جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/03/20 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3059


كوتاه هنري


" زن ها فرشته اند" در دبي


"پاندا" 20 ميليون دلاري شد


"آخرين ملکه زمين" در فرهنگسراي هنر نقد و بررسي مي شود


مجموعه "حضرت يوسف" از اول تيرماه روي آنتن شبکه يک مي رود


 كوتاه هنري 

 خانه موسيقي گرگان تشکيل مي شود

خانه موسيقي شعبه گرگان در اين شهر تاسيس مي شود.
خانه موسيقي شعبه گرگان قرار است 24 خرداد در اين شهر تشکيل شود.
بنا بر اين گزارش،   چند شهر ديگر که تقاضا براي تاسيس چنين نهادي را داده اند، در نوبت هستند و يکي پس از ديگري تشکيل خواهد شد.
به گزارش فارس،شعبه هاي خانه موسيقي در برخي شهرها تشکيل شده که شعبه تازه تاسيس اين خانه 11 خرداد در اردبيل شکل گرفت.

مستندهاي «ژان روش» در سالن «سينما حقيقت» روي پرده مي رود

 در ادامه نمايش هاي هفتگي کانون فيلم سينما حقيقت، سه فيلم مستند مردم شناسانه از «ژان روش» مستندساز برجسته  فرانسوي به نمايش عمومي درخواهدآمد.
 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، فيلم هاي مستند «من يک سياه»، «اربابان ديوانه» و «گورستان هايي در پرتگاه» از آثار «ژان روش» فيلمساز فقيد فرانسوي، راس ساعت 17 عصر دوشنبه بيستم خردادماه 1387، در سالن سينما حقيقت اين مرکز روي پرده خواهد رفت.
بنا بر اين گزارش، جلسه نقد و بررسي اين فيلم ها، با حضور «ايرج اسماعيل پور قوچاني» مستندساز، مردم شناس و استاد دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران برگزار خواهدشد.
عموم علاقمندان به منظور تماشاي مستندهاي «ژان روش» و شرکت در جلسه نقد و بررسي آنها م--ي توانند از ساعت 17 عصر دوش--نبه (20 خرداد) به سالن سينما حقيقت واقع در خيابان سهروردي شمالي، ميدان شهيد قندي، شماره 17 مراجعه نموده و يا به منظور کسب اطلاعات بيشتر، با شماره تلفن 88528317 تماس حاصل نمايند.

 همزمان با آغاز برنامه هاي هفته صنايع  دستي اعلام شد:
ايران ميزبان نشست هاي منطقه اي و جهاني صنايع  دستي

 پيشنهاد ميزباني ايران براي برگزاري نشست منطقه اي آسيا و اقيانوسيه در سال 2009 و نشست جهاني صنايع  دستي در سال 2012 مورد موافقت اعضاي WCC "مرکز جهاني صنايع دستي" قرار گرفت و در نشست 2008 چين به تصويب خواهد رسيد.   به گزارش  "آفرينش" حسين هاتفي فارمد، معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي سازمان با اعلام اين خبر از واگذاري ميزباني داوري مهر اصالت صنايع دستي به ايران خبر داد و افزود: براي نخستين بار هنرمندان صنايع دستي کشورمان با عرضه محصولات خود به داوران جهاني، در سال گذشته موفق به کسب شش مهر اصالت از داوران يونسکو شدند و همچنين با پيگيري هاي لازم برگزاري مراسم داوري مهر اصالت به کشورمان واگذار شد که از 14 تا 16 مهر ماه امسال با حضور داوران بين المللي از سراسر جهان برگزار مي شود.هاتفي با تاکيد بر چشم انداز روشن و اميدوار کننده صنايع دستي ايران اظهار داشت: طي يک سال گذشته توليدکنندگان صنايع دستي کشورمان در بيش از 50 نمايشگاه استاني، ملي، منطقه اي و سراسري، توليدات خود را عرضه کردند و پژوهشگران اين عرصه با تلاشي پررنگ از گذشته راهکارهايي علمي و عملي براي حضور بيشتر صنايع دستي در زندگي مردم، توسعه گردش مالي براي توليدکنندگان و افزايش کيفيت و نوآوري صنايع دستي ارائه دادند.وي با اشاره به برگزاري نمايشگاه ملي صنايع دستي برتر و هداياي جمهوري اسلامي در تبريز همزمان با هفته صنايع دستي افزود: برپايي اين نمايشگاه و در کنار آن برگزاري همايش علمي راهکارهاي توسعه صنايع دستي ايران و جشواره فيلم و عکس صنايع دستي و هنرهاي سنتي، ضمن ايجاد فرصتي مناسب براي آسيب شناسي وضعيت صنايع دستي کشورمان، شرايط ارائه نمايي از تمامي ظرفيت ها و توانمندي هاي کليه استان ها در اين عرصه را فراهم مي سازد.
معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تصريح کرد: براي نخستين بار نمايشگاهي اين وسعت برگزار مي شود که ميزبان نمايندگان بيش از 25 کشور است و با عرضه توليدات استان هاي مختلف کشور در قالب صدها غرفه نمايشگاهي و کارگاهي، امکان تعامل تمامي علاقه مندان اين عرصه را با توليدکنندگان سراسر کشور فراهم ساخته است. گزارش ايسکانيوز مي افزايد; نمايشگاه ملي صنايع دستي برتر و هداياي جمهوري اسلامي 19 تا 24 خرداد در محل نمايشگاه هاي بين المللي تبريز برگزار مي شود.

بزرگداشت دکنر شفائيه در خانه عکاسان حوزه هنري

نمايشگاه آثار دکتر هادي شفائيه، بنيانگذار رشته عکاسي در دانشگاههاي ايران، از 25 خرداد در سالن نمايشگاههاي خانه عکاسان حوزه هنري برپا مي شود.
به گزارش آفرينش، روابط عمومي خانه عکاسان اعلام کرد در اين نمايشگاه 50 اثر در قطع 50 در 70 به صورت سياه و سفيد با عنوان رد پاي اعصار به نمايش درمي آيد که با موضوع اشيا» قيمتي و تاريخي از ادوار گذشته از جمله هخامنشيان، اشکانيان و ساسانيان در سال هاي نخستين دهه 40 تهيه شده اند. افتتاحيه نمايشگاه 25 خرداد در گالري خانه عکاسان حوزه هنري با حضور اساتيد رشته عکاسي و شاگردان دکتر شفائيه برگزار و با وي در آمريکا ارتباط تلفني برقرار مي شود. علاقمندان به بازديد از اين نمايشگاه مي توانند تا سوم تيرماه به خانه عکاسان در تقاطع خيابان هاي حافظ و سميه مراجعه کنند.


با نمايش در امارات
9 فيلم از ايران در کنار فيلم هايي از سينماي ايتاليا

اداره فرهنگ و ميراث ابوظبي در برنامه يک ماهه تابستاني خود 9 فيلم از سينماي ايران را در کنار فيلم هايي از سينماي ايتاليا در تعطيلات آخر هفته ماه ژوئن براي علاقمندان به نمايش مي گذارد.   
به گزارش آفرينش، اين برنامه از هفته آينده آغاز شده و در روزهاي پنجشنبه تا شنبه به سينماي هنري ايران و آثار فيلمسازاني چون داريوش مهرجويي، مجيد مجيدي و خانواده مخملباف و يکشنبه ها به شاهکارهاي متفاوت سينماي نئورئاليست ايتاليا اختصاص دارد.برنامه نمايش فيلم هاي ايران و ايتاليا در امارات متحده عربي بخشي از اهداف اداره فرهنگ و ميراث ابوظبي براي تاکيد براي سينماي معاصر و تاريخي دنياست که راهي براي نمايش در مجتمع هاي بزرگ سينمايي اين کشور عربي پيدا نمي کنند. مسئولان فرهنگي ابوظبي قصد دارند در برنامه هاي خود فيلم هاي پيچيده و آگاهي بخش اجتماعي به نمايش بگذارند.در اين برنامه روزهاي پنجشنبه تا شنبه 23 تا 25 خرداد به ترتيب فيلم هاي سينمايي "ليلا" داريوش مهرجويي، "رنگ خدا" مجيد مجيدي و "هنرپيشه" محسن مخملباف و از 30 خرداد تا اول تيرماه به ترتيب "تخته سياه" سميرا مخملباف، "درخت گلابي" مهرجويي و "گبه" مخملباف به نمايش درخواهد آمد.
هم چنين در پايان  اين برنامه هم نمايش فيلم هاي سينمايي "چند روز بعد" نيکي کريمي، "خون بازي" رخشان بني اعتماد و "آتش بس" تهمينه ميلاني به نمايش در مي آيند که به ترتيب روزهاي پنجشنبه ششم تا شنبه هشتم تيرماه براي علاقمندان به سينماي ايران در ابوظبي روي پرده مي رود.

سوره مهر منتشر مي کند
رازهاي دوران پر التهاب

به گزارش آفرينش، محمد حسين زوار کعبه در کتابي تحت عنوان «رازهاي دوران پر التهاب» پرده گشايي ها و خاطرات تلخ و وحشتناک سروان عراقي، ثامر حمود الخالصي را از دوران جنگ تحميلي به فارسي برگردانده است.
سروان عراقي در بخشي از کتاب به استفاده از سلاح شيميايي در منطقه مهران اعتراف مي کند و از اعطاي مدال شجاعت صدام به افسراني که از اين تسليحات استفاده کرده اند سخن به ميان مي آورد.
الخالصي در اين کتاب حوادث را به شکل دقيق ترسم نموده تا خواننده در بطن آنها قرار گيرد و علاوه بر افشاي جنايات جنگي نيرو هاي عراقي، از گرفتاري ها و مصيبت هاي مردم عراق پرده بر مي دارد. «رازهاي دوران پر التهاب» به همت دفتر ادبيات و هنر مقاومت در 108 صفحه با قطع رقعي و قيمت 1050 تومان توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

آموزش موسيقي در فرهنگسراي اخلاق

واحد آموزش فرهنگسراي اخلاق اقدام به برگزاري دوره هاي آموزشي موسيقي نموده است.
به گزارش آفرينش، اين واحد در نظر دارد جهت پرنمودن اوقا ت فراغت جوانان و نوجوانان و همچنين آگاهي بيشتر با آلات موسيقي دوره هاي آموزشي را برگزار نمايد.
گفتني است اين دوره ها شامل: مباني موسيقي، پيانو، سرايش موسيقي، تار و سه تار، سنتور، کمانچه، ني، تمبک و دف، آواز ايراني و موسيقي کودکان مي باشد.
علاقمندان جهت ثبت نام مي توانند به واحد آموزش در فرهنگسراي اخلاق واقع در خيابان پيروزي، خيابان شکوفه، خيابان شهيد کاظمي روبروي پارک گلزار مراجعه نمايند.

نمايشنامه صوتي «هملت» توليد شد

 توليد سي دي صوتي نمايشنامه هملت نوشته ويليام شکسپير به کارگرداني ميکائيل شهرستاني توسط شرکت فرهنگ فيلم تهران(وابسته به انتشارات علمي و فرهنگي) به پايان رسيد.
 به گزارش آفرينش، اميرعباس تقي پور، مدير عامل شرکت فرهنگ فيلم تهران در اين باره گفت: نمايشنامه هملت يکي از مشهورترين نمايشنامه هاي تاريخ ادبيات و نمايشنامه نويس جهان است.
وي با اشاره به سياست هاي اين شرکت مبني بر توليد آثار فاخر و حمايت از هنرمندان تئاتر، تلويزيون و سينما افزود: در حالي که انواع سي دي هاي صوتي و تصويري ناسالم به راحتي در دسترس نوجوانان و جوانان قرار مي گيرد، توليد و عرضه آثار برجسته مي تواند مقابله به مثل کارساز و موثري تلقي شود چرا که بسياري از خانواده ها به دنبال تهيه نمايشنامه ها و فيلم هاي سالم و پر محتوا هستند.
تقي پور با اظهار اينکه بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته، تا پايان سال 87 حداقل 10 اثر برجسته نويسندگان داخلي و خارجي به صورت نمايشنامه راديويي ضبط و در قالب CD به بازار عرضه خواهد شد، گفت: عدم توجه به حقوق توليد کننده و تکثير سي دي ها يکي از جدي ترين آسيب هاي اين حوزه است.  مدير عامل شرکت فرهنگ فيلم تهران از مردم درخواست کرد از تکثير و يا خريد هرگونه CD بدون بسته بندي خودداري کنند.  ميکائيل شهرستاني رحمان باقريان، مصطفي عبداللهي، اسماعيل بختياري، احمد ايراني خواه، محمد آقا محمدي، امير فرحان نيا، محمد رضاعلي، نورالدين جواديان، محمد حسن عشقيان، عباس شادروان، امير زنده دلان، بهرام سروري نژاد، صفا آقاجاني، رويا فلاحي، صنم صالحي و راضيه موسيوند بازيگران اصلي اين نمايش هستند.  ساير عوامل هملت عبارتند از: صدابرداران: علي حاجي نوروزي و بهزاد ناطري، افکتور: فرشاد آذر نيا.

«بن کينزلي» به پروژه هاليوودي «شاهزاده ايراني» پيوست

«بن کينزلي» قرار است در فيلم جديد «شاهزاده ايراني: شن هاي زمان»، محصول «والت ديزني»، نقش وزير شيطان صفت، را بازي کند. به گزارش آفرينش به نقل از سايت سينمايي «موي وب»،«بن کينزلي» قرار است در فيلم جديد «شاهزاده ايراني: شن هاي زمان» محصول کمپاني «والت ديزني» نقش «نظام»، وزير شيطان صفت دربار را بازي کند.
در اين فيلم وزير نظام برادر خود پادشاه را به قتل مي رساند و و اين قتل را به گردن شاهزاده مي اندازد تا خود به قدرت برسد. اين فيلم افسانه اي به تهيه کنندگي «جري بروکيمر» و کارگرداني «مايک نيوول» از ماه جولاي در مراکش و انگلستان جلوي دوربين مي رود و قرار است که سال آينده نيز به نمايش درآيد. «شاهزاده ايراني» که براساس يک بازي کامپيوتري به همين نام ساخته مي شود، داستان شاهزاده اي ايراني است که پدرش به او يک ساعت زمان با قدرتي سحرآميز هديه مي دهد ولي در اين ميان وزير بدطينت پدرش ساعت را از او مي دزدد و با شکستن آن، دانه هاي شني درون آن که در واقع نيروهايي شيطاني هستند را آزاد مي نمايد.
در اين فيلم «جک گيلنهال» در نقش شاهزاده، و «گما آرترتون» و «آلفرد مولينا» نيز ايفاي نقش خواهند کرد.


 " زن ها فرشته اند" در دبي  

فيلم زن ها فرشته اند ساخته شهرام شاه حسيني در سينماهاي شهر دبي اکران شد.   
به گزارش آفرينش، فيلم سينمايي "زن ها فرشته اند" پنجشنبه شب با حضور ايرانيان مقيم امارات طي مراسمي در سينما الغراير شهر دبي به روي پرده رفت.
زن ها فرشته اند دومين ساخته شاه حسيني در مقام کارگردان است که بعد از فيلم "کلاغ پر" ;نخستين اثر سينمايي وي در سينماهاي دبي با استقبال ايرانيان مقيم امارات رو به رو مي شود.
ياد آور مي شود  "زن ها فرشته اند" چهارشنبه هفته گذشته در سينماهاي تهران اکران شد و قرار است اين فيلم از 22 خرداد ماه جاري در ديگر شهرهاي کشور نيز بر روي پرده رود.
همچنين در اين فيلم نيکي کريمي ، امين حيايي ، مهتاب کرامتي ، ليلا اوتادي ، لادن طباطبايي ، مريم سلطاني و محمدرضا شريفي نيا به ايفاي نقش پرداخته اند.
تهيه کنندگان اين فيلم نيز عبدالله عليخاني و حسين فرح بخش هستند.


 "پاندا" 20 ميليون دلاري شد  

فيلم انيميشن "کنگ فو پاندا" توليد دريم ورکس انيميشن و پارامونت با 20 ميليون دلار فروش در 4114 سينما به راحتي پرفروشترين فيلم روز جمعه در بازار آمريکاي شمالي شد.
به گزارش  مهر، ورايتي اعلام کرد فيلم جديد کمپاني جفري کتزنبرگ رکورد بهترين فروش يک انيميشن غيردنباله اي را از آن خود کرد و در فهرست بهترين فروش افتتاحيه يک فيلم انيميشن نيز پس از "شرک سوم" که پارسال در روز اول 34/4 ميليون دلار فروخت، در رده دوم قرار گرفت.
"کنگ فو پاندا" مارک آزبورن و جان استيونسن اولين بار در دنيا در بخش خارج از مسابقه کن نمايش داده  شد و جک بلک، آنجلينا جولي، لوسي ليو، جکي چان و داستين هافمن در آن حرف زده اند. "پاندا" اولين انيميشن سال 2008 پس از فيلم موفق "هورتن صداي يک هو مي شنود" با صداي جيم کري است که در آمريکاي شمالي 152/8 ميليون دلار فروخت.
داستان "کنگ فو پاندا" درباره يک خرس پاندا بي حال و حوصله به نام "پو" است که با گروهي از استادان کنگ فو رو به رو مي شود و براي حفاظت "دره صلح" در برابر يک پلنگ سفيد اهريمني مورد آموزش قرار مي گيرد.
رده دوم جدول فروش جمعه از آن فيلم کمدي "سر به سر زوهان نگذار" با بازي آدام سندلر شد که در روز اول اکران در 3462 سينما 15 ميليون دلار فروخت. اين بهترين افتتاحيه فيلمي از سندلر پس از "طولاني ترين يارد" اوست که سال 2005 در يک روز 16/2 ميليون دلار فروش داشت.
"سر به سر زوهان نگذار" را دنيس دوگان کارگرداني کرده و جان تورتورو، امانوئل شريک ديگر بازيگران آن هستند. سندلر نقش يک مامور موساد را دارد که وانمود مي کند مرده است و در قالب يک آرايشگر در نيويورک زندگي جديد را آغاز مي کند.
فيلم کمدي رومانتيک "جنسيت و شهر" ساخته مايکل پاتريک کينگ با از دست دادن 73 درصد تماشاگران خود، در جمعه دوم اکران در 3325 سينما به فروش 7/3 ميليون دلاري دست يافت و مجموع فروش خود را به 85/3 ميليون دلار رساند.
"اينديانا جونز و قلمرو جمجمه بلورين" استيون اسپيلبرگ با بازي هريسن فورد با 48 درصد کاهش در 4190 سينما 6/5 ميليون دلار فروخت. مجموع فروش اين فيلم 237 ميليون دلار شده است. تريلر "غريبه ها" با بازي ليو تايلر و اسکات اسپيدمن نيز در جمعه دوم اکران در 2477 سينما 3/1 ميليون دلار فروخت که 60 درصد کمتر از هفته پيش بود. فروش اين فيلم به 31/5 ميليون دلار رسيده است.


  "آخرين ملکه زمين" در فرهنگسراي هنر نقد و بررسي مي شود  

فيلم سينمايي "آخرين ملکه زمين" ساخته محمدرضا عرب ساعت 18 روز يکشنبه 19 خردادماه در باشگاه فيلم فرهنگسراي هنر به نمايش در  آمد.
به گزارش آفرينش، اولين ساخته بلند سينمايي عرب که در جشنواره بيست و پنجم فيلم فجر به نمايش درآمد، سابقه حضور در چند جشنواره بين المللي از جمله مونترال، قاهره، فوکوئوکا و بوستن را در کارنامه دارد.
"آخرين ملکه زمين" محصول حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي است و داستان جواني افغاني را به تصوير مي کشد که پس از چند ماه بي خبري از خانواده همسرش به قصد بازگشت به کشور سفري طولاني را آغاز مي کند. قربان نجفي، اصغر همت، علي آزادنيا، حسين طاهري و بازيگران افغان گلي اکبري و وحيد نگاه در فيلم بازي مي کنند. از ديگر عوامل توليد "آخرين ملکه زمين" مي توان به نويسنده فيلمنامه: محمد ترابي، مشاور کارگردان: محمدرضا هنرمند، مدير فيلمبرداري: ساعد نيکذات، صدابردار: حسين بشاش، طراح گريم: سعيد ملکان و تهيه کننده: عليرضا سجادپور اشاره کرد. اين فيلم از جشنواره فيلم فجر دو جايزه برده و هنوز به نمايش عمومي درنيامده است. در جلسه نمايش و نقد و بررسي "آخرين ملکه زمين" در باشگاه فيلم فرهنگسراي هنر علاوه بر کارگردان، رضا درستکار نيز به عنوان منتقد ميهمان حضور خواهد داشت.


 مجموعه "حضرت يوسف" از اول تيرماه روي آنتن شبکه يک مي رود  

مجموعه تلويزيوني تاريخي "حضرت يوسف (ع)" به کارگرداني فرج الله سلحشور از اول تيرماه روزهاي دوشنبه از شبکه يک سيما پخش مي شود.
به گزارش آفرينش، مجموعه "حضرت يوسف (ع)" داستان زندگي اين پيامبر را از زمان تولد تا ميانسالي روايت مي کند. فيلمبرداري اين پروژه 40 قسمتي از اوايل خرداد 83 شروع شد و حسادت برادران يوسف به او، فروخته شدن به عنوان برده، توجه زليخا به او، زنداني شدن حضرت يوسف، به عزيزي مصر رسيدن و ... از جمله ماجراهاي آن است.
در "حضرت يوسف" حدود 180 بازيگر بازي مي کنند که محمود پاک نيت، کتايون رياحي، فرشته سرابندي، فرامرز مهرجو، زهرا سعيدي، مريم بخشي، سودابه عليپور، کورش زارعي و ... از آن جمله اند. مجيد ميرفخرايي مدير هنري، مرحوم رسول احدي مدير فيلمبرداري، فرهاد عليزاده آهي طراح صحنه و سعيد ملکان طراح چهره پردازي با پروژه همکاري کردند.
سلحشور قصد دارد مجموعه تلويزيوني "نرگس خاتون" را هم بسازد و محمود غلامي مشغول تحقيق و نگارش اين مجموعه با نظارت سلحشور است. تحقيقات مربوط به نسخه اول فيلمنامه به پايان رسيده و کار روي نسخه دوم آن آغاز شده است.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته