جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/10/04 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) (ميلاد حضرت عيسي مسيح(ع) را تبريك مي گوييم) نسخه شماره 2942


كوتاه وخواندني


گريپ فوروت در کاهش فشار خون مفيد است


مصرف خودسرانه قرص هاي ضد التهاب باعث بروز بيماري هاي کليوي مي شود


نامه دانشوران


مردان نيز به اندازه زنان در معرض خطر پوکي استخوان قرار دارند


 كوتاه وخواندني 

برگزاري همايش مخاطرات شغل
 پزشکي و پرستاري در واحد دزفول

دزفول- خبرنگار آفرينش
دبير همايش مخاطرات مشاغل پزشکي و پرستاري از برگزاري اين همايش در ششم ديماه سال جاري در واحد دزفول خبر داد . بهزاد عصاره با اعلام اين خبر گفت: اين همايش با حضور محققان و پژوهشگران رشته هاي مختلف پزشکي و پيرا پزشکي سراسر کشور بمدت 1 روز با ميزباني واحد دزفول برگزار مي شود. وي تعداد مقالات علمي قابل ارائه در اين همايش را 30 مقاله اعلام کرد که اين تعداد پس از بررسي توسط هيات داوري جهت ارائه در اين همايش علمي پزشکي انتخاب شده اند . وي با اشاره به حساسيت حرفه پزشکي و مخاطرات اين رشته در بين مشاغل و ديگر حرف مرتبط با آن گفت : اهميت شغل پزشکي و ساير مشاغل مرتبط با آن توجه و رسيدگي بيشتر به اين قشر از جامعه را ضروري نموده که با برگزاري اين قبيل همايش ها مي توان در جهت طرح مشکلات و تلاش براي رفع آن گام برداشت گفتني است همايش علمي مخاطرات مشاغل پزشکي و پرستاري بصورت همايش ملي با حضور انديشمندان رشته هاي پزشکي بمدت يک روز در دونوبت صبح و عصر به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول دانشکده پرستاري و مامايي برگزار مي شود.

عنصر "روي" باعث افزايش طول عمر مي شود

عنصر "روي" يکي از عناصر مهم و کمياب بدن است و تحقيقات نشان مي دهد افرادي که به طور متعادل از عنصر روي استفاده مي کنند طول عمر بيشتري دارند.دکتر قندي متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: اسهال مزمن، کاهش سطح هوشياري و بروز ناهنجاري هاي دو قطبي در کودکان و ضعيف شدن سيستم ايمني بدن از عوارض کمبود عنصر روي است.وي با بيان اينکه 2 تا 3 گرم روي در بدن وجود دارد، ادامه داد: مواد غذايي همچون ميوه ، سبزي، گوشت و ماهي بهترين منابع تامين عنصر روي در بدن است.وي با بيان اينکه عنصر روي نقش مهمي نيز در انتقال سيگنال ها بين سلول هاي عصبي در مغز و نخاع ايفا مي کند، گفت: عنصر روي با 300 آنزيم مهم بدن در ارتباط است، به طوريکه اين آنزيم ها بدون عنصر روي عملکرد مثبتي ندارند.اين متخصص تغذيه ادامه داد: تجويز عنصر روي به ميزان موثر و مورد نياز در بيماران مبتلا به سرماخوردگي، ديابت، بيماري چشمي آب مرواريد و زنان باردار موثر است.

تاثيرات مضر شيريني بر ذهن

محققان اعلام کردند،مصرف مواد قندي خطر ابتلا به آلزايمر را افزايش مي دهد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاري فرانسه، مواد قندي مي تواند تاثيرات مخربي روي ذهن و افکار داشته باشد.همچنين اين محققان اعلام کردند، مطالعات روي موش ها نشان مي دهد که مصرف مواد قندي تاثيرات شديدي را در کاهش حافظه دارد.براساس اين گزارش، محققان دانشگاه پيرمنگام آمريکا آزمايشاتي را روي دو گروه از موشها انجام داده اند که گروه اول رژيم همراه با آب شيرين شده و به گروه دوم آب پرتقال داده شده که در نتيجه گروه اول در پايان مشاهدات، 17 درصد به بيماري ديابت تمايل داشته اند.

پرتقال باعث نشاط مي شود

مصرف پرتقال به دليل داشتن مواد معدني کافي به ويژه پتاسيم، منجر به افزايش حجم ادراري مي شود و از اين طريق سموم بدن دفع شده و انسان احساس شادي و نشاط مي کند.دکتر اسدي متخصص تغذيه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: پرتقال سرشار از ويتامين و املاح معدني است که يکي از ويتامين هاي مهم موجود در پرتقال ويتامين  C است که نگهداري صحيح پرتقال در هواي سرد باعث حفظ ويتامين  C موجود در آن مي شود.وي با بيان اينکه ويتامين  C يکي از عوامل مهار سرطان است، گفت: مصرف پرتقال علاوه بر پيشگيري از سرطان معده در پيشگيري از ديگر سرطان ها موثر است و برخي از تحقيقات حاکي است، سرطان مري در اشخاصي که زياد پرتقال مصرف مي کنند، 50 درصد کمتر از اشخاص ديگر است.اين متخصص تغذيه ادامه داد: پرتقال و ساير مرکبات در پايين آوردن کلسترول خون موثرند و اين خاصيت به علت وجود پکتين و ورقه هاي نازک ميان پره هاي پرتقال است.وي تصريح کرد: مصرف پرتقال در پيشگيري از آلزايمر موثر است و مصرف روزانه 400 ميکروگرم فولات که در پرتقال به ميزان فراواني وجود دارد تا 50 درصد خطر ابتلا به آلزايمر را کاهش مي دهد.وي با اشاره به ساير خواص مصرف ميوه پرتقال گفت: وجود هورمون هاي رشد، کلسيم، فسفر، آهن ويتامين  A و ويتامين  C در پرتقال شرايط لازم را براي رشد و نمو استخوانها و استحکام دندانها فراهم مي کند.


  گريپ فوروت در کاهش فشار خون مفيد است 

مبتلايان به فشار خون از مصرف هم زمان دارو با گريپ فوروت خودداري کنند
يک کارشناس تغذيه گفت:  گريپ فوروت باعث کاهش فشار خون مي شود ولي بيماراني که داراي فشار خون هستند، دقت داشته باشند که اين ميوه را هم زمان با داروهاي کاهش فشار خون مصرف نکنند.
يوسف نقيايي در گفت وگو با ايسنا، اظهار داشت: گريپ فوروت در دسته  ميوه جات جاي دارد و حاوي 40 کيلوکالري انرژي و 8 گرم کربوهيدرات، 1 گرم فيبرخوراکي، 40 ميلي گرم ويتامين c، 10ميکرو گرم فولات، 10 ميکروگرم بتاکاروتن و انواع مختلف کارتنوئيد است. اين کارشناس تغذيه افزود: گريپ فووت عمدتا به رنگ هاي صورتي، قرمز و سفيد يافت مي شود که هر3 از نظر ترکيب و خواص بسيار مشابه هستند و نمي توان آنها را دسته بندي کرد. وي در خصوص ترکيبات و خواص اين ميوه گفت:  گريپ فوروت، سرشار از ويتامين c است که باعث جذب بهتر آهن و پيشگيري از کم خوني فقر آهن مي شود. وي با اشاره به خاصيت اسيدي اين ميوه خاطرنشان کرد: اين خاصيت اسيدي اثر خوبي بر روي معده و تسهيل جذب غذا به خصوص ترکيبات پروتئيني دارد. همچنين به دليل اسيدي بودن گريپ فوروت سبب کاهش فشار خون مي شود بنابراين به افرادي که مبتلا به بيماري فشارخون هستند توصيه مي شود که گريپ فوروت را هم زمان با مصرف داروهاي فشار خون مصرف نکنند; چرا که اين عمل مشکلاتي براي اين بيماران بوجود مي آورد. وي در ادامه اذعان داشت: گريپ فوروت به لحاظ دارا بودن بيوفلاونوئيد از بيماري هاي قلبي و عروقي و سرطان ها پيشگيري مي کند.
نقيايي ادامه داد: اين ميوه به خاطر خاصيت مدر بودن باعث دفع سنگ هاي کليوي و کيسه صفرا شده و يا از بروز اين سنگ ها جلوگيري مي کند. وي افزود: ويتامين c موجود در ميوه گريپ فوروت از بروز کم خوني جلوگيري مي کند و فولات موجود در اين ميوه اثر خوبي بر روي کم خوني دارد. نقيايي افزود: اين ميوه با دارا بودن فيبر خوراکي سبب کاهش کلسترول خون مي شود و بعضي از افراد آن را براي پيشگيري از بيماري ديابت مناسب مي دانند. اين کارشناس تغذيه در پايان گفت:  افرادي که از رژيم هاي لاغري تبعيت مي کنند مي توانند از اين ميوه به عنوان ميوه اي که چربي هاي اضافي بدن آنها را مي سوزاند، استفاده کنند. لذا توصيه مي شود از گريپ فوروت در رژيم غذايي شان به عنوان ميوه استفاده کنند تا باعث سرعت بخشي سوزاندن چربي بدنشان شود.


 مصرف خودسرانه قرص هاي ضد التهاب باعث بروز بيماري هاي کليوي مي شود 

مسوول زير گروه "نفرولوژي " دانشگاه علوم پزشکي اصفهان گفت: مصرف خود سرانه قرص هاي ضد التهاب يکي از علل آسيب و اختلال در فعاليت کليه مي باشد. دکتر " شهرزاد شهيدي" فوق تخصص نفرولوژي (کليه بالغين)  در گفت وگو با ايرنا افزود: "ديکلوفناک سديم"، "ايبوبروفن"، "ايندو متاسين"، "ناپروکسن"و "پيروکسيکام" که مصرف آنها در بين مردم رواج دارد از جمله قرص هايي مي باشد که در صورت مصرف خودسرانه، با رسوب در کليه به مرور زمان فعاليت آن را دچار اختلال مي کند. وي بااشاره به اينکه بيماريهاي کليوي در ايران رو به افزايش است گفت: زماني که قسمتي از کليه از نظر فعاليت و انجام وظيفه دچار آسيب شد،فعاليت قسمت هاي سالم براي جبران اين آسيب مضاعف مي شود که در نتيجه اين فشار، قسمت هاي سالم نيز آسيب مي بيند. وي افزود: فشارخون بالا، بيماري قند، بيماريهاي کيستي و ارثي نيز از علل بروز بيماري هاي وابسته به کليه است که در نهايت به دياليز ختم مي شود.  وي گفت: هرچند شايع ترين علامت اين بيماري " بي علامتي" آن است، اما کم خوني و بيماري هاي گوارشي ، کم شنوايي و استفراغ، ضعف و بي حالي، ادم، افزايش فشار خون و تغييرات حجم ادرار از جمله علايم اين بيماري مي باشد. وي با بيان اين که عمدتا زمان مراجعه افراد به مراکز درماني براي درمان بيماريهاي کليه زماني است، که فرصت براي درمان گذشته است ،گفت: بسياري از بيماران به جاي اين که از مطبهاي پزشکان مستقيم جهت درمان به مراکز خاص مراجعه کنند، ازطريق اورژانس ارجاع داده شده اند.
دکتر شهيدي گفت: علت اين امر کمبود تبليغات، عدم همکاري و ننوشتن آزمايش دوره اي توسط پزشکان و عدم درخواست بيمار از پزشک است. وي افزود: اگر اين موارد انجام شود، بيماري پيش از اين که گسترده شود شناسايي مي شود و تحت درمان هاي تکميلي و کنترل بيماري قرار مي گيرد.


 نامه دانشوران 


 چکيده رساله هاي دکتري دانشکده الهيات و فلسفه  واحد علوم و تحقيقات
فقه و مباني حقوق اسلامي
 مقدمه
ضرورت مطالعه پيشينه تحقيق به عنوان نخستين گام در تهيه و تدوين طرح هاي پژوهشي، به ويژه رساله هاي دانشگاهي، امري است بديهي که در کتاب هاي روش تحقيق بر آن تاکيد بسيار شده است. از جمله راه هاي دستيابي به سوابق تحقيق، علاوه بر مراجعه به کتاب شناسي هاي تخصصي و فهرست مقالات، مراجعه به چکيده پايان نامه ها و رساله هاي دانشگاهي است که عموما ازسوي دانشگاه ها و موسسات علمي در دسترس پژوهشگران و دانشجويان قرار مي گيرد. تهيه چکيده براي اينگونه پژوهش ها با دو هدف صورت ميگيرد:
1. ارائه اجمالي نتايج و دستاوردهاي پژوهش
 2. اطلاع رساني به منظور جلوگيري از دوباره کاري و تکرار در موسسات پژوهشي در جهت نيل به اهداف مذکور، مديريت پژوهش دانشکده الهيات و فلسفه دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم وتحقيقات، مجموعه اي از چکيده رساله هاي دکتري تا پايان 1383 را فراهم آورده است. اين مجموعه مشتمل بر چکيده رساله هاي دکتري از بدو تاسيس تا پايان 1383 است  .
ستون« نامه دانشوران» اختصاص به معرفي هر يک از اين چکيده ها خواهد داشت.

مصلحت و مفسده و چگونگي ابتنا» احکام بر آنها
 
وکيلزاده ديزجي، رحيم; مصلحت و مفسده و چگونگي ابتنا» احکام بر آنها; راهنما: سيدمحمد موسوي بجنورد.
کليدواژه ها: مصلحت، مفسده، ابتنا»، احکام، نفعگرايي، حجيت مصالح، مصلحت در قرآن، مصلحت در سنت پيامبر، اهداف دين.
چکيده
سعي ما در اين تحقيق آن بوده است که بر اساس يک سير منطقي و قدم به قدم حرکت نمائيم. از اينرو فصل نخست را به واژه شناسي و تعريف لغوي و اصطلاحي واژه هاي کليدي رساله اختصاص داده ايم. علاوه بر اصطلاحات «مصلحت»، «مفسده»، «ابتنا»» و «احکام» به مناسبت از اقسام آنها و واژه هاي مرتبط چون علت، حکمت، مناط و ملاک، سبب، مقاصد شرع، و ... نيز صحبت به ميان آمده است. رابطه نظريه مصلحت در اسلام با مکتب نفع گرايي (Utilitarianism) در جهان غرب نيز مورد بررسي قرار گرفته است.
عنوان فصل دوم «حجيت مصالح مرسله در بوته نقد و بررسي» نام گرفته است. بحث از مصلحت ناچار، بحث از مصالح و اقسام آن بخصوص قسم اختلافي مصلحت يعني مصلحت مرسله را بدنبال خواهد داشت. تلاش شده است بدون تعصب و تنها از روي ادله سخن گفته شود. افراط و تفريط در اين حوزه، حرکت فقهي و اجتهادي را از مسير مستقيم خود خارج ميکند. در اين فصل به شواهدي از اين افراط و تفريط ها اشاره کرده ايم. عنوان فصل سوم «چگونگي ابتناي احکام بر مصالح و مفاسد» است که در واقع نوعي بحث از «فلسفه فقه» و «علل احکام» به شمار ميرود. ادله طرفداران ابتنا» احکام بر مصلحت و ادله منکران اين مساله، و بحث مهم تعبد و تعليل در احکام در حد توان ناقص ما، مورد اشاره واقع شده است و به مساله تعليل و تعبد در دو حوزه عبادات و معاملات پرداخته ايم. در فصل چهارم به جايگاه و اهميت و کاربرد مصلحت در آثار پرداخته ايم، مصلحت در قرآن، (مانند مصالح موجود در آياتي چون آيه قصاص، تغيير قبله و ...) مصلحت در سنت پيامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار و روش صحابه و خلفا» بررسي شده و آنگاه پيرامون مصلحت در انديشه و آثار فقيهان شيعي و سني چون غزالي، شاطبي، شيخ طوسي، علامه حلي، شهيديدن، صاحب جواهر، شيخ انصاري، امام خميني و ... سخن گفته ايم و در بحثي کوتاه به بازتاب مصلحت در قوانين کيفري و مدني نيز اشاره نموده ايم. فصل پنجم اختصاص به بررسي رابطه مصلحت با واژه هاي زير است که بحثي جالب و مفيد به نظر ميرسد: اهداف دين، حسن و قبح عقلي، بناي عقلا»، عرف، نسخ، حيلههاي شرعي، سد ذرايع، استحسان، احکام ثانويه، منطقه فراغ، حکومت، ولايت فقيه، سياست و ... مصلحت در قواعد فقهي نيز عنوان ديگري از عناوين اين فصل است و در نهايت با توجه به جهاني بودن فقه اسلام، تئوريهاي تطبيق فقه با زمان و مکان را که «توجه به مصلحت» نيز از آن تئوريهاست، متذکر شده ايم و در نهايت نوبت به نتيجه گيري از مباحث رسيده است.


  مردان نيز به اندازه زنان در معرض خطر پوکي استخوان قرار دارند  

نتايج تازه ترين مطالعات دانشمندان نشان مي دهد مردان نيز به اساني زنان در معرض خطر پوکي استخوان قرار مي گيرند و يک پنجم مردان در امريکا در معرض اين خطر قرار دارند . به گزارش واحد مرکزي خبربه نقل از خبرگزاري شينهوا از لس انجلس / پژوهشگران دانشگاه پزشکي تگزاس در گزارشي که در شماره ماه دسامبر نشريه پزشک خانواده به چاپ رسيد اعلام کردند دو ميليون مرد امريکايي از بيماري پوکي استخوان رنج مي برند . پژوهشگران با اشاره به روند معمول شناسايي اين بيماري در زنان اعلام کردند زنان هنگامي که به حدود پنجاه سالگي مي رسند به منظور شناسايي نشانه هاي اين عارضه تحت يک رشته ازمايشهاي خاص قرار مي گيرند ولي مردان با وجودي که به همان اندازه در معرض عارضه نازک شدن استخوان قرار دارند ، ولي به ندرت در اين خصوص حساسيت به خرج مي دهند و کمتر تحت ازمايش قرار مي گيرند .
در اين گزارش با استناد به اطلاعات بدست امده از ميان سه هزار داوطلب مرد که به پرسشنامه هايي در اين خصوص پاسخ داده اند تاکيد شده است پزشکان با توجه نتايج اين پرسشنامه و گرداوري اطلاعات درباره سن ، وزن و تاريخچه بيمارهاي ريوي مي توانند مرداني را که در معرض خطر پوکي استخوان قرار دارند شناسايي کنند و با انجام ازمايشهاي اشعه ايکس ، پوکي استخوان را تشخيص دهند .
علت بروز پوکي استخوان در مردان هنوز بطور کامل براي پژوهشگران مشخص نشده است . در زنان پوکي استخوان با يائسگي و پايين امدن سطح هورمون استروژن که بطور طبيعي محافظ استخوانها محسوب مي شود ، ربط داده مي شود . مرداني که در جواني اسکلتي به مراتب بزرگتر و قويتر دارند در مقايسه با زنان ، در سنين بالاتر دچار پوکي استخوان مي شوند .


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته