جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/10/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (چهارشنبه) نسخه شماره 2957


" تنهايي" در پايان راه توليد


فيلم سينمايي (35)ميليمتري پل پرواز به نيمه رسيد


نوريان: اعتماد سازي در راس برنامه هاي سازمان فرهنگي و هنري شهرداري


كوتاه وخواندني


حوزه هنري از جشنواره فيلم کوتاه جم حمايت مي کند


 " تنهايي" در پايان راه توليد  

 فيلم تلويزيوني "تنهايي" به نويسندگي و کارگرداني حجت قاسم زاده اصل مراحل پاياني فني را پشت سر مي گذارد.
به گزارش مهر، "تنهايي" به تهيه کنندگي اميرحسين شريفي براي گروه ادب و هنر شبکه چهار سيما تهيه مي شود و هم اکنون مراحل ميکس را سپري مي کند. در اين فيلم شهاب حسيني، اميرحسين مدرس، رويا تيموريان، لاله اسکندري، مجيد مظفري و فرشته سرابندي به ايفاي نقش پرداخته اند.
در خلاصه داستان فيلم آمده: پدر يک خانواده در حال مرگ است. پسر بزرگ خانواده که به جرم قتل شوهر خواهرش زنداني است به مرخصي مي آيد تا در آخرين روزهاي حيات پدر کنارش باشد... ديگر عوامل فيلم عبارتند از مسعود کراني مدير تصويربرداري، مازيار شيخ محبويي صدابردار، داريوش پيرو طراح صحنه، بابک شعاعي طراح گريم و حسن عباسي مدير توليد.


  فيلم سينمايي (35)ميليمتري پل پرواز به نيمه رسيد 

 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي فيلم پل پرواز-خلاصه داستان : مينا (حديثه تهراني) در يک صبح پاييزي تصادف کرده و به کما مي رود و دکترها از او قطع اميد مي کند و نامزد او سعيد (منصور يزداني ) کم کم نسبت به اوبي عاطفه شده و با دختر عمه خود ليلي (ليلا مختاري ) نامزد مي کند پس از چند ماه مينا بهوش مي آيد و اين باعث اتفاقات بسياري مي شود و ...

تهيه کننده و کارگردان و نويسنده :هراند هاکوييان ،دستيار اول کارگردان و برنامه ريز: محبت سليمان نژاد دستيار دوم : مهدي ملک الدين ، مديرتوليد : احمد مختاري ،جانشين توليد: رضا جلالي ، مديرهماهنگي ،ليدا سالک طراح گريم و اجرا
(هاکوييان فيلم )
بازيگران : بهزاد رحيم خاني - فرحناز منافي ظاهر - حسين شهاب - منصور يزداني - حديثه تهراني - عليرضا خواجه نيا- مهسا بيانلو - شهره يگانه - ليلا مختاري - محمد ياراحمدي - رضا ساجدي - رومينا آقاجاني - بهناز محمدي - فاطمه نجاريان - آنا حاجي ابراهيمي - بهروز ميروزيان - علي عليدوستي - مهدي قطبي و     هاکوييان


  نوريان: اعتماد سازي در راس برنامه هاي سازمان فرهنگي و هنري شهرداري 

به گزارش آفرينش -   احمد نوريان با اشاره به بودجه سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران در سال آينده گفت:سازمان فرهنگي هنري داراي رديف بودجه مشخص و جدا از معاونت اجتماعي بوده و در سال 87 بودجه اختصاص يافته چشمگير است.
 احمد نوريان، رئيس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران اولين نشست خبري خود را بعد از عهده دار شدن مديريت سازمان برگزار کرد.
در اين نشست وي ابتدا به تشريح برنامه هاي دروني سازمان و اهداف سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران پرداخت و در ادامه به پرسش خبرنگاران پاسخ گفت.
نوريان که پنجمين مدير سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران محسوب مي شود با اشاره به سياست کلي اين سازمان گفت:طرح طبقه بندي مشاغل را در دست کار داريم و قرار است جاي نيروها در سازمان تثبيت شود و نيروهاي سازمان از دو بيمه تامين اجتماعي و درماني شهرداري برخوردار شوند.
وي ادامه داد:براي بيمه کارکنان يک ميليارد و 100 ميليون تومان پرداخت کرده ايم و همچنين سازمان براي انجام کارهاي فرهنگي و هنري نيز ماليات پرداخت مي کنند.
وي در ادامه با اشاره به اين نکته که سازمان فرهنگي و هنري از هرگونه موازي کاري دوري مي کند، گفت:ما با هيچ سازماني رقابت نکرده و سعي داريم به صورت هدفمند در سازمان کارهاي فرهنگي و هنري را انجام دهيم و سعي کرديم که فراجناحي و فراملي عمل کنيم و گوشمان نيز به مسائل حاشيه اي که درباره سازمان زده مي شود، بدهکار نيست و توجهي نداريم.
نوريان افزود:فعاليت هاي فرهنگي و هنري سازمان در چارچوپ اهداف نظام و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب بوده و طرح سئوالات حاشيه اي، نمي تواند مانع کار ما شود. ما در راه خدا کار مي کنيم و از هيچ کاري ابا و ترس نداريم.
اين مدير همچنين در پاسخ به سئوال خبرنگار ديگر مبني بر موزه  خانه ها گفت:يکي از کارهاي عمراني که در حال انجام است راه اندازي موزه ها مانند خانه طالقاني و غير است و همچنين امسال 11 سالن در فرهنگسراها تجهيز شده است.
وي ادامه داد:با بررسي هاي صورت گرفته شيوه اداره خانه موزه ها تغيير خواهد کرد و به صورت هيات امنايي اين مکان ها اداره مي شود.


 كوتاه وخواندني 


 جوان مجموعه "بازگشت" را مي سازد
اميد سهرابي فيلمنامه مجموعه تلويزيوني "بازگشت" را مي نويسد که قرار است به کارگرداني رامبد جوان توليد شود.
بهروز خوش رزم تهيه کننده مجموعه "بازگشت" به  مهر گفت: "اين مجموعه در 20 قسمت 45 دقيقه اي براي سيما فيلم ساخته مي شود و سهرابي از سه ماه پيش شروع به نگارش فيلمنامه کرده و اکنون مشغول نوشتن سکانس ها و ديالوگ هاست. به احتمال زياد کار نگارش تا ارديبهشت 87 طول مي کشد. رامبد جوان هم به عنوان کارگردان اين پروژه قطعي شده است."
مجموعه تلويزيوني "بازگشت" درباره مرگ است و نگاهي تازه به اين موضوع خواهد داشت. جوان هم اکنون مشغول کارگرداني مجموعه "خانه دوست کجاست" به تهيه کنندگي مجيد اوجي براي ايام نوروز در شبکه دو سيماست.
  طراحي و ساخت نمازخانه در 17 سينماي کشور
 
موسسه سينماشهر به منظور ترويج فرهنگ اقامه نماز در سالن هاي نمايش، 17 سينما در استان هاي مختلف کشور را به نمازخانه هاي شکيل تجهيز کرد.
به گزارش آفرينش، به نقل از روابط عمومي موسسه سينماشهر، از جمله اقدامات انجام گرفته در جهت طراحي و ساخت نمازخانه شکيل در سينماهاي کشور مي توان به، اجراي دکوراسيون ديوار و کف نمازخانه با MDF ، ساخت محراب، نصب کتابخانه، نورپردازي مناسب،  نصب جا کفشي و نصب سيستم تهويه هوا اشاره کرد. سينماهاي قدس بيرجند، فرهنگ خميني شهر، پايتخت تهران، هلال احمر انزلي، استقلال زنجان، بهمن قزوين، آزادي بابل، آسيا شيراز، بهمن شهرکرد و آزادي لنگرود، تا نيمه نخست سال جاري علاوه بر برخورداري از مجهزترين امکانات رفاهي و نمايش فيلم، به نمازخانه اي شکيل و مدرن مجهز شده اند. در سال گذشته نيز هفت سينما در شهرهاي مختلف کشور با حمايت موسسه سينماشهر وابسته به معاونت سينمايي، به نمازخانه مجهز شده اند.
 پيام حسين پارسايي به چهارمين همايش سراسري آئين هاي عاشورايي
 
حسين پارسايي مدير کل هنرهاي نمايشي به چهارمين همايش سراسري آئين هاي عاشورايي پيام داد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مرکز هنرهاي نمايشي، ميعادگاه خالصانه ي عاشقان ناخسته از ايثار و فداکاري کجاست که تا ابد رنگ شقايق دارد خاک، و بويي ماندکار دارد عشق کجاست آن برکت طهارت و آن شعشه ي فدارکاران که روزش همه روز است و جايش همه جا گفت و شد و هر کس در اين وادي رقص نامرئي کند خود کربلا و از جنس ني نوائيان است و آن کجا، نقطه ي پرودگار زمين است که آغاز است و آخر، آغاز ماندگار حسينيان و آخر ستم پيشگان ظلم، يادم مي ايد د ر يادداشت سومين همايش از کربلا و عاشورا و حسين و دشت کربلا که انگار همه ي زمين است. يا حسين اين راه را تود خود پيش پايمان نهادي تا در زمانه اي که نبودنت را حس مي کنيم در ميانه ي صحنه ها هر بار به ياد تو باشيم بياد روز واقعه. هنرمندان عاشق هر بار با خودشان و بر دوش تماشاگران پيکر مبارک را با ردي از خون در تالارها تشييع مي کنند و باز هر بار تو را در تنه اي از شکل نخستين در بادها نگه مي دارند امسال هم چهارمين همايش سراسري آئين هاي عاشورايي را برگزار مي کنيم که اين شماره ها تنها دل خوشي مان است و گرنه چهار و چهل و صد و دويست از پي هم مي آيند و هچنان خون پر برکت حسين در زمين و زمان جاري است.
 توليد 3 نماهنگ
ويژه ايام محرم در مرکز موسيقي و سرود صدا و سيما
به مناسبت ماه محرم و در ايام سوگواري سالار شهيدان 3 نماهنگ برروي قطعات موسيقيايي توليدي در مرکز موسيقي سرود صدا و سيما ساخته شد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مرکز موسيقي و سرود صدا و سيما; نماهنگ "باغبان تشنه"، به آهنگسازي بهزاد خدا رحمي و شعر علي انساني و با صداي مسعود کهريزي توليد شده است که موضوع آن زبان حال حضرت زينب (س) در هنگام وداع با حضرت ابا عبد ا... (ع) است.
اثر "چشم فرات" به آهنگسازي شهريار فريوسفي و با شعر و خوانندگي محمد عبدالحسيني با نگاهي ديگر به واقعه کربلا مي پردازد که در آن بيشتر جبنه هاي حماسي و رشادت هاي سالار شهيدان، مورد توجه قرار گرفته است.اثر "سماع سرخ" نيز به آهنگسازي فريد سعادتمند و با صداي محمد عبدالحسيني و شعر شهاب الدين موسوي يکي از نماهنگ هاي توليدي اين مرکز مي باشد که به وصف رشادت ها و سلحشوري هاي حضرت اباالفضل العباس (ع) در ميدان نبرد مي پردازد.
اين آثار آماده پخش از شبکه هاي مختف صدا و سيا در ايام سوگواري سالار شهيدان مي باشد.
 فيروز زنوزي جلالي:
داستان نويسي دفاع مقدس دچار تکرار غريبي شده است
فيروز زنوزي جلالي گفت: متاسفانه داستان کوتاه دفاع مقدس دچار تکرار غريبي شده است و ايده پردازي کمتري در اين آثار ديده مي شود، موضوعي که جاي تامل بسياري دارد.
به گزارش آفرينش فيروز زنوزي جلالي داستان نويس به ستاد خبري دومين مسابقه سراسري داستان کوتاه دفاع مقدس (جايزه ادبي يوسف) گفت: وضعيت داستان کوتاه دفاع مقدس از لحاظ کمي باعث اميدواري است و در اين مسابقات از نقاط مختلف کشور آثاري فرستاده مي شود که تعداشان هر ساله در حال افزايش است.وي ادامه داد: ولي از لحاظ کيفي متاسفانه تکرار غريبي در آثار ديده مي شود و ايده پردازي کمتري در اين آثار ديده مي شود که جاي تامل و آسيب شناسي دارد.
نويسنده کتاب «سال هاي سرد» بسيج کردن نويسندگان را در مسابقه داستان کوتاه دفاع مقدس قابل احترام دانست و تصريح کرد: وقتي فراخواني چون مسابقه داستان کوتاه دفاع مقدس در سطح جامعه پخش مي شود، افراد صاحب قلم بسيج شده و درباره دفاع مقدس مي نويسند که معطوف شدن اين قلم ها به سمت دفاع مقدس غرورانگيز و قابل احترام است.
 به دليل انحراف اخلاقي
انتشار زندگينامه «تام کروز» در انگلستان ممنوع شد
 
دولت انگلستان ضمن متهم نمودن «تام کروز» به انحرافات جنسي، انتشار زندگينامه وي را در اين کشور ممنوع کرد. به گزارش آفرينش به نقل از مجله استيت چاپ لندن، دولت انگلستان چاپ کتاب «تام کروز: زندگينامه اي سياه» را در اين کشور ممنوع کرد. به گفته مقامات انگليسي، براساس قوانين نشر انگلستان با توجه به سينتولوژيست بودن تام کروز و شايعات فراواني که درباره انحرافات اخلاقي او وجود دارد انتشار زندگينامه او در اين کشور ممنوع است. به گزارش مجله استيت، البته گفته مي شود که عده از وکلاي مدافع سينتولوژيست ها نيز در دفاع از «تام کروز»، به خاطر اتهاماتي که در اين کتاب به او وارد شده، انتشارات نيويورکي «مارتين پرس» را مورد پيگرد قانوني قرار داده اند.
بنابراين گزارش، «اندرو مورتون» در کتاب «تام کروز: زندگينامه اي سياه» با تشريح زواياي بسيار خصوصي زندگي کروز در ارتباط با زنان، نه تنها او را از لحاظ عقيدتي که از لحاظ اخلاقي به شدت زير سوال برده و او را شخصي هم جنس باز و يک منحرف اخلاقي به تمام معنا معرفي کرده است.
 اين اولين باري نيست که «اندرو مورتون» زندگينامه يکي از شخصيت هاي مشهور جهان را به رشته تحرير درآورده است، وي پيش از اين در کتاب هايش به زواياي خصوصي زندگي اشخاصي چون «مدونا»، «پرنسس ديانا»، «سارا، همسر سابق دوک نيويورک» و «بکهام» پرداخته است. 


 با اهداي سکه و لوح تقدير فرهنگستان هنر به استادکاران;
کارگاه هاي هنرهاي سنتي در صبا برچيده شد
 
کارگاه هاي تخصصي هنرهاي سنتي که در 18 رشته مختلف و با حضور استادکاران و هنرمندان برجسته اين هنر از شهرها و مناطق مختلف ايران همزمان با نمايشگاه و گردهمائي بزرگ گنجينه هنرهاي از ياد رفته ايران در صبا برگزار شده بود با اهداي تنديس و لوح تقدير به کار خود پايان داد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي موسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر، کارگاه هاي تخصصي هنرهاي سنتي که همزمان با نمايشگاه و گردهمائي گنجينه هنرهاي از ياد رفته ايران در 18 رشته مختلف و با حضور استادکاران برجسته از شهرها و مناطق مختلف ايران در موسسه فرهنگي و هنري صبا برگزار شده بود، طي مراسمي با حضور محسن زارع مدير عامل موسه صبا و مهدي مکي نژاد دبير علمي همايش، با اهداي تنديس فرهنگستان هنر و لوح تقدير به استادان برجسته به کار خود پايان داد. اين کارگاه ها براي نخستين بار طيف وسيعي از هنرهاي کمتر شناخته شده و رو به فراموشي ايران را به علاقه مندان معرفي کرد و مراحل ساخت و توليد آثار را از نزديک به نمايش گذاشت. در اين نمايشگاه انواع هنرهاي سنتي، آئيني،  اقليمي و بومي کشورمان در يک گستره زماني چند ساله به وسعت ايران، در رشته هايي چون قطاعي، صحافي، فولاد سازي، قفل سازي، گيوه دوزي،  مليله دوزي،  آجرتراشي، رنگرزي، مهر سازي، شال بافي و ... ارائه شد. در مراسم اختتاميه اين کارگاه ها، تمامي استادکاران شرکت کننده در بخشهاي مختلف لوح تقدير موسسه فرهنگي هنري صبا، تنديس فرهنگستان و سکه بهاي آزادي از مدير عامل موسسه صبا، دريافت کردند. همچنين محسن زارع مدير عامل موسسه فرهنگي هنري صبا از حضور آنان در اشاعه و احيا هنرهاي سنتي و  بومي قدرداني کرد و نقش اين هنرها را در ايجاد جريان هنر ملي که مبتني بر فرهنگ، باورها و هويت معنوي،  تاريخي و اجتماعي مردم ماست،بسيار تعيين کننده و اثر گذار دانست. نمايشگاه گنجينه هنرهاي از ياد رفته ايران با نمايش چند صد اثر نفيس و منحصر به فرد از هنرهاي ايران از دوران تيموري تا قاجار همچنان تا پايان دي ماه ميزبان علاقه مندان خواهد بود.
  هوشنگ کامکار: ارکستر سمفونيک تهران با رهبر ثابت به نتيجه مي رسد
ارکستر سمفونيک تهران قابليت بسياري براي رشد و بالندگي در عرصه موسيقي دارد و با مديريت واحد و همچنين يک رهبر ثابت مي تواند به جايگاه واقعي خود دست پيدا کند.
هوشنگ کامکار با بيان اين مطلب در گفتگو به مهر گفت: موزيسين هاي برجسته اي در جهت رشد اين ارکستر فعاليت هايي ارزنده انجام داده اند; خود من پس از اجراي "منظومه سمفونيک مولانا" انگيزه لازم براي نوشتن کار براي ارکستر پيدا کرده ام و بنا دارم از اين پس آثار بيشتري را براي ارکستر سمفوينک بنويسم.وي درباره کيفيت اجراي ارکستر سمفونيک تهران در بيست و سومين جشنواره موسيقي فجر گفت: به طور قطع انجام هيچ کاري بدون نقص نيست و به قولي ديکته نوشته نشده غلط ندارد. بر همين اصل معتقدم اجراي منظومه سمفونيک مولانا هم بي عيب نبود. اما به زعم بسياري از کارشناسان اجراي ارکستر سمفونيک تهران به رهبري ارسلان کامکار از بهترين اجراهاي ارکستر بود و به نظرم تمام اعضا ارکستر با توجه به شور و هيجاني که براي اجرا گذاشته بودند به خوبي توانستند از پس اجرا برآيند.کامکار درباره کيفيت رهبري ارسلان کامکار گفت: وظيفه رهبر ارکستر اين است که صدايي خوب و مناسب با حال و هواي قطعات ايجاد کند که خوشبختانه ارسلان در منظومه سمفونيک مولانا به خوبي از عهده اين کار برآمد. ولي طبق معمول بعضي ها به رهبري او ايراد گرفتند و معتقد بودند چون در اين زمينه تحصيلات ندارد نتوانسته اجرايي خوب داشته باشد. به نظرم اين نوع اشکال تراشي ها موجه نيست و معتقدم يک رهبر ارکستر در وهله اول بايد موسيقي را خوب بشناسد و خوشبختانه ارسلان هم موسيقي کلاسيک و هم موسيقي رديفي دستگاهي ايران را خوب مي شناسد. بنابراين چنين ايرادگيري ها را جايز نمي دانم.
  کوشتوريتسا فيلم بروس ويليس را دفن کرد
فيلمساز تحسين شده بوسنيايي ديروز همزمان با افتتاح يک جشنواره سينمايي در حرکتي نمادين فيلم "جان سخت 4" بروس ويليس را به خاک سپرد.
به گزارش مهر، خبرگزاري فرانسه اعلام کرد روز گذشته شبکه RTS تصاويري از امير کوشتوريتسا پخش کرد که او را در حال دفن کردن فيلم پرفروش "آزاد زندگي کن يا سخت بمير" با بازي ويليس در "گورستان فيلم هاي بد" نشان مي داد.
جشنواره فيلم کوشتندورف که خود کوشتوريسا باني آن است با هدف مقابله با نفوذ سينماي هاليوود بر دانشجويان سينما تاسيس شده و در آن فيلم هاي دانشجويي کوتاه از 12 کشور شامل ايالات متحده، کوبا و بريتانيا براي دريافت جايزه با هم رقابت مي کنند و رياست هيئت داوران را پيتر هانکه نويسنده اتريشي به عهده دارد.
جشنواره فيلم کوشتندورف که بخشي از هزينه آن را دولت صربستان تامين کرده، به طور رسمي با حضور وجيسلاو کوشتونيتسا نخست وزير صربستان افتتاح شد که به نيکيتا ميخالکف، فيلمساز روس و مهمان جشنواره ادا» احترام کرد. در مراسم افتتاحيه جشنواره که تا 21 ژانويه ادامه دارد، حدود 300 نفر شرکت کردند که بيشتر سياستمدار و فيلمساز بودند.
فيلمساز 54 ساله به  RTS گفت: "در اين جشنواره هيچ چيز تجاري وجود ندارد و تنها خالق اثر در مرکز توجه است." کوشتوريتسا دو بار در 1985 براي "وقتي بابا به سفر تجاري رفته بود" و 1995 براي "زيرزمين" برنده جايزه نخل طلا جشنواره کن شد. "اين را به من قول بده" جديدترين فيلم او نيز ماه مه گذشته در بخش مسابقه جشنواره کن شصتم نمايش داده شد.
  تحليل اشعار قيصر امين پور کتاب شد
کتاب "حرف آخر عشق" شامل نقد و تحليل اشعار قيصر امين پور به اهتمام محمد افشين وفايي منتشر مي شود.
به گزارش آفرينش، محمد افشين وفايي - پژوهشگر ادبي - در اين کتاب به گردآوري مقالات منتقدان درباره شعر قيصر پرداخته و وجوه پژوهشي آثار وي را نيز مورد بررسي قرار داده است.
به گفته او "حرف آخر عشق" قرار است ارديبهشت ماه در نمايشگاه بين المللي کتاب و همزمان با سالروز تولد قيصر امين پور به وسيله نشر سخن عرضه شود.
"تصنيفها و ترانه هاي ماندگار اين صد سال" از ديگر آثار آماده چاپ محمد افشين وفايي به شمار مي رود. اين کتاب مشتمل بر ترانه ها و تصنيف هايي است که با درونمايه هاي ملي و عاشقانه سروده شده و سالهاست ورد زبان مردم کوچه و بازار است.
"الهه ناز"، "ديدي که رسوا شد دلم"، "ايران اين سراي اميد" و... از جمله ترانه هاي اين کتاب است.
"معجزه پروين" شامل نقد، تحليل و گزيده آثار پروين اعتصامي ديگر اثر زيرچاپ اين محقق است. وي در اين کتاب علاوه بر گنجاندن اشعار پروين اعتصامي، 20 مقاله از بزرگاني چون علي اکبر دهخدا، علامه قزويني، ابوالفضل اعتصامي، محمدرضا شفيعي کدکني و... را که درباره ابعاد شخصيتي و شعري پروين سخن گفته اند، گردآوري کرده است.
از اين محقق ادبي همچنين کتاب "صد شعر از اين صد سال" طي ماه هاي آتي به وسيله انتشارات سخن منتشر مي شود.
   سماع حروف در آثار خوشنويسي و خط نقاشي شيرچي
فردا روز پاياني نمايشگاه خط و خط نقاشي اسرافيل شيرچي در فرهنگسراي نياوارن است; نمايشگاهي که شيرچي بعد از هفت سال سفر در آمريکا و اروپا و کشورهاي عربي در وطن برپا کرد تا بر دلتنگي توامان خود و ديوار نگارخانه ها آبي بپاشد.
به گزارش آفرينش، شيرچي با 76 تابلو تازه در فرهنگسراي نياوران از دستاوردهايش در اين هفت سال گفته; آثاري که حکايت اصالت خوشنويسي ايراني هستند، حرف ديروز را با لحن امروز مي گويند و در کمال ظرافت اين دو زمانه را در سايه يک همنشيني غريب به يکديگر پيوند زده اند.
دوري هفت ساله موجب نشده علاقمندان به خط و نقاشي شيرچي را فراموش کنند و فروش قابل ملاحظه آثار او گواه اين ادعاست21 ; تابلو به قيمت 30 ميليون تومان از پايگاه مناسب آثار او نزد مجموعه داران حکايت مي کند، به ويژه آنکه اين روزها بازار خط نقاشي هاي ايراني آن سوي مرزها سکه است. در کنار اينها، او به ياري دوس-ت خواننده اش فاضل جمشيدي در نمايشگاه در پي تئوري تازه بود: "خوشنويسي و موسيقي ايراني پيوند تنگاتنگ دارند و نقاط اشتراک آنها در کنه وجودشان مستتر است."
براي ارزيابي اين تئوري در حاشيه نمايشگاه سه نشست تخصصي برپا شد. روز افتتاحيه کامبيز روشن روان با کالبدشکافي آثار شيرچي خلق ملودي و موسيقي را بر اساس خوشنويسي او ممکن دانست و به اين ترتيب به استقبال تئوري او رفت و روز بعد محمد سرير با چنين مفهومي از ريشه هاي مشترک اين دو هنر ياد کرد.
سماع حروف هارموني چينش آنها در کنار هم است که گاه به درهم پيچيدگي هاي منظم ختم مي شود و ترکيب بندي چشمنواز کلمات در هر اثر شيرچي موج مي زند. شايد همين مختصات است که موسيقيدانان حاضر در نمايشگاه را به اين باور رسانده که شيرچي در تابلوهايش با درهم تنيدن حروف نت نوشته است و مي توان بر اساس آنها ملودي نواخت. استاد خوشنويس با آگاهي از بنيان هاي خوشنويسي دست به ساختارشکني زده و در سايه آن به کمپوزيسيوني دست يافته که موسيقي القا مي کند.
خوشنويسي ايراني همسايه ديوار به ديوار ادبيات و صد البته کتاب آسماني ماست. بيراه نيست که اين هنر را کهن ترين هنر معنوي ايرانيان مي دانند. خوشنويس ايراني از آيات قرآن نقش مي زند و نهج البلاغه و روزي نيست که گذر آثارش به کوچه پسکوچه هاي شعر پارسي نيفتد. مولانا، حافظ و سعدي خانه هاي هميشگي اين کوچه هايند که خوشنويس ايراني بارها و بارها کلون در آنها را مي کوبد و از شاعران معاصر نيما، شاملو، سهراب، فروغ و ... ني-ز بي نصيب نمي مانند.
شيرچي نيز اينگونه است. او همچنانکه در فرم و اجرا چشم به اصالت ها دارد و دل به نوپردازي داده، در انتخاب متون بسته ديروز يا امروز نيست. ذائقه مخاطب را مي شناسد و بر اساس برشي که از مخاطبان خود مي شناسد متن برمي گزيند. او در نمايشگاه فرهنگسراي نياوران از مولوي، حافظ، سعدي، خيام تا نيما و فروغ و سهراب اثر دارد و فضاي آثارش را به 13 آيه نفيس قرآن و مرغ بسم الله بسيار نفيس مزين کرده است.
17 دي ماه تا همين امروز نياوران روز بدون برف نديده و در ادبيات شهري تهران، هر قدر هم شهرداري کارآمد باشد، باز هم بارش برف به معني قفل شدن همه چيز است و بيش و پيش از همه عبور و مرور. اما با اين وجود نگارخانه اصلي فرهنگسراي نياوران روزهايي شلوغ را پشت سر گذاشت و به حتم در روزهايي خوش آب و هواتر آثار شيرچي اقبالي بلندتر را نيز مي تواند انتظار بکشد اگر نمايشگاه بعدي او به هفت سال بعد موکول نشود.


  حوزه هنري از جشنواره فيلم کوتاه جم حمايت مي کند  

 حسن بنيانيان در ديدار با اعضا» ستاد برگزاري جشنواره سراسري فيلم کوتاه جوانه هاي مقاومت - جم بر حمايت همه جانبه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي از اين جشنواره تاکيد کرد.
به گزارش آفرينش، در ابتداي اين نشست محمدرضا شرف الدين رئيس انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس گفت: "جشنواره جوانه هاي مقاومت از اول تا سوم خردادماه 87 با موضوع مقاومت و پايداري برگزار مي شود و هدف ما حضور همه جانبه و پررنگ هنرمندان بيسجي و فرهنگ بسيجي در آثار تصويري و مکتوب است."
وي در ادامه افزود: "10 سال است که ديگر فيلمسازي از دل ميدان هاي جنگ بيرون نيامده است و اين گونه جشنواره ها مي تواند بستري مناسب و درست براي تربيت، رشد و شکوفايي استعدادهاي انقلابي و بسيجي فراهم آورد. در اين راستا مشارکت و همدلي حوزه هنري و انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس مي تواند جريانساز باشد."
در ادامه پژمان لشگري پور دبير جشنواره جم ضمن تاکيد بر اين نکته که اين جشنواره در عرصه فيلم کوتاه تنها جشنواره موضوعي است، گفت: "انتظار مي رود جشنواره جم حرکتي تاثيرگذار، ارزشمند و جريانساز باشد. اين جشنواره از آنجا که به موضوع مقاومت و پايداري مي پردازد در روز ملي مقاومت (فتح خرمشهر) برگزار مي شود."
بنيانيان هم ضمن پاسداشت مقاومت و پايداري هشت ساله کشور در جنگ تحميلي گفت: "حوزه هنري در راستاي فرهنگ سازي و اعتلا» هنر مقاومت و پايداري هميشه پيشقدم است. برگزاري جشنواره جم نيز ارزشمند، قابل تامل و در نوع خود حائز اهميت است و بايد از اين طريق موضوعات مبتلا به جامعه و جوانان را از دريچه مقاومت و پايداري به تصوير کشيد."
رئيس حوزه هنري افزود: "اهداف اين جشنواره با اهداف حوزه هنري مشترک است و با توجه به شناختي که از شرف الدين و لشگري پور دارم، مطمئنم اتفاقي فرخنده خواهد افتاد. بايد نياز جامعه و جوانان را در مسيري سوق داد که ريشه هاي جوانه هاي مقاومت در زندگي و دل و جانشان رسوخ کند."
بنيانيان درباره موضوع جشنواره جم گفت: "انتخاب موضوع پايداري براي ملتي که به واسطه اصرار بر حفظ فرهنگ خويش بيشترين فشارهاي فرهنگي، اقتصادي و سياسي را تحمل مي کند نشان از درکي عميق از شرايط امروز و آينده انقلاب اسلامي دارد. چرا که دشمن همه ابزارهاي نظامي، اقتصادي و سياسي را عقيم يافته است."


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته