جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/03/13 - روزنامه صبح ايران(دوشنبه)(شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) وارتحال امام خميني(ره) را تسليت ميگوييم) نسخه شماره 3057


گل گشت


ايران زمين


حفاظت از 120 هکتار اراضي منابع طبيعي همدان توسط جوانان


تاکيد مديرکل ارشاد يزد بر تهيه شناسنامه اماکن و امکانات فرهنگي

همزمان با سالگرد ارتحال امام خميني (ره)
اعزام بيش از نيم ميليون زائربه مرقد مطهرامام خميني(ره)


" نشست مطبوعاتي در شوراي حل اختلاف شهرستان کرج "


 گل گشت 

آذربايجان غربي
استان آذربايجان غربي از نظر طبيعي و تاريخي از مناطق برجسته ايران است. پيشينه تاريخي و سابقه کهن فرهنگي استان; سبب وجود اماکن تاريخي، مذهبي و فرهنگي بسياري درمنطقه شده است. آذربايجان را با توجه به پيشينه تاريخي کهن اش، در زبان هاي مختلف به نام هاي گوناگون کمابيش مشابهي ناميده شده است. آذربايجان غربي از نظر جغرافيايي بين 35 درجه و 58 دقيقه تا 39 درجه و 47 دقيقه پهناي شمالي و 44 درجه و 2 دقيقه تا 47 درجه و 23 دقيقه درازاي خاوري قرار گرفته است. اين منطقه يکي از مناطق مستعد کشاورزي و هم چنين يکي از کانون هاي مهم صنايع دستي ايران است. صنايع استان آذربايجان غربي در زمينه هاي مواد معدني و مواد اوليه موجود دراستان بر پا شده اند. دراين استان انواع فرش، گليم، پارچه هاي دستي و صنايع چوبي تزييني توليد مي شود و علاوه بر آن کارگاه هاي مختلف صنعتي نيز درسطح استان مشغول به کارهستند. پيشينه تاريخي و سابقه کهن فرهنگي استان; سبب وجود اماکن تاريخي، مذهبي و فرهنگي بسياري در منطقه شده و جاذبه هاي گردشگري منطقه را افزون نموده است. برخي از جاذبه هاي طبيعي اين منطقه نيز از ويژه گي هاي منحصر به فردي برخوردارند که در مجموع همراه با جاذبه هاي تاريخي, فرهنگي و اجتماعي,  ديدني هاي منطقه آذربايجان غربي را تشکيل مي دهند.

درياها
پرآوازه ترين جاذبه گردشگري استان آذربايجان غربي درياچه اروميه است که بزرگ ترين درياچه داخلي ايران و بزرگ ترين آبگير دايمي آسياي غربي به شمار مي آيد. درياچه حسن لو، تخت سليمان و درياچه يادگار لو نيز از ديگر درياچه هاي منطقه هستند که اهميت آن ها به اندازه درياچه اروميه نيست. مساحت تالاب هاي استان را بيش از 700 کيلومتر مربع تخمين مي زنند که برخي از آن ها داراي آب شيرين و برخي شورهستند. اين تالاب ها زيستگاه مناسبي براي انواع پرندگان به حساب مي آيند و بيش از 140 نوع پرنده آبزي در آن ها مشاهده شده است. تالاب هاي استان آذربايجان غربي در اطراف مهاباد، نقده، ماکو، خوي، سلماس قرار دارند. اسامي اين تالاب ها و مرداب ها به تفکيک شهرستان عبارتند از: تالاب هاي شيطان، يادگار لو، جهود آباد، نيزار گرده قيا و حسنلو به وسعت 1480 هکتار در اطراف نقده. تالاب هاي آق گل، عشق آباد، قره بلاغ، ياريم قيه و ساري سو کوچک به وسعت 5966 هکتار در اطراف ماکو. تالاب قره گل و يسريل آباد به وسعت 460 هکتار در اطراف مياندوآب.
استان آذربايجان غربي بنا بر موقعيت رودخانه اي خود که در بالا گفته شد، داراي سدهاي زيادي است. مردم اين استان براي استفاده از آب رودخانه ها و مانداب ها، درطول تاريخ، بارها تاسيسات و سدهاي متعددي را بر جريان هاي آبي احداث کرده اند. برخي از اين سدها عبارتند از: سد بوکان، سد انحرافي نوروز مياندوآب، سد مهاباد، سد انحرافي يوسف کندي، مانداب هاي کنار رود ارس و برکه هاي اطراف درياچه اروميه که هر کدام از آن ها جلوه هاي زيبايي دارند و پناهگاه خوبي براي حيات وحش به شمار مي آيند. وسعت قابل محاسبه اين آب بند ها 5895 هکتار است و انواع حيوانات مخصوصا پرندگان در آن ها زيست مي کنند. اين مانداب ها داراي امکانات ماهي گيري، شکار پرندگان و ساير حيوانات آبزي هستند و زمينه هاي مناسبي را جهت ديدار علاقه مندان طبيعت فراهم آورده اند.

گردشگري
ژئوتوريسم که در ابتدا گردشگري زمين شناسي ناميده مي شد در آخرين مطالعات محققان «گردشگري جغرافيايي» نام گرفته است که مفهوم آن بازديد و بهره برداري از جاذبه هاي جغرافيايي بدون لطمه زدن به طبيعت معني شده که مفهومي فراگيرتر و گسترده تر از پيش داشته و دامنه وسيعي را در بر مي گيرد. بازديد از جاذبه هاي جغرافيايي که يکي از مهم ترين آن ها جاذبه هاي ژئومورفولوژي و زمين شناسي است; امروزه يکي از شاخه هاي اصلي ژئوتوريسم را تشکيل مي دهد. سرزمين آذربايجان در دوره ترشياري (دوران سوم زمين شناسي) تحت تاثير فشارهاي وارده بر قفقاز و ترکيه قرار گرفت که اين امر سبب پيدايش شکاف ها و گسله هايي در اين ناحيه شده است. وجود آب هاي گرم معدني در آذربايجان غربي نشان گر آن است که اين منطقه در گذشته از کانون هاي فعال آتشفشاني بوده و اکنون دوره خاموشي خود را سپري مي سازد، از جمله اين چشمه هاي آب گرم مي توان آب گرم ايستي سو و سوط را نام برد.
درياچه اروميه يکي از شگفت انگيزترين جاذبه هاي ژئوتوريستي استان آذربايجان غربي است که از ويژگي هاي منحصر به فردي برخوردار بوده و خاصيت هاي درماني و طبيعي بسياري دارد. به طور کلي بخش شمالي منطقه آذربايجان يکي از مراکز بزرگ حرکات دروني زمين و لرزش هاي شديد است. حوالي اروميه چنان نظم طبقات به هم ريخته که طبقات رسوبات جديد از محل اوليه پرتاب و به ارتفاع قابل ملاحظه اي بر رسوبات عهد اول (پر کامبرين) جاي گرفته است. مواد اوليه توليد کننده ي خاک و عوارض پستي و بلندي بيش از ساير عوامل خاک شناسي، در توليد خاک هاي آذربايجان شرقي و غربي تاثير داشته است. توزيع انواع خاک ها بستگي زيادي به عوامل خاک شناسي دارد. در نواحي باختر درياچه اروميه عوامل آب وهوا نيز بيش از ساير نقاط آذربايجان غربي در توليد خاک هاي مربوطه موثر بوده است. خاک هاي حوزه آبگير رودخانه ارس در شمال و ارتفاعات شور بلاغ در باختر و جنوب باختري و کوه هاي ميشو داغ در جنوب و جنوب خاوري را شامل مي شود.
خاک جلگه و دشت ها و نواحي اطراف رودخانه از مواد رسوبي رودخانه اي تشکيل شده است و از اين قبيل جلگه ها مي توان پلدشت، ماکو و خوي را نام برد. خاک هايي که منحصرا در اين قسمت از استان به مقدار زياد يافت مي شوند عبارتند از: خاک هاي ليتوسل متشکل از خاک هاي خروجي در ناحيه خاک هاي براون و سيروزم - خاک هاي چمني مرطوب، خاک هاي چسنات و خاک هاي ليتوسل آهکي در ناحيه خاک هاي بياباني و سيروزم. منطقه حوزه درياچه اروميه به خصوص اراضي اطراف درياچه که متشکل از خاک هاي باتلاقي شور، رسوبي شور و خاک هاي شور قليايي است، از ساير مناطق آذربايجان متمايز است. تشکيلات گچي و نمکي واقع در حوزه هاي آبده رودخانه هاي واقع در خاور و شمال درياچه توام با مواد رسوبات قرمز هم چنين تاثير آب شور درياچه در زمين هاي اطراف درياچه که احتمالا قسمتي از آن ها (جلگه زرينه رود و مهاباد) زماني زير آب درياچه بوده اند، مجموعا در توليد اين خاک ها تاثير داشته است. چون جلگه هاي زرينه رود و مهاباد و اروميه از مواد رسوبي مي باشند، لذا نقاطي که تحت تاثير آب درياچه واقع نشده اند و سطح آب زير زمين آن ها در عمق مناسبي قرار دارد از بهترين خاک هاي ناحيه به شمار مي آيند. بعد از زمين هاي شور و باتلاقي کنار درياچه به سمت تراس هاي مرتفع و ارتفاعات بلند، خاک هاي مرطوب (Hybromorphic) و بعد خاک هاي رسوبي (Alluvial) و سپس خاک هاي تراس هاي مرتفع مرکب از خاک هاي رسوبي قديمي و خاک هاي براون قرار گرفته و بالاخره خاک هاي براون توام با ليتوسل آهکي که حد نهايي خاک هاي ارتفاعات منطقه اي را تشکيل مي دهد، قرار گرفته اند.


 ايران زمين  

فعاليت 40 شرکت تعاوني در شرکت هاي صنعتي استان اردبيل

اردبيل-خبرنگار آفرينش
مدير کل تعاون استان اردبيل گفت:هم اکنون تعداد 4 شرکت تعاوني در گرايش هاي مختلف اعم از توليدي و خدماتي وصنعتي در شهرک هاي صنعتي اردبيل مشکين شهر و خلخال فعال هستند.
محمدي دوست با اعلام اين مطلب به خبرنگار ما افزود:اين تعداد شرکت با سرمايه گذاري 935 هزار و 778 ميليون ريال و در فضاي 989 هزار و 122 متر مربع راه اندازي شده است.
وي تصريح کرد:فعاليت اين تعداد تعاوني زمينه اشتغال يک هزار نفر را فراهم خواهد کرد.

فرماندار دماوند : شهرداري ها موظفند در آمد حاصله از حريم را در روستاها هزينه نمايند

رودهن - خبرنگار آفرينش
جلسه بررسي در آمد روستاهاي حريم در شهرستان دماوند  به رياست فرماندار و با حضور مسئولين مربوطه در سالن اجتماعات فرمانداري برگزار شد .
به گزارش خبرنگار آفرينش ; فرماندار دماوند در اين جلسه با بيان اينکه ، شهرستان دماوند تنها شهرستان استان به لحاظ مواجه بودن با مشکل عدم هزينه درآمدهاي حاصله از روستاهاي حريم در اين مناطق است ، اظهار داشت: همه مردم چه در شهر و چه در روستا نيازمند دريافت خدمات هستند و مسئوليت شرعي و قانوني شهرداريهاست  که درآمد حريم روستاها را در خود روستا هزينه نمايند .
عبدالناصر فياضي، با اشاره به اين مطلب که عمده ترين اعتراضات در اين خصوص مربوط به يکي از شهرداريها است ، افزود : مرتفع ساختن مشکلات به صورت سيستمي در جلوگيري از ايجاد نارضايتي در بين مردم و دستيابي به اهداف مورد نظر در خدمات رساني مطلوب ، تاثيرگذار و از بروز مسائل بعدي جلوگيري خواهد کرد . وي در ادامه خاطر نشان کرد : عدم توجه به آباداني روستاها موجب افزايش تقاضاي خروج از حريم مي باشد که در اين راستا شهرداري ها مي بايست علاوه بر هزينه 80 درصد درآمد حريم در روستاها ، اقدامات بيشتري در جهت آباداني و هزينه درآمد در روستاها انجام دهند . ايشان تاکيد کرد : شفاف سازي و تعيين حريم روستاها براي به حداقل رساندن وضعيت نابسامان فعلي انجام گيرد و کليه شهرداريها هر ماه درآمد حاصله از حريم را به مبادي ذيربط اعلام نمايند. همچنين درآمدها با نظر فرمانداري و بخشداريهاي تابعه در راستاي اجراي طرحهاي مورد نياز روستاها در بخشهاي مختلف کشاورزي بهداشت ، آب شرب و غيره هزينه گردد.
ارائه خدمات مطلوب به روستاهاي حريم و لزوم تعيين حريم شهرها و روستاها در برخي مناطق ، اجراي پروژه هاي مورد نياز در روستاها و بررسي درآمد حريم روستاها هر سه ماه يکبار از ديگر مصوبات اين جلسه بود.   
افزايش 10 درصدي بار جابجا شده در
 استان سيستان و بلوچستان

سيستان و بلوچستان-خبرنگار آفرينش
ميزان بار حمل شده در سال 86 از استان سيستان و بلوچستان به بيش از 5 ميليون تن رسيد که نسبت به سال 85 از رشد 10 درصدي برخوردار بود.
عليرضا مجرد مدير کل حمل و نقل و پايانه هاي استان با بيان اين مطلب افزود:
بيشترين کالاي حمل شده در استان محمولات فراورده هاي نفتي و بيشترين بار حمل شده از چابهار صورت گرفته که در حدود 37 در صد کل بار حمل شده را شامل ميشود.
وي با اشاره به موقعيت  مناسب چابهار به عنوان تنها بندر تجاري سواحل شرقي کشور که به درياي عمان و آبهاي آزاد راه داشته و با توجه به کوتاهي نسبي مسير ميتواند بندر مناسبي براي توسعه ترانزيت کالا از کشورهاي افغانستان و آسياي مرکزي باشد.
وي گفت:اين بندر نزديک ترين بندر به جمهوري ترکمنستان و ازبکستان بوده و ميتواند سهم مناسبي از کالاهاي ترانزيتي اين کشور ها را تخليه و بارگيري نمايد که در صورت ايجاد زمينه هاي مناسب براي سرمايه گذاري در بخش زير ساخت هاي اين منطقه شاهد افزليش رشد ترانزيت کشور خواهيم بود.


 حفاظت از 120 هکتار اراضي منابع طبيعي همدان توسط جوانان  

120
هکتار از اراضي منابع طبيعي و آبخيز داري استان همدان به همت جوانان بسيجي تحت حفاظت و مراقبت قرار گرفت. به گزارش مرکز اطلاع رساني بسيج سازندگي علي اشرف زيوري مدير جهاد کشاورزي شهرستان  اسد آباد با اعلام اين خبر در جمع فعالان بسيج سازندگي گفت:بسياري از اراضي منابع طبيعي و آبخيز داري استان توسط جوانان بسيجي اين استان حفاظت و مبارزه با آفات 186 هکتار از محصولات کشاورزي استان همدان انجام شد. وي در ادامه از پذيرش بيش از 2 هزار نفر داوطلب براي فعاليت در عرصه هاي مختلف بسيج سازندگي خبر داد و از بسيجيان دانش آموزان و دانشجويان براي رفع محروميت و عمراني و آباداني روستاها همچنين بسط و توسعه فرهنگ سازندگي خواستار همکاري شد.


 تاکيد مديرکل ارشاد يزد بر تهيه شناسنامه اماکن و امکانات فرهنگي  

يزد- خبرنگار آفرينش
مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان يزد بر تهيه شناسنامه اماکن و امکانات فرهنگي هر شهرستان تاکيد کرد.به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامي استان يزد حجت الاسلام و المسلمين احمد عجمين طي نشستي با فرماندار شهرستان مهريز و تعدادي از مسئولين اين شهرستان با اشاره به ضرورت انجام شناسنامه دار شدن اماکن و امکانات فرهنگي اظهار داشت:با شناسايي اماکن فرهنگي اجراي برنامه هاي فرهنگي و هنري با محوريت شوراي فرهنگ عمومي در پيشبرد اهداف نظام اسلامي موثرتر است.


  همزمان با سالگرد ارتحال امام خميني (ره)
 اعزام بيش از نيم ميليون زائربه مرقد مطهرامام خميني(ره)  

کرج-خبرنگارآفرينش
به مناسبت نوزدهمين سالگرد ارتحال بنيانگذار انقلاب اسلامي بيش از500 هزار نفر از استان تهران به مرقد
مطهر اعزام مي شوند.
سردار مرتضي شانه ساززاده،فرمانده منطقه مقاومت بسيج استان نهران درنشست خبري ضمن تشريح برنامه هاي اين منطقه گفتنوزدهمين سالگرد ارتحال حضرت امام خميني(ره)را در شرايطي گرامي مي داريم که انقلاب اسلامي با نام حضرت امام نه تنها از مرزهاي جغرافيايي بلکه از مرز انديشه ها ووجدان هاي بيدارنيزعبورکرده وبه قلوب و فطرت انسان هاي بيداردل وآزادانديش وتوحيدي راه يافته ونگاه و تفکراستکبارستيزي را قوتي دوباره بخشيده و اميد به آينده اي رها ازسلطه وسيطره حاکمان ظلم وجور رادردلها وانديشه هاقريب الوقوع ودست يافتني ترساخته است.
وي افزوددرسال جاري منطقه مقاومت بسيج استان تهران ميزبان بيش از230 هزارتعداداززائرين حرم مطهرمي باشدکه از استانهاي مختلف کشورازتاريخ13 خردادوارداستان تهران مي شوند،همچنين بيش از230 هزارنفرازمشتاقان امام راحل(ره)ازمردم شهيدپرورشهرستانهاي استان تهران درروز14 خردادجهت شرکت درمراسم به حرم مطهرعزيمت خواهندکردکه مسئوليت اين اعزام با انجام ثبت نام اوليه درحوزه ها وپايگاههاي مقاومت بسيج با وسايل نقليه ازقبل پيش بيني شده انجام خواهد شد.
سردارشانه ساززاده ازبيمه شدن تمامي زائران حرم مطهرخبردادوگفتتمامي زائران اززمان حرکت تاهنگام برگشت تحت پوشش بيمه قراردارندودرصورت بروزحادثه هزينه از طرف بيمه پرداخت خواهد شد.
وي از اسکان و استقبال کاروان هاي زائران و تيم هاي پياده،تيم هاي دوچرخه سواروورزشکاران خبردادواظهارداشتبرنامه هاي متنوع فرهنگي،مذهبي شامل مراسم بزرگداشت يادوخاطره امام راحل(ره)،برگزاري انواع مسابقات ورزشي وانجام کوهپيمايي توسط گردانهاي عاشوراوالزهراوگروههاي مقاومت بسيج در ارتفاعات البرزودرنواحي و حوزه ها و پايگاههاي مقاومت بسيج با هدف بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام برگزارمي شود.


  " نشست مطبوعاتي در شوراي حل اختلاف شهرستان کرج "  

 کرج-خبرنگار آفرينش
اولين مصاحبه مطبوعاتي رئيس شوراي حل اختلاف شهرستان کرج  با هدف برقراري تعامل و اطلاع رساني
درباره عملکرد اين نهاد سه شنبه 31 ارديبهشت ماه برگزار شد. در اين جلسه کيا پاشا معاون قضايي دادگستري ورئيس شوراي حل اختلاف شهرستان کرج گفت  شوراي حل  اختلاف بر اساس ماده  189 قانون اساسي در برنامه سوم توسعه  با هدف جلوگيري از تورم پرونده ها در دادگستري  وکاهش مراجعات مردم براي دعاوي که جنبه خصوصي آن برجنبه عمومي اولويت دارد و همچنين مشارکت مردم در حل و فصل اختلافات تاسيس شد.
وي افزود اين نهاد در محدوده صلاحيت خود که در دعاوي حقوقي تا سقف ده ميليون ريال و در دعاوي کيفري تا سقف پنج ميليون ريال است به عنوان زير مجموعه اي از قوه قضاييه مشغول به فعاليت است.
شوراي حل اختلاف در کرج در سال 82 تاسيس شد و سال اول فعاليت خود را با حل و فصل 677 فقره پرونده به صورت مصالحه آميز پشت سر گذاشت;در سال 83 ،2749فقره ،در سال84 ،5870 فقره ،
در سال 85،7615 فقره و در سال86،14853فقره پرونده توسط اين نهاد حل و فصل گرديد.همچنين اين
نهاد فعاليت خود را با تعداد 12 حوزه در سطح شهرآغاز کرد واين در حالي است که در سال 86 تعداد اين حوزه ها به 120 حوزه در سطح شهر رسيد;که از اين 120 حوزه، 49 حوزه دروقت اداري و59 حوزه در خارج از وقت اداري مشغول به فعاليت مي باشند که حوزه هاي خانواده،بيمه،اصناف،ارشاد،ثبت احوال، اطفال، راهنمايي و رانندگي،ايثارگران و زندان ها از جمله اين حوزه ها مي باشد.
وي تصريح کرد جهت سهولت دسترسي مردم براي حل دعاوي حقوقي و کيفري خود به شوراي حل اختلاف، اين نهاد در20 منطقه از کلان شهر کرج مرکز شوراي حل اختلاف داير کرده است که در حدود 800 نفر جهت پاسخگويي به مراجعين دراين نهاد ها مشغول به فعاليت هستند.
کيا پاشا در رابطه با برنامه هايي که درسال87 در دست اجرا دارند اظهار داشت تعديل در حوزه ها،تعديل دراعضا» و دبيران، استفاده بهتر از مساجد و همچنين برگزاري دوره هاي باز آموزي ضمن خدمت به منظور ارتقا» سطح معلومات کارکنان، از برنامه هايي است که در دست اجرا مي باشد.
وي افزود  افتتاح حوزه هاي ويژه بهداشت ،امور پزشکي،امور فرهنگيان،امورمالي و اعتباري،تخليه و دعاوي مربوط به آن،ايجاد کميسيون انتصاب اعضا» به منظور نظام بندي نهاد،تشکيل کميسيون رسيدگي
به اختلافات اعضا»،تشکيل کميسيون پاسخگويي به سوالات و استعلامات ،برگزاري سميناردرهفته قوه قضائيه،انتشار نشريه داخلي،راه اندازي واحد پاسخگويي تلفني و همچنين امکان مشاوره رايگان براي مراجعين از اهداف اين نهاد مدني در سال 87 مي باشد.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته