جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/09/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه نسخه شماره 2918


دماوند آتشفشاني خاموش


برگزاري جشن پنبه در سفيدشهر آران و بيد گل


ريزش يکدستگاه ساختمان نيمه کاره در گلستان ربا ط کريم پنج کشته و زخمي بر جاي گذاشت


ايران در گذر زمان


احداث20 سد مخزني در مناطق مختلف استان آذربايجان غربي


کوتاه و خواندني


  دماوند آتشفشاني خاموش 

رودهن - خبرنگار آفرينش
مخروط دماوند ، شاخص ترين آتشفشان چينه اي کواترنري ايران است.
تاريخ فعاليت اين آتشفشان به خوبي شناخته نشده و مخروط آن استراتو ولکاني است که ارتفاع آن از سطح دريا 5670 متر ( 5611 متر وزيري ، 1362 ) ولي از زمين هاي اطراف 1600 متر تا 2000 متر است . مخروط آن منظم و روي کوه هاي فرسايش
 يافته اي که در حدود 3500 متر از سطح دريا ارتفاع دارند واقع است . دامنه کوه بوسيله جريان هاي گدازه هاي متعدد که از قله يا از مخروط هاي فرعي سرازير شده اند پوشيده شده است.
گدازه هاي دماوند وسعتي در حدود 400 کيلو مترمربع را پوشانيده اند . به علاوه جديدترين گدازه ها در دامنه غربي مخروط قرار گرفته اند و روي همين دامنه مخروط هايي وجود دارد . قله دماوند نسبتا پهن مي باشد . در ضلع جنوبي و در ارتفاع 5100 متري آن گازها و فرمرول ها نمايان هستند . اين محل متعلق به يک دهانه قديمي است که بوسيله قله مخروطي فعلي مستور گرديده است.
در ضلع جنوب شرقي ، نقشه هاي ولکاني کلاستيک ريزشي و جرياني ضخامت زيادي به خود اختصاص داده است.
دهانه آتشفشان دماوند
قطر دهانه آتشفشان در حدود 400 متر است . قسمت مرکزي دهانه ، بوسيله درياچه اي از يخ پوشيده شده و در حاشيه آن دودخان هايي وجود دارد که زمين هاي اطراف را به رنگ زرد درآورده اند . جدا از دهانه فعلي ، شواهدي از دهانه هاي قديمي را مي توان ديد . يکي از اين دهانه هاي قديمي در پهلوي جنوبي و در ارتفاع 100 متر قرار دارد که در حال حاضر ، محل خروج گازها و دودخان ها است . در پهلوي شمالي دماوند اثر ديگري از يک دهانه قديمي به قطر حدود 9 کيلومتر ديده مي شود که امروزه رودخانه نونال در آن جريان دارد.
سنگ هاي دهانه قديمي کمي باريک تر از گدازه هاي جوان دماوند است . اگرچه بروس و همکاران (7791 ) با توجه به ترکيب شيميايي گدازه ها ، دماوند را آتشفشاني ديررس و دور از زاگرس مي دانند که در تشکيل آن برخورد صفحه ها و پديده  فرورانش از نوع خاص و ذوب پوسته اقيانوسي نقش داشته ، ولي جايگاه اين مخروط در محل تلاقي البرز خاوري و باختري اين ذهنيت را تقويت مي کند که تلاقي  گسل هاي عميق پوسته ، به ويژه انواع امتداد لغز شمال باختري و شمال خاوري ، محل مناسبي براي رسيدن گام به گام به سطح زمين بوده است.
فعاليت آتشفشان هاي دماوند
جريان گدازه که از دامنه غربي سرازير گرديده وارد رودخانه لار شده است و در مسير آن سدي ايجاد کرده و درياچه سدي لار را پديد آورده است.
اين سد به وسيله رسوبات پر گرديده و پس از شکسته شدن گدازه هاي سد کننده مزبور ، جريان هاي آب روي آن برقرار گرديد ، شاهد اين امر وجود تراس ( پادگانه آبرفتي ) در قاعده دامنه غربي دماوند است . اندازه گيري هاي سن با روش کربن 14 که از مواد کربن دار (چوب ) موجود در اين رسوبات آبرفتي به عمل آمده ، حداقل سن دماوند در حدود 38500 سال تعيين شده است . با توجه به اين که آثار يخچال هاي پليستوسن در روي مخروط آتشفشاني از بين رفته است مي توان ادعا نمود که فعاليت عظيمي که کوه دماوند را شناخته است بعد از يخبندان عظيم يعني در دوره هولوسن عمل کرده است (حدود 10000 سال قبل)
سنگ شناسي دماوند
کوه دماوند يک آتشفشان مختلط است که جريان هاي گدازه آن زياد و مواد پيروکلاستيک آن نسبتا کم و شامل پوميس و رسوبات لاهار مي باشد . فراوان ترين گدازه دماوند ، سنگي است که به آن تراکيت گفته مي شود ( به علت بافت پورفيري ، رنگ روشن ، با بلورهاي پلاژيوکلاز ، سانيدين ، بيوتيت ، پيروکسن و آپاتيت ) و پس از آن آندريت و بازالت است . در بين سنگ هاي آتشفشاني دماوند توف ها جايگاه ويژه دارند که شامل انواع متعددي از توف شيشه اي ( در دره هراز و شمال دماوند ) ، توف تراکيتي (در قله ) ، توف شيشه اي پاميسي (در تينه ) هستند . جدا از سنگ هاي گفته شده ، نهشته هاي جرياني آذر آواري باختر دماوند و نهشته هاي بلوک مانند از فرآورده هاي آتشفشان دماوند هستند.


  برگزاري جشن پنبه در سفيدشهر آران و بيد گل 

کاشان - خبرنگار آفرينش
نخستين جشن پنبه در شهر"سفيد شهر" از توابع شهرستان آران و بيدگل برگزار مي شود.
مدير روابط عمومي شهرداري سفيدشهر گفت: همزمان با فرا رسيدن فصل برداشت محصول پنبه در سفيد شهر، شهرداري اين شهر با همکاري شرکت تعاوني اميرکبير وابسته به مديريت جهاد کشاورزي شهرستان آران و بيدگل اقدام به برگزاري نخستين جشن پنبه مي نمايد.
احسان قوامي فرد افزود: اين جشن با هدف معرفي بهترين محصول کشاورزي اين شهر که از کيفيتي ممتاز در سطح استان اصفهان برخوردار است، برگزار مي شود.
وي، بازديد از مزارع پنبه، برپايي نمايشگاه ادوات کشاورزي در امامزاده شاهزاده ابراهيم و برگزاري همايش علمي يکروزه را از برنامه هاي جانبي اين جشن برشمرد و افزود: نخستين جشن پنبه سفيدشهر بيست و يکم آذر ماه در اين شهر برگزار مي شود.
قوامي فرد يادآور شد: سال گذشته پنبه کاران سفيدشهر رتبه دوم برداشت پنبه در سطح استان اصفهان را به خود اختصاص دادند.


 ريزش يکدستگاه ساختمان نيمه کاره در گلستان ربا ط کريم پنج کشته و زخمي بر جاي گذاشت 

رباط کريم - خبرنگار آفرينش
در جريان ريزش يکدستگاه ساختمان نيمه کاره در شهر گلستان از توابع شهرستان ربا ط کريم که نظارت آن نيز از سوي مهندس ناظر و شهرداري گلستان بود فرو ريخت که بر اثر آن دو کشته و سه مجروح بر جاي گذاشت.
به گزارش خبرنگار ما اين حادثه زماني رخ داد که کارگران بر سر ساختمان سه طبقه مشغول کار بودند که به علت عدم رعايت برخي مسائل فني و همچنين عدم نظارت مهندس ناظر و همچنين شهرداري گلستان که مسئوليت ساخت و ساز را بر عهده دارد اين حادثه رخ داد.
احمدي بخشدار بخش گلستان نيز در گفتگو با خبرنگار ما ضمن تائيد مطلب فوق گفت : متاسفانه بر اثر بي توجهي هاي صورت گرفته توسط پيما نکار و همچنين مهندس ناظر ساختمان اين حادثه رخ داده که در جريان اين حادثه بنا به اعلام گزارش نيروي انتظامي دو کشته و سه زخمي بر جاي گذاشته است.
يک کارشناس مسائل شهري نيز با انتقاد از عملکرد شهرداري گلستان در اين خصوص
 مي گويد : به نظر بنده شهرداري نيز به نوبه خود در اين راستا مقصر مي باشد که چرا نظارت کافي و لازم را بر عملکرد مهندسين ناظر نداشته و اين حادثه ناگوار رخ داده.
وي تصريح کرد : اگر ساخت و ساز اصولي با نظارت کافي و لازم شهرداري در اين منطقه صورت مي گرفت چنين حادثه رخ نمي داد و بايد مسئولين در اين خصوص خود را مسئول و پاسخگو اين حادثه بدانند.
گفتني است بسياري از مردم که در صحنه حادثه حضور داشتند حضور مهندسين ناظر توسط شهرداري را بر سر ساختمانها سوري تلقي نمودند و خواستار برخورد مسئولين در اين خصوص با عوامل خاطي شدند.


 ايران در گذر زمان 


  شيراز در 55 سال قبل حکومت نظامي شد

 درگيري هاي سياسي و  ملي شدن صنعت نفت  و جريان هايي از اين قبيل  در سال 1331 ادامه داشت تا اينکه در تاريخ 1331/7/15 در شيراز حکومت نظامي اعلام شد  که مشروح آن به شرح زير ميباشد:
در شيراز حکومت نظامي اعلام شد
افراد حزب برادران در شيراز  که کلوب مرکزي حزب آنان  روز 30 تير  از طرف اهالي بسته شده بود در نظر داشتند که در ايام تاسوعا و عاشورا پس از  انجام مراسم مذهبي  تابلوي حزب را نسب نمايند.
اهالي شيراز از اين موضوع با خبر شدند  و چون بيم زد و خوردي ميرفت شهرباني گزارشي به استانداري داد  که اگر زد و خوردي روي دهد  از عهده بر نخواهد آمد و تقاضاي کمک نمود.
آقاي وارسته استاندار فارس هم بلافاصله  موضوع را به آقاي دکتر مصدق اطلاع داد  و براي اينکه هر گونه بيم زد و خورد  از بين برود بنا به  تصويب وزارت دفاع  ملي و اعليحضرت همايوني  از طرف تيمسار سرتيپ  عزيزي فرماندهي لشکر شيراز، تيمسار سرتيپ حاجي انصاري  معاون لشکر شيراز به فرماندهي نظام شيراز منصوب گرديد  و از نهم محرم اعلام حکومت نظامي شد.


 احداث20 سد مخزني در مناطق مختلف استان آذربايجان غربي 

اروميه- خبرنگار آفرينش
شرکت آب منطقه اي استان آذربايجان غربي هم اکنون 20 سد مخزني در مناطق مختلف استان احداث ميکند.
مدير عامل شرکت آب منطقه اي آذربايجان غربي با اعلام اين خبر گفت: اين سدها باهدف بهره برداري بهينه از منابع آبي استان در شهرستانهاي  اروميه،خوي،سلماس،ماکو،پلدشت،
بوکان,پيرانشهر،تکاب،اشنويه و سردشت در دست اجرا هستند و هم اکنون بين 10 تا 95 درصد پيشرفت فيزيکي دارند.
مهندس کريمي، با بيان اينکه از مجموع طرح هاي در دست اجرا 30 طرح آن بزرگ و7 طرح کوچک و زودبازده است افزود: امسال براي اجراي اين طرح ها در مجموع 1220 ميليارد ريال ازمحل اعتبارات ملي و استاني هزينه مي شود.
وي ظرفيت ذخيره سازي اين سدها را در مجموع يک ميليارد و 66 ميليون متر مکعب اعلام کرد و افزود: اين سدها قادر خواهند بودآب مورد نياز 291 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان را تامين کنند.
مدير عامل شرکت آب منطقه اي استان گفت: از مجموع طرح هاي در دست اجرا دو سد در شهرستان ماکو سد شهيد قنبري و دانالو تا پايان امسال و يک سد ديگر در پلدشت به بهره برداري خواهند رسيد.


 کوتاه و خواندني 

توسط محترع جوان اردبيلي صورت گرفت
ساخت دستگاه شماره گيراتوماتيک

اردبيل - خبرنگار آفرينش
براي اولين بار دستگاه شماره گير اتوماتيک توسط مخترع اردبيلي ساخته شد.
به گزارش خبرنگار ما ،پيام شاهد عليزاده دانشجوي دانشگاه جامع علمي کاربردي اين دستگاه را براي استفاده در اماکن مختلف و مواقع بحراني ساخته است.
ازاين دستگاه درسرد خانه ها ،مراکز بهداشتي و نقاط حادثه خيزاستفاده مي شود ودستگاه به محض اعلام خطردستگاه شماره متصدي که شامل تلفن همراه ويا منزل است گرفته وهشدارمي دهد.
از اين دستگاه بعنوان دزدگيرودربازکردن بعضي اماکن استفاده وبهره برداري مي شود.
به گفته مخترع جوان اردبيلي اين دستگاه مشابه داخلي ندارد ونظير آن درخارج ازکشور 20 هزارتومان هزينه برداشته است.

150  نفر از مدد جويان کميته امداد امام خميني استان يزد  شاغل شدند

يزد - خبرنگار آفرينش
در نيمه نخست امسال 150 نفر از مدد جويان کميته امداد امام خميني  استان يزد با همکاري  معاونت اشتغال و خود کفايي اين نهاد شاغل شدند.
مهدي حجازي تشريح کرد در 6 ماهه اول امسال  23 ميليارد ريال وام طرح خود کفايي به 486 نفر از افراد تحت پوشش  پرداخت شد و تعداد 1 هزار و 700 نفر نيز  در زمينه هاي کشاورزي ، دامداري، قالي بافي و صنفي و صنعتي در استان آموزش ديدند.
 
والي استان وان ترکيه:
آماده ايم دربرخورد قاطع با قاچاقچيان و اشرار مسلح ميزان همکاري با ايران را افزايش دهيم

اروميه - خبرنگار آفرينش
در ديدار والي استان وان ترکيه با فرمانده هنگ مرزي سلماس دو طرف بر تقويت همکاري هاي مشترک مرزي تاکيد کردند.
در اين ديدار که در مهمانسراي هنگ مرزي سلماس برگزار شد والي استان وان ترکيه از همکاري موجود بين نيروهاي مرزباني و انتظامي دو کشور تقدير کرد و گفت: آماده ايم در جهت برخورد قاطع با قاچاقچيان و اشرار مسلح ميزان همکاري ها را افزايش دهيم.
سرهنگ ابراهيم کريم خاني فرمانده هنگ مرزي سلماس نيز در اين ديدار برافزايش مراقبتهاي انتظامي و انسداد مرزهاي مشترک براي جلوگيري از فعاليت قاچاقچيان و اشرار تاکيد کرد.
تقويت مناسبات و همکاري ها، تبادل اخبار و اطلاعات، افزايش مراقبتهاي مرزي و انسداد مرزهاي مشترک براي جلوگيري از تخلفات از توافق هاي صورت گرفته در اين نشست بود

توليد روزانه 400 تن زباله دراردبيل

اردبيل - خبر نگار آفرينش
معاون خدمات شهري شهرداري اردبيل گفت : روزانه بيش از 400 تن زباله درشهراردبيل توليد مي شود.
غلامرضا نيازمند با اعلام اين مطلب به خبرنگارما افزود : اين ميزان زباله روزانه با 70 دستگاه ماشين هاي سبک و سنگين به ايستگاه موقت انتقال و بعد ازمراحل تفکيک زباله ها جهت دفع به ايستگاه دائمي حمل مي شود .که تمام اين مراحل بصورت سنتي انجام مي پذيرد
وي با اشاره به ضرورت مکانيزه شدن مراحل جمع آوري ،حمل و دفع زباله گفت : دربحث جمع آوري و محل مکانيزه زباله تمام ماشين هاي حمل زباله بايد به دستگاه پرس مجهز شده و دربحث دفع علمي نيززباله بوسيله دستگاههاي خود کار تفکيک وسپس بصورت کمپوت درآمده و بعنوان کود مورد استفاده قرار گيرد.
وي اظهارداشت : بحث زباله امروزه بحث ملي و کشوري است وازآن بعنوان طلاي کثيف نام برده مي شود.نيازمند گفت : لازم است رسانه هاي گروهي و صدا و سيما درجهت جذب مشارکت و همکاريهاي مردمي بيشتر به اين موضوع بپردازند.


240 هزار نفر از مردم خراسان جنوبي تحت پوشش خدمات تامين اجتماعي

بيرجند - خبرنگار آفرينش
 
مدير کل تامين اجتماعي خراسان جنوبي گفت:  بيش از 81 ميليارد ريال  در نيمه اول امسال بابت  تعهدات بلند مدت به  مستمري بگيران تامين اجتماعي  استان پرداخت شده است.
بهرام تاجريزي افزود: اين مبلغ بابت حقوق و مزاياي پرداختي به بازنشستگان ، از کار افتادگان،  بازماندگان و کمک هاي جانبي به آنان  از جمله حق اولاد، عيدي ، بن ، حق مسکن و سنوات مستمري بگيران بوده است.
وي تصريح کرد: در بخش تعهدات کوتاه مدت  بالغ بر 3 ميليارد ريال  براي بيمه شدگان زير پوشش اين استان  در 6 ماهه اول سال جاري هزينه شده  که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل حدود 55 درصد افزايش نشان ميدهد. 


سمينار اختصاصي زنان سرپرست خانوار  به همت کميته امداد امام خميني استان يزد برگزار شد

يزد - خبرنگار آفرينش
500 نفر از زنان سرپرست خانوار  تحت پوشش کميته امداد امام خميني  استان يزد  با شرکت در سميناري با توانمند سازي هاي زنان  سرپرست خانوار آشنا شدند.
 محمد رضا کوکب قائم مقام  کميته امداد امام خميني استان يزد  گفت:  امسال براي خود کفايي و اشتغال افراد  زير پوشش 30 ميليارد ريال اعتبار پيش بيني شده که اين ميزان نسبت به سال قبل 25 درصد رشد داشته است.
احمدي مدير کل  سازمان فني و حرفه اي استان  هم در اين سمينار از آمادگي  اين سازمان براي ارائه آموزش   در بيش از 100 رشته  فني و حرفه اي به تمام  افراد 15 سال به بالا  در سطوح مختلف  خبر داد و افزود:  در حال حاضر 15 مرکز ثابت  آموزش فني و
 حرفه اي  و تيم هاي آموزشي سيار  در سطح استان سالانه  به بيش از 40 هزار  نفر آموزش هاي فني و حرفه اي  را ارائه ميدهد.

 چهارده گونه از  پرندگان تالاب انزلي
 درخطر انقراض

تالاب انزلي زيستگاه پرندگان ميباشد پس بايد در خصوص  ورود پسابهاي شهري  و روستايي حاشيه اين تالاب برنامه ريزي شود.
آقاي منصور سربازي  معاون محيط طبيعي  و تنوع زيستي اداره کل محافظت محيط زيست استان گيلان گفت:  گونه هاي بي نظيري از جانوران  در اين تالاب در  در معرض خطر انقراض قرار دارند.
وي  ورودي پسابها، استقرار نا موزون صنايع در حوزه و حاشيه تالاب ، برداشت بي رويه آب جهت کشاورزي و آبزي پروري،  تخليه هرز آب کشاورزي از مزارع حاشيه، هرزآب استخرهاي  پرورش ماهي حاوي سموم و داروها ، زهکشي و خشک کردن اراضي تالابي    را از ديگر عوامل انساني  تخريب تالاب انزلي عنوان کرد.

تشکيل کارگاه آموزشي ترويج فرهنگ مصرف آبزيان در اسلامشهر

اسلامشهر - خبرنگار آفرينش
 
کارگاه آموزشي ترويج فرهنگ مصرف آبزيان  ويژه بانوان و دختران روستايي از سوي  اداره ترويج و مشارکت هاي مردمي  جهاد کشاورزي شهرستان اسلام شهر  در روستاي نظام آباد اين شهرستان اجرا شد.
فريده عظيمي کارشناس  مسئول آموزش زنان روستايي  در تشريح اهداف برگزاري  اين کارگاه اظهار داشت: ترويج فرهنگ توليد  و مصرف مواد غذايي و دست يابي  به خود کفايي و ايجاد  منبع درامدي براي خانوارها  و تامين غذاي سالم براي جامعه  از مهمترين برنامه هاي آموزشي  براي زنان روستايي است.
وي افزود: برگزاري  دوره هاي آموزشي کشت زعفران، پرورش بوقلمون، پرورش قارچ و ...  از ديگر برنامه هاي آموزشي است که در سطح روستاها برگزار ميشود.

 


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته