جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3097


كوتاه و خواندني


اختلالات بينايي
استاد : دکتر حسن احدي ------دنشجوي دکتراي روان شناسي : مهشاد محمد نوري ( قسمت دوم)

کدو حلوايي ; خواب آور و تب بر


امکان مسدود کردن ويروس HIV در شير مادر


فيبر ميوه و سبزي سرطان را از پا در مي آورد


 كوتاه و خواندني  

مکمل هاي اسيدفوليک خطر  سکته مغزي را کاهش مي دهند

تحقيقات نشان مي دهد، مکمل هاي اسيدفوليک ممکن است خطر سکته مغزي را 18 درصد يا بيشتر کاهش دهند.     دکتر عباس اهوري متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: استفاده از مکمل هاي اسيدفوليک غلظت هاي هوموسيستين را در خون کاهش مي  دهد.وي گفت: غلظت هاي بالاي هوموسيستين خطر سکته مغزي، بيماري قلبي عروقي و لخته شدن خون در وريدهاي عمقي  را بالا مي برد.دکتر اهوري تصريح کرد: بررسي ها نشان مي دهد سقوط قابل توجه در ميزان مرگ و مير ناشي از سکته مغزي با غني سازي نان و غلات با اسيدفوليک قابل پيشگيري است.وي تاکيد کرد: نمي  توان روزانه با مصرف يک عدد قرص اسيدفوليک از عارضه سکته مغزي به راحتي پيشگيري کرد.

ساخت دوربيني براي محافظت از بدنه خودرو

شرکت امنيتي "Security Brickhouse "دوربيني طراحي کرده است که براي کنترل و حفاظت از بدنه خودرو استفاده مي شود. به گزارش برنا به نقل از "Engabget"، کمپاني امنيتي "Security Brickhouse" در طرحي جديد نوعي دوربين براي کنترل و حفاظت بدنه خورو ساخته است که مجهز به سنسوري است که مي تواند  با حفظ اطلاعاتي نظير زمان، مکان، و تاريخ وقوع حادثه; وضعيت سرعت اتومبيل، ترمز و هر گونه حادثه اي که ممکن است در حين رانندگي و يا توقف اتومبيل رخ دهد ثبت و نگه داري کند.  اين دوربين همچنين مي تواند در حين  برخورد اتومبيل به موانع و يا  اتومبيل هاي ديگر، از صحنه حادثه عکس هاي سه بعدي با ثبت زمان و تاريخ تهيه کند. لنز اين دوربين  قادر است تصاويري با وضوح و کيفيتي بالا تهيه کند و تمامي اين اطلاعات بر روي ساده ترين رايانه هاي  روميزي قابل خواندن و استفاده مي باشند. به گفته شرکت سازنده، براي استفاده از اين فناوري ابتدا بايد خودرو به سيستم  GPS مجهز شده باشد  و  تجهيز خودرو به اين دوربين نيز حدود 450 دلار هزينه دارد.

کشف ژن موثر در اختلال عملکرد ويتامين ب 12

دانشمندان نوعي ژن موثر در اختلال عملکرد ويتامين ب 12 در بدن را شناسايي کردند.
به گزارش شبکه خبر; ويتامين ب 12 يکي از ويتامين هاي محلول در آب است که در بسياري از فرايند هاي زيستي بدن از جمله خونسازي دخالت دارد. هر گونه اختلال در عملکرد ويتامين ب 12 باعث اختلال در روند اين فرايند ها و ايجاد بيماري مي شود. محققان با بررسي 7 بيمار مبتلا به نوعي اختلال عملکرد ويتامين ب 12 موسوم به cd1D تاثير ژن ها را در ايجاد اين بيماري بررسي کردند.
اين بررسي که نتايج آن در مجله پزشکي نيوانگلند چاپ شد، نشان مي دهد نوعي ژن موسوم به MMADHC در ايجاد اين بيماري موثر است. محققان اميدوارند با بهره گيري از اين يافته ها به روشي جديد براي درمان و تشخيص زودهنگام اين نوع اختلال عملکرد ويتامين ب 12 دست يابند. cd1D نوعي اختلال در عملکرد ويتامين ب 12 است که مبتلايان به آن به اختلالاتي مانند اختلال رشد و تکامل و برخي بيماري هاي خوني و دستگاه عصبي دچار مي شوند.

آزمايش موفقيت آميز روش جديد درمان آلزايمر

 محققان اعلام کردند، موفق به کشف نوعي داروي جديد براي درمان بيماري آلزايمر شدند.
به گزارش  ايسکانيوز و به نقل از خبرگزاري رسمي چين شينهوا، دانشمندان به تازگي اعلام کردند، دارويي که پيشتر براي درمان تب يونجه مورد استفاده قرار مي گرفت، از اين پس مي تواند در درمان آلزايمر نيز موثر واقع شود.داروي موسوم به Dimedon پيش تر از اين به عنوان نوعي آنتي هيستامين در درمان تب يونجه به کار مي رفت که بعدها با کشف داروهاي جديدتر کم کم محبوبيت خود را درميان پزشکان براي درمان اين بيماري از دست داد.اما اخيرا تحقيقات جديد و پژوهش هاي دانشمندان نشان داد از اين داروي هرچند بسيار قديمي مي توان در درمان برخي از انواع گوناگون بيماري آلزايمر استفاده کرد.آزمايش اين دارو بر روي کمتر از 200 بيمار مبتلا به انواع گوناگون آلزايمر درکشور روسيه با موفقيت به پايان رسيد و مجوز آن براي استفاده در درمان اين بيماران صادر شد.اين نتايج حاصل پژوهش هاي 6 ماهه محققان بر روي کشف روش درماني جديد آلزايمر بوده است. نتايج کامل تر اين سري تحقيقات در چاپ اخير مجله Lancet منتشر شده است.

اشعه ماورا» بنفش ، قاتل نامرئي

تماس مفرط با اشعه ماورا» بنفش به ويژه در دوران کودکي سبب افزايش خطر ابتلا به سرطان پوست مي شود . کارشناس مبارزه و پيشگيري با بيماريهاي غير واگيردار معاونت بهداشتي استان خوزستان در گفت و گو با  ايسکانيوز در اين خصوص گفت : اشعه ماورا»بنفش ( uv) بدليل دارا بودن منابع يونيزه کننده در صورتي که پوست بدن به مدت طولاني درمعرض آن قرار گيرد باعث ايجاد ملانوما (سرطان پوست ) مي شود . دکتر پريچهر پاک سرشت با اشاره به اينکه سرطان پوست يکي از شايع ترين سرطان ها در جوامع امروزي است افزود : مردم استان خوزستان به دليل نزديکي به عرض جغرافيا و ارتفاع زياد خورشيد بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين سرطان هستند .وي اشعه ماورا» بنفش را يک قاتل نامرئي خواند و تاکيد کرد : در اثر تماس مفرط اين اشعه با پوست ، امکان بروز سرطان افزايش مي يابد .براساس آمار سال 86 ميزان مبتلايان به اين بيماري در استان خوزستان بيش از 700 نفر بوده است که اين رقم سالانه روند صعودي راطي مي کند .دکتر پاک سرشت بيشترين اقشار جامعه که در خطر ابتلا به سرطان پوست هستند را کودکان اعلام کرد و گفت : اشعه (uv ) پوست کودکان را به دليل نازک بودن به راحتي تخريب مي کند که به دنبال آن کودکان دچار آفتاب سوختگي مي شوند و ممکن است در سال هاي بعد به انواع سرطان پوستي مبتلا شوند .وي همچنين دسته ديگري که بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند را افر ادي با ويژگي هايي از قبيل پوست روشن ، چشم هاي سبز،آبي و ميشي ،موهاي روشن ، داراي کک و مک ،خال زياد عنوان کرد .کارشناس مبارزه و پيشگيري با بيماريهاي غير واگيردار معاونت بهداشتي خوزستان در خصوص نحوه نگهداري پوست بدن از تماس با تشعشات اشعه (uv) گفت : استفاده از عينک آفتابي مناسب و کلاه هاي بالبه پهن مي تواند سبب کاهش 98 درصدي اثرات سو» اشعه فوق بنفش به چشم شود ، همچنين استفاده از ضد آفتاب هايي که داراي SPF(عامل حفاظت کننده در برابر نور خورشيد ) 30 به بالا ، پوشيدن لباس هايي که تا حد المکان پوست را در برابر نور خورشيد محافظت کند مثلا بلوز يقه دار ، آستيني وشلوار که 75 درصد ارتفاع دست و پا را بپوشاند را از جمله عوامل نگهدارنده پوست در برابر اين اشعه هستند .وي متذکر شد : براي مقابله با اثرات سو» اشعه ماورا» بنفش و کاهش ابتلا به انواع سرطان هاي پوستي توصيه مي شود که تا حد المکان در ساعات مياني روز (10صبح تا4 بعد از ظهر) و در اوج تابش اشعه فوق بنفش در محيط هاي سرپوشيده يا سايه کار کنيد ،کارهايي که بايد در محيط باز صورت گيرد را در ساعات اوليه صبح و يا اواخر روز انجام دهيد زيرا در اين ساعات ميزان تابش اشعه کمتر است .دکتر پريچهر پاک سرشت ياد آور شد : با تشخيص به موقع مي توان با انواع سرطان هاي پوستي مقابله کرد که در اين زمينه افراد سعي کنند در سنين 20 تا 40 سالگي هر 3 سال يکبار ،40 و سنين بالاتر هرماه يکبار و همچنين افرادي که داراي عوامل خطر ملانوما (سرطان ) هستند سالانه بوسيله متخصص پوست معاينه شوند .


  اختلالات بينايي  
 استاد : دکتر حسن احدي ------دنشجوي دکتراي روان شناسي : مهشاد محمد نوري ( قسمت دوم)

 تحول ادراکي - حرکتي :
هدف از تحول ادراکي - حرکتي توسعه ي مهارت هاي جا به جايي کودک  است . اين تحول به نوبه ي خود بر روي ساير انواع تحول کودکان ( شامل تحول شناختي , تحول زباني , تحول اجتماعي , تحول شخصيت) تاثير مي گذارد . درصورتي  که اين تحول تحت آموزش هاي ويژه قرار گيرد , مي تواند به شکل گيري ساير تواناييهاي ادراکي از ساده ( مانند تشخيص  وزن و صدا ) تا پيچيده ( مانند تشکيل هويت , روابط خاص و هماهنگي هاي ادراکي - حرکتي ) کمک کند.
بر خلاف تصور رايج افراد نابينا ونيمه بينا در ساير حواس ( مانند لامسه , شنوايي, چشايي و ...) فاقد قدرت هاي ماورايي هستند , بلکه از لحاظ ساير حواس کاملا مانند افراد بينا و عادي هستند.
ساختار دستگاه بينايي
براي درک بهتر انواع آسيب هاي بينايي لازم است در ابتدا از  آناتومي و فيزيولوژي بينايي و مسير هاي آن آگاه شويم , چشم ها اندام اصلي بينايي هستند و در حدقه ي استخواني جلوي جمجمه آويزان هستند و به  وسيله ي شش عضله ي نگهدارنده که به لايه ي سفيد بيروني چشم , يعني صلبيه چسبيده اند, در جاي خود استقرار يافته, حرکت مي کنند . معمولا نمي توانيم عضلات کره چشم را ببينيم , چرا که محل اتصال اين عضلات در پشت ملتحمه پنهان شده است. اين غشا مخاطي ضمن ان که به کره چشم چسبيده , سطح داخلي پلک ها را نيز مي پوشاند . بخش اعظم لايه ي بيروني چشم ( صلبيه ) مات است و نور نمي تواند از ان عبور کند . با اين حال , قرنيه که در جلوي چشم قرار دارد, شفاف است و نور به راحتي از آن مي گذرد. مقدار نوري که به چشم وارد مي شود به واسطه ي اندازه ي مردمک  تنظيم مي شود . مردمک  , روزانه اي است در مرکز عنبيه , عنبيه خود حلقه اي است از عضلاتي که به رنگ هاي مختلف آبي تا قهوه اي تيره رنگ آميزي شده اند. عدسي بلافاصله در پشت عنبيه قرار گرفته و شامل دسته اي از لايه هاي پياز شکل شفاف است . شکل عدسي در اثر انقباض عضلات مژگاني تغيير مي کند . تغيير در شکل عدسي براي چشم اين امکان را فراهم مي آورد که تصاوير اشيا» دور يا نزديک را بر روي شبکيه متمرکز کند فرآيندي که به آن انطباق گوبند. بين قرنيه و  عدسي چشم مايعي شفاف به نام زلاليه وجود  دارد.
نور پس از عبور از عدسي , از قسمت اصلي چشم که حاوي مايع زجاجيه است, مي گذرد . مايع زجاجيه , ماده ي ژلاتيني شفافي است که به نگهداري شکل کروي چشم کمک مي کند . بعد از عبور از مايع زجاجيه, نور بر روي شبکيه مي افتد. لايه ي شبکيه در سطح داخلي پشت کره ي چشم , داراي سلول هاي گيرنده اي است به نام ميله ها و مخروط ها ( نام اين سلول ها از شکل آن ها گرفته شده است ) که روي هم گيرنده هاي نوري ناميده مي شوند. شبکيه چشم انسان نزديک به 120 ميليون سلول ميله اي و 6 ميليون سلول مخروطي دارد. مخروط ها , علي رغم تعداد بسيار کمتر , نقش بيشتري در دريافت اطلاعات محيطي دارند. به ويژه آن که , اين سلول ها مسئوليت بينايي روز هنگام را بر عهده دارد . مخروط ها ما را در جريان اطلاعات مربوط به جلوه هاي کوچک و ناچيز محيط قرار مي دهند و بنابر اين منبع دقت يا تيز بيني به شمار مي آيند . مخروط ها , همچنين عهده دار عمل رنگ بيني هستند. توانايي تشخيص نوري که با طول موج هاي مختلف ساطع مي شود. با آنکه ميله ها در ديدن رنگ ها و تيزبيني نقشي ندارند, حساسيت آن ها در برابر نور بيشتر است . چشم در محيط کم نور از سلول هاي ميله اي استفاده مي کند. بررسي دقيق شبکيه نشان مي دهد که اين ساختار از چندين لايه ي جسم سلولي, آکسون ها و دندريت ها و گيرنده هاي نوري تشکيل يافته است. گيرنده هاي نوري با سلول هاي دو قطبي سيناپس تماس برقرار مي کنند. سلول هاي دو قطبي نيز به نوبه ي خود با سلول هاي عقده اي تماس سيناپسي برقرار مي کنند و اطلاعات بينايي را از طريق آکسون سلول هاي عقده اي که از ميان اعصاب بينايي مي گذرند( عصب جمجمه اي دوم ) , به مغز مي فرستند. علاوه بر اين , شبکيه داراي سلول هاي افقي و سلول هاي آماکرين است که اين هر دو اطلاعات را در مسيري موازي  با سطح شبکيه انتقال مي دهند و بنابراين , پيام هاي گيرنده هاي نوري همجوار را تلفيق مي کنند.
اين پيام هاي بينايي به ناحيه ي پس سري مغز منتقل شده , در آنجا تعبير و تفسير مي شوند.
انواع آسيب هاي بينايي بر اساس محل آناتوميک
بر اساس محل آناتوميک مي توان آسيب هاي بينايي را به سه دسته تقسيم کرد:
1- اشکالات انکساري : اشکالات انکساري زماني ايجاد مي شوند که در قرنيه , عدسي , زلاليه و يا زجاجيه اشکالي به وجود آمده باشد. اشکالات انکساري چشم عبارتند از :  دوربيني , نزديک بيني , استيگماتيسم و کاتارکت.
2- نابهنجاري هاي عضلاني در نظام بينايي : نابهنجاري هاي عضلاني زماني پيش مي آيد که در يکي يادر تعدادي از عضلات بينايي ضعف يا نابهنجاري وجود داشته باشد . نابهنجاري هاي عضلاني به سه دسته تقسيم مي شوند : نيستاگموس ( حرکت سريع و غير ارادي چشم) , استرابيسم ( لوچي) , آمبليو پيا ( عدم تعامل عضلاني يا تنبلي چشم ) .
استرابيسم ( لوچي ) مي تواند داخلي و يا خارجي باشد. در استرابيسم داخلي, چشم ها به سمت بيني انحراف دارند و در استرابيسم خارجي , چشم ها از هم دور شده , به سمت خارج انحراف پيدا مي کنند.
3- آسيب در ساختمان گيرنده ها در چشم:
آتروفي بينايي ( در اثر تحليل رشته هاي عصبي متصل کننده شبکيه به مغز ) , التهاب پيگماشته ي شبکيه ( در اثر پاره شدن قرنيه ) , جدايي شبکيه ( در اثر جدايي شبکيه از قرنيه و صلبيه ) .
انواع اختلال هايي که ممکن است در اثر جدايي شبکيه از قرنيه و صلبيه ايجاد شوند عبارتند از : گلوکوم ( آب سياه ) , استحاله شبکيه , نزديک بيني پيشرفته , تروماي چشم در اثر ضربه و جراحت ( مانند بازي بوکس ) .
فيبروپلازي اختلال مهم ديگري است که در اثر رشد بيش از حد مويرگ هاي چشمي ايجاد مي شود. با اختراع انکوباتورهاي پيشرفته در آغاز دهه ي 1940 براي نجات جان نوزادان نارس , اين اختلال گسترش زيادي يافت. وقتي نوزادان نارس را در انکوباتور قرار مي دادند مقدار اکسيژن محلول در خون آن ها به ميزان زيادي بالا مي رفت . اين امر از رشد رگهاي بدن نوزاد و از جمله مويرگ هاي چشمي جلوگيري مي کرد و وقتي نوزاد را از انکوباتور بيرون مي آورند , بدن نوزاد دچار حالت هيپوکسي ( کمبود اکسيژن ) مي شد و براي جبران اين کمبود رگ ها و مويرگ هاي بدن وي رشد سريع و ناگهاني پيدا مي کرد , اين امر موجب مي شد که مويرگهاي داخل شبکيه نيز رشدي سريع و نابهنجار پيدا کنند و در نتيجه اختلال فيبروپلازي به وجود مي آمد . امروزه از طربق کنترل مقدار اکسيژن محلول در خون نوزادان نارسي که درون انکوباتور نگهداشته مي شوند, از اين اختلال پيشگيري مي شود.
شيوع آسيب هاي بينايي
در سال 1982 ريبولد و بيرچ گزارش کردند که حداقل 20 در صد جمعيت دچار اختلال هاي بينايي هستند, ليکن اکثر اين اختلال ها قابل اصلاح است , در نتيجه اين آمار نمي تواند اطلاعات دقيقي در مورد شيوع آسيب هاي بينايي به دست دهد, آن چه مسلم است اين است که تحقيقات نشان داده که فراوان ترين نقايص بينايي در کودکان و دانش آموزان مدرسه اي ديده مي شود.
سبب شناسي
دلايل عمده ي آسيب هاي بينايي عبارتند از : اختلال هاي ژنتيکي و اختلال هاي اکتسابي .
اختلال هاي ژنتيکي : تخريب در شبکيه و مردمک , تورم بدخيم در شبکيه , تورم خوش خيم  و مزاحم روي شبکيه, آتروفي بينايي , عملکرد فيبرهاي عصبي بينايي, کاتارکت وابسته به نزديک بيني , جداشدن شبکيه يا زخم هاي عنبيه , ناهنجاري در قرنيه , ناهنجاري در لايه هاي چشم , آسيب بينايي ناشي از آسيب هاي ديگر ( مانند هيدروسفالي که به فشار وارده به کره ي چشم بينايي آسيب مي بيند) .
اختلال هاي اکتسابي : اشعه يا داروهايي که وارد خون جنين مي شود , عفونت هايي که ممکن است در جنين ايجد شود مانند: سرخک و سفليس  , آنفولانزا , اوريون و سرخجه ( 14 درصد کل علل نابينايي ها اين قبيل عفونت هاست) , فيبروپلازي بعد از تولد ( بيش از 80 درصد کودکان کم بينا يا نابينا ي مدرسه اي به اين دليل دچار نقص بينايي شده اند ) , تصادف ها, التهاب ها و تومورها از ديگر دلايل ابتلا به آسيب هاي بينايي است.
ادامه دارد


  کدو حلوايي ; خواب آور و تب بر 

 گرچه مصرف برخي ميوه ها در حال حاضر با ذائقه خانواده ها سازگاري چنداني ندارد; اما خواص درماني اين دسته از خوراکي ها انگيزه خوبي است که آنها را در سبد غذايي خود جاي دهيم.کدو حلوايي از جمله اين ميوه هاست که يرقان (زردي) را برطرف مي کند، ادرارآور و تب بر است و تخم کدو ضدانگل است بنابراين مصرف مقدار 75 تا 100 گرم تخم کدو در افراد بزرگسال و 37 تا 50 گرم آن در اطفال توصيه شده است.به گزارش جام جم آنلاين کدو حلوايي، سينه را نرم و اخلاط و سرفه را آسان مي کند. اگر کدو حلوايي را پخته به صورت کرم به صورت بماليد و نيم ساعت صبر کنيد، رنگ چهره باز شده و صورت را براق و زيبا مي کند. برخي متخصصان طب سنتي بر اين باورند خوردن کدو، غم و اندوه را از انسان دور و نشاط و شادابي را  جايگزين آن مي کند.خوردن کدو با عدس، رقت و نرمي قلب مي آورد. کدو براي درمان قولنج مفيد است و خوردن آن مغز را تقويت مي کند. روغن تخم کدو براي تسکين درد هموروئيد (بواسير) بسيار مفيد است. همچنين خوردن کدو باعث تجديد قواي جسمي و روحي بدن و موجب استحکام بافت هاي بدن مي شود; خوابي راحت به دنبال دارد و کساني که دچار کم خوابي هستند، کدو براي درمان کم خوابي آنها موثر است.کدو طبيعتي سرد دارد و صفرا را تسکين مي دهد.
ابن سينا، پزشک شهير اسلامي، کدو را براي رفع سردرد، رفع بي خوابي و درمان خستگي اعصاب تجويز مي کرد.کمپوت کدو مخلوط با سيب، غذاي ملين خوبي است و براي دفع يبوست تاثير زيادي دارد.
چون کدو به آساني پخته مي شود، غذايي فوق العاده مفيد براي معده هاي ضعيف است. کدوي پخته را به بچه ها، پيرمردان و به کساني که دچار بيماري عفونت شده اند و دوره نقاهت را مي گذرانند، بخورانيد.  


  امکان مسدود کردن ويروس HIV در شير مادر 

 يک فرمولاسيون فريز - دراي ممکن است ويروس HIV را در شير مادر بلوکه (مسدود) کند.
 در کشورهاي در حال توسعه، جايي که شيردهي ضروري و ويروس HIV فراوان است; خطر انتقال بيمار ايدز از طريق شير مادر به فرزند ممکن است در صورتي که نوزادان ابتدا با يک فرمولاسيون فريز - دراي غني از باکتري هاي مفيد تغذيه شوند کاهش يابد.به گزارش محيانيوز در واقع اين فرمولاسيون مي تواند ويروس مرده را به دام انداخته و آن را تخريب کند. اما اين اميد تنها يک فرضيه است، زيرا فرمولاسيون مذکور هنوز در انسان آزمايش نشده است. البته پژوهشگران دانشگاه شيکاگو گزارش مي کنند که يک قدم بزرگ به واقعيت نزديک تر هستند، زيرا آن ها روشي را طراحي کرده اند که به باکتري هاي مفيد حتي بدون استفاده از يخچال يا سيستم سرد کننده اجازه مي دهد که فعال بمانند.
يکي از اين پژوهشگران به نام «لين تائو» پروفسور دستيار در بخش بيولوژي دهاني دانشگاه ايلينويز شيکاگو توضيح داد: «يکي از چالش هاي مرتبط با فرآورده هاي نوزادي که به آفريقا يا ساير مناطق فقير نشين ارسال مي شوند، اين است که مردم اين مناطق يخچال ندارند، بنابراين هر آن چه به آن جا فرستاده مي شود، بايد به حرارت مقاوم باشد.» تائو اين يافته ها را در در نشست ساليانه انجمن بين المللي تحقيقات دندان ارايه کرد.
لاکتوباسيلوس يک باکتري است که به طور طبيعي در دهان يافت مي شود و يکي از باکتري هاي مفيدي است که در برخي فرآورده هاي لبني مثل ماست و پنير هم وجود دارد. اين باکتري رايج به طرز شگفت آوري توانايي به دام انداختن ويروس HIV را دارد.
دکتر مارک سيگل پروفسور دستيار دانشگاه پزشکي نيويورک ونويسنده ي «هشدار غلط» (حقيقت درباره اپيدمي ترس) گفت: «اگر چه HIV به عنوان يک بيماري، کاملا کشنده است، اما به عنوان يک ويروس، نسبتا ضعيف است، بنابراين شگفت آور نيست که لاکتوباسيلوس بتواند عليه ويروس HIV عمل کرده و احتمالا از دخول آن به سلول هاي پستاني جلوگيري کند.»
تائو و همکارش دکتر چانگ، يک روش جديد فريز- درايينگ براي نگهداشتن لاکتوباسيل ها در يک محيط داغ ساختند و در بررسي اخير، اين روش جديد را در درجه حرارت هاي مختلف آزمايش کردند تا اطمينان حاصل کنند که لاکتوباسيلوس ها زنده باقي مي مانند.
حال که پژوهشگران روشي را براي زنده نگهداشتن باکتري نشان داده اند بايد براي موثرترين فرآورده براي مصرف تصميم گيري کنند. تائو گفت: «فرمولاسيون فرآورده ي نوزادان و يا احتمالا يک آب نبات چوبي که نوزادان آن را مک بزنند، يک کانديداي مشخص است.»
او در ادامه افزود: « زماني که لاکتوباسيلوس بلعيده مي شود، در دستگاه گوارش نوزاد کلوني تشکيل مي دهد و تا زماني که نوزاد شير مي خورد، باکتري زنده خواهد ماند و قادر به، به دام انداختن ويروس HIV خواهد بود.» تائو ادامه داد: «اين پژوهش اميدهايي براي پيش گيري از بيماري ايدز فراهم کرد. مدت ها تمام واکسن هاي ايدز در آزمايش هاي باليني شکست خوردند، اما اين نتايج نشان مي دهد که چاره هاي ديگري هم وجود دارد و راه هايي براي غلبه بر اين ويروس ها هست.»
سيگل گفت: «تصور مصرف پروبيوتيک ها براي حفاظت نوزادان عليه شير داراي ويروس HIV يک فکر نو، جالب و اميد بخش است که تحقيقات و مطالعات بيشتري را در بردارد.»


 فيبر ميوه و سبزي سرطان را از پا در مي آورد 

 يک کارشناس تغذيه با تاکيد بر مصرف ميوه در طول روز گفت: ساليانه 217 ميليون نفر در اثر مصرف کم ميوه در جهان مي ميرند. به گزارش جام جم آنلاين عليرضا ابوالفضلي در اين خصوص اظهار کرد: از آنجا که ميوه ها داراي فيبر و سرشار از املاح و ويتامين ها هستند، بنابراين توصيه مي شود روزانه 2 تا 4 واحد ميوه در طول روز مصرف شود، چراکه فيبر موجود در ميوه ها از بروز سرطان هاي کولون، روده و دستگاه گوارش جلوگيري مي کند. وي با بيان اين که بيماران ديابتي بايد در مصرف بيش از حد 3 ميوه از جمله انگور، موز و خربزه محتاط باشند، توصيه کرد: بيماران ديابتي مي توانند از سيب به لحاظ دارا بودن پکتين موجود در آن استفاده کنند. وي خاطرنشان کرد: ميوه سيب به لحاظ داشتن فيبر خوراکي براي پيشگيري از بروز سرطان سينه و پروستات بسيار مفيد است. ابوالفضلي  توصيه کرد: بهتر است افراد سالاد را ترجيحا با مقداري آبليمو بعد از غذا ميل کنند. اين کارشناس در ادامه تاکيد کرد:  بيماراني که ناراحتي کليوي دارند از مصرف بيش از حد موز که داراي مقدار بالاي پتاسيم است، اجتناب کنند.
مصرف کمپوت و سانديس براي افراد ديابتي مضر است 
استفاده از مرکبات، توت فرنگي، گوجه فرنگي و خربزه در کودکان يک ساله باعث بروز آلرژي مي شود. وي مصرف کمپوت و سانديس و آبميوه هاي تجاري را براي افراد ديابتي مضر دانست و تصريح کرد: ديابتي ها نبايد از اين ماده غذايي استفاده کنند; چراکه سبب افزايش قند خون در اين بيماران مي شود.وي يادآور شد: مصرف ميوه هندوانه در کودکان زير يک سال به علت وجود رنگدانه هاي قرمز و همچنين ميوه هايي مثل مرکبات، توت فرنگي، گوجه فرنگي و خربزه نيز در کودکان يک سال باعث بروز آلرژي و حساسيت شده و ممنوع است. اين کارشناس تغذيه در پايان ضمن تاکيد بر اين که افراد نبايد از آبميوه هاي تجاري به عنوان ميوه طبيعي و 100 درصد سالم استفاده کنند، توصيه کرد: اين آبميوه ها به لحاظ افزودني هاي موجود براي افراد چاق و مستعد اضافه وزن مضر بوده و در رديف نوشابه ها محسوب مي شوند.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته