جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/10/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (چهارشنبه) نسخه شماره 2957

سعيدي کيا:
650 هزار خانه خالي در کشور داريم

رييس کميسيون اجتماعي مجلس خبر داد:
افزايش 10 درصدي حقوق کارکنان دولت در سال آينده


افت کيفيت در شبکه تلفن همراه


تعرفه 25 درصدي واردات گوشي تلفن همراه به گمرکات ابلاغ شد


طلا به دنبال رکوردهاي تازه


بازار سكه و ارز


افزايش 64/06 واحدي شاخص هاي بورس

يادداشت
دروني سازي دانش فني و توسعه اقتصادي


  سعيدي کيا:
 650 هزار خانه خالي در کشور داريم  

وزير مسکن و شهرسازي از وجود 640 تا 650 هزار واحد مسکوني خالي از سکنه در سراسر کشور خبر داد.
محمد سعيدي کيا در حاشيه جلسه صبحانه اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود 640 تا 650 هزار واحد مسکوني خالي از سکنه در سراسر کشور، گفت: در تهران حدود 60 هزار واحد مسکوني خالي از سکنه وجود دارد.وي افزود: درصد خانه هاي خالي از سکنه به صورت نرمال در دنيا 5 درصد است که اين  رقم در کشور ما کمتر از اين عدد است، بنابراين وضعيت خانه هاي خالي از سکنه در ايران عادي و طبيعي است.
وزير مسکن و شهرسازي در خصوص کنترل دولت مبني بر نرخ گذاري بر روي اجاره بها افزود: قيمت هر کار اقتصادي به عرضه و تقاضا بستگي دارد، بنابراين براي تعادل قيمت عرضه و تقاضا بايد به صورت همزمان رشد کند.
سعيدي کيا در خصوص برنامه ويژه رييس جمهوري براي ساماندهي بازار مسکن تصريح کرد: هنوز چيزي از اين برنامه منتشر نشده، اين در حالي است که اصلاحات لايحه اي ساماندهي ساخت و ساز صورت گرفته و در مجلس تصويب شده است.وي در خصوص پرداخت وام هاي دوقلوي مسکن اظهار نظري نکرد و تنها به اين جمله بسنده کرد که حرف هاي مربوطه را قبلا زده ايم.


  رييس کميسيون اجتماعي مجلس خبر داد:
 افزايش 10 درصدي حقوق کارکنان دولت در سال آينده  

رييس کميسيون اجتماعي مجلس گفت: بر اساس لايحه بودجه 87 حقوق کارکنان دولت در سال آينده ده درصد و حقوق بازنشستگان شش درصد افزايش خواهد يافت.
محمد باقر بهرامي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: بر اساس لايحه بودجه 87 حقوق بازنشستگان در سال آينده 6 درصد و حقوق کارکنان دولت 10 درصد افزايش خواهد يافت که البته اين امر بر خلاف قانون برنامه چهارم توسعه است. وي با اشاره به لازم الاجرا شدن قانون مديريت خدمات کشوري براي بازنشستگان از تاريخ 8 مهرماه سال جاري، تصريح کرد: اين قانون در مورد کارکنان دولت از 15 آذرماه سال جاري اجرايي شده است و دولت موظف است معوقات اين دو دسته را از تاريخ هاي مذکور محاسبه کرده و به آنها پرداخت کند. به گفته رييس کميسيون اجتماعي مجلس در حال حاضر اين امر در لايحه بودجه ديده نشده است و اجرايي شدن قانون مذکور بستگي به نظر نمايندگان دارد. وي توجيه دولت را تورم زا بودن افزايش حقوق ها عنوان کرد و گفت: دولت احتمالا تمامي معوقات را به صورت سهام قابل عرضه در بورس به واجدين شرايط واگذار مي کند. بهرامي با اشاره به امضاي نامه اي توسط نمايندگان و تذکر به رييس جمهور در خصوص لزوم افزايش حقوقها و اعمال قانون مديريت خدمات کشوري در بودجه 87، خاطرنشان کرد: در صورتي که دولت در اين باره اقدامي انجام ندهد، نمايندگان مي توانند از اختيارات خود در کميسيون تلفيق بودجه استفاده کرده و دولت را مکلف به اجراي قانون مذکور بر اساس قانون بودجه کنند. وي در ادامه با اشاره به تجميع و تمرکز بودجه هاي مخصوص پژوهش در سال آينده، اظهار داشت: تا کنون اين بودجه ها در قالب بودجه دستگاه هاي اجرايي به دولت ابلاغ مي شد که اغلب منجر به نتيجه مطلوب نمي شد. به گفته بهرامي در سال آينده 3 هزار ميليارد تومان بودجه آموزشي در نظر گرفته شده که اين ميزان معادل 4 درصد از بودجه دستگاه هاي اجرايي است. وي همچنين از پيش بيني اعتبارات بازنشستگي پيش از موعد کارکنان دولت در بودجه سال آينده و نيز افزايش حقوق و مزاياي سربازان وظيفه در سال 87 خبر داد و اين نکات را از جمله نقاط قوت لايحه بودجه عنوان کرد.


  افت کيفيت در شبکه تلفن همراه 

 نارضايتي مشترکان تلفن همراه از اختلالات شبکه، طي هفته هاي اخير افزايش يافته و وضعيت آنتن دهي تلفن همراه و کيفيت صداها به ويژه در اين روزها و با توجه به سرد شدن هوا و بارش برف، در برخي از نقاط شهر تهران نامطلوب شده; به طوري که برقراري ارتباط از طريق خطوط تلفن ثابت با خطوط همراه يا همراه به همراه با سختي هايي مواجه مي شود و حتي در ساعاتي از شبانه روز و در برخي از نقاط تهران ارسال پيام کوتاه به سختي ميسر شده و يا اصلا ارسال نمي شود، اما مسوولان مربوطه معتقدند بارش برف و باران در کيفيت آنتن دهي و به طور کلي در شبکه  تلفن همراه تاثيري ندارد.
مجيد مختارنيا مديرکل بهينه سازي شرکت ارتباطات سيار درباره علت افت کيفيت صدا در تلفن هاي همراه و وضعيت آنتن دهي آن طي روزهاي گذشته اظهار کرد: بارش برف و باران در کيفيت آنتن دهي و به طور کلي در شبکه تاثيري ندارد.
وي افزود: در برخي نقاط که در روزهاي اخير بعضا با افت کيفيت رو به رو بوديم، عمليات کابل برگردان انجام شده و هر زماني که اين عمليات انجام مي شود، دو تا سه روز در  آن مناطق مشکل به وجود مي آيد و پس از آن برطرف مي شود.
به گفته وي، برف و بارندگي ميزان خرابي ها را افزايش داده اما به دليل آمادگي تيم هاي نگهداري و ترميم به موقع خرابي هاي شبکه اين مساله تاثيري در کيفيت شبکه  نداشته است.


  تعرفه 25 درصدي واردات گوشي تلفن همراه به گمرکات ابلاغ شد  

مدير کل واردات گمرک خبر داد: تعرفه 25 درصدي واردات گوشي تلفن همراه به تمام گمرکات اختصاصي واردات گوشي تلفن همراه ابلاغ شد. ناصر ابراهيمي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: هم اکنون تعرفه واردات گوشي تلفن همراه 25 درصد است و مانعي براي ترخيص محموله هاي موجود در گمرک با نرخ تعرفه جديد وجود ندارد. ابراهيمي تاکيد کرد: مصوبه ابلاغي دولت دو بخش بود و ابهاماتي داشت اما مانعي براي ترخيص محموله هاي واردات گوشي تلفن همراه وجود ندارد. ابراهيمي افزود: واردات گوشي تلفن همراه هم اکنون توسط 6 گمرک اختصاصي يعني گمرک فرودگاه مهرآباد فرودگاه امام خميني، گمرک فرودگاه پيام، گمرک غرب، گمرک شيراز و گمرک اصفهان انجام مي پذيرد. بر اساس اين گزارش، تعرفه واردات گوشي تلفن همراه سال گذشته با نرخ 60 درصد و بر اين اساس تعرفه واردات قطعات SKD با 90 درصد اين تعرفه يعني 54 درصد ابلاغ شد اما عدم ثبت شماره سريال تلفن همراه توسط شرکت مخابرات و رشد فزاينده قاچاق سبب تجديد نظر دولت در مصوبه سال قبل شد.


 طلا به دنبال رکوردهاي تازه  

قيمت طلا به نحو بي سابقه اي افزايش يافته و براي اولين بار هر اونس طلا 914 دلار معامله شده که معادل بيش از 30 درصد افزايش در ماه ژانويه است.
شبکه خبري بي.بي.سي اعلام کرد: تحليلگران مي گويند در حالي که از ارزش دلار به طور مرتب کاسته مي شود سرمايه گذاران به عنوان يک سرمايه جايگزين، به جاي دلار به خريدن طلا روي آورده اند و ممکن است بهاي طلا به هر اونس يک هزار دلار و حتي بيشتر، برسد. بهاي پلاتين و نقره نيز افزايش يافته و به رقم بي سابقه اي رسيده است.
تحليلگران خاطرنشان مي سازند که با توجه به احتمال کاهش بيشتر نرخ بهره دلار و نيز افزايش بهاي نفت، ممکن است بهاي طلا افزايش بيشتري يابد.


 بازار سكه و ارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                            20000   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                       208000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                     199000 تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                      102500  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                   52500  تومان
 
دلا ر                                                                                        934   تومان
 
يورو                                                                                       1380   تومان


  افزايش 64/06 واحدي شاخص هاي بورس 

              شاخص کل بورس روز چهار    شنبه با 64/06 واحد افزايش به 10156/71 رسيد.

 


 چادرملو                           02.2                 188                        485,9 
ماشين آلات تراکتورسازي ايران                         2                     268                    677,13
سنگ آهن گل گهر                          2                     446                    772,22 
کالسيمين                             2                     231                       805,11
بازرسي فني تکين کو                    99.1                 117                      988,5
سيمان تهران                    99.1                  83                         251,4
ريخته گري تراکتورسازي ايران                   99.1                   18                             923
سرمايه گذاري معادن و فلزات                      99.1                 123                       310,6 
ايرالکو                      99.1                 203                       428,10 
سيمان فارس و خوزستان                      98.1                 39                           009,2
قند قهستان               (14.20)         (290)                      150,1
حمل و نقل پتروشيمي                      (2)              (306)                   029,15
ايران تاير                 (99.1)           (46)                      260,2
سرمايه گذاري صنعت نفت               (98.1)          (35)                       736,1
لعاب ايران               (95.1)            (73)                     668,3
سرمايه گذاري پارس توشه                (94.1)           (29)                      466,1
داده پردازي ايران                (85.1)           (31)                       643,1
حق تقدم سيمان شمال               (85.1)          (96)                        100,5
صنايع گالوانيزه فجرسپاهان               (32.1)           (16)                       198,1
سرمايه گذاري توسعه توس گستر               (11.1)              (31)                            769,2


 يادداشت
  دروني سازي دانش فني و توسعه اقتصادي 


بهلول ديندار
فرآيند فن آوري و بنيان علمي انسان در جامعه پديده اي است پويا که بر پايه هاي عقلانيت استوار است.مبناي پيشرفت هاي اجتماعي نيز بر اصل زير پايه گذاري شده است. «واقعيت ها را مورد بررسي قرار مي دهيم و از بررسي هاي خود نتيجه گيري مي کنيم و آن ها را تا زماني درست و صحيح قلمداد مي کنيم که مخالف آن ها به اثبات نرسيده باشند.»تفاوت بين انسان دو قرن قبل يا انسان اوليه با انسان امروزي نيز در محتواي فکري، دانش فني، ابزار سازي و کاربرد ابزارهاي آن ها قرار دارد. فرآيند فن آوري در فرهنگ و پيشرفت در بنيان علمي جامعه به تامين و رفع نيازهاي انساني مي انجا مد.
فرآيند فعاليت هاي نهادي بنيان علمي و سنتي و ساکن فرهنگ را متجلي مي سازد که تلاش هاي انسان در جهت کسب حتميات و مطلقات و ايقان را همراه دارد. در حالي که در دنيايي نامطمئن زندگي مي کند. بشر هميشه طالب يقين کامل است.فرآيند علمي و فن آوري فرهنگ متغيري است دائما در حال تغيير و تکوين و در حال دگرگوني و تحول و پيشرفت. به همين دليل نيز موجوديت ارگانيک جوامع انساني همواره مسير تکاملي را مي پيمايند. فرهنگ ها در اثر بازي هاي سياسي، غلبه  هاي نظامي و حتي انقلاب هاي طبقاتي تغيير نمي کنند. بلکه، علت اصلي تغييرات در جوامع انساني همانا تکامل کند ولي مداوم بنيان علمي جامعه است که به وسيله ابداعات و اکتشافات و روش هاي توليدي جديد، که بسياري در لابه لاي فرمول هاي رياضي و فيزيک و شيمي و اصول علمي و غيره نهفته اند، تغيير مي کند. اين عوامل رفتار انسان را نيز تحت تاثير قرار مي دهند. کشف ابزارها و فاصله در پيدايش روش هاي جديد ممکن است سال ها و حتي قرن ها به طول انجامند. زمان پيدايش چرخ، عدد صفر ساعت، باروت، ساچمه، صنعت چاپ، تلسکوپ و غيره، در مقايسه با دوران زندگي انسان بر روي کره زمين، عمر نسبتا کوتاهي دارند. اکتشافات و بهره گيري از مثلا نيروي برق، راه آهن و غير هيچکدام تابعي از استعداد و نبوغ و يا روح بشر نيستند و حتي رابطه اي با نيازهاي مادي انسان ندارند. اگر نيازهاي مادي عامل ابداعات و اکتشافات بودند اسکيموها که در شرايط سخت قطبي زندگي مي کنند، بيشتر از سايرين نياز به آسايش، رفاه و زندگي بهتر دارند. پس مي بايست از سايرين خلاق تر و مکتشف تر بوده باشند. در حالي که اين طور نيست. اکتشافات و اختراعات در اثر وجود عوامل لازم، که جزو پديده هاي فرهنگي هستند و ترکيبات جديدتري را ممکن مي سازند به دست مي آيند. به همين مناسبت سقراط يا افلاطون، با دانش هاي وسيع خود هرگز نمي توانستند اتومبيل را اختراع  کنند، زيرا که هنوز عوامل و اسباب لازم براي وقوع اين نوع اختراع به دست نيامده بودند. اختراع اتومبيل به موتور درون سوز، بنزين چرخ دنده، ترمز، لاستيک و غيره نياز داشت که سال ها بعد پايدار گرديدند. وجود تغييرات و تحولات و پيشرفت ازجمله ويژگي هاي زندگي اجتماعي مردم در جامعه است. در بعضي جوامع اين تغييرات ممکن است چنان کند و بطئي حرکت کنند که قابل توجه نباشند. ولي در ايجاد اين تحولات در بلندمدت عامل اصلي همانا تکامل پذيري بنيان علمي و فرآيند فن آوري توسعه يابنده جامعه است. بر عکس تاريخ شاهد گوياي اين واقعيت است که بنيان سنتي و فرآيند نهادي جوامع نه تنها عوامل پويايي در ايجاد تحولات اجتماعي نبوده اند بلکه خود هميشه مانع پيشرفت هاي فرهنگي جوامع نيز بوده اند. تقابل فرآيند نهادي با فرآيند فن آوري نهايتا به سايش باورها و تسليم نهايي سنت ها و روش هاي غيرعلمي در برابر روش هاي علمي مي گردد.چنانچه اصول اين نظريه را به امر توجيه نمودن علل پيشرفت جوامع مترقي و صنعتي امروزي به کار بريم، متوجه مي شويم که در آن جوامع بنيان علمي به طور چشمگيري پيشرفت نموده است. جامعه پيشرفته يعني جامعه اي که در آن از تکنولوژي و ابزارهاي کارا و پيشرفته تر استفاده مي شود. يعني جامعه اي که در آن مردم جهت حل مشکلات خود از اصول علمي و دانش هاي جديد بهره مي گيرند. در آن جوامع سال ها قبل بنيان غيرعلمي و بسياري از سنت ها در سمت فرآيند نهادي جامعه تضعيف گرديدند. کليسا که زماني کشنده مخترعين بود به تدريج تسليم شد و قدرت خود را به جامعه و بهره گيري از علوم و فنون جديد در حل مسائل اجتماعي نقش حياتي ايفا مي کنند. اين با ماست که از «نفوذ فرهنگي» به معناي گرفتن ابزارها و مفاهيم تمدني جديد، از فرهنگ هاي پيشرفته تر کوشا باشيم. ابزارها، روش ها و مفاهيم جديد علمي ازجمله عوامل تغييردهنده و متحول سازنده فرهنگ و نهايتا توسعه اقتصادي کشور هستند.اين حرکت به تشکيل سرمايه هاي انساني در جامعه مي انجامند. نيروي انساني ورزيده کاردان و ماهر هزينه هاي توليد را کاهش مي دهد و نهايتا بر قدرت رقابت کشور در عرصه بين المللي مي افزايد.تاريخ فرهنگ کشور آلمان منعکس کننده اين واقعيت است که در نيمه اول قرن نوزدهم، به علت عقب ماندگي فرهنگي، آلمان دريافت کننده کمک هاي فني فراواني از کشورهاي فرانسه و انگلستان بود. ولي اين کشور با جديت به امر «بومي سازي» و دروني سازي و آلماني سازي اين «گرفته هاي» جديد پرداخت. به طوري که در عرض يک دوره يک صد ساله، يعني از سال 1814 تا 1914 ميلادي، کشور آلمان از مرحله کشاورزي عقب مانده به يک کشور صنعتي کاملا مترقي مبدل گرديد. صنايع شيميايي کشور آلمان در جهان نمونه شدند.                                                                                                                                                                                             ادامه دارد


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته