جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/10/04 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) (ميلاد حضرت عيسي مسيح(ع) را تبريك مي گوييم) نسخه شماره 2942


افزايش 8/2 واحدي شاخص هاي بورس


بازار سكه وارز


كوتاه وخواندني

هشدار سازمان بازرسي;
مردم از خودروسازان ناراضي اند

با کلنگ زني کارخانه زر خمين
بزرگترين واحد فنر سازي خاورميانه به بهره برداري رسيد


تعرفه 25 درصدي واردات گوشي تلفن همراه تصويب شد


 افزايش 8/2 واحدي شاخص هاي بورس 

                      شاخص کل بورس روز دو    شنبه با 8/2 واحد افزايش به 9712/79 رسيد.


کابل باختر                                   2                         82                          184,4 
کاشي اصفهان                          2                          39                           990,1
سازه پويش                            2                     333                        005,17
سيمان خاش                         2                        130                         642,6 
بانک اقتصادنوين                    99.1                  43                         199,2
روغن نباتي ناب                     99.1                  52                        661,2   
ايران گچ                      99.1                 96                         929,4
مهندسي نصير ماشين                      97.1                   30                            554,1
معادن بافق                       (2)              (399)                  558,19
کالسيمين                             (2)              (235)                   525,11
کاشي و سراميک سينا               (94.1)           (19)                            961
آذريت                 (88.1)       (295)                 384,15


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                     18700   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                         200000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                        185500 تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                                    96000   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                             48000  تومان
 
دلا ر                                                                                                                    950   تومان
 
يورو                                                                                                                       1366   تومان


 كوتاه وخواندني 

 صنعت سيمان در آستانه ورشکستگي

تفاوت 100 هزار توماني قيمت سيمان داخلي و صادراتي موجب بروز تخلف در اين بخش و چند قيمتي شدن آن شده است.   احمد بزرگيان عضو کميسيون صنايع و معادن در گفت وگو با برنا اظهارداشت: هم اکنون قيمت سيمان دولتي 37 تا 38 هزار تومان است، اين در حالي است که قيمت اين محصول در بازار آزاد به 120 تا 140 هزار تومان مي رسد.وي با تاکيد بر خروج سيمان از سبد حمايتي دولت افزود: خروج سيمان از سبد حمايتي دولت و کنترل بازار اين محصول موجب واقعي شدن قيمت سيمان در بازار شده است و از چند قيمتي شدن آن جلوگيري مي کند. عضو کميسيون صنايع و معادن، با اعلام اين مطلب که صنعت سيمان به دليل مشکلات نقدينگي در مرز ورشکستگي قرار دارد گفت: به طور قطع با خروج سيمان از سبد حمايتي دولت، قيمت اين محصول در بازار متعادل شده و به حداکثر 50 هزار تومان مي رسد.


 با اجراي توافقنامه سه جانبه;
بساز و بفروش ها از صحنه ساخت  وساز حذف مي شوند
 
رييس سازمان نظام مهندسي تهران گفت: با اجراي توافقنامه سه جانبه شهرداري تهران، وزارت مسکن و سازمان نظام مهندسي، از ابتداي دي ماه سال جاري بساز و بفروش ها از صحنه ساخت و ساز مسکن حذف مي شود. به گزارش مهر، محسن بهرام غفاري گفت: به منظور تسهيل در فرايند اجراي آيين نامه ماده 33 قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان توافقنامه اي في مابين وزارت مسکن و شهرسازي، شهرداري تهران و سازمان نظام مهندسي در مهرماه سال جاري منعقد شد که اجراي اين توافقنامه در راستاي تحقق مبحث دوم مقررات ملي ساختمان جهت بالا بردن کيفيت ساخت و ساز و روان سازي گردش کار صدور پروانه ساختمان است.وي با بيان اينکه ساخت و ساز شهري تهران به حوزه رعايت دقيق مقررات ملي ساختمان با امضاي توافقنامه مذکور وارد شده است، افزود: در اجراي توافقنامه سه جانبه مبحث دوم مقررات ملي ساختمان منبعث از ماده 33 قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان از ابتداي دي ماه سال جاري اجراي ساختمان ها با زيربناي بيش از 3 هزار متر مربع شهر تهران بايد توسط دفاتر مهندسي يا اشخاص حقوقي اجراي ساختمان و داراي پروانه اشتغال از مسکن و شهرسازي استان صورت گيرد ضمن اينکه صدور پروانه ساختمان با ارائه مقررات ملي ساختمان به منطقه مربوطه شهرداري امکان پذير بوده و ارائه يک نسخه از آن نيز به سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران الزامي است.

رييس کانون بازنشستگان:
عيدي بازنشستگان بايد 365 هزار تومان پرداخت شود
 
رييس کانون بازنشستگان ومستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي اعلام کرد: کانون بازنشستگان و مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي خواستار است که مبلغ عيدي بازنشستگان تامين اجتماعي براساس 365 هزار تومان پرداخت شود.علي اکبر خبازها رييس کانون بازنشستگان و مستمري بگيران سازمان تامين اجتماعي در گفت وگو با موج خاطرنشان ساخت: هم اکنون شعبات سازمان تامين اجتماعي در حال جمع آوري کد ملي و شماره شناسنامه درخواست کنندگان سهام عدالت هستند لذا مشخصات کلي درخواست کنندگان سهام عدالت به وزارت اقتصاد ارجاع مي شود لذا پيش بيني مي شود که سهام عدالت از ابتداي سال 87 به کارگران سراسر کشور واگذار شود.وي در بخش ديگري از سخنان خود مبالغ وام هاي اعطايي به بازنشستگان تامين اجتماعي را 300 هزار تومان اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: هم اکنون تعداد بازنشستگان تامين اجتماعي يک ميليون و 200 هزار نفر مي باشد که در کل تنها به 50 هزار نفر از بازنشستگان وام مورد نظر اعطا مي شود.خبازها خاطرنشان ساخت: وام هاي اعطايي به بازنشستگان تامين اجتماعي از وجوه اداره شده سازمان تامين اجتماعي پرداخت مي شود.
 
عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي:
انتشار اسکناس هاي درشت بجاي  چک پول
اثري بر تورم ندارد

عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اين که بانک مرکزي نبايد به حذف چک پول اقدام کند گفت: اسکناس هاي درشت نمي توانند جايگزين مناسبي براي چک پول ها باشند.   سيدمحمدرضا سيدنوراني عضو هيات علمي دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي در گفت وگو با برنا گفت: حذف چک پول قطعا باعث بروز مشکلاتي در خريد کالاهايي که ارزش آن ها بيش از 100 هزار تومان است،                            مي شود. وي با اشاره به انتشار اسکناس هاي 10 و 50 هزار توماني توسط بانک مرکزي گفت: انتشار اسکناس هاي درشت به دليل وجود چک پول نمي تواند اثري در افزايش يا کاهش نرخ تورم داشته باشد.

قلعه باني رييس ايدرو شد

مديرعامل گروه خودروسازي سايپا، رييس هيات عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران شد. به گزارش موج، احمد قلعه باني مديرعامل گروه خودروسازي سايپا با حکم وزير صنايع و معادن جايگزين مهدي مفيدي در رياست سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران شد.


  هشدار سازمان بازرسي;
 مردم از خودروسازان ناراضي اند 

در پي تاخيرهاي صورت گرفته در واگذاري خودروهاي ثبت نامي تندر 90 و عدم ايفاي تعهدات خودروسازان در اين زمينه سازمان بازرسي کل کشور با ارسال نامه اي به خودروسازان کشور تاکيد کرد: در قبال تعهدات شان به مردم پايبند باشند.
به گزارش روابط  عمومي سازمان بازرسي کل کشور، در اين نامه که براي چند خودروساز مهم کشور ارسال شده آمده است: در حالي که شکايات و اعتراض هاي زيادي از مردم مبني بر عدم ايفاي تعهدات و تاخير در انجام سفارشات پذيرفته شده توسط خودروسازان به سازمان بازرسي کل کشور واصل شده است، طرح موضوع صادرات خودروي تندر 90 و در نظر گرفتن آن براي اعطاي جوايز بانکي جز اينکه نارضايتي و بدبيني عمومي را به دنبال داشته باشد، نتيجه ديگري نخواهد داشت. سازمان بازرسي کل کشور در اين نامه با طرح سوالاتي خواستار روشن شدن اين نکته شد که امکان صادرات 20 درصدي خودروي تندر 90 بر چه مبنايي است؟ چند درصد از تعهدات تحويل خودرو به ثبت نام کنندگان تا پايان سال جاري محقق خواهد شد؟ و تبليغات اخير يکي از بانک ها مبني بر تحويل بيش از 2000 دستگاه خودروي تندر 90 بابت جوايز ساليانه حساب هاي قرض الحسنه براساس کدام مجوز يا قرارداد بوده است؟
در پايان اين نامه، سازمان بازرسي کل کشور بر تلاش در جهت رفع نابساماني هاي موجود تاکيد و پيشنهاد کرد: با توجه به اين که بسياري از مردم از تاخيرهاي صورت گرفته            در انجام به موقع تعهدات خودروسازان ناراضي اند، تا پايان انجام تعهدات توسط خودروسازان از طرح اين گونه مسائل خودداري شود.


  با کلنگ زني کارخانه زر خمين
 بزرگترين واحد فنر سازي خاورميانه به بهره برداري رسيد 

با کلنگ زني کارخانه فنرسازي زر خمين احداث چهارمين طرح قطعه سازي استاني گروه سايپا آغاز شد.
سيد محسن شمس مدير عامل شرکت فنرسازي زر در مراسم کلنگ زني کارخانه فنرسازي زر در شهر خمين اظهار داشت:                           هم اکنون کارخانه فنر سازي زر با ظرفيت توليد سالانه 20 هزار تن در شهر تهران فعال است و با ايجاد طرح توسعه اي فنر سازي زر خمين ظرفيت توليد شرکت به 35 هزار تن در سال افزايش مي يابد. وي با ابراز اميدواري نسبت به بهره برداري اين واحد صنعتي ظرف دو سال آينده، افزود: شرکت فنر سازي زر کارخانه اي را نيز در زاهدان احداث کرده است که هم اکنون به بهره برداري رسيده و کارخانه اي را در شهر گلپايگان در دست احداث دارد. شمس کارخانه فنر سازي زر خمين را چهارمين کارخانه اين مجموعه عنوان کرد و گفت: با رسيدن کارخانه هاي مجموعه فنر سازي زر به ظرفيت اسمي، توليد شرکت به 42 ميليون تن در سال خواهد رسيد. وي تاکيد کرد: فنرسازي زر هم اکنون بزرگترين واحد فنر سازي ايران و خاورميانه است و با راه اندازي طرح هاي توسعه استاني آن در توليد فنر، فاصله قابل توجهي با شرکت هاي رقيب خود پيدا خواهد کرد. وي گفت: احداث واحد فنر سازي گلپايگان 3 ماه قبل آغاز شد و اکنون سوله هاي آن نيز نصب شده است، قطعه سازي زر در زاهدان نيز به توليد پاپبند ريل هاي قطار اختصاص دارد و اکنون در سال دو ميليون قطعه توليد مي کند. شمس تاکيد کرد: محصولات شرکت فنر سازي زر به شرکت هاي خودروسازي کشور، بازار يدک ايران و بازارهاي صادراتي در 20 کشور دنيا عرضه مي کند. مديرعامل شرکت فنر سازي زر توليد کنندگان اروپايي از کشورهايي چون آلمان و انگليس را متقاضي محصولات فنر سازي زر عنوان کرد و گفت: ارزش صادرات شرکت                   هم اکنون بالغ بر 4 ميليون دلار در سال است و اميدواريم با به بهره برداري رسيدن طرح هاي توسعه اي استاني، حجم صادرات فنر سازي زر از ده ميليون دلار در سال نيز فراتر رود. شمس تاکيد کرد: احداث واحد فنر سازي زر در خمين 600 اشتغال مستقيم و 3 هزار اشتغال غيرمستقيم ايجاد مي کند. خبرنگار فارس از شمس پرسيد: سايپا در حال احداث واحد هاي قطعه سازي در استان هاي کشور است، آيا توجيه اقتصادي اين طرح ها با توجه به هزينه قابل توجه حمل و نقل اين قطعات به کارخانه هاي مرکز هزينه مد نظر قرار گرفته است؟
وي پاسخ داد: ما به عنوان يک بنگاه اقتصادي در هر جا که حضور پيدا کنيم، داراي توجيه است. با حمايت دولت مهرورز و سياست اين دولت، شرکت سايپا در شهرستان خمين حضور يافت و کارخانه خود را کلنگ  زني کرد.
شمس ادامه داد: با قرار گرفتن در کنار پروژه خودروسازي سايپا در خمين، انشا»الله اين طرح کاملا از توجيه اقتصادي برخوردار خواهد بود. وي تاکيد کرد: ارزان تر بودن نيروي کار و همچنين هزينه هاي سربار، هزينه هايي چون هزينه حمل و نقل محصولات به تهران را پوشش مي دهد. مديرعامل شرکت رز در پاسخ به پرسش ديگري يادآور شد: 60 کارخانه هاي زر 60 درصد نياز صنعت خودروسازي کشور به انواع فنر را تامين مي کند و واحد زر زاهدان نيز شرکت کرده آهن جمهوري اسلامي ايران را در تامين پاپند ريل تغذيه کرده و از بزرگترين توليد کنندگان پاپند ريل کشور است. وي گفت: برند فنرسازي زر هم اکنون از معروفترين برندهاي دنياست و اين نشان دهنده کيفيت قيمت رقابتي و تحويل به موقع محصولات کارخانه است. شمس در پاسخ به پرسشي در خصوص حمايت وزارت صنايع از صنعت قطعه سازي، گفت: ما انتظار حمايت آنچناني از وزارت صنايع نداريم و انتظاري که وجود دارد، تامين مواد اوليه فولادي است. وي تاکيد کرد: تنها توليد کننده فولاد مورد نياز کارخانه زر در ايران فولاد آلياژي يزد است که اين واحد نيز به تنهايي قادر به تامين مواد اوليه ما نيست. ما اميدواريم با احداث کارخانه هاي فولادي کمک بيشتري به صنعت فنرسازي شود.


 تعرفه 25 درصدي واردات گوشي تلفن همراه تصويب شد  

کميسيون ماده يک تعرفه 25 درصدي را براي واردات گوشي تلفن همراه به صورت سي. بي. يو تصويب کرده و اين مصوبه مراحل ابلاغ خود را مي گذراند. محسن شاطرزاده معاون اقتصادي و بين الملل وزير صنايع و معادن با بيان اين مطلب به ايسنا، افزود: اين مصوبه بايد ابتدا به امضاي وزيران اصلي رسيده و سپس توسط معاون اول رييس جمهور ابلاغ شود. به اين ترتيب در صورت ابلاغ اين تعرفه، تعرفه واردات SKD و CKD براي گوشي تلفن همراه به ترتيب 22/5 و 4 درصد خواهد شد. اين در حالي است که تعرفه هاي فوق تاکنون 54 و 6 درصد بوده است. گفتني است، تعرفه واردات گوشي تلفن همراه اوايل سال گذشته با هدف حمايت از توليد داخلي از 6 به 60 درصد افزايش پيدا کرده بود، ولي با گذشت بيش از يک سال در حالي که بايد 4 ميليون دستگاه از آن توليد مي شد، کمتر از 200 هزار گوشي موبايل در کشور توليد شده است. همين امر در کنار افزايش محصولات قاچاق در بازار منجر به آن شد که تعرفه گوشي تلفن همراه با 35 درصد کاهش به 25 درصد برسد. پيش از اين انجمن توليدکنندگان گوشي تلفن همراه، تعرفه 30 درصد را براي واردات اين کالا به صورت CBU پيشنهاد کرده بود.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته