جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2907


منابع آزمون تخصصي گروه آزمايشي علوم رياضي در کنکور87دانشگاههاي دولتي


راه اندازي 48 رشته جديد در دانشگاه جامع علمي کاربردي


تمام داوطلبان دانشگاه سال آينده دانشجو مي شوند


کوتاه و خواندني


 منابع آزمون تخصصي گروه آزمايشي علوم رياضي در کنکور87دانشگاههاي دولتي  

گروه آزمون وسنجش: فهرست منابع آزمون تخصصي گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در آزمون سراسري سال 1387 دانشگاهها و موسسات آموزش عالي دولتي اعلام شد. سوالات کنکور 87 نيز مانند سال گذشته از کتب نظام سالي واحدي طراحي مي شود. اين منابع شامل دروس تخصصي گروه علوم رياضي و فني شامل دروس رياضيات ، فيزيک و شيمي مربوط به سالهاي دوم ، سوم و پيش دانشگاهي است. لازم به ذکر است ثبت نام داوطلبان در کنکور سراسري از روز دانشجو 16 آذر آغاز مي شود و تا 10 ديماه ادامه دارد. ثبت نام در اين آزمون به شيوه اينترنتي بوده و داوطلبان متقاضي شرکت در اين آزمون مي بايست طي روزهاي يادشده با مراجعه به ادارات پست و تهيه مدارک لازم براي ثبت نام شامل دفترچه راهنماي آزمون، کدرمز ورود و شماره کاربري به پايگاه الکترونيکي org.sanjesh.www مراجعه نموده و ثبت نام خود را انجام دهند.
کنکور سراسري سال 1387 دانشگاهها طي روزهاي 6، 7 و 8 تير ماه سال آينده در نوبت هاي صبح و بعداظهر در حوزه هاي سراسر کشور بطور همزمان برگزار مي شود و کارتهاي ورود به جلسه آزمون نيز دو روز قبل از برگزاري آزمون توزيع مي گردد.


 راه اندازي 48 رشته جديد در دانشگاه جامع علمي کاربردي  

معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمي -کاربردي گفت: دانشگاه جامع علمي - کاربردي در 6 ماهه اول سال جاري برنامه درسي 48 رشته جديد را در مقاطع کارداني، کارشناسي و کارشناسي ارشد تدوين کرده است.
دکتر اصغر کشتکار در گفتگو با مهر افزود: تاکنون 631 برنامه درسي به تصويب دانشگاه جامع علمي - کاربردي رسيده است که امسال 51 برنامه درسي بازنگري شده و 69 برنامه نيز در حال بازنگري است.
وي تصريح کرد: تدوين برنامه درسي اصلاح تربيت حقوق کيفري در مقطع کارشناسي ارشد به درخواست سازمان زندانها به پايان رسيده و برنامه درسي تجهيزات پزشکي با دو گرايش آزمايشگاهي و اتاق عمل در حال تدوين است.
معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمي - کاربردي افزود: همچنين برنامه درسي امور حقوقي زمين در مقطع کارداني ناپيوسته با توجه به نياز کشور و مسائل حقوقي اراضي کشاورزي بنا به درخواست جهاد کشاورزي تدوين شده است.
وي ادامه داد: برنامه درسي صنايع غذايي با دو گرايش توليد و فراورده هاي خشکبار و برنامه درسي رشته فرش با گرايش فرش ماشيني در مقطع کارداني درحال تدوين است.
معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمي -کاربردي گفت: دانشگاه جامع علمي - کاربردي در 6 ماهه اول سال جاري برنامه درسي 48 رشته جديد را در مقاطع کارداني، کارشناسي و کارشناسي ارشد تدوين کرده است.
دکتر اصغر کشتکار در گفتگو با مهر افزود: تاکنون 631 برنامه درسي به تصويب دانشگاه جامع علمي - کاربردي رسيده است که امسال 51 برنامه درسي بازنگري شده و 69 برنامه نيز در حال بازنگري است.
وي تصريح کرد: تدوين برنامه درسي اصلاح تربيت حقوق کيفري در مقطع کارشناسي ارشد به درخواست سازمان زندانها به پايان رسيده و برنامه درسي تجهيزات پزشکي با دو گرايش آزمايشگاهي و اتاق عمل در حال تدوين است.
معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمي - کاربردي افزود: همچنين برنامه درسي امور حقوقي زمين در مقطع کارداني ناپيوسته با توجه به نياز کشور و مسائل حقوقي اراضي کشاورزي بنا به درخواست جهاد کشاورزي تدوين شده است.وي ادامه داد: برنامه درسي صنايع غذايي با دو گرايش توليد و فراورده هاي خشکبار و برنامه درسي رشته فرش با گرايش فرش ماشيني در مقطع کارداني درحال تدوين است.
به گزارش مهر، بدين ترتيب تمامي امکانات مرکز منطقه اي به صورت رايگان در اختيار دانشگاه بوعلي قرار مي گيرد و اين دانشگاه متعهد مي شود که به منظور توسعه علمي استان اطلاعات فارسي و غيرفارسي را که عموما به صورت پايگاههاي اطلاعاتي روي خط آن لاين قرار مي گيرد، در دسترس دانشگاههاي مستقر در استان قرار دهد.
همچنين بر اساس تفاهم نامه اي که بين مرکز منطقه اي و دانشگاه بوعلي به امضا» رسيده است اين شعبه مورد استفاده صنايع، کارخانجات و ساير نهادها نيز قرار خواهد گرفت. به گزارش مهر، اين مرکز شعبه هايي در دانشگاههاي صنعتي سهند، گيلان، محقق اردبيلي، شهرکرد، دانشگاه ياسوج داير کرده است.
همچنين مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري در کشورهاي سوريه و يمن نيز شعبه ايجاد کرده و راه اندازي مرکز جديد در سودان نيز در دستور کار است.


  تمام داوطلبان دانشگاه سال آينده دانشجو مي شوند  

 گروه آزمون وسنجش: معاون آموزشي وزارت علوم با تشريح جزئيات ظرفيت پذيرش داوطلبان ورود به دانشگاه در سال آينده گفت: ظرفيتهاي جديد با تعداد متقاضيان ورود به دانشگاه يکسان است البته به دليل اينکه برخي از داوطلبين ممکن است در رشته هاي مورد علاقه خود قبول نشوند از هر 10 نفر 9 متقاضي وارد دانشگاه مي شود.
دکتر حسن خالقي در گفتگو با مهر افزود: طبق برآوردهاي صورت گرفته، مجموع ظرفيت پذيرش دوره هاي کارداني و کارشناسي دانشگاههاي دولتي، غير انتفاعي، علمي کاربردي و غيردولتي سال آينده يک ميليون و 500 هزار نفر است و اين تعداد جوابگوي تمام متقاضيان ورود به آموزش عالي خواهد بود.
وي در تشريح جزئيات پذيرش سال آينده گفت: پذيرش از طريق آزمون سراسري سال آينده که شامل دوره هاي روازنه دولتي، شبانه، پيام نور و غيرانتفاعي مي شود 600 هزار نفر برآورده شده است و در دانشگاه جامع علمي کاربردي نيز در دوره هاي کارداني، کارشناسي ناپيوسته و کارشناسي 250 هزار نفر پذيرش مي شوند.
معاون آموزشي وزارت علوم در مورد پذيرش دانشجو در دانشگاه آزاد اظهار داشت: در مقاطع مختلف کارداني، کارشناسي ناپيوسته و کارشناسي دانشگاه آزاد نيز 450 هزار نفر در سال آينده پذيرش خواهند شد.
وي افزود: آموزشکده هاي فني حرفه اي و مراکز تربيت معلم نيز براي سال آينده پذيراي 100 هزار دانشجوي ورودي جديد خواهند بود. خالقي به مهر گفت: همچنين 100 هزار ظرفيت براي دوره هاي فراگير پيام نور، مجازي، راديو تلويزيوني و مناطق آزاد پيش بيني شده است.


 کوتاه و خواندني 


رييس کميسيون بهداشت: 
اجراي آيين نامه ظرفيت مازاد دستياري، قبل از اطلاع رساني

گروه آزمون وسنجش : رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با حضور در غرفه ي ايسنا، با اعلام اين خبر که اعضاي کميسيون بهداشت پاسخ قانع کننده اي از معاونين وزارت بهداشت در مورد آيين نامه ي ظرفيت مازاد دستياري دريافت نکرده اند، گفت: به احتمال زياد از خود وزير بهداشت، درمان و آموزش درخواست مي کنيم تا براي پاسخگويي در کميسيون بهداشت حضور يابند. دکتر اميدوار رضايي در گفت وگو با ايسنا، در مورد آيين نامه ظرفيت مازاد دستياري اظهار کرد: يکي از سوالات ما از مسوولين وزارت بهداشت (معاون سلامت و معاون پشتيباني وزارت بهداشت) در جلسه ي گذشته ي کميسيون در مورد اين مساله بود که جواب قانع کننده اي ندادند که چرا اين آيين نامه را در آن زمان خاص اعلام کرده اند. وي اظهار کرد: طبيعتا درست و قانوني آن است که يک جامعه اي را بايد از تغيير و تحولات مطلع کنيم و خبررساني و اطلاع رساني بايد عادلانه و بدون رانت انجام گيرد. رضايي خاطرنشان کرد: در اين مورد اطلاع رساني شفافي صورت نگرفته و فکر مي کنم وزارت بهداشت بايد اين مساله را اصلاح کند و يا جواب قانع کننده اي به مجلس ارايه دهد. رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت که دانشگاه ها در اختيارش است بايد تعدادي از متخصصين را براي دانشگاه ها و شهرهاي برخوردار تربيت کرده و تعدادي را به مناطق محروم اختصاص دهد. وي در ادامه افزود: اين اشکال وارد است که وزارت بهداشت قبل از اطلاع رساندن، آيين نامه ي مازاد دستياري را اجرا کرده است. رضايي در پايان خاطرنشان کرد: اگر داوطلبي به صورت آزاد در آزمون دستياري شرکت کرده باشد و شرايط پذيرش آن را نيز قبول کند، اما به وي در مورد آيين نامه مازاد دستياري اطلاعي نداده باشند حقش ضايع شده و قابل اعتراض است.
 
اعتراض انجمن فيزيک به حذف دوره کارداني اپتيک

گروه آزمون وسنجش : انجمن فيزيک ايران در نامه اي سرگشاده به رئيس جمهور به حذف دوره کارداني اپتيک اعتراض کرده و خواستار رسيدگي رئيس جمهور در زمينه راه اندازي مجدد اين رشته شدند. به گزارش مهر، انجمن فيزيک ايران در اين نامه سرگشاده آورده است : با برقراري ارتباط با برخي از عينک سازان و اعضاي اتحاديه عينک سازان و فروشندگان عينک توافق شد که دوره هاي شش ماهه عينک سازي شامل دروس نظري، آزمايشگاهي و کارگاهي براي عينک سازاني که ديپلم متوسطه دارند، برگزار شود. احتمالا يکي از دلايل عمده بي توجهي به اين دوره در دانشگاه هاي دولتي و غير انتفاعي کشور پرهزينه بودن دوره است. اکنون آزمايشگاه ها و کارگاه هاي اين دوره تجهيزات قابل توجهي دارند و حدود 20 نيروي متخصص استادکار، کارشناس ارشد و دکتر که خود را با نيازهاي دوره تطبيق داده اند، با اين دوره همکاري مي کنند.متاسفانه از دو سال پيش وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي اعلام کرده است که مجوز عينک سازي فقط به بينايي سنج ها داده مي شود و دستور داده که عبارت "عينک سازي" از برنامه مصوب شوراي عالي برنامه ريزي حذف شود. پي گيري هاي انجمن فيزيک در دانشگاه جامع علمي و کاربردي، وزارت علوم و فناوري، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي و معاونت اجرايي رياست جمهوري تاکنون به جايي نرسيده است. دانشگاه جامع از سال 85 دوره پودماني کارداني اپتيک را حذف کرد و پذيرش دانشجو براي دوره عادي را نيز از سال 86 متوقف کرده است. اين امر هم به توسعه علمي جامعه لطمه زده است و هم به انجمن فيزيک که يک نهاد علمي غير انتفاعي است خسارت مالي قابل توجهي وارد کرده است.
 
آمار قبولي دانشجويان دانشگاه آزاد تهران جنوب
در کارشناسي ارشد

گروه آزمون وسنجش: بر اساس گزارش روابط عمومي دانشگاه ازاد اسلامي واحد تهران جنوب ،در ازمون سراسري دانشگاه هاي دولتي وازاد اسلامي در سال جاري ،بيش از نهصدو پنجاه هزار نفر از دانشجويان اين واحد درمقطع کارشناسي ارشد و در رشته هاي تحصيلي مهندسي ،علوم پايه وعلوم انساني .پذيرفته شدند.بر پايه اين گزارش از اين تعداد ،758 نفر در واحدهاي مختلف دانشگاه ازاد اسلامي و203 نفر در  دانشگاه هاومراکز عالي دولتي در سال تحصيلي جديد ،ادامه تحصيل خواهند داد ضمن انکه 283 نفر از اين دانشجويان خواهر و678 نفر نيز برادر مي باشند.گفتني است هم اکنون در واحد تهران جنوب بيست وپنج هزار دانشجو تحصيل مي کند .
 
ثبت نام بيش از 109 هزار داوطلب در کنکور کارشناسي ارشد

گروه آزمون وسنجش: معاون سازمان سنجش از ثبت نام تعداد 109 هزار و 609 نفر در آزمون کارشناسي ارشد 87تا اين لحظه خبر داد. دکتر حسين توکلي در گفتگو با مهر افزود: با توجه به آمار داوطلبان واقعي کنکور ارشد ناپيوسته سال گذشته، پيش بيني مي شود در کنکور امسال حداکثر 535 هزار داوطلب واقعي شرکت کنند که ممکن است از اين تعداد برخي در دو رشته ثبت نام کرده باشند. وي اظهار داشت: آخرين مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسي ارشد سال آينده تا ساعت 24 روز چهارشنبه 30 آبان ماه است. از اين رو به تمامي داوطلبان توصيه مي شود در فرصت باقيمانده نسبت به دريافت کد رمز و دفترچه راهنماي ثبت نام و سپس ورود به سيستم اينترنتي ثبت نام اقدام کنند.

مجوز راه اندازي دانشگاه آزاد اسلامي در شهرستان مهران صادر شد

گروه آزمون وسنجش: سرپرست فرمانداري شهرسالت مرزي مهران گفت : مجوز راه اندازي دانشگاه آزاد اسلامي واحد مهران صادر شده است.
"مسعود ملکي" روز سه شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: اين مجوز اخيرا با موافقت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و دانشگاه آزاد اسلامي صادر شده است. وي گفت: 20هکتار زمين نيز در شهر مهران براي احداث ساختمان اداري و فضاي آموزشي در اختيار اين دانشگاه قرار گرفته است. او افزود: دانشگاه آزاد اسلامي شهرستان مرزي مهران از بهمن ماه سال جاري در پنج رشته تحصيلي کارداني دانشجو مي پذيرد. ملکي راه اندازي دانشگاه آزاد در مهران را زمينه ساز توسعه و رشد علمي در اين شهرستان دانست.
 
زمان برگزاري آزمون دکتري تخصصي
 در دانشگاه مازندران

گروه آزمون وسنجش : به گزارش ايسنا، دکتر مسلم منصور لکورج مدير تحصيلات تکميلي دانشگاه مازندران با اعلام اين خبر گفت: اين آزمون در رشته هاي مهندسي مکانيک با گرايشهاي ( تبديل انرژي، ساخت و توليد )، مهندسي برق، حقوق خصوصي، فيزيک با گرايشهاي( اتمي- مولکولي،هسته اي،گرانش) و رياضي با گرايشهاي( آناليز مجانبي، آناليز تابعي غير خطي، آناليز تابعي کاربردي- حلقه ها و مدول، ابرساختارهاي جبري و نظريه عملگرها) برگزار خواهد شد. وي گفت: در اين آزمون 270 داوطلب شرکت مي کنند که بايدپس از کسب حد نصاب نمره کتبي در مصاحبه نيز شرکت نمايند .


 محرمانه بود ن مستندات ارايه شده درباره لو رفتن سوالات کنکور

گروه آزمون وسنجش : نماينده مدعي لو رفتن سوالات کنکور گفت: تعدادي از مستنداتي که درباره لو رفتن سوالات کنکور به دادگاه ارايه شده است به دليل محرمانه بودن، امکان رسانه اي کردن آن ها فعلا وجود ندارد.
شهريار مشيري در گفت وگو با فارس با اشاره به اين که يکي از مستندات ارايه شده به قاضي، نامه رئيس سابق سازمان سنجش به کميسيون آموزش مجلس است که در اين  نامه به مافياي فروش سوالات و تخلف در کنکور اشاره شده است، افزود: رئيس سابق سازمان سنجش از مجلس خواسته بود تا براي مافياي فروش سوالات کنکور تدبير ويژه اي در نظر گيرند که نتيجه اين تدبير، تصويب قانون تخلفات کنکور در سال 84 بود
عضو کميسيون آموزش مجلس گفت: پيوست نامه اي که ارايه شده است مصاحبه روساي دانشگاه ها و معاونان آموزشي با سايت هاي خبري درباره وضعيت نامطلوب کنکور و نارسايي هاي آن نيز ارايه شده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، نماينده مردم بندرعباس چندي قبل با بيان اين که لو رفتن سوالات کنکور هميشه ثابت شده اما سازمان سنجش روشنگري نکرده است، گفته بود که بدون دست داشتن افرادي در سازمان سنجش امکان لو رفتن سوالات کنکور وجود ندارد.
 
افتتاح دانشگاه حضرت معصومه(س) در قم

گروه آزمون وسنجش : مهر: همزمان با سالروز ميلاد کريمه اهل بيت(س) و روز ملي دختران، دانشگاه حضرت معصومه(س) قم آغاز به کار کرد.  به گزارش خبرنگار مهر در قم، معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري عصر دوشنبه دراين مراسم گفت: بايد همه تلاش کنيم تا هر چه سريعتر اين دانشگاه به اهداف والاي خود برسد و به الگويي براي تمام دانشگاه ها تبديل شود.
حسن خالقي با بيان اين که بيش از نيمي از جمعيت دانشجويان کشور را دختران تشکيل مي  دهند، خاطرنشان کرد: بايد با تشکيل دانشگاه  هايي مختص دختران به ادامه تحصيل آنها استمرار بخشيد.
وي در ادامه بيان داشت: امروز جوانان ما در کشور براي ورود به دانشگاه دغدغه چنداني ندارند و تقريبا همه کساني که اراده ورود به دانشگاه  ها را داشته باشند، وارد اين مرکز مي شوند.
خالقي ادامه داد: توسعه آموزش عالي بايد متناسب با توانمندي  هاي هر استان باشد و در اين راستا استان قم هنوز به جايگاه مطلوب نرسيده است.
وي عنوان کرد: استان قم در گذشته از سهميه آموزش عالي به طور جدي استفاده نکرده و اين تنها دليل عقب ماندگي مسائل آموزشي در استان است به گونه  اي که دانشجويان قمي در بخش دولتي بايد هم  اکنون هشت هزار نفر باشند که رقم فعلي با اين عدد فاصله زيادي دارد.
معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري يادآور شد: بايد با سرمايه گذاري هاي متعدد دولتي و خصوصي تلاش کنيم تا استان قم به يک مرکز حوزوي دانشگاهي تبديل شود.
در ادامه اين مراسم استاندار قم نيز اظهار داشت: طرح جامع دانشگاه حضرت معصومه(س) در حال تدوين است و در تلاش هستيم تا اين دانشگاه را به عنوان دانشگاه بين المللي معرفي کنيم.
عباس محتاج ادامه داد: هم  اکنون 165 دانشجوي دختر در سه رشته حقوق، حسابداري و مديريت بازرگاني در اين دانشگاه تحصيل مي  کنند و تا سال آينده ظرفيت دانشگاه به 450 نفر و شش رشته افزايش خواهد يافت.
 
اعلام نتايج تکميل ظرفيت دانشگاه ها در هفته جاري

گروه آزمون وسنجش: معاون سازمان سنجش گفت:  نتايج تکميل ظرفيت دانشگاه ها پنج شنبه هفته جاري اعلام مي شود. 
حسين توکلي در گفت وگو با فارس با اشاره به اين که تمام داوطلبان پذيرفته شده و نشده کنکور مي توانستند در تکميل ظرفيت شرکت کنند، افزود: امسال 74 هزار نفر در تکميل ظرفيت دانشگاه ها جذب مراکز آموزش عالي کشور مي شوند. وي با بيان اين که نتيجه تکميل ظرفيت رشته هاي نيمه متمرکز نيز در  سه شنبه 29 آبان اعلام مي شود، گفت: امسال 44 هزار نفر در تکميل ظرفيت جذب دانشگاه پيام نور مي شوند. معاون سازمان سنجش اظهار کرد: امسال 27 هزار نفر نيز در تکميل ظرفيت دانشگاه ها جذب دانشگاه هاي غيرانتفاعي مي شوند و مابقي داوطلبان نيز در دانشگاه هاي روزانه و شبانه پذيرش مي شوند.
 
دروغي که شاکي ندارد...
برترين هاي کنکور در تبليغات راديويي و تلويزيوني آموزشگاه ها

گروه آزمون وسنجش: حضور رتبه هاي برتر کنکور در تبليغ آموزشگاه ها در صدا و سيما، در راديو مورد بحث قرار گرفت.
به گزارش ايسنا، اين گزارش که بر روي استفاده از رتبه ي برتر کنکور در آگهي هاي بازرگاني آموزشگاه ها متمرکز شده بود به بيان اين حقيقت پرداخت که بسياري از اين برگزيدگان پيش از اين اعلام کرده اند که حتي يک بار هم در جلسات اين آموزشگاه ها شرکت نکرده اند.
گفت و گو با سه تن از مسوولان ذيربط در اين ارتباط ، تمهيدي بود يکي از بخش هاي خبري برنامه هاي صبحگاهي راديو، صبح روز (سه شنبه) 22 آبان ماه براي پاسخ دادن به اين پرسش انديشيد. بر اين اساس وزير آموزش و پرورش، صدا و سيما را به توجه به فهرستي که از آموزشگاه هاي غير مجاز منتشر شده است موظف دانست و در عين حال گفت: ما اسامي اين موسسات را اعلام کرده ايم، اما نمي توانيم در محل حاضر شويم و آموزشگاه ها را پولمپ کنيم.
گفت و گو با مشيري مديرکل اداره امور بازرگاني صدا و سيما ديگر بخش اين برنامه راديويي را شامل مي شد. وي در اين گفت و گو با دفاع از عملکرد صدا و سيما در اين باره خاطرنشان کرد: ما هيچ قانوني مبني بر راست و دروغ گويي افراد نداريم و نمي توانيم به اين نکته بپردازيم که آيا کسي در يک کلاس شرکت کرده يا کتابي را خوانده است يا خير؟!
اين مساله پاي خود افراد است ما تنها با آموزشگاه ها سر و کار داريم و براساس فهرستي موسسات مجاز در صدا و سيما تبليغ مي کنيم. در پايان اين گزارش گفت و گو با يک حقوقدان در دستور کار قرار گرفت.اين کارشناس حقوقي نيز درباره تبليغ موسسات آموزشي که به دروغ نفرات برتر کنکور را به خود نسبت مي دهند، گفت: صرف اطلاع داشتن از اين که اين اشخاص در اين آموزشگاه ها حضور نداشته اند، چاره ساز نيست. بلکه نياز به يک شاکي خصوصي يا مدعي العموم است که تا کنون با چنين مساله يي مواجه نبوده ايم.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته