جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/03/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 3053


خريد وفروش سه مرحله و بيشتر مسکن مشمول ماليات شد

دبيرکل بانک مرکزي خبر داد:
ارائه تسهيلات 7 درصدي توسط شعب بانک هاي خارجي در ايران


برخورد با محتکران و گران فروشان سيمان

مظاهري:
پيش نويس طرح ادغام بانک ها موانع قانوني و شرعي دارد


پرداخت 200 هزار تومان هزينه سفر به بازنشستگان کشوري


بازار سكه وارز


کاهش توليد برق در ايران


افزايش 58/08 واحدي شاخص هاي بورس
شاخص کل بورس روز سه شنبه با 58/08 واحد افزايش به 10622/13 رسيد.

كوتاه و خواندني


 خريد وفروش سه مرحله و بيشتر مسکن مشمول ماليات شد  

در جلسه شوراي عالي مسکن مصوب شد، از ابتداي آذرماه سال جاري خريد و فروش مسکن طي سه مرحله و بيشتر شغل محسوب شده و از اين افراد ماليات گرفته شود. به گزارش فارس، اعضاي 13 نفره شوراي عالي مسکن در جلسه اين شورا مصوب کرد; خريد و فروش مسکن در سه مرحله و بيشتر به عنوان شغل محسوب و از افراد حقيقي و حقوقي مربوط ماليات اخذ شود. بنابراين گزارش، افرادي که از تاريخ اول آذرماه امسال در سه مرحله و بيشتر اقدام به خريد و فروش مسکن نمايند، اين فعاليت به عنوان شغل براي آنها محسوب شده و فرد حقيقي يا حقوقي موظف به پرداخت ماليات است. اين گزارش حاکي است: در اين جلسه مصوب شد اشخاص حقيقي که اقدام به خريد و فروش مسکن کنند 25 تا 30 درصد و اشخاص حقوقي نيز 25 درصد از مابه التفاوت خريد و فروش مسکن را به عنوان ماليات پرداخت کنند. همچنين در جلسه شوراي عالي مسکن مصوب شد اوراق قولنامه مسکن از تاريخ 15 مهرماه امسال به صورت رسمي تنظيم شده و قيمت واقعي مسکن در آن قيد شود. در ادامه مقرر شد: براي ثبت سند از اوراق قولنامه اي که توسط بنگاه هاي معاملات ملکي تنظيم شده; استفاده گردد. بر اين اساس با درج قيمت واقعي در قولنامه و انتقال آن به سند، ماليات نقل و انتقال بايد به روز و با قيمت واقعي پرداخت شود. گفتني است; شوراي عالي مسکن نهادي متشکل از 13 وزير است.


 دبيرکل بانک مرکزي خبر داد:
 ارائه تسهيلات 7 درصدي توسط شعب بانک هاي خارجي در ايران  

 دبيرکل بانک مرکزي با بيان اينکه فعاليت بانک هاي خارجي در کشور مي تواند نرخ سود تسهيلات در کشور را تعديل کند خاطرنشان کرد: بانک هاي خارجي در ايران تسهيلات خود را با نرخي حدود 7 درصد ارائه مي کنند.
به گزارش فارس، محمود بهمني دبير کل بانک مرکزي در حاشيه هجدهمين همايش سياست هاي پولي و ارزي با اشاره به افتتاح اولين شعبه بانک خارجي ايران و اروپا در روز چهارشنبه هفته جاري در تهران گفت: تشکيل شعب بانک خارجي در ايران به منظور رقابتي کردن نرخ سود تسهيلات انجام مي شود چراکه نرخ سود تسهيلات اين بانک ها پايين تر از نرخ جاري در بانک هاي داخلي است.
وي با بيان اينکه فعاليت اين بانک ها مي تواند نرخ سود تسهيلات در کشور را تعديل کند خاطر نشان کرد: بانک هاي خارجي در ايران تسهيلات خود را با نرخي حدود 7 درصد ارائه مي کنند.
دبير کل بانک مرکزي با بيان اينکه اولين شعبه اين بانک امروز در تهران افتتاح مي شود گفت: در حال حاضر يک شعبه با کمک بانک صنعت و معدن آغاز به کار مي کند و در مراحل بعد شعب ديگر اين بانک در ايران افتتاح خواهند شد. وي با اشاره به اينکه بانک تجاري ايران - اروپا تمام عمليات بانکي را انجام خواهد داد تصريح کرد: نمي توان منتظر ماند که برخي کشورها بانک هاي ما را تحريم کنند هر کشوري که قصد برقراري مراودات با ايران را در چارچوب ضوابط مشخص داشته باشد مورد استقبال مسئولان خواهد بود.
بهمني افزود: هنوز در مورد تحريم چيزي محقق نشده و اگر اتفاقي در اين خصوص افتاد قطعا پيش بيني هاي لازم توسط مسئولان بانکي کشور انجام شده است.


  برخورد با محتکران و گران فروشان سيمان  

 معاون نظارت و بازسي سازمان بازرگاني استان تهران گفت: با عنايت به رونق ساخت و ساز و افزايش مصرف سيمان و مصالح ساختمان، اين سازمان همانند سال هاي گذشته بر عملکرد واحدهاي صنفي توزيع کننده  انواع سيمان، نظارت جدي اعمال مي کند.
به گزارش روابط عمومي سازمان بازرگاني استان تهران، يداله صادقي گفت: بازرسان معاونت نظارت و بازرسي اين سازمان در قالب اکيپ هاي تخصصي با هدف کنترل بازار سيمان، جلوگيري از اجحاف به مصرف کنندگان و جلوگيري از افزايش بي رويه قيمت اين کالا بصورت روزانه به بازرسي از واحدهاي توزيع کننده  سيمان پرداخته و چند تيم ويژه به منظور کنترل پروسه  انتقال سيمان از دريافت کنندگان سهيمه به مصرف کنندگان، در شرکت تعاوني مصالح فروشان متسقر مي باشند.
صادقي افزود: ماحصل فعاليت اين اکيپ ها از تاريخ 25 فروردين تا اول خرداد امسال، بازرسي از 698 عامل توزيع سيمان و رسيدگي به 110 شکوائيه حضوري در محل شرکت تعاوني بوده که از اين تعداد 141 واحد متخلف شناسايي و با پرونده هايي به ارزش 2048447682 ريال به مراجعه ذيصلاح رسيدگي به تخلفات، معرفي شدند.
وي ميزان سيمان مربوط به پرونده ها را 3865 تن عنوان و اضافه کرد: بيشتر تخلفات در زمينه  گران فروشي، تقلب، احتکار و عرضه خارج از شبکه بوده است.
معاون نظارت و بازرسي ضمن اشاره به فعاليت هاي اداره مشارکت هاي مردمي در خصوص دريافت شکايات مرديم گفت: در اين مدت، تعداد 89 شکايت تلفني، 24 شکوائيه حضوري و 38 شکوائيه کتبي توسط، اپراتورها و متصديان دريافت شکايات، از شهروندان در مورد تخلفات سيمان اخذ و تاکنون بيشتر آنها رسيدگي و به نتيجه  نهايي منجر شده است.
صادقي پروسه  کنترل بازار سيمان را بخصوص در 6 ماهه  نخست سال حائز اهميت بسيار عنوان کرد و افزود: با توجه به وضعيت خاص بازار سيمان در سال گذشته، بازرسان اين معاونت تا پايان سال 86، نظارت ويژه  خود را ادامه داده و از ابتداي سال نيز با جديت ، نظارت بر توزيع سيمان پيگيري شده است.
وي تعداد شکايات دريافتي در خصوص سيمان را در سال گذشته، بيش از 720 مورد عنوان کرد و افزود: در همين راستا، از بيستم تير ماه سال قبل تا پايان سال،2963   واحد صنفي در تهران بزرگ مورد بازرسي قرار گرفته و 490 واحد متخلف شناسايي گرديدند.  صادقي ميزان سيمان مکشوفه در اين مدت را بيش از 8400 تن عنوان کرد و افزود: پرونده هاي اين افراد با ارزش بيش از 4 ميليارد و 47 ميليون ريال بصورت ويژه در مراجع ذيصلاح رسيدگي شده است.


  مظاهري:
 پيش نويس طرح ادغام بانک ها موانع قانوني و شرعي دارد 

رييس کل بانک مرکزي با اعلام اينکه متن اوليه ادغام بانک ها پيش نويسي است که توسط يک يا دو کارشناس اقتصادي تهيه شده و متن مصوب دولت نيست، گفت: اين پيش نويس موانع قانوني و شرعي دارد و به صورت فعلي قابل اجرا نيست. به گزارش فارس، طهماسب مظاهري در حاشيه همايش سياست هاي پولي و ارزي در يک نشست خبري در خصوص رابطه نرخ تورم و سود بانکي گفت: رابطه تورم و سود بانکي مانند ساير شاخص هاي اقتصادي داراي مباني علمي است و براساس هزينه هاي مختلفي تعريف مي شود. رييس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه نرخ تورم و سود بانکي از يکديگر تاثير مي پذيرند گفت: رابطه اين دو نرخ را بايد در يک پوشش کلي تر در نظر گرفت. وي تصريح کرد: اگر وظيفه نظام بانکي حفظ منابع سپرده گذاران و تسهيلات گيرندگان باشد در اين صورت رابطه نرخ سود و تورم معنادار مي شود و اگر وظيفه نظام بانکي غير اين باشد هر تصميمي را در اين خصوص مي توان گرفت. وي با تاکيد بر اينکه وظيفه نظام بانکي حفظ منافع سپرده گذاران و تسهيلات گيرندگان است گفت: حداقل در نظام بانکي بدون ربا نظام بانکي وکيل سپرده گذاران و مسئول بکارگيري منابع سپرده گذاران در سرمايه گذاري هاي اقتصادي است که براساس توافق صورت گرفته حق الوکاله اي به بانک اختصاص مي يابد. به گفته مظاهري بانک به عنوان وکيل موظف است منابع موکل خود را در جايي سرمايه گذاري کند که داراي بالاترين بازده باشد و نسبت به تورم نيز پوشش لازم را داشته باشد. وي در خصوص پيش نويس ادغام بانک هاي دولتي خاطر نشان کرد: ادغام، تفکيک، تشکيل يا انحلال شرکت ها  به نحوه فعاليت هاي طبيعي بنگاه اقتصادي مربوط است و هيچ يک از موارد مذکور به تنهايي موضوعيت ندارد.
رييس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه نفس ادغام بانک ها موضوعيت ندارد خاطرنشان کرد: متن اوليه ادغام بانک ها پيش نويسي است که توسط يک يا دو کارشناس اقتصادي نوشته شده و براي اعلام و نظرخواهي از مديران بانکي به برخي از بانک ها ارسال شده است. وي با تاکيد بر اينکه اين پيش نويس متن مصوب دولت نيست و انتصاب آن به اين عنوان جعلي است افزود: اين پيش نويس در کارگروهي ويژه تصويب نشده و موانع قانوني و شرعي در آن ديده مي شود.
به گفته وي، هر دستگاهي مي تواند پيش نويسي را تهيه کند و با ذکر عبارت پيش نويس آن را براي نظرخواهي به جامعه نخبگان ارائه نمايد.
اما اين متن پيش نويس حتي قبل از نظرات کارشناسي اوليه در اختيار عموم قرار گرفت. مظاهري با تاکيد بر اينکه اين متن نياز به کار فني و مديريتي دارد و به صورت فعلي قابليت اجرا ندارد گفت: تغييرات بانک ها بايد با پيشنهاد مجمع عمومي و تاکيد بانک مرکزي صورت گيرد.
وي در مورد استعفاي خود تاکيد کرد: من هم اکنون مشغول به کار و خدمت هستم و در اين همايش نيز به عنوان عضوي از جامعه بانکي کشور حضور يافتم.
رييس کل بانک مرکزي در خصوص تغيير مديرعامل بانک صنعت و معدن گفت: من نيز مانند شما خبر برکناري مديرعامل اين بانک را شنيده ام.
وي در مورد زمان ابلاغ نرخ سود بانکي گفت: سياست هاي پولي با ابلاغ بانک مرکزي قابل اجرا هستند. مظاهري افزود: سودبانکي مجموعه اي از عوامل است که نه تنها نظام و رابطه بين بانک، سپرده گذار و تسهيلات گيرندگان را مشخص مي کند بلکه نرخ سود رايج در بازار را نيز تحت تاثير قرار مي دهد.
مظاهري گفت: سياست پولي که سود حاصل از منابع و دارايي ها را مشخص مي کند بايد به نحوي باشد که نقدينگي 150 هزار ميليارد توماني را به سوي توليد سوق دهد. وي بر توجه به اين نکته که دولت چه مقدار از منابع بانکي را چگونه و به چه ميزان در اختيار چه نهادهايي قرار مي دهد و همچنين پرداخت يک سال يارانه به همه بخش ها و غيره تاکيد کرد و افزود: مصلحت کشور اين است که منابع يارانه اي به برخي از بخش ها اختصاص يابد.
وي گفت: براي ابلاغ کامل بسته نرخ سود بانکي احتياج به فرصت است و اين بسته بايد با تمام اجزا ابلاغ شود.


 پرداخت 200 هزار تومان هزينه سفر به بازنشستگان کشوري  

 امسال سازمان بازنشستگي کشوري براي سفرهاي سياحتي و زيارتي هر بازنشسته و همراهش مبلغ 200 هزار تومان اختصاص داده است.
به گزارش موج، محمدابراهيم طوبايي رييس سازمان بازنشستگي کشوري با اعلام اين مطلب گفت: از اين مبلغ 100 هزار تومان براي خود بازنشسته و 100 هزار تومان براي همراهش در نظر گرفته شده است که اين مبلغ در زمان سفر اين افراد به مراکز زيارتي مانند مشهد مقدس و قم و سياحتي مانند همدان، کيش، اصفهان، شيراز و شهرهاي شمالي کشور پرداخت مي شود.
وي با بيان اين که سال گذشته بيش از 30 هزار نفر از بازنشستگان کشوري با حمايت اين سازمان به سفرهاي زيارتي اعزام شده اند، اظهارداشت: با توجه به حمايت دولت از برنامه هاي رفاهي براي بازنشستگان پيش بيني مي شود امسال تعداد بيشتري از بازنشستگان مشمول اين برنامه شوند.
به گفته طوبايي امسال بيش از هشت ميليارد تومان اعتبار از سوي دولت به امور سياحتي و زيارتي بازنشستگان کشور اختصاص يافته است. رييس سازمان بازنشستگي کشوري با بيان اين که امسال يک هزار نفر از بازنشستگان به عمره مفرده اعزام خواهند شد، گفت: براساس هماهنگي هاي به عمل آمده با سازمان حج و زيارت گروهي از بازنشستگان واجد شرايط به عمره مفرده مشرف خواهند شد که سازمان بازنشستگي کشوري، مبلغ 200 هزار تومان براي هر يک از افراد مذکور به عنوان کمک هزينه عمره پرداخت مي کند.


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                               20500   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                             242000 تومان
 
 سکه به ار آزادي (طرح جديد)                                                                                    212500  تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                                          06500 1  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                     56000  تومان
 
دلا ر                                                                                                                              925   تومان
 
يورو                                                                                                                                 1452     تومان


 کاهش توليد برق در ايران  

 توليد برق در نيروگاه هاي برق آبي کشور امسال چهار هزار مگاوات کمتر شده است.
واحد مرکزي خبر: مديرعامل شرکت برق منطقه اي کشور افزود: سالانه حدود شش هزار مگاوات برق در نيروگاه هاي برق آبي کشور توليد مي شود.
مسعود حجت گفت: اين ميزان توليد امسال به حدود دو هزار مگاوات کاهش يافته است. وي افزود: هم اکنون روزانه 500 مگا وات برق وارد کشور و 350 مگاوات نيز به خارج صادر مي شود. حجت گفت: امسال با توجه به بحران خشکسالي براي روبرو نشدن با خاموشي و جيره بندي برق به صرفه جويي جدي نياز است. مديرعامل شرکت برق منطقه اي کشور افزود کاهش روشنايي يکي در ميان معابر، اضافه شدن سامانه هاي توزيع تحت تعمير شبکه و تامين برق نيروگاه هاي حرارتي از برنامه هاي امسال وزارت نيرو براي جلوگيري کاهش برق است.


 افزايش 58/08 واحدي شاخص هاي بورس 
 شاخص کل بورس روز سه شنبه با 58/08 واحد افزايش به 10622/13 رسيد.

 حق تقدم رايان سايپا                             17.9                   95                              131,1   
شرکت سيمان خاش                             62.8               787        913,9  
افست                                      99.2           133        578,4  
کشاورزي و دامپروري مگسال                       99.2          297        227,10  
شرکت نيروکلر                                   99.2               113        892,3   
بين المللي محصولات پارس                      99.2             212        314,7  
سيمان خزر                                        98.2                238        223,8   
کنتورسازي ايران                                97.2                57         978,1   
رايان سايپا                                 95.2                  70        441,2  
چرخشگر                                     (35.5)          (101)        788,1 
کاشي نيلو                                    (76.4)        (117)        340,2
تجهيز نيروي زنگان                                (3)                 (32)        036,1
ايران ترانسفو                            (99.2)         (140)       537,4  
گروه صنعتي سديد                        (99.2)           (61)       980,1 
معادن بافق                             (97.2)       (327)      676,10   
توليدي گرانيت بهسرام                      (91.2)            (21)            700 
باما                                    (23.2)        (290)       718,12


 كوتاه و خواندني  

افزايش حقوق کارکنان دولت تا چند روز آينده مشخص مي شود

براي تعيين ميزان حقوق کارکنان، بايد شاخص هايي چون تورم، هزينه هاي زندگي و اعتبارات مصوب دستگاه ها را لحاظ و با در نظر گرفتن محدوديت ها و امکانات موجود، ضريب دستمزد را مشخص کنيم.
محمدحسن پاسوار معاون معاونت توسعه مديريت و منابع انساني رييس جمهور در گفت وگو با ايسنا  در پاسخ به اين پرسش که آيا امسال افزايش حقوق کارکنان را خواهيم داشت يا خير؟ گفت: اين موضوع ظرف چند روز آينده تعيين تکليف مي شود اما در بحث ضريب افزايش که از شش تا 12 درصد را شامل مي شود دوعامل اثرگذار است.
وي گفت: يکي از عوامل ميزان هزينه ها و نرخ تورم و ديگري ميزان اعتباراتي است که در بودجه هاي سنواتي پيش بيني مي شود; بنابراين ما بايد با اين دو محدوديت ضريب را تعيين کنيم.
پاسوار درباره تاثير نرخ تورم بر افزايش ضريب دستمزد گفت: اين مساله بستگي به ميزان اعتباري دارد که هر ساله براي اين منظور در بودجه سنواتي در نظر گرفته مي شود،  البته ما شاخص هاي مختلفي را در قانون برنامه و قانون مديريت خدمات کشوري ديده ايم که از آن جمله شاخص تورم، هزينه هاي زندگي و ميزان اعتبارات مصوب و موجود در بودجه دستگاه هاست.
وي تصريح کرد: بنابراين بايد يکسري محدوديت ها را در نظر بگيريم و سپس با لحاظ کردن اعتبارات، ضريب را تعيين کنيم که ظرف چند روز آينده موضوع افزايش حقوق کارکنان مشخص و اعلام خواهد شد.
 
هشدار; نصب قطعات صوري بر روي لوازم خانگي
رييس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران گفت: برخي از تعميرکاران با سو»استفاده از ناآگاهي مردم اقدام به دريافت مبالغي براي نصب قطعاتي بر روي يخچال يا ماشين  لباس شويي آن ها مي کنند که اصلا نيازي به آن قطعات نيست. محمد طحان پور در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: اخيرا ديده شده است که برخي تعميرکاران که حتي نمايندگي برند هاي معتبر هم هستند هنگامي که براي نصب يا تعمير به خانه مردم مي روند با گذاشتن ايرادهاي صوري بر روي برخي کالاها مدعي نقص فني آن ها مي شوند; به طور مثال بيان مي کنند که دستگاه فريزر يا ماشين  لباس شويي مشتري نياز به ترانس يا فن دارد و با اين کار پس از نصب قطعه اي به صورت صوري اقدام به اخذ مبالغي از مردم مي کنند. وي تصريح کرد: هر کالايي که وارد ايران مي شود نيازي به ترانس ندارد و سيستم برق آن کاملا متناسب با استانداردهاي ايران است.
رييس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران ادامه داد: اخيرا هم شکايت هايي داشته ايم که تعميرکار به مشتري اعلام مي کند که فريزر خريداري شده نياز به فن دارد و بابت آن پول زيادي از مشتري گرفته است در صورتي که اگر اين کالاها نياز به اين قطعات داشتند در کارخانه روي آن ها نصب مي شد. طحان پور همچنين به تخلفاتي که در زمينه فروش کالاهاي توليد چين يا ترکيه به عنوان کالاهاي اروپايي مي شود اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بسياري از کالاهاي موجود در بازار ايران با اينکه متعلق به برند هاي معتبر اروپايي هستند در ترکيه توليد مي شوند و به همين دليل بايد با همين عنوان "ساخت ترکيه" به فروش برسند.


شرايط براي عضويت در سازمان تجارت جهاني سخت تر شده است  

رييس اتاق بازرگاني ايران شرايط را براي حضور بازيگران جديد در صحنه اقتصادي سخت تر از گذشته دانست.
وي يادآور شد: اگر ايران قبل از سال 1995 عضو دائم سازمان تجارت جهاني مي شد قطعا با شرايط ساده تري مواجه بود، چراکه با هر سال تاخير، موانع و شرايط دشوارتر خواهد شد.
به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني ايران، محمد نهاونديان افزود: پس از عزم ايران براي پيوستن به سازمان تجارت جهاني متاسفانه اين موضوع تا 10 سال در دستور کار شوراي عمومي سازمان جهاني تجارت قرار نگرفت و 3 سال قبل ايران توانست عضو ناظر اين سازمان شود، اما در مدت اين 3 سال که درها به روي ما باز شده است، هنوز خبري از تشکيل گروه کاري و تقديم رسمي گزارش رژيم تجاري ايران به گروه کاري نيست.
  
خاموشي ها و تدابيري براي کاهش مصرف برق
 
مدير روابط عمومي شرکت توانير گفت: براي کاهش مصرف برق در مناطق گرمسير کشور تدابير ويژه اي آغاز شده است.
عباس خالد نژاد در گفت وگو با فارس، افزود: در استان هاي جنوبي کشور تدابير ويژه اي براي کاهش مصرف برق انديشيده شده است که يکي از آنها تغيير ساعات اداري در خوزستان بود که در حال حاضر کارمندان ادارات اين استان يک ساعت زودتر فعاليت خود را آغاز و يک ساعت زودتر کار خود را به پايان مي رسانند. وي با بيان اينکه قرار است اين روش در ساير ادارات مناطق گرمسير کشور نيز انجام شود گفت: قرار است 36 ميليون لامپ کم مصرف در طول يک پروسه طولاني در سراسر کشور توزيع شود و تاکنون نيز در استان هاي جنوبي کشور يک ميليون لامپ کم مصرف در حال توزيع است.
 
جمع آوري پودر شوينده توسط دلالان

همزمان با حذف يارانه پودر شوينده با توافق وزارت صنايع و بازرگاني، دلالان براي سو»استفاده و فروش پودر به قيمتي بالاتر اقدام به جمع آوري پودر از بازار مصرف کرده اند.
يک مقام مسئول در وزارت بازرگاني به فارس گفت: متاسفانه انتشار ناگهاني خبر حذف يارانه پودر شوينده بدون هماهنگي و به يکباره از سوي وزارت صنايع موجب به هم خوردن تعادل بازار پودر و کميابي آن شده است.
وي ادامه داد: با وجود اينکه در طي دو ماه اخير توليد پودر در سطح مناسبي بود و بازار نيز اشباع شده بود، اما به دليل حذف يارانه و به تبع آن گران شدن اين محصول، برخي سو»استفاده گران و دلالان اقدام به جمع آوري پودر از بازار کرده اند تا آن را به قيمتي بالاتر به فروش برسانند.
اين مقام مسئول با بيان اينکه قبل از اعلام حذف يارانه پودر بايد وضع بازار، توليد و ذخيره جهت تنظيم بازار در زمان اعلام خبر پيش  بيني مي شد تاکيد کرد: هم اکنون کارخانجات با دستگاه هاي ذيربط در حال مذاکره و رايزني هستند که بهاي پودر را حدود 2 برابر افزايش دهند.
وي ادامه داد: بهاي پودر پس از حذف يارانه از 200 تا 250 تومان به 500 تا 700 تومان خواهد رسيد.
اين مقام مسئول اظهار داشت: طي سال جاري، حدود 40 تا 50 هزار تن پودر توسط کارخانجات با يارانه دولتي و بهاي سال قبل توليد شده بود که اکنون دلالان با جمع آوري آنها، پودر را به بهاي بالاتري به فروش مي رسانند.
 
قيمت نفت به 133 دلار رسيد

قيمت نفت در بازارهاي جهاني به سطح 133 دلار در هربشکه رسيد.
قيمت نفت براي دومين روز متوالي افزايش يافته و در نهايت در سطح بشکه اي 133 دلار تثبيت شد. اين در حالي است که بهاي نفت در بازارهاي جهاني رکورد بي سابقه 135 دلار را نيز پشت سر گذاشته بود. بهاي هر بشکه نفت خام سبک شيرين آمريکا وست تگزاس اينترمديت براي تحويل در ماه جولاي در بازار مبادلات نفتي نيويورک (نايمکس) با يک دلار و 27 سنت افزايش قيمت درهربشکه به 133 دلار و 46 سنت رسيده است. در همين حال، هر بشکه نفت خام برنت درياي شمال براي تحويل در ماه جولاي در بازار مبادلات نفتي لندن نيز با يک دلار و 59 سنت افزايش قيمت، معادل 133 دلار و 16 سنت دادوستد شد. اين در حالي است که رييس اوپک پيش بيني کرده است که قيمت نفت همچنان به روند صعودي خود ادامه خواهد داد.
 
افزايش ظرفيت ناوگان هوايي
براي سفرهاي تابستاني

سخنگوي سازمان هواپيمايي کشوري ورود دو فروند هواپيماي توپولف به کشور را زمينه ساز افزايش ظرفيت ناوگان هوايي در سفرهاي تابستاني عنوان کرد.
رضا جعفرزاده در گفت وگو با مهر گفت: افزوده شدن دو فروند هواپيماي توپولف 154 به ناوگان هوايي کشوردر مجموع ظرفيت حمل و نقل هوايي کشور را تا 360 صندلي پروازي افزايش مي دهد.
سخنگوي سازمان هواپيمايي کشوري افزود: هر سال با شروع تابستان و افزايش تقاضا براي سفرهاي تابستاني بخشي از تقاضاي مسافران بدون پاسخ مي ماند که با افزايش ظرفيت ناوگان و انجام تست هاي دوره اي هواپيماها در کشور بخش بيشتري از تقاضاي موجود پاسخ داده مي شود.
وي ادامه داد: پيش از اين اگر پرواز يکي از هواپيماهاي شرکت هاي هواپيمايي دچار اشکال مي شد، به صورت زنجيره وار اين مشکل به ساير پروازها نيز انتقال پيدا مي کرد اما هم اکنون اين مشکل برطرف شده است و پيش بيني مي شود در ميزان تاخير پروازها نيز کاهش قابل توجهي به وجود آيد.
جعفرزاده اظهار داشت: اخيرا ايکائو استانداردهاي فني سخت گيرانه تري را براي پروازهاي هواپيماهاي ايران در نظر گرفته اما توان مهندسي داخلي کشور توان ارتقا به سطح مورد نظر را دارا است و احتمال بروز مشکل در پروازهاي اروپايي شرکت هاي هواپيمايي اندک است.
سخنگوي سازمان هواپيمايي کشوري ابراز داشت: پس از انقلاب اعمال محدوديت در خريد و پروازهاي شرکت هاي هواپيمايي ايران همواره وجود داشته اما با تکيه بر توان داخل اقدام به افزايش ميزان پروازها و سطح ايمني آن کرده  ايم و نتايج مثبتي نيز به دست آمده است.
 
مديرعامل بانک صنعت و معدن برکنار شد

رييس مجمع عمومي بانک صنعت و معدن مهدي رضوي مديرعامل اين بانک را برکنار کرد. به گزارش مهر، علي اکبر محرابيان وزير صنايع و معادن که رياست مجمع عمومي بانک صنعت و معدن را عهده دار است با برکناري رضوي، محمدرضا پيشرو را جايگزين وي کرد. حکم مديرعامل جديد بانک صنعت و معدن به امضاي حسين صمصامي سرپرست وزارت امور اقتصادي و دارايي که وي نيز عضو مجمع عمومي اين بانک است، رسيده است. رضوي در حالي از مدير عاملي بانک صنعت و معدن برکنار شد که اخيرا به عنوان نايب رييس مجمع عمومي بانک هاي آسيايي و اقيانوسيه انتخاب شده است.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته