جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/04/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3092


ميکروبهاي کامپيوتري
ترجمه: پيروز پاليزي - قسمت دوم

بيماري هاي قلبي


افزايش خطر ايجاد لخته خون بدنبال مصرف گوشت


كوتاه و خواندني


فضاي مغزي عامل اختلال وسواسي فکري - عملي کشف شد


  ميکروبهاي کامپيوتري  
 ترجمه: پيروز پاليزي - قسمت دوم

  اسپم spam
اسپم با کپي هاي فراوان از يک پيغام وارد اينترنت مي شود تا بتواند اين پيغام را به کاربراني که حتي آنها را نمي خواهند بقبولانند . اغلب اسپم ها آگهي هاي تبليغاتي که به محصولات مشکوک که در واقعيت اصلا وجود ندارند يا برنامه هاي ، چطور مي توانيد سريع پولدار شويد يا سرويس هاي قانوني مثل وکالت  service legal -quasi  هستند . اسپم ها تقريبا هيچ خرجي براي فرستنده ندارد و مخارج آن برعهده گيرنده يا سرويسهاي پيام رسان است.دونوع اسپم وجود دارد و هرکدام اثر مخرب خودش را برروي کامپيوتر بجا مي گذارد . 
نوع اول  spam usenet canceladle  يک پيام ساده است که به يک گروه کاربر در  group news usenet  فرستاده مي شود . اين نوع اسپم کساني را هدف قرار ميدهد که بدون دادن آدرسي وارد    usenet  شده و خارج مي شوند و هيچوقت پيغامي را به    usenet  ارسال يا ازآن دريافت نمي کنند .  spam usenet  با فرستادن مقدار زيادي تبليغات و يا نامه هاي بي ارتباط  post irrelevant    سعي در دزديدن آدرس شخص  abbress ib   را دارد . اين اسپم قدرت مدير سيستم  abministrator  و صاحب سيستم را براي ترتيب دادن يا وارد و جابجا کردن اطلاعات مي گيرد.
  نوع دوم اسپم  spam email  از طريق پيغام پستي (message mail  ) فرستاده مي شود وليست آدرس کاربران اغلب از طريق کپي برداري يا دزديده شدن از    posting usenet  يا با جستجو در وب بدست آمده . يکي از انواع خيلي بد  spam mail  فرستادن اسپم به يک ليست پستي است که از طريق    forum biscussion email private pudlic  بدست امده است. چون خيلي از آدرس هاي پستي فقط به اعضا» تعلق دارد. کسي که اسپم را مي فرستد (spammer  ) از يک وسيله اتوماتيک استفاده کرده تا هرچه بيشتر عضو گروههاي متفاوت شود و آدرس اعضاي زيادي را در اختيار گيرد تا بتواند مستقيما به هدفهاي خود حمله کند. 
آنتي اسپم spam Anti
 يک آنتي اسپم خوب آن است که تمام پيغمامهاي ناخواسته مخصوصا  dulk  و پيامهايي که مربوط به گيرنده نمي شود برگردانده و فقط آنها را که مربوط به کاربر است اجازه عبور داده و به مقصد برساند. اسپم فيلتر احتياج به يک برنامه بسيار هوشمند دارد  که خارج از توانايي هاامروزه تکنولوژي در ساختن چنين برنامه اي است. برنامه هاي ايده ال که امروزه از آنها صحبت مي شود فقط مي تواند اسپم را خارج از صندوق پستي کاربران نگاه دارد ولي در مورد نت (  resources computing anb work net  ) که در اين روند انرژي زيادي از دست مي دهند چيزي گفته نشده است .
يک سيستم که تمام  mail  ها را قبول مي کند و سپس قسمت زيادي از آنها را دور مي ريزد که اسپم ها در ميان آنهاست مقدار زيادي از انرژي اش  (resources  ) را در اين تبادل از دست مي دهد. اين انرژي از دست رفته زيان پنهاني است که به کاربر کامپيوتر و نت (wo net ke )وارد مي شود و در ارتباط با مقدار و قابليت تخريب اسپم ها اين نقصان مي تواند ضرر هنگفتي به تمام سيستم باشد.  يک سيستم ايده آل آنتي اسپم بايد از هدر رفتن اين انرژي ها و ارزشها جلوگيري کند و هر چند اگر خيلي دقيق نباشد ولي بايد در کارش حداکثر توانايي را داشته باشد. فقط در اين شرايط سيستم ها مي توانند با مقدار زيادي اسپم که در اطراف وجود دارند به کار خوب خود ادامه دهند. اگر امروز يک سيستم ايده آل آنتي اسپم  وجود داشته باشد آن فقط در داستانهاي علمي تخيلي است.
  جاسوسي کامپيوتري ware Spy 
عموما به برنامه مخفي گفته مي شود که وارد کامپيوتر شده و از مکاتبات و فعاليت هاي کاربر برروي اينترنت بدون اينکه او متوجه يا مورد تاييدش باشد جاسوسي مي کند. بعضي از انواع خطرناک    ware Spy  برنامه هايي هستند که مي توانند هرچه کاربر برروي    keydoarb  تايپ کند به شخصي که بدون اجازه    ware Spy  را کار گذاشته است بفرستد و در اين حالت حداقل زيان وارده شرمساري کاربر و در بدترين حالت تمام مطالب شخصي و خصوصي صاحب کامپيوتر براي اشخاص نامعلومي آشکار خواهد شد.
 ware Ab نوع ديگر    ware Spy  است که مي تواند تمام سايتهايي را که يک کاربر در وب جستجو مي کند براي شخص نامعلومي آشکارسازد و همچنين موجب    winbow up pop  مي شود و يا بدون اينکه کاربر بخواهد صفحه اصلي  page home  را عوض ميکند.
 ware Spy Anti  
وقتي برنامه    ware Spy  برروي کامپيوتر نصب مي شود موجب پايين آمدن کارايي آن سيستم مي شود بنابراين نصب برنامه آنتي    ware Spy  خيلي مهم است . يک برنامه آنتي    ware Spy  از کامپيوتر در مقابل  ware Spy  و  ware Ab  مراقبت مي کند.
ديوار آتش wall fire  
ديوار آتش يک سري برنامه پيوسته به هم (relateb  ) هستند که در سرور يک نت  work net  قرارمي گيرند که از آن شبکه در برابر افراد خارجي يا شبکه هاي ديگر حفاظت مي کند( به عبارت ديگر سيستم امنيتي است که بوسيله يک برنامه اجرا مي گردد) کمپاني هايي که داراي شبکه گسترده اي هستند که به کاربران خود اجازه دسترسي به اطلاعات داخلي را مي دهند از ديوار آتش استفاده مي کنند تا از دستيابي افراد خارج از اين کمپاني به اطلاعات خصوصي داخلي آن جلوگيري کنند. ديوار آتش بطور خيلي نزديکي با راوتر(router  )کار مي کند و هربسته (packet  ) را بررسي کرده تا اطمينان حاصل کند آيا بسته مزبور به مقصد ارسال مي شود؟
ديوار آتش همچنين شامل يک سرورجايگزين (server proxy  ) است ويا با آن کار مي کند که درخواست ها (requests  ) را به جاي  station work  از طرف  work net  مي فرستد .معمولا ديوار آتش را برروي يک کامپيوتر مخصوص جدا ازبقيه کامپيوترها قرارميدهند تا هيچ درخواستي (requests ) مستقيما نتواند به يک کامپيوتر در شبکه تماس برقرار کند. براي عبور از ديوار آتش و دسترسي به نت ورک (screening wall fire  ) چند طريقه وجود دارد . ساده ترين راه از طريق نامي است که قبلا براي ديوار آتش  شناخته شده باشد يا  IP  آدرسي که قبلا شناخته شده باشد (ibentifieb previously ). براي کاربران در حرکت (user modile  ) ديوار آتش اجازه اتصال از راه دور (access remote  )       از طريق  procebure on log secure         يا    certificate authentication  را مي دهد . اسم ديوار آتش از آتش نشانها گرفته شده است. آنها يک جداکننده يا ديواره اي که از گسترش آتش جلوگيري مي کند را ديوار آتش (wall fire  ) مي نامند.


  بيماري هاي قلبي  

 بررسي هاي جديد پزشکي، نشان مي دهد تا سال 2020 ميلادي، 70 درصد از موارد مرگ و مير بين نوجوانان کشورهاي در حال توسعه از جمله ايران، ناشي از مصرف تنباکو، چاقي و فشارهاي عصبي خواهد بود. افزايش بي  رويه مصرف سيگار، بي  تحرکي و تغذيه نامناسب از دلايل عمده تزايد بيماري هاي قلبي و عروقي است. به گزارش  جام جم آنلاين به طوري که مديرعامل سازمان بهشت زهرا با اشاره به فوت 4479 شهروند تهراني در آذر 85، همچنان از ايست قلبي به عنوان شايع ترين علت فوت پايتخت  نشينان ياد مي کند.
براساس آمار سازمان بهشت زهرا(س)، ايست قلبي با فراواني 10/69 درصد همچنان شايع ترين بيماري هاي منجر به فوت شهروندان تهراني در آذر 85 بوده است.علت عمده بيشتر مرگ  و ميرها در جهان بيماري هاي قلبي عروقي است و براساس آمار سازمان بهداشت جهاني در سال 2000، بيش از 59 درصد مرگ  ها ناشي از بيماري هاي غيرواگير بوده است.
بررسي هاي جديد و گسترده پزشکي در ايران که تحت عنوان مطالعات کاسپين منتشر مي شود، نشان مي  دهد که در 14 سال آينده 3 عامل مصرف تنباکو، چاقي و فشارهاي عصبي، منجر به بروز ضايعات عروقي خواهند شد و بزرگسالان در کشورهاي توسعه نيافته، با نارسايي هاي قلبي - عروقي دست به گريبان مي شوند.
در اين مطالعه که با همکاري سازمان بهداشت جهاني صورت گرفته، فشار خون بيش از 21 هزار دانش  آموز ايراني از 23 استان مختلف در يک دوره2   ساله مورد آزمايش قرار گرفته است. مهم ترين شاخص  هاي مرتبط با فشار خون نظير شيوه زندگي شهري يا روستايي، باورهاي اجتماعي، وضعيت اقتصادي خانواده و بالاخره خصوصي يا دولتي بودن محل تحصيل نيز در اين مطالعه ثبت شده  اند.
نتايج حاصل از اين مطالعه نشان مي  دهد گرچه پسران و دختران به يکسان در معرض ابتلا به بيماري هاي قلبي  عروقي هستند، اما نسبت بروز فشار خون بالا در ميان پسران ايراني بيشتر از دختران است. ازجمله نکات حائزاهميتي که در اين گزارش آمده است، وجود رابطه مستقيم ميان کم تحرکي و بلندقد بودن با افزايش فشار خون است. به عبارت ديگر نوجوانان بلندقامتي که فعاليت بدني کمتري دارند، نسبت به  همسالان خود که کوتاه  قد و کم تحرک هستند، زمينه بيشتري براي ابتلا به فشار خون دارند.
80 درصد بيماري هاي قلبي، قابل پيشگيري
براساس آنچه که کارشناسان بهداشت اعلام کرده اند80 ; درصد بيماري هاي قلبي، با تغيير شيوه زندگي قابل پيشگيري است. افزايش قند خون در سن بالاي 40 سالگي را «ديابت نوع دوم» مي  گويند که فقط به دليل شيوه بد زندگي از جمله تغذيه نامناسب، تحرک ناکافي و چاقي اتفاق مي  افتد.
ديابت نوع اول معمولا بر اثر مشکلات غدد پانکراس و کاهش ترشح انسولين رخ مي  دهد که مي تواند در کودکي يا در سنين جواني اتفاق بيفتد.بيش از 30 درصد سرطان  ها با خوردن غذاهاي سالم و طبيعي و نگاه داشتن وزن در حد طبيعي و تحرک بدني قابل پيشگيري است.
بررسي  هاي ميداني که در چين، آمريکا و فنلاند انجام شده، نشان مي  دهد که افراد در معرض خطر اين بيماري ها با رعايت رژيم غذايي و فعاليت بدني تا 60 درصد توانسته  اند از بيماري غيرواگير ديابت نوع دوم و بيماري هاي قلبي  عروقي، جلوگيري کنند. اين افراد اگر علاوه بر رعايت مسائل ياد شده، داروهاي پيشگيري از بيماري نيز مصرف کنند، شانس زندگي آنان به 2 برابر افزايش مي  يابد.
به عنوان نمونه، فنلاند طي يک برنامه 25 ساله آموزشي براي کاهش مصرف روغن  هاي جامد يا چربي هاي اشباع شده و داراي ايزومر ترانس، توانسته است بيماري هاي قلبي  عروقي را در اين کشور کاهش دهد.
62 درصد تمام بيماري هاي عروقي و قلبي و 49 درصد حمله هاي قلبي در دنيا به دليل فشار خون بالاست. 18 درصد بيماري هاي عروقي (قلب و مغز) و 56 درصد حمله هاي قلبي به دليل کلسترول بالا اتفاق مي  افتد.
بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني، سالانه در جهان 7/1 ميليون مرگ به دليل فشار خون بالا رخ مي  دهد. کلسترول نيز هر ساله 4/4 ميليون مرگ را در جهان به دنبال دارد که حدود 8 درصد مرگ  و ميرها در دنياست و 21 درصد بيماري هاي قلبي بر اثر چاقي رخ مي  دهد.
زمستان فصل سکته
بررسي ها نشان مي دهند که در هواي سرد زمستان احتمال بروز سکته هاي قلبي افزايش مي يابد.
در فصل زمستان و از آغاز دي تا پايان بهمن ماه که سردترين ماه هاي سال هستند احتمال بروز سکته هاي قلبي به بيشترين حد خود مي رسد. بنابر همين گزارش، اين دوره خطرناک ترين دوره براي بيماران قلبي به شمار مي رود به همين دليل بهتر است مبتلايان به بيماري ها و نارسايي هاي قلبي در اين ماه هاي سال بيشتر مراقب سلامت خود باشند. محققان معتقدند در فصل زمستان به دليل سردي بيشتر هوا، فشار بيشتري به قلب وارد مي شود; زيرا بايد با پمپاژ قوي تر خون بتواند از طريق رگ ها گرماي کل بدن را تامين کند. در ضمن به دليل اين که در زمستان احتمال بروز بيماري هاي تنفسي مانند تنگي نفس، آسم و آنفلوآنزا بيشتر است به دليل افزايش فشار خون باز هم کار قلب سخت تر مي شود.
به همين دليل متخصصان به بيماران قلبي توصيه مي کنند در زمستان از قرار گرفتن طولاني مدت در فضاي باز و سرد خودداري کنند و حتي الامکان بدن خود را گرم نمايند تا فشار کمتري به قلب وارد آيد. 


 افزايش خطر ايجاد لخته خون بدنبال مصرف گوشت 

محققان دريافتند مصرف زياد گوشت خطر بروز ترمبوز يا لخته شدن را افزايش مي دهد.
به گزارش سلامت نيوز به نقل از خبرگزاري آلمان، نتيجه تحقيق مشترک صورت گرفته توسط چند دانشگاه مختلف آمريکايي نشان داد در افرادي که در هفته يک بار يا چند بار ماهي مصرف کنند و مصرف ميوه و سبزيجات را در رژيم غذايي خود بيشتر کنند، خطر ايجاد ترومبوز يا لخته خون 30 تا 45 درصد کاهش پيدا مي کند. بنابراين گزارش، اين تحقيق که بر روي حدود 15 هزار فرد بزرگسال در مدت 12 سال صورت گرفت حاکي از آن است که مصرف زياد گوشت در رژيم غذايي عامل تشديد کننده ايجاد ترمبوز است.بر اساس اين گزارش، عارضه ترومبوز، لخته خوني است که بخصوص در عروق پا تشکيل مي شود و مي تواند به سمت ريه ها حرکت کرده و گرفتگي عروق را ايجاد کند که بسيار خطرناک است. يادآور مي شود، افراد با مصرف بيشتر ميوه و سبزيجات مي توانند اين خطر را کاهش دهند.


 كوتاه و خواندني  

کاهش وزن بيش از 1 کيلوگرم در هفته خطرناک است

کاهش وزن بيش از 0/5 تا 1 کيلوگرم در هفته توصيه نمي شود و در صورت افراط در اين مورد، عوارضي مانند مشکلات روحي، اختلالات پوستي، هايپرلپيدمي و مشکلات عروق کرونر را سبب مي شود.
دکتر کيوان الچيان متخصص داخلي و استاد دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت وگو با ايسنا، با بيان مطلب فوق گفت: مهمترين نکته در کاهش وزن، نگهداشتن وزن کم شده است; چرا که از مشکلات شايع در رژيم هاي درماني شکست رژيم بوده بنابراين داشتن يک اراده قوي در کاهش وزن بسيار مهم است.
اين متخصص با بيان اين که چاقي داراي يک روند پيچيده و عوامل به وجود آورنده مختلفي از جمله عوامل ژنتيکي، محيطي و رواني است، تاکيد کرد: نبايد فراموش کرد که براي کاهش وزن هيچ راه ميان بر و معجزه آسايي وجود ندارد و کاهش صحيح وزن بدن با هدف گذاري صحيح بوده و استفاده از رژيم غذايي مناسب و بهره گيري از شيوه مناسب زندگي بيش از هرگونه دارو و روش درماني ديگر به سلامت و روند کاهش وزن افراد کمک مي کند. وي در پايان اضافه کرد : در رژيم هاي غذايي هيچ گونه حذف مواد غذايي توصيه نمي شود بلکه متعادل کردن رژيم غذايي زير نظر متخصص ، لزوم کاهش وزن در افراد مبتلا به چاقي است.
 
 فرآيند گرم شدن زمين خطر ابتلا به سنگ کليه را افزايش مي دهد!

يافته هاي تحقيقات اخير نشان مي دهد; افزايش درجه حرارت و تبخير آب ناشي از فرآيند گرم شدن زمين، ميزان شيوع سنگ کليه را درسراسر جهان افزايش مي دهد.به گزارش ايسنا، گرم شدن هوا به خصوص در آمريکا ممکن است به افزايش فاجعه آميز و وحشتناک بروز بيماري سنگ کليه در ميان ساکنان قسمت هاي جنوبي معروف به نواحي قرارگرفته در کمربند سنگ کليه شود. پيش بيني شده تا سال 2050 سالانه حدود 2/2 ميليون نفر بر اثر تغييرات آب و هوايي زمين به سنگ کليه مبتلا شوند. تام بريکوسکي، متخصص آب شناسي از دانشکده علوم زمين شناسي دانشگاه تگزاس مي گويد; مبحث مذکور نمونه ايي از تاثير مستقيم فرآيند گرم شدن زمين بر زندگي افراد ساکن اين کره است. محققان براين نکته تاکيد کرده اند که دراين تحقيقات ميزان دقيق اين خطر همچنان نامشخص باقي مانده است با اين حال بريکوسکي مي گويد; اين محققان اطمينان دارند که زمين هم چنان گرمتر خواهد شد و با گرم تر شدن هواي زمين، ميزان رشد سنگ کليه نيز افزايش خواهد يافت. بريکوسکي و همکارانش مي گويند نواحي که در کمربند سنگ کليه آمريکا قرارمي گيرند درحال حاضر شامل ايالت هاي آلاباما، جورجيا، آرکانزاس، لوئيزانا، مي سي سي پي تنسي(Tenesse) و کاليفرنياي شمالي و جنوبي هستند. اين درحالي است که با گرم شدن زمين خطر شيوع بروز سنگ کليه در نهايت ممکن است به نواحي وسيعتري از زمين هاي هموار ديگر ايالت ها از کنتاکي تا جنوب کاليفرنيا نيز کشيده شود.
براساس اطلاعات پايگاه اطلاعاتي ملي بيماري هاي کليوي و اورولوژي امريکا، کليه حدود 5 درصد از امريکايي ها سنگ ساز بوده و خطر ابتلا به سنگ کليه درزنان و مردان به ترتيب با ورود به 50 و 40 سالگي افزايش مي يابد. سنگ کليه معمولا يک توده کريستالي شده سخت از جنس کلسيم و ديگر املاح است که همراه با ادرار دفع مي شود. نوشيدن مقدار بسيارکم مايعات يا تعرق زياد مي تواند منجربه تشکيل سنگ که مي تواند به منزله يک پيش زمينه متابوليک براي ابتلا به سنگ کليه است که به آن سنگ کليه است که به آن سنگ بيماري ادراري مي گويند. تحقيقات اخير نشان مي دهد: افزايش موارد ابتلا به سنگ کليه مي تواند منجربه افزايش هزينه هاي درماني- بهداشتي به ميزان يک بيليون شود! بريکوسکي مي افزايد: اين مشکل خاص آمريکا نيست و گريبان کشورهاي جنوب و جنوب شرق اروپا و هم چنين جنوب شرق آسيا را نيز خواهد گرفت و از آن جا که امکانات درماني دراين نواحي محدودتر است مطمئنا اين کشورها متحمل اثرات وخيم تر و خدمات شديدتر بهداشتي خواهند شد.

 سوزاندن کالري با عدسي  

 عدس از آن دسته حبوبات است که علاوه بر در اختيار داشتن انواع مواد مغذي، به سرعت آماده مي شود.
در عدس نوعي فيبر وجود دارد که به طور قابل ملاحظه اي در کاهش کلسترول خون موثر است. علاوه بر اين، نوع خاص فيبر موجود در عدس مانع از آن مي شود که ميزان قند خون پس از صرف غذا ناگهان به شدت بالا رود. به گزارش همشهري انلاين عدس نه تنها 6 ماده معدني بسيار مفيد و 2 نوع ويتامين B و پروتئين دارد، بلکه تقريبا بدون چربي است. پزشکان مي گويند اگر به سلامت قلب خود مي انديشيد، عدس مصرف کنيد. عدس حاوي ميزان زيادي آهن بوده و به سوزاندن کالري کمک مي کند. هر فنجان عدس پخته شده تنها 230 کالري، 4ميلي گرم سديم، 18 گرم پروتئين و يک گرم چربي دارد.

بسياري از آلرژي هاي غذايي با بالا رفتن سن
بهبود مي يابد

آلرژي هاي غذايي در افراد زيادي مشاهده مي شود و حساسيت هايي که افراد مبتلا به آلرژي نسبت به يک ماده نشان مي دهند، متفاوت است. دکتر رضا جزايري، متخصص تغذيه به باشگاه خبرنگاران گفت: در تخم مرغ، گوجه فرنگي و بادام زميني احتمال آلرژي زايي نسبت به مواد ديگر بيشتر است; علاوه بر اين عوامل ارثي نيز تا حدودي در ايجاد آلرژي در فرد دخالت دارند و ممکن است استفاده از يک ماده غذايي به مقدار کم براي فرد مشکلي ايجاد نکند و تنها در صورت استفاده از آن ماده به مقدار زياد علايم آلرژي ظاهر شود. اين متخصص تغذيه همچنين به مواد آلرژي زا در کودکان اشاره کرد و گفت: کودکان زير دو سال به طور نسبي، نسبت به استفاده گندم يا نان حساسيت نشان مي دهند، به اين ترتيب استفاده از نان براي کودکاني که مي خواهند غذا خوردن را شروع کنند، توصيه نمي شود البته حساسيت هاي غذايي با بالا رفتن سن بهبود مي يابد. دکتر جزايري، تاکيد کرد: در بسياري از موارد فرد نسبت به يک ماده غذايي تحمل زيادي ندارد که به اشتباه مي گويند آلرژي دارد; در صورتي که اگر به مدت طولاني از يک ماده غذايي استفاده نکند، در جذب آن دچار مشکل مي شود.

توصيه مقامات بهداشتي کانادا به مردم براي محدود کردن استفاده کودکان از تلفن همراه

مقامات رسمي بهداشت عمومي تورنتو به مردم اين کشور توصيه کرده اند به علت مسايل بهداشتي ساعات استفاده جوانان از دستگاه هاي تلفن همراه را محدود کنند. به گزارش ايسنا، درگزارش دفتر بهداشت تورنتو از کودکان به خصوص نوجوانان نابالغ خواسته شده درمواقع ممکن از تلفن هاي ثابت يا عمومي استفاده کرده و استفاده از تلفن  همراه را به موارد ضروري محدود کنند. هم چنين به اين افراد توصيه شده است مدت زمان مکالمه را کاهش و درصورت امکان از هدست (set Heab) يا هندز فري (free Hanbs) استفاده کنند. براساس اين گزارش کاربران بايد حتي الامکان از قرارگرفتن در مجاورت امواج تلفن هاي همراه بپرهيزند.


 فضاي مغزي عامل اختلال وسواسي فکري - عملي کشف شد  

نورلوژيستهاي انگليسي کشف کردند که کاهش فعاليت فضايي در مغز واقع در پشت چشمها منجر به توسعه اختلالات "وسواسي فکري- عملي" مي شود. به گزارش مهر، محققان دانشگاه کمبريج در مقاله اي با عنوان "بدکاري فضاي مداري پيشاني در بيماران متاثر از اختلال وسواسي فکري - عملي و ارتباط ساده آنها" که در تازه ترين شماره مجله "ساينس" منتشر کرده اند نشان دادند که کاهش فعاليت فضايي از مغز واقع در پشت چشمها مي تواند نشان دهد که آيا يک فرد در معرض خطر توسعه اختلال وسواسي فکري - عملي (OCD) قرار دارد يا خير.OCD به عنوان يک اختلال روحي رواني شناخته مي شود که از تفکرات و تکرار رفتارها نشات مي گيرد و اغلب از نسلي به نسل ديگر منتقل مي شود.مطالعات پيشين نشان مي دهند که بيماران متاثر از اين اختلال از بدکاري کورتکس مداري پيشاني (پشت چشمها) رنج مي برند اما واضح نيست که آيا اين فاکتور منجر به بروز علائم OCD مي شود و يا تنها يک نشانگر ارثي ژنتيکي است که خطر اين آسيب را افزايش مي دهد.اين محققان فعاليت مغزي بيماران OCD و خويشاوندان آنها را مورد بررسي قرار دادند و اين دو گروه را با گروه کنترل شرکت کننده در اين آزمايش مقايسه کردند. در اين آزمايش از شرکت کنندگان خواسته شد که در يک سري تصاوير آزمون و خطا جستجو کرده و رتبه از پيش انتخاب شده تصاوير را شناسايي کنند.در دوره اين تمرين، محققان کاهش فعاليت کورتکس مداري پيشاني را هم در بيماران OCD و هم در خويشاوندان آنها نسبت به گروه کنترل مشاهده کردند. نتايج اين تحقيقات بر اهميت اين منطقه از مغز در اتخاذ تصميمات روزانه تاکيد مي کند و مي تواند به درک بهتر دلايل بروز OCD کمک کند.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته