جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/01/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3014


سرمقاله


فرمانده کل ارتش: آماده پاسخگويي به هرگونه تهديد هستيم


تکذيب ادعاي درگيري قايق هاي ايراني با ناوآمريکايي


القدس العربي: ايران برنده اصلي جنگ عراق است


تحقق چشم انداز هنوز سرعت لازم را ندارد


رايس: ايران بسته پيشنهادي 1+5 را بپذيرد


بوش: طرحي براي حمله به ايران وجود ندارد


علي عباسپور: تغييرات گسترده در کابينه به صلاح نيست


افروغ: بايد از انفعال به جايگاه رفيع مجلس جلوگيري شود


رييس ميزخانه احزاب:طرفدار هيچ جناحي نيستيم


مصباحي مقدم: عدم اتحاد موجب شکست اصلاح طلبان شد


حمايت اصلاح طلبان از 28 نامزد در دور دوم


10 وزير کابينه به مجلس مي روند


ميز خبر


کوتاه از سياست


غيررسمي


 سرمقاله 


 توسعه علمي: از رويا تا واقعيت

 سعيد ميرشاهي
پژوهش، زيربناي توسعه علمي در هر نقطه اي از جهان معاصر است اما آيا رويدادهايي که طي    سال هاي اخير در زمينه جايگاه ايران در توليد علم رخ داده است، نشان از توسعه دارد يا رشد؟وقتي که مفاهيم به درستي تعريف نشوند و رشد به عنوان يک مفهوم کمي، جايگزين توسعه که اساسا مفهومي کيفي است، شود، آن گاه اين تلقي ايجاد مي شود که گويي هر روز مرزهاي توسعه را درنورديده ايم و عنقريب بر قله هاي  دانش جهان صعود خواهيم کرد. داستان توسعه علمي در کشور ما چنين وضعي دارد. شايد کمتر روزي باشد که خبري از جايگاه ايران در رتبه بندي دانشگاه هاي جهان، تعداد مقالات پذيرفته شده در مجلات ISI، سهم پژوهش از توليد ناخالص ملي و بودجه پژوهشي کشور در مقايسه با ساير کشورها و البته موضوع بند واو تبصره 9 مبني بر اختصاص يک در صد از درآمد شرکت هاي دولتي به امر پژوهش و يا ميزان توجه شرکت هاي خصوصي به پژوهش در رسانه ها بازتاب نداشته باشد.  اما سوالي که مطرح مي شود اين است:  به راستي ملاک هاي سنجش توسعه علمي کدامند و آيا به درستي تبيين شده اند؟ و اکنون که بعد از قرن ها خاموشي چراغ علم در کشور ما و ساير کشورهاي اسلامي بار ديگر  اميد ها براي  عصر احياي دانش فرارسيده، با استناد به کدامين شاخص ها مي توانيم ادعاي پيشرفت علمي داشته باشيم؟
فارغ از بحث فوق، حتي از ديدگاهي کميت گرا نيز شاخصها حاکي از سير قهقهرايي در اين زمينه است: بودجه  پژوهش در ابتداي برنامه سوم از حدود يک دهم درصد از توليد ناخالص داخلي، به نيم درصد در پايان برنامه سوم رسيد، و در برنامه چهارم قرار بود به 1/5 درصد افزايش يابد، اما در بودجه ي سال 87 که چهارمين سال برنامه چهارم است همچنان از نيم درصد بيشتر نشده است.
وقتي بودجه پژوهشي ما بر اساس سهم نيم درصدي پژوهش از بودجه سال آينده و رقم کل توليد ناخالص داخلي، کمتر از دو ميليارد دلار ارزيابي مي شود در حالي که اين رقم در  ژاپن، 110 ميليارد دلار، در آمريکا، 330 ميليارد دلار و در آلمان، 75 ميليارد دلار است آيا اين تفاوت فاحش در بودجه پژوهشي به عنوان يکي از ابزارهاي توسعه علمي چگونه مي توان به اهداف علمي سند چشم انداز تحقق بخشيد.وقتي شرکت هاي مهم ژاپني  مانند  تويوتا موتور و بانک ميستوبيشي يواف جي توکيو با تاسيس يک صندوق، حمايت  12 ميليارد يني خود را از فعاليتهاي تحقيقاتي در دانشگاه دولتي توکيو مطرح مي کنند اما شرکت هاي خصوصي ايران نسبت به شرکتهاي مشابه خارجي در زمينه حمايت از تيم هاي شرکت کننده در  مسابقه ملي خودروي الکتريکي که چندي پيش با حضور 12 تيم از دانشگاه هاي کشور به همت دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد، کمترين اعتنايي نکرده و در مقابل تيم هاي شرکت کننده از بيشترين حمايت شرکت هاي خارجي برخوردار شدند!، وقتي  در مجموع  در دنيا 80 تا 90 درصد بودجه پژوهشي را بخش خصوصي تامين مي کند  اما در کشور ما اين ميزان به 10 درصد هم نمي رسد، وقتي سرانه پژوهش در کشورهاي توسعه يافته 900 دلار  و در ايران کمتر از 10 دلار است; وقتي آئين نامه بند واو تبصره 9 مبني بر اختصاص يک درصد از بودجه دستگاه هاي اجرايي به امر پژوهش نيز به گفته مسئولان وزارت علوم، در بودجه سال 87 حذف شده است; وقتي  بودجه، مديريت و نيروي انساني پژوهش به عنوان ارکان اصلي توسعه علمي سازگاري مناسبي با يکديگر ندارند، چگونه مي توان از توسعه علمي کشور سخن گفت؟
ادامه در صفحه 2


  فرمانده کل ارتش: آماده پاسخگويي به هرگونه تهديد هستيم  

گروه سياسي: به مناسبت گرامي داشت روز ارتش، مراسم صبحگاه مشترک يگان هاي نمونه نيروهاي زميني، هوايي، دريايي و ستاد ارتش جمهوري اسلامي صبح ديروز در ميدان صبحگاه ستاد ارتش برگزار شد. در اين مراسم که با حضور جمعي از فرماندهان ارتش جمهوري اسلامي ايران برگزار  شد، يگان هاي نمونه سه گانه و ستاد ارتش جمهوري اسلامي پس از سخنان کوتاه امير سرتيپ رضا خرم طوسي ، مشاور عالي فرمانده کل ارتش و جانشين رييس ستاد ارتش، از مقابل تمثال مقام معظم رهبري و امام خميني(ره) رژه رفتند. در مراسم صبحگاه مشترک يگان هاي نمونه نيروهاي زميني، هوايي، دريايي و ستاد ارتش جمهوري اسلامي که صبح روز شنبه به مناسبت گرامي داشت روز ارتش برگزار شد، پيام امير سرلشگر عطالله صالحي فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران قرائت شد. در بخشي از پيام فرمانده کل ارتش به مناسبت فرا رسيدن روز ارتش و حماسه آفريني هاي نيروي زميني آمده است: سلام و درود فراوان به پيشگاه حضرت حق(جل و جلاله) حضرت ولي عصر( عج) روح پرفتوح بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي ايران و محضر مبارک رهبر معظم انقلاب و فرماندهي کل قوا حضرت آيت الله العظمي خامنه اي (مدظله العالي) و هم چنين درود بيکران به روح شهداي انقلاب و هشت سال دفاع مقدس که با نثار خون پاک خود سند حقانيت و ضمانت ماندگاري انقلابي شدند که نزديک به سه دهه افکار عمومي مسلمانان و غيرمسلمانان را به خود معطوف داشته و ايران اسلامي را به عنوان ملجا» وام القراي همه ملت هاي مظلوم و ستم ديده جهان معرفي کرده است. پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي ايران در بهمن ماه سال پنجاه و هفت همان گونه که ملت مظلوم ايران اسلامي را از زير يوغ استبداد و استکبار رهانيد، آزادي ، سرافرازي و سربلندي را نيز براي ارتش جمهوري اسلامي ايران به ارمغان آورد. غيورمردان ارتشي از آغازين روزهاي پيروزي انقلاب به مثابه بازويي مقتدر براي کشور کمر همت بستند و در سايه حمايت هاي بي دريغ حضرت امام (رضوان الله تعالي عليه ) و پشتيباني ملت بزرگوار ايران با بذل جان و تقديم هزاران شهيد، در راه انقلاب و پاسداري از ميهن اسلامي در برابر هر تجاوزي ايستادگي کردند که نتيجه آن مقاومت ها دليرمردي ها و رشادت ها، ذلت و سرافکندگي براي دشمن زبون و استکبار جهاني بوده است.امروز ارتش مقتدر جمهوري اسلامي ايران به برکت انقلاب اسلامي و رهبري داهيانه و خردمندانه فرماندهي معظم کل قوا و تحت توجهات حضرت ولي عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفدا» توانسته است با اتکال بر قدرت لايزال الهي مدارج ترقي و پيشرفت خود را در زمينه هاي علمي - نظامي و آموزشي تا حد عالي طي نموده و خود را از هرگونه وابستگي به بيگانگان برهاند و با اقتدار و سربلندي ارتش جمهوري اسلامي ايران را به عنوان يکي از مقتدرترين نيروهاي مسلح در منطقه و جهان معرفي کند. به حمدالله ارتش جمهوري اسلامي ايران در سايه دستاوردهاي عظيم سربازان اين مرز و بوم، با ايجاد تحول و پويايي در همه عرصه ها و فن آوري هاي نظامي با توليد، نوسازي و بهينه سازي تجهيزات و ادوات گوناگون نظامي به ارتشي روزآمد و مدرن تبديل شده و با افتخار اعلام مي دارد که به مثابه قلعه اي مستحکم، همگام با ساير قواي مسلح کشور، آماده پاسخگويي به هرگونه تجاوز و تهديد دشمن خارجي بوده و ضمن هوشياري بنا به ميثاقي که با ملت سرافراز ايران بسته است خود را متعهد مي داند که همچون دوران سراسر افتخار دفاع مقدس آماده جانبازي و حراست از جاي جاي ميهن اسلامي مان باشد.


  تکذيب ادعاي درگيري قايق هاي ايراني با ناوآمريکايي 

گروه سياسي: جمهوري اسلامي ايران هرگونه برخورد غيرطبيعي با ناو پنجم آمريکا در خليج فارس را تکذيب کرد. در پي انتشار خبر شبکه تلويزيوني سي ان ان آمريکا مبني بر درگيري لفظي بين قايق هاي گشتي ايراني و ناو پنجم آمريکا در خليج فارس، يک منبع مطلع ايران به العالم گفت: روز گذشته طبق روال معمول، قايق هاي گشتي مرزباني ايران از ناو آمريکايي که در حال عبور از آبراه خليج فارس بود سوالاتي معمولي را که ويژه عبور از آبراه منطقه مي باشد ، مطرح کردند و ناو آمريکايي نيز پس از پاسخ به سوالات قايق هاي گشتي ايران به مسير عادي خود ادامه داد. به گزارش روز جمعه شبکه خبري العالم ، اين مقام مطلع گفت: هيچ برخورد غيرطبيعي بين قايق گشتي ايراني و ناو آمريکايي روي نداده و موضع گيري شبکه سي.ان.ان آمريکا تعجب برانگيز است. اين خبر در حالي منتشر مي شود که تلويزيون "N N C" آمريکا روز جمعه خبري را مبني بر درگيري لفظي قايق هاي گشتي ايراني و ناو آمريکا در خليج فارس منتشر نمود. روز جمعه "ناتان کريستينسن" سخنگوي ناوگان پنجم دريايي آمريکا در بحرين مدعي شده بود با نزديک شدن چند قايق ايراني به ناو آمريکا، ناو "تايفون" مجبور به دادن هشدار به قايق هاي ايراني شده است. به گفته سخنگوي ناو پنجم دريايي آمريکا، ناو تايفون از مرکز خليج فارس عازم شمال آن بود که قايق هاي تندرويي به آن نزديک شدند.وي افزود: ماهيت اين قايق ها مشخص نبود اما نيروي دريايي و سپاه پاسداران ايران در شمال خليج فارس فعاليت مي کنند و درگيري هاي قبلي ميان آنها و کشتي هاي جنگي عبوري آمريکا از تنگه هرمز وجود داشته است.دي ماه سال گذشته نيز شبکه سي.ان.ان مدعي درگيري چند قايق ايراني با ناو آمريکايي شد که پس از افشاي فيلم و داستان مربوط به آن، دروغ بودن اخبار شبکه سي ان ان مشخص و اصل خبر تکذيب شد. رسانه هاي آمريکايي تلاش مي کنند با اجراي عمليات رواني ، منطقه خليج فارس را ناامن جلوه دهند و حضور نيروهاي آمريکا را براي مردم اين کشور که با آن مخالف هستند، توجيه کنند.


  القدس العربي: ايران برنده اصلي جنگ عراق است 

گروه سياسي: روزنامه القدس العربي با اشاره به اشغالگري آمريکا در عراق نوشت: ايران از حماقت آمريکا در عراق بهره برداري کرد و بدون آنکه حتي يک سربازش را از دست بدهد يا حتي يک گلوله شليک کند، هر چه خواست در عراق بدست آورد.  به گزارش فارس، روزنامه القدس العربي در سر مقاله خود با عنوان "ايران و بهره برداري از حماقت آمريکا به نفع خود"، ايران را قدرت بزرگ منطقه دانست و نوشت: ايران قدرت بزرگ منطقه است و خواهد بود و تلاش مي کند منافع خود را محقق بخشد. القدس العربي با اشاره به تهاجم آمريکا عليه عراق، ايران را برنده اصلي اين جنگ دانست و نوشت: آنچه در عراق جريان دارد جنگ نيابتي بين ايران و آمريکا است و روشن است که تاکنون ايران برنده اين جنگ بوده است. اين روزنامه نوشت: ايران هر چه خواست در عراق بدست آورد بدون آنکه حتي يک سربازش را از دست بدهد يا حتي يک گلوله شليک کند و اين بزرگترين دستاورد ديپلماتيک و نظامي در تاريخ است که تقريبا با هزينه بسيار اندک بدست آمده است.  به نوشته اين روزنامه، ايران به خوبي برنامه ريزي مي کند و مي داند چگونه از برگ برنده ها و اهرم هاي فشار با تدبيري عالي استفاده کند.  القدس العربي نوشت: ايران توانست از حماقت سياسي و راهبردي عربي آمريکايي براي منافع خود و اهداف ميان مدت و دراز مدت بهره برداري کند.  اين روزنامه فرامنطقه اي افزود: دولت بوش دو دشمن بزرگ ايران در منطقه يعني نظام صدام در غرب و طالبان در شرق را از بين برد و عراق ضعيف تحت محاصره و تکه تکه شده را از نظر جغرافيايي و جمعيتي به ميدان نفوذ ايران تبديل کرد. به نوشته اين روزنامه، خطرناکتر از اين سرگرم بودن آمريکا در دو جنگ عراق و افغانستان زمينه را براي ايران فراهم کرد تا به توسعه و تقويت برنامه هاي صنايع و برنامه هاي هسته اي خود بپردازد. القدس العربي در پايان مي نويسد: پنج سال پس از اشغال عراق بوش چيزي براي گفتن ندارد جز اينکه بگويد وضع امنيتي در عراق اندکي بهبود يافته است يعني شمار جنازه ها کمي کاهش يافته است و اين در حالي است که فرمانده نيروهايش در عراق از شدت نفوذ ايران و موفقيتش در به شکست کشاندن طرح آمريکا در عراق اشک مي ريزد و اين دستاوردهاي بزرگ قدرتمندترين و بزرگترين کشور تاريخ است.!


 تحقق چشم انداز هنوز سرعت لازم را ندارد  

گروه سياسي: دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: مسئله تحقق سند چشم انداز هنوز سرعت لازم را به خود نگرفته است. محسن رضايي در گفتگو با فارس در پاسخ به اين سوال که مجلس هشتم با مجلس هفتم چه تفاوت هايي خواهد داشت؟ گفت: به طبع هر مجلسي با مجلس پيش از خود تفاوت هايي دارد، فکر مي کنم عزم مجلس هشتم براي بهبود شرايط اقتصادي کشور جزم است و بتواند برنامه هايي براي مشکلات اقتصادي کشور ارائه کند. رضايي در پاسخ به اين سوال که آيا مشکلات اقتصادي بر عهده مجلس هفتم بوده است؟ گفت: خير مشکلات اقتصادي برآيند عملکرد کل حکومت است و در مسائل اقتصادي کسي نمي تواند تقصير را بر گردن ديگري بگذارد. اقتصاد محصول عملکرد کل حاکميت است بنابراين اگر ما امروز با تورم، گراني و عقب ماندگي رو به رو هستيم درست است که دولت بيشترين مسئوليت را بر عهده دارد اما مربوط به همه است و به هر حال مجلس هشتم مي تواند در حد خود سهمي ايفا کند. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه و در خصوص حرکت در مسير سند چشم انداز توسعه نيز گفت: به نظر من مسئله تحقق سند چشم انداز هنوز آن سرعت لازم را به خود نگرفته است. شايد بخشي از آن هم طبيعي باشد چون تا برنامه هاي بلند مدت تبديل به يک فهم عمومي و يک عزم و اراده کلي شود مدتي طول مي کشد به خصوص با تغيير دولت ها که ديدگاه هاي متفاوتي بر سر کار مي آيند و هنوز ميزان تاثير اين ديدگاه ها بر امر توسعه ملي يک چارچوب منطقي به خود نگرفته و دولت ها مي توانند از صفر تا صد اختيار داشته باشند، عامل ديگري است که موجب شده است طي سه سال گذشته تحقق سند چشم  انداز آن شتاب لازم را به خود نگرفته باشد.


  رايس: ايران بسته پيشنهادي 1+5 را بپذيرد 

گروه سياسي: در آستانه نشست گروه 1+5، وزير امور خارجه آمريکا در ديدار با همتاي آلماني خود از ايران خواست تا بسته پيشنهادي گروه 1+5 را بمنظور تعليق غني سازي اورانيوم بپذيرد. اين نشست قرار است چهارشنبه هفته جاري با حضور مديران سياسي وزارت خارجه کشورهاي عضو دائمي شوراي امنيت به اضافه آلمان درشانگهاي چين بمنظور گفتگو درباره برنامه هسته اي ايران برگزار  شود.به گزارش ايسنا، کاندوليزا رايس روز جمعه در يک کنفرانس خبري مشترک با فرانک والتر اشتاين ماير، همتاي آلماني خود در پاسخ به سوالي درباره مشوق هاي پيشنهادي به ايران، گفت: ما در قبال ايران يک رويکرد دو سويه داريم; به عقيده من ما به ايران مجموعه خوبي از مشوق ها پيشنهاد کرده ايم تا آنچه را که بايد انجام دهند يعني به وظايف بين المللي خود که قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل آنها را تعيين کرده است عمل کنند; ما همواره نو کردن هر دو مسير را در نظر مي گيريم; فکر نمي کنم زمان آن باشد که تغييرات اساسي را در نظر بگيريم ما اخيرا قطعنامه جديد شوراي امنيت را تصويب کرده ايم و بايد ببينيم ايران چگونه پاسخ مي دهد. اظهارات رايس درباره بسته پيشنهادي در حالي مطرح مي شود که ايران از پذيرش آن امتناع کرده است و پس از صدور قطعنامه تعديل شده سوم عليه فعاليت هاي هسته اي کشورمان، تهران هر گونه مذاکره با طرف هاي غربي بر سر برنامه هسته اي را رد کرد و آژانس بين المللي انرژي اتمي را تنها مرجع ذيصلاح براي گفتگو دانسته است. به گزارش وزارت خارجه آمريکا، رايس در ادامه اظهارات خود با اشاره به خبر نصب 6000 سانتريفيوژ جديد در سايت هسته  اي نطنز که توسط محمود احمدي نژاد، رييس جمهوري ايران در روز ملي فن آوري هسته  اي(20 فروردين) اعلام شد،گفت: من نمي توانم صحت آنچه را که احمدي نژاد گفت: تاييد کنم; فکر مي کنم در اين زمينه بايد به آژانس بين المللي انرژي اتمي متکي باشيم. فکر مي کنم بهتر بود آژانس دسترسي بهتري به برنامه هسته  اي ايران داشت تا مي توانست برخي از اين اظهارات را تاييد کند. به گزارش ايسنا، اشتاين ماير نيز در پاسخ به اين سوال گفت: تا جايي که به استراتژي مشترک ما مربوط مي شود مي توانم بگويم که ما در طول دشوارترين لحظات توانستيم يک جبهه متحد از جامعه بين المللي را حفظ کنيم و من فکر مي کنم اين يک جنبه بسيار اساسي و مهم بوده و دقيقا کاري است که بايد انجام دهيم تا بتوانيم به اندازه کافي به ايران فشار وارد کنيم تا از درخواست ما پيروي کنند تحقق اين امر همواره آسان نيست، من فکر مي کنم ما بايد بر تلاش براي حفظ انسجام جامعه بين المللي و تلاش هاي آن متمرکز شويم. وزير امور خارجه آلمان در ادامه گفت: ما در زمينه برخي تحريم ها به توافق رسيده ايم و اکنون آنها را به اجرا گذاشته ايم تمام اين اقدامات به عنوان بخشي از يک چارچوب رويکردي کلي است که از يک طرف شامل تحريم ها بوده و از طرف ديگر فرصت ها براي تداوم مذاکره با ايران را باز نگه مي دارد، البته در صورتي که ايران موضع و رويکرد خود را عوض کند; ما در حال حاضر در بين کشورهاي اروپايي در حال گفت وگو درباره تحريم هاي بيشتر هستيم. هنوز به توافق نرسيده ايم، اما مذاکرات با جديت ادامه دارد. وزير امور خارجه آمريکا در پاسخ به اين سوال که آيا دولت سوييس بايد سعي کند شرکت خود را از به اجرا گذاشتن قرارداد جديد گازي اش با ايران منحرف کند، ايران را به ايجاد بي ثباتي در منطقه متهم کرده و مدعي شد: من سعي نخواهم کرد در اين زمينه دولت سوييس را نصيحت کنم; تنها اين را مي گويم که ايران يک قدرت بي ثبات کننده در جامعه بين المللي و خاورميانه است. آشکار است که شرکت ها و کشورها خود درباره فعاليت هايشان تصميم مي گيرند; اما من آنچه را که هانک پالسون، وزير خزانه داري گفت: تکرار مي کنم وقتي با ايران روابط تجاري برقرار مي کنيد هرگز نمي توانيد مطمئن باشيد طرف تعاملتان دقيقا چه کسي است. وي در ادامه گفت: آمريکا از نظر قانوني وظيفه دارد تعامل همه شرکت هاي خارجي با ايران را تحت قوانين خودمان بررسي کند; اما من به دولت يا شرکت سوئيسي نخواهم گفت چه کار بايد بکنند. اين درحالي است که در آستانه نشست پنج عضو دايم شوراي امنيت و آلمان درباره پرونده هسته اي ايران، منابع فرانسوي از وجود ضمانت هاي امنيتي، مشوق هاي اقتصادي، مالي و علمي در بسته پيشنهادي جديد گروه 1+5 به جمهوري اسلامي ايران خبر دادند. به گزارش فارس، روزنامه الشرق الاوسط به نقل از منابع آگاه فرانسوي گزارش داد: در نشست شانگهاي که چهارشنبه اين هفته (28فروردين)با حضور مديران سياسي وزارت خارجه کشورهاي عضو دائمي شوراي امنيت به اضافه آلمان در چين برگزار مي شود، مشوق هاي جديدي به ايران پيشنهاد مي شود تا از ادامه فعاليت هاي هسته اي تهران جلوگيري شود.آمريکا، فرانسه، روسيه ، چين ، انگليس و آلمان اعضاي گروه 1+5 را تشکيل مي دهند.غربي ها در حالي ايران را به تلاش براي دست يابي به سلاح هسته اي متهم مي کنند که گزارش هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي و بازرسي هاي مکرر اين نهاد بين المللي از برنامه هسته اي ايران نشان داده هيچگونه انحرافي در اين برنامه به سوي کاربرد تسليحاتي پيدا نشده است. به گفته منابع فرانسوي، در نشست شانگهاي بحث اعطاي تضمين هاي امنيتي، اقتصادي، مالي و علمي در دستور کار اين نشست قرار دارد. البته روسيه پيشنهاد کرده  است، چنانچه ايران بپذيرد به سلاح هسته اي دست پيدا نکند، پيماني با اين کشور منعقد شود که کشورهاي مشخصي عليه تهران از سلاح هسته اي استفاده نکنند. اين منابع تصريح کردند: نيکلا سارکوزي رئيس جمهور فرانسه نوامبر گذشته به ايران پيشنهاد داده بود، در صورتي که تهران به درخواست هاي شوراي امنيت پاسخ مثبت دهد، پاريس ايران را در دست يابي به فناوري صلح آميز هسته اي کمک خواهد کرد. مقامات غربي در حالي ايران را تشويق به پذيرش بسته پيشنهادي مي کنند که  تهران از پذيرش آن امتناع کرده است و پس از صدور قطعنامه تعديل شده سوم عليه فعاليت هاي هسته اي کشورمان، ايران هر گونه مذاکره با طرف هاي غربي بر سر برنامه هسته اي را رد کرد و آژانس بين المللي انرژي اتمي را تنها مرجع ذيصلاح براي گفتگو دانسته است.


  بوش: طرحي براي حمله به ايران وجود ندارد 

گروه سياسي: رئيس جمهور آمريکا در مصاحبه با شبکه تلويزيوني ABC اعلام کرد; وي هيچ قصدي براي حمله به ايران ندارد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، "جرج بوش" در اين مصاحبه که نصايحي به جانشين آينده خود درباره چگونگي برخورد با جمهوري اسلامي نيز انجام داد در پاسخ به اين سوال که آيا قصدي براي حمله به ايران نداشته است، پاسخ داد: "دقيقا همين طور است." وي که از مزرعه خود در تگزاس صحبت مي کرد، افزود: "من هميشه اعلام کرده ام که تمام گزينه ها بايد روي ميز باشد، اما تلاش اول من حل اين مسئله به صورت ديپلماتيک است." بوش با تاکيد بر اينکه وي طرحي براي حمله به ايران نداشته است، ادامه داد: "من شوخي مي کنم زيرا همانطور که مي دانيد از جايي که من نشسته ام و از ديدگاه من اين شايعات هميشه اتفاق افتاده است...من نمي گويم اين شايعات سرگرم کننده اند.تصور مي کنم اين بخشي از کار ماست." مصاحبه جرج بوش با شبکه ABC در حالي منتشر شد که وي روز پنج شنبه در اظهاراتي تند در دفاع از جنگ خود در عراق با تکرار لفاظي ها و اتهامات گذشته عليه ايران، تهران و القاعده را بزرگترين تهديد آمريکا در قرن حاضر خواند. وي همچنين در اين مصاحبه تصريح کرد: وي اقداماتي بمنظور حفاظت از نظاميان آمريکا يا مردم عراق در مقابل اقداماتي که ايران انجام مي دهد، اتخاذ خواهد کرد. رئيس جمهور آمريکا در اين باره گفت: "پيام ما به ايراني ها اين است: ما "عدالت" را در مورد شما اجرا خواهيم کرد اگر به اقدامات خود در زمينه تلاش براي نفوذ، اعزام عوامل يا نمايندگان خود بمنظور آسيب رساندن به نيروهاي ما و يا شهروندان عراقي ادامه دهيد." وي در پاسخ به توضيح بيشتر درباره واژه "عدالت" گفت: "يعني دستگير کردن يا کشتن، معني آن اين است." بوش در حالي ايران را به کمک به شبه نظاميان عراقي متهم مي کند که واشنگتن تاکنون دليل و مدرکي موثق دال بر اين امر ارايه نکرده است و رابطه دو کشور دوست و همسايه ايران و عراق با سفر مقامات عاليرتبه دو کشور از جمله محمود احمدي نژاد به بغداد و نوري مالکي، نخست وزير اين کشور به تهران بطور چشمگيري گسترش يافته است. با توجه به اينکه کمتر از 10 ماه تا پايان دوره رياست جمهوري جرج بوش باقيمانده است وي همچنين سعي کرد با انجام نصايحي براي "باراک اوباما" سناتور دموکرات ايالت ايلينويز که اميد زيادي براي پيروزي در انتخابات آينده دارد اظهارات وي در جلسه استماع کنگره آمريکا مبني بر گفتگو با ايران را مورد انتقاد قرار دهد. اوباما روز سه شنبه هفته گذشته در جلسه استماع کنگره آمريکا درباره گزارش پيشرفت عراق اعلام کرده بود در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري با ايران گفتگو خواهد کرد. اين در حالي است که بوش تصريح کرده است; هرگونه مذاکره با ايران بايد در چارچوب يک نشست چند جانبه و به شرطي که تهران تمام فعاليت هاي به اصطلاح هسته اي حساس خود را به حالت تعليق در آورد، انجام شود. وي بر همين اساس در ادامه گفت: "اگر شما پيام هاي اشتباهي بعنوان رئيس جمهور به ايران بفرستيد، آنها ممکن است آن پيام را ناديده بگيرند و حتي موضع سخت تري براي کنار آمدن اتخاذ کنند." همزمان با اين اظهارات بوش، رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا گفت که آمريکا براي مقابله با افزايش حمايت ايران از شبه نظاميان تا آنجا که مي تواند سرسختانه برخورد خواهد کرد. وي افزود که عراقي ها " خودشان در موقعيتي هستند که فشارهايي را عليه ايران وارد کنند". به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، وزير دفاع امريکا که پس از جلسه کنگره درباره پيشرفت در عراق صحبت مي کرد، اذعان کرد که خروج سربازان از عراق از آنچه در سال گذشته پيش بيني شده بود بسيار آهسته تر پيش مي رود. گيتس در کنفرانسي خبري در پنتاگون که روز جمعه برگزار شد، گفت: فکر مي کنم که اين روند اندکي آهسته تر پيش رفته است. وي ادامه داد که طرح هاي توقف خروج سربازان دست کم تا نيمه سپتامبر خروج پنج يگان تا پايان سال جاري را به چالش جدي تبديل خواهد کرد. گيتس سال گذشته گفته بود که اميدوار است حضور آمريکا در عراق تا پايان سال جاري ميلادي به 10 يگان کاهش يابد اما روز پنجشنبه به سناتورهاي آمريکايي گفت که ديگر انجام آن اميدي ندارد. وي با اشاره به آنچه نيروي نظامي آمريکا " گروه هاي ويژه " شبه نظاميان مي خوانند، مدعي شد: فکر مي کنم اين احساس وجود دارد که سطح تامين سلاح (از جانب ايران) و حمايت از اين گروه ها افزايش داشته است. وي ادامه داد: اما اين که آيا در هفته هاي اخير اين مساله افزايش ناگهاني داشته يا خير نمي دانم. گيتس و آدميرال مايک مولن، رييس ستاد مشترک نيروي نظامي آمريکا بدون ارايه مدرکي مدعي شدند که درگيري هاي اخير ميان نيروهاي امنيتي عراق و شبه نظاميان در بصره افزايش حمايت ايران را نشان داد. گيتس گفت: فکر مي کنم دولت عراق اکنون ديدگاه روشن تري نسبت به تاثير به فعاليت هاي ايران در عراق دارد. وزير دفاع آمريکا ادامه داد: فکر مي کنم آنها آنچه من درک رو به رشد از نقش منفي ايران مي نامم را پيدا کرده اند. ديويد پترائوس رئيس فرمانده نيروهاي آمريکايي درمنطقه نيز در مصاحبه اش گفت که درباره ايران در حالي که صداي وي ضبط شود (recorb the on) صحبت نخواهد کرد. رايان کروکر، سفير آمريکا در عراق هم روز جمعه گفت که دولت بوش مي خواهد امتحان کند که آيا ايران واقعا به صحبت درباره عراق با آمريکا تمايل دارد يا نه.


  علي عباسپور: تغييرات گسترده در کابينه به صلاح نيست 

گروه سياسي: علي عباسپور تهراني فرد، معتقد است که در ابتداي تشکيل دولت جديد، بايد در تعيين اعضاي کابينه، دقت نظر و درايت صورت گيرد و افرادي توانمند و معتقد به برنامه هاي رييس جمهور منتخب، انتخاب شوند تا هيات دولتي يک دل و مقتدر تشکيل شود. رييس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم، در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که مجلس با توجه به تجربه، تخصص و قدرت علمي وزراي معرفي شده، به آنها راي اعتماد مي دهد، گفت: تغيير در کابينه با توجه به تلاطمات مديريتي اي که در هر وزارتخانه، پس از تغيير وزير از معاونين تا پست هاي جزئي ايجاد مي شود بايد اجتناب شود; مگر در شرايطي خاص و بنا به دلايلي. وي با بيان اين که تلاطم مديريتي در کشور به مصلحت مديريت علمي نيست، تصريح کرد: يکي از اصول مديريت علمي، ثبات در مديريت است و اين امر خود موجب ثبات در مديريت کارها و ساماندهي امور مي شود. به گفته  نماينده  مردم تهران در خانه  ملت، اين ثبات باعث مي شود که مديران ارشد نسبت به پستي که دارند، دلگرم بوده و برنامه هاي خود را پيش برند. عباسپور افزود: البته اگر در حين عمل، دولت به وزيري برخورد کند که از توانايي لازم براي انجام کار برخوردار نيست، بايد او را تعويض کند و قاعدتا اين ثبات مديريت نبايد يک اصل قرار گيرد، که در صورتي ضعفي در دستگاه اجرايي يا در کابينه وجود دارد، به ضعف در کار ادامه دهيم. رييس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، با تاکيد بر لزوم دقت کافي در ابتداي امر انتخاب وزرا و مديران، با بيان اين که تغييرات گسترده در کابينه به صلاح ثبات در مديريت نيست، يادآور شد: برنامه هاي هر رييس جمهوري در انتخابات مشخص و تدوين شده است، و مردم به خاطر آن برنامه ها در انتخابات رياست جمهوري به افراد راي مي دهند، بنابراين رييس جمهور منتخب نيز بايد افراد کابينه را با دقت نظر و مطالعه دقيق از توانمندي هاي مديريتي و اجرايي انتخاب کند تا شاهد چنين تغييرات گسترده اي نباشيم. به گفته  اين عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس، چنين تغييراتي باعث مي شود که مديران در رده هاي مختلف، نسبت به جايگاه خود مطمئن نباشند و ممکن است وقتي تصميم گيري هاي کلان و مهم انجام مي دهند، در اجراي آنها با مخالفت هايي روبرو شوند; آنها بايد دلگرم باشند که اين تصميمات که منطبق بر منافع ملي است، مورد پشتيباني رييس جمهور قرار خواهد گرفت. وي افزود: از اين که اگر ضعفي در کابينه هست برطرف شود و اگر برنامه هاي وزيري، منطبق با برنامه هاي رييس جمهور نيست آن فرد تعويض شود، استقبال مي کنيم; اما معتقدم که اين دقت نظرها بايد در روز اول اعمال شود تا شاهد کمترين و حداقل تغييرات باشيم. نماينده  مردم تهران در خانه  ملت، با اشاره به اداره شدن وزارت آموزش و پرورش با دو سرپرست، دو وزير و به سمت استيضاح کشيده شدن يک وزير، به اهميت اين وزارتخانه اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهديم که مديريت در آموزش و پرورش، در حالي که وزير اواخر سال گذشته راي اعتماد گرفته، در سطوح پايين تر نيز نتوانسته شکل واقعي به خود گيرد و معاونت پرورشي استعفا داده و بعد از گذشت يک ماه، هنوز اين معاونت تعيين نشده و معوقه معلمان به خاطر اين که در اوج بررسي لايحه بودجه و قبل از پايان سال اين وزارتخانه با سرپرست اداره مي شد، پرداخت نشده است. عباسپور با بيان اين که قطعا تغييرات مديريت در آموزش و پرورش نتوانسته و نخواهد توانست به نفع سيستم آموزش و پرورش باشد، اظهار اميدواري کرد که اگر قرار است در مدت زمان باقي مانده تغييراتي در دولت صورت گيرد، افرادي شاخص و توانمند انتخاب شوند.


  افروغ: بايد از انفعال به جايگاه رفيع مجلس جلوگيري شود 

گروه سياسي: عضو ارشد اصولگرايان مستقل مجلس هفتم تصريح کرد: بايد از انفعال و بي توجهي به جايگاه رفيع مجلس توسط هيات رئيسه جلوگيري شود. عماد افروغ،  نماينده تهران در مجلس هفتم شوراي اسلامي درباره ارزيابي خود از عملکرد هيات رييسه مجلس به آفتاب گفت: بارها گفته ام که عملکرد هيات  رييسه به ويژه در دو سال آخر عمر مجلس هفتم عملکردي کاملا محل سوال است و معتقدم مجلس را از راس امور انداخت و شان آن را تقليل داد. وي اضافه کرد:  اين عملکرد تعامل گرايي يکسويه با دولت را تقويت کرد و دولت گرايي پارلماني را به وجود آورد. افروغ تاکيد کرد:  آيندگان قضاوت خواهند کرد که در دو سال پاياني مجلس چه اتفاقاتي افتاد و تعاملات در چه سمت  و سويي صورت گرفت. عضو ارشد اصولگرايان مستقل مجلس هفتم تصريح کرد:  برخي اعضاي هيات رييسه مجلس هفتم از دولت، وزير گرفتند و در ازاي آن مجلس را فروختند. وي ادامه داد:  هم  اکنون مشخص مي شود که سهم خواهي  هاي برخي اعضاي هيات رييسه و چهره هاي تاثيرگذار در فراکسيون اصولگرايان چه آثاري را درپي داشته و براي دولت نيز مشکل ساز شده است. رييس سابق کميسيون فرهنگي مجلس هفتم در ادامه با اشاره به اتفاقات و اخبار روزهاي اخير مبني بر برخي تکاپوها در جهت شکل دهي به هيات رييسه مجلس آينده و همسويي آن با مجلس هفتم گفت: اين مسئله ذاتي اصحاب قدرت است که البته گاهي به صورت علني مطرح مي شود و گاهي نيز تنها از طرح علني آن خودداري مي کنند اما در عمل به آن وفادار مي مانند.   وي افزود: برخي اصحاب قدرت گه گاه با پرهيز از طرح علني تلاش خود براي ماندگاري، به آيات،  روايات و اخلاقيات استناد مي کنند ولي عملا و در پنهان همه سعي خود را به کار مي گيرند تا در قدرت باقي بمانند که اين امر آسيب هاي جدي تري را به دين و اخلاق وارد مي کند. افروغ با تاکيد بر اين که "نبايد به ظاهر کلام اصحاب قدرت توجه کرد"،  خطاب به نمايندگان منتخب ملت در دوره هشتم اظهار داشت: منتخبان ملت هوشيارانه مراقب باشند هيات رييسه اي منتقد، نقاد و مدافع شان مجلس روي کار بيايد هرچند که ممکن است با سياست هاي کلان دولت نيز هماهنگ باشد. وي در پايان خاطرنشان کرد: عملکرد هيات رييسه مجلس به جايگاه مردمسالاري و جمهوريت در فلسفه سياسي ما برمي گردد و از اين رو بايد از انفعال و بي توجهي آن به جايگاه رفيع مجلس جلوگيري شود.


 رييس ميزخانه احزاب:طرفدار هيچ جناحي نيستيم  

گروه سياسي: رييس ميزخانه احزاب گفت: پيش از اين که روز 27 اسفند ستاد انتخابات وزارت کشور را ترک کنيم، طي نامه اي به رييس ستاد و اداره کل انتخابات اعلام کرديم که در مرحله  دوم نيز فعاليت خواهيم داشت، و از روز 18 فروردين به محل فعاليت خود بازگشتيم. حجت الاسلام و المسلمين علي اکبر مرتضوي کياسري در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: هم چنين گرچه حضور ميز احزاب در ستاد انتخابات تصويب شده و به مديريت من در ميز احزاب راي داده بودند، اما به هر صورت اين مطلب را به استحضار شوراي مرکزي خانه احزاب نيز رسانديم. شوراي مرکزي هم هيچ گونه نظر مخالفي نسبت به اين موضوع چه نسبت به ادامه  فعاليت در مرحله  دوم و چه نسبت به ترکيب ميز احزاب و کميته  نداشت و به اتفاق آرا» در جلسه21   فروردين از فعاليت هاي ميز احزاب در انتخابات مجلس شوراي اسلامي تشکر شد. وي خاطرنشان کرد: براي ميز احزاب افتخار است که نهايتا به نمايندگي از 168 حزب فعاليت و در 30 استان نماينده منصوب کرد و توانست هم دست اندرکاران اجرايي و نظارت دولتي و هم شوراي مرکزي و ساير احزاب را راضي کند.عملکرد ميز احزاب نمايشي از توان مديريت حزبي در سراسر کشور و استعداد و اقتدار مديريت در نظام و فرهنگ تحزب است. اين پيروزي را به همه عاشقان کار گروهي و فرهنگ تحزب در کشور تبريک عرض مي کنم. رييس ميز احزاب تاکيد کرد: در اين دوره هم فعاليت هاي مان را مثل گذشته در حوزه هاي انتخابيه اي که انتخابات در آن ها به مرحله دوم کشيده شد، ادامه خواهيم داد. حتي اگر يک شهر از يک استان هم باشد، نمايندگان ما در آن استان فعاليت مي کنند و هيچ تغييري در اعضاي ميز استاني نداريم. کياسري ادامه داد: در جلسه شوراي مرکزي اعضا» همچنان نسبت به همراهي نکردن هيات بازرسي جهت داشتن بازرس براي ميز احزاب گله مند بودند; چراکه راهکار قانوني داشت و همچنان هم اعلام مي کنيم راهکار قانوني وجود دارد. وي ادامه داد: از کسي که مي تواند راه را براي نظارت مردمي هموار کند بايد پرسيد که چرا در اين رابطه اقدامي نمي کند. تعجب مي کنم که کسي نسبت به حضور ميز احزاب و نظارت مردمي از خود اقبال نشان دهد، اما در خصوص ابزار کار همکاري لازم صورت نمي دهد. هيات بازرسي انتخابات عنوان مي کند که شائبه  گرايش و طرفداري از سوي ميزاحزاب وجود دارد. ما تاکيد داريم ميزاحزاب طرفدار هيچ جناحي نيست. همان طور که شاهد بوديم ادعاي مان نيز اثبات شد. در بين 168 حزب فعال خانه احزاب و 200 حزب خرد و کوچک يک حزب اعلام نکرد که ميزاحزاب در موضع گيري خود - چه در تهران و چه سراسر کشور - براي موضوعي غير از امنيت و منافع ملي و سلامت انتخابات و برگزاري انتخاباتي سالم بيشتر از اين تلاش کرده، يا از يک جبهه خاص حمايت کرده باشد. 67 مصاحبه مطبوعاتي و تلويزيوني و راديويي داشتيم; يک نفر نمي تواند ادعا کند که در جهت گيري ها، طرفدار يک جناح خاص بوده ايم. تلاش کرديم حافظ امنيت جناح ها با همه گرايش هاي متفاوت در انتخابات باشيم.


 مصباحي مقدم: عدم اتحاد موجب شکست اصلاح طلبان شد  

گروه سياسي: سخنگوي جامعه روحانيت مبارز تاکيد کرد: چند دستگي اصلاح طلبان باعث شکست آنها در انتخابات مجلس هشتم شد و در صورت عدم اتحاد در مرحله دوم انتخابات، باز هم نتايج به نفع آنها نخواهد بود. غلامرضا مصباحي مقدم ديروز در گفت وگو با "ايسکانيوز"در مورد وضعيت اصلاح طلبان و شکافي که بين گروه هاي اصلاح طلب به چشم مي خورد، اظهار داشت: در انتخابات مجلس هشتم اصلاح طلبان به چند دسته تقسيم شدند و اين امر موجب شکست آنها در انتخابات شد.وي تصريح کرد: اين گروه اگر در مرحله دوم انتخابات به اتحاد برسند نتايج بهتري خواهند داشت در غير اين صورت وضعيت به نفع آنها نخواهد بود.مصباحي مقدم خاطرنشان کرد: منتخبان اصلاح طلب در مجلس هشتم بيشتر از مجلس هفتم است و تعداد آنها در اين دوره افزايش يافته است.وي در ادامه انتخابات مجلس هشتم را موفق تر از ساير انتخابات ارزيابي کرد و گفت: با توجه به شرايطي که در آن قرار داشتيم و با توجه به نزديکي ايام سال نو، تهديدات خارجي و القائاتي که براي عدم حضور مردم در رسانه هاي خارجي مي شد، بايد گفت: انتخابات مجلس هشتم موفق تر از مجلس هفتم برگزار شد.وي افزود: در اين دوره از انتخابات سطح شکايات هم کاهش يافته بود هر چند در برخي حوزه هاي انتخابيه کوچک يکسري مشکلات وجود داشت اما در مجموع روند برگزاري انتخابات راضي کننده بود.نماينده مردم تهران عنوان کرد: کاستي هايي که در تعدادي از حوزه هاي انتخابيه بروز کرد به دستگاه هاي اداره کننده و مجري انتخابات بر نمي گردد بلکه به دليل شرايط برخي حوزه ها بوده است.وي با انتقاد از افرادي که اخلاق انتخاباتي را رعايت نکرده اند، بيان کرد: اين افراد زمينه را براي بروز چالش در حوزه هاي خود فراهم کردند اما در مجموع مي توان ادعا کرد که روند برگزاري انتخابات طبيعي بود.عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: روند طي شده در انتخابات رو به بهبود است ولي طبعا اين روند تا رسيدن به وضعيت آرماني فاصله دارد.


 حمايت اصلاح طلبان از 28 نامزد در دور دوم  

گروه سياسي: عضو شوراي اطلاع رساني ستاد انتخابات اصلاح طلبان با بيان اينکه اين ستاد از امروز(شنبه) فعاليت خود را براي حضور در دور دوم انتخابات مجلس هشتم آغاز کرده گفت: اسامي 28 نامزد مورد حمايت ستاد در صورت نهايي شدن اعلام مي شود.هدايت آقايي درگفتگو با مهربا اعلام اين خبر، اظهار داشت: به دليل اضافه شدن گروه هاي اصلاح طلب از جمله حزب اعتماد ملي به ستاد ائتلاف اصلاح طلبان اين ستاد پس از اين با عنوان ستاد انتخابات اصلاح طلبان براي حضور در دورم دوم انتخابات مجلس هشتم به فعاليت خود ادامه خواهد داد.وي افزود: اين تصميم براي فراگير وجامع تر کردن فعاليت هاي اصلاح طلبان در انتخابات مجلس هشتم گرفته شده است.آقايي از برگزاري نشست خبري ستاد انتخابات اصلاح طلبان در روز پنجشنبه هفته جاري همزمان با آغاز تبليغات دور دوم انتخابات مجلس هشتم خبر داد و تصريح کرد : روند تبليغاتي ستاد انتخابات اصلاح طلبان نسبت به تبليغات انتخابات 24 اسفند هيچ تغييري نخواهد داشت.عضوارشد حزب کارگزاران با اشاره به راهيابي 35 نامزد با گرايش اصلاح طلبي درانتخابات 24 اسفند به مجلس هشتم، خاطرنشان کرد : ستاد انتخابات اصلاح طلبان در دور دوم انتخابات در کل کشور از 28 نامزد اصلاح طلب حمايت خواهد کرد.اين ستاد در حوزه انتخابيه تهران 10 نامزد معرفي خواهد کرد .


 10 وزير کابينه به مجلس مي روند 

گروه سياسي: 10 وزير براي ارايه گزارش از وزارتخانه هاي متبوع خود و نيز پاسخگويي به سوالات نمايندگان هفته جاري در کميسيون هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي حضور مي يابند.وزراي علوم، تحقيقات و فناوري، امور اقتصادي و دارايي، بازرگاني، امور خارجه، اطلاعات، کشور، نيرو، صنايع و معادن، فرهنگ و ارشاد اسلامي وجهاد کشاورزي به همراه معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهوري هفته جاري در کميسيون هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي حضور مي يابند. اعضاي کميسيون آموزش و تحقيقات در اين هفته به بررسي طرح هاي يک فوريتي خدمات رساني به ايثارگران و تعيين تکليف استخدامي حق التدريسي و آموزشياران نهضت سواد آموزي در وزارت آموزش و پرورش و اصلاح موادي از قانون خدمت وظيفه عمومي مي پردازند. اعضاي اين کميسيون سه شنبه هفته جاري ميزبان محمدمهدي زاهدي وزير علوم تحقيقات و فناوري خواهند بود تا وضعيت دانشگاه هاي پيام نور و جامع علمي و کاربردي و مراکز آموزش عالي غيرانتفاعي را بررسي کنند. اعضاي کميسيون اجتماعي مجلس نيز در هفته جاري ميزبان سيدمحمد جهرمي وزير کار و امور اجتماعي خواهند بود و طرح يک فوريتي خدمات رساني به ايثارگران را مورد بررسي قرار خواهند داد.


 ميز خبر  


شاهرودي: انسجام داخلي ضرورت نخست عراق است 
  
 
گروه سياسي: آيت الله هاشمي شاهرودي حفظ و انسجام داخلي در کشور عراق را ضرورت نخست اين کشور برشمرد و گفت : تنها با انسجام و همدلي نيروهاي عراقي و قشرها و گروه هاي مختلف در اين کشور است که مي توان به برقراري ثبات در عراق اميدوار بود. وي افزود: مردم عراق امروز نيازمند تلاش و هماهنگي دروني براي رسيدن به آينده اي مطلوب هستند. رئيس قوه قضاييه هدف و خواست دشمنان کشور و ملت عراق را از بين بردن وحدت گروه هاي مختلف اين کشور و ادامه يافتن ناآرامي و بي ثباتي در عراق دانست و گفت: وجود ثبات و آرامش در عراق علاوه بر ايجاد فضاي مناسب براي بازسازي اين کشور موجب ايجاد ثبات و امنيت بيشتر در منطقه نيز خواهد شد. آيت الله هاشمي شاهرودي بر تحکيم روابط ميان ايران و عراق و ديگر کشورهاي منطقه تاکيد کرد. ابراهيم جعفري نخست وزير سابق عراق نيز با اشاره به تحولات منطقه و عراق گفت: متاسفانه عراق تحت تاثير نيروهاي اشغالگر همچنان دچار درگيري و اختلاف است و اين مسئله بهانه اي براي ادامه حضور نيروهاي اشغالگر در اين کشور شده است. وي گفت: اميدوارم با همکاري و مساعدت کشورهاي منطقه و کمک اين کشورها و نيز با حفظ انسجام و وحدت داخلي، مسايل عراق به زودي حل و فصل شود.
 
 درخواست کروکر از اعراب براي مقابله با نفوذايران

گروه سياسي: سفير آمريکا در عراق تاکيد کرد که آمريکا هم چنان آماده گفت وگو با ايران درباره بهبود وضعيت امنيتي عراق است.  به گزارش ايسنا، رايان کروکر روز جمعه در جمع خبرنگاران هر گونه گمانه زني درباره اين که آمريکا ممکن است به اقدام نظامي عليه ايران متوسل شود را انکار کرده و گفت: هيچ کس در حال صحبت درباره جنگ با ايران نيست. به گزارش خبرگزاري شينهوا، سفير آمريکا در عراق علاوه بر آن از کشورهاي عربي خواست تلاش کنند در مقابله با نفوذ ايران به عراق کمک کنند. وي با متهم کردن ايران به دخالت درامور عراق گفت: اگر کشورهاي عرب نگران دخالت و نفوذ ايران در عراق هستند بايد به طور ديپلماتيک و اقتصادي درگير امور عراق شوند و در زمينه امور توسعه اين کشور همکاري کنند; آنها بايد به دولت و مردم عراق نشان دهند که برايشان مهم است چه اتفاقي در عراق مي افتد و خواستار آن باشند که اتفاقاتي که در عراق و منطقه مي افتد مثبت باشد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، کروکر در ادامه اتهامات خود مدعي شد: ايران قادر به در دست گرفتن کنترل عراق نخواهد بود و من معتقدم آنها هر چه بيشتر در اين زمينه تلاش کنند با مقاومت بيشتري روبرو خواهند شد. نفوذ ايران در عراق محدود است. سفير آمريکا در عراق در گفت وگو با روزنامه نيويورک تايمز نيز بر اتهامات خود اصرار ورزيده و مدعي شد که به رغم گفت وگوهاي ايران و آمريکا درباره عراق هيچ گونه تغييرات چشم گيري در رفتار ايران در عراق مشاهده نشده است. به گزارش روزنامه نيويورک تايمز، کروکر علاوه بر آن با متهم کردن ايران به کمک به شبه نظاميان در حمله به اهداف عراقي و آمريکايي از ارايه هرگونه مدرکي براي اثبات اين ادعا سر باز زد.
 
اعلام ليست انتخاباتي اصلاح طلبان درتهران

گروه سياسي: رئيس ستاد انتخابات اصلاح طلبان در تهران ضمن تائيد تغيير نام ستاد ائتلاف اصلاح طلبان به "ستاد انتخابات اصلاح طلبان" و حذف نام ياران خاتمي از لوگوي اين ستاد فهرست انتخاباتي اين ستاد در حوزه انتخابيه تهران را اعلام کرد. سيد حسين مرعشي در گفتگو با مهر، با اعلام اين خبر اظهار داشت: از اين پس گروه هاي جديدي ازجبهه اصلاحات نيز از ستاد انتخابات اصلاح طلبان در دور دوم انتخابات مجلس هشتم حمايت خواهند کرد. وي افزود: بر اين اساس تصميم گرفتيم نام "ستاد انتخابات اصلاح طلبان" را براي ستاد ائتلاف برگزينيم.اين فعال سياسي اصلاح طلب همچنين درباره حذف اصطلاح ياران خاتمي از لوگوي اصلاح طلبان توضيح داد : استفاده از اين اصطلاح در مرحله اول انتخابات تنها يک تاکتيک بود و اکنون با حذف اين اصطلاح سعي کرده ايم بستري فراهم شود تا اصلاح طلباني که خود را ياران خاتمي نمي دانند هم از ستاد انتخابات اصلاح طلبان حمايت کنند .وي همچنين از احتمال حمايت ستاد انتخابات اصلاح طلبان در دور دوم انتخابات مجلس هشتم از تعدادي از داوطلب هاي مستقل در شهرستان ها خبر داد . مرعشي نام کانديداهاي مورد حمايت ستاد انتخابات اصلاح طلبان در مرحله دوم انتخابات در مرحله دوم را به اين شرح اعلام کرد: 1 -مجيد انصاري 2 -اسحاق جهانگيري3- محمد صدر4 -سيد محمود دعايي5 -عليرضا محجوب6 -سهيلا جلودارزاده7- الياس حضرتي8 -محمد قمي9- الهه راستگو10- محمد اشرفي اصفهاني.  دور دوم انتخابات تهران براي تعيين 11 نماينده اين حوزه 6 ارديبهشت ماه برگزار مي شود.
 
مذاکرات خط لوله صلح از سر گرفته مي شود

گروه سياسي: دور جديد مذاکرات سه جانبه خط لوله صلح پس از يکسال توقف مذاکرات در سطح سه کشور ايران، هند و پاکستان، هفته آينده (21 آوريل) برگزارمي شود. به گزارش فارس، دور جديد مذاکرات مربوط به قرارداد خط لوله صلح که براساس آن گاز ايران به هند و پاکستان صادر خواهد شد از دوشنبه هفته آينده آغاز خواهد شد. اواخر ارديبهشت ماه سال گذشته تاکنون هند از اين مذاکرات کناره گيري کرد و مذاکرات دوجانبه اي بين ايران و پاکستان صورت گرفت. آخرين دور مذاکرات دوجانبه خط لوله صلح بين ايران و پاکستان اواخر پائيز سال گذشته صورت گرفت که مقامات مذاکره کننده پيشرفت کار را خوب توصيف  کردند و حتي از احتمال امضاي قرارداد سخن رانده شد. براساس اين گزارش، پيش از اين چيني ها نيز براي شرکت در اين قرارداد اعلام آمادگي کرده بودند اما مقامات ايراني منتظر پاسخ نهايي هند بودند که وزير نفت هند اعلام کرد دهلي نو به مذاکرات خط لوله صلح خواهد پپوست. بر اساس اين قرارداد قرار است روزانه 50 ميليون متر مکعب گاز ايران از طريق خط لوله به هند و پاکستان صادر شود.
 
تابش:وضعيت اقليت مجلس هشتم بهتر از هفتم است

گروه سياسي: رئيس فراکسيون اقليت مجلس هفتم گفت: با نگاهي کلي وضعيت اقليت مجلس هشتم بهتر از مجلس هفتم است. محمد رضا تابش در گفتگو با فارس، در خصوص وضعيت اصلاح طلبان در مجلس هشتم در مقايسه با مجلس هفتم گفت:  از نظر کمي تعداد نمايندگان بيشتر است، ولي از نظر کيفي بايد ترکيب نيروها را در دور دوم لحاظ کرد. اين تعداد 30 و چند نفره انسان هاي شايسته و خوبي هستند ولي بسياري از چهره هاي شايسته، اصلاح طلب رد صلاحيت شده اند. نماينده اردکان در مجلس هفتم در ادامه افزود: وضعيت اصلاح طلبان به مراتب بهتر از اصولگرايان است، زيرا هم اکنون اصولگرايان در سه طيف سنتي ها، طرفداران دولت و اصولگرايان تحول خواه حضور دارند، اگر اصلاح طلبان بتوانند با مستقلين به يک اجماع و وفاق برسند اقليت مجلس هشتم به مراتب وضعيت بهتري نسبت به اقليت مجلس هفتم خواهد داشت، البته با نگاهي کلي وضعيت اقليت مجلس هشتم بهتر از مجلس هفتم است. تابش افزود: اگر بتوانيم اين تشکل را ساماندهي کنيم، موفق تر عمل خواهيم کرد البته نبايد از اين نکته نيز غفلت کرد که در مجلس هفتم با بسياري از اصولگرايان که فکر والايي داشته توانستيم همکاري هاي خوبي داشته باشيم، پس اين نکته مهمي است که ترکيب اصولگرايان را نيز لحاظ کنيم. وي در خصوص مهمترين دغدغه اصلاح طلبان در مجلس هشتم نيز گفت:  مهم ترين دغدغه ما اجراي قانون در کشور است همه تبعات سوئي که شاهد هستيم از ناديده گرفتن قوانين است. امروز به واسطه کم توجهي به قانون، مجلس آن قدرت سابق را ندارد و در راس امور نيست اما اگر قانونگرايي مبنا شود بر بسياري از تنگناها فائق خواهيم آمد.
 
 توسعه علمي: از رويا تا واقعيت

ادامه از صفحه اول-  آنچه که تحت عنوان توسعه علمي از طريق افزايش مقالات در مجلات ISI  و به تعبير ديگر مسابقه مقاله نويسي علمي طي ماه ها و سالهاي اخير شاهد آن بوده ايم، تنها بخش کوچکي از پروژه جهاني شدن علم محسوب مي شود و به صورت مقطعي، ارتقاي رتبه علمي کشور در آمارهاي جهاني را موجب خواهد شد. اين امر در ذات خود مهم و ارزشمند است اما تکيه فراوان بر کميت گرايي و دلخوش کردن به اين آمارها در دراز مدت،  آفت پژوهش و توسعه علم خواهد شد. چرا که رتبه علمي امري قراردادي است.
توسعه علمي با نوشتن دستور العمل و آيين نامه بر روي چند برگ کاغذ به دست نمي آيد بلکه نيازمند تلاش همه جانبه و برنامه ريزي استراتژيک و اتخاذ رويکردهاي بنيادين  همانند تدوين  نقشه جامع علمي کشور در راستاي اهداف علمي سند چشم انداز 20 ساله کشور است که حرکت لاک پشتي آن دورنماي مثبتي را آشکار نمي سازد. همچنين ملاک هاي سنجش توسعه علمي، يعني اجراي         پژوهش هاي کاربردي و تحقيقات بنيادين نيازمند بازنگري جدي از کميت گرايي به کيفيت گرايي و نيز لحاظ کردن نيازسنجي موضوعات پژوهشي با مسايل مبتلابه جامعه است.
براي تجاري سازي فناوري علمي و ارتباط دانشگاه و صنعت و اعتماد اين دو نهاد علمي و اقتصادي به يکديگر، بايد از روياي رشد علمي برخيزيم و به واقعيت توسعه علمي بينديشيم.


 کوتاه از سياست 


 آقازاده فردا با البرادعي دروين ديدار مي کند
گروه سياسي: رضا آقازاده معاون رييس جمهوري و رييس سازمان انرژي اتمي ايران دوشنبه هفته جاري به وين سفر مي کند. به گزارش روابط عمومي سازمان انرژي اتمي ايران، آقازاده براي ديدار و گفت و گو با محمد البرادعي مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي به وين سفر مي کند. در اين سفر، محمد سعيدي معاون امور بين الملل سازمان انرژي اتمي ايران، آقازاده را همراهي مي کند. اين ملاقات در راستاي همکاري هاي مناسب ميان ايران و آژانس صورت مي گيرد.
 حل اختلافات شوراي نگهبان و مجلس درباره لايحه اصل 44
گروه سياسي: رئيس کميسيون سياست هاي اصل 44 قانون اساسي از اتمام رسيدگي به اختلاف مجلس و شوراي نگهبان بر سر لايحه سياست هاي اصل 44 در کميسيون اقتصاد کلان مجمع تشخيص مصلحت نظام خبر داد. الياس نادران در گفتگو با فارس گفت: صبح امروز(شنبه) کميسيون اقتصاد کلان مجمع تشخيص مصلحت نظام در جلسه خود کار رسيدگي به اختلاف مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان در خصوص لايحه اجراي سياست هاي کلي اصل 44 قانون اساسي را به پايان رساند. وي افزود: به اين ترتيب به احتمال قوي کار رسيدگي به اين ايرادها در هفته آينده در دستور کار صحن مجمع تشخيص مصلحت نظام قرار خواهد گرفت و راه براي اجرايي شدن سياست هاي کلي اصل 44 فراهم خواهد شد.
 مرتضي تمدن معاون پارلماني رئيس جمهور مي شود
گروه سياسي: در پي تصميم رئيس جمهور براي انجام تغييرات در دولت و عدم معرفي معاون پارلماني خود از 7 بهمن ماه 86 ، شنيده شده که وي قصد دارد، مرتضي تمدن را به عنوان معاون پارلماني خود معرفي کند. شنيده هاي خبرنگار مهر حاکي از آن است که تا کنون صحبت هايي با مرتضي تمدن، عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس و نماينده شهر کرد براي معرفي وي به عنوان معاون پارلماني رئيس جمهور صورت گرفته اما به نتيجه قطعي نرسيده و انتظار مي رود که ظرف دو- سه آينده به نتيجه نهايي مشخص شود .رئيس جمهور پس از انتصاب حجت الاسلام سيد احمد موسوي به عنوان سفير ايران در سوريه در 7 بهمن 86 ، مجيد جعفرزاده را به عنوان سرپرست معاونت حقوقي و پارلماني نهاد رياست جمهوري معرفي کرد. 
  احتمال ديدار رايس با متکي
گروه سياسي: رسانه هاي جهان عرب در شماره هاي ديروز خود در بررسي تحولات مربوط به ايران، به ادعاي احتمال ديدار وزيران امور خارجه ايران و آمريکا در حاشيه نشست همسايگان عراق در کويت،تبليغ گروهک تروريستي منافقين و نگراني کشورهاي عربي از ائتلاف ايراني- سوري پرداختند.به گزارش سايت نزديک به احمد توکلي (الف)، روزنامه "الوطن" چاپ عربستان سعودي ديروز مدعي شد: احتمال دارد منوچهر متکي وزير امورخارجه ايران و کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا با يکديگر در نشست همسايگان عراق در کويت ديدار کنند.روزنامه "القبس" کويت نيزدر پوشش تحولات مربوط به ايران، در تيتري با عنوان "بحران پنهان بين تهران و دمشق بعد از ترورعماد مغنيه" مدعي شد : پس از گذشت حدود دو ماه از ترور مسئول نظامي حزب الله و آغازتحقيقات درباره ترور وي، بحران بي صدايي بين ايران و سوريه به وجود آمده است.اين روزنامه کويتي درخبري ديگر به نقل از منابع آگاه عربي از روابط حسنه ايران و سوريه ابراز نگراني و اينگونه ادعا کرد : ائتلاف ايراني - سوري به امنيت ملي عربي ضرر مي رساند.القبس در خبري ديگر با تبليغ گروهک تروريستي منافقين که البته با حمايت هاي آمريکا و برخي کشورهاي عربي، جنايت اي فراواني به ويژه دردوران جنگ هشت ساله تحميلي رژيم صدام عليه ايران مرتکب شد، به نقل از مريم رجوي يکي از سرکردگان گروهک تروريستي منافقين نوشت: اظهارات احمدي نژاد در نطنز دليل محکمي است مبني براينکه ايران اقدام به ساخت بمب هسته اي کرده است.اين روزنامه در ادامه همسويي با تروريست ها نوشت: مجاهدين خلق(گروهک تروريستي منافقين) خواستار آن شد تا به جاي مذاکره با ايران،اين کشور تحريم شود.
 آغاز مبارزه با رشوه در 2 وزارتخانه
باشگاه خبرنگاران : با پيگيري هاي سازمان بازرسي  کل  کشور، آيين نامه پيشگيري و مبارزه با رشوه در دو وزارتخانه تعاون و بازرگاني به اجرا درآمد.روابط  عمومي سازمان بازرسي کل کشور گزارش داد: پس از ابلاغ مصوبه (22 اسفند سال 83) هيات وزيران درخصوص اجراي آيين نامه پيشگيري و مبارزه با رشوه، دو وزارتخانه مذکور تا قبل از ورود هيات بازرسي، در اين خصوص اقدام خاصي انجام نداده و صرفا به صدور ابلاغ بازرسان و اعضاي کارگروه تبصره يک ماده 13 آيين نامه بسنده کرده بودند.
 الهام: خبر مربوط به وزرا از اشتباهاتم بود
گروه سياسي: مسئولين قضايي کشورمان در گفتگو با خبرنگاران باشگاه خبرنگاران اشتباهات خود را در سال 86 عنوان کردند. غلامحسين الهام وزير دادگستري در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران خبر مربوط به وزرا را از جمله اشتباهات خود دانست و گفت: پيش از اين خبرنگاري از من دررابطه با تغيير وزرا سوال کرد که من به دليل عدم اطلاع از اين موضوع صحت نداشتن آن را  عنوان کردم که پس از وقوف از موضوع آن را تائيد کردم که اين از جمله اشتباهات کاري من بوده است.حجت الاسلام دري نجف آبادي دادستان کل کشور نيز درگفتگو با باشگاه خبرنگاران با بيان اينکه هيچ انساني مصون از اشتباه نيست، گفت: در حيطه کاري اگر لغزش و قصوري کرده باشم بلافاصله عذرخواهي و به جبران آن اقدام کرده ام.وي غفلت تا تعصب غلط، عصبانيت و فشارکاري را ازعوامل موثر در بروز اشتباه دانست و تاکيد کرد، شخصيت انسان يک شخصيت ساخته و پرورش يافته نيست و بروز اشتباه از آن ازبديهات است ولي هر انساني از مسئول و غيرمسئول پس از آ گاهي از اشتباه خود حداقل بايد آن را قبول کرده و با عذرخواهي به جبران آ ن بپردازد.رازيني رييس ديوان عدالت اداري نيز به همين رابطه با تاکيد بر اينکه هيچ يک از اشتباهات خود را به ياد نمي آورد، افزود: چون همواره انسانها اشتباهات خود را نمي بينند و بيشتر به اشتباهات اطرافيان خود توجه مي کنند من نيز اشتباهات خود را به خاطر نمي آورم.وي تصريح کرد: اگر موردي از اشتباها من مورد نظر است حاضر به پاسخگويي هستم.
 بازنگري در اسامي افراد ممنوع المعامله
گروه سياسي: درخواست بازنگري اسامي افراد ممنوع المعامله به سازمان ثبت اسناد کشور ابلاغ شد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، دادستان کل کشور گفت: حوزه هاي قضايي اواخر پارسال آخرين فهرست افراد ممنوع المعامله را بازنگري و غربالگري کردند. دري نجف آبادي افزود: همه افرادي که مايل به کسب اطلاع از وضع ممنوع المعامله بودن خود هستند مي توانند با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد رسمي يا معاونت قضايي دادستاني کل کشور در اين باره کسب اطلاع کنند. وي تصريح کرد: ايرانيان خارج از کشور نيز مي توانند با مراجعه به سفارتخانه هاي ايران ، در خصوص وضع خود اطلاع يابند. دادستان کل کشور همچنين اعلام کرد: ايرانيان خارج از کشور از اين پس با تنفيذ وکالت نامه در خارج از کشور و بدون حضور در ايران مي توانند در خصوص اموال و املاک قطعي خود تعيين تکليف کنند. دري نجف آبادي تصريح کرد: بازنگري و غربالگري اسامي افراد ممنوع المعامله با رويکرد حمايت از سرمايه گذاري انجام شد. 
 ارائه ليست جبهه متحد بر اساس حروف الفبا
گروه سياسي: رئيس ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرايان گفت: ليست اين جبهه در تهران براي حضور در دور دوم انتخابات از بين 11 نامزد راه يافته جبهه متحد به دور دوم و بر اساس حروف الفبا ارائه مي شود. محمد رضا باهنر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با اعلام اين مطلب افزود:1  -لاله افتخاري 2-زهره الهيان 3-حميد رسايي 4-علي اصغر زارعي 5-عليرضا زاکاني 6 -پرويز سروري 7- نسرين سلطان خواه 8 -طيبه صفائي 9- حسين فدايي 10- مهدي کوچک زاده و 11 -الياس نادران نامزدهاي مورد حمايت جبهه متحد اصولگرايان در تهران هستند که نام آنها به اين صورت در ليست اين جبهه قرار خواهد گرفت. وي افزود : 51 نامزد مورد حمايت جبهه متحد اصولگرايان در دور اول انتخابات مجلس هشتم به طور کلي در سراسر کشور به انتخابات دور دوم راه يافته اند که طبيعتا مورد حمايت اين جبهه در انتخابات 6 ارديبهشت ماه خواهند بود.باهنر تصريح کرد:اميدواريم با توجه به شناخت کافي که مردم پيدا کردند در دور دوم انتخابات به مجموعه راي دهند تا بتوانيم به نتايج بهتري دست پيدا کنيم.


 غيررسمي 


  ادعادي ساخت موشک با برد 6000 کيلومتر در ايران
شنيديم که روزنامه تايمز در گزارشي مدعي شد که تصاوير جديد ماهواره اي از وجود سايتي در ايران خبر مي دهد که براي ساخت موشک هاي بالسيتک با برد 6 هزار کيلومتر به کار مي رود.   به گزارش برنا، اين روزنامه انگليسي با اشاره به اقدام ايران در پرتاب راکت تحقيقاتي کاوشگر1 به عنوان بخشي از برنامه فضايي خود در 4 فوريه 2007 نوشت: ارزيابي کارشناسان اين بود که پرتاب راکت در واقع آزمايشي براي موشک بالستيک از نوع شهاب بوده است اما چهار روز بعد تحليل تصاوير گرفته شده از ماهواره "کويک برد گلوب ديجيتال" نشان داد که سايت پرتاب کاوشگر همچنين مکاني است که در آن ايران مشغول ساخت موشک هاي بالستيک با برد 6 هزار کيلومتر است.
 بزرگترين رشوه خواري شرکت آلماني زيمنس از ايران
آخرين  شنيده اينکه نشريه آلماني اشپيگل نوشت: موضوع اجراي طرح نيروگاه اتمي بوشهر در ايران بزرگترين موضوع رشوه خواري در تاريخ شرکت زيمنس آلمان به حساب مي آيد. اشپيگل ديروز در گزارشي با ادعاي اين مطلب افزود: بنا به مدارکي که اخيرا افشا شد هاينريش فون پيرر رييس سابق شرکت زيمنس در پرداخت پورسانت در ساخت دو نيروگاه اتمي در بوشهر جمعا به رقم 8 ميليارد مارک در دهه 1970ميلادي دخيل بوده است . اين گزارش افزود : پيرر در آن زمان حتي قصد داشت مبلغ 400ميليون مارک به يک شريک تجاري ايراني اين شرکت که با محمدرضا شاه در ارتباط بود، پرداخت کند. شرکت الماني زيمنسن، پس از پيروزي انقلاب اسلامي، کار ساخت نيروگاه هسته اي بوشهر را نيمه کاره رها کرد. اين نيروگاه سرانجام با مشارکت روس ها ساخته و مراحل نهايي براي بهره برداري را سپري مي کند.
 کلاهبرداري از طريق پيامک!
آخرين شنيده اينکه يک موسسه مجهول المکان با انتشار يک آگهي مطبوعاتي و طرح ادعاي برگزاري مسابقه پيام کوتاه از برخي مخاطبان نشريات کلاهبرداري مي کند. بر پايه اين گزارش، اين موسسه در آگهي خود با انتشار دو شماره تلفن همراه با پيش شماره 0935مسابقه اي را در قالب پيامک طراحي کرده و از مخاطبان خود خواسته تا پاسخ هاي خود را به يکي از شماره تلفن هاي همراه ارسال و به فاصله چند روز با شماره تلفن همراه ديگر تماس گرفته و درباره نتايج مسابقه سوال کنند. فرد پاسخگوي اين شماره تلفن با طرح ادعاي برتري برخي از افراد تماس گيرنده در مسابقه از آنان مي خواند تا مبلغي در حدود 8 هزار ريال را به شماره حساب سيبا واريز و براي دريافت جايزه تا دو هفته ديگر روزشماري کنند، اما پس از پايان زمان مقرر خبري از جايزه هاي وعده داده شده نيست!


 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
آزمون و سنجش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته