جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3097


همايش دانش آموزان عضو کانونهاي پيرو ولايت کميته امداد امام خميني در دانشگاه اروميه برگزارشد


توليد محصول دانه روغني کلزا درشرکت کشت و صنعت و دامپروري مغان افزايش يافت


گل گشت

رئيس مرکز فرش ايران:
فرش هاي ايراني شناسنامه دار مي شوند

رئيس سازمان ميراث فرهنگي استان قم خبر داد:
مرمت مسجد جامع قم


ايران زمين


ساخت نيروگاه زمين گرمايي مشکين شهر بادانش بومي


  همايش دانش آموزان عضو کانونهاي پيرو ولايت کميته امداد امام خميني در دانشگاه اروميه برگزارشد 

 اروميه- خبرنگار آفرينش   
همايش بزرگ دانش آموزان عضو کانونهاي ولايت کميته امداد امام خميني(ره) سراسر استان آذربايجان غربي با حضور 600 نفر از دانش آموزان عضو کانون هاي پيرو ولايت در سالن شهيد چمران دانشگاه اروميه برگزار شد.   
عضو شوراي مرکزي و معاون امور فرهنگي کميته امداد امام خميني کشور در اين همايش گفت: از 2700 نفر از دانش اموزان سطح استان 1300 نفر در قالب کانونهاي پيرو ولايت ساماندهي شده اند.   
محمد رضا ترقي، خدا ترسي و تبعيت از فرمان الهي را از عمده ويژگي هاي دانش آموزان و جوانان پيرو ولايت عنوان کرد و گفت:فرمان بري از خداوند و اطاعت از دستورات الهي در زندگي از ويژگي هاي مهم شيعيان پيرو ولايت است.   وي ادامه داد: اگر ما امروز شاهد عظمت و اقتدار نظام در صحنه هاي سياسي،اقتصادي و نظامي هستيم به خاطر جواناني است که براي رسيدن به حق مشکلات را به جان خريدند و هيچ يک از سختي هاي راه نتوانست مانع از حرکت آنها در مسير آرمانهاي انقلاب اسلامي شود.   
ترقي تصريح کرد: نسل سوم نيز بايد با الگو گيري از نسل هاي اول و دوم حرکت کرده و ادامه دهنده راه آنان باشد.   
جواد صفري، رئيس کميته امداد استان آذربايجان غربي نيز در اين همايش گفت: از مجموع 27 هزار نفر از دانش آموزان تحت پوشش کميته امداد 2160 نفر عضو کانون هاي دانش آموزي و دانشجويي قرار دارند.   
وي ادامه داد: در حال حاضر 17 کانون موقت و 7 کانون دائمي در استان فعال است که در مجموع 7500 نفر از دانش آموزان عضو اين کانونها مي باشند.    قائم مقام نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه اروميه نيز با اشاره به عظمت و شکوه ماه رجب و رفتار جوانان و نوجوانان در اين ماه گفت: ماه رجب ماه بزرگ و ايام ذي قيمتي است که بتوانيم  در اين ماه خود را براي ماه مبارک رمضان آماده کنيم.   
مهدي قريشي،تصريح کرد: در دين اسلام به دوران جواني و تقوا در اين دوران تاکيد بسيار شده; چرا که در اين سن تعلقات دنيوي کمتر بوده و آدمي بهتر مي تواند خود را از گناهان مصون و پاک نگاه دارد.   


 توليد محصول دانه روغني کلزا درشرکت کشت و صنعت و دامپروري مغان افزايش يافت  

  اردبيل  -خبرنگار آفرينش
 مدير امور زراعت شرکت کشت وصنعت و دامپروري مغان با اشاره به ميزان برداشت محصول دانه روغني کلزا گفت  :    عمليات کاشت امسال درمقايسه با سالنهاي گذشته حدود پانزده روز زودتر شروع گرديده بود که اين امر تاثير بسزايي درمقاومت محصول دربرابر سرماي بي سابقه منطقه داشته است.  
  علي عليزاده درادامه افزود: طبق پيش بيني هاي انجام يافته قرار بود مقدار 5900 تن کلزا برداشت شود که ميزان برداشت اين محصول به 6067 تن درمزرعه افزايش يافت.  
  وي سطح کشت محصول روغني کلزا را 2668 هکتار اعلام کرد که از اين مقدار 2200 هکتار آبي پاييزه و 200 هکتار بصورت آبي بهاره و مابقي آن بصورت ديم ، کشت شده بود .اين در حاليست که سطح زير کشت محصول دانه روغني کلزا درسال گذشته درسطح 2360 هکتار بوده است.   
  عليزاده درپايان ازمسئوولان صندوق بيمه محصولات کشاورزي استان بدليل تاخير درپرداخت مبلغ ميزان خسارت ناشي از سرما وخشکسالي وطوفان انتقاد نموده و خواستار و مساعدت صندوق بيمه محصولات کشاورزي گرديد.  
  مجتمع زراعت شرکت کشت و صنعت و دامپروري مغان ، درمجموع با داشتن بيش از 20 هزار هکتار اراضي قابل کشت آبي و ديم ، انواع محصولات زراعي شامل گندم ، جو ، کلزا ، يونجه ، ذرت بذري ، دانه اي و سيلويي ، و چغندر قند ريشه اي و بذري را توليد مي کند.   


 گل گشت  

اردبيل
استان اردبيل در شمال غربي فلات ايران، با بيش از 18 هزار و 50 کيلومتر مربع، يک درصد مساحت کل کشور را تشکيل مي دهد. اين استان از شمال به رود ارس ، دشت مغان و بالها رود در جمهوري آذربايجان، از شرق به رشته کوههاي طالش و بغرو در استان گيلان ، از جنوب به رشته کوه ها، دره ها و جلگه هاي به هم پيوسته استان زنجان و از غرب به استان آذربايجان شرقي محدود است .
چهار شهرستان اين استان در طول 282/5 کيلومتر با جمهوري آذربايجان هم مرز هستند. در 159 کيلومتر از اين مرز، رودهاي ارس و بالهارود جريان دارند. در طول اين مرز، استان اردبيل با جمهوري آذربايجان از دو نقطه اصلاندوز و بيله سوار ارتباط دارد. آذربايجان شرقي مرزهاي مشترک با شهرستانهاي پارس آباد ، مشکين شهر ، اردبيل و خلخال دارد. استان اردبيل همچنين در جنوب با استان زنجان همجوار است. اين استان از مشرق با استان گيلان از طريق شهرهاي اردبيل و خلخال و رشته کوه طالش همسايه مي باشد. راه ارتباطي استان اردبيل با مرکز کشور از طريق محور اردبيل - آستارا ( گردنه حيران ) واز راه رشت و قزوين به تهران ميسر مي شود. استان اردبيل به پيشنهاد دولت و تصويب مجلس شوراي اسلامي در سال 1372 از محدوده سياسي - اداري استان آذربايجان شرقي جدا شده و به عنوان استاني مستقل در تقسيمات کشوري جاي گرفت .

  چهارشنبه سوري:
چهارشنبه آخر سال با يک مراسم ويژه اي برگزار مي شود در اين مراسم مردم اردبيل علاوه بر پريدن از روي آتش در اين روز ، صبح زود نيز از روي آب روان مي پرند و آن را سنتي از پيشينيان و مايه خير و برکت و صفا و روشني مي دانند صبح روز چهارشنبه سوري زير هر سقفي اعم از اطاق و راهرو و انبار و آشپزخانه شمعي مي کنند و از کوزه تازه اي که همان صبح پر از آب کرده اند چند قطره در چهار گوشه هر يک از آنها مي ريزد و معتقدند که اين آب مانع پيدا شدن حشرات موذي در تابستان مي شود «همچنين آتشبازي شب چهارشبنه سوري و ايام عيد از قديم در اين شهر مفصلا برگزار مي شده تا جايي که سفر اي پادشاه هلشتاين از اين شهر ديدن کرده اند از برگزاري چنين مراسم دچار حيرت شده اند.»
  مراسم تحويل سال نو
مراسم تحويل سال نو همه بر سر سفره هفت سين مي نشينند و چون سال نو مي شود اول نظر به قرآن مي اندازند و سپس سکه اي را دست گردانده ، نگاه مي کنند آنگاه کوچکترين فرد از اعضاي خانواده گلابدان به دست مي گيرد و با ريختن چند قطره گلاب به دست پدر يا بزرگترين شخص حاضر بر سر سفره ، دست او را مي بوسد و او نيز با بوسيدن روي او در حق وي دعا مي کند سپس همين کار را در مورد مادر يا دومين شخص بزرگ خانواده و پس از او ديگران به ترتيب تکرار مي کنند . آنگاه نفر بزرگتر از وي اين کار را انجام مي دهد و به همين ترتيب تا نفر آخر ادامه مي يابد و همه افراد خانواده به همديگر تبريک مي گويند و در حق يکديگر دعاي خير مي نمايند و بعد از اين کار براي صرف هفت سين و تنقلات مي نشينند.
 مراسم شب چله و اعياد مذهبي
مردم شهر اردبيل اول چله بزرگ را يلدا و شب اول چله کوچک را خدرنبي مي نامند ودر بيشتر خانواده ها در آن شبها مراسمي برپا مي دارند شب يلدا بيشت---ر سبزه، مغز گردو ، بادام، نخودچي، و کشمش بر روي کرسي چيده مي خورند و در شب خدرنبي خانواده هاي قديمي قوت تهيه مي کنند. اعياد مذهبي هم بيشتر به صورت چراغاني و آذين بندي ومغازه ها دکانها و بازارها صورت مي گيرد و روزهاي سوم و پانزدهم شعب---ان که مصادف با ميلاد امام حسين (ع) و حضرت مهدي عليهماالسلام است شهر منظره زيبايي پيدا مي کند.
 مراسم شاخسه
مراسم شاخسه از سوگواريهاي مذهبي مردم اردبيل مي باشد که اين مراسم در اين اواخر تقريبا ترک شده است . شاخسه در ماه ذيحجه و بعد از عيد قربان تا سه روز به محرم الحرام مانده صورت مي گرفت و مردان و جوانان محلات در اول شب در ميدانهاي جلوي مساجد گرد آمده هريک چوبدستي بلندي در دست مي گرفتند و در نور مشعلهاي بزرگ صفي ترتيب مي دادند. در اين صفها هر نفر با دست چپ از پشت کمر نفر سمت چپ خود را مي گرفت و با دست راست چوبدستي را به حرکت در مي آورد و در حالي که پاي راست خود را محکم به جلو و پاي چپ را به عقب مي گذاشت همگام با ديگران به طرف راست حرکت مي کرد اين صف معمولا به شکل دايره بسته در اطراف مشعل در مي آمد و شرکت کنندگان در آن در جواب اشعار مهيج مذهبي رئيس دسته، کلمه شاه حسين را به صورت شاخسه بيان مي کردند و آنگاه با همين شکل و هيئت در محلات شهر گردش نمودند.
 مراسم طشت گذاري
يکي ديگر از مراسم تعزيه داري در اردبيل طشت گذاري است که در سه روز آخر ماه ذيحجه انجام مي شود مردم اين شهر طبق سنت قديمي قبل از حلول ماه محرم در هر مسجد طشتهاي بزرگي را که از مس و مفرغ ساخته شده و از قديم مانده است با دسته و تشريفات در جايگاه مخصوصي در مسجد مي گذارند و آن را پر از آب مي کنند. آب طشتها که براي نوشيدن است هر روز عوض مي شود و جلوي جايگاه طشت نيز محلي براي نذر کردن و دعاي حاجتمندان به شمار مي آيد. اين طشتها تا آخر ماه صفر به همين حال نگهداري مي شود. هريک از محلات اردبيل در دهه اول محرم يک روز براي عزاداري دسته راه مي اندازند و به بازار و مساجد محلات ديگر مي روند. دسته ها مرکب از سينه زن و زنجيرزن، اسبهاي يدک و علمهاي بسيار است و علما» و پيرمردان در جلوي آنها زير بيرق مخصوص محله حرکت مي کنند.
 مراسم شمع گذاري و قمه زني
اين مراسم از مراسمهاي تعزيه داري مردم اردبيل در ماه محرم الحرام است به طوري که غروب روز نهم محرم اختصاص به شمع گذاري دارد بيشتر مردان و جوانان ، طبق نذري که کرده اند هر يک در چهل و يک مسجد شمع روشن مي کنند . در روز عاشورا نيز همه محلات و شعبات دسته راه انداخته ، سينه و زنجير مي زنند. تا چهل سال پيش با اين دسته ها، قمه زنها و شبيه خوانها نيز همراهي مي کردند و دستجات قمه زني بعد از غسل ، کفن بر تن کرده و در دسته هاي متفاوت به مساجد شش محله بزرگ (طوي، گازران، اوچدکان، چشمه باشي ، پيرعبدالملک، عالي قاپو) راه مي افتادند و طبق نذري که داشتند در جلوي مسجد با قمه هايي ک----ه در دست داشتند بر سرشان مي زدند تا نذر خود را ادا» نمايند ولي اکنون اين رسم ممنوع و به فراموشي سپرده شده است.
هنر در تاريخ اردبيل:
وقتي نظري بر تاريخ اردبيل مي کنيم و گذشته هاي مردم آنرا مطالعه قرار مي دهيم شرايط زمان و مکان را مساعد با قسمت اعظم هنرها در نمي يابيم و بدين جهت ذوق هنري را تا حد زيادي در آنجا سرکوفته مي پنداريم.
نقاشي و مجسمه سازي و خطاطي:
اردبيليان بر مبناي معتقدات مذهبي از نقاشي و مجسمه استقبال زيادي نمي کردند بويژه اگر اين هنر در مورد موجودات زنده مي بود زيرا به آنها چنين گفته شده بود که اگر شکل جانداري را بکشند يا مجسمه آنرا بسازند در روز قيامت بايد بدو جان دهند. اين بود که اين هنر در اين ولايت امکان رشد و پيشرفت نداشت و آنهائي هم که سرانجام ذوق خود را بر اين خرافه برتري مي دادند هنر خود را در امور مذهبي بکار مي بردند و في المثل به نقاشي صحنه هاي خيالي از واقعه کربلا در عاشوراي سال 61 هجري مي پرداختند و تصاويري به نام «شمايل» مي آفريدند و آنها را در مساجد و حسينيه ها قرار مي دادند. بعضي از آنها واقعا ارزش هنري زيادي داشت.
خط نويسي در حد اعلاي توجه بود و اساتيد بزرگ و نامداري ، که غالبا مکتبداري نيز بودند به تعليم آن مي پرداختند و چون براي ارضاي ذوق هنري اين راه بازتر از هنرهاي ديگر بود از اين رو علاقمندان زيادي در اين رشته پيدا مي شدند.


  رئيس مرکز فرش ايران:
 فرش هاي ايراني شناسنامه دار مي شوند 

اروميه- خبرنگارآفرينش
در طول سه ماه اول سال جاري به ارزش 70 ميليون و 700 هزار دلارفرش دستباف از کشور صادر شده است
رئيس مرکز فرش ايران در نشست تخصصي با توليد و صادرکنندگان فرش آذربايجان غربي در اروميه با اعلام اين خبر گفت: ارزش صادرات فرش از کشورمان امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته حدود 5 درصد افزايش دارد.
فرجي، از برگزاري جشنواره ملي فرش ايران در شهريور ماه سال جاري در تهران خبرداد و گفت: در اين جشنواره عملکرد علمي و عملي توليد کنندگان فرش مناطق مختلف کشور ارزيابي خواهد شد.
وي با اشاره به صدور شناسنامه براي فرش ايراني افزود: شناسنامه فرش براي صيانت از ارزش حقيقي فرش اصيل ايراني در بازارهاي جهاني براي فرش هاي داراي کيفيت بالا صادر مي شود.
اسکندري،رئيس سازمان بازرگاني استان نيز در اين جلسه به حمايت اين سازمان از واحدهاي قاليبافي و مجتمع هاي صنفي فرش استان اشاره کرد و گفت: امسال 720 ميلياردريال تسهيلات بانکي در اختيار قالي بافان آذربايجان غربي قرار خواهد گرفت.


  رئيس سازمان ميراث فرهنگي استان قم خبر داد:
 مرمت مسجد جامع قم  

قم - خبرنگار آفرينش
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قم از مرمت مسجد جامع يکي از قديمي ترين مساجد قم خبر داد. 
مهدي متقيان با بيان اينکه هر ساله يک فصل مرمت در مسجد جامع قم صورت مي گيرد، گفت: براي اين فصل از مرمت مسجد جامع قم بيش از 300 ميليون ريال اعتبار اختصاص داده شد. وي ابراز اميدواري کرد  :   با توجه به ميزان اعتبارات تخصيص يافته، مرمت اين بناي ارزشمند تاريخي در سال هاي آينده به صورت کامل به پايان برسد. متقيان در ادامه مرمت مقرنس هاي ايوان جنوبي و شمالي، نظافت و مرمت بدنه آجري حياط مسجد، مرمت کاشي  هاي صحن، مرمت سنگ هاي درپوش صحن، مرمت درب هاي صحن و اجراي سنگ ازاره گرداگرد صحن را از جمله اقدامات در دست اجراي اين فصل از مرمت مسجد جامع قم برشمرد.
وي با اشاره به سابقه تاريخي اين مسجد گفت: مسجد جامع قم پس از مسجد امام حسن عسکري(ع) قديمي  ترين مسجدي است که در قم بنا شده است. رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قم اضافه کرد: به اعتبار متون معتبر تاريخي، تاريخ احداث بناي کنوني گنبدخانه در سال 529 هجري قمري است که از تعميرات عصر فتحعلي  شاه در کتيبه هاي گچبري به وضوح نمايان بوده و ايوان رفيع جبهه جنوبي و اندودهاي گچي و رنگي گنبد خانه، متعلق به عصر صفوي و بناي ايوان شمالي شبستان هاي شرقي و غربي آن متعلق به عصر قاجار است. وي در پايان تصريح کرد: مسجد جامع قم در سال 1312 با شماره ثبت 194 در فهرست آثار ملي ثبت شده و از تاريخ ثبت آن ضمن رعايت حقوق مالکانه، تحت نظارت، مراقبت و حمايت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بوده و مرمت و بازسازي اين اثر فقط با تاييد و نظارت اين سازمان امکان پذير است. 


 ايران زمين  

   37   ميليون دلار سرمايه گذاري خارجي در بخش صنعت ومعدن مشهد     

       مشهد-خبرنگار آفرينش  
رئيس اداره اقتصادي وبازرگاني سازمان صنايع ومعادن خراسان رضوي گفت:37 ميليون و 199 هزار دلاردر27 واحد وطرح صنعتي و معدني خراسان رضوي سرمايه گذاري شده است.   
مهندس هراتي زاده  افزود: اين واحدها درزمينه هاي صنايع غذايي، شيميايي،نساجي و چرم، برق والکترونيک، کاني غير فلزي،قطعات خودروومعادن وبا مشارکت سرمايه گذار خارجي در شهرستانهاي مشهد، نيشابوروجغتاي فعاليت مي کنند.   
وي ميانگين مشارکت خارجي در سرمايه گذاري واحدهاي صنعتي را 70 درصد اعلام کرد و گفت:آلمان،اسپانيا،دانمارک، تايوان، امارات متحده عربي، چين،پاکستان وافغانستان دراين طرحها مشاکت داشته اند.   
وي گفت: پارسال مجوز ورود 16 و نيم ميليون دلار سرمايه خارجي به استان صادر شد; که در مقايسه با سال 85 دويست و هفتاد و دو درصد افزايش داشته است.   
  
   اعضاي کانون بسيج اساتيد منطقه 9
در نيشابور گرد هم مي آيند

نيشابور - خبرنگار آفرينش: گردهمايي سالانه اعضاي کانون بسيج منطقه 9 کشور، شهريورماه امسال در نيشابور برگزار مي شود. 
  معاون اجرايي اين گردهمايي ضمن اعلام اين مطلب به خبرنگار آفرينش گفت: گردهمايي فوق طي روزهاي چهارم تا ششم شهريور ماه به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي نيشابور در اردوگاه تربيتي شهيد رجايي باغرود برگزار   مي گردد. 
  احمد عبداله آبادي، افزود: در اين گردهمايي 3 روزه، صدهاي تن از اساتيد مراکز آموزش عالي استانهاي خراسان شمالي، رضوي و جنوبي به همراه خانواده هاي خود شرکت خواهند داشت.    وي خاطرنشان ساخت: شرکت کنندگان در طول برگزاري اين گردهمايي در کارگاههاي مختلف در نظر گرفته شده شرکت کرده و به ارايه مقالات خود در موضوعات متفاوت مي پردازند. 

آيت الله سبحاني در ديدار با وزير بهداشت  :
  بهداشت جامعه اساسي ترين حيات يک کشور است 

قم - خبرنگار آفرينش 
آيت الله سبحاني در ديدار با وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با تاکيد بر بهداشت جسمي و روحي جامعه آن را اساسي ترين حيات يک کشور پويا عنوان کرد.  
  اين مرجع تقليد با اشاره به رابطه فقه و طب گفت: فقه و طب رابطه تنگاتنگي با هم دارند به گونه اي که هر يک پاسخگوي ديگري است.  
  وي جايگاه پزشکان را در جامعه مورد تاکيد قرار داد و تصريح کرد: مسايل پزشکي از نظر اهميت در درجه بسيار بالايي قرار گرفته و اطبا نيز مانند روحانيت احترام بالا و واحدي دارند.  
  آيت الله سبحاني خواستار تسريع در بهره برداري بيمارستان هاي شهيد بهشتي و الهادي شد و عنوان کرد: احداث يک مرکز علمي پزشکي در قم به دليل زاير پذير بودن اين شهر الزامي است که مي تواند موجب پذيرش بيماران خارج از کشور شوند.  
  مدير موسسه علمي آموزشي امام صادق (ع) همچنين تصريح کرد: درمانگاه شهرک پرديسان با اختصاص اعتباراتي توسعه يابد.  
  همچنين در ادامه اين ديدار وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي به جايگاه ويژه قم اشاره و عنوان کرد: قم در معرفي انقلاب و تاثير گذاري در جهان نقش روشن و شفافي دارد.   
  کامران باقري لنکراني با ابراز تاسف از اينکه در بخش مربوط به بهداشت زيرساخت ها محکم و قوي نبوده افزود : از نظر حجم اعتباري که طي دو سال گذشته در قم سرمايه گذاري شده معادل کل اعتبارات سال هاي گذشته در بخش دولتي بوده است.  
  وي ارتباط فقه و طب، مباني فلسفه نگاه به انسان و سلامت را مورد تاکيد قرار داد و تصريح کرد: توسعه آموزش علوم پزشکي در کنار حوزه علميه قم فرصت خوبي براي توسعه بين رشته اي را فراهم مي کند.  
  وزير بهداشت از تاسيس مرکز پژوهشي پزشکي در قم خبر داد و افزود: در علوم متداول پزشکي هم سعي در گسترش داريم به طوري که براي اولين بار دوره مشترک کارشناسي ارشد را در قم راه اندازي کرده ايم.  
  لنکراني به توسعه فضاهاي درماني در قم اشاره کرد و اظهار داشت: افتتاح بيمارستان سوختگي که در سال گذشته ،سي تي اسکن کامکار و افزودن تجهيزات پزشکي از نمونه هاي اين خدمات است.      وي با بيان پيشرفت فيزيکي بيمارستان فرقاني خاطرنشان کرد: نيمي از عمليات ساختماني اين طرح به اتمام رسيده و مبلغ دو ميليارد و 600 ميليون تومان نيز از محل اعتبارات ملي استاني در نظر گرفته شده است.  

افزايش 106 درصدي درآمد از بازارچه مرزي رازي خوي 

اروميه- خبرنگار آفرينش    
گمرک و بازارچه رازي خوي در سه ماه اول سال 18 ميليارد ريال درآمد داشته اند که بيش از دو برابر در آمد زمان مشابه سال گذشته است.   
رئيس گمرک خوي افزود:  106 درصد ميزان صادرات کالا از اين گمرک افزايش يافته است.   
    کشتيبان،افزايش 80 درصدي ارزش کالاهاي وارداتي و روان سازي روند ترخيص کالا را از جمله علل افزايش درآمدهاي گمرک بازارچه رازي خوي در اين مدت اعلام کرد.  
وي با اشاره به فعاليتهايي چون مبارزه با قاچاق کالا در گمرک و بازارچه رازي خوي در طي مدت زمان ياد شده گفت: در سه ماه اول امسال 234 فقره پرونده کالاهاي قاچاق در گمرک و بازارچه رازي خوي تشکيل شده است که ارزش آنها به 11 ميليارد ريال مي رسد.   


  ساخت نيروگاه زمين گرمايي مشکين شهر بادانش بومي  

   اردبيل-   خبرنگار آفرينش
   رئيس سازمان انرژي هاي نو کشور گفت :با انصراف کارشناسان فيليپين از مشارکت درساخت نيروگاه زمين گرمايي  مشکين شهر با متخصصان کشور بااستفاده از دانش بومي به ساخت اين نيروگاه ادامه مي دهند به گزارش خبرنگارما ، آرمودي  دربازديد نمايندگان استان از پروژه نيروگاه زمين گرمايي مشکين شهر گفت :هم اکنون کار حفاري چاههاي عمق يک هزار متر دراين نيروگاه درحال انجام است.  
  وي با بيان اينکه تاکنون 5 حلقه چاه اکتشافي به عمق 3هزار متر حفاري شده است  افزود:کارحفاري 17 حلقه چاه نيز توسط شرکت حفاري نفت کشور درحال اجر است.  
  وي برنامه اين سازمان را در وهله اول ساخت و تکميل نيروگاه زمين گرمايي مشکين شهر عنوان کرد و گفت :50 مگاوات برق توليدي نيروگاه بزودي وارد مدار خواهد شد .آرمودي همچنين ازادامه حفاري و ساخت توربين خبرداد و گفت :جهت حفاري چاهها4 ميليارد تومان و ساخت توربين 5 ميليارد تومان اعتبار اختصاص يافته است.   
  نيروگاه زمين گرمايي مشکين شهر در 25 کيلومتراين شهردردامنه سبلان واقع شده  علاوه برتوليد برق در ساخت استخر و پرورش ماهي  راه اندازي گلخانه ها و تامين آب گرم منازل موثر ومفيد خواهد بود.  


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته