جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/10/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (چهارشنبه) نسخه شماره 2957

همزمان با ابلاغ قانون آزادسازي قيمت بنزين از سال91 توسط احمدي نژاد;
الهام: قيمت بنزين تدريجي افزايش مي يابد


ديدار دست اندرکاران مراسم حج با مقام معظم رهبري


خاتمي: اشتراکات زيادي با هاشمي و کروبي دارم


جمشيدي:تخريب کنندگان کانديداهامجازات مي شوند


احمد توکلي: بودجه87 بدون اصلاح قابل تصويب نيست


ميز خبر


كوتاه وخواندني


  همزمان با ابلاغ قانون آزادسازي قيمت بنزين از سال91 توسط احمدي نژاد;
 الهام: قيمت بنزين تدريجي افزايش مي يابد  

گروه سياسي: روز گذشته درست همزمان با ابلاغ قانون خروج بنزين و گازوئيل از ابتداي سال 1391 از سبد حمايتي دولت از سوي محمود احمدي نژاد ، رئيس دولت نهم ; سخنگوي دولت او دريک کنفرانس خبري اعلام کرد که  قيمت بنزين را تدريجي افزايش مي دهيم. غلامحسين الهام  مطلب ياد شده را ديروز در نشست خبري خود با خبرنگاران داخلي و خارجي در پاسخ به سوال خبرنگاري مطرح کرد که پرسيد: "دولت در لايحه بودجه 87 درباره قيمت بنزين سکوت کرده و از طرفي انتظار مي رود که قيمت بنزين در سال آينده افزايش نيابد اين در حالي است که طبق مصوبه مجلس، دولت بايد از ابتداي سال 1391 بنزين را بصورت آزاد عرضه کند، برنامه دولت در اين زمينه چيست؟ "سخنگوي دولت هم به اين سوال اينگونه پاسخ داد:  الان نمي خواهيم وارد اين بحث شويم. سال گذشته نيز دولت با افزايش قيمت موافق نبود. البته ما افزايش تدريجي قيمت نفت را با آزاد شدن قيمت نفت يکي نمي دانيم. الهام بابيان اينکه آزاد کردن قيمت بنزين و افزايش تدريجي آن دو مقوله از هم جداست، اظهار کرد:ما در حال حاضر قيمت را به قيمت واقعي تبديل نمي کنيم و آن را به صورت تدريجي افزايش مي دهيم، هزينه تورم و مساله رواني که از آن حاصل مي شود را پرداخت مي کنيم .  اين دو برنامه با هم منافاتي ندارد که برنامه ريزي جامع صورت گيرد تا اين کالا  از سبد حمايتي خارج شود.سخنگوي دولت، هدفمند کردن يارانه ها را يکي از اين اقدامات عنوان کرد و گفت:اين موضوع بطورجدي در دستور کار دولت و درحال مطالعه کارشناسي است و مي توان با برنامه ريزي منظم، واقعي شدن قيمت بنزين را دنبال کرد اما اين به معناي افزايش تدريجي و ساليانه قيمت بنزين نيست.
 قرارداد الجزاير قابل مذاکره نيست
سخنگوي دولت در پاسخ به سوال خبرنگار "آفرينش" که پرسيد"سفير عراق در تهران اعلام کرده که درخواست مذاکره درباره قرارداد  1975الجزايررا به مقامات ايران ارائه دادند آيا اين خبر را تائيد                    مي کنيد و به نظر شما اين مسئله قابل مذاکره است يا نه؟"، گفت:  اصل اين خبر را نمي توانم تاييد کنم، برخي اخبار غير صحيح از کانال هاي مختلف و غير رسمي مطرح مي شود که نمي توان به آن استناد و درخصوص آن اظهار نظر کرد. سخنگوي دولت در عين حال تاکيد کرد: قرارداد  1975الجزاير موضوع قابل بحثي نيست، مقامات عراقي هم تاکيد دارند که اين قرار داد محکم و حقوقي است و قابل بحث و مذاکره نيست و بايد بسترهاي اجرايي آن را دنبال کرد. سفيرعراق در تهران روز دوشنبه در گفت وگو با خبرگزاري مهر اعلام کرده بود که بغداد درخواست مذاکره درباره قرارداد الجزاير به ايران را تحويل داده و منتظر پاسخ تهران در اين زمينه است.
 اعلام نکردن ميزان موجودي حساب ذخير ارزي
سخنگوي دولت در پاسخ به سوال ديگر خبرنگارما که پرسيد " ميزان دقيق موجودي حساب ذخيره ارزي چقدر است" بدون  اعلام رقم موجودي اين حساب تنها به اين جمله ها بسنده کرد و  گفت: ذخاير ما خوب است و محاسبه ذخاير نيز قابل سنجش است، واريزها به اين حساب مشخص است و برداشت ها نيز بدون اجازه قانون ميسر نيست.وي همچنين تاکيد کرد که اعلام رقم و عدد آن بايد از مرجع رسمي اش (يعني بانک مرکزي) سوال شود.
 قانون مديريت خدمات کشوري لازم الاجراست
سخنگوي دولت همچنين در پاسخ به سوالي درخصوص زمان اجراي لايحه مديريت خدمات کشوري، گفت: اين قانون لازم الاجراست وتدوين آيين نامه اجراي اين لايحه در دولت در دست بررسي و اقدام است و اگر روند آن به خوبي پيش رود و مشکلي پيش نيايد، از سال 87 اجرا خواهد شد.
 نامه 155 نماينده را نديده ام
سخنگوي دولت همچنين درپاسخ به سوالي درخصوص نامه 155 تن از نمايندگان مجلس به رييس جمهوري درخصوص افزايش قيمت برخي کالاها و لبنيات، گفت: اين نامه را نديده ام اما تعيين قيمت ها يک بحث فني و کارشناسي است و دولت حمايت از توليدکننده و مصرف کننده را در دستور کار خود دارد. الهام با تاکيد بر اينکه دولت با افزايش قيمت ها بويژه در بخش دولتي موافق نيست، افزود:رشد اقتصادي کشور در گروي حمايت از توليد است اما بايد مراقب باشيم که به مصرف کننده نيز فشار وارد نشود.
 بهتر بود بوش عذرخواهي کند
سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي در مورد سفر بوش به منطقه و صحبت هاي وي در طول اين سفر تاکيد کرد: جاداشت بوش درسفر به منطقه به خاطر خساراتي که بر اساس سياست هاي قلدرمابانه به منطقه وارد کرده بود عذرخواهي مي کرد و نيروي هاي خود را از منطقه بيرون مي کشيد. از کشتار فلسطيني ها و بخاطر حمايت از رژيم اشغالگر قدس، عذرخواهي مي کرد و فرصتي براي جبران سياست هاي نادرست براي جانشينان خود باقي مي گذاشت.
 آمريکا عاقلانه عمل نکرد
الهام در پاسخ به سوالي مبني بر حمايت بوش از برخي گروه هاي داخل کشور گفت: اين حمايت ها جز رسوايي براي گروه هاي قليلي که مورد حمايت هستند دربر نخواهد داشت و گروه هاي قليلي که انگ حمايت رژيم آمريکا بر پيشاني آن هاست، هيچ جايي در بين ملت ما و افکار عمومي ندارند. سخنگوي دولت ادامه داد: اگر آمريکا به جد دوست برخي از گروه هاي قليل سياسي باشد، اگر مي خواست عاقلانه عمل کند، نبايد اين مساله را اين گونه مطرح و اين رسوايي را ايجاد مي کرد; چراکه کساني که انگ حمايت آمريکا بر پيشاني آن هاست هيچ جايي در بين ملت ما ندارند و ما به گروه هاي اقليتي که فکر مي کنند به جاي ملت بايد بيگانه را انتخاب کرد براي هزارمين بار مي گوييم که در اين اشتباه خود تجديدنظر کنند و به آغوش ملت برگردند; چراکه آغوش ملت پايدارترين و ماندگارترين حامي براي گروه هاي سياسي است.
 سفر البرادعي مسايل را شفاف تر کرد
الهام همچنين در پاسخ به سوالي در خصوص سفر محمدالبرادعي به تهران و ديدار با مقام هاي جمهوري اسلامي، گفت: اين سفر بسيار خوب و در جهت همکاري هاي قانونمند با آژانس که سياست جمهوري اسلامي بوده انجام شده است. وي افزود: رفتار قانوني جمهوري اسلامي سبب شده است که آژانس بتواند در جايگاه حقوقي و بين المللي خود تثبيت شود و از زير فشار برخي قدرت ها خارج شود. سخنگوي دولت خاطرنشان کرد: اين سفر مسايل را شفاف تر کرد و آژانس به اين جمع بندي رسيده است که مسايل مربوط به امور فني و حقوقي نبايد سياسي شود و بسياري از فشارها که سياسي بود از اين موضوع کنار گذاشته شود.
 علت قطع گاز ترکمنستان ، بدهي نيست
در ادامه اين نشست خبري، خبرنگاري بااشاره به بدهي  170ميليون دلاري ترکمنستان به ايران بابت پروژه سد دوستي از سخنگوي دولت سوال کرد که چگونه است که ترکمنستان به دليل بدهي ايران، اقدام به قطع گاز نموده است،الهام درپاسخ گفت: درمورد قطع گاز ترکمنستان، موضوع بدهي نيست . الهام افزود: ترکمن ها درخصوص قرارداد فروش گاز به ايران مواردي از جمله قيمت و برخي مسائل فني را مطرح کرده اند که اين موضع از طريق وزارت امور خارجه و نفت با جديت درحال پيگيري است. سخنگوي دولت در پاسخ به سووالي در خصوص اظهارات شهردار تهران مبني بر قطع شدن کمک دولت به شهرداري براي توسعه حمل و نقل شهري، گفت: بحث تبصره  13قطع کمک به شهرداري نيست. الهام افزود: ارايه خدمات شهري از موضوعات قابل توجه دولت است و کمک به شهرداري ها به صورت کلي و شهرداري تهران به صورت خاص، بخشي از تکاليف و برنامه هاي دولت براي رفاه مردم است. سخنگوي دولت با تاکيد بر اينکه دولت به خدمات شهري در همه استان ها اولويت داده است و شهرداري ها نيز ماموريت خطيري در اين جهت بر عهده دارند گفت: مسوول اجراي تبصره  13گزارشي از خدمات ارايه شده به شهرداري داده و انتظارات از شهرداري در قبال اين خدمات را مطرح کرده است. الهام افزود: بطور مشخص در مورد اتوبوس راني شهري در گزارش مسوول اجراي تبصره  13عنوان شده که دولت در سال  85و  86دوهزار و  700دستگاه اتوبوس به شهرداري تحويل داده که نسبت به دو سال قبل از آن يک هزار دستگاه بيشتر بوده است. وي با تاکيد بر اينکه سياست دولت تسهيل حمل و نقل عمومي است، گفت: در گزارش مسوول اجراي ستاد تبصره  13آمده که به رغم اين کمک ها ارقام جابجايي نشان مي دهد که حمل و نقل عمومي بهبود نيافته و قيمت ها رعايت نشده است. سخنگوي دولت تاکيد کرد: مسوول اجراي ستاد تبصره  13گزارش ها را ارايه کرده و علت کاهش ارايه خدمات را جويا شده است. دراين گزارش تاکيد شده که اتوبوس هاي جديد براي واگذاري آماده است اما منوط به ارايه گزارش کار شهرداري است.


 ديدار دست اندرکاران مراسم حج با مقام معظم رهبري 

ايسنا: حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ظهر ديروزدر ديدار دست اندرکاران مراسم حج، ضمن تشکر صميمانه از برگزاري با شکوه و عزتمندانه اين مراسم تصريح کردند: استمرار برنامه هاي فرهنگي همراه با استفاده از همه امکانات، حج را به فرصتي مغتنم و بي بديل براي معرفي ارزش هاي اسلام و انقلاب تبديل مي کند. ايشان، ظرفيت بالاي موسم حج را براي کارهاي معنوي و فرهنگي يادآور شدند و تاکيد کردند: ارتباط گسترده تر با نخبگان حوزه، استفاده از هيات هاي علمي و نويسندگان توانا، برنامه ريزي مستمر براي افق بلند مدت، ايجاد رشته اي مستقل در اين زمينه و در نظر گرفتن ظرافت و ذائقه مخاطب، اين ظرفيت را شکوفا مي کند. حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تلاش مجموعه دست اندرکاران حج براي برگزاري هر چه بهتر اين مراسم ، ابراز اميدواري کردند با هماهنگي موجود ميان سازمان حج، بعثه و دستگاه اجرايي و ديپلماسي کشور، روند خدمات به حجاج و زائران بيت الله الحرام بيش از پيش بهبود يابد. در اين ديدار حجت الاسلام والمسلمين محمدي ري شهري نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني ضمن بيان گزارشي از کنگره عظيم حج اعلام کرد :حجاج بيت الله الحرام اکنون حج را فريضه اي عبادي - سياسي مي دانند که حضور گسترده مسلمانان از نژادها و مذاهب مختلف در مراسم برائت از مشرکان نشانه آن است. خاکسار قهرودي رييس سازمان حج و زيارت نيز گزارشي از تلاش ها، برنامه ريزي و هماهنگي هاي انجام شده در اين سازمان ارائه کرد.
پيام تسليت مقام معظم رهبري
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي درگذشت علامه  بزرگوار مرحوم آقاي دکتر سيد جعفر شهيدي را تسليت گفتند. متن پيام به اين شرح است:  " بسم الله الرحمن الرحيم 
درگذشت علامه ي بزرگوار مرحوم آقاي دکتر سيد جعفر شهيدي رحمت الله عليه را به خاندان گرامي و بازماندگان و به شاگردان و ارادتمندان ايشان و به جامعه ي علمي و دانشگاهي کشور تسليت مي گويم. ايشان اديبي فرزانه و مورخي ژرف نگر و انساني والا و با کرامت و در شمار مفاخر علمي اين زمان بودند و آثار قلمي با ارزش و ماندگاري از خود به جاي گذاشتند. خداوند متعال اين مرد مومن صادق را مشمول رحمت واسعه ي خود گرداند و با اجداد طاهرينش محشور فرمايد.
 سيد علي خامنه اي 25 /دي1386/ "


  خاتمي: اشتراکات زيادي با هاشمي و کروبي دارم 

 گروه سياسي: رييس جمهور پيشين کشورمان در گفت وگو  با روزنامه ال پائيس اسپانيا از مساله گفت وگوي تمدن ها به لحاظ سهم آن در ايجاد تفاهم و حرکت به سوي صلح و همزيستي با توجه به اينکه بشر هيچ وقت مثل امروز از خشونت، ناامني، افراط گرايي و عدم تفاهم رنج نبرده است، به عنوان ضرورت اين عصر نام برد و تصريح کرد: از آنجا که اديان و مذاهب مهم ترين مايه فرهنگ ها هستند ، بنابراين تفاهم و گفت وگوي ميان مذاهب يک اصل بسيار مهم در اين زمينه است. سيد محمي خاتمي يادآورشد که معتقدم جوهر اديان با آزادي، پيشرفت و ترقي انسان مغايرت ندارد، بر اين اساس ميان دين به اين معنا با سياست تضادي وجود ندارد.مي توان دين و احکام را چنان استنباط کرد که سازگار با مصلحت و عقل بشر و رفع کننده نيازهاي امروز او باشد. اوهمچنين با يادآوري اينکه در انقلاب اسلامي مردم از پايگاه دين خواستار استقلال، آزادي و پيشرفت شدند، انقلاب اسلامي را بزرگ ترين اصلاحات ناميد و تاکيد کرد که اصلاحات بنده نيز در همين جهت بود. بنابراين اين اصلاحات، ريشه در خواست ملت ايران دارد.ما اصولي داشته ايم و اکنون نيز داريم; در عين حال که به شدت دخالت بيگانه را در ايران نفي مي کنيم و معتقديم بايد از منافع ملت دفاع کرد خواستار آزادي هاي بيشتر و نهادينه شدن آزادي در کشور هستيم. به گزارش روابط عمومي موسسه بين المللي گفت وگوي فرهنگ ها و تمدن ها،خاتمي در پاسخ به اين سوال که "در زماني که شما رئيس جمهور بوديد ايران را خيلي خوب نشان داديد; از نظر اصلاح گرايي حتي الان کساني هستند که آن زمان از شما انتقاد مي کردند، ولي الان خواهان آن دوران شما هستند، شما فکر مي کنيد بعد از اينکه دوره رياست جمهوري شما تمام شد آيا به عقب برگشتيم يا اينکه کارها و تلاش هايي که شما براي اصلاح گرايي انجام داديد کمرنگ شد؟ " گفت: اصلاحات با من شروع نشد و با من هم خاتمه نيافت. اصلاحات در دوران جديد لااقل سابقه صدساله دارد. ملت ايران يکصد سال است که سه چيز مي خواهد; آزادي، استقلال، پيشرفت.چرا که از استبداد و ديکتاتوري رنج برده، از وابستگي به اجانب رنج برده و از عقب ماندگي نيز رنج برده است. همه حرکت هاي يکصدساله در اين جهت قابل توجيه است. در انقلاب اسلامي تحول بزرگي رخ داد يعني خواست تاريخي ملت ايران که عبارت است از آزادي، استقلال، پيشرفت و با هويت تاريخي ايران که هويت ديني بود، همسو شد. در انقلاب اسلامي مردم از پايگاه دين خواستار استقلال، آزادي پيشرفت شدند. انقلاب اسلامي بزرگ ترين اصلاحات بود.اصلاحات بنده نيز در همين جهت بود.
خاتمي در پاسخ به اين سوال که "فکر مي کنيد چطور مي توانيم اين توسعه و پيشرفتي که مردم ايران مي خواهند را در انتخابات آينده مجلس ببينيم؟"، گفت: ريشه حرکت اجتماعي، خود مردم هستند. خودشان بايد تصميم بگيرند اين حرکت را ادامه دهند و اگر آنها نخواهند و آمادگي نداشته باشند، به زور اصلاحات و حتي عدالت را نمي توان به مردم تحميل کرد. معتقدم اين مسير ادامه پيدا خواهد کرد. ما در نظامي هستيم که با حضور مردم، انقلاب شده است و راي مردم تحقق پيدا کرده و ما در متن اين نظام و وفاداري به اصول نظام حرکت مي کنيم. معتقدم به رغم همه موانع کساني که صاحب انديشه هستند، بايد خود را در معرض راي مردم قرار دهند و با استفاده از راه هاي قانوني زمينه  تحقق خواست ها و خواسته هاي ملت را فراهم آورند. البته معتقدم در درون نظام بايد شرايط حضور آزاد مردم و نمايندگان آن فراهم شود به همين دليل هم معتقديم بايد در عرصه هاي مختلف، عرصه هاي حضور مشروع که مهم ترين آن انتخابات است با شور و هيجان حضور داشته باشيم.مردم نشان داده اند در مواقع حساس انتخاب هاي درستي انجام مي دهند.
رئيس جمهور پيشين کشورمان همچنين در پاسخ به اين سوال که "با توجه به اينکه خود شما قصد شرکت در انتخابات را نداريد، همکاري تان با آقاي کروبي چطور است و به چه صورت خواهد بود؟"،گفت: بنده انديشه اي دارم، موظفم آن را مطرح کنم تا طرفداران آن انديشه را تشويق به حضور در صحنه کنم. همچنان که در انتخابات جاري، دوستان ما با جديت حضور دارند، من نيز با بزرگان نظام، آقاي هاشمي، آقاي کروبي و ديگران دائما در رابطه هستم. با هم گفت وگو و تبادل نظر داريم. فکر مي کنم خيلي نقطه نظرات مشترکي ميان ما وجود دارد. مهم اين است هماهنگي باشد و سازماندهي درستي انجام شود. نگذاريم پراکندگي در ميان کساني که به اين تفکر معتقد هستند به وجود آيد. فکر مي کنم در خيلي از جهات ميان ما اشتراک وجود دارد.


  جمشيدي:تخريب کنندگان کانديداهامجازات مي شوند  

گروه سياسي: سخنگوي قوه قضاييه از محکوميت سه تن از مديران وقت شرکت ملي گاز به اتهام دريافت رشوه خبر داد و گفت که بايد محکوميت اين افراد در دادگاه تجديدنظر مورد بررسي قرار گيرد. علي رضا جمشيدي در نشست خبري اين هفته خود با خبرنگاران،در ادامه با اشاره به انت-خ-اب-ات پيش رو و فرمايشات مقام معظم رهبري در اين زمينه، گفت: قوه قضاييه نيز بر اساس قانون انتخابات وظايفي را بر عهده دارد. به موجب ماده 30  و 48  قانون انتخابات قوه قضاييه به ويژه شخص دادستان کل کشور و دادستاني کل کشور موظفند ظرف 5  روز به استعلامات وزارت کشور و شوراي نگهبان پاسخ دهند که بر اساس همين قانون اين مسايل مربوط به جرايم افرادي است که منتهي به محکوميت آنان شده و قطعيت يافته است. از جمله جرايم اقدام عليه امنيت، محکومان به ارتداد، مشهورين به فساد، قاچاقچيان مواد مخدر، محجورين و مشمولين اصل 49  قانون اساسي و محکوميت به خيانت، کلاهبرداري، ارتشا» و غصب اموال ديگري است.  وي تصريح کرد: موارد مطرح شده از جمله مواردي است که دادستاني کل کشور موظف است در اين باره پاسخ دهد. در رابطه با تخريب کانديداها نيز در قانون مجازاتي براي آن تعيين شده و به موجب ماده 64  ، مطبوعات و نشريات حق ندارند آگهي يا مطالبي عليه نامزدهاي انتخاباتي درج کنند يا مطالبي برخلاف واقع منتشر کنند. جمشيدي ادامه داد: اگر کساني در مطبوعات يا به صورت شب نامه کانديداهاي انتخابات را مورد تخريب قرار دهند بر اساس قانون، جزاي نقدي تا 5  ميليون ريال برايشان در نظر گرفته مي شود و اگر مستوجب اهانت و افترا نيز باشد تا 74  ضربه شلاق نيز محکوم مي شوند. وي با اشاره به موارد مجرمانه ديگر اظهار داشت: خريد و فروش راي، راي گرفتن با شناسنامه کسي که حضور ندارد، تهديد يا تطميع در امر انتخابات، راي دادن با شناسنامه ديگري، راي دادن با شناسنامه جعلي، توصيه به نوشتن اسم کانديداهاي ديگر توسط افراد در امر انتخابات از جمله مواردي است که براساس قانون تا سه ماه حبس براي آن در نظر گرفته شده است. جمشيدي افزود: مجازات شديدتر براي کساني است که اقدام به کم يا زياد کردن آرا يا تعرفه کرده باشند، تقلب در برگ راي يا صورت جلسات، توصيه براي نوشتن کانديداي معين از سوي شعب اخذ راي، تغيير و تبديل و جعل يا معدوم کردن اوراق و اسناد انتخاباتي، باز کردن لاک و مهر صندوق ها که اگر اين جرايم توسط افرادي صورت گيرد، به شش ماه تا دو سال حبس و تا 15  ميليون ريال جزاي نقدي محکوميت مي يابند. سخنگوي قوه قضاييه خاطرنشان کرد: در راستاي اين موارد براساس بخشنامه اي که اخيرا رييس قوه قضاييه صادر کرده، شعباتي در ايام انتخابات در تهران و در سراسر کشور فعال مي شوند و خارج از نوبت به تخلفات و جرايم انتخاباتي رسيدگي مي کنند که هم اکنون در تهران اين شعبات مشخص شده است.


  احمد توکلي: بودجه87 بدون اصلاح قابل تصويب نيست  

 گروه سياسي: رئيس مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي در يادداشتي ضمن بررسي و نقد لايحه بودجه 87 راهکارهاي پيشنهادي خود را نيز ارائه داده است. به گزارش مهر، ا حمد توکلي آورده است: بودجه مهمترين لايحه سالانه کشور است. بودجه نقش تعيين کننده  اي در توزيع ثروت و قدرت در کشور بازي مي کند. لايحه بودجه سال 1387 را آقاي دکتر احمدي نژاد هفته گذشته تقديم مجلس کردند.نتيجه ارزيابي کليات لايحه بودجه 1387 به شرح زير است:  1- لايحه با ساختار متفاوتي عرضه شده و اين تغيير ساختار براي اصلاح برخي از مشکلات بودجه ريزي رايج انجام شده است.  2- تغيير شيوه مرسوم تبصره  نويسي، گام مثبتي است که برداشته شده  و به  جاي تبصره ها، جز درموارد استثنايي عناوين رديف هاي اعتباري شفاف شده و اجازه کلي دخل و خرج براساس اين عناوين در ماده واحده گنجانده شده است.اين کار چند خاصيت دارد; اولا سياست هاي دخل و خرج را در کنار مقدار دخل و خرج قرار داده که ضمن سهولت دريافت سياست ها، وزن هرسياست را به شکل کمي و شفاف در معرض ديد قرار مي دهد، ثانيا مجلس را از تفصيل سياست ها که به حوزه اجرا نزديک است عملا باز مي دارد (حفظ حدود اختيارات قوه مجريه) و ثالثا به همين دلايل، سرعت کار در رسيدگي را افزايش مي دهد.البته شيوه جديد، مشکل جدي قانونگذاري حين بررسي لايحه بودجه را منتفي نمي سازد ولي نسبت به شيوه مرسوم، محاسن برشمرده را دارد.  3- کاهش رديف هاي دستگاه هاي اجرايي، رويکرد مثبت ديگر لايحه است. اين رويکرد مي تواند طيف گسترده دستگاه هاي اجرايي را در لوايح مرسوم که با ساختارهاي حقوقي و مديريتي متفاوت در کنار هم قرار مي گرفت، براساس قانون کاهش داده و مرتب کند، تا هم از گستردگي بيهوده ديوانسالاري بکاهد و هم به مسئوليت پذيري و پاسخگويي دستگاه ها مدد رساند.به همين دليل اقدام دولت در اصلاح وضعيت رديف هاي بودجه اي و کاهش آنها علي الاصول قابل دفاع است.  4 -طبق اصل 52 قانون اساسي، تهيه و پيشنهاد لايحه بودجه اختيار و وظيفه دولت و بررسي و تصويب آن اختيار و وظيفه مجلس است. در انجام اين وظايف اولا، حدود اختيارات 2 قوه بايد طبق قانون اساسي رعايت شود و ثانيا، نحوه بودجه ريزي با مراعات قوانين ناظر بر اين فرايند صورت گيرد. 5 - رئيس جمهور محترم در پايان نطق خويش، هنگام تقديم لايحه بودجه، موکدا از مجلس خواست که بودجه را يک بسته سياستي ببيند و آن  را تغيير ندهد; به  ويژه درخواست  شان اين بود که ارقام را کم و زياد نکنند. چنين درخواستي بر پيش  فرضي ناصوابي استوار است.  پيش فرض اين است که به تهيه بودجه هيچ اشکال کارشناسي وارد نيست و تمامي مصلحت انديشي هاي سياستي دولت کامل و صحيح ، تمام روش هاي فني به کار گرفته شده بي عيب و نقص است. نتيجه قبول اين درخواست نيز تعطيل کردن وظيفه تعيين شده درقانون اساسي براي مجلس است که مقرر فرموده  مجلس بودجه را "رسيدگي و تصويب" مي کند. در واقع اجابت درخواست رئيس جمهور به معناي تعطيل کردن امر "رسيدگي" و تصويب چشم  بسته آن است. 6 - لايحه پيشنهادي چنان تنظيم شده است که مکررا اصول 52، 53 و 55 قانون اساسي (اصول ناظر بر بودجه و امور مالي کشور) نقض شده است، ازجمله: الف) بودجه شرکت هاي دولتي و بانک ها براي تصويب به مجلس تقديم نشده ب) اختيار تصويب جداول تفصيلي منابع و مصارف و تعيين هدف هاي قانوني آنها از مجلس سلب و به دولت واگذار شده. ج) اختيار تعيين ارتباط مالي و حقوقي بين دولت و شرکت هاي ملي وزارت نفت از مجلس سلب و به دولت سپرده شده است. د) به جاي اعتبارات مصوب مجلس، اعتبارات مصوب دولت مبناي اعمال نظارت ديوان محاسبات قرار گرفته است. ه-) با کاهش شديد دستگاه هاي اجرايي، رديف هايي که بايد طبق قانون به تصويب مجلس برسد به تصميمات دولت و وزرا واگذار شده است که رسيدگي ديوان محاسبات طبق اصل 55 را بلاموضوع مي سازد.                  7 -مقررات "قانون محاسبات عمومي" و "قانون برنامه و بودجه" بر نحوه تهيه و تنظيم لايحه بودجه حاکم است. لايحه پيشنهادي چنان تنظيم شده است که اين قوانين به دفعات مکرر نقض يا غيرقابل رعايت مي شود. ازجمله مواد 1، 22، 31، 54 و 68 قانون محاسبات عمومي و مواد 1، 12، 19، 30 و 34 قانون برنامه و بودجه.ضمنا موادي از قوانين تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت، قانون مديريت خدمات کشوري، اساسنامه هاي قانوني و قوانين تاسيس برخي از دستگاه هاي اجرايي نيز ناديده گرفته شده است.                     8 -دولت تنها 39 دستگاه اجرايي را به رسميت شناخته و تمامي دستگاه هاي اجرايي قانوني ديگر را که بايد به  طور مستقل در بودجه مي آورد، زيرمجموعه تلقي کرده است. با اين کار اختيار وزرا به طرز چشمگيري افزايش مي يابد و روساي دستگاه هاي اجرايي که قانون تاسيس يا اساسنامه قانوني دارند معلوم نيست بودجه کافي براي انجام وظايف قانوني شان به دست آورند ضمن آنکه دولت درخواست کرده اختيار تصويب ارقام جداول تفصيلي را خودش به دست بگيرد و تا ارديبهشت ماه آنها را پس از ارزيابي اهداف تصويب کند. اين درخواست بدين معناست که اولا هنوز اهداف قانوني يکساله (موضوع ماده 1 قانون محاسبات عمومي) معلوم نيست. ثانيا اهداف بدون تصويب مجلس قانوني نمي شود. اين روش، احتمال اعمال سلايق مجريان را  بسيار بالا مي برد. به عنوان مثال هم  اکنون ارقام پيشنهادي ستاد وزارت ارشاد 83 درصد افزايش يافته ولي سازمان تبليغات 7 درصد کاهش دارد. 9- ! برخي وظايف و تکاليف قانوني در تنظيم لايحه بودجه ناديده گرفته شده است. مهمترين نمونه، عدم رعايت قانون مديريت خدمات کشوري است. در اين قانون بسيارمهم که نقش دولت و نحوه سازماندهي ديوانسالاري تعريف جديدي يافته، هيچ ردپايي در لايحه بودجه درباره آن ديده نمي شود.همين طور الزام دولت به تعيين ضريب پايه حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوري و لشکري که طبق همين قانون بايد در بودجه پيش بيني و به مجلس پيشنهاد مي شد، انجام نگرفته است; امري که چند سال است همه کارکنان و بازنشستگان منتظر آن هستند.  10- مقتضيات عقل و تجربي مديريت مالي بخش عمومي در بسياري از موارد ناديده گرفته شده است. 11-  نتيجه اين موارد آن است که با وجود نکات مثبت برشمرده، لايحه پيشنهادي 4 اثر منفي تعيين کننده درپي دارد: الف) واگذاري اختيارات قوه مقننه به قوه مجريه از طريق حذف اختيارات مجلس ب) بسترسازي اعمال سلايق فراقانوني ج) اغتشاش مالي و ازهم گسيختگي غيرقابل ترميم اطلاعات بودجه هاي سنواتي د) کاهش شديد امکان نظارت بر مديريت مالي بخش عمومي 12-   باتوجه به موارد فوق مجلس چند راه بيشتر ندارد:الف) رد کليات. اين کار براي طي مراحل قانوني تا اواخر بهمن طول مي کشد و طبعا وقت کافي براي تنظيم مجدد براي دولت باقي نمي ماند و مجلس مجبور به تصويب بودجه چند دوازدهم مي شود که از جهت سياسي، اقتصادي و مديريتي به هيچ  وجه به صلاح کشور نيست. ب) حفظ رويکردهاي مثبت لايحه پيشنهادي دولت و اصلاح مواردي که قانون يا مصالح رعايت نشده است. اين کار به همکاري جدي و بي دريغ دولت نياز دارد. تفاهمات قبلي با دولت که متاسفانه رعايت نشده اينجا به کار مي آيد.ج) تصويب قانون بودجه سال 1386 با تغيير درصدي همه ارقام آن براي يک سال ديگر به عنوان قانون بودجه سال .1387 بهترين راه از حيث مصالح سياسي و اقتصادي کشور راه دوم است. به نظر نويسنده، به رغم دشواري کار، مجلس براي پيگيري راه حل دوم آمادگي دارد.


 ميز خبر 

موافقت مجلس با تشکيل سازمان مديريت بحران کشور

آفرينش: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي تصويب کردند که سازمان مديريت بحران کشور به مدت 5 سال به صورت آزمايشي تشکيل شود. نمايندگان مجلس در نشست علني ديروز خود مدت اجراي آزمايشي تشکيل سازمان بحران کشور را بررسي و با 144 راي موافق، 17 راي مخالف و 18 راي ممتنع از مجموع 202 نماينده حاضر با اجراي آزمايشي آن به مدت 5 سال موافقت کردند.لايحه تشکيل سازمان مديريت بحران کشور بنا به تقاضاي عده اي از نمايندگان و تصويب مجلس طبق اصل 85 قانون اساسي در کميسيون اجتماعي بررسي و تصويب شده بود که ديروز در صحن علني مجلس براي مدت اجراي آزمايشي آن راي گيري شد.بر اساس اصل 85 قانون اساسي، در موارد ضروري مجلس مي تواند اختيار وضع بعضي از قوانين را با رعايت اصل 72 به کميسيون هاي داخلي خود تفويض کند در اين صورت اين قوانين در مدتي که در مجلس تعيين مي کند به صورت آزمايشي اجرا مي شود و تصويب نهايي آنها به مجلس خواهد برد.بر اساس مصوبه ديروز مجلس، به منظور ايجاد مديريت يکپارچه در امور سياستگذاري، برنامه ريزي، ايجاد هماهنگي و انسجام در زمينه هاي اجرايي و پژوهشي، اطلاع رساني متمرکز و نظارت بر مراحل مختلف مديريت بحران و ساماندهي و بازسازي مناطق آسيب ديده و استفاده از همه امکانات و لوازم مورد نياز جهت بهره مندي بهينه از توانمندي هاي ملي و منطقه اي و محلي در مواجهه با حوادث طبيعي و سوانح پيش بيني شده تشکيل مي شود.اين سازمان مي تواند از همه امکانات و لوازم مورد نياز وزارتخانه ها، موسسات و شرکت هاي دولتي و عمومي، بانک ها و بيمه هاي دولتي، نيروي نظامي و انتظامي، موسسات عمومي غير دولتي، شوراهاي اسلامي، شهرداري ها، تشکل هاي مردمي، موسساتي که مشمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است.دستگاه هاي تحت امر رهبر معظم انقلاب و نيروهاي مسلح در صورت تفويض اختيار معظم له استفاده کند.اين سازمان وابسته به وزارت کشور است و رئيس آن به پيشنهاد وزير کشور و تاييد شوراي عالي و حکم وزير کشور منصوب مي شود. لايحه تشکيل سازمان مديريت بحران کشور داراي 17 ماده است.

نماينده ملکان: دولت مشکل بيکاري را حل کند

آفرينش: نماينده ملکان در خانه ملت، گفت : دولت شجاع و ساختارشکن با استفاده از ابزارهاي مختلف اجرايي و مجلس معضل بيکاري را حل کند. سلمان خدادادي  در نطق پيش از دستور خود درجلسه علني ديروز مجلس اظهار داشت:امروز بعداز اين همه جان نثاري مردم، همچنان شاهد مشکلاتي از قبيل بيکاري، تورم،گراني و گاهي اوقات بي توجهي در دستگاه هاي اداري هستند. وي يکي از مهم ترين عوامل پيروزي انقلاب اسلامي ايران را حمايت مردم از انقلاب به عنوان معجره قرن دانست و گفت: همين مردم امروز که با مشکلات عديده روبه رو هستند در تمام صحنه هاي مبارزه براي کشور ايستاده و از کيان خويش دفاع کرده اند. خدادادي ، مقابله با تحريم هاي اقتصادي ، مبارزه با گروهک هاي مختلف در اقصي نقاط کشور و دفاع جانانه در هشت سال جنگ تحميلي را از جمله رشادت هاي مردم در حق کشور دانست و افزود: مردم ايران در طول تاريخ ايران پس از هشت سال مقاومت حتي يک وجب از خاک اين کشور عزيز را نگذاشتند در اختيار دشمن بماند و حتي در دفاع از حق مسلم انرژي هسته اي نيز گوش به فرمان رهبر معظم انقلاب و مسوولان ايستاده اند و موجب عقب نشيني دشمن شدند.


 كوتاه وخواندني 


  وزيرخارجه مصر: ايران"کشور برادر"است
 
گروه سياسي: وزير امور خارجه مصر، ايران را کشور برادر خود و تاثيرگذار در منطقه خواند.به گزارش ايسنا، احمد ابوالغيظ،، در گفت وگو با روزنامه الراي العام، چاپ کويت، ايران را قدرتي تاثيرگذار درمنطقه خليج فارس دانست و ابراز عقيده کرد که تهران در طول دو ، سه سال اخير به دليل تاثير مستقيم پروند هسته  اي و روابط با جهان غرب از يک سو و جامعه جهاني از سوي ديگر سعي کرده در برخي مشکلات کشورهاي عربي را نيز وارد کند و بدين وسيله از اين موضوع درجهت رويارويي با جهان غرب استفاده کند. وي افزود:" مصر در شرايط فعلي معتقد است که ايران مشکلاتي با جهان عرب دارد و گسترش اين مشکلات عواقبي را براي منافع کشورهاي عربي به همراه دارد. همچنين ايران بايد اقداماتش را با دقت اتخاذ کند به ويژه در خصوص پرونده هسته  اي." ابوالغيظ ادامه داد:" ايران بايد هر چه سريعتر با شوراي امنيت و آژانس بين المللي انرژي اتمي به راه حلي برسد و اطمينان داده شود که مخالف با هرگونه خطري عليه ديگران است.مصر هم سعي مي کند اين پيام را به ايران برساند که تهران نبايد مشکلات کشورهاي عربي را وارد مسايل و روابطتش با جهان غرب و شوراي امنيت کند و هم چنين بايد با جامعه جهاني در راستاي دستيابي به راه حل عاقلانه تلاش کند; چرا که اگر در اين راه موفق نشود تاثيرات منفي بر اين کشور و طبيعتا براي همه منطقه به همراه خواهد داشت. اين منطقه اي است که مصر سعي مي کند در جهت تحقق ثبات آن تلاش کند چرا که ثبات راه توسعه را باز مي کند." وي در پاسخ به اين سوال که "روش مقابله با نفوذ غيرقابل انکار ايران چيست؟" با بيان اينکه سخن هميشگي با ايراني ها اين است که اوضاع منطقه اي را با گفتن برخي مسايل پيچيده نکنند; ادامه داد:" مساله اعمال فشار نيست. مثلا در خصوص صادرات گندم به مصر که برخي ها مي گويند ايران از آن به عنوان برگه اعمال فشار عليه مصر استفاده کرده، بايد بگويم اين مساله هنوز از سوي دو طرف قطعي نشده است. همچنين من مساله صادرات گندم ايران به مصر را به عنوان يک برگه اعمال فشار عليه کشورم نمي دانم. چرا که بازارهاي گندم وجود دارند و گاهي اوقات مشتري هم در آن تاثير مي گذارد. مصر هم يکي از مصرف کنندگان بزرگ گندم است و اين مساله با ايران هنوز حل نشده و همچنان بررسي ها در اين خصوص وجود دارد." وي در توضيح کلمه "برادر" در خصوص ايران گفت:" ايران کشور اسلامي و برادر است و مسلمانان هم همگي با هم برادرند."

ايران از ترکمنستان به دليل قطع گاز شکايت مي کند

ايسنا: کمال دانشيار در مورد قطع گاز صادراتي ترکمنستان به ايران، گفت: وزارت نفت و وزارت امور خارجه در حال پيگيري موضوع در دادگاه داوري بين المللي هستند و با اين که ايران هنوز شکايتي نکرده است ولي برنامه شکايت دارد. رييس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي ديروز در جمع خبرنگاران ، تصريح کرد: پول مشکل به وجود آمده را حل مي کند چرا که ترکمن ها خواهان دو برابر کردن نرخ گاز صادراتي به ايران هستند. وي تاکيد کرد: بهانه ترکمنستان دلايل فني است ولي بهانه پشت پرده افزايش قيمت است. نماينده  مردم ماهشهر در خانه  ملت، خاطر نشان کرد:ممکن است موضوع قطع گاز صادراتي به ايران تحت فشار آمريکا باشد; ولي اين موضوع اثبات نشده است. رييس کميسيون انرژي مجلس، با تاکيد بر اين که ايران برخورد نادرست ترکمنستان را پيگيري مي کند، گفت: با توجه به افزايش قيمت جهاني نفت، طبيعتا، قيمت گاز نيز افزايش يافته است.

 ميردامادي: بوش با اصلاحت در ايران خصومت دارد
ايسنا: دبيرکل جبهه مشارکت ايران اسلامي، جورج بوش را داراي بيشترين خصومت با اصلاح طلبان ايران دانست و تاکيد کرد:" دموکراسي را اصلاح طلبان از آمريکا نياموخته اند; بلکه آنرا از انقلاب و انديشه هاي حضرت امام(ره) آموخته اند." محسن ميردامادي در ادامه به موضوع آمريکا و مسايل داخلي سياسي کشور پرداخت و با مرور تايخچه اي از آغاز "تخاصم و تقابل پيوسته" بين ايران و آمريکا به دوران رياست جمهوري بوش اشاره کرد و گفت:" سياست بوش در قبال ايران از ابتدا نفي جناح هاي موجود در درون نظام جمهوري اسلامي و تلاش براي شکل دادن جريان سوم در ايران بود که اين مساله را در تحليل هاي سياستمداران و مقامات آمريکائي به کرات مي توان ديد."
 تذکر  33نماينده مجلس به وزيرنفت
آفرينش: 33نماينده مجلس شوراي اسلامي در تذکر کتبي مشترکي به غلامحسين نوذري وزير نفت، خواستار تامين سوخت مازوت به عنوان سوخت جايگزين کارخانجات سيمان شدند. اين نمايندگان در تذکر خود يادآور شدند که کارخانجات سيمان در شرايط کنوني ناشي از قطع و افت فشار گاز، در توليد سيمان دچار مشکل شده اند. غلامعلي حداد عادل " رييس مجلس شوراي اسلامي تذکر کتبي نمايندگان را در جلسه علني ديروز مجلس قرائت کرد.
 متکي: شوراي امنيت پرونده ايران را به آژانس برگرداند
ايرنا:وزير امور خارجه ايران ديروز در ديدار با "روپرشت پولنس" رييس کميسيون سياست خارجي مجلس آلمان، گفت: شوراي امنيت بايد شجاعت به خرج داده و موضوع هسته اي ايران را به آژانس برگرداند.  به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امورخارجه، منوچهر متکي بااعلام اينکه درموضوع هسته اي، جمهوري اسلامي ايران باشفافيت رفتار کرده و متعهد به همکاري همه جانبه با آژانس بوده است، مردم کشورمان را ملتي اهل منطق و گفت و گو و معتقد به عدالت و همزيستي مسالمت آميز معرفي کرد و گفت: موضوع هسته اي ايران بيهوده در شوراي امنيت، باقي مانده است. وزير امور خارجه ايران : ما اثبات کرديم که تحريم بر اقتصاد کشورمان بي تاثير بوده و به واسطه آن از حق ملت خود نخواهيم گذشت.
 دادستان کل کشور: بوش بايد در دادگاه محاکمه شود
گروه سياسي: دادستان کل کشور ديروز درپي ادعاهاي اخير"جرج بوش" در سفر دوره اي به منطقه خاورميانه ، گفت : "بوش" و همدستانش بايد به دليل تهديد کشورها، جنايات ، جنگ رواني و افترا» در دادگاه صالحه محاکمه شوند. قربانعلي دري نجف آبادي در گفت وگو با ايرنا افزود : جنگ رواني و تبليغات آمريکايي ها و بوش عليه ايران مساله جديدي نيست و دردوران گذشته نيز همواره فرافکني و تهديد کردن ايران و بهانه گيري جز» برنامه ها واستراتژي کاخ سفيد بوده است. به گفته دادستان کل کشور، رييس جمهوري آمريکا به منظور حمايت و دادن چراغ سبز به صهيونيست ها براي حمله به غزه و مردم بي پناه فلسطين درسخنراني خود در"ابوظبي" قصد زير سووال بردن جمهوري اسلامي ايران را داشت.
 برگزاري همايش فصلي خانه احزاب در11بهمن ماه
 ايرنا: همايش فصلي خانه احزاب با عنوان احزاب، رقابت سياسي و مشارکت حداکثري  11بهمن ماه در محل وزارت کشور برگزار مي شود. حميدقزويني،سخنگوي خانه احزاب ديروز اعلام کرد: اين همايش قراربود  20دي ماه برگزار شود که به دليل همزماني با ثبت نام داوطلبان نمايندگي مجلس خبرگان و مجلس هشتم به تعويق افتاد. سخنگوي خانه احزاب ايران همچنين يادآور شد که دومين همايش فصلي اين تشکل،دوم اسفندماه با موضوع " سلامت انتخابات و اقتدار ملي " برگزار خواهد شد.
 توليد توپ پدافند هوايي در ايران
واحد مرکزي خبر: خط توليد توپ پدافند هوايي تمام اتوماتيک 35 ميلي متري در سازمان هوافضاي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح به بهره برداري رسيد. توپ پدافند هوايي تمام اتوماتيک 35 ميلي متري به سامانه کنترل آتش و سيستم هاي راداري پيشرفته مجهز است و در رديف جنگ افزارهاي برد کوتاه با حجم آتش بسيار بالا قادر است اهداف مختلف هوايي اعم از هواپيماهاي جنگنده، بالگرد و انواع موشک ها را هدف قرار دهد. اين توپ به سيستم ماهواره اي مدرني مجهز است که مي تواند اهداف هوايي را با دقت شناسايي و بلافاصله به هدف مورد نظر شليک کند.
  اصلاح  ايرادات لايحه تعيين وضعيت شوراهاي عالي
آفرينش: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني ديروز خود مصوبه تعيين وضعيت شوراهاي عالي را براي تامين نظر شوراي نگهبان اصلاح و تصويب کردند. بر اساس اين اصلاحيه از تاريخ تصويب اين قانون مصوبه يک صد و سي و سومين جلسه شوراي عالي اداري و همچنين مصوبات شماره 122724 مورخ /8/2 86 و 130139 مورخ 86/8/14  لغو و شوراهاي عالي نامبدره در ذيل با اختيارات  وظايف و اعضاي آنها کما في السابق تشکيل و اداره مي شوند.اين شوراها شامل شوراهاي عالي "علوم تحقيقات و فناوري "،" آموزش و پرورش " ، فضايي " ، " فناوري و اطلاعات" ،" انرژي " ، اشتغال " ،" توسعه صادرات غير نفتي " ، " رفاه و تامين اجتماعي " ،" بيمه " ، " آب "  ، ميراث فرهنگي و گردشگري " ،" استاندارد " ، " حفاظت محيط زيست " و " انفورماتيک " و همچنين شوراي انرژي اتمي ، شوراي اقتصاد ، هيئت امناي حساب ذخيره ارزي ، شوراي پول و اعتبار است.با تصويب نمايندگان مجلس ، تبصره اين ماده واحده نيز به اين شرح اصلاح شد: دولت موظف است ظرف مدت  سه ماه پيشنهاد لازم را براي بازنگري در وضعيت شوراهاي عالي از حيث اصلاح وظايف ، اختيارات و تعداد اعضا و امکان حذف يا ادعام آنها در يکديگر براي افزايش کارايي و تشکيل مستمر آنها براي تصويب و اجرا به مجلس شوراي اسلامي تقديم نمايد.
 موتلفه: تکميل فهرست اصولگرايان مشکلي ندارد
گروه سياسي: دبيرکل حزب موتلفه اسلامي گفت: بخشي از فهرست اصولگرايان نهايي شده و براي نهايي کردن بقيه فهرست مشکلي وجود ندارد. به گزارش روابط عمومي حزب موتلفه اسلامي، محمدنبي حبيبي که در پايان نشست دبيران اين حزب سخن مي گفت، افزود:افرادي که براي احتياط ثبت نام کرده اند در صورتي که نامشان در فهرست نهايي نباشد، انصراف خواهند داد. حبيبي از تدوين منشوري از بيانات مقام معظم رهبري درباره بايدها و نبايدهاي مجلس هشتم خبر داد و گفت: نوع تصميمات و حضور جبهه متحداصولگرايان در انتخابات آتي براساس اين منشور خواهد بود.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته