. اين مسئله باعث مي شود اين آثار در ذهن مخاطب نماند. ديگر اينکه، داوران جشنواره از اهالي تعزيه نيست و وجهه تئاتري دارند."
وي خاطرنشان ساخت: "به عقيده من هدف اصلي از برگزاري جشنواره تبليغ است. چون اجراي تعزيه در شکل کنوني مورد تائيد هيچيک از اساتيد تعزيه نيست. در حالي که طي چند سال اخير جشنواره به همين صورت برگزار شده است. ديگر اينکه به نظر من معيار انتخاب ها چندان مناسب نبوده و همين موضوع روي کيفيت جشنواره تاثير منفي مي گذارد."
صالحي که بيش از 25 سال تجربه تئاتري دارد، درباره اهميت تعزيه در ديگر کشورها گفت: "من براي اجراي تعزيه به آلمان، فرانسه، ايتاليا و روسيه نيز رفته ام. هر کدام از اين کشورها براي اجراي چند روزه مجلس شبيه خواني چادرهاي نمايشي بزرگ برپا کردند و حتي در سيسيل تماشاخانه بزرگ و باستاني شهر در اختيار ما قرار گرفت. در حالي که در کشورمان چنين امکاني به وجود نمي آيد."
"تعزيه شاه ابراهيم" داستان برادرزاده امام رضا (ع) است که به قصد خونخواهي از امام هشتم راهي ايران مي شود. وي قصد دارد از راه شمال کشور به خراسان بيايد. اما مامون دستور داده از حرکت اعراب به سمت مشهد مقدس جلوگيري شود. اين موضوع باعث ايجاد جنگ و درگيري ميان ياران امامزاده ابراهيم و ماموران والي رشت مي شود و شهادت وي را رقم مي زند.
 وزن در هنر موسيقي بررسي مي شود
کنسرت پژوهشي مجيد کياني با عنوان" شناخت وزن در هنر موسيقي" 16 آذرماه درفرهنگسراي نياوران برگزار مي شود. مجيد کياني نوازنده سنتور با اعلام  اين خبر  گفت : اين کنسرت پژوهشي در دو بخش برگزار مي شود بخش نخست به مجموعه تحقيقات و پژوهش هايي که درباره بررسي "وزن در هنر موسيقي " صورت گرفته اختصاص دارد و در بخش دوم قطعاتي براساس موضوعات مطرح شده اجرا مي شود.وي در ادامه خاطرنشان کرد : اغلب قطعاتي که براي اين کنسرت پژوهشي در نظرگرفتم از موسيقي هاي قديمي است که در دستگاه شور و قطعات ضربي اجرا مي شود.   لازم به ذکر است پيش از اين مجيد کياني کنسرت پژوهش هاي ديگري با عنوان "طبيعت در موسيقي رديف دستگاهي"،"جايگاه موسيقي رديف دستگاهي در يک دهه اخير" و کاربرد موسيقي در اشعار خيام برگزار کرده است.
  زمان برگزاري جشنواره فيلم "هفت" تغيير کرد
زمان برگزاري جشنواره استاني فيلم کوتاه "هفت" به دليل استقبال گسترده هنرمندان و فيلمسازان جوان از آذر به اسفندماه 86 تغيير کرد.  اين جشنواره با هدف آشنايي و تعامل با هنرمندان، اعتلا هنر سينما، تکريم و تجليل از فيلمسازان خلاق، فراهم سازي حس رقابت و ارتقا» سطح دانش هنري به صورت استاني در دو بخش آزاد و ويژه در چهار قالب داستاني، مستند، پويانمايي و نماهنگ با موضوع بخش ويژه جشنواره "اتحاد ملي و انسجام اسلامي" برگزار مي شود.آخرين مهلت ارسال آثار به دبيرخانه جشنواره 15 بهمن ماه 86 تعيين شده و علاقمندان براي کسب اطلاعات بيشتر و تهيه فرم فراخوان مي توانند از طريق مراجعه به دبيرخانه جشنواره واقع در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي غرب تهران به نشاني ميدان المپيک، جنب مسجد المهدي (عج) يا سايت ir.7thartfestival.www در اين جشنواره شرکت کنند.در پايان جشنواره به آثار برگزيده جوايزي ارزنده اهدا» مي شود. جشنواره استاني فيلم کوتاه "هفت" اول تا سوم اسفندماه 86 برگزار مي شود.
 نادري کارگاه نمايشنامه نويسي برگزار مي کند
عليرضا نادري در پنجمين گردهمايي هنرمندان تئاتر دفاع مقدس در رامسر کارگاه ادبيات نمايشي و نمايشنامه نويسي برگزار مي کند.  ستاد خبري انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس اعلام کرد در اين گردهمايي که هنرمندان فعال در عرصه تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در آن حضور خواهند داشت، سه کارگاه آموزشي نيز تشکيل مي شود. يکي از کارگاهها درباره نمايشنامه نويسي است که مديريت آن را نادري به عهده خواهد داشت.اين گردهمايي سه روزه که امسال پنجمين دوره آن است از هفتم تا نهم آذرماه در رامسر برگزار مي شود و علاوه بر کارگاه نمايشنامه نويسي، کارگاه بازيگري و کارگرداني نيز توسط فرهاد مهندس پور تشکيل خواهد شد.
  آخرين مهلت حضور در جشنواره فيلم 100 اعلام شد
آخرين مهلت ارسال آثار به پنجمين جشنواره سراسري فيلم کوتاه 100 روز سي ام دي ماه امسال اعلام شد. ستاد خبري باشگاه فيلم 100 اعلام کرد کارگردانان جوان و علاقمندان براي شرکت در پنجمين جشنواره سراسري فيلم 100 مي توانند آثار خود را حداکثر تا سي ام دي ماه به دبيرخانه اين جشنواره ارسال کنند.بازبيني آثار رسيده به دبيرخانه از دهم اسفندماه توسط هيئت انتخاب آغاز مي شود. متقاضيان شرکت در بخش مسابقه بايد کمتر از 35 سال داشته باشند و محدوديتي در تعداد آثار ارسالي وجود ندارد.پنجمين جشنواره سراسري فيلم 100 با عنوان "سينماي تذکر" به دبيري فاضل نظري اول و دوم اسفندماه برگزار مي شود.
  برگزيدگان يازدهمين دوره  کتاب سال دفاع مقدس معرفي مي شوند
مراسم اهداي جوايز به برگزيدگان يازدهمين دوره از جايزه انتخاب بهترين کتاب سال دفاع مقدس روز پنج شنبه 24 آبان و از ساعت 30:17 در مجتمع فرهنگي سيدالشهدا برگزار مي شود.
به نقل از ستاد خبري يازدهمين دوره از جايزه انتخاب بهترين کتاب سال دفاع مقدس، در اين مراسم محمدحسين صفار هرندي - وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي اکبر ولايتي- رئيس انجمن قلم و مشاور عالي مقام معظم رهبري در امور بين الملل، سردار ميرفيصل باقرزاده- رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس و... حضور خواهند داشت.  کتاب هاي رسيده به دبيرخانه در بخش هاي "داستان و رمان"، "شعر"، "خاطره"، "زندگينامه داستاني"، "تحقيق و پژوهش حقوقي- اجتماعي دفاع مقدس"، "تحقيق و پژوهش نظامي"، "تحقيق و پژوهش ادبي"، "جنگ و زندگي نامه"، "شعر کودک و نوجوان"، "داستان و رمان کودک و نوجوان"، "هنر"، "طراحي و گرافيک" و "ناشر نمونه دفاع مقدس" مورد بررسي قرار گرفته است تا برگزيدگان در هر بخش معرفي شود.  در اين بخش هاي به ترتيب "ابراهيم حسن بيگي"، "صابر امامي"، "رحيم مخدومي"، "نصرت الله محمودزاده"، "علي شجاعي صائين"، "مجيد مختاري"، "دکتر منوچهر اکبري"،  "ابراهيم زاهدي مطلق"،  "جعفر ابراهيمي"، "اميرحسين فردي"، "مهدي حامد سقائيان"،  "حميد شريفي آل شريف" و "نادر قدياني" سرداور هستند
  حوزه هنري و جهاد دانشگاهي همکاري مي کنند
روساي حوزه هنري و جهاد دانشگاهي واحد تهران تفاهمنامه همکاري بين اين دو نهاد فرهنگي و دانشجويي را امضا کردند.  واحد خبر حوزه هنري اعلام کرد بر اساس اين تفاهمنامه طرفين متعهد شدند در جهت تحقق هدف بازشناسي نخبگان مستعد و جوان، امکانات، استعداد، دانش و توانمندي هاي خود را در تعامل و تبادل قرار دهند.همکاري در اجراي برنامه هاي فرهنگي مشترک، تبادل تجربه و دانش، استفاده متقابل از امکانات و توانمندي ها و ارائه و اجراي طرح و برنامه هاي مشترک در زمينه هاي پژوهش، آموزش و آفرينش فرهنگي و هنري، مفاد تعهدات طرفين اين تفاهمنامه است.همچنين در اين تفاهمنامه تصريح شده گروه مشترک کارشناسان حوزه هنري و جهاد دانشگاهي، مسئوليت اجرايي را عهده دار شوند. کشف و پرورش استعدادهاي نخبه جوان که از اهداف مهم حوزه هنري و جهاد دانشگاهي به شمار مي رود، از جمله دلايل تنظيم و اجراي اين تفاهمنامه عنوان شده است.حوزه هنري در زمره معدود نهادهايي به شمار مي رود که در سياست هاي کلان آن، لزوم حمايت از جوانان مستعد و تامين امکانات براي دانشجويان نخبه عرصه فرهنگ و هنر مورد تاکيد قرار گرفته است.


 اخبار نخستين جشنواره فرهنگي هنري ستايش خوزستان;
معرفي فيلم هاي مسابقه سينماي مستند جشنواره ستايش
کميته انتخاب فيلم هاي نخستين جشنواره فرهنگي - هنري ستايش، اسامي آثار راه يافته به بخش مسابقه در حوزه سينماي مستند را معرفي کرد.  به نقل از ستاد خبري جشنواره فرهنگي - هنري ستايش; اين کميته متشکل از محمد شيرواني، ناصر باکيده و اردشير شليله، پس از بررسي بيش از 80 اثر ارسالي به دبيرخانه جشنواره طي 2 ماه، 12 اثر را براي حضور در بخش مسابقه انتخاب کردند.  بنا بر اين گزارش، اسامي فيلم هاي اعلام شده به شرح زير است:
باد در خاموشي خاک (رامتين لوافي)، حفره هاي حيات (معصومه نور محمدي)، حاجي-گوليت (رضا درستکار)، خانه هاي امن (مريم حق پناه)، دعاي مادرم مهتاب (مهدي رحماني)، زنان درفک (محمد نامي)، زندگي در زنده رود (مرجان رياحي)، سرخ سخر (عبدالله حاجي محمدي)، مدار صفر درجه (محمود رحماني)، ماه بر بام (عليرضا جهاني فر)، مشي و مشيانه (حسن نقاشي)، همنوايي ارکستر زنان (غلامعباس فاضلي).  فيلم هاي شرکت کننده در جشنواره ستايش پيش از اين جز آثار شرکت کننده و يا قدرداني شده جشنواره هاي معتبر داخلي و خارجي بوده اند.
 حمدرضا جعفري جلوه:  جشنواره ها فرصتي براي خود و ديگرشناسي است
 معاون امور سينمايي ارشاد در پيامي به جشنواره فيلم کوتاه گفت: جشنواره هاي فيلم فرصتي يگانه براي ديگرشناسي و مهمتر از آن خويشتن يابي و خودشناسي است.   به نقل از روابط عمومي بيست و چهارمين جشنواره ملي و دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران محمدرضا جعفري جلوه در پيام خود به جشنواره فيلم کوتاه تهران گفت: توجه ويژه معاونت امور سينمايي به سينماي کوتاه در جهت وسعت بخشيدن به قلمرو فعاليت ها و تعميق رويکردهاي اصيل حضور پرشور سينماگران در حيطه توليد و عنايت به ضرورت فعاليتي پيگير و ثمربخش همگي سبب گرديده است تا اين گستره آکنده از تحرک و پويايي باشد.  وي در پيام خود افزوده است: شراف بر شرايط خويشتن و آگاهي از توانايي ها و دشواري هاي موجود ضرورتي انکارناپذير براي حرکت در مسير تعالي و توسعه است. پي بردن به داشته ها و دستاوردهاي خود در کنار امکان ارزيابي فعاليت هاي ديگر ملل از منظر وقاب سينما نيل به آفاق و چشم اندازهايي تازه را نويد مي دهد. جعفري جلوه خاطرنشان کرد: نگاه ايراني نگاهي متعادل و متوان به داشته هاست. اساس نگرش ايراني عظمت بخشيدن است به آن چه که هست و نه بزرگنمايي آنچه که هست.
 رئيس بنياد مستضعفان از ستاد جشنواره ستايش در خرمشهر بازديد کرد
رئيس بنياد مستضعفان طي سفري که چندي پيش به استان خوزستان داشتند از ستاد جشنواره فرهنگي هنري ستايش در خرمشهر بازديد کردند.  به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از ستاد خبري نخستين جشنواره فرهنگي هنري ستايش خوزستان، مهندس محمدفروزنده رياست بنياد مستضعفان در آستانه برگزاري جشنواره ستايش ضمن بازديد از بخش هاي مختلف ستاد مذکور رهنمودهاي خود را در خصوص برگزاري بهتر اين جشنواره ارائه کردند.  در اين بازديد که حجت الله سيفي دبير نخستين جشنواره فرهنگي هنري ستايش نيز حضور داشت فروزنده ضمن اشاره به اهميت برگزاري چنين جشنواره اي در استان خوزستان، حمايت همه جانبه خود را براي برگزاري بهتر اين جشنواره اعلام کرد.  نخستين جشنواره فرهنگي هنري خوزستان در سه حوزه فيلم تئاتر و موسيقي از 29 آذرماه لغايت 8 دي ماه در شهرهاي آبادان، خرمشهر و اهواز برگزار مي شود.
 نشست هاي منتظران خورشيد; محفلي براي هم انديشي دانشجويان علاقه مند به مهدويت
سلسله نشستهاي منتظران خورشيد، با هدف توسعه و ترويج فرهنگ مهدوي در بين جوانان و دانشجويان، آموزش مباني مهدويت، پاسخ به سوالات و شبهات مردم در اين زمينه، و استفاده از آرا»، نظرات و افکار دانشجويان در زمينه ارائه راهکارهاي نوين گسترش فرهنگ مهدويت در اجتماع، برگزار مي شود.  اين سلسله نشست ها از اين هفته توسط دبيرخانه دائمي جشنواره بين المللي آخرين منجي، پنجشنبه ها از ساعت 30:9 الي 30:11 صبج در محل تالار همايش هاي مجتمع فرهنگي بلال، واقع در خيابان وليعصر تهران، جنب مسجد بلال سازمان صدا و سيما تشکيل مي شود.
محمد صادق افراسيابي دبير اجرايي جشنواره، ضمن بيان اين خبر افزود: در نشست هاي مذکور که با مشارکت سازمان صدا و سيما، نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، و موسسه فرهنگي - هنري کوثر آل طه اجرا مي شود، علاوه بر حضور چهره هاي محبوب حوزوي و دانشگاهي نظير حجت الاسلام و المسلمين ناصر نقويان، دکتر بهروز لک، حجت الاسلام و المسلمين قرني، دکتر جمشيديها، حجت الاسلام و المسلمين فاطمي نيا، و حجت الاسلام و المسلمين اديب يزدي، شاهد حضور و ارائه آثاري از شاعران، نويسندگان و هنرمندان بنام کشور خواهيم بود.
وي در ادامه با اشاره به اينکه يکي ديگر از اهداف برگزاري سلسله نشست هاي منتظران خورشيد، پر رنگ تر کردن نقش دانشجويان در بسط و اشاعه تفکر مهدويت در اجتماع است، تاکيد کرد: جوانان و دانشجويان شرکت کننده در سلسله نشست هاي منتظران خورشيد مي توانند با ارائه مقالات، اشعار و نوشته هاي خود در زمينه آخرين منجي بشريت، ضمن بهره مندي از نظرات اساتيد و انديشمندان حاضر در جمع، توانايي هاي فرهنگي، هنري و تبليغي خويش را هر چه بيشتر بالا ببرند.
افراسيابي در ادامه، ايجاد همدلي، همفکري و هم انديشي ميان دانشجويان کانون هاي مهدويت دانشگاه هاي مختلف را يکي ديگر از نتايج چنين جلساتي ارزيابي کرد و گفت: دانشجويان شرکت کننده در اين مراسم از طريق سايت جشنواره، ايجاد وبلاگ هاي گروهي، و نيز تعاملات مستقيم، به طور دائم با يکديگر در ارتباط بوده، و نتيجه تفکرات و فعاليت هاي خود را با ديگران به اشتراک خواهند گذاشت. به نقل از روابط عمومي نخستين جشنواره بين المللي آخرين منجي، دبير اجرايي جشنواره بين المللي آخرين منجي در پايان تبيين روشنتر اهداف جشنواره در ميان افکار عمومي، جذب و سازماندهي کليه افرادي که تمايل به همکاري با دبيرخانه جشنواره دارند، شناسايي کارشناسان و محققين حوزه مهدويت، و مقابله با تفکرات التقاطي را از ديگر اهداف نشست هاي منتظران خورشيد بر شمرد و اظهار اميدواري کرد با حضور عموم مردم و خصوصا جوانان، شاهد الگويي براي حرکت هاي فرهنگي مشابه باشيم.نخستين جشنواره بين المللي آخرين منجي از نيمه شعبان سال 1428 ه . ق شروع به کار کرده، و تا نيمه شعبان سال 1429 ه . ق به کار خود ادامه خواهد داد.
  نمايش «افرا  » آذر روي صحنه مي رود
 مرکز هنرهاي نمايشي از اجراي نمايش «افرا» از 4 آذر ماه در تالار اصلي تئاترشهر خبر داد و زمان پيش فروش بليت نمايش «افرا» را اول آذر ماه اعلام کرد.
 روابط عمومي مرکز هنرهاي نمايشي اعلام کرد: علي رغم پاره اي اخبار مبني بر تاخير يا عدم اجراي نمايش "افرا" به کارگرداني بهرام بيضايي و طرح برخي موضوعات حاشيه اي به اطلاع مي رساندگروه نمايشي "افرا" با آمادگي کامل از هفته آينده در تالار اصلي مجموعه تئاترشهر مستقر خواهدشد و از 4 آذرماه به روي صحنه خواهدرفت. روابط عمومي مرکز هنرهاي نمايشي همچنين آغاز پيش فروش نمايش فوق را از اول آذرماه در گيشه مجموعه تئاترشهر (ساعت 14 -18) اعلام کرد. براساس اين گزارش قيمت بليت و تسهيلات در نظر گرفته شده متعاقبا اعلام خواهدشد.
 راجر فدرر: دوست دارم «براد پيت» نقش مرا بازي کند
«راجر فدرر»، مرد شماره يک تنيس جهان گفت: اگر کسي بخواهد زندگي مرا فيلم کند، دوست دارم که «براد پيت» نقش مرا بازي کند. «راجر فدرر» در مصاحبه اخير خود با خبرگزاري رويترز گفت: دوست دارم اگر که قرار است که فيلمي درباره من ساخته شود، «براد پيت» نقش مرا بازي کند. وي با اشاره به علاقه اش به فيلم «باشگاه مشت زني» با بازي «براد پيت» گفت: «براد پيت» را براي اين کار به بازيگران خوب و مشهوري چون «جاني دپ»، «مت دمون» و حتي «دنزل واشنگتن» و «جت لي» نيز ترجيح مي دهم. «فدرر» گفت: «پيت» تاکنون در چند فيلم جدي به بسيار خوب ظاهر شده است و من دوست دارم تا از من نيز يک فيلم جدي و خوب ساخته شود، البته کمدي نيز خوب است ولي من شخصا انساني جدي هستم. «براد پيت» تاکنون در فيلم هاي پرفروش بسيار از جمله «خانم و آقاي اسميت»، «بابل»، «مصاحبه با خون آشام» و «هفت» بازي کرده است
  «قطار 57» وارد بازار کتاب شد 
«قطار »57  نوشته رضا رئيسي توسط انتشارات سوره مهر انتشار يافت. 
«قطار »57  نوشته رضا رئيسي، توليد مرکز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري، توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.  رمان قطار 57 اين نويسنده توليد مرکز آفرينش هاي ادبي حوزه با نگاهي نو، طرحي قوي، تجسمي تازه از روزهاي انقلاب براي نسل جوان به بازنگري آدم هاي مختلف و نقش آن ها در انقلاب پرداخته است. آگاهي از روزهاي انقلاب و سرنوشت آن در اين روايت به خوبي برايمان مقدور است . رئيسي با بيان اينکه اين رمان بيش از 17 بار بازنويسي شده است درباره ادبيات رمان مي گويد: من براي تمام اين ها تحقيق کرده ام و حتي براي واژه ها و اصطلاحات سياسي، نشريات و مجلات اول انقلاب را که بعضا ناياب شده است مطالعه کرده ام و در نتيجه بخش مهمي از موفقيت  رمان مديون ديالوگ نويسي آن است. نويسنده رمان قطار 57 قضاوت درباره اين رمان را به عهده خواننده گذاشته است و تلاش کرده است که هرگونه قضاوت درباره شخصيت هاي رمان پرهيز کند.
کتاب "موج و مرجان" نيز از اين نويسنده به تازگي توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است. قطار 57 در 566 صفحه و با قيمت 6300 تومان در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.
  "ريچاردگر" برنده جايزه بزرگ انسان دوستي فيلادلفيا
 مقامات شهر فلادلفيا از «ريچاردگر»، به خاطر تلاش هاي فراواني که در جهت مبارزه با بيماري ايدز داشته، قدرداني کرده و جايزه انسان دوستي «مارين اندرسون»، را نيز به وي اعطا» کردند.
به نقل از خبرگزاري فرانسه، «گر58 » ساله که مدت زمان زيادي است که در کنار سه دهه فعاليت بازيگري خود، در زمينه مبارزه با بيماري ايدز چه از نظر مالي و چه از نظر فعاليت هاي پيگير، گام هاي مثبتي برداشته است.وي روز گذشته علاوه بر دريافت لوح تقدير انسان دوستي «مارين اندرسون»، جايزه اي به مبلغ 100 هزار دلار دريافت کرد.
   داوران جشنواره تئاتر کانون ها معرفي شدند
داوران بخش صحنه اي بزرگسال ششمين جشنواره سراسري تئاتر کانون هاي نمايش معرفي شدند. ستاد خبري جشنواره تئاتر کانون ها اعلام کرد گلاب آدينه، منيژه محامدي و منصور براهيمي 23 نمايش حاضر در بخش مسابقه صحنه اي بزرگسال ششمين جشنواره سراسري تئاتر کانون هاي نمايش را داوري مي کنند.ششمين جشنواره سراسري تئاتر کانون هاي نمايش با هدف گسترش، شناسايي و پرورش استعدادهاي نمايشي در سراسر ايران به همت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و همکاري شهرداري هاي 27 استان در سراسر ايران در سالن هاي نمايش و فرهنگسراهاي شهر تهران با شعار "تئاتر گسترده" اول تا دهم آذرماه 86 برگزار مي شود.


 فيلمبرداري «نيلوفر» با آغاز بازي امير آقايي در خوزستان ادامه دارد 

 فيلمبرداري «نيلوفر» با آغاز بازي امير آقايي در خوزستان ادامه دارد.  فرشته طائر پور در گفت و گو با  فارس درباره احتمال حضور فيلم در جشنواره فيلم فجر اظهار داشت:به جهت اينکه اصل بر پيشرفت و جلو رفتن فيلم است، فکر مي کنم احتمال و امکان هفتاد درصدي براي حضور فيلم در جشنواره وجود دارد، ولي بعيد مي دانم که فيلم به جشنواره برسد.  به گفته طائر پور، فيلمبرداري کار همچنان در يکي از روستاهاي خوزستان ادامه دارد و همچنين بازي امير آقايي در اين پروژه از چند روز پيش شروع شده است.  «نيلوفر» توليد مشترک ايران و فرانسه است که سابين ژمايل (فيلمساز فرانسوي لبناني) کارگرداني آن را برعهده دارد.
براين اساس، اين پروژه در قالب مضموني کودکانه ،داستان دخترکي عراقي را روايت مي کند که شوق ادامه تحصيل و پزشک  شدن دارد و رابطه اش با عزيز عموي گوشه گير و چوپان او قصه فيلم را رقم مي زند.  عوامل سازنده «گل نيلوفر» عبارتند از: نويسنده و کارگردان:سابين ژمايل، مدير فيلمبرداري:بهرام بدخشاني، صدابردار:مهران ملکوتي، طراح چهره پردازي: محمدرضا قومي،طراح صحنه:مجيد ليلاجي، طراح لباس:سارا خالدي،سميرا سينايي، برنامه ريز و دستيار اول کارگردان: مصطفي احمدي، مدير توليد:طهورا ابوالقاسمي، بازيگران: رويا نونهالي ، شهاب حسيني، هنگامه قاضياني، صادق صفايي، امير آقايي و محمدرضا فروتن. 


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته