جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/04/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) (شهادت حضرت امام علي النقي الهادي(ع)را تسليت مي گوييم) نسخه شماره 3082

دکتر جاسبي در جمع تشکل هاي دانشجويي:
تخريب کنندگان دانشگاه آزاد اسلامي در جهت تحقق اهداف مخالفين نظام حرکت مي کنند

سيد حسن خميني :
دانشگاه آزاداسلا مي را نمي توان جزيره اي بيرون از جامعه پنداشت

راي ديوان عدالت درباره مدرک دانشگاه آزاد اسلامي
مدرک فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي با ساير دانشگاه هاي کشور برابر است


زنگ آفرينش


كوتاه و خواندني


گفتگو با نخبگان

مديرکل امور پيگيري دانشگاه آزاد اسلامي:
دانشگاه آزاد اسلامي يکي از منحصر به فردترين مراکز آموزش عالي مي باشد

در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات :
سمينار علمي "تدوين برنامه اجرايي طرح جامع توليد بدون کارخانه" برگزار شد


  دکتر جاسبي در جمع تشکل هاي دانشجويي:
 تخريب کنندگان دانشگاه آزاد اسلامي در جهت تحقق اهداف مخالفين نظام حرکت مي کنند 

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به موج جديد تخريب شخصيت ها و سياه نمايي دستاوردهاي نظام توسط برخي افراد و گروه ها گفت: افرادي امثال پاليزدار که با هدف ايجاد موج ياس و بدبيني، شخصيت هاي ارزنده نظام را تخريب مي کنند، نسل دوم منافقين هستند.
دکتر عبدالله جاسبي  در نشست مشترک تشکل هاي دانشجويي و اساتيد واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي استان کرمان با بيان اين که برخي قصد دارند روح ياس و نااميدي را بر جامعه حاکم کنند، اظهار داشت: در حاليکه، قدرت هاي بزرگ جهاني متحد شده اند تا فشارها و تحريم هاي خود را در حوزه هاي مختلف بر جمهوري اسلامي بيفزايند، پس همگان بايد در جهت وحدت و يکپارچگي گام بردارند.
وي افزود: متاسفانه افرادي که مستقيما از منابع استعماري و استکباري تغذيه مي شوند و يا ناآگاهانه در خدمت آن ها قرار گرفته اند، سعي دارند ميدان را به نفع دشمنان ملت ايران آرايش دهند.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، فعاليت هاي تخريب کنندگان و گروه هايي نظير باند پاليزدار را زمينه ساز برنامه هاي آمريکا و استعمارگران عليه نظام جمهوري اسلامي دانست و تصريح کرد: وظيفه تمامي اقشار ملت ايران به ويژه دانشگاهيان و اهل قلم، حفظ يکپارچگي، هماهنگي و حرکت در مسير خط حضرت امام (ره) و رهبري است.
جاسبي با تاکيد بر اين که دانشگاه آزاد اسلامي نيز مانند بسياري از نهادها و شخصيت ها از تخريب بي نصيب نمانده است، گفت: تخريب کنندگان دانشگاه آزاد اسلامي در جهت تحقق اهداف مخالفين نظام حرکت مي کنند.
وي اضافه کرد: جامعه دانشگاه آزاد اسلامي بايد در شرايط کنوني بيش از پيش به روشنگري و آگاهي بخشي در خصوص دستاوردهاي اين دانشگاه بپردازند و اين گونه حرکت هاي مذبوحانه و مذموم را خنثي کنند.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اين که تخريب شخصيت هاي نظام و نهادها از زمان حيات و مسووليت شهيد دکتر بهشتي آغاز شده، بيان داشت: منافقين شهيد بهشتي را آنچنان تخريب کرده بودند که دفاع از او کار بسيار سخت و دشواري بود.
وي ادامه داد: شهيد بهشتي، مقام معظم رهبري و آيت ا... هاشمي رفسنجاني از جمله شخصيت هايي بودند که در مقاطعي آماج هجمه هاي تخريبي و اتهامات قرار گرفتند.
جاسبي خاطرنشان کرد: در حال حاضر به مانند اجراي طرح اراذل و اوباش که توسط نيروي انتظامي به صورت موفقيت آميزي انجام شد بايد طرح مبارزه با اراذل و اوباش سياسي که عمده فعاليتشان تخريب و ايراد اتهام است در دستور کار قرار گيرد و به صورت فراگير اجرا شود.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به فعاليت تشکل هاي دانشجويي و اساتيد واحدهاي دانشگاهي سراسر کشور گفت: خوشبختانه تشکل هاي دانشجويي و استادان دانشگاه آزاد اسلامي از هماهنگي و يکپارچگي خوبي برخوردار هستند و تا به امروز هيچ هزينه اي را به نظام تحميل نکرده اند.
جاسبي افزود: تشکل هاي دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي، آزادانه فعاليت مي کنند و مسوولان دانشگاه هيچ اعمال سليقه اي در جريان فعاليت هايشان نمي کنند و تنها خط قرمز اين تشکل ها مصوبات مراجع قانوني و شوراي عالي انقلاب فرهنگي است.
وي با بيان اين که انتظار مي رود تشکل هاي دانشجويي و استادان از کيان دانشگاه آزاد اسلامي دفاع کنند، گفت: مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي اعم از دانشجويان، استادان و پرسنل بايد جلوي کساني که در لباس دلسوزي و حمايت از دانشجو، دانشگاه را مورد حمله و تهاجم قرار مي دهند، يکپارچه ايستادگي نمايند.
جاسبي يکي از راه هاي مناسب براي دفاع از کيان دانشگاه آزاد اسلامي را آگاهي بخشي وسيع در سطح جامعه به صورت چهره به چهره عنوان کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامي نيز به مناسبت مراسم ربع قرن فعاليت خود نزديک به 250 جلد کتاب در رابطه با تاريخچه، چگونگي شکل گيري و تاثيرگذاري اين مجموعه آموزش عالي در عرصه هاي مختلف تهيه کرده است.
وي با تاکيد بر اينکه از نقد و انتقاد دلسوزانه از مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي استقبال مي نماييم گفت: تخريب و ايراد تهمت و اعلام مواضعي با جهت گيري هاي سياسي و شخصي جاي تامل دارد و اصولا قابل قبول نيست.
جاسبي با بيان اين که برنامه هاي جديدي را در هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي در دست تهيه و اجرا داريم، خاطرنشان ساخت: آينده دانشگاه آزاد اسلامي تضمين و مجموعه دانشگاه تقويت و قدرتمند تر از گذشته به حرکت ادامه خواهد داد.
وي اضافه کرد: تشکيل هيات هاي امناي استاني و ارائه تراز مالي دانشگاه به عموم مردم و مسوولان از برنامه هاي جديد دانشگاه آزاد اسلامي است.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در پايان با بيان اين که صرفه جويي در تمامي بخش ها بايد مورد توجه مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي قرار گيرد گفت: با توجه به نرخ کنوني تورم و افزايش قيمت ها طي دو سال گذشته، دانشگاه                                 آزاد اسلامي افزايش شهريه نداشته است، بنابراين بايد امر صرفه جويي به صورت جدي در دستور کار مجموعه دانشگاه قرار گيرد.
همچنين در اين مراسم چندتن از استادان و دانشجويان به نمايندگي از تشکل هاي سياسي واحدهاي استان کرمان به بيان نظرات، پيشنهادها و مشکلات خود در حضور رئيس دانشگاه آزاد اسلامي پرداختند.


  سيد حسن خميني :
 دانشگاه آزاداسلا مي را نمي توان جزيره اي بيرون از جامعه پنداشت  

 سيد حسن خميني با بيان اينکه در مباحث فرهنگي محتاج يک زبان مشترک هستيم، اظهار داشت: نمي شود دانشگاه آزاد اسلامي  را جزيره اي بيرون از جامعه پنداشت، دانشگاه و جامعه از همديگر متاثر هستند بايد براي حرکت بسوي جامعه مطلوب، هر کس يک گام به سمت خدا بردارد.
به گزارش ايسکانيوز سيد حسن خميني گفت: فعاليت هاي فرهنگي بايد به دين داري بيشتر در جامعه منتهي شود و بايد مطمئن شد بودجه فرهنگي کشور و اعتبارات اختصاص يافته به فرهنگ در جاي خود و با هدف رسيدن به نتيجه از پيش تعيين شده، صرف مي شود.
يادگار امام که در ديدار با معاونان و مسوولان فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي  سخن مي گفت، با بيان اينکه سختي کار در حوزه فعاليت هاي فرهنگي مضاعف است، افزود: براي نتيجه گرفتن از کار فرهنگي بايد به سمت يک مکانيزم فرهنگي روشن حرکت کنيم.
وي افزود: بايد در حد امکان با تعيين شاخص هاي کمي براي ارزيابي کيفيت کارهاي فرهنگي واقعيات را بازگو نماييم، اگر اين اتفاق نيفتد نمي توان مقصد را در برنامه هاي فرهنگي تعيين کرد و متوليان بودجه هاي فرهنگي هم نمي توانند براي تخصيص اعتبار به قطعيت برسند.
سيدحسن خميني خاطرنشان کرد: متاسفانه به رغم اينکه انقلاب ما انقلاب فرهنگي، مسوولان نظام داراي دغدغه هاي فرهنگي و جامعه ما نيز داراي بن مايه هاي غني ديني و فرهنگي است، نتيجه اي مناسب با اين غناي فرهنگي نمي گيريم.
وي تاکيد کرد: بايد کساني که تخصيص دهنده اعتبارات فرهنگي و پژوهشي هستند مطمئن باشند که نتايج اين اعتبارات به دينداري بيشتر و فرهنگي تر شدن فضاي جامعه بينجامد.
سيد حسن خميني تصريح کرد: بخش فرهنگي بسيار دير بازده است شايد سال ها طول بکشد تا يک فعاليت فرهنگي نتيجه دهد و کار فرهنگي کاري بسيار سخت، شيرين ، عميق ، اثر گذار و پر اجر است.
وي در پايان با بيان اينکه در مباحث فرهنگي محتاج يک زبان مشترک هستيم، اظهار داشت: نمي شود دانشگاه آزاد اسلامي  را جزيره اي بيرون از جامعه پنداشت، دانشگاه و جامعه از همديگر متاثر هستند بايد براي حرکت بسوي جامعه مطلوب، هر کس يک گام به سمت خدا بردارد.پيش از سخنان يادگار امام، معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي و تعدادي از مديران فرهنگي اين دانشگاه در سخناني، گزارشي از روند فعاليت هاي فرهنگي دانشگاه ارائه کردند. 


  راي ديوان عدالت درباره مدرک دانشگاه آزاد اسلامي
 مدرک فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي با ساير دانشگاه هاي کشور برابر است 

اين راي ديوان عدالت اداري به استناد بند 2 ماده 19 و ماده 43 قانون ديوان عدالت اداري مصوب 1385 براي شعب ديوان و ساير مراجع اداري ذيربط در موارد مشابه لازم  الاتباع است.هيات عمومي ديوان عدالت اداري مدرک فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي را با ساير دانشگاه هاي کشور برابر دانست و استخدام اين افراد را لازم الاجرا اعلام کرد.به گزارش مهر، هيئت عمومي ديوان عدالت اداري پس از شکايت يکي از فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلا مي  مبني بر تبعيض برخي دستگاه ها و ادارات در استخدام فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلا مي  را صادر کرد که در آن اينگونه تصريح شده است:"نظر به اينکه در اجراي ماده واحده قانون تاييد رشته هاي دانشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي مصوب 1367 رشته  هاي تحصيلي توسط مراجع ذي صلاح وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مورد ارزيابي و تاييد قرار گرفته و در نتيجه واجد ارزش و اعتبار رشته  هاي تحصيلي همسان فارغ التحصيلان دانشکده هاي سراسري دولتي کشور است، بنابراين تعيين شرايط و اعطا» امتيازات خاص به فارغ التحصيلان دانشگاه هاي دولتي از حيث استخدام آنان به طور پيماني و محروميت فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي با شرايط مشابه از امتيازات مذکور و نتيجتا محروميت از استدام آنان به صورت پيماني از مقوله اعمال تبعيض ناروا و خلاف حکم مقنن و بند 9 اصل سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي است."اين راي ديوان عدالت اداري به استناد بند 2 ماده 19 و ماده 43 قانون ديوان عدالت اداري مصوب 1385 براي شعب ديوان و ساير مراجع اداري ذيربط در موارد مشابه لازم  الاتباع است.راي فوق در تاريخ 9 تيرماه سال جاري به امضاي مقدسي معاون قضائي ديوان عدالت اداري رسيده و ابلاغ شده است.


 زنگ آفرينش 

 با شماره تلفن        88909727
    آماده دريافت و انعکاس نظرات ، پيشنهادات و انتقادات    شما عزيزان ميباشد .

جوابيه وزارت بازرگاني

نظر به درج مطلبي با مضمون " بازرسان تعزيرات شهرستان رشت کجا هستند" در شماره 3066 آن روزنامه ، روابط عمومي وزارت بازرگاني خود را نسبت به پيگيري موضوع از مرجع مسئول موظف دانشت که نتيجه امر جهت رعايت مراتب احترام تماس گيرنده ارجمند و ساير مخاطبان گرامي آن نشريه به اطلاع مي رسد .
لازم به ذکر است در راستاي اجراي سياست هاي متخذه کليه شرکت هاي پخش پودر هاي شوينده موجود در انبار (بعد از تاريخ 87/3/1) را با الصاق ليبل جدي بر روي بسته بندي در سطح واحد ها ي صنفي در ايام عادي و تعطيل عرضه کرده اند و در حال حاضر نيز پودر هاي شوينده تحويلي از سوي کارخانجات توليدي داراي قيمت مصرف کننده جديد بوده که جهت عرضه ، تحويل شرکت هاي پخش استان مي شود .
شايان ذکر است هم اکنون مشکل خاصي در تامين و توزيع کالاي مذکور در سطح استان وجود ندارد و روند تامين و توزيع عادي مي باشد .

مشکل تمديد کارت بيمه تکميلي بيمه شدگان

تمديد کارت بيمه تکميلي ، کاري اضافه و هدر دادن هزينه و وقت هر ماهه مبلغ تحت عنوان بيمه تکميلي از حقوق ما کسر مي شود و چندين سال است که وضع به اين منوال مي باشد اما براي اينکه بتوانيم از کارت بيمه تکميلي استفاده کنيم بايد هرساله آن را تاريخ جديد بزنيم . رفت و آمد چند ميليون بيمه شده موجب ترافيک و هزينه اضافي مي شود . بنابراين بايد کارتي براي بيمه شدگان صادر شود که تا پايان قرار داد با وزارت خانه مربوطه داراي اعتبار باشد .
تهران - شهابي

آيا اضافات داده نشده متناسب با تورم است ؟

اخيرا طبق اعلام رسمي تورم حدود 21 درصد است به نظر مي رسد اين درصد اعلام شده بدون محاسبه تورم بخش مسکن باشد ، اما اضافاتي که براي حقوق بگيران اعلام شده و هنوز هم پرداخت نشده حدودا 10 درصد است يعني باز هم به فرمول فقير شدن حقوق بگيران ، 11 درصد به فقير شدن نزديک شده اند ، کم  کم  با محاسبه اين عقب ماندگي در قدرت خريد روزي خواهد رسيد که حقوق بگيران به پايين ترين درجه خط فقر سقوط خواهند کرد .
تهران - عبدالهي

ضرورت نظارت و کنترل در نظافت شهري

اهالي خيابان گلزاران رشت بلوار قلي پور از نحوه نظافت اين محله نا راضي هستند و با توجه به تذکر هاي داده شده به نيروي شهرداري ، هيچ تغييري در نحوه نظافت اين محله صورت نگرفته است .
رشد - سيد اکبر خوشحال


 كوتاه و خواندني  

معاون سياسي و اجتماعي استاندار خوزستان:
دانشگاه آزاد اسلامي تجربه موفقي از
 اصل 44 قانون اساسي است
 
معاون سياسي و اجتماعي استاندار خوزستان گفت: دانشگاه آزاد اسلامي تجربه موفقي در راستاي تحقق اصل 44 قانون اساسي است.  به گزارش ايسکانيوز مهندس علي اصغر وحيدي در حاشيه بازديد از برگزاري آزمون غيرپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي  در نشستي با هيات رئيسه اين دانشگاه افزود: خودگردان بودن دانشگاه آزاد اسلامي يکي از امتيازات مثبت اين دانشگاه است که موجب توسعه و رشد اين دانشگاه شده است.وي تصريح کرد: مردم بايد در حل مشکلات خود دخيل شوند و دولت نيز در اين خصوص نظارت کاملي را داشته باشد.وحيدي، توسعه دانشگاه ها و آموزش عالي در استان خوزستان را بسيار حائز اهميت دانست و تاکيد کرد: آموزش عالي در استان خوزستان بايد گسترش و توسعه يابد که در اين راستا شوراي راهبردي آموزش عالي زير نظر استاندار خوزستان تشکيل شده است تا به بررسي مسائل و آسيب شناسي در اين خصوص پرداخته شود.دکتر عليرضا شکوه فر رئيس واحد اهواز نيز در اين نشست، گفت: در آزمون غيرپزشکي امسال اين دانشگاه 16 هزار و 144 نفر داوطلب در 50 رشته تحصيلي به رقابت پرداختند.

 رييس دانشگاه پيام نور خبر داد:
ايجاد فرصت هاي برابر آموزشي براي دانشجويان يکي از مصاديق عدالت است

رييس دانشگاه پيام نور گفت: ايجاد فرصت هاي برابر آموزشي براي همه دانشجويان يکي از مصاديق عدالت است، شرايط آموزش در دانشگاه پيام نور بايد به نحوي شايسته و برابر، براي تمامي دانشجويان داخل و خارج از کشور فراهم شود. به گزارش روابط عمومي دانشگاه پيام نور دکتر سيد محمد حسيني در نشست فرهنگي سياسي ماهانه بسيج اساتيد دانشگاه ها، که در سازمان مرکزي دانشگاه پيام نور برگزار شد، اضافه کرد: گسترش شبکه الکترونيکي دانشگاه پيام نور و تقويت بخش آموزش مجازي، گامي در جهت تحقق اين عدالت و کاهش نياز به فضا و امکانات فيزيکي است.


 گفتگو با نخبگان  

 دکتر صادق زيبا کلام

  جناب عالي درمجموع نقش آيت الله هاشمي رفسنجاني را در تکوين و تکامل دانشگاه آزاد اسلامي چه طور ارزيابي مي کنيد؟
بسيار مهم و سرنوشت ساز! حمايت ها و تشويق هاي آقاي هاشمي رفسنجاني در رشد و تکامل دانشگاه آزاد اسلامي بسيار موثر بوده است. ايشان تا زماني که قدرت اجرايي داشتند، چه در زمان حيات امام که رئيس مجلس بودند و چه در آن چند سال اوليه ي پس از فوت امام که ايشان، به عنوان رئيس جمهور، قدرت و توان اجرايي و مديريتي داشتند، از جايگاه خودشان جهت پيشبرد و تکامل دانشگاه آزاد اسلامي بسيار استفاده کردند. بنابراين اگر ما بخواهيم از اين بابت رده بندي کنيم، شايد در ميان مسئولان ارشد نظام، کمتر کسي را بتوان پيدا کرد که به اندازه ي آقاي هاشمي رفسنجاني در ايجاد و گسترش دانشگاه آزاد اسلامي نقش داشته باشد.
با توجه به پاسخ اخير شما و نيز پاسخي که به سوال مربوط به مديريت دکتر جاسبي داديد، خوب است که پرسش ديگري را در باب مديريت دانشگاه آزاد اسلامي مطرح کنم. دانشگاه آزاد اسلامي، نهادي غيردولتي است و مسئولان اين دانشگاه نيز همواره با افتخار از اين موضوع ياد کرده اند که مجموعه ي تحت مديريتشان بدون برخورداري از بودجه ي دولتي به چنين رشد و توسعه اي دست يافته است. از سوي ديگر، منتقدان اين دانشگاه نيز معتقدند که دانشگاه آزاد اسلامي عليرغم نابرخورداري از بودجه ي دولتي، همواره از امتيازات ويژ ه ي ناشي از قرابت رياست اين دانشگاه با بزرگان نظام برخوردار بوده است. حال سوال اين است که در رشد و بالندگي غيرقابل انکار دانشگاه آزاد اسلامي، نقش عمده بر عهده ي مديريت اين دانشگاه بوده يا بر عهده ي حاميان اين دانشگاه در راس هرم قدرت سياسي؟
نه، ببينيد! من خودم گفتم که آقاي هاشمي رفسنجاني در زماني که قدرت داشتند خيلي به اين دانشگاه کمک کردند. من به اين نکته معترفم. اما اينگونه نبوده که اين کمک ها، خلاف شرع بوده باشند مثلا اينطور نبوده که آقاي هاشمي رفسنجاني بخشي از بودجه ي کميته امداد امام خميني را به دانشگاه آزاد اسلامي داده باشند. نه، بخشي از کمک ها به صورت مصوباتي بوده که شامل حال دانشگاه آزاد اسلامي هم شده است. مثلا اين که دوران فعاليت استادي که در دانشگاه آزاد اسلامي تدريس مي کند، جزو خدمت سربازي اش محسوب شود; يا اگر يک مشمول مقطع کارشناسي يا کارشناسي ارشد از دانشگاه آزاد اسلامي امريه بياورد، فعاليتش در دانشگاه آزاد اسلامي جزو خدمت سربازي اش محسوب شود; و يا فرضا اداره ي جنگل باني و جهاد سازندگي و سازمان زمين شهري، صورت جلسه کرده اند و زميني را با قيمت کمي در اختيار دانشگاه آزاد اسلامي گذاشته اند - همچنان که در اختيار ساير مراکز و ارگان هاي دولتي و غيردولتي هم گذاشته اند - و يا اينکه در برخي از مقاطع زماني اجازه داده اند که معلمين در دانشگاه آزاد اسلامي مدرک کارشناسي بگيرند; و يا کمک کرده اند که مدرک دانشگاه آزاد اسلامي معتبر شود و از طرف وزارت فرهنگ و آموزش عالي به رسميت شناخته شود. چنين کمک هايي در کار بوده اما به نظر من هيچ يک از اين کمک ها، خلاف شرع نبوده است. بله، مثلا اگر آقاي دکتر جاسبي يک قطعه زمين را که متعلق به دانشگاه آزاد اسلامي است مي فروخت، آنوقت ما مي توانستيم از سر اعتراض و انتقاد بگوييم که اين زمين از طرف دولت به دانشگاه واگذار شده بود; يعني وقف دانشگاه آزاد اسلامي بوده و اصلا متعلق به دکتر جاسبي نبوده که ايشان بتواند آن را بفروشد.
عليرغم اينکه براي يافتن چنين مواردي در درون دانشگاه آزاد اسلامي، بخصوص از جانب اصولگرايان در اين يک سال و اندي گذشته، کنکاش زيادي صورت گرفته است، انصافا چنين مواردي يافت نشده و کارنامه ي دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه ي مسائل مالي و اقتصادي کاملا سفيد و موجه بوده است; يعني مخالفان دانشگاه آزاد اسلامي تاکنون نتوانسته اند حتي يک مورد از حيف و ميل مالي و اقتصادي را - که در ساير تشکيلات دولتي و اداري الي ماشا»الله وجود دارد - در اين دانشگاه پيدا کنند.
 همانطور که مستحضريد، پس از پايان جنگ سرد، مفهوم امنيت از گستردگي بيشتري برخوردار شد; چرا که تا پيش از آن، تاکيد بيش از اندازه بر جنبه هاي نظامي امنيت، موجب غفلت از جنبه ها و زمينه هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي مقوله ي امنيت شده بود. اما در حال حاضر، تحليل گران امنيتي به مفهوم امنيت، گستردگي بيشتري بخشيده اند; تا حدي که تاثير موضوعات داخلي نظير رفاه اقتصادي و آزادي هاي اساسي شهروندان و... را نيز در بر مي گيرد. به نظر جناب عالي، آيا دانشگاه آزاد اسلامي از اين منظر، در زمينه ي تامين و تمهيد مقدمات و زيرساخت هاي امنيت ملي در ايران، تاثيرگذار بوده است؟
بله، به صورت غيرمستقيم تاثيرگذار بوده است. من معتقدم هر اندازه که انسا ن هاي يک جامعه; فرهيخته تر، با فرهنگ تر و تحصيلکرده تر باشند، ضريب امنيت ملي در آن جامعه بالاتر مي رود. براي اين مدعا دلايل فراواني مي توان اقامه کرد. کمترين دليل آن اين است که مردم چنين جامعه اي به راحتي تحت تاثير حرف هاي دشمنان قرار نمي گيرند و قسعلي هذا. لذا از اين بابت من معتقدم که دانشگاه آزاد اسلامي نقش بسيار مهم و در عين حال غيرمستقيمي در بالا رفتن ضريب امنيت ملي کشورمان داشته است.
با توجه به جميع ملاحظاتتان در باب نقش و عملکرد دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه هاي علمي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي، نقش اين دانشگاه را به عنوان يکي از نهادهاي شکل گرفته در دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي در تقويت و تثبيت و يا تضعيف و تخريب مشروعيت نظام جمهوري اسلامي ايران، چه طور ارزيابي مي کنيد؟
 اين سوال، سوال سختي است و نمي توانم پاسخ آن را به صورت کلي، ارائه کنم چرا که پاسخ اين پرسش مستلزم نظرسنجي و آمارگيري است و تنها از اين طريق مي توان پي برد که آيا تقويت يا تضعيف مشروعيت نظام جمهوري اسلامي در ذهن کساني که مشروعيت نظام براي آنها تثبيت شده يا زير سوال رفته است، ارتباط مستقيمي با تحصيلات اين افراد پيدا مي کند يا خير. اگر شما به عنوان يک نظريه ي سياسي بگوييد که در هر کشوري ارتقا» آموزش عالي با زير سوال رفتن مشروعيت نظام آن کشور ارتباط مستقيم دارد، در اين صورت ايجاد و رشد دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاه هاي جامع علمي و کاربردي و نيز رشد هر چند اندک  دانشگاه هاي دولتي و نيز دانشگاه پيام نور، بيشترين نقش را در زير سوال بردن مشروعيت نظام سياسي در جامعه ي ما داشته است.
اما اگر ارتباطي بين اين دو مولفه پيدا نشود و مثلا ببينيم که مشروعيت نظام، چه براي افرادي که وارد دانشگاه شده اند و چه براي آنهايي که تحصيلات عاليه ندارند، تقريبا به يک اندازه زير سوال رفته يا تقويت شده است، در اين صورت، دانشگاه آزاد اسلامي نيز در ايجاد بحران مشروعيت براي نظام سياسي يا مشروعيت بخشي به آن، نقش چنداني نداشته است. اما به هر حال اين را مي توان گفت که با افزايش سواد و دانش و معلومات انسان ها، سوالات بيشتري در ذهن آنها مطرح مي شود و ديگر خيلي از حرف ها و فرامين حکومت را سربسته و دربست، قبول نمي کنند.
از اين بابت احتياجي نيست که ما به تحقيق ميداني روي بياوريم تا ببينيم که دانشگاه آزاد اسلامي چه نقشي در ارتباط با مشروعيت نظام سياسي داشته است، يعني از بابت تحقيق در باب رابطه ي ميان افزايش آگاهي مردم و عدم تسليم آنها به آنچه که حکومت ها به عنوان "قول درست" مطرح مي کنند، نيازي به تحقيق ميداني نيست. زماني در ايران اگر حکومت مي گفت الان شب است، 90 درصد مردم مي گفتند: آري، الان شب است! اما بديهي است که وقتي سطح سواد و دانش مردم بالاتر مي رود، حکومتها سخت تر مي توانند بر مردم حکومت کنند. از اين بابت بله، نه تنها دانشگاه آزاد اسلامي که تمام نظام آموزش عالي کشور، نقش چشم گيري در کاهش انقياد مردم و تبعيت بيچون و چراي آنها از مسئولان حکومتي، چه در زمان حاضر و چه در زمان گذشته و يا حتي آينده، داشته و خواهد داشت و اين امر به معناي نهادينه شدن و بسترسازي جهت توسعه ي کمي و کيفي روابط مابين حاکمان و مردم است و قطعا امري قابل ستايش است.
 آقاي دکتر! شما نقش دانشگاه آزاد اسلامي را در حرکت کلي جامعه ي ايران به سوي توسعه ي سياسي چه طور ارزيابي مي کنيد؟
به نظر من نقش دانشگاه آزاد اسلامي در فرايند توسعه ي سياسي به مراتب از دانشگاه هاي دولتي بيشتر بوده است; براي اينکه دانشگاه هاي دولتي نخبه پرور بودند و فقط در شهرهاي بزرگ و يا شهرستان هاي اصلي وجود داشتند و طبيعتا تعداد کمي از اعضاي جامعه را در برمي گرفتند ولي دانشگاه آزاد اسلامي در را باز کرد. اگر پاسخ شما به اين سوال اينگونه باشد که رابطه ي مستقيمي بين "توسعه ي سياسي" و "تحصيل در دانشگاه" وجود دارد، در اين صورت ترديدي به خود راه ندهيد که دانشگاه آزاد اسلامي در فرايند توسعه ي سياسي در دو دهه ي گذشته در کشور ما، بالاترين نقش را داشته است.
 پس نقش دانشگاه آزاد اسلامي را در اين خصوص، بسيار مثبت ارزيابي مي کنيد.
درباره ي اينکه مي گوييد من نقش دانشگاه آزاد اسلامي را خيلي مثبت ارزيابي مي کنم، يک موضوع را فراموش نکنيد. اصولا در هر جامعه اي، اقشار و لايه هاي حرف هاي، خواستار آن نيستند که در کارشان، تعداد رقبا زياد شود مثلا کانون وکلا يا سنديکاي حقوق دانان انگلستان نسبت به کساني که مي خواهند وارد مجموعه شان شوند، بسيار سخت گيري مي کنند; يعني هر کسي را به راحتي
نمي پذيرند. خيلي از مخالفت هايي که به بهانه ي کيفيت پايين و يا مواردي از اين دست، عليه دانشگاه آزاد اسلامي صورت مي گيرد، در واقع به اين دليل است که مديران و استادان دانشگاه و در مجموع دانشگاهيان، دوست ندارند که دست زياد شود.
من صادق زيباکلام دوست ندارم تعداد زيادي فارغ التحصيل مقطع دکتري از دانشگاه هاي ما بيرون بيايند. من در برخي از جلسات
گروه هاي آموزشي مختلف که شرکت مي کنم، مي بينم که همکارانم، هزار و يک دليل مي آورند که مثلا اگر مي توانيم 20 نفر را براي کارشناسي ارشد بگيريم، اين کار را نکنيم و پنج نفر را بگيريم; و يا اينکه اگر مي توانيم 10 نفر را براي دکتري بگيريم، اين کار را نکنيم و دو نفر را بگيريم. اين در ذات انسان هاست که احساس مي کنند رقيب دارند و به تبع آن احساس ناامني مي کنند. بنابراين مايلاند که آموزش عالي و شان استاديشان بي همتا بماند و براي تحقق اين امر، تصور مي کنند که بايد تعداد کمي از افراد به اين شان نايل گردند. هر چه تعداد چنين افرادي کمتر باشد، آن شان هم بالاتر مي رود و با ارزش تر مي شود. بخشي از انتقاداتي هم که عليه دانشگاه آزاد اسلامي بالاخص از سوي استادان دانشگاه هاي دولتي يا فارغ التحصيلان اين دانشگاه ها مطرح مي شود، متاسفانه ناشي از حب و بغض هاي شخصي افراد است. 
ادامه دارد


  مديرکل امور پيگيري دانشگاه آزاد اسلامي:
 دانشگاه آزاد اسلامي يکي از منحصر به فردترين مراکز آموزش عالي مي باشد 

دکتر اميدوار با بيان اين که دانشگاه آزاد اسلامي از برکات و ارزش هاي نظام جمهوري اسلامي است، گفت: توانمندي مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي و ويژگي هاي خاص اين مرکز آموزش عالي موجب شده است که هم اکنون اين دانشگاه به عنوان يکي از منحصر به فردترين مراکز آموزشي مطرح باشد.
مشاور سياسي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در نشست مشترک تشکل هاي دانشجويي و استادان واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي استان کرمان با بيان اين مطلب اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي مجموعه اي است که حضرت امام (ره) جداي از حمايت هاي مادي و معنوي براي اولين بار اجازه حضور مرحوم سيد احمدآقا يادگار خود را در يک نهاد دادند.
وي افزود: حضور شخصيتي همانند مرحوم حجت الاسلام سيد احمد خميني و اجازه حضرت امام (ره) به اين امر، نشانگر تاييد و اهميت وجود و گسترش دانشگاه آزاد اسلامي نزد امام (ره) بوده است.اميدوار خاطرنشان کرد: در حال حاضر تشکل هاي دانشجويي و تشکل هاي استادان دانشگاه آزاد اسلامي پيش قدم شده اند تا با برگزاري گردهمايي هاي گوناگون از کيان اين مجموعه آموزش عالي دفاع و حمايت کنند.مديرکل امور پيگيري دانشگاه آزاد اسلامي اضافه کرد: بسياري از جوسازي ها و فشارهايي که به مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي وارد مي آيد توسط دانشجويان به صورت خودجوش مهار و خنثي مي شود.مشاور سياسي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: در شرايط فعلي 210 تشکل دانشجويي، 100 تشکل اساتيد و بالغ بر 170 نشريه دانشجويي و 210 هيات مذهبي در سطح واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامي فعاليت مي کنند.


  در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات :
 سمينار علمي "تدوين برنامه اجرايي طرح جامع توليد بدون کارخانه" برگزار شد 

  سمينار علمي "تدوين برنامه اجرايي طرح جامع توليد بدون کارخانه "با حضور اعضاي هيات علمي دانشکده مديريت و اقتصاد و بيش از 60 نفر از مديران سازمانهاي صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي با هدف بررسي نظام توليد بدون کارخانه برگزار شد.
 به گزارش ايسکانيوز دکتر جواد جاسبي عضو هيات علمي واحد علوم و تحقيقات در اين سمينار با اشاره به دوران هاي انقلاب صنعتي و تفاوت آن با دوران نوين، گفت: تفاوت در علوم گذشته و امروز ما را ناچار ساخته است که در عرصه ي دانش وارد شويم، اما در اين راستا ترس و نگراني از آينده مسئله مهمي است که عدم اطمينان قاعده ها را تغيير داده و اين خود نوعي تهديد است. وي ادامه داد: در اين ميان پارادايم ها به وجود مي آيند که در حقيقت مدل يا مجموعه اي از قواعد هستند که تعيين محدوده و چگونگي کسب موفقيت در آن محدوده را نشان ميدهند، از آن جمله اقتصاد شبکه اي است که بر اين پيش فرض استوار است که "هيچ کس باهوشتر از همه نيست" و اين خود در پي ظهور نظريه سيستم ها و تفوق کلگرايي بر جز»گرايي ايجاد شده است. بنابراين ارزش ارتباطات تنها بحث تکنولوژيکي آن نيست، بلکه ارزش حاصل از آن است.دکتر جواد جاسبي افزود: جهاني بودن معطوف به اشيا»، دانش محوري و ارتباط با اجزا» از ويژگي هاي اقتصاد نوين است. در اين نظام اقتصادي، ماکزيمم ارزش به شبکه انتقال يافته است و هر چقدر که پيش برويم انرژي کمتري براي انجام معامله نياز داريم. ايشان همچنين در باب توليد بدون کارخانه يادآور شدند که اين مسئله در توليد بدون کارخانه در راستاي دو بخش عرضه و تقاضا شکل گرفته است و نگاه ما هم به                 بنگاه هاي اقتصادي و هم به وزارت صنايع و معادن و شهرک هاي صنعتي است.عضو هيات علمي واحد علوم و تحقيقات ادامه داد: اشتغال، عدالت، کار آفريني، کسب و کارهاي کوچک، منابع انساني، محيط زيست و خصوصي سازي متاثر و مرتبط با توليد بدون کارخانه است. بنابراين با توجه به رشد تجارت بين الملل و به منظور رسيدن به آن، تيم تحقيقاتي بايد با رعايت محورهاي لازم فرصت هاي نظام بدون کارخانه را فراهم کند. در ادامه، مهندس واعظ آشتياني رئيس سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران در اين زمينه با اشاره به طرح 3 ساله نظام توليد بدون کارخانه گفت: با توجه به حمايت هاي رياست جمهوري از اين طرح آن را نجات توليد دانسته و نقش آن را محوري و اثربخش در جامعه تلقي کرده است، بنابراين اين پروژه نيازمند پشتيباني بيشتر مسئولان کشور است و ميتوان به اين ترتيب رنسانسي را براي صنعت کشور به وجود آورد.
وي افزود: البته مقاومت هاي زيادي عليه اين پروژه مي شود، اما با توانمندي هاي مناسب و با ايجاد کار فرهنگي مي توانيم شاهد همکاري مردم نيز در اين عرصه باشيم. در ادامه الگوي مذکور و مباني آن تشريح شد و در انتها کارگاه هاي آموزشي به منظور شناخت مولفه هاي استراتژيک برگزار شد.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته