جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3042

برنج انبار هاي سيستان و بلوچستان براي کل کشور کافيست
مشکل حمل و نقل مانعي براي رساندن برنج به ديگر شهرهاست


گل گشت


راه اندازي مرکز فروش عمده انواع ماهي در ميدان مرکزي ميوه و تره بار اصفهان

تا پايان سال جاري
موزه بزرگ خراسان احداث مي شود

مردم مي گويند :
جمع آوري تابلو هاي غير مجاز اقدامي پسنديده از سويشهرداري گلستان مي باشد


ايران زمين


راهيابي هنرمندان گلستاني به دوازدهمين جشنواره تئاتر بين المللي تهران


 برنج انبار هاي سيستان و بلوچستان براي کل کشور کافيست
 مشکل حمل و نقل مانعي براي رساندن برنج به ديگر شهرهاست  

استاندارسيستان و بلوچستان اعلام کرد: انبارهاي اين استان مملو از برنج است و در حال حاضر روزانه 4 الي 5 هزار تن برنج نيز از پاکستان وارد و توسط ناوگان حمل و نقل از زاهدان به ديگر مناطق کشور ارسال مي شود.
به گزارش ايسنا  ، دکتر حبيب الله دهمرده در مراسم باز شدن يک انبار بزرگ با موجودي هزاران تن برنج در گمرک زاهدان افزود: سيستم حمل و نقل جوابگوي انتقال ذخاير عظيم برنج از استان به ديگر مناطق کشور نيست که بايد تعداد بيشتري کاميون و تريلر به ناوگان حمل و نقل اضافه شود.
وي با اشاره به اينکه تلاش مي کنيم از طريق بندر چابهار نيز برنج وارد شود تصريح کرد: سيستان و بلوچستان ظرفيت و توانمندي اشباح بازار برنج سراسر کشور را دارد.
استاندار در رابطه با بازشدن درب انبار ياد شده گفت: صاحبان محموله انبار متاسفانه علي رغم اخطارهاي پياپي و به موقع اقدام به ترخيص کالا نکرده اند که برنج مورد نياز در چرخه توزيع و مصرف مردم شريف کشور قرار گيرد و به ناچار مجبور شديم مجوزهاي قانوني را اخذ و محموله آن را بين تعاوني هاي مصرف توزيع نماييم. دکتر دهمرده با تقدير از همکاري و تعامل تجارو بازرگانان سيستان و بلوچستان اعلام کرد: بازشدن اين انبار بزرگ برنج پيام روشني است براي آن دسته از عناصر قليلي که به هر دليل علاقمند به همکاري نبوده و تنها به فکر منافع خود هستند.
وي تصريح کرد: آنها بدانند که دولت خدمتگذار و مردمي براي تامين منافع اجتماعي و کمک به قشر آسيب پذير جامعه از هيچ اقدام و کوششي دريغ نکرده و اگر لازم باشد براي مردم خود را به خطر خواهد انداخت چراکه فلسفه وجود ما خدمت به ملت شريف ولايت مدار و حماسه ساز ايران اسلامي است.


 گل گشت 

  آذربايجان شرقي
آذربايجان شرقي يکي از استانهاي کشور ايران است. اين استان بزرگ ترين و پرجمعيت ترين استان ناحيه شمال غربي ايران (آذربايجان) است. استان آذربايجان شرقي از سمت شمال به جمهوري هاي آذربايجان و ارمنستان، از سمت غرب و جنوب غرب به استان آذربايجان غربي، از سمت شرق به استان اردبيل و از سمت جنوب شرق به استان زنجان محدود شده است. اين استان داراي آب و هواي سرد کوهستاني است و به طوري که از شهريور ماه تا ارديبهشت ماه در اين استان باران و برف مي بارد و تنها سه ماه خرداد، تير و مرداد ماه هاي گرم در آذربايجان شرقي هستند . مساحت کل استان آذربايجان شرقي 45460 کيلومتر مربع است که از اين نظر يازدهمين استان بزرگ ايران محسوب مي شود. اين استان محل اتصال دو رشته کوه مهم و اصلي کوه هاي ايران، يعني البرز و زاگرس است و بلند ترين نقطه اين استان قله کوه سهند است.
مرکزآذربايجان شرقي تبريز مي باشد و داراي 19 شهرستان مي باشد .
 
 بناهاي تاريخي
 خانه سيف العلما»  
اين خانه در محله گزاوشت که از محلات قديمي شهر بناب است و در خيابان شهيد بهشتي (خيابان دريا ) قرار دارد. فاصله اين خانه از ميدان اصلي شهر در حدود 500 متر به سمت غرب ميباشد.
مشخصات معماري :
اين بنا مربوط به اوايل دوره قاجاريه است که به منزل سيف العلما» شهرت دارد که متعلق به شيخ علي قاضي ميباشد و بنا در دو طبقه و با نمايي آجري رو به جنوب بنا گرديده است که مصالح عمده آن چوب ، آجر و خشت است. ميتوان گفت اين بنا با الگوبرداري از مسجداسماعيل بيگ بناب که مربوط به دوره صفويه ميباشد، ساخته شده است. ايوان جلوي اين منزل داراي چهار ستون با پايه ستونهاي سنگي درست شده است و مساحت اين خانه 450 متر بوده و داراي حياط در جلوي ساختمان و با عرصه اي در حدود 490 متر ميباشد. اين خانه در دوطبقه ساخته شده است. باتوجه به پنجره هاي موجود در طبقه فوقاني چنين استنباط ميشود که اين خانه در وسط باغ بزرگي قرار گرفته بود که تماما در اضلاع چهارگانه آن پنجره هاي کوچکي جهت تهويه و روشنايي استفاده ميگرديد. اين نظريه با اظهارات محلي کاملا مطابقت دارد. خيابان شهيد بهشتي در سالهاي قبل باغ ضلع جنوبي ساختمان را به دو قسمت تقسيم و اضلاع ديگر آن نيز بوسيله وراث به قطعاتي تفکيک و به مرور زمان به واحدهاي مسکوني و تجاري معاصر تبديل گرديده است. درحال حاضر در قسمت شمالي ساختمان، باغ بزرگي هنوز وجود دارد. بعد از ورود به حياط يک ايوان ستوندار با چهار ستون چوبي درجهت شرقي و غربي در يک رديف ديده ميشود که زير اين ستونها پايه ستونهاي سنگي به ابعاد 42 سانتيمتر در ارتفاع و 37 سانمتيمتر درعرض بصورت مربع و حجاري شده بصورت مقرنس و خطوط کنده زيگزاگي بصور مثلث هستند. قسمت تحتاني پايه ستونها بصورت مربع و قسمت تکيه گاه ستونهاي چوبي بصورت دايره که وسط آن حفره اي جهت نشست ستونها گود گرديده است.
در حال حاصر حياط اين خانه بصورت مستطيل و در ابعاد 28 متر طول (غربي - شرقي) و عرض بعد از ايوان 7/70 متر (شمالي - جنوبي) ميباشد. نماي اين ساختمان با آجر و داراي تزئينات آجري در داخل قاب بندي بصورت خفته و راسته و در نماي طبقه فوقاني بصورت خوابيده و اشکال هندسي و در رخبام بصورت آجرهاي شتري و قورباغه اي کار شده است.
ورودي ساختمان از سمت جنوب و با ورود به سرسرا که از دو طرف سرسرا دو اطاق در سمت غربي و دو اطاق در سمت شرقي وجود دارد. در ضلع شمالي اين اطاقها دو اطاقک ديگر نيز در هر قمست تعبيه شده است. در هر اطاق دواشکاف و دوعدد طاقچه در داخل ديواره هاي قطور خشتي وجود دارد. در اطاق انتهايي (ضلع شرقي - غربي) دو شومينه آجري قرار دارد. سپس با يک راه پله به عرض 2/60 متر و به ارتفاع هر 1 پله 20 سانيتمتر و به تعداد 4 پله به يک پاگرد که به دو جهت طبقه بندي فوقاني و سپس با 6 پله به ارتفاع 20 سانتيمتر به بالا راه مييابد.
راه پله در طبقه فوقاني به يک سرسرا منتهي است از نظر پلان و معماري طبقه فوقاني دقيقا تکرار پلان و معماري طبقه اول است. در لايه برداري اندودهاي داخلي اين خانه ميراث فرهنگي شهرستان بناب در زير لايه گچي به بقاياي رنگ و تزئينات مختلف هندسي و گياهي با رنگ آبي لاجوردي برخورد نمود.سق--ف اين خانه در طبقه فوقاني و اول بصورت مسطح و يا مصالح تيرهاي چوبي و پردو پوشش گرديده است. از ويژگي هاي شاخص معماري اين بنا ميتوان به قرينه در نما اشاره کرد. درها و پنجره هاي اين خانه از چوب و با تزئينات قاب بندي مستطيل و مربع بصورت ساده درست شده است. لازم به ذکر است که مصالح اين خانه اکثرا ازخشت با روکش (نما) آجري، چوب و پوشش داخلي با گچ و کاهگل و در سقف بصورت کادربندي تزيين گرديده است

خانه کوچه مشکيان تبريز
.1موقعيت بنا :
تبريز، خيابان مطهري، کوچه مسجد جامع تبريز، پلاک .12
.2 شرح مختصري از بنا و مشخصات فني بنا :
اين بنا در کنار مسجد جامع تبريز ساخته شده و به نام خانه کوچه مشکيان نام مالک خانه معروف است. خانه شامل دو حياط اندروني و بيروني است (حياط اندروني در جنوب و حياط بيروني در شمال ساختمان قرار گرفته است) و در دو طبقه زيرزمين و همکف بنا شده است. طبقه زيرزمين شامل حوضخانه، راه پله دسترسي به طبقه همکف و اتاقهاي جانبي ديگر در اضلاع شرقي و جنوبي حياط بيروني و اضلاع شمال و جنوب و غربي حياط اندروني مي باشد. و از دو سمت شمال و جنوب دسترسي به اين خانه امکان پذير است.
طبقه همکف نيز شامل طنبي و اتاقهاي گوشوار و اتاقهاي جانبي در اضلاع ذکر شده است. کشيدگي خانه در جهت شمالي و جنوبي است و نماي ساختمان آجرکاري ساده با سفيدکاري داخل قاب بندي هاي آجري است. حياط بيروني داراي پنجره هاي ارسي بسيار ساده است و ايوان داراي دو ستون با سرستونهاي گچبري شده مي باشد.
.3 نوع مالکيت بنا :
مالکيت بنا خصوصي است و در اختيار وراث آقاي کوچه مشکيان مي باشد.
.4 قدمت بنا :
قاجاريه
.5 نوع بهره برداري و خصوصيات بارز بنا :
کاربري بنا مسکوني است و فعلا خالي از سکنه مي باشد. از خصوصيات بارز بنا پلان معماري زيباي آن مي باشد.
.6 تزئينات بکار رفته :
قاب بندي هاي آجري ساده با سفيدکاري داخل قاب بندي ها، ارسي هاي ساده و ايوان ستوندار با سرستونهاي گچبري شده.


 راه اندازي مرکز فروش عمده انواع ماهي در ميدان مرکزي ميوه و تره بار اصفهان  

اصفهان - خبرنگار آفربنش
با افزايش جمعت گسترش شهر و ازدياد حجم محصولات غذايي در فرايند توزيع فروش عمده انواع ميگو و ماهي ، به منظور تسهيل در دسترسي اسان و بهداشتي به فروشگاه هاي عرضه ي انواع ماهي در سطح شهر و با توجه به تاکيد و ضرورت قرار گرفتن گوشت سفيد در سبد غذايي خانوار سازمان ميادين و ساماندهي مشاغل شهر شهر داري اصفهان در محل ميدان مرکزي ميوه و تره بار واقع در شرق اصفهان در محل تالار 23 اقدام به عرضه ي اين محصول حيات سبد غذايي خانوار نموده است .
ا جمله مزايا و ويژگي هاي ممتاز مکان ابي اين طرح ، همجواري محل با ميدان مرکزي ميوه و تره بار ، جاده کمر بندي شرق اصفهان ، ارتباط و دسترسي به راه ها و بزرگراه هاي درون شهري و برون شهري  مي باشد .در نخستين روز آغاز به کار اين مرکز ، ده کاميون نسبت به عرضه 50 تن انواع ماهي اقدام نمودند .شايان ذکر است سازمان ميادين و ساماندهي مشاغل شهري شهرداري اصفهان سال گذشته ، اار تمدن نخستين مرکز توزيع مستقيم عرضه فراورده هاي گوشت سفيد را در محل حاشيه بزرگراه شهيد آقايابايي ابتداي خيابان معراج (هفتون ) جن پل تمدن ، زير نظر کارشناسان فني اداره کل دامپزشکي و شبکه بهداشت محيط راه اندازي نمود که همشهريان با مراجعه به اين بازار ناز گوشت سفيد خود را با قيمت و کيفيت مناسب تامين مي کنند .


  تا پايان سال جاري
 موزه بزرگ خراسان احداث مي شود 

 مشهد- خبرنگار آفرينش
رئيس اداره فرهنگي و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي از پيشرفت فيزيکي 70 درصدي ساختمان موزه بزرگ خراسان خبر دادوگفت:ساختمان موزه بزرگ استان شامل 7 طبقه در سطح و 3 طبقه زير زمين مي باشدکه تا پايان سال جاري به اتمام ميرسد
.محمد رضا پهلوان افزود:انجام تزيينات ونماهاي داخلي نيز به يک سال زمان نياز دارد.
وي با بيان اينکه تاکنون 6 ميليارد تومان براي انجام اين پروژه هزينه شده است گفت:  براي اتمام اين پروژه  به 5 ميليارد تومان اعتبار ديگر نيازمنديم.
وي اظهار داشت: با بهره برداري از اين موزه و در راستاي اهداف سازمان، يک روز به ماندگاري زائران در مشهد افزوده خواهد شد.
 وي با بيان اين که در حال حاضر 29 موزه در استان خراسان فعال است گفت: 14 موزه با مديريت سازمان ميراث فرهنگي و ساير موزه ها با مديريت ديگر مراکز فرهنگي از جمله آستان قدس رضوي اداره مي شود.
پهلوان افزود: براساس مصوبات دور اول سفر رياست جمهوري 10 موزه مردم شناسي در دستور کار قرار گرفت که 7 موزه تاسيس شد و موزه فردوس نيز به خراسان جنوبي ملحق شد و 2 موزه ديگر در3 ماه نخست سال جاري به  بهره برداري مي رسد. در دور دوم سفر هيئت دولت نيز احداث 7 موزه به تصويب رسيد که با تخصيص اعتبار و ايجاد آن ها اميدواريم هر يک از شهرهاي استان يک موزه مردم شناسي داشته باشد.
وي تصريح کرد: در قالب اين برنامه ها موزه مردم شناسي تايباد با 30 ميليون تومان اعتبار استاني احداث شده است که 4 خرداد ماه سال جاري افتتاح مي شود. علاوه بر اين موزه آرامگاه نادري با 2 سالن در هفته ميراث فرهنگي بازگشايي مي شود و علاقه مندان مي توانند از اشياي مربوط به دوره افشار در سالن شماره 1 و تابلوهاي معروف نادرشاه و شخصيت هاي دوره وي در سالن شماره 2 بازديد کنند.
پهلوان با بيان اين که اکنون حدود 10 درصد از مجموع 366 موزه کشور در خراسان رضوي قرار دارد گفت: اين استان در جايگاه دوم کشور پس از تهران قرار دارد و پس از بهره برداري از طرح هاي مصوب سهم استان به نزديک 15 درصد از موزه هاي کشور افزايش خواهد يافت.وي جمعيت بازديد کنندگان موزه ها و محوطه  هاي تاريخي استان ( مجموعه هاي فردوسي ، نادري، خيام، عطار، قصر خورشيد و ...) را در ايام تعطيلات سال نو يک ميليون و 200 هزار نفر اعلام کرد و گفت از اين تعداد حدود 200 هزار نفر از موزه ها ديدن کرده اند.


  مردم مي گويند :
 جمع آوري تابلو هاي غير مجاز اقدامي پسنديده از سويشهرداري گلستان مي باشد 

ربا ط کريم - خبرنگار آفرينش
 با توجه به اينکه بسياري از کسبه و مطب هاي عمومي اقدام به نصب تابلو در داخل پياده رو نموده بودند شهرداري در يک اقدام پسنديده  با حکم قضايي اقدام به جمع آوري آن نمود که رضايت همگان را در پي داشت .
به گزارش خبرنگار ما بسياري از اين کسبه بدون  اخذ مجوز از سوي شهرداري اقدام به نصب تابلو در اندازه هاي مختلف در سطح شهر نموده بودند و اگر ناشناسي به اين شهر وارد مي شد بيشتر  اين منطقه را  بنام  تابلو شهر مي شناخت   تا گلستان  ، که خوشبختانه با درايت شهرداري گلستان  با هماهنگي  مقام قضايي تابلو هاي غير مجاز از سطح شهر يک شبه جمع آوري شدکه بسياري از شهروندان با تماس با  دفتر روزنامه  اين اقدام شهرداري را ستودند .
محمد الماسي يکي از شهروندان گلستان در اين رابطه  به خبرنگار ما گفت :  کسبه بدون در نظر گرفتن موقعيت شهر که يکي از پرتردد ترين  شهر کشور به لحاظ قرار گرفتن فرودگاه بين المللي حضرت امام خميني (ره) و همچنين حرم مطهر آن امام  به شمار مي رود اقدام به نصب تابلو هاي دلخواه خودشان نموده بودند که چهره شهر را از لحاظ  زيبايي  مخدوش نموده بود  .
وي اضافه کرد : متاسفانه  مسئولين گذشته در اين شهر هيچ گونه توجهي به اينگونه مسائل نداشته و  برخي از اين کسبه و حتي مطب هاي پزشکي   به دلخواه خود چهره شهر  را با نصب تابلو هاي  متفرقه  زننده کرده بودند .
حسين محمدي  ديگر  شهروند گلستاني در اين باره مي گويد :  بايد نهايت  تشکر را از شهرداري گلستان داشته باشم که با اقتدار کامل  با  برخي افراد که اقدام به نصب تابلو هاي غير مجاز نموده بود برخورد کرد  و چهره  اصلي شهر را به خود برگرداند .
وي اضافه کرد : کسي که بصورت قانوني اقدام به نصب تابلو  نمايد فکر نمي کنم شهرداري با آن مخالفتي داشته باشد چرا که متولي اصلي شهر  شهرداري مي باشد و بايد قبل از نصب اينگونه تابلو ها  مجوز لازم را از ارگان مربوطه دريافت نمايند .
گفتني است بسياري از مطب هاي پزشکي که اکثرا از  تهران و کرج در اين منطقه  مشغول طبابت  هستند   با نصب تابلو هاي متفرقه آنهم در پياده رو  ضمن اشغال نمودن تردد مردم،  مشکلات ديگري را به همراه داشت که شهرداري  بعد از جمع آوري آن   اعتراضات فراواني را در اين خصوص داشته اما اي کاش اينگونه افراد با  جمع آوري داوطلبانه تابلو هاي خود الگويي براي ساير کسبه مي شد ند ولي متاسفانه بجاي اين کار، اقدام پسنديده شهرداري را  که  مورد رضايت  همگان بود را  زير سوال برده بودند . مهندس عليرضا قرباني  شهردار گلستان نيز در اين باره گفت :  ما با يک برنامه ريزي کارشناسي  نسبت به شناسايي تابلو هاي غير قانوني که حريم پياده رو ها را   اشغال نموده بود با هماهنگي مقامات قضايي نسبت به جمع آوري آن اقدام نموديم که خوشبختانه رضايت همگان را در پي داشت .
وي اضافه کرد : شهرداري بر اساس قانون  نسبت به جمع آوري تابلو هاي غير مجاز  اقدام کرده که   فعلا  نسبت به چگونگي  نصب تابلو توسط کسبه  اقدام نکرديم  .  شهردار گلستان  گفت : متاسفانه برخي افراد بنا به مصالح شخصي  راضي به اين کار نبودند ولي اين اقدام شهردار بر اساس نظر سنجي صورت گرفته  با استقبال شديد عموم  مواجه شد و ما نيز خوشحاليم از اينکه توانستيم رضايت مردم را نسبت به مجموعه شهرداري  جلب کنيم  .  عليرضا قرباني  اضافه کرد  : ما بر اساس خواست مردم  در شهر عمل مي کنيم  چرا که در گذشته برخي  از کسبه  ها حتي  پياده رو را  به اشغال خود در آورده بودند که ضمن  کندي تردد مشکلات ديگري رابراي شهروندان  بوجود آورده بود که شهرداري  با اقتدار کامل  با متخلفين برخورد قانوني کرد  و  هم اکنون شاهد  اين هستيم  که  هيچ نمايشگاه و يا تعميرکاري  حق پارک نمودن  اتومبيل در مقابل مغازه  که عمدتا پياده رو مردم محسوب مي شود را ندارند  .


 ايران زمين 

  احداث بزرگترين مجتمع  تفريحي، فرهنگي، علمي، ورزشي پارک فدک در شهر گلستان اجرا شد

رباط کريم - خبرنگار  آفرينش
-شهرداري وشوراي اسلامي  شهرگلستان به  منظور در نظر گرفتن کمبود امکانات فرهنگي و ورزشي  بزرگترين مجتمع  بزرگ تفريحي، فرهنگي، علمي، ورزشي پارک فدک اجرا کرد .
 به گزارش روابط عمومي شهرداري گلستان  اين مجتمع  در زميني به مساحت 8 هکتار درمنطقه سبز دشت گلستان واقع شده که امکاناتي مدرني از جمله  ، پيست اسکيت، کتابخانه، فرهنگسرا، باغ پرندگان  ; فواره و رصد خانه  که در نوع خود بي نظير است از جمله امکانات رفاهي اين مجتمع به شمار مي رود که فاز اول اين مجتمع با هزينه اي بالغ بر 65 ميليون ريال درحال اجرا مي باشد.
 اين روابط عمومي همچنين به   احداث  پارک هاي محله اي در نقاط مختلف شهر گلستان اشاره کرد و افزود :   به همت شهرداري و شوراي اسلامي شهر گلستان احداث پارک هاي محله اي در نقاط مختلف اين شهر  همراه با امکانات رفاهي از جمله لوازم ورزشي و تفريحي که چندين  مورد آن مورد  بهره برداري رسيده  و در ساير محله ها اين امردر حال اجرا مي باشد که از مهمترين آنها پارک حاشيه رودخانه شادچاي مي باشد.
اين روابط عمومي همچنين  ادامه داد : در راستاي همين سياست شهرداري ،  پارک قلعه مير مجاور زمين گلخانه شهرداري درزميني به مساحت 4000 متر مربع طراحي و در حال اجرا مي باشد.
روابط عمومي شهرداري به اقدامات حاصل شده در  خصوص ناوگان حمل و نقل  اشاره کرد و افزود : تجهيز ناوگان موتوري وحمل ونقل ، اتوبوسراني و تاکسيراني با خريد ماشين آلات سنگين وسبک ،تاکسي شهري جهت نوسازي خطوط و اتوبوسهاي کولر دار جهت رفاه شهروندان، افزايش ناوگان اتوبوسراني و تخصيص و تامين 140 دستگاه تاکسي ون جهت ساماندهي خطوط تاکسي شهري  از ديگر اقدامات شهرداري در اين راستا مي باشد .
شهرداري گلستان همچنين  به فعاليت هاي صورت گرفته در  حاشيه  اصلي جاده ساوه که بيشترين تردد زائرين حرم حضرت امام خمني (ره)  در اين جاده صورت  مي گيرد اشاره کرد و افزود :    کاهش ارتفاع جداول رفيوژ جاده ساوه که اجراي اين پروژه بيش از دو ميليارد تومان هزينه داشته که با طراحي و ساخت دستگاه برش جدول توسط متخصصان شهرداري اين پروژه بي نظير ونوآور فقط با ده ميليون تومان هزينه به نحو احسن انجام و مورد رضايت شهروندان قرار گرفت. همچنين بهسازي و اصلاح فضاي سبز وسط بلوار جاده ساوه، کاشت چمن، درخت، گل وايجاد فضاي معابر عمومي و گلدان در وسط بلوار،اصلاح، پاکسازي و ساماندهي حاشيه جاده ساوه که شلوغي ونابساماني باند کندرو حاشيه جاده ساوه فضاي ظاهر وچهره عمومي شهر را بر هم زده بود که با اين اقدامات چشم انداز مناسبي به شهر بخشيده شده است .
اين روابط عمومي اضافه کرد:  احداث ميدان شهيد چمران بطول 300 متر و عرض 20 متر در راستاي حذف ترافيک شهر و اصلاح مشکل هندسي ; تعويض تيرهاي سيماني و نصب تيرهاي تلسکوپي ، نصب چراغهاي تزئيني و اصلاح روشنايي معابر اصلي شهر، اصلاح هندسي سه راهي آدران و نورپردازي که وضعيت قابل ملاحظه اي را که درزيبايي شهر تاثير گذاشته پيدا نموده است ، اصلاح ورودي ها و خروجي هاي خيابانهاي منشعب به جاده ساوه با هدف کاهش معضل ترافيک و جلوگيري از تصادفات شهري ، احداث ايستگاههاي اتوبوس و تاکسي که در مبلمان شهري نقش موثري داشته است ، ساخت و نصب تابلوهاي مذهبي و فرهنگي و يادواره شهدا بر روي پلهاي عابر پياده وحاشيه مسيرهاي اصلي شهر  ، تزئين و رنگ آميزي پلهاي عابر پياده ، تامين روشنايي پلها و مسقف نمودن آنها با پوشش مناسب ،آسفالت معابر اصلي جاده ساوه و خيابانهاي شهر و کوچه هاي شهر از ديگراقداماتي  مي باشد که حاشيه اصلي جاده ساوه از اين نابساماني  نجات يافت .

بعد از 18 سال انتظار سالمندان سنندجي از شوق حضور در حرم آقا امام رضا (ع) اشک شوق ريختند

سنندج - خبرنگار آفرينش
در حرکتي خيرخواهانه 55 نفر از ساکنين سراي سالمندان استان کردستان عصر پنجشنبه مورخه 87/2/12 از شهر سنندج عازم مشهد شدند . مدير کل سازمان بهزيستي استان کردستان  هدف از اين اقدام را بالا بردن روحيه سالمندان و ايجاد شور و اشتيقاق بيشتر بين آنها بيان کرد .
محمد تقي پير حياتي گفت : خدمت رساني به سالمندان بايد ار افتخارات نسل امروز باشد . وي بها دادن به سالمندان را يک وظيفه اصلي براي جامعه و مسئولان دانست و افزود : مردم و مسئولان براي اداي دين به سالمندان بايد تلاش بيشتري داشته باشند . وي تصريح کرد : تنهايي و سکون اصلي ترين عوامل تهديد براي سلامت سالمندان است و آشنايان و فرزندان اين افراد با مراجعه به سراي سالمندان بايد اين عوامل رنج دهنده را از آنها دور کنند. دکتر پيرحياتي  مسافرت را عاملي براي قوت بخشيدن به روحيه افراد و رفع خستگي و دوري از روزمرگي بيان کرد . وي افزود : خستگي و روزمرگي براي سالخوردگان بيشتر از جوانان رخ مي دهد . وي با اشاره به برنامه هاي سازمان بهزيستي براي فراهم کردن امکانات مسافرت براي اين افراد گفت : بهزيستي با حمايت ادارات و ارگان هاي مختلف علاوه بر سفرهاي داخل استان ساليانه حداقل چهار سفر خارج از استان را براي آنها فراهم مي کند . در اردوي چهار روزه سفر به مشهد 35 مرد و 20 زن سالمند و دو تن از پرستاران سازمان بهزيستي حضور داشتند. هزينه رفت و برگشت هوايي اين اردو را استانداري کردستان برعهده گرفته و ساير هزينه هاي جاري نيز از سوي سازمان بهزيستي استان تامين شده است . در سراي سالمندان کردستان 95 تن زندگي مي کنند .

رئيس کميسيون حمل و نقل و خدمات شوراي شهر:
 تغيير سيستم ريلي قطار شهري مشهد نيازمند
 80 ميليارد تومان اعتبار است

مشهد- خبرنگار آفرينش
- ; رئيس کميسيون حمل و نقل و خدمات شهري شوراي شهر مشهد، تغيير سيستم ريلي قطار شهري مشهد را نيازمند 80 ميليارد تومان اعتبار دانست. سيدکمال سرويها در مورد وعده دو هفته پيش خود براي بررسي کارشناسي طرح تغيير سيستم ريلي قطار شهري مشهد در کميسيون حمل و نقل و خدمات شهري شوراي اسلامي شهر گفت: مشاور طرح قطار شهري مشهد، هنوز نظر خود را در مورد اين طرح اعلام نکرده است. وي در پاسخ به اين سوال که طراح اين ايده ، چه کسي است؟ گفت: مديرعامل شرکت متروي تهران در گفت وگو با من اجراي اين طرح را در مدت زمان 6ماه و با صرف 10 ميليارد تومان عملي دانسته است که البته باتوجه به اين که ساخت دپوي قطار شهري در انتهاي خيابان نخريسي، هم 70 ميليارد تومان هزينه دربرداشته است، در مجموع تغيير سيستم ريلي قطار شهري مشهد 80 ميليارد تومان هزينه دربرخواهد داشت


 راهيابي هنرمندان گلستاني به دوازدهمين جشنواره تئاتر بين المللي تهران  

گرگان - خبرنگار آفرينش
دو نمايشنامه نويس گلستاني به دوازدهمين جشنواره بين المللي تئاتر عروسکي تهران مبارک راه يافتند مدير روابط عمومي اداره کل با اعلام اين خبر گفت : استان گلستان با داشتن قابليت هاي بالاي فرهنگي بخصوص هنر تئاتر برتر بوده است . وي ضمن خرسندي از راهيابي هنر مندان به دوازدهمين جشنواره بين المللي تهران افزود : نمايشنامه هاي سون آجي (پايان تلخ ) به نويسندگي و گار گرداني مهدي يوسفي و نواي بخش به نويسندگي و کار گرداني مهدي آبشناس از شهرستان کنبد کاووس پس از بررسي توسط هيئت داوران به جشنواره راه يافتند . گفتني است جشنواره فوق همزامان با دهه ي فجر انقلاب اسلامي در دو بخش صحنه اي و فضاي باز اجرا مي شود .


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته