جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/10/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (چهارشنبه) نسخه شماره 2957


نوشابه، تهديدکننده سلامت


نامه دانشوران


كوتاه وخواندني


  نوشابه، تهديدکننده سلامت  

 نوشابه يکي از پرمصرف ترين نوشيدني هاي کشور است که امروزه با طعم هاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد. به گزارش ايرنا اين نوشابه ها، جزو نوشيدني هاي کافئين دار و شيريني هستند که با استفاده از " دي اکسيدکربن"، گازدار شده اند و شيرين کننده هايي که در اين نوشابه ها استفاده مي شود به نسبت نوع محصول و کاربرد آن متفاوت است. در فرايند توليد نوشابه ها، وقتي دي اکسيدکربن را در آب حل مي کنند، اسيد کربنيک در آن بوجود مي آيد که واکنش هاي شيميايي شديدي ايجاد مي کنند.
همچنين بسياري از اين نوشابه ها مقادير زيادي اسيد فسفريک و اسيد سيتريک دارند که شدت اسيدي بودن نوشابه را افزايش مي دهد.
بر اساس آمارهاي موجود وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي،مصرف نوشابه در ايران طي پنج سال گذشته 15 درصد رشدداشته و ميانگين مصرف سرانه نوشابه درايران چهار برابر ميانگين جهاني ( 10 تا  12 ليتر) است. مطالعات نشان داده کودکاني که از سن کم شروع به مصرف نوشابه مي کنند، چنان به کافئين آن وابسته مي شوند که در بزرگسالي به شکلي ناخواسته يک نوشابه خور حرفه اي خواهند شد.
دکتر"سيدمرتضي صفوي" مدير کل سابق دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت در اين زمينه مي گويد: هر ايراني سالانه 40 تا 42 ليتر نوشابه مصرف مي کند.
وي ، ميزان قند خالص موجود در نوشابه را  12 درصد ذکر کرد و گفت: در يک ليوان نوشابه 280 تا 300 ميلي گرم قند وجود دارد و نوشيدن يک ليوان نوشابه 75 تا  150 کالري اضافه بر نياز وارد بدن مي کند و همين مساله زمينه ابتلاي افراد به ديابت ، بيماري هاي قلبي، پوکي استخوان و فشارخون بالا را فراهم مي کند. صفوي، با بيان اينکه بروز نفخ معده، بيماري گوارشي و سو» هاضمه از ديگر عوارض مصرف نوشابه ها است، افزود : در هر ليوان نوشابه35 تا  55 ميلي گرم "کافيين" وجود دارد که تعادل طبيعي بدن را از بين برده ، سبب بي خوابي، بيقراري و افزايش تپش قلب در افراد مي شود.
وي گفت وجود اسيدفسفريک درنوشابه باعث جلوگيري از جذب عناصر دو ظرفيتي (آهن، کليسيم و روي) به بدن مي شود. مشاور معاون سلامت وزارت بهداشت، زيان هاي نوشابه را در سلامت انسان جدي خواندوگفت: افزودني هايي که در نوشابه وجود دارد، باعث مي شود کافيين موجود در آن، فرد مصرف کننده را عادت به نوشيدن آن کند. "صفوي" افزود: کودکان و نوجواناني که به طور مداوم نوشابه مصرف مي کنند دچار بي قراري و اختلالات در خواب مي شوند و به تدريج به مصرف آن اعتياد پيدا مي کنند.
 نوشابه زنگ خطري براي پوکي استخوان
مديرکل سابق دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت با بيان اينکه شيوع پوکي استخوان به زنان زير  35 سال کاهش يافته است ، گفت: مصرف کم لبنيات و وجود اسيد در نوشابه باعث جذب نشدن کليسم به بدن مي شودومشکلات پوکي استخوان بروز مي کند.
"صفوي" تصريح کرد: به عنوان مثال خانمي که هر روز يک ليوان نوشابه مصرف مي کند، سه برابر بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري است و اگر اين زن، ورزشکار باشد، خطر پوکي استخوانش نسبت به بقيه زنان پنج برابر بيشتر است. وي نسبت به مصرف نوشابه ، به زنان هشدار داد و گفت که زنان بايد کمتر نوشابه مصرف کنند و براي تامين کلسيم بدن از دوغ استفاده نمايند. اين کارشناس، ادامه داد: بعضي از مواد نگهدارنده موجود در نوشابه مي توانند نوشابه خورهاي حرفه اي را به سمت بيماري هاي صعب العلاج و سرطان سوق دهند.
صفوي گفت: رنگ هاي کارامل که در تهيه نوشابه مورد استفاده قرار مي گيرد، براي سم زدايي در کبد تجمع پيدا مي کند و اين عضو حياتي بدن براي سم زدايي مواد رنگي مجبور به تحمل فشار زيادي مي شود. وي افزود: بامصرف نوشابه، ميزان اسيد فسفريک خون بالا مي رود و از آنجايي که کليه ها نمي توانند آن را سريعا دفع کنند ، دچار فشار مضاعف مي شوند. مشاور معاون سلامت وزارت بهداشت تشريح کرد: از طرف ديگر ، يون هاي کلسيم که به دنبال مصرف نوشابه از استخوان ها کنده مي شود، داخل خون جريان پيدا مي کند و با افزايش يافتن غلظت آن، در کليه ها رسوب مي کند. صفوي، اين امر را در بلندمدت باعث تشکيل سنگ هاي دستگاه ادراري دانست.
وي بروزکم خوني را يکي ديگر ازمعايب مصرف نوشابه ها دانست و گفت: نوشابه ها باعث عدم جذب آهن در بدن مي شود و به اين ترتيب ، راه را براي ايجاد کم خوني هموار مي کند ، اين امر به خصوص در گروه هاي مستعد به کم خوني، مانند کودکان و به خصوص دختران، نمود بيشتري دارند. وي با تاکيد بر اينکه زنان شيرده بايد دور نوشابه را خط بکشند، گفت که نوشابه نه تنها داراي مواد مغذي نيست، بلکه باعث از بين رفتن مواد مغذي در شير مادر هم مي شود. مشاور معاون وزير بهداشت افزود: به اين ترتيب ، شير مادر که مي تواند بهترين غذا براي کودک باشد، تبديل به ماده اي با ارزش غذايي کم مي شود.
 چاقي، جدي ترين تهديد نوشابه
دکتر"ليلا آزادبخت" متخصص تغذيه ومحقق دانشگاه مرکزتحقيقات غدد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي نيز معتقد است: چاقي و افزايش وزن يکي از جدي ترين تهديدهاي نوشابه است. وي گفت: نوشابه اگرچه فاقد ارزش غذايي است، ولي به خاطر شيرين کننده هايي که در ساخت آن به کار مي رود، کالري (انرژي غذايي) بالايي دارد . به عبارت ساده تر، نوشابه ها به شدت چاق کننده هستند و قند موجود در يک بطري نوشابه برابر با دو بسته شکلات است. آزادبخت افزود : با مصرف هر بطري نوشابه ، مقدار زيادي قند وارد بدن مي شود که اين قند به سلول هاي لوزالمعده که محل ترشح انسولين است، فشار وارد مي کند و به اين ترتيب شخص را يک قدم به ابتلا به بيماري ديابت نزديک مي کند. تحقيقات نشان داده افرادي که روزانه حداقل يک بطري نوشابه مصرف مي کنند، 83 درصد بيشتر از افرادي که در طول ماه فقط يک بطري نوشابه مصرف مي کنند ، به ديابت مبتلا مي شوند. "آزادبخت" با بيان اين که نوشابه خورهاي حرفه اي به طور متوسط روزانه هفت قاشق مرباخوري شکر از اين طريق وارد بدن خود مي کنند ، گفت: در نوشابه هاي رژيمي به جاي شکر از شيرين کننده هاي مصنوعي استفاده مي شود که خود اين ماده، يک ماده اشتهاآور است و مي تواند باعث سردرد، سرگيجه و کاهش حافظه شود.
 نوشابه عامل تخريب ميناي دندان
اين متخصص تغذيه همچنين گفت: نوشابه ، علاوه بر قند، حاوي موادي است که براي دادن طعم و رنگ به آن اضافه شده و مي تواند موجب فرسايش و تخريب ميناي دندان شود.
وي با اشاره به اينکه ميناي دندان هاي شيري بيش از دندان هاي دايم آسيب پذيرند، افزود:از آن جايي که مهمترين عامل در سخت شدن ميناي دندان ، رعايت رژيم غذايي صحيح است، مصرف مداوم نوشابه باعث مي شود ميناي دندان کودک، سختي لازم رانداشته باشد و به طور مداوم در معرض پوسيدگي قرار گيرد.
"آزادبخت" توصيه کرد: نوشابه حتما با ني مصرف شود، تا تماس بين نوشابه و دندان ها به حداقل برسد و به علاوه، بايد حتما بعد از مصرف نوشابه دهان را با آب شست تا خطر پوسيدگي دندان کاهش يابد.


 نامه دانشوران 

 چکيده رساله هاي دکتري دانشکده الهيات و فلسفه
  واحد علوم و تحقيقات
فلسفه غرب
 مقدمه
ضرورت مطالعه پيشينه تحقيق به عنوان نخستين گام در تهيه و تدوين طرح هاي پژوهشي، به ويژه رساله هاي دانشگاهي، امري است بديهي که در کتاب هاي روش تحقيق بر آن تاکيد بسيار شده است. از جمله راه هاي دستيابي به سوابق تحقيق، علاوه بر مراجعه به کتاب شناسي هاي تخصصي و فهرست مقالات، مراجعه به چکيده پايان نامه ها و رساله هاي دانشگاهي است که عموما ازسوي دانشگاه ها و موسسات علمي در دسترس پژوهشگران و دانشجويان قرار مي گيرد. تهيه چکيده براي اينگونه پژوهش ها با دو هدف صورت ميگيرد:
1. ارائه اجمالي نتايج و دستاوردهاي پژوهش
 2. اطلاع رساني به منظور جلوگيري از دوباره کاري و تکرار در موسسات پژوهشي در جهت نيل به اهداف مذکور، مديريت پژوهش دانشکده الهيات و فلسفه دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم وتحقيقات، مجموعه اي از چکيده رساله هاي دکتري تا پايان 1383 را فراهم آورده است. اين مجموعه مشتمل بر چکيده رساله هاي دکتري از بدو تاسيس تا پايان 1383 است  .
ستون« نامه دانشوران» اختصاص به معرفي هر يک از اين چکيده ها خواهد داشت.

جلو فلسفه هگل در فلسف معاصر
 
مرادخاني، علي; جلو فلسفه هگل در فلسف معاصر; راهنما: کريم مجتهدي; مشاور: رضا داوري شهرام پازوکي.
کليدواژه ها: فلسفه مدرن، تاريخ فلسفه، هگل، دکارت، کانت، فرهنگ غربي، عقل، تجربه.
چکيده
فلسف جديد (مدرن) در کسوت تفکر گاليلهايدکارتي از سويي و نيوتونيکانتي از ديگر سو، طبيعت را بر مبناي عقل (Reason) تفسير کرد و جزطبيعت را نيز بر مبناي اصول و قواعد آن فهميد.
هگل در پايان دور جديد (مدرن) عقل را در تاريخ، اجتماع، سياست، هنر و خلاصه هر آنچه جزطبيعت بود، نيز تزريق کرد. با هگل طرح فلسفه جديد (مدرن) در معناي تفسير عقلاني عالم و آدم به پايان آمد هگل با تزريق عقل در تاريخ، فلسفه را تاريخي و تاريخ را فلسفي ديد و در پرتو چنين بصيرتي به روايت تاريخ فلسفه، که بزعم او، باطن تاريخ عالم است، پرداخت. رساله حاضر، تفسير هگل از فلسف جديد (مدرن) را عهده دار است، که از سه بخش کلي سامان يافته است: در بخش نخست نگارنده، معناي تاريخ فلسفه را در نظر هگل با طرح پرسش نسبت تاريخ با فلسفه، با توجه به متن مقدمه بر درس گفتارهاي تاريخ فلسفه پيش کشيده است. در بخش دوم که اساس رساله ميباشد، نگارنده تفسير هگل از فلسفه جديد(مدرن) را از دکارت تا فلسفه معاصر آلماني بحث کرده و اصول و مباني آن را از نظرگاه هگل مستوفا بيان داشته است. در بخش سوم رساله نيز از تاثير و ميراث هگل در فلسفه معاصر سخن رفته است. آنچه براي نگارنده در تدوين رساله اهميت داشته، همانا راه يافتن قلمرو بصيرت تاريخي هگل بوده، که در پرتو آن فيلسوف توانسته در سنت فلسفي غرب سنت و تجدد را کنار هم نشاند و به يک ميزان از هر دو در مقام تاسيس فلسفه اي نو مدد گيرد. البته پيداست که فهم هگل از سنت بر مباني تجدد استوار بوده است. مع الوصف هگل با برچيدن تقابل و شقاق منطوي در آگاهي جديد بار ديگر فرهنگ و تمدن غربي را در تماميت آن بر بنياد عقل (Logos) بنا کرده است.


 كوتاه وخواندني 

   بستن کمربند ايمني 60 درصد احتمال آسيب به صورت را کاهش مي دهد

بستن کمربند ايمني  60 درصد، کيسه هوايي تعبيه شده در اتومبيل 25 درصد و استفاده توام از آنها 85 درصد احتمال آسيب هاي وارده شده به ناحيه فک و صورت را در هنگام تصادفات جاده اي کاهش مي دهد. دکتر "محمد بيات" دبير علمي چهارمين کنگره بين المللي جراحان دهان، فک و صورت روز سه شنبه با بيان اين مطلب افزود يکي از مسايل و مشکلاتي که در حال حاضر در بخش هاي اورژانس بيمارستانها به چشم مي خورد، مراجعه مصدومين ناشي از حوادث رانندگي است که دچار آسيب ها و شکستگي هاي جدي در ناحيه فک و صورت شده اند. وي افزود از مهمترين اين صدمات آسيب هاي وارده به چشم، راه هاي تنفسي، سيستم جونده و دندانهاي فرد مي باشد که برخي از اين صدمات مانند آسيب هاي وارده در ناحيه چشم منجر به نابينايي فرد مي شود. به گفته وي پيشگيري از اين مشکلات مستلزم استفاده از کمربند ايمني و کيسه هوايي براي رانندگان اتومبيل و همچنين کلاه ايمني براي موتور سواران و دوچرخه سواران است.

بروز بيماري هاي قلبي در کودکان چاق بيشتر است

به گفته پژوهشگران، نشانه هاي بيماري قلبي در کودکان چاق همانند بزرگسالان چاق زودتر بروز مي کند. به گزارش ايسنا، آنجلا شارکي محقق دانشکده پزشکي دانشگاه واشنگتن و استيون لورچ محقق دانشکده بهداشت دانشگاه تگزاس در تحقيق خود، 168 کودک و نوجوان10 تا 18 را مورد بررسي قرار دادند. اين کودکان مظنون به ناراحتي قلبي در ناحيه سينه، احساس درد کرده و نيز دچار کلسترول بالاي خون بودند. همچنين رفلاکس اسيدي در آنها گزارش شده بود. از اين تعداد کودکان بيمار، 33 کودک دچار چاقي مفرط بودند، 20 کودک در آستانه ابتلاي به چاقي قرار داشتند و بقيه وزن و اندازه اي طبيعي داشتند. شارکي و لورچ با استفاده از شيوه تصويربرداري داپلر، ديواره هاي عضلاني قلب اين کودکان را معاينه و اعلام کردند: حرکت عضلات قلب در کودکان چاق متفاوت با ديگران است و ما با افزايش روند چاقي در کودک شاهد انقباض و سستي در ضربان قلب او بوديم. يافته هاي اين تحقيق در نشريه Synbrome Carbiometadolic به چاپ رسيده است.

 زنان باردار نبايد بيشتر از  8 ساعت در معرض امواج رايانه و موبايل باشند

پزشکان توصيه کرده اند که زنان باردار روزانه بيشتر از  8 ساعت در معرض امواج الکترومغناطيس که در رايانه، تلفن همراه، دستگاه هاي مايکروويو و به ميزان بسيار کم در تلويزيون وجود دارد، قرار نگيرند. استاد دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي واحد تهران بابيان اين مطلب گفت: اين امواج ممکن است بر روي رشد جنين تاثير گذار باشد. دکتر "شهلا چايچيان"،متخصص زنان و زايمان، در گفت وگو با ايرنا افزود: حتي تحقيقات نشان داده امواجي که در رايانه وجود دارد مي تواند بر کيفيت اسپرم مردان نيز تاثير بگذارد و باعث عقيم شدن آنها شود. استفاده از رايانه اين روزها يکي از الزامات زندگي شده است، استفاده از اين دستگاه نه فقط در محيطهاي کاري بلکه در خانه ها هم به شدت افزايش پيدا کرده است. رايانه با تمام کارگشايي که براي بشر داشته ضررهايي را هم به جسم او وارد مي کند. کارشناسان بهداشت حرفه اي و ارگونومي معتقدند کار با رايانه عوارضي به همراه دارد، از جمله مهم ترين آنها، مي توان به مشکلات بينايي براي کاربر، عوارض مفصلي و عضلاني، استرس و تنفس گازهاي مضر متصاعد شده از رايانه اشاره کرد.

تستوسترون، عملکرد ذهن را بهبود مي بخشد

ميزان بالاي هورمون تستوسترون در ميانسالي با حفظ بافت برخي از نقاط مغز منجر به عملکرد آگاهانه و اجراي بهتر حافظه در پيري مي شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پايگاه خبري ساينس ديلي، محققان دانشگاه هاروارد آمريکا اعلام کردند، هورمون مردانه تستوسترون ممکن است بر عملکرد آگاهانه ذهني مردان تاثير داشته باشد.بر اساس اين گزارش، افزايش سن يکي از دلايل اصلي کاهش ميزان هورمون تستوسترون است که به دنبال آن حافظه تا حدودي ضعيف و آهسته تر عمل مي کند.اين گزارش مي افزايد، ميزان بالاي تستوسترون در ميانسالي با حفظ بافت برخي از نقاط مغز رابطه دارد، همچنين در مردان مسن ميزان تستوسترون بالا با عملکرد آگاهانه و اجراي بهتر حافظه همراه است با اين وجود اين گزارش اعلام نکرده که آيا اين نوع هورمون درماني عملکرد ذهني تمام افراد پير را بهبود مي بخشد يا اينکه تنها در مورد افرادي که به اختلالات حافظه اي مبتلا هستند موثر است.يادآور مي شود، جمعيت ديده بان بهداشت دانشگاه هاروارد اعلام کرد: از آنجا که حافظه يکي از شکننده ترين عملکردهاي ذهن است استفاده از اين يافته را بايد تا  پايان دوره تکميل آن به تعويق انداخت.


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته