جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2907


کوتاه و خواندني

در ديدار سفير گرجستان و اعضاي هيات علمي تفليس با دکتر جاسبي تاکيد شد:
گسترش همکاري هاي علمي، فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاه تفليس

شهريار مشيري، عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:
دانشگاه آزاد اسلامي از نظر کمي و کيفي از دانشگاه هاي دولتي فراتر رفته است

معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد:
اختصاص بودجه پژوهشي به شاخص هاي ارتقاي هرم هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي


بزرگترين آموزشکده فني و حرفه اي سما در استان خوزستان به بهره برداري رسيد


 کوتاه و خواندني 


وزارت علوم، رکورددار پروژه هاي راکد

تابناک: با وجود آن که پيشتر سازمان مديريت به عنوان دستگاه اختصاص دهنده بودجه، يکي از ناظران پروژه ها به شمار مي رفت و دستگاه ها براي جذب بودجه هاي بعدي مجبور به پيشبرد کار بودند، گزارش ها حاکي از نبود نظارت کافي بر اجراي طرح ها و در نتيجه توقف و تاخير آنها بوده است. اما اکنون که اين سازمان نيز منحل شده، مشخص نيست چگونه بر اجراي اين طرح ها نظارت مي شود.ارايه آمارهاي گوناگون از پروژه هاي متوقف و فقدان نظارت و عدم ارايه گزارش نوبه اي مستمر و به روز بر روند اجراي طرح ها، عملا اولويت بندي طرح ها و تصويب و تخصيص اعتبارات متناسب با ميزان پيشرفت آنان را مورد ترديد قرار مي دهد!  هرچند نحوه اجراي طرح ها و پروژه ها از دلايل توقف و تاخير طرح هاي عمراني شمرده مي شود، عمده دلايل اين توقف و تاخير که ضرر و آسيب مادي و اقتصادي بسياري به همراه دارد، به مسائلي چون کيفيت مطالعات طرح، صلاحيت پيمانکاران، نظارت ناکافي بر عملکرد و نبود نظارت بر پيشرفت کار مربوط مي شود.
بنا بر اين گزارش، با وجود آن که پيشتر سازمان مديريت و برنامه ريزي به عنوان دستگاه اختصاص دهنده بودجه، يکي از ناظران پروژه ها به شمار مي رفت و دستگاه ها براي جذب بودجه هاي بعدي مجبور به پيشبرد کار بودند، گزارش ها حاکي از نبود نظارت کافي بر اجراي طرح ها و در نتيجه توقف و تاخير آنها بوده است. اما اکنون که اين سازمان نيز منحل شده، مشخص نيست چگونه                                  بر اجراي اين طرح ها نظارت مي شود.بر پايه اطلاعات موجود، تعداد 92 پروژه عمراني ملي در سال 1384 به دلايل گوناگون، متوقف شده اند و يا فاقد پيشرفت فيزيکي بوده اند و به رغم پرداخت 53 درصد اعتبارات پيش بيني شده، اين پروژه ها در نخستين موافقتنامه (568 ميليارد ريال)، پيشرفت فيزيکي آنها به طور متوسط، حدود 33 درصد بوده است.همچنين بنا بر برآوردها تا نيمه سال 85، 45 پروژه متوقف در زمينه احداث دانشکده ها، خوابگاه هاي دانشجويي، ساختمان مرکزي دانشگاه ها، هجده پروژه متوقف مربوط به احداث بيمارستان ها و شانزده پروژه متوقف شامل احداث ساختمان هاي ثبت اسناد و املاک، سالن تشريح، آزمايشگاه پزشکي قانوني و مجتمع هاي قضائي بوده است که به ترتيب بيشترين پروژه متوقف را از آن خود کرده اند.بنا بر اين گزارش، آمارها درباره پروژه هاي ملي راکد يا متوقف تا نيمه هاي سال 85، حاکي از وجود اختلاف فاحش در آمار پروژه هاي متوقف اعلامي است; به گونه اي که يکي از بخش هاي سازمان مديريت و برنامه ريزي اين ميزان را شصت پروژه و يک بخش ديگر اين سازمان، آن را دويست پروژه اعلام کرده بود.

نماينده مردم ملاير:
دانشگاه آزاد اسلامي ملاير به بزرگترين دانشگاه غرب کشور تبديل مي شود

آفرينش: نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي رشد بخش هاي صنعتي، آموزشي و فرهنگي شهرستان ملاير را روزافزون ارزيابي کرد و گفت: اين رشد از جهشي عظيم در آينده اين شهرستان حکايت دارد.  بيژن شهبازخاني در آيين بهره برداري از ساختمان جديد دانشگاه آزاد اسلامي اين شهرستان بر ضرورت توجه بيشتر به بخش دانشگاهي شهرستان ملاير تاکيد کرد و افزود: در صورت توجه دانشگاه آزاد اسلامي ملاير به بزرگترين دانشگاه غرب کشور تبديل مي شود.  وي همچنين خواستار ايجاد پژوهشکده اي در بخش دانشگاهي ملاير و ايجاد دانشکده حقوق در دانشگاه آزاد اسلامي اين شهرستان در چشم انداز آتي اين دانشگاه شد.  نماينده مردم ملاير، بزرگترين مشکل در بخش دانشگاهي ملاير را جذب هيات علمي دانست و بر لزوم فراهم شدن شرايط لازم براي اين کار و تامين امکانات رفاهي استادان در اين زمينه تاکيد کرد.  همچنين حسن زماني يکي ديگر از نمايندگان ملاير در مجلس شوراي اسلامي طي سخناني گفت: اين شهرستان در آينده قطب دانشگاهي استان همدان خواهد شد.  وي افزود: اکنون 15 هزار دانشجو در 10 واحد آموزشي اين شهرستان مشغول به تحصيل هستند و اميد است يکي از شهرستان هايي باشد که در آينده، نيروهاي جديد وارد بازار کار کند.
 بهره برداري از ساختمان جديد واحد ملاير با حضور رئيس محلس شوراي اسلامي
همچنين بهره برداري از ساختمان جديد دانشگاه آزاد اسلامي واحد ملاير با حضور "غلامعلي حدادعادل" رئيس مجلس شوراي اسلامي آغاز شد.  ساختمان جديد دانشگاه آزاد اسلامي واحد ملاير شامل ساختمان مرکزي در سه طبقه، ساختمان آموزش و تاسيسات در چهار طبقه و سلف سرويس به ظرفيت 500 نفر است.   اين ساختمان در مساحت 60 هکتار و با زيربناي 18 هزار مترمربع احداث شده است و براي ساخت و تجهيز آن تاکنون 75 ميليارد ريال هزينه شده است. در دانشگاه آزاد ملاير تاکنون يک هزار و 218 نفر دانش آموخته شده اند و ظرفيت پذيرش ساختمان جديد دانشگاه يک هزار و 323 دانشجو در 14 رشته است.  در اين مراسم، همچنين عمليات اجرايي خوابگاه، مجموعه ورزشي و مسجد اين دانشگاه در مجموع به مساحت 320 هکتار آغاز شد.

دکتر قاضي سعيدي، رئيس واحد شهرري :
نقش آفريني دانشگاه آزاد اسلامي در تقويت بنيان توسعه پايدار چشمگير است

آفرينش: تلاش کنوني واحد شهر ري براي تبيين خطوط اصلي حرکت در راستاي استراتژي هاي تعريف شده توسط رياست دانشگاه مي باشد که ازجمله اين حرکت هاي علمي ، توجه به ارتقا و ترفيع درجات علمي استادان و افزايش فعاليت هاي تحقيقاتي ، آگاهي دهي و تسلط کافي به مسائل روز و فناوري هاي جديد است. دکتر قاضي سعيدي، رئيس واحد شهر ري با اعلام اين مطلب اظهار داشت: با تحقق اين امر ، بستر لازم براي ارتقاي بيش از پيش مولفه هاي علمي و پژوهشي و فرهنگي در اين واحد دانشگاهي مهيا خواهد شد . وي افزود : نقش آفريني دانشگاه آزاد اسلامي در تقويت بنيان توسعه پايدار چشمگير است و اين مجموعه عظيم علمي را مي توان به عنوان يک نهاد موفق در پيشبرد اهداف آموزشي عالي کشور برشمرد که امروز به عنوان شجره اي است که ريشه هايش مستحکم شده و شاخ و برگش تنومند و ميوه اش با تلاش مسئولين به ثمر رسيده است و اکنون بخش اعظمي از   درخشش ها و توانمندي هاي ايران اسلامي در عرصه آموزش عالي مرهون مديريت شايسته و خدمات و پژوهش هاي انجام گرفته در سيستم دانشگاه آزاد اسلامي است . رئيس واحد شهرري  خاطر نشان کرد : تجليات نگرش ، رويکرد کيفيت محور در عرصه هاي مختلف علمي ، آموزشي و تحقيقاتي در سيستم دانشگاه به عينه قابل مشاهده است که يکي از سياستگذاري هاي کلان براي عملياتي نمودن اين راهبرد ، توجه ويژه به موضوع ارتقا و ترفيع درجات علمي استادان مي باشد .

همايش مولانا در واحد تهران شرق برگزار شد

آفرينش: همايش مولانا در دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شرق برگزار شد.  طي مراسمي که از سوي دفتر فرهنگ اسلامي به مناسبت بزرگداشت سال مولانا برگزار شد، خانم دکتر رهبر عضو هيات علمي اين واحد درباره عرفان مولانا سخنراني کرد. وي ضمن شرح سرگذشت مولانا به بيان عرفان مولوي و ويژگي هاي آن با عرفان هاي ديگر و وقايعي که موجب ايجاد تحولات روحي وي شد، پرداخت. همچنين خبر ديگري از واحد تهران شرق حاکي است به مناسبت بزرگداشت ربع قرن فعاليت دانشگاه آزاد اسلامي چهارمين جلسه هم انديشي اعضاي هيات علمي با حضور رئيس و معاونان اين واحد در سالن آمفي تئاتر دانشگاه برگزار شد. در اين جلسه، دکتر سجادي رئيس دانشگاه گزارشي از عملکرد و موفقيت هاي دانشگاه را بيان کرد.


دکتر احدي، رئيس منطقه هفت دانشگاه آزاد  تاکيد کرد:
رعايت استاندارد نسبت استاد به دانشجو و ارتقاي کيفيت علمي در واحدهاي منطقه

آفرينش: جلسه شوراي منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامي در ساختمان جديد التاسيس اين منطقه در کرمان برگزار شد. در اين جلسه دکتر احدي، رئيس منطقه هفت دانشگاه با اعلام اين مطلب که واحد علوم و تحقيقات در آينده نزديک در اين منطقه در شهر کرمان راه اندازي خواهد شد، اظهار داشت: پس از بررسي هاي لازم در مراکز دو استان سيستان و بلوچستان و هرمزگان نيز مرکز تحصيلات تکميلي واحد علوم و تحقيقات تاسيس خواهد شد. وي به اصلاح هرم هيات علمي توسط واحدهاي منطقه اشاره کرد و افزود: روساي واحدها بايد در زمينه رعايت استاندارد نسبت استاد به دانشجو، بالابردن کيفيت علمي در واحدهاي منطقه  فعال شدن بحث پژوهش، ارائه مقالات داخلي و خارجي توسط اساتيد، حضور در مسابقات و المپيادهاي علمي در سطح منطقه و کشور و فعال شدن صندوق رفاه دانشجويي تلاش کنند.


  در ديدار سفير گرجستان و اعضاي هيات علمي تفليس با دکتر جاسبي تاکيد شد:
 گسترش همکاري هاي علمي، فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاه تفليس 

آنا: سفير گرجستان در ايران و هيات علمي معتبرترين دانشگاه هاي گرجستان از واحد علوم و تحقيقات بازديد و با دکتر جاسبي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ديدار کردند.
در اين بازديد که با دعوت و هماهنگي معاونت بين المللي دانشگاه آزاد اسلامي صورت گرفت، روساي دانشگاه هاي درياي سياه و دولتي کشور تفليس گرجستان بر لزوم ارتباطات علمي بين دو کشور و همکاري هاي علمي، فرهنگي تاکيد کردند.
سفير گرجستان نيز در اين بازديد با اشاره به سوابق فرهنگي، تاريخي و قومي و روابط سياسي بين دو کشور ايران و گرجستان به همکاري هاي بيشتر فرهنگي و علمي ميان دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاه هاي تفليس تاکيد کرد.
همچنين گيورکي خوبوآ رئيس دانشگاه دولتي گرجستان در حاشيه اين بازديد گفت: نخستين باري است که به کشور ايران سفر            مي کنم و در حقيقت فرهنگ و مردم اين کشور را تازه کشف کرده ام; البته بسيار خوشبختم که ميزبان اصلي ما دانشگاه آزاد اسلامي است.
وي در معرفي دانشگاه متبوع خود گفت: دانشگاه تفليس داراي 20 هزار دانشجو و شش دانشکده است و دانشگاه دولتي گرجستان به عنوان نخستين و مهم ترين دانشگاه گرجستان از نظر تاريخي و علمي از اهميت خاصي برخوردار است.
رئيس دانشگاه تفليس ادامه داد: واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي بسيار گسترده است و من معتقدم اين دانشگاه از لحاظ مساحت و تعداد دانشجو يکي از بزرگ ترين و قابل توجه ترين دانشگاه هاي جهان است.
وي ضمن اشاره به اهميت ملاقات خود با دکتر جاسبي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي و دکتر مهستي معاون بين الملل دانشگاه آزاد اسلامي گفت: در اين ديدار، چشم انداز همکاري ميان دانشگاه آزاد اسلامي و تفليس مشخص شد و به زودي همکاري هاي علمي بين دو دانشگاه گسترش مي يابد.
 وي زمينه هاي همکاري هاي بين دو دانشگاه را تبادل استاد و دانشجو، انجام تحقيقات مشترک، فرصت هاي مطالعاتي، برگزاري دوره هاي دکتراي مشترک و بازديدهاي علمي عنوان کرد.
 بنابراين گزارش، هيات علمي گرجستان متشکل از گيورکي خوبوآ رئيس دانشگاه دولتي تفليس، لوآن آساتياني سفير کشور گرجستان، زوراب کوميتاني از استادان برجسته بيولوژيست گرجستان، گيورکي ليوزانبدژه از استادان دانشگاه تفليس و نيز خانم گيولي آلاسانيا معاون دانشگاه بين المللي درياي سياه بودند که از مجتمع آزمايشگاهي و             آزمايشگاه هاي تخصصي زيست شناسي، شيمي آلي، شيمي معدني، اپتيک، بيماري شناسي گياهي، زيست شناسي جانوري، زراعت حشره شناسي، ژنتيک و صنايع غذايي واحد علوم و تحقيقات ديدن کردند.
هيات بازديد کننده سپس با هماهنگي معاونت بين الملل دانشگاه به اصفهان اعزام شدند تا در ديدار تکميلي از واحدهاي نجف آباد و خوراسگان بازديد داشته باشند.


  شهريار مشيري، عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:
 دانشگاه آزاد اسلامي از نظر کمي و کيفي از دانشگاه هاي دولتي فراتر رفته است 

آفرينش: جشن ربع قرن تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي در بندر عباس با حضور دکتر شهريار مشيري نماينده مردم بندر عباس، دکتر مهدوي رئيس منطقه 12 اين دانشگاه، مديران کل برخي از سازمان ها و ادارات استان، اعضاي شوراي شهر و جمع کثيري از مسئولان و شخصيت هاي سياسي، فرهنگي، استادان دانشگاه، دانشجويان و خانواده هاي آنان در سالن آمفي تئاتر پژوهشکده دانشگاه برگزار شد.
در اين مراسم،  شهريار مشيري با اشاره به خدمات اين دانشگاه افزود: اگر اين دانشگاه نبود سرنوشت اين همه جوان مشتاق به تحصيل در کشور چه مي شد و اين جمعيت ميليوني جوانان چگونه مي توانستند تحصيل کنند. عضو کميسيون آموزش و تحقيقات در ادامه تصريح کرد: اين دانشگاه چه از نظر کمي و چه از نظر کيفي از دانشگاه هاي دولتي فراتر رفته است.
وي افزود: ما بايد با حمايت بخش هاي غير دولتي و خصوصي در جهت سازندگي کشور گام برداريم و با رقابتي سازنده در اين زمينه بستري مناسب براي تحصيل جوانان فراهم سازيم تا از خروج ارز از کشور جلوگيري کنيم و با جذب دانشجو از کشورهاي خارجي علاوه بر وارد کردن ارز به کشورمان آنان را با فرهنگ ايران زمين آشنا سازيم تا هر يک از آنان مبلغي خوب براي کشور اسلامي مان باشند.
در ادامه رئيس واحد بندر عباس به شرح عملکرد اين دانشگاه پرداخت و گفت: در 25 سال گذشته کل دانشجويان کشور، 135 هزار نفر بود که اين رقم نسبت به جمعيت آن زمان بسيار ناچيز بود اما بعد از پيروزي انقلاب با توجه به ضرورت آموزش عالي در کشور به منظور پرورش نيروي متخصص به فرمان حضرت امام اين دانشگاه تاسيس شد و با حمايت مسئولان وقت توسعه پيدا کرد و با حضور مديريتي  دلسوز گسترش يافت.
دکتر داريوش مهين افزود: اين واحد در سال 63 با دو رشته کارداني و 158 دانشجو کار خود را آغاز کرد و تا سال 68 با اين دو رشته به کار خود ادامه داد و در اين سال با انتصاب دکتر مشيري به رياست اين دانشگاه و بعد از گذشت 17 سال اکنون واحد بندرعباس با 9 هزار دانشجوي در حال تحصيل و 9 هزار                              دانش آموخته و 300 عضو هيات علمي و 250 کارمند به عنوان بزرگ ترين مرکز آموزش عالي در سطح استان است.
سپس سيد محمد صادق مهدوي رئيس منطقه 12 اظهار داشت: براي اينکه جوانان در شهرهاي کوچک مجبور به ترک ديار خود نباشند بر آن شديم تا اين دانشگاه را به مناطق محروم ببريم. مشاور ريئس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به غير انتفاعي بودن دانشگاه آزاد اسلامي گفت: اين دانشگاه، تنها دانشگاهي است که با همه اين خصوصيات هيچ کس در آن سهمي ندارد و تمام دارايي آن متعلق به بيت المال است. وي در پايان از پرداخت وام هاي طولاني مدت به دانشجويان خبر دادو گفت: مسئولان دانشگاه در صددند تا بتوانند راهي براي تحصيل دانشجويان تدبير کنند که يکي از اين تدابير، پرداخت وام به دانشجويان است.


  معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد:
 اختصاص بودجه پژوهشي به شاخص هاي ارتقاي هرم هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي 

 آفرينش: معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: بهبود شاخص هاي کيفي دانشگاه مستلزم کارکردهاي پژوهشي است و يکي از شاخص هاي کيفي، توليدات علمي و جنبش نرم افزاري است که مورد تاکيد مقام معظم رهبري است.
دکتر فريدون رهنماي رودپشتي در بازديد چهاردهمين جشنواره بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها با تاکيد بر ژرفا بخشي تحقيقات و پژوهش افزود: تحقق جنبش نرم افزاري و توليد علم در دانشگاه ها، مبتني بر همکاري جمعي است.
وي خاطرنشان کرد: ارتقاي هرم هيات علمي، رضايت استاد و دانشجو را به دنبال دارد و در بخشنامه جديد رياست دانشگاه به تمامي واحدهاي دانشگاهي، شاخص هاي ارتقاي هرم هيات علمي تعريف شده که بودجه پژوهشي نيز به آن اختصاص مي يابد.
 معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه با تاکيد بر اطلاع رساني اصولي و بدون فرافکني گفت: طي يک سال گذشته تحولي بزرگ و اساسي در مرکز اطلاع رساني دانشگاه آزاد رخ داده است. رهنما ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي موتور محرک آموزش عالي بعد از انقلاب بود و همه بايد به اين باور اعتقادي برسند که مديريت دانشگاه آزاد اسلامي  آن چه در توان داشته به کار گرفته است. رهنما با تاکيد بر صحت و صداقت اطلاع رساني گفت: رويکرد در بحث اطلاع رساني بايد مظهر وحدت و انسجام باشد. وي ادامه داد: مرکز اطلاع رساني دانشگاه آزاد با روشن کردن واقعيت ها مي تواند خانواده دانشگاه اعم از استادان، کارکنان، دانشجويان و خانواده هاي آنان را به هم نزديک سازد. معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي، ضرورت زندگي در هزاره سوم را اطلاع رساني بدون تبليغ دانست و گفت: با گذشت ربع قرن از فعاليت دانشگاه آزاد بايد کارکردها و خدمات اين مجموعه عالي بيش از پيش براي مردم تبيين شود.


 بزرگترين آموزشکده فني و حرفه اي سما در استان خوزستان به بهره برداري رسيد 

دزفول- خبرنگارآفرينش: با حضور معاون دانشگاه آزاد اسلامي ورييس سازمان سما کشورو ديگر مسئولان شهرستان دزفول، بهره برداري از بزرگترين آموزشکده فني حرفه اي سما وابسته به دانشگاه آزاد اسلامي در دزفول آغاز شد. در اين مراسم که با حضور فرماندار و اعضاي شوراي شهر ،فرمانده نيروي مقاومت بسيج شهرستان دزفول ،روساي برخي واحدهاي منطقه شش و رييس سازمان سما منطقه شش  کشور و ديگر مسئولان برگزار شد، مهندس ميرشمسي معاون رييس دانشگاه آزاد اسلامي  و رييس سازمان سما کشور نيز با اشاره به افتتاح اين پروژه بزرگ در دزفول گفت: شهرستان دزفول در موضوع مدارس سما حرف اول را مي زند و افتتاح اين پروژه به اين بزرگي در سطح شهر نشان از توانايي بالاي اين سازمان در جهت ارتقا» کيفي آموزشي مدارس سما است . وي افزود: .پروژه آموزشکده فني و حرفه اي سما در دزفول از جايگاه ويژه اي برخوردار است و با توجه به وجود مراکز مشابه در سراسر کشور اين آموزشکده از نظر امکانات و موقعيت در سطح استان خوزستان بزرگترين پروژه فني و حرفه اي در سطح منطقه شش (خوزستان) مي باشد و در اصل شهرستان دزفول از نظر مراکز آموزشي سما و آموزشکده هاي استان خوزستان پيشقدم در اين عرصه است که ساخت اين آموزشکده با زيربناي سيزده هزار متر مربع و تکميل آن در فاز بعدي مي توان منشا خدمت به مردم دزفول باشد. مهندس ميرشمسي رييس سازمان مدارس سماي کشور نيز در دزفول گفت: مدارس سما از طريق دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان                      کارداني هاي پيوسته، پذيرش دانشجو داشته که براي توسعه  درحال حاضر  دردهه دوم فعاليت سما هستيم . وي افزود:  در حدود پنج الي شش سال است که در قسمت کارداني فعاليت داريم و در حال حاضر در حدود يکصد شهر در کشور آموزشکده هاي سما ساخته شده يا در حال ساخت است که در حدود هفتاد  هزار دانشجو مشغول به تحصيل بوده و تا پايان برنامه پنج ساله چهارم توسعه در حدود يکصدو پنجاه  هزار دانشجوي جديد به اين ظرفيت افزوده خواهد شد.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته