جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/04/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3092


گل گشت


بازديد اصحاب رسانه از پروژه هاي شهرداري کرج


دوره هاي آموزشي ازدواج در آذربايجان غربي برگزار مي شود


خسارات جبران ناپذير چراي هزاران دام در پارک ملي لار


ايران زمين


همايش مشترک مسئولين قضايي ,قضات دادگستري و مديران شرکت آب و فاضلاب برگزار شد


 گل گشت  

اردبيل

شيروان دره
ناحيه شمالي قله سبلان دره اي طولاني و نسبتا عميق مشاهده مي شود که داراي چشم اندازهاي بسيار زيبا و اعجاب آور است. اين دره در اثر فرسايش سيلابي در رسوبات آتشفشاني و آذرآواري سبلان پديد آمده است. اشکال فرسايش بسيار زيبا شامل ستون هاي فرسايشي، ستون هاي کنلگومرايي و به طور کلي يک ساختار بسيار خشن و وحشي در اين دره مشاهده مي شود. مقطع دره و ديواره ها لايه بندي خوبي را در مواد آتشفشاني نشان مي دهند
شيروان دره سي
در 30 کيلو متري جنوب شرقي مشکين شهر و درارتفاع 2200 متري واقع شده است مساحتش بالغ بر 75 کيلو مترمربع است و محل زندگي حيوانات وحشي و پرندگان مي باشد همچنين داراي صخره ها و غارهاي ديدني است محل اصلي ورود به دره در 5 کيلو متري پائين آبگرم معدني شابيل قرار دارد و براي ورود به آن بايد از کنار آبشاري با ارتفاع 40 متر به سمت پائين صخره نوردي کرد  آبشارهاي دوقلوي شيروان دره در نوع خود بي نظير است.
عشاير
عشاير ايران که معيشت و آداب و رسوم خاص خود را دارند در ايران يکي از جذاب ترين شيوه هاي زندگي اجتماعي به شمار مي آيند. استان اردبيل از ايل ها و عشاير متعددي برخوردار است که مهم ترين و منسجم ترين آن ها ايل هاي شاهسون و ارسباران هستند که درمناطق گوناگون استان پراکنده شده اند. ايل شاهسون ازمهم ترين و معروف ترين ايل هاي استان هاي اردبيل و آذربايجان شرقي به شمار مي رود که داراي پيشينه تاريخي زيادي بوده و از ويژگي هاي خاص اجتماعي- فرهنگي برخوردار است. اعضاي اين ايل دام دار هستند و از مراتع سرسبز کوه هاي خطه اردبيل استفاده مي کنند. عشاير ارسباران نيز در نواحي کوهستاني به سر مي برند و قلمرو عمده آن ها بخش باختري دشت مغان است. عشاير خلخال در نواحي کوهستاني و جنگلي شهرستان خلخال زندگي مي کنند.
درباره وجه تسميه نام و پيشينه تاريخي ايل شاهسون; بايستي گفت: هنگامي که سرزمين ايران دچار هرج و مرج و آشوب بود و هرکدام از امراي تيموري و آق قويونلو و ديگر حکام محلي گوشه اي از اين سرزمين را محل حکومت خود کرده بودند، اسماعيل ميرزا که بعدها به شاه اسماعيل معروف شد، توانست با سرکوب آق قويونلوها (که يکي از قبايل با نفوذ حاکم برايران بودند) در سال 907 هجري قمري، بنيان حکومتي خود را به مدت دو و نيم قرن استوار سازد. افرادي که شاه اسماعيل را در اين جنگ ها ياري مي کردند، در تاريخ به نام قزلباش ها شهرت يافتند و شامل 32 قبيله مختلف بودند که شاه اسماعيل آن ها را در زمره نجبا در آورد و به ايشان عمامه خاصي داد که 12 ترک داشت و ميان آن کلاه سرخي مانند فينه مي گذاشتند و به همين لحاظ به قزلباش ها معروف شدند.
در سال هاي 991 تا 994 هجري قمري سلطان محمد خدابنده به منظور جلب حمايت عليه ازبکان و عثماني ها تصميم گرفت افراد غير نظامي را با رضايت خود به خدمت نظام درآورد که اين عمل او به شاه سون (يعني دوست داران شاه شدن) معروف شد. درسال 998 هجري قمري افراد قزلباش عليه نماينده شاه; سر به شورش برداشتند که از اين رو شاه اسماعيل نسبت به قدرت آنان بدبين شد و گروه ديگري با نام شاهسون را براي درهم شکستن قدرت آن ها بسيج کرد.
بنابراين شاهسون ها (دوست داران شاه) به گروهي اطلاق مي شدند که از سوي شاه عباس تشکيل يافته بود تا جاي قبايل ترک را که از سلسله صفوي پشتيباني کرده بودند، بگيرند.
شاهسون ها از آداب و رسوم سنتي و قوي برخوردارند، هرچند که از گذشته هاي دور از حوادث و خطرات دور نمانده و تحولات زمان برآن ها بي تاثير نبوده است. بر اساس قرارداد ترکمن چاي که طي آن قسمتي از مرزهاي شمالي ايران به روس ها واگذارشد و به اين ترتيب قسمت بزرگي از منطقه قشلاقي شاهسون ها از بين رفت.
منطقه تابستاني (ييلاقي) شاهسون ها را ارتفاعات اهر، مشگين شهر و اطراف آن تشکيل مي دهد و منطقه قشلاقي آن ها را بخش هاي خاوري جلگه کم عمق مغان (که در حدود 150 کيلومتر از منطقه سردسير فاصله دارد و نزديک رود ارس است) تشکيل داده است. منطقه ييلاق و قشلاق طايفه هاي شاهسون کاملا مشخص است. هنگام کوچ ابتدا از قيشلاخ (گويش محلي قشلاق) يا منطقه زمستاني به يازلاخ يا منطقه بهاره و سپس به ييلاخ (گويش محلي ييلاق) منطقه تابستاني مي روند. در مراجعت پيش از استقرار در قشلاق، در محلي پاييزه که همان اردوگاه هاي پيرامون قشلاق هستند، توقف مي کنند. جايگاه تابستاني شاهسون ها; شامل 4 تا 5 آلاچيق است که در حد فاصل 100 متري درچراگاه برپا مي شود.
قدمت تاريخي شاهسون ها سبب شده آداب و رسوم و شيوه هاي معيشت آن ها براي افراد عادي جذاب و ديدني باشد، چنان که بازديد از زندگي عشاير شاهسون يکي از پرطرف دارترين برنامه هاي گردشگري ناحيه آذربايجان شرقي و اردبيل به شمار مي آيد. ايل شاهسون از طايفه، تيره، کويک و هر کويک از چند اوبه و اوبه ها از تعدادي خانواده تشکيل شده است. در راس هر طايفه; ايل بيگي از سوي دولت مرکزي براي حفظ نظم و وصول ماليات انتخاب مي شد ولي اداره طايفه برعهده بيگ بوده که از طرف ايل بيگي گمارده مي شد.
ايل شاهسون در استان هاي اردبيل و آذربايجان شرقي زندگي مي کنند و برخي از آن ها در طي ساليان گذشته يک جا نشين شده اند. شاهسون ها از سجاياي اخلاقي خوبي برخوردار هستند و در تيراندازي و شکار و ميهن پرستي شهرت دارند. آن ها به زبان آذري صحبت مي کنند و شيعه مذهب هستند. برپايي جشن ها و آيين هاي اسلامي و ايراني از مهم ترين آداب و رسوم آن ها به شمار مي آيد که به شکل هاي خاصي و با رعايت اصول ايل انجام مي شود و براي گردشگران بسيار جذاب، ديدني و شنيدني است.


  بازديد اصحاب رسانه از پروژه هاي شهرداري کرج 

 کرج-خبرنگار آفرينش
به منظور اطلاع رساني از وضعيت پروژه هاي شهرداري کرج،با حضور جمعي از مسئولين شهري و اصحاب رسانه از پروژه ها ي در دست اقدام شهرداري بازديد به عمل آمد
مهندس واشقاني معاون فني وعمراني شهرداري کرج گفتدر حال حاضردرشهرداري دو دسته پروژه در دست اجرا است، پروژه هاي نيمه تمام سالهاي گذشته که بايد به پايان برسدو ديگري پروژه هاي زير بنايي مي باشد که ساخت سه آزاد راه در کرج ازجمله پروژه هاي زير بنايي است که ساخت اين آزاد راه ها تاثير مستقيم برترافيک شهري،عبورومرور مردم و بهينه سازي مصرف سوخت خواهد داشت
وي در ادمه سخنان خود به پروژه بسيارمهم پل روگذر سوم خرداد مهرشهراشاره کرد و گفت ساخت پروزه تقاطع غير همسطح بلوار امام خميني(ارم) با راه آهن تهران-تبريزاز دو ماه پيش با اختصاص بودجه سه ميليياردوسيصدميليون تومان آغاز شد و در22 بهمن ماه سال جاري احداث خواهد شد
در اين بازديد مهندس زارع مدير عامل سازمان پارکهاوفضاي سبزشهرداري کرج گفتدر حال حاضر5 پروژه توسعه و بهسازي فضاي سبزدر سطح شهر در دست اجرا است که محوراصلي اين پروژه ها رفع فقر فضاي سبزدر مناطق محروم از فضاي سبز است
وي افزود فضاي سبزي که به ازاي هر شهروند در اختيار شهرداري است/5متر مربع است که اين رقم در ابتداي سال گذشته2 /متر مربع بوده وبايد به5 / 6 متر مربع برسد تا وضعيت خوبي براي فضاي سبز در کرج داشته باشيم
وي افزوداز جمله پروژه هاي در دست اجراي اين سازمان ساخت پارک زيباي ايران زمين با وسعت چهارهکتارو درمنطقه يک کرج،جنگل کاري دامنه هاي ارتفاعات مشرف به کلاک تا پارک جهان نما در منطقه دو کرج،ساخت بوستان تندرستي با وسعت چهارده هکتاردر بلوارامام خميني فرديس وترميم و بهسازي کمربند فضاي سبزحاشيه اتوبان کرج وهمچنين چند پروژه ساماندهي آبهاي سطحي ،عريض نمودن کانالهاي انتقال آبهاي سطحي مي باشد


 دوره هاي آموزشي ازدواج در آذربايجان غربي برگزار مي شود 

اروميه- خبرنگار آفرينش
با هدف تسريع در ازدواج جوانان 112 دوره آموزشي ازدواج در آذربايجان غربي برگزار خواهد شد.مدير سازمان ملي جوانان آذربايجان غربي در همايش جوانان اشنويه با اعلام اين خبرگفت: اين دوره ها در قالب 8 کارگاه در کليه شهرستانها برگزار و در آن استادان ملي و استاني مشاوره و آگاهي هاي لازم رابراي کمک به جوانان در آستانه ازدواج ارائه خواهيم کرد.بخشايي همچنين از برگزاري جشنواره اتفاق و جشنواره علي اکبردر استان خبرداد و افزود: جشنواره اتفاق به منظور تجليل از تشکل هاي مردمي جوان در بيست و سوم مرداد وجشنواره علي اکبر با همکاري صدا و سيما تا پايان شهريور ماه به منظور تجليل از جوانان برتر استان برگزار خواهد شد.در اين همايش جوانان اشنويه خواسته هاي خود از جمله ايجاد فرصت هاي شغلي،ساخت اماکن ورزشي،ساختمان پيام نور دانشگاه اشنويه، پرداخت تسهيلات ويژه به جوانان و ساماندهي تشکل هاي جوانان براي رسيدگي به مشکلات آنها را با مدير ملي سازمان ملي جوانان در استان در ميان گذاشتند.


  خسارات جبران ناپذير چراي هزاران دام در پارک ملي لار 

 رودهن -خبرنگار آفرينش:
مدير کل حفاظت محيط زيست استان تهران گفت:بيش از 120 هزار راس دام (گوسفند) در پارک ملي لار از سوي دامداران و عشاير اين استان براي چرا رها شده اند.
محمد باقر صدوق در گفت و گو با خبرنگار آفرينش افزود:به رغم تلاش ماموران محيط زيست استان تهران نتوانسته ايم از ورود اين دامها به پارک ملي لار جلوگيري کنيم.وي با بيان اينکه پارک ملي لار تنها ظرفيت 45 هزار راس دام کوچک را دارد،خاطر نشان کرد:امسال به دليل خشکسالي و کمبود علوفه،هجوم اين تعداد دام باعث تبعات زيست محيطي و تخريب و آسيب به زيستگاه هاي اين منطقه خواهد شد.
صدوق گفت:دامداران و عشاير استان تهران همه ساله دامهاي خود را براي چرا به پارک ملي لار مي آورند،اما امسال با وجود اين تعداد دام در فاصله زماني کوتاه(100روز)تبعات جبران ناپذيري در طبيعت بر جاي مي ماند.
وي ادامه داد:اين در حالي است که سازمانهاي امور عشاير و منابع طبيعي از ورود دام به پارک ملي حمايت کرده و محيط زيست به تنهايي نمي تواند از ورود دام،زنبورداران و ماهيگيران جلوگيري کند.
مدير کل حفاظت محيط زيست استان تهران از مشکلات اين منطقه به وجود سد لار براي تامين آب شرب شهروندان تهراني اشاره کرد و گفت: با هجوم دام به اين منطقه حفاظت شده فرسايش شديد خاک منجر به افزايش رسوبات پشت سد لار گشته و همين رسوبات وارد آب شرب خواهد شد.


 ايران زمين  

براي نخستين بار در کاشان سنگ کليه يک بيمار پيوندي به روش برون اندامي شکسته شد

کاشان -  خبرنگار آفرينش
سرپرست مرکز پزشکي، آموزشي و درماني (بيمارستان) شهيد بهشتي کاشان گفت: براي نخستين بار در اين شهرستان سنگ کليه يک بيمار پيوندي بوسيله دستگاه سنگ شکن اين بيمارستان شکسته شد و اين بيمار مورد درمان قرار گرفت.
دکتر بهروز کليدري افزود: اين عمل توسط تيم سنگ شکن بيمارستان و با نظارت دکتر عليرضا سليماني فوق تخصص نفرولوژي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کاشان انجام شد.
وي اظهار داشت: با نصب و راه اندازي دستگاه سنگ شکن برون اندامي همزمان با هفته سلامت سال 86 در بيمارستان شهيد بهشتي کاشان، تاکنون بيش از 600 بيمار مورد سنگ شکني قرار گرفته و درمان شده اند.به گفته وي، در اين عمل سنگ هاي کليه با استفاده از تابش امواج از طريق يک دستگاه به گونه اي شکسته مي شوند که قابل دفع گردند.
خوشبختانه پيشرفت تکنولوژي جديد باعث شده تا بدون نياز به عمل جراحي بتوان بسياري از سنگ ها را از طريق دستگاه سنگ شکن از بين برد. استفاده از دستگاه سنگ شکن که پايه اصلي آنها امواج التراسون است با تمرکز بر يک نقطه سنگها را به قطعات بسيار ريز تبديل نموده و امکان دفع آنها را مهيا مي کند. البته سنگهاي بسيار بزرگ را نمي توان سنگ شکن نمود و ممکن است لازم باشد از سنگ شکن هاي داخل بدني و يا از عمل جراحي براي دفع آنها استفاده نمود.

معاون سازمان ميراث فرهنگي استان قم خبر داد :
راه اندازي موزه صنايع دستي قم درفصل پاييز

قم - خبرنگار آفرينش
معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قم، از راه اندازي موزه صنايع دستي قم در سه ماهه سوم سال جاري خبر داد.
عليرضا بخشي با اعلام اين خبر گفت: موزه صنايع دستي قم در خانه يزدان پناه، يکي از خانه هاي تاريخي قم راه اندازي مي شود و هماکنون کار مرمت آن در حال انجام است.
وي طرح مرمت بازار کهنه قم را يکي از نمونه هاي تعامل بين بخش ميراث فرهنگي با صنايع دستي عنوان کرد و ادامه داد: طرح مرمت بازار کهنه قم با کاربري بازارچه صنايع دستي به زودي با مشارکت کسبه و مديريت شهري آغاز مي شود.
معاون ميراث فرهنگي سازمان به ميزان اعتبارات اين طرح اشاره و خاطرنشان کرد: پيش بيني مي شود مرمت بازار کهنه قم نيازمند 700 ميليون تومان اعتبار باشد، ولي هنوز اعتباري بابت اين طرح دريافت نشده است. بخشي تصريح کرد: بازار کهنه قم از آثار تاريخي و باارزش اين شهر است که در طرح مرمت آن، بناي فعلي حفظ مي شود. وي درباره انواع صنايع دستي که قرار است در بازارچه صنايع دستي قم عرضه شود، اظهارداشت: مالکيت مغازههاي اين بازار خصوصي است، اما کاربري آن بايد در حيطه صنايع دستي باشد. بخشي با اشاره به مظلوميت بخش صنايع دستي تصريح کرد: صنايع دستي مانند بخش ميراث فرهنگي مظلوم واقع شده و آنطور که بايد معرفي نشده است.

پايان مطالعات اولين سايت
پرنده نگاري کشور در مهاباد

اروميه - خبرنگار آفرينش
براي اولين بار در کشور مطالعات طرح تالاب کاني برازان مهاباد به عنوان اولين سايت پرنده نگري;در آذربايجان غربي پايان يافت.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي با اعلام اين خبرگغت: مطالعات اين طرح با اعتباري بالغ بر 60 ميليون تومان به اتمام رسيد.
محمد اشتري ادامه داد: در سال جاري نيز به منظور اتمام اين طرح و تالاب هاي منطقه سلدوز نقده 160 ميليون تومان منظور شده است.
وي همچنين از مرمت و بازسازي بازاهاي قديمي خوي و اروميه و پل هاي تاريخي استان با اعتباري بالغ بر 400 ميليون تومان خبر داد و گفت: سنگ فرش بيش از 8 هزار متر مربع از فضاي بازارها، احداث 150 گنبد جديد و ترميم و مرمت سقف و گنبدها از ديگر اقدامات انجام شده دراين بازارها بوده است.    اشتري در ادامه گفت: از 9 اثر ثبت شده جهاني در سطح کشور 2 اثر متعلق به آذربايجان غربي است که اين امر باعث شده استان ما در صحنه گردشگري جهان شناخته شود.
وي مرمت و بازسازي ساختمان چوبي دانشگاه اروميه، ساماندهي ميدان ايالت،مرمت ساختمان شهرداري،بازسازي دبيرستان 22 بهمن و تبديل آن به موزه فرهنگي با همکاري سازمان آموزش و پرورش را از جمله اقدامات اين سازمان در سال جاري عنوان کرد.

توسط هنرمند قاليباف قمي
کل قرآن کريم به صورت فرش در قم بافته مي شود

قم - خبرنگار آفرينش
يک هنرمند قاليباف قمي از بافت کل قرآن کريم به صورت فرش در قالب 620 تخته قالي خبر   داد .با اشاره به اينکه طرح آزمايشي بافت کل قرآن کريم آغاز شده است، گفت: سه تخته فرش به طور آزمايشي در ابعاد 60x40 و 90x60 طراحي و در حال بافت است که پس از اتمام با مشورت کارشناسان و صاحبان نظر ابعاد مصوب اين طرح انتخاب مي شود.
وي افزود: تمام آيات قرآن کريم با خط عثمان طه و با به کارگيري 700 نيروي انساني  به مدت دو سال بافته مي شود.
اين هنرمند قمي به ميزان اعتبارات پيشبيني شده اين طرح اشاره و عنوان کرد: بالغ بر 3 ميليارد تومان براي اجراي اين طرح اختصاص داده شده است و پيشبينيي مي شود سه تن ابريشم و يک تن چله در بافت اين تعداد قالي به کار رود.
جهاني، خواستار همکاري علاقهمندان و هنرمندان صنعت قالي بافي براي اجراي اين طرح شد و تاکيد کرد: از هنرمندان و هنردوستاني که در هر مرحله از کار مي توانند در پيشبرد اين طرح به ما کمک کنند، دعوت به همکاري مي کنيم.
وي از اجراي طرح بافت کامپيوتري بافت قالي در آينده نزديک خبر داد و تصريح کرد : با اجراي اين طرح ديگر نيازي به نقشه نيست و بافنده مي تواند در طول هفت ساعت و 20 دقيقه، 11 هزار گره بزند.


  همايش مشترک مسئولين قضايي ,قضات دادگستري و مديران شرکت آب و فاضلاب برگزار شد  

يزد-خبرنگار آفرينش
رئيس کل دادگستري استان يزد در اين همايش ضمن گراميداشت مناسبت هاي ماه رجب تاکيد کرد:همکاران قضايي بايد با صدور احکام مناسب در جهت حفاظت از منابع آب هاي زيرزميني گام بردارد.
غلامحسين حيدري در ادامه با اشاره  به اينکه قانون محکمي در خصوص حفاظت از منابع آبي  توسط دستگاه تقنيني کشور وضع و تصويب نشده است افزود: اين خلا ها ي قانوني موجب مي شود تا با قاطعيت نتوان جلوي متخلفان را گرفت.
رئيس کل دادگستري استان يزد اظهار داشت : بايد با کساني که با برداشت بدون مجوز و بي رويه از آبهاي زير زميني اقدام مي کنند به شد ت برخورد شود زيرا حفظ اين منابع براي آيندگان نيز ضروري به حساب مي آيد.
حيدري همچنين خاطر نشان کرد : کمبود آب و بحران کم آبي واقعيتي است که بايد پذيرفته شود و در جهت رفع اين مشکل اقدامات اساسي  انجام مي دهيم در غير اين صورت به جامعه خيانت کرده ايم.
وي در خاتمه بر ضرورت  مقابله با بهره برداري هاي غير مجاز  منابع آبي در سطح استان  تاکيد کرد .
در ادامه اين همايش استاندار يزد نيز با مقايسه وضعيت استان با استان هاي همجوار گفت: متاسفانه در اين استان هيچ رودخانه دائمي وجود ندارد و تنها متکي به آبهاي زير زميني هستيم.
فلاح زاده افزود:در استان چاههاي عميق و نيمه عميق زيادي وجود دارد که طي سالهاي اخير ميزان برداشت از آنها نسبت به جايگزيني سفره هاي زيرزميني   بسيار بيشتر بوده و اين مسئله نگران کننده است.
فلاح زاده خاطر نشان کرد: با توجه به کمبود آب در استان بايد مجتمع هاي گاخانه اي ايجاد و از شيوه هاي جديد آبياري استفاده نمائيم.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته