جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3097


كوتاه و خواندني


نوبخت: دولت بايد قبل از پايان سال 87 برنامه پنجم را به تصويب برساند


خودرو در سرازيري قيمت

مديرکل رايانه و محاسبات شرکت ارتباطات سيار:
مابه التفاوت ارسال پيامک فارسي در قبوض مشترکان اعمال شد


 كوتاه و خواندني  

 نرخ سود 12 درصدي به بانک ها ابلاغ شد

بانک مرکزي در قالب بسته سياستي و نظارتي، نرخ سود 12 درصدي را به کليه بانک ها ابلاغ کرد.   
در ابلاغيه بانک مرکزي به کليه بانکها نرخ سود تسهيلات بانکي در عقود مبادله اي 12 درصد خواهد بود.
براساس اين گزارش نرخ سود تسهيلات بانکي براي پروژه هاي اولويت دار بنگاه هاي کوچک و زودبازده و کشاورزي، با کمک يارانه دولت 10 درصد بوده و دولت نيز 2 درصد يارانه خواهد داد.
بانک مرکزي يادآور مي شود: تعيين اولويت و پرداخت يارانه طبق بند 4 ماده بسته سياستي و نظارتي بانک مرکزي انجام خواهد شد.
گفتني است; در صورت عدم تحقق اهداف طرح، اين يارانه پرداخت نمي شود و پرداخت اصل و سود تسهيلات به عهده مشتري خواهد بود.
رييس کل بانک مرکزي درباره ابلاغ بسته سياستي و نظارتي اعلام کرد: بسته سياستي - نظارتي سيستم بانکي در سال 87 از امروز لازم الاجرا است.
طهماسب مظاهري گفت: تغييرات در بسته سياستي -نظارتي سيستم بانکي سال 87 براساس تصميم کميسيون اقتصادي دولت و بانک مرکزي اعمال شده است.
 
ماهان از اتحاديه اروپا مجوز پرواز گرفت

رييس اداره روابط عمومي سازمان هواپيمايي گفت: با تاييد ايمني هواپيماي ماهان توسط کميسيون اروپا پرواز هواپيماهاي اين شرکت ايراني به 25 کشور اروپايي ميسر شد. جعفرزاده در گفت وگو با فارس اظهار داشت: به دنبال منع پرواز شرکت ماهان به کشورهاي اروپايي توسط اتحاديه اين کشورها در سپتامبر 2007 بعد از بازديد و بررسي هاي مجدد به عمل آمده از وضعيت فني و عملياتي شرکت ماهان توانايي هاي اين شرکت به اثبات رسيد و از اتحاديه اروپا تاييديه گرفت. وي افزود: با اين تاييد پرواز هواپيماهاي شرکت ماهان به 25 کشور اروپايي ميسر شد.
 
دبير سازمان نظام صنفي رايانه اي:
متوليان ICT در جهت افزايش سرعت
 اينترنت گام بردارند

ضريب نفوذ اينترنت در طول برنامه  پنج ساله چهارم 30 درصد درنظر گرفته شده است اما سرعت اينترنت و محدوديت آن به 128 کيلوبيت منطقي نيست و بايد متوليان ICT در جهت افزايش سرعت اينترنت گام بردارند.
دکتر رمضانعلي صادق زاده دبير سازمان نظام صنفي رايانه يي کشور در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: يکي از مسايل مهم در زمينه  اينترنت کشور پهناي باند و فيلترينگ است که متاسفانه ناديده گرفته شده است.
وي گفت: فيلترينگ هم بايد به صورت يک لايحه قانوني درآيد که با تصويب قانون جرايم رايانه اي، فيلترينگ مي تواند در اين قانون قرار بگيرد.
وي خاطر نشان کرد: در حال حاضر فيلترينگ به اين صورت انجام مي شود که کميته سه نفره در مجموعه  شوراي عالي انقلاب فرهنگي که سايت هاي ممنوع را به وزارت ارتباطات اعلام مي کند، حکم دادستان و يا براساس دستورالعمل اواخر سال 85 مبني بر ساماندهي سايت ها با پيشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و هيات دولت انجام مي شود.
دبير سازمان نظام صنفي رايانه اي کشور از برنامه  ديگر پنج ساله چهارم توسعه به تجهيز 10 هزار روستا به دفاتر ICT روستايي اشاره کرد که اين دفاتر شامل پست، پست بانک، اينترنت، خدمات مربوط به تلفن همراه و ثابت است و در حال حاضر بايد تا پايان امسال 8 هزار روستا را مجهز کند که در اين زمينه نيز عقب هستيم و اين نکته حائز اهميت است که پيشبرد طرح دولت الکترونيک در مصرف انرژي فيزيکي نيز صرفه جويي مي شود و اين امر مثمرثمر است.
وي درباره  قانون حمايت از حريم فيبر نوري و لايحه جرايم رايانه اي که در مجلس هفتم مطرح شده بود گفت: با توجه به تصويب کليات دو قانون حمايت از حريم فيبر نوري و جرايم رايانه اي در مجلس هفتم، اکنون نيز در حال پيگيري در مجلس وقت است.

مدير برنامه ريزي وزارت صنايع تشريح کرد:
جزئيات تخصيص تسهيلات پنج ميليارد دلاري به صنايع کشور

مدير برنامه ريزي وزارت صنايع گفت: براساس برنامه ريزي انجام شده دو ميليارد دلار از پنج ميليارد دلار تعيين شده براي واردات مواداوليه مورد نياز صنايع به واحدهاي بزرگ دولتي اختصاص خواهد يافت و سه ميليارد دلار از اين رقم نيز در اختيار استان ها قرار خواهد گرفت.
محمدگلي کليشمي در گفت وگو با فارس اظهارداشت: کارخانه هايي که با مشکل خريد مواد اوليه روبرو هستند و نمي توانند نقدينگي لازم براي خريد مواد اوليه مورد نياز خود را تامين کنند با استفاده از تسهيلات پنج ميليارد دلاري مشخص شده مي توانند به واردات مواد اوليه اقدام کنند.
وي با بيان اينکه سه ميليارد دلار از رقم پنج ميليارد دلاري مشخص شده براي استان ها توسط واحدهاي دولتي و خصوصي قابل استفاده است ادامه داد: دو ميليارد دلار از اين رقم نيز در اختيار وزارت صنايع قرار گرفته تا به طرح هاي بزرگ صنعتي اختصاص يابد که عمدتا طرح هاي دولتي هستند، اختصاص يابد.
کليشمي با اشاره به تصميم گيري انجام شده براي انتقال سرمايه در گردش واحدهاي صنعتي به بانک هاي ملت و صنعت و معدن گفت: بر اين اساس 50 درصد سرمايه در گردش شرکت هاي زيرمجموعه صنايع بزرگ به بانک صنعت و معدن و 20 درصد از اين سرمايه نيز به بانک ملت منتقل خواهد شد.
وي با بيان اينکه بخش خصوصي الزامي براي انتقال سرمايه در گردش خود به اين دو بانک ندارد، تصريح کرد: فقط بخش خصوصي امکان استفاده از تسهيلات اعطايي از محل سرمايه در گردش صنايع در بانک هاي ملت و صنعت و معدن را دارد و صنايع دولتي مي توانند مواد اوليه مورد نياز خود را از محل تسهيلات پنج ميليارد دلاري تعيين شده خريداري کنند.
وي نياز بانک هاي ملت و صنعت و معدن به منابع مالي براي تامين تسهيلات مالي مورد نياز صنايع را طي سال جاري حدود 15 هزار ميليارد تومان ارزيابي کرد و افزود: اين رقم، سرمايه  مورد نياز بخش صنعت و معدن است که شامل سرمايه در گردش، سرمايه گذاري هاي جديد، اجراي طرحهاي بازسازي و نوسازي و تکميل طرح هاي نيمه تمام مي شود.
کليشمي ادامه داد: تسهيلات پنج ميليارد دلاري تعيين شده براي واردات مواد اوليه مورد نياز صنايع در اختيار بانک هاي صنعت و معدن و ملت قرار خواهد گرفت تا به واحدهاي صنعتي نيازمند اختصاص يابد و به اين ترتيب يک سوم سرمايه مورد نياز اين دو بانک تامين مي شود.
وي توضيح داد: حداکثر دوره بازگشت تسهيلات پرداختي به صنايع يک سال تعيين شده و در اين مدت صنايع مي توانند مواد اوليه وارد شده را به محصول تبديل و در بازار عرضه کنند.
مديرکل برنامه ريزي وزارت صنايع در مورد انتقادات مطرح شده مبني بر محدود بودن تعداد شعب بانک صنعت و معدن در کشور و همچنين احتمال کاهش تسهيلات اعطايي به واحدهاي صنعتي در پي انتقال سرمايه در گردش صنايع به اين بانک گفت: اگرچه تعداد شعب بانک صنعت و معدن در استان ها کم است ولي تعداد شعب آنها به اندازه ديگر بانک هاي تجاري نيست.
وي افزود: سازوکار انتقال سرمايه در گردش صنايع به بانک صنعت و معدن طوري طراحي شده که سرمايه هاي در حد يک ميليارد تومان در اختيار شعب استان ها قرار مي گيرد و سرمايه هاي بالاتر از يک ميليارد تومان از طريق ستاد راهبردي طرح آمايش صنعت و معدن به بانک صنعت و معدن مرکزي انتقال داده مي شود و اين روش براي بانک ملت نيز قابل اجرا است.
 
قدرداني مديرعامل صندوق مهر امام رضا(ع) از بانک ملت

مديرعامل صندوق مهر امام رضا (ع) از تلاش ها و حمايت هاي بانک ملت در رفع مشکلات مردم در استان هرمزگان قدرداني کرد. به گزارش روابط عمومي بانک ملت، خليل يسايي افزود: تلاش هاي بي دريغ مديران و کارکنان بانک ملت در همکاري با معرفي شدگان صندوق مهر امام رضا(ع) مثال زدني است. وي ادامه داد: هم اکنون که سه سال از تاسيس اين صندوق مي گذرد بر خود لازم مي دانم که از بانک ملت به دليل ارايه خدمات ارزنده به جامعه اسلامي به ويژه جوانان سرافراز کشور قدرداني کنم. مديرعامل صندوق مهر امام رضا(ع) اظهار اميدواري کرد که بانک ملت همچون گذشته با ياري خداوند متعال در مسير توسعه و تعالي کشور موفق و تاثيرگذار باشد.

  
10 سوال اساسي درباره هدفمندکردن يارانه ها

جزييات فعاليت 5 کارگروه بررسي هدفمندکردن يارانه و 10 سوال اساسي که بايد به آنها پاسخ داده شود، اعلام شد.   
به گزارش برنا، در راستاي طرح تحول اقتصادي دولت 5 کارگروه مامور بررسي هدفمندکردن يارانه ها شدند.
براساس اين گزارش، 5 کارگروه ياد شده شامل کارگروه بررسي آثار اصلاح پرداخت يارانه بر فعاليت هاي اقتصادي، کارگروه بررسي آثار اصلاح پرداخت يارانه بر متغيرهاي کلان، کارگروه بررسي آثار اصلاح پرداخت يارانه بر متغيرهاي بودجه اي، کارگروه بررسي آثار اصلاح پرداخت يارانه بر روي روش هاي باز توزيع پرداخت و کارگروه محاسبه حامل هاي انرژي مامور شدند تا پايان مردادماه نتيجه نهايي گزارش خود را در اختيار کميسيون اقتصادي دولت قرار دهند.
5 کارگروه ياد شده در بررسي هاي خود بايد به 10 سوال اساسي که در اجراي طرح تحول اقتصادي مورد توجه قرار گرفته پاسخ داده و راهکارهاي اتخاذ اين تصميم و کاهش آثار منفي اجراي اين طرح را ارايه کنند.
10 سوال کليدي که اين کارگروه در مطالعات و بررسي هاي خود مورد توجه قرار مي دهند به شرح زير است:
1- قيمت جهاني انرژي به طور مشخص چه مقدار و کل يارانه اعم از پنهان و غير پنهان چه مقدار بوده است.
2- روش يا روش ها و زمان بندي اصلاح پرداخت يارانه به چه شکل است.
3- درفاز اول اجراي طرح چه کالايي بايد هدفمند شود.
4- بسته هاي سياستي به تفکيک هر کدام از کالاها به چه شکل است. براي نمونه در بخش انرژي کالاهاي اساسي شامل چه مواردي مي شود و کالاهاي اجتماعي مانند دارو.
5- آثار هدفمندکردن يارانه بر روي متغيرهاي کلان که شامل قيمت ها، بودجه خانوار، توليد، اشتغال، بودجه دولت، نقدينگي و تجارت خارجي به چه صورتي خواهد بود.
6- شيوه جبران و محل استفاده از منابع آزاد شده بايد به چه شکل باشد.
7- طبقه بندي درآمد خانوارها بايد چگونه بوده و چه مولفه هايي مانند بعد خانوار و يا توزيع جغرافيايي بايد ملاک قرار گيرد.
8- الزامات قانوني و اداري براي تصويب و اجراي اين طرح بايد به چه شکل باشد.
9- چه قوانين يا آيين نامه هايي بايد اصلاح شده يا تغيير يابد.
10- مهم ترين سياست ها براي کاهش آثار جنبي نقدي سازي يارانه ها بايد به چه نحو باشد.
همچنين کارگروه هدفمندسازي يارانه، وزارت صنايع را موظف کرد تا آثار هدفمندسازي حامل هاي انرژي و شدت و ضعف اتخاذ اين تصميم را بر روي صنايع مختلف کشور ارزيابي کند.
پيش از اين وزارت صنايع و معادن گزارشي مبني براينکه چه صنايعي انرژي بر بوده و چه صنايعي انرژي بر نيستند تهيه کرده بود که با اجراي طرح تحول اقتصادي کارگروه هدفمندسازي يارانه خواستار تکميل اين گزارش از سوي وزارت صنايع شد.
 
فروش چک پول بانک ها تا 25 مردادماه مجاز است

بانک مرکزي در بخشنامه اي اعلام کرد: فروش انواع چک پول (بانک چک، ايران چک) بانک ها فقط تا تاريخ 25 مردادماه سال جاري مجاز خواهد بود.
به گزارش فارس، بانک مرکزي در خصوص توزيع و جمع آوري ايران چک بانک ها اعلام کرد: فروش انواع چک پول (بانک چک، ايران چک) بانک ها فقط تا تاريخ 25 مردادماه سال جاري مجاز خواهد بود.
بانک مرکزي در ادامه از بانک ها خواسته است طي مدت باقيمانده، تمامي اقدامات لازم براي استفاده از ايران چک بانک مرکزي و نيز بهره گيري از ابزارهاي پرداخت الکترونيکي و يا اسکناس به گونه  اي فراهم شود تا در تاريخ ياد شده، وقفه اي در نقل و انتقال وجوه مشتريان پديد نيايد.
در بخش ديگري از اين اطلاعيه آمده است همانگونه که در ماده 5 دستورالعمل فوق مندرج است ، چک پول هايي که تا اين تاريخ به مشتريان فروخته شده و يا تا تاريخ 24 مرداد ماه 1387 توسط بانک ها فروخته مي شود، طبق ضوابط مربوط به باز خريد چک پول ها، تا زمان قانوني تعيين شده در چک پول، معتبر بوده و در کليه شعب بانک ها قابل ارائه خواهد بود و پس از آن تاريخ هم بدون هيچ محدوديت زماني در شعبه صادرکننده قابل ارائه است و هيچ خدشه اي به اعتبار آنها وارد نمي شود. لازم است در اين مورد بانک ها اطلاع رساني مناسب به مشتريان را انجام داده و گزارش اقدامات خود را به بانک مرکزي ارائه کنند.

ممهور شدن شناسنامه سرپرست خانوار در طرح جمع آوري اطلاعات يارانه

رييس جمهور دستور مهمور شدن شناسنامه ها در طرح جمع آوري اطلاعات اقتصادي خانوارهاي کشور را صادر کرد تا دقت آمارگيري افزايش يافته و از تکرار جلوگيري شود. به گزارش ايسنا، بنا به اين دستور مرکز آمار موظف شده است ضمن هماهنگي با سازمان ثبت احوال نسبت به مهر طراحي و تهيه مهر مورد نظر اقدام کند. علي رضا زاهديان معاون طرح هاي آماري و مسوول گروه تهيه طرح و آموزش طرح جمع آوري اطلاعات اقتصادي خانوارهاي کشور از اختصاص شماره تلفن هايي براي پاسخ به سوالات مردم درباره طرح خبر داد و گفت: مردم مي توانند شماره تلفن ها را از طريق تماس با استانداري ها دريافت کنند همچنين مرکز آمار تلاش مي کند تا در صورت امکان اين شماره تلفن ها را بر روي سايت مرکز آمار قرار دهد. وي اظهار کرد: هم اکنون 25 ميليون فرم چاپ و در نقاط مختلف کشور توزيع شده است. زاهديان افزود: پرسشنامه ها تا 12 مردادماه در مراکز پستي به ازاي دريافت و ثبت شماره ملي افراد تحويل داده مي شود تا از اسراف آنها جلوگيري شود. همچنين فرم ها قابل دريافت از پايگاه  اطلاع رساني مرکز آمار به نشاني ir.org.amar.www است اما توجه شود بايد در قطع A3 تکثير شوند. همچنين از 12 مرداد به بعد افراد مي توانند پرسشنامه ها را از پايگاه هاي مرکز آمار مستقر در مدارس دريافت کنند. زاهديان بر غير قابل فروش بودن فرم ها تاکيد و تصريح کرد: تاکنون گزارشي از فروش فرم دريافت نکرده ايم اما مردم مراقب باشند افراد سودجو از آنها اخاذي نکنند. معاون مرکز آمار تاکيد کرد: سرپرست خانوار زمان مراجعه به پايگاه مرکز آمار علاوه بر فرم تکميل شده بايد اصل و کپي شناسنامه و کارت ملي کليه افراد تحت تکفل خود را همراه داشته باشند.
 
همکاري مردم براي صرفه جويي در مصرف برق

مردم حدود 2 هزار مگاوات امسال در مصرف برق صرفه جويي کردند.
به گزارش شبکه خبر، معاون دفتر مديريت مصرف شرکت توليد و انتقال نيروي برق با تاکيد بر لزوم صرفه جويي بيشتر برق گفت: با افزايش يک درجه گرماي هوا، حدود 400 مگاوات انرژي بيشتر مصرف مي شود، که براي جلوگيري از افزايش مشکلات دراين بخش، صرفه جويي بيشتر ضروري است. احمد يزدي، توليد انرژي در نيروگاه هاي حرارتي را حدود 3 هزار مگاوات، نيروگاه هاي آبي را حدود 7 هزار مگاوات و کمبود انرژي در سراسر کشور را نيز حدود 36 هزار مگاوات ذکر کرد و افزود: اگر لامپ هاي کم مصرف، جانشين 3 عدد از لامپ هاي پر مصرف شود، مي توان برق يک خانواده را تامين کرد. وي گفت: تا پايان امسال 40 ميليون لامپ توزيع مي شود.


  نوبخت: دولت بايد قبل از پايان سال 87 برنامه پنجم را به تصويب برساند 

 برنا :دولت بايد قبل از پايان سال برنامه پنجم توسعه را به تصويب برساند به همين دليل مجمع تشخيص مصلحت نظام سياست هاي کلي اين برنامه را در چند ماه آينده تصويب مي کند.
محمدباقر نوبخت معاون پژوهش هاي اقتصادي مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام از تدوين سياست هاي کلي برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخيص مصلحت نظام خبر داد و گفت: مصوبه اين مجمع در خصوص قانون برنامه پنجم طي چند ماه آينده ابلاغ مي شود.
وي با اشاره به اينکه اولين برنامه توسعه اقتصادي ميان مدت کشور از سال 1327 در کشور اجرا شد اظهار داشت: پس از آن بعد از اجراي دو برنامه 7 ساله و سه برنامه پنج ساله تا سال 1357 پنج برنامه توسعه در کشور تجربه شد. تا اينکه با يک وقفه ده ساله بين سال هاي 57 تا 67 که کشور بر اساس بودجه سالانه اداره مي شد، مجددا اجراي برنامه هاي توسعه اي از سال 1386 رواج يافت.
نوبخت با اشاره به اينکه از سال 1368 تا سال 1384 سه برنامه 5 ساله ديگر در کشور اجرا شد اظهار داشت: آغاز اجراي برنامه چهارم توسعه در سال 1384 در دستور کار قرار گرفت. به طوري که تفاوت اين برنامه با 8 برنامه قبلي که 5 برنامه آن به قبل از انقلاب باز مي گردد، بر اين است که برنامه چهارم بر اساس سند چشم انداز بلندمدت 20 ساله کشور تهيه شده است.
نوبخت با اشاره به اين که سياست هاي کلي برنامه پنجم توسعه از سوي دولت تهيه و به مجمع پيشنهاد شده است، اظهار داشت: مجمع تشخيص مصلحت نظام هم اکنون در حال بررسي سياست هاي کلي برنامه پنجم توسعه است که بعد از تهيه و تصويب به مقام معظم رهبري ارسال خواهد شد.
نوبخت با بيان اين که سياست هاي کلي برنامه پنجم توسعه در 20 اسفند سال 86 در هفت محور براي مقام معظم رهبري ارسال شده است خاطر نشان کرد: گسترش عدالت اجتماعي در تمام ابعاد، اجراي کامل سياست هاي کلان نظام، تحول سازماني بر اساس قانون اساسي، اصلاح روندهاي اجرايي، کاهش اتلاف منابع براي مديريت بهينه، الگوي برنامه ريزي ملي و اسلامي، ازجمله اين سرفصل ها هستند.
وي با اشاره به مباني اقتصادي برنامه پنجم توسعه اقتصادي کشور اعلام کرد: افزايش ثروت ملي، تبيين عدالت با اهتمام به اجراي اصل 44، کوچک سازي دولت، توزيع عادلانه امکانات، ارتقا» امنيت سرمايه گذاري، شفاف سازي، پايداري سياست ها و قوانين، احترام به مالکيت فردي، پشتيباني از کارآفريني و گسترش آموزش هاي فني و حرفه اي ازجمله اين موارد هستند.
وي افزود: مهار تورم از طريق حذف ربا، اصلاح ساختار بانکي با تاکيد بر گسترش قرض الحسنه و اصلاح صنعت بيمه و ساختار مالياتي کشور از ديگر موارد مطرح شده در برنامه پنجم توسعه است. وي اصلاح نظام توليد و توزيع و مصرف، مهار کردن تورم، افزايش قدرت خريد مردم، کاهش فاصله طبقاتي و هدفمند کردن يارانه ها را از ديگر موارد مذکور در سياست هاي کلي برنامه پنجم توسعه برشمرد و گفت: اين سياست ها در 20 فروردين ماه سال جاري به مجمع تشخيص مصلحت ارجاع شد و قرار است اين مهم تا قبل از پايان سال جاري توسط مجمع تصويب شود.


  خودرو در سرازيري قيمت 

 بازار خودرو در هفته اي که گذشت با کمي نوسان و عموما با کاهش قيمت ها همراه بود. به گزارش ايسنا، کاهش قيمت روآ، پرايد و زانتيا از جمله کاهش قيمت هاي اين هفته بودند.
پرايد به زير 8 ميليون رسيد
هم اکنون پرايد که بعد از سهميه هاي جديد بنزيني که اعلام شد با کمي رشد قيمت همراه شد، اين هفته نيز مانند هفته گذشته قيمت آن کاهش داشت و نوع بنزيني اين خودرو در مدل پايه به هفت ميليون و 980 هزار تومان رسيد. مدل گازسوز اين خودرو نيز کماکان هشت ميليون و 200 هزار تومان به فروش مي رسد. اما اين کاهش قيمت به پرايد 141 نيز سرايت کرده و اين خودرو هشت ميليون و 400 هزار تومان به فروش مي رسد.
از افزايش  قيمت هاي اين هفته براي خودروهاي داخلي تنها مي توان به افزايش قيمت سمند اشاره کرد. اين خودرو هم اکنون در نوع بنزيني و مدل پايه 13 ميليون و 850 هزار تومان و نوع گازسوز آن 14 ميليون و 300 هزار تومان به فروش مي رسد. مدل LX آن نيز هم اکنون 15 ميليون و 900 هزار تومان به فروش مي رسد.
زانتيا در مرز 30 ميليون
اما اين هفته و طي روندي که قيمت زانتيا در هفته هاي اخير به خود گرفته اين خودرو به قيمتي معادل 30 ميليون تومان در بازار رسيده است. پژو پارس نيز چند هفته اي است که 18/5 ميليون تومان به فروش مي رسد.
کاهش قيمت روآ با کاهش توليد
نکته جالب در روند قيمتي خودروها کاهش قيمت پژو روآ همزمان با کاهش توليد آن است. چراکه عموما خودروها با کاهش توليد دچار افزايش قيمت مي شوند اما اين قضيه در مورد پژو روآ صدق نمي کند و مدل بنزيني اين خودرو با کاهشي معادل 200 هزار تومان به هفت ميليون و 800 هزار تومان رسيده است و مدل گازسوز اين خودرو نيز با کاهش 100 هزار تومان به هشت ميليون و 400 هزار تومان رسيده است.
ريو نيز اين هفته با کمي کاهش قيمت به قيمتي معادل 14 ميليون تومان رسيد.
پژو 405 از ديگر خودروهاي خبرساز اين هفته بود که با اين که در هفته هاي اخير سير صعودي قيمتي را تجربه مي کرد اين هفته کاهش محسوس قيمتي را تجربه مي کرد. مدل بنزيني اين خودرو 14 ميليون و 600 هزار تومان و نوع گازسوز آن 14 ميليون و 850 هزار تومان معامله شد.
206 هم چنان گران
پژو 206 نيز مانند اغلب خودروها اين هفته نيز شاهد نوسان قيمت بود. اين خودرو در مدل هاچ بک و تيپ دو با کمي افزايش قيمت نسبت به هفته گذشته 14 ميليون و 900 هزار تومان و مدل تمام اتومات آن نيز در مرز 19 ميليون تومان به فروش مي رسد.
قيمت ساير خودروها
هم اکنون خودروي ماکسيما که شرکت پارس خودرو سهميه  رايگان بنزين يک سال به صورت تخفيف قيمتي پنج ميليون و 760 هزار ريال در عرضه آن در نظر گرفته باز هم در بازار کمي شاهد کاهش قيمت بوده به طوري که مدل دنده اي اين خودرو 36 ميليون و700 هزار تومان و مدل اتومات آن 40 ميليون تومان به فروش مي رسد.
مورانو ديگر خودروي پارس خودرو که به صورت CBU وارد مي شود و داراي چنين سهميه اي است، 73/5 ميليون تومان به فروش مي رسد. مگان نيز که هنوز مدل داخلي آن عرضه نشده است در مدل هاي وارداتي و در دو نوع دنده اي و اتومات به ترتيب 31 و 35/5 ميليون تومان به فروش مي رسد.
لازم به ذکر است با اين که قيمت اکثر خودروها نسبت به هفته گذشته کاهش يافته است. اما از نظر بسياري از کارشناسان باز هم قيمت هاي فعلي خودرو بالاست و تا حمايت تعرفه اي از اين صنعت برداشته نشود. خودروهاي داخلي هم چنان بي رقيب به جولان خود در بازار ادامه خواهند داد.


  مديرکل رايانه و محاسبات شرکت ارتباطات سيار:
 مابه التفاوت ارسال پيامک فارسي در قبوض مشترکان اعمال شد  

 مديرکل رايانه و محاسبات شرکت ارتباطات سيار ايران گفت: مشترکان همراه اول که پس از ابلاغ مصوبه کاهش تعرفه، پيامک فارسي ارسال کرده اند، در قبوض مردادماه خود، از همراه اول بستانکار خواهند شد و مابه التفاوت ارسال پيامک فارسي براي آنها اعمال مي شود. عليرضا طلوع در گفت وگو با فارس اظهارداشت:  در قبض اين دوره مشترکان تلفن همراه شرکت ارتباطات سيار ايران، گزينه بستانکار پيامک درج شده است. وي گفت: تعداد پيامک هاي فارسي مشترکان همراه اول در اين دوره محاسبه و اعمال مي شود. تعرفه ارسال پيامک انگليسي نيز در اين دوره از قبوض افزايشي نداشته زيرا از اول تيرماه مصوبه اجرايي شده است. طلوع درباره نرم افزار پيامک فارسي نيز با تاکيد بر اينکه اين نرم افزار دچار سو» برداشت شده است، افزود: اين نرم افزار با تغيير تعرفه پيامک ارتباطي ندارد و تنها يک سرويس ارزش افزوده است. اين نرم افزار اکنون با 12 ويژگي بر روي سايت شرکت ارتباطات سيار ايران "ir.mci " قابل دانلود است. مديرکل رايانه و محاسبات شرکت ارتباطات سيار ايران اظهار داشت: با اين سرويس ارزش افزوده مشترکان همراه اول مي توانند با هزينه کمتري پيامک فارسي ارسال کنند. وي در مورد فعال شدن گزينه «دليوري» در اين نرم افزار پيامک گفت: اين نرم افزار به دليل پياده سازي بر روي جاوا، نيازمند استفاده از پورت خاصي در مراکز اراسل پيام است. طلوع گفت: در حال حاضر پيمانکار پروژه در حال انجام مطالعات اجرا و فعال سازي دليوري در نرم افزاري پيامک فارسي است. همراه اول اکنون بيش از 27 ميليون مشترک دائمي و اعتباري در کشور دارد.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته