جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/06/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3120


گل گشت

طي سال جاري ;
500 هزار هکتار از مراتع خراسان رضوي مميزي مي شود


طرح بهسازي بافت هاي با ارزش روستايي در 20 روستاي کشور اجرا مي شود

شهردار منطقه پنج اصفهان در جمع خبرنگاران
تعريض خيابان وحيد پس از نيم قرن


پايگاه امداد هوايي شاهرود و 136 ماموريت پروازي


ايران زمين


هفت رنگ مجن شاهرود


 گل گشت  

اصفهان
تاريخچه اصفهان  
 
اصفهان در ميان شهرهاي ايران گوهري يگانه است که در پي فراز و فرودهاي تاريخي و از پس غبار قرون و اعصار همچنان درخششي ناب و سحرانگيز دارد. چنان تازه و پرطراوت است که گوئي هم امروز پا به عرصه هستي نهاده و چنان اصيل و ريشه دار که گوئي همواره بوده. فرهنگ غني و طبيعت زيباي اصفهان هماهنگي شگفتي دارند چنانکه گوئي بازتاب يکديگرند.گنبدهاي فيروزه اي ، آسمان آبي را طنين تکرار بخشيده ، گلدسته هاي بلند ، نداي خاموش چنارهاي کهنسال را که آيه هاي خاکي خداوندند به بانگي رسا نغمه توحيد سرداده و نقش و نگار گل و بوته ها و اسليمي ها ، باغهاي خرم و شاخه هاي پرشکوه را بي خزان و جاودان کرده و جلوه هاي رنگ و نور در کاشي ها ، آفتاب درخشان اصفهان را معناي تازه اي بخشيده است.اصفهان از ديرباز بخاطر وجود پربرکت زاينده رود ، اين سرچشمه حيات ، از کانونهاي مهم زندگي در اين سرزمين بوده است ، چنانچه در تمامي ادوار تاريخي شناخته شده از شهرهاي مهم ايران به شمار ميرفته است.در دوره هخامنشي آن را گابا يا گي مي ناميده اند که بعدا به جي تبديل شده و از اقامتگاههاي ويژه پادشاهان و از استانهاي مهم ايران بوده است. در دوره اشکاني نيز اصفهان يکي از چهار ايالت پهله قديم و از مراکز مهم حکومت اشکاني بوده  است . قلعه سارويه و گنجينه بزرگ کتاب آن مربوط به همين دوره است. در دوره ساساني اصفهان مرکز تجمع سپاهيان و پادگان مرکزي ايران بوده است و از همين رو آن را اسپاهان يا سپاهان ناميده اند. اصفهان در سال 21 هجري به تصرف سپاهيان اسلام در آمد و در سده هاي چهارم و پنجم هجري در دوره حکومت ديلميان اصفهان پيشرفت و عمران بسياري يافت ، کتابخانه بزرگي داشت و مهمترين مرکز علوم ديني ، ادبي و فلسفي در ايران بود. در همين دوره است که ابن سينا دانشمند و فيلسوف بزرگ ايران به تدريس مي پردازد و چندي نيز وزارت مي يابد.اصفهان در دوره سلجوقي و صفوي که بعنوان پايتخت برگزيده شده به اوج شکوه و عظمت خود دست يافت و يکي از بزرگترين و آبادترين شهرهاي جهان بود. در فاصله ميان دوره سلجوقي و عصر صفوي يعني در دوره اوج و شکوفائي دو مصيبت بزرگ نيز بر اصفهان وارد آمد. يکي حمله مغول در قرن هفتم و ديگري قتل عام تيمور در اواخر قرن هشتم . اما اصفهان آنچنان که در طول تاريخ پرفراز و نشيبش نشان داده بار ديگر از ميان آتش و خاکستر سربرآورد شکوه گذشته را باز يافت .اکنون اصفهان بعنوان يکي از زيباترين شهرهاي جهان با پشتوانه عظيم فرهنگي ، هنري ، صنعتي و اقتصادي خود مورد توجه جهانگردان و ايرانگردان داخلي و خارجي قرارگرفته است.

مسجد حکيم
 از جمله مساجد بسيار جالب و مشهور عصر صفوي، مسجد حکيم اصفهان است که کاشيکاريهاي زيبا و خطوط متنوع، کار اساتيد نامدار عصر صفويه، آن را در عداد يکي از شاهکارهاي معماري اسلامي قرار داده است.
اين مسجد با شکوه در محل مسجدي واقع شده که در دوران حکومت ديالمه آن را جورجير مي ناميده اند. و چون در انتهاي بازار رنگرزان واقع بوده به جامع رنگرزان نيز معروف بوده است. امروز جز سردر اين مسجد بر جاي نمانده است. در نماي اين سردر اختلاف سطح ها را با نوعي اندود پر کرده بودند که پس از زدودن اندودها طرحهاي بسيار جالب توجهي نمودار گشته است . اين سردر نفيس و باشکوه با 1000 سال قدمت يکي از آثار طراز اول صدر اسلام به شمار مي رود. مسجد حکيم در زمان سلطنت شاه عباس دوم صفوي ساخته شده است. علت نامگذاري اين مسجد به «حکيم» اين بوده که باني مسجد «محمد داوود» نامي بوده که به طبابت اشتغال داشته و حکيم داوود ناميده مي شده است.
مورخين و محققيني که در تاريخ صفويه تتبع و مطالعه کرده اند درباره اين شخص مي نويسند : وي طبيب شاه عباس دوم بوده که به دلائلي مورد خشم قرار مي گيرد. و از بيم جان به هندوستان مي گريزد. و چون در آن ديار ترقي مي کند و برخي معالجاتش در مورد بزرگان و امرا موثر واقع مي شود به لقب تقرب خان ملقب شده و ثروت زيادي مي اندوزد. حکيم داوود مقداري از اين ثروت براي کسانش به اصفهان مي فرستد و از آنان مي خواهد مسجدي عالي در شهر اصفهان بنا کنند.
بدين ترتيب مسجد حکيم ساخته مي شود. کتيبه سردر شمالي مسجد که به خط ثلث سفيد بر زمينه کاشي لاجوردي است بيانگر اين مطلب است، که خطاط اين کتيبه محمد رضا امامي خوشنويس نامدار عصر صفوي است و تاريخ آن 1073 هجري قمري يعني سال اتمام مسجد است. در طرفين اين سردر در دو لوحه کوچک با خط نستعليق سفيد بر زمينه لاجوردي رنگ سازنده اين سردر زيبا و نفيس به نام محمد علي بن استاد علي بيک بنا» اصفهاني معرفي شده است.
بر سر در شرقي مسجد حکيم با خط نستعليق سفيد برزمينه کاشي لاجوردي سال شروع ساختمان مسجد يعني 1067 هجري قمري نوشته شده است.
در داخل ايوان جنوبي بعد از آيات و عبارات قرآني نام محمد رضا امامي و تاريخ 1071 هجري قمري آمده است. تزئينات داخل گنبد مسجد معقلي ساده ترکيب آجر کاشي است. کتيبه اطراف اين گنبد به تاريخ 1069 هجري کتابت شده است و نويسنده آن محمد رضا امامي است. نويسنده کتيبه اطراف محراب نيز محمد رضاامامي و تاريخ کتابت 1071 هجري است.
دو شبستان در شرق و غرب گنبد قرار گرفته که کتيبه شبستان شرقي به تاريخ 1069 هجري به وسيله محمد رضاامامي نوشته شده است. اما خطاط کتيبه شبستان غربي محمد باقر شيرازي است و تاريخ آن 1254 هجري قمري است.
ايوان شمالي مسجد نيز حاوي کتيبه هاي بسيار زيبا است در اطراف اين ايوان آيات قرآن کريم به خط محمد رضا امامي و تاريخ 1071 هجري نوشته شده است.
در طرفين اين ايوان دو حجره کوچک خودنمائي مي کنند که بر آنها اشعاري با خط بنائي ساده سه رگي نوشته شده است. در ايوان غربي نيز آيات قرآني با نام محمد رضا امامي و تاريخ 1073 هجري به چشم مي خورد. مسجد حکيم شبستان مسقف و زيبائي دارد که در سمت مغرب واقع شده است و داراي محراب بسيار نفيس و جالبي مي باشد که کتيبه آن به خط ثلث سفيد بسيار عالي نوشته شده است. يکي از دلايل شهرت مسجد حکيم علاوه بر فرم و ساختار گلي مسجد که آن را در عداد يکي از بهترين بناهاي مذهبي ايران درآورده است وجود خطوط بنايي در گوشه هاي اين اثر نفيس و کم نظير است. توضيح اين نکته ضرورت دارد که آغاز استفاده از خط بنايي که الهامي از خط کوفي است به عصر تيموريان باز مي گردد اما در عصر صفويه اين خط در اصفهان به کمال و اعتلا» رسيد و مراحل تکامل را پيمود و به مرتبه اي رسيد که خطاطان و استادان از آن در اماکن متبرکه و مساجد استفاده کردند.
از مجموع مطالعات انجام شده بر روي مسجد حکيم اين نکته مشخص مي گردد که قسمت گنبد و مقصوره و شبستانهاي طرفين مسجد حکيم در دو مرحله ساخته شده است. مرحله اول همزمان با ساخت مسجد در عهد صفويه و مرحله ديگر در زمان گسترش مسجد در دوره هاي بعد از صفويه بود. با احداث خيابان حکيم و نمايان شدن جبهه غربي مسجد بر تعداد گردشگراني که اين ساختمان بي بديل را مورد بازديد قرار مي دهند افزوده شده و علاقمندان بسياري براي بازديد از آن اظهار اشتياق مي کنند.


 طي سال جاري ;
  500 هزار هکتار از مراتع خراسان رضوي مميزي مي شود 

 مشهد-خبرنگار آفرينش
 مدير کل منابع طبيعي خراسان رضوي گفت: در سال جاري با صد ميليون تومان اعتبار، پانصد هزار هکتار از اراضي اين استان مميزي مي شود. محمدحسن شريعتي در همايش مسوولان هياتهاي مميزي مراتع 10 شهرستان شمالي و مرکزي خراسان رضوي افزود: در سال گذشته با 75 ميليون تومان اعتبار، همين ميزان از اراضي استان مميزي شد. وي بابيان اينکه تاکنون حدود 5/4 ميليون هکتار از اراضي استان، مميزي شده است، خاطرنشان کرد: طي چهار سال آينده، دو ميليون هکتار باقي مانده طرح مميزي مي شود. وي هدف از مميزي مراتع را تشخيص تعيين ظرفيت مراتع و تعيين دامداران ذي حق استفاده از آنها و مديريت و حفاظت از مراتع دانست و اظهار داشت: دامداران روستايي که حالت ييلاقي و قشلاقي ندارند و مجبورند دام را در طول سال در مراتع روستا بچرانند، باعث تخريب شديد مراتع مي شوند که اين حالت با کوچک ترين رگبار، امکان جاري شدن سيل را به دنبال دارد. وي با اشاره به اينکه کل مساحت استان 11 ميليون و 600 هزار هکتار مي باشد، خاطرنشان کرد: از اين ميزان، شش ميليون و 100 هزار هکتار آن اراضي بياباني و 800 هزار هکتار آن جنگل و بيشه مي باشد. رئيس اداره منابع طبيعي نيشابور نيز گفت: از مجموع 600 هزار هکتار اراضي شهرستان که جنگلي، مرتعي، بياباني و کويري مي باشد، 320 هزار هکتار فاقد مميزي مراتع است. يعقوب محروقي با اشاره به اينکه خشکسالي، باعث کاهش 50 درصدي توليد علوفه در اين شهرستان شده است، افزود: جمعيت دام نيشابور يک ميليون و 200 هزار راس مي باشد، در حالي که مراتع اين شهرستان از توانايي تعليف 340 هزار راس دام برخوردار است. وي اظهار اميدواري کرد: با اجراي مميزي مراتع و تهيه طرحهاي مرتع داري و انجام طرحهاي پيش بيني شده از محل اعتبارات استاني و ملي و نيز مشارکت بهره برداران، توليد علوفه مراتع افزايش يابد و در اين بخش اشتغالزايي به وجود بيايد. وي يادآور شد: در اين طرح، دامدار صاحب حق هر مرتع مشخص و بعد از آن طرح مرتع داري تهيه و در قالب اسناد 30 ساله به دامداران واگذار مي  شود.


 طرح بهسازي بافت هاي با ارزش روستايي در 20 روستاي کشور اجرا مي شود  

اروميه- خبرنگار آفرينش
طرح بهسازي بافت هاي با ارزش روستايي در 20 روستاي کشور اجرا مي شود و در 35 روستاي ديگر نيز در مراحل نهايي اجراي طرح است.
معاون عمراني روستايي بنياد مسکن انقلاب اسلامي محمد رضا شاملو در حاشيه مراسم اعطاي 20 هزار جلد سند روستايي در آذربايجان غربي افزود: در سال جاري به منظور اجراي طرح بهسازي بافت هاي با ارزش روستايي 12 ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافته است که اين رقم متناسب با نياز ما در اين بخش نيست.
وي با بيان اينکه بهسازي بافت هاي با ارزش روستايي کمتر مورد توجه قرار گرفته است، تصريح کرد: با اجراي اين طرح مي توان زمينه توسعه بافت با ارزش روستايي را در کشور توسعه داد.
وي همچنين با اشاره به اينکه اين طرح با همکاري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و بنياد مسکن انقلاب اسلامي اجرا مي شود، افزود: 250 تا 300 روستا درسطح کشور در اولويت اجراي طرح بهسازي بافت هاي با ارزش روستايي قرار دارند.
شاملو در ادامه در زمينه ساخت خانه هاي روستايي گفت: در قانون ساماندهي و توليد عرضه مسکن سالانه ساخت 20 هزار واحد مسکوني روستايي به تصويب هيئت وزيران رسيده است.
شاملو تصريح کرد: در گذشته اين رقم در حدود 20 تا 25 روستا بوده که درحال حاضر احداث واحد مسکوني روستايي به دو برابر افزايش يافته است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به بهسازي و مقاوم سازي 200 هزار واحد روستايي گفت: در حال حاضر دو سوم از واحدهاي روستايي در مقابل حوادث آسيب پذير هستند.
شاملو همچنين از آغاز احداث فضاهاي ورزشي در هزار روستا از سال آينده خبر داد و گفت: بخش عمده اي از اعتبارات اجراي اين طرح از منابع دولتي و بقيه از سوي از کمک هاي مردمي تامين مي شود.
وي گفت: بر اساس اهداف کمي برنامه پنج ساله چهارم توسعه، سالانه 300 واحد مسکوني روستايي سند دار مي شوند که تاکنون يک ميليون و 500 واحد روستا سنددار شده اند.


 شهردار منطقه پنج اصفهان در جمع خبرنگاران
 تعريض خيابان وحيد پس از نيم قرن  

اصفهان - خبرنگار آفرينش
شهردار منطقه پنج شهر اصفهان از پيش بيني و اجراي 170 طرح عمراني و خدماتي و فرهنگي در اين منطقه خبر داد. مهندس منصور نجفي در نشست خبري خود با اعلام اين خبر گفت:بودجه منطقه پنج در سال جاري 40 ميليارد تومان مي باشد که تا کنون 35 درصد اين بودجه محقق شده است و پيش بيني مي شود تا پايان سال جاري کل بودجه اين منطقه از طريق فروش تراکم و صدور پروانه ساخت تامين مي شود. وي افزود:18 درصد از تمامي بودجه اين شهرداري صرف هزينه هاي جاري به خصوص جمع آوري زباله و نظافت مي شود که ماهانه حدود 2 ميليارد ريال در اين رابطه هزينه مي گردد.وي با بيان اينکه 33 ميليارد تومان بودجه منطقه پنج به مباحث عمراني اختصاص داده شده است. اضافه کرد: 25 درصد معادل 10 ميليارد تومان بودجه عمراني براي طرح هاي فرا منطقه اي و کلان از جمله قطار شهري و محروميت زدايي وصرف امور عمراني مناطق محروم و پروزه عقيق مي شود . شهردار منطقه پنج با اشاره به اينکه منطقه دز زمينه احداث و بهره برداري طرح هاي عمراني رتبه اول در بين مناطق ديگر شهر را کسب کرده است اظهار داشت:  در سه سال گذ شته در شهر اصفهان 18 تقاطع غير همسطح و پل احداث شده علاوه بر اين دو استخر انقلاب و سلمان نيز به بهره برداري رسيده است.نجفي از پيش بيني و اجراي 170 طرح عمراني و خدماتي و فرهنگي در منطقه 5 شهر اصفهان خبر داد و در ادامه به تشريح طرح هاي شاخص اين منطقه پرداخت و گفت: تعريض خيابان وحيد به طول 1600 حجد فاصل پل وحيد تا فلکه ارتش از سال 83 آغاز شده و تاکنون بالغ بر 30 ميليارد تومان هزينه آزاد سازي آن شده که در اين خصوص 380 باب واحد تجاري تملک گرديده است.


 پايگاه امداد هوايي شاهرود و 136 ماموريت پروازي 

شاهرود خبر نگار افرينش
آغاز به کار پايگاه امداد هوايي شاهرود تا پايان مرداد ماه 87 اين پايگاه در 136 ماموريت پروازي تعداد 274 بيمار و مصدوم بد حال را از محور هاي مواصلاتي مختلف و نيز نقاط صعب العبور و برف گير و يا دور دست که نياز به خدمات اورژانسي امداد هوايي داشته اند به مراکزدرماني متنقل کرده است . رييس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني شاهرود با اعلام اين مطلب گفت: در سال 86 پايگاه امداد هوايي شاهرود 67 ماموريت پروازي داشته که طي آن 139 بيماربد حال به بيمارستان امام حسين (ع) انتقال يافتند.دکتر محمد شريعتي افزود:با هماهنگي هاي انجام شده ماموريت هاي امداد رساني و مردم ياري متعددي نيز در حوادث و سوانح مختلف در خارج از حوزه شهرستان از جمله  سيل منطقه خار توران در سال 86 و انتقال مادر باردار در مناطق صعب العبور و نيز در حادثه سيل گلستان و امداد رساني در حادثه برخورد تريلي با اتوبوس در محور جندق  -اصفهان و .. صورت گرفته است. وي گفت : ايجاد امداد هوايي شاهرود به منظور ارتقاي خدمات اورژانس و کاهش مرگ ومير و حوادث و سوانح جاده اي با توجه به آمار بالاي تصادفات محور شاهرود -سبزوار و عدم وجود پايگاه امداد هوايي در شاهراه اصلي تهران -مشهد و عدم بالگرد در حوادث غير مترقبه استان از ابتداي مهرماه 86 با انعقاد قراداد با هواپيمايي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي راه اندازي شد.


 ايران زمين  

دسترسي به غار کوگان آسان شد

پلدختر-خبرنگار آفرينش
به منظور بهسازي,اجراي ابنيه فني و آسفالت ,راه دسترسي به غار کوگان به طول 6 کيلومتر و اعتبار مصوب 603 ميليون ريال انجام پذيرفت.
مهندس محمد رضا اسدي کارشناس حوزه معاونت حفظ و احياي سازمان لرستان با بيان اين مطللب گفت:اين غار در 52 کيلومتري جنوب شهر خرم آباد ودر منطقه چشمک شهرستان پلدختر قرار دارد و قدمت ان به استناد سکه هاي کشف شده در اطراف غار به دوره اشکانيان مي رسد. در دو طبقه با اتاقها و دهليز هاي ارتباطي داراي معماري صخره اي منحصر به فرد جهت پرستش آيين مهد پرستي حجاري شده به شماره 2660 در فهرست اثار ملي به ثبت رسيده است.وي افزود: عمليات بهسازي شامل بهسازي مسير ورودي به غار به طول 200 متر و اختلاف ارتفاع 50 متر و تعداد 212 پله به عرض متوسط 3 متر مي باشد.وي اظهار اميدواري کرد با تامين اعتبارات کافي در اينده بتوان نسبت به احداث سرويس هاي بهداشتي و پارکينگ فضاي اطراف غار اقدام شود.

افزايش ميزان توليد و پرورش تليسه در شرکت کشت و صنعت و دامپروري مغان

اردبيل-خبرنگار آفرينش
با بالا بردن کيفيت  جيره  غذايي و انتخاب گوساله هاي ماده با مشخصات قد و وزن استاندارد ,تعداد تليسه هاي پايکل به بيش  از دو برابر افزايش يافت.
مدير مجتمع دامپروري شرکت کشت و صنعت و دامپروري مغان با اعلام اين خبر افزود: در طول دو سال گذشته در ارتباط با تعداد انتخاب تليسه هاي پايکل مطالعات جامع و بررسي هاي لازم انجام يافت و به نتايج  مثبت و قابل قبولي  منجر شد بطوريکه  در حال حاضر مجتمع دامپروري بخش اعظم تليسه مورد نياز واحدهاي بزرگ دامي را تامين مي نمايند.

مدير کل اوقاف قم خبر داد:
 آغاز توزيع سهام عدالت به خادمان مساجد در قم

قم - خبرنگار آفرينش
 
مدير کل اوقاف و امور خيريه استان قم از توزيع سهام عدالت به خادمان مساجد، حسينه ها و بقاع متبرکه در قم خبر داد .
 سيدعبدالله هاشمي در گفتگو با خبرنگاران افزود: در راستاي اهداف دولت نهم مبني بر واگذاري سهام عدالت به مردم، اين سهام در ميان خادمان مساجد، حسينه ها، بقاع متبرکه و اماکن مذهبي توزيع خواهد شد .
وي ادامه داد: تمامي خادمان مساجد سطح شهر و استان قم مشمول اين طرح مي  شوند و آنان بايد هر چه سريع  تر براي ثبت نام به اداره کل اوقاف و امور خيريه استان قم واقع در خيابان انقلاب مراجعه کنند .
مدير کل اوقاف و امور خيريه استان قم اظهار داشت:   مشمولان اين طرح بايد از سوم تا 31 شهريور از ساعت هشت تا 14 براي ثبت نام مراجعه کنند و در صورت عدم مراجعه در زمان مذکور، سهام به آنها تعلق نخواهد گرفت .
وي در خصوص مدارک مورد نياز براي واگذاري سهام عدالت گفت: براي ثبت نام خادمان، معرفي  نامه از سازمان تبليغات اسلامي، امام جماعت و يا هيئت امنا، اصل و کپي شناسنامه و کارت ملي خادم و افراد تحت تکفل لازم است .
هاشمي تصريح کرد: در صورتيکه مشمولان قبلا اقدام به ثبت نام سهام عدالت از دستگاه دولتي ديگري کرده اند، نمي  توانند در اين طرح ثبت نام کنند .

افتتاح جايگاهCNG  دماوند در هفته دولت

رودهن- خبرنگار آفرينش
معاون مالي و اداري فرماندار دماوند از افتتاح جايگاهCNG  جيلارد، دماوند در هفته دولت خبر داد.
به گزارش خبرنگار آفرينش; سعيد افشار نادري معاون برنامه ريزي و اداري و مالي فرماندار شهرستان دماوند از افتتاح و کلنگ زني بيش از پنجاه پروژه عمراني، مخابراتي ،کشاورزي، آموزشي، فرهنگي و غيره در هفته دولت خبر داد و اظهار داشت;در اين هفته پروژه هايي از قبيل :جايگاهCNG جيلارد،پروژه هاي مخابراتي،پروژه هاي شهرداري آبعلي و کلنگ زني دانشگاه پيام نور اين شهر، پاسگاه محيط باني کوه سفيد، 4 پروژه تربيت بدني دماوند و رودهن ، ساختمان اداري تبليغات اسلامي دماوند و غيره افتتاح مي گردند. وي افزود : افتتاح موزه شهدا» ، ديدار با خانواده معظم شهدا ، جانبازان و ايثارگران و برگزاري مراسم يادواره شهدا از جمله برنامه هاي جاري در اين هفته مي باشد.


  هفت رنگ مجن شاهرود 

شاهرود-خبرنگار آفرينش
شاهرود به لحاظ قرار گرفتن در مسير جاده تهران - مشهد هر ساله پذيراي تعداد زيادي از زائرين آقا علي ابن موسي الرضا(ع) است رقمي در حدود 10 ميليون نفر که عمده جلب توجه مسير مذکور سرسبزي و پوشش گياهي شهري به خصوص در مناطقي همچون ، ميدان آزادي ، فلکه هفت تير ، بلوار ، جنگل مصنوعي و آبشار شاهرود است و از اين لحاظ که اين شهر نسبت به ديگر شهرهاي مسير از آب و هواي مطلوبتر و خنکتري برخوردار است بيشترين توقف جهت استراحت و پذيرايي را به خود اختصاص داده است .
گردشگري پزشکي و درماني شاهرود از اين حيث حائژ اهميت است که با وجود چندين بيمارستان و مراکز درماني مدرن مانند بيمارستان امام حسين (ع) ، بيمارستان خاتم الانبيا» ، بيمارستان فاطميه و نيز ارتقاي دانشکده علوم پزشکي شهر به دانشگاه در سفر خرداد 86 رياست محترم جمهوري و تکميل کادر هيئت علمي دانشگاه در آينده مي تواند به قطب گردشگري پزشکي منطقه نيز تبديل شود
 از ديگر زمينه هاي عملياتي شدن اين بخش سرمايه گذاري بروي بخش آب درماني چشمه ها است که يکي از موارد آن چشمه هفت رنگ يا چشمه گرو(Garu) را مي توان نام برد که باتفاق منطقه فرحزاد جز» مناطق نمونه گردشگري محسوب مي شود .
چشمه هفت رنگ مجن از توابع شهرستان شاهرود که در نوع خود کم نظير است از نوع چشمه هاي گوگردي است که در 25 کيلومتري شمال شاهرود در ميان شکاف دره هاي دامنه قله4000 متري شاهوار  واقع شده که اين دره در ادامه به دو دره کوچکتر تقسيم مي شود . در يکي از اين دره هاي آب سفيد چشمه جاري است که آشاميدني است و در دره ي ديگر چشمه هاي رنگي قرار دارد اين چشمه هاي رنگي در جداره و کف رودخانه تابلوهاي نقاشي زيبايي را خلق  مي کند که چشمان هر بيننده اي را محسور زيبايي خود مي نمايد .
 قبل از رسيدن به اين چشمه هاي معدني بوي خاصي در منطقه به مشام مي رسد . از يکي از اين چشمه ها که از کانسارهاي گوگردي عبور مي کند از فاصله اي دور بوي گوگرد حس مي شود . از آنجايي که بسياري از مواد معدني از خود گاز و بخار هايي ساطع مي کنند مي توان با آزمايشات  نوع آنها را تشخيص داد و به کمک آنها مواد معدني اصلي را شناسايي کرد .
در اطراف ، چشمه هايي در حال جوشش اند که داراي مواد معدني جيوه دار بوده و از آنها بخار جيوه بلند مي شود که به آساني قابل تشخيص است . سرانجام آب اين چشمه ها با رنگ هاي گوناگون در مسير خود با هم ترکيب شده و تقريبا آب صابون مانندي را تشکيل مي دهند و با آب سفيد چشمه تلاقي يافته که هر چقدر از محل دورتر مي شوند رنگ آنها به سفيدي گراييده تا جايي که جهت استفاده کشاورزي در منطقه گرآب (گرو) اثري از رنگ و بوي آن يافت نمي شود.
آب گوگردي اين چشمه ها خاصيت دارويي دارد و در قديم اهالي منطقه جهت بيماري هاي پوستي و استخواني از آب اين چشمه ها جهت درمان استفاده مي نمودند .
 يکي از اهداف در توسعه گردشگري بخش آب درماني است که در بيشتر کشورهاي جهان دراين بخش سرمايه گذاري کلان صورت گرفته و بازدهي قابل توجه اي داشته است . و از اين منظر و با توجه به اينکه اين چشمه در موقعيت مناسبي بين استان هاي سمنان و گلستان واقع شده و در کنار يکي از مسيرهاي صعود کوهنوردان به قله شاهوار مي باشد مي بايست جهت مشکل جاده دسترسي ، سرويس بهداشتي و امکانات  رفاهي منطقه فرحزاد و چشمه هفت رنگ مجن نسبت به سرمايه گذاري ، تسريع تا با توسعه گردشگري آن و با واگذاري زمين و احداث استخر تفريحي ، استخر فيزيوتراپي، کانال عروقي، وان عروقي ، استنشاق درماني انفرادي و عمومي، گل درماني ، دوش درماني ، سوناي خشک ، پرتودرماني، اشعه يووي ، مطب پزشک عمومي ، پزشک تخصصي پوست و پزشک ريوي ، مجتمع آب درماني آقايان و بانوان ، مجتمع ورزشي روباز به عنوان يکي از بهترين چشمه هاي آب درماني کشور و يک جاذبه درماني - ورزشي به جايگاه واقعي خود نائل شود .


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته