جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/06/31 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3142

رئيس مرکز تحقيقات راهبردي دفاعي ايران:
ادبيات مديريتي دفاع مقدس در حال فراموشي است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
مسوولان به فکر تامين سوخت مردم در زمستان باشند


ايران زمين


برگزاري مراسم توديع و معارفه در سپاه ناحيه بومهن و پرديس


گل گشت


 رئيس مرکز تحقيقات راهبردي دفاعي ايران:
 ادبيات مديريتي دفاع مقدس در حال فراموشي است 

قم - خبرنگار آفرينش
رئيس مرکز تحقيقات راهبردي دفاعي ايران با تاکيد بر دفاع از ادبيات انقلاب نسبت به فراموش شدن ادبيات مديريتي که در زمان دفاع مقدس وجود داشت هشدار داد.
علي شمعخاني  در مراسم تجليل از پيشکسوتان عرصه جنگ که در بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس قم برگزار شد با اشاره به نقش رزمندگان در دفاع از ادبيات زمان جنگ گفت: در انقلاب ادبيات مديريتي وجود داشت که     اکنون در حال فراموشي است و آن ادبيات حمايت از دوستان در کار خود و کارشکني نکردن براي آنان بود و وظيفه ما رزمندگان است که از فرهنگي که در طول هشت سال دفاع مقدس ايجاد کرده بوديم دفاع کنيم .
وي اتحاد و همبستگي بين رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را مورد تاکيد قرار داد و تصريح کرد: هيچ تيم و گروهي را نمي  توان مانند رزمندگان يافت که در توليد فرهنگ و دفاع از آرمان هاي خود منسجم باشند .
شمعخاني با اشاره به پتانسيل تشکل رزمندگان در جامعه ادامه داد: اگر ديگران مانع از تشکيل اين تشکل مي  شوند از درک و فهم اندک آنان است و البته اين عده مي  دانند اين تشکل چه پتانسيلي مي  تواند در جامعه داشته باشد .
رئيس مرکز تحقيقات راهبردي دفاعي ايران با بيان اينکه بايد نگذاريم کسي به غير از مسير ادبيات انقلاب قدم بر دارد خاطرنشان کرد: ما از نسلي بوديم که پيشتاز در گرفتن پست و مقام نبود، بلکه دوستان خود را معرفي و از آن حمايت مي  کرد .
وي خواستارترويج فرهنگ دفاع مقدس در بين نسل جوان کشور شد و عنوان کرد : تنها داشتن عکس با شهيدان کافي نيست، بلکه بايد راه و رسم زندگي آنها را درک کرد .
شمعخاني افزود: نسل آينده بايد بتواند کار رزمندگان را تکرار کند و نبايد دفاع مقدس تبديل به يک افسانه شود .
رئيس مرکز تحقيقات راهبردي دفاعي ايران به کار بردن واژه مظلوميت براي رزمندگان را نادرست دانست و اظهار داشت: به کار بردن واژه مظلوميت براي رزمندگان درست نيست، بلکه رزمندگان حق هستند و نمي گذارند کسي حق آنان را غصب کند .
وي با انتقاد از برخي راويان کاروان هاي راهيان نور در تحريف و غلوگويي در ارتباط با جنگ تحميلي خاطرنشان کرد: نبايد از شهداي جنگ تحميلي قديس بسازيم و اجازه بدهيم تا بار ديگر کتابي با عنوان تحريف در جنگ تحميلي به چاپ برسد .


 نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
 مسوولان به فکر تامين سوخت مردم در زمستان باشند 

اروميه- خبرنگار آفرينش
نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي، خواستار توجه مسوولان براي تامين سوخت مردم در پاييز و زمستان شد.
نادر قاضي پور، در جلسه کارگروه اشتغال و سرمايه گذاري استان آذربايجان غربي گفت: مسوولين استان بايد براي تامين سوخت مورد نياز مردم، قبل از هر اتفاقي، تدابير لازم را بينديشند.
وي، بااشاره به مشکلات کمبود گاز مايع در اوايل فصل پاييز به دليل افزايش مصارف مردمي در استان افزود: اينکه مردم براي دريافت کپسول گاز خانگي، ساعت ها درصف بايستند قابل قبول نيست و شرکت نفت موظف به افزايش سهميه گاز مايع و حمل آن از مبادي توليد به اين استان در اسرع وقت است.
وي، از روند کند واگذاري انشعابات گاز شهري در استان انتقاد کرد و گفت: قطعي گاز سال گذشته، مشکلات زيادي را براي مردم ايجاد کرد که مسوولان بايد براي پيشگيري از قطعي احتمالي گاز شهري برنامه ريزي هاي لازم را انجام دهند.
قاضي پور، همچنين ازپرداخت نشدن تسهيلات به بنگاه هاي اقتصادي کوچک و زود بازده انتقاد کرد و افزود: فقط 6 درصد از معوقات پرداختي به بانکها مربوط به بنگاه هاي اقتصادي کوچک و زود بازده است.
نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي، از ارايه نامه 130 نماينده مجلس به رييس جمهوري خبر داد و گفت: در اين نامه به از سرگيري روند اعطاي تسهيلات به بنگاه هاي اقتصادي کوچک و زوده بازده تاکيد شده است.
ابراهيم حق جو، سرپرست معاونت برنامه ريزي استاندار آذربايجان غربي، نيز در اين جلسه، گفت: کارگروه اشتغال و سرمايه گذاري استان به دنبال اعطاي تسهيلات به طرحهاي نيمه تمام است.دبير کار گروه اشتغال و سرمايه گذاري استان نيز در اين جلسه از برگزاري نمايشگاه دستاورهاي بنگاه هاي اقتصادي کوچک و زدبازده در مهرماه سال جاري خبر داد و گفت: اين نمايشگاه در قالب 120 غرفه متشکل از واحدهاي توليدي، صنعتي، بانک هاي عامل و دستگاههاي اجرايي استان در محل دائمي نمايشگاههاي اروميه برپا مي شود.
علي سليماني، هدف از برگزاري اين نمايشگاه را به نمايش گذاشتن توانمندي ها و آخرين دستاوردهاي صنعتي و توليدي اين بنگاه ها اعلام کرد.


 ايران زمين 

راه اندازي ساختمان آزمايشگاه آب فاضلاب روستايي سياهکل با حضور آقابيگي مدير عامل آب فاضلاب گيلان

رشت - خبرنگارآفرينش
پروژه ساختمان آزمايشگاه آب و فاضلاب روستايي سياهکل با حضور مدير عامل و معاون پشتيباني استانداري مورد بهره برداري قرار گرفت. مهندس آقابيگي مديرعامل آب فاضلاب روستايي گيلان به خبرنگار ما گفت : اين پروژه در سال 86 با سه ميليون تومان آغاز گرديد و با توجه به محدوديت اعتبارات توانستيم امروز آنرا به بهره برداري برسانيم که خوشبختانه ساختمان اداره آب فاضلاب سياهکل با 9 اتاق براي کارکنان و با اعتباري بالغ بر 150 ميليون تومان اين ساختمان اداري را با يک آزمايشگاه مجهز و يک سالن اجتماعات چند منظوره ، بسازيم که البته حق مردم سياهکل است که از امکانات کامل بهره مند شوند. مهندس آقابيگي در خصوص لوله گذاري در روستا ها اشاره کرد و گفت : در روستا هاي گيلان نزديک به  5000  کيلومتر لوله گذاري شد وبيش از 410 دهنه چشمه بهسازي و بيش از 180 حلقه چاه حفر گرديده است و 530 روستا از سال 84 به امروز مجهز به کلنگ زني گاز شده اند.

 آغاز طرح تحقيقاتي نقش ترکيبات فنولي در دوره رشد زعفران

مشهد - خبرنگارآفرينش
مدير گروه کشاورزي و صنايع غذايي پژوهشکده علوم و صنايع غذايي خراسان رضوي گفت: طرح تحقيقاتي مطالعه ترکيبات فنولي در دوره رشد زعفران، با هدف بررسي دلايل کاهش عملکرد مزارع بعد از گذشت هشت سال و همچنين کاهش قابل توجه عملکرد پياز زعفران در کشت مجدد مزارع، در پژوهشکده علوم و صنايع غذايي خراسان رضوي آغاز به کار کرد.
عليرضا صادقيان افزود: اين طرح به منظور تکميل نتايج طرحهاي مرتبط قبلي و پاسخ به دلايل کاهش عملکرد مزارع زعفران که تاکنون بي جواب مانده است انجام مي شود.وي گفت: طرح تحقيقاتي مذکور با نمونه برداري از خاک و پيازهاي سنين مختلف مزارع زعفران و مطالعه فاکتورهاي کيفي که مهمترين آنها وجود ترکيبات فنولي در اندامهاي مختلف گياه زعفران و خاک اطراف پياز مي باشد انجام مي گردد.
عضو هيات علمي پژوهشکده علوم و صنايع غذايي خراسان رضوي تاکيد کرد: روش به کارگرفته شده در اين طرح براي اندازه گيري ترکيبات فنولي جزو ساده ترين، دقيق ترين و جديدترين روشهاي موجود است که براي نخستين بار در ايران و بر روي گياه زعفران اجرا خواهد شد.
صادقيان خاطرنشان کرد: ارتباط ميان ترکيبات فنولي و پارامترهاي کمي که منجر به کاهش گل دهي زعفران و در نهايت عملکرد اقتصادي آن مي شود در اين طرح مورد بررسي قرار خواهد گرفت.وي گفت: اميدواريم نتايج اين پروژه تحقيقاتي بتواند باعث افزايش عملکرد کمي و کيفي مزارع کشاورزان سخت کوش زعفران در استانهاي خراسان رضوي و جنوبي گردد.وي با بيان اين مطلب که نتايج اين طرح تحقيقاتي تا اواخر بهار سال آتي طي گزارشي تفصيلي و همچنين در قالب مقاله علمي در اختيار علاقه مندان قرار خواهد گرفت افزود: نتايج اين طرح همچنين از طريق بخش ترويج ادارات جهاد کشاورزي شهرستانها در اختيار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

جشنواره اقوام ايران زمين استان گلستان با حضور 70 سفير خارجي برگزار خواهد شد

گرگان - خبرنگارآفرينش
سرپرست سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان گلستان اعلام کرد: امسال جشنواره اقوام ايران زمين استان گلستان با حضور 70 سفير خارجي برگزار خواهد شد. فريدون فعالي با اشاره به سابقه جشنواره اقوام ايران زمين در سه بخش برگزار مي شود افزود: اين جشنواره سه ساله است که در هفته گردشگري از ششم مهرماه برگزار مي شود و جزو تقويم نمايشگاهي استان گلستان شده است اما امسال به علت تقارن با ماه مبارک رمضان در اواخر مهر برگزار خواهد شد.

بيش از 10 تن مايع تخم مرغ منجمد فاسد در استان يزد کشف و معدوم گرديد

يزد - خبرنگارآفرينش
مدير کل دامپزشکي استان يزد گفت: در پي افزايش مصرف پروتئين حيواني در ماه مبارک رمضان نظارت بهداشتي اکيپ هاي اين اداره کل بر مراکز توليد، بسته بندي ، نگهداري و عرضه فرآورده هاي خام دامي در سطح استان افزايش يافت. حداد زاده تصريح کرد : اين حق طبيعي مردم است که در سبد غذائي خود مواد پروتئيني بهداشتي و سالم داشته باشند ، و شبکه هاي دامپزشکي در سطح استان براي تحقق اين موضوع از هيچ کوششي دريغ نمي نمايد. وي افزود: در همين راستا بازرسين بهداشتي شبکه دامپزشکي شهرستان يزد در پي نمونه برداري از 10 تن زرده و سفيد تخم مرغ و تاکيد آلودگي ميکروبي و انگلي توسط آزمايشگاه با هماهنگي مراجع ذيصلاح اقدام به معدوم سازي اين مواد نمودند

احداث 2هزار واحد مسکوني در شهرستان اردبيل
اردبيل - خبرنگارآفرينش

استاندار اردبيل گفت :دو هزار واحد مسکن درقالب مسکن مهر درشهرستان نمين احداث مي شود .
علي نيکزاد درجلسه ستاد هماهنگي تامين مسکن گفت :مراحل آماده سازي زمين براي احداث دو هزار واحد مسکن درشهرستان نمين توسط بنياد مسکن انقلاب اسلامي درحال اجرا است .
وي ازتامين 13 هزار متر مربع زمين آماده سازي شده درشهر نمين خبرداد و گفت :اين اراضي به صورت هرقطعه 160 متري به سه نفر قابل واگذاري است .
نيکزاد با بيان اينکه حل مشکل مسکن جزو اولويت هاي کاري دولت و مديريت استان اردبيل است تصريح کرد :پرداخت تسهيلات مسکن درمنطقه نبايد متوقف شود همه مديران بانکي موظف هستند تسهيلات احداث مسکن را بموقع پرداخت کنند .
استاندار اردبيل درخصوص وضعيت طرح مقاوم سازي مسکن روستايي گفت :درحال حاضر به طور متوسط 58 درصد ازروستاييان واجد شرايط که ازسوي بنياد مسکن جهت دريافت تسهيلات ازمحل سهميه سال 86 استان به بانک ها معرفي کرده اند به مرحله عقد قرارداد رسيده است .
نيکزاد کمک به توسعه مسکن شهري را ياد آور شد و گفت :براساس تصميم جديد و براي تسريع دراجراي پروژه هاي مسکن مهر ، قطعات زمين که تاکنون دراختيار اتحاديه هاي تعاوني مسکن قرار مي گرفت قابل واگذاري به فراد هم خواهد بود .


  برگزاري مراسم توديع و معارفه در سپاه ناحيه بومهن و پرديس 

  رودهن - خبرنگار آفرينش
 مراسم توديع و معارفه با حضور حجت الاسلام و المسلمين مقدسي مسئول حوزه نمايندگي ولي فقيه در سپاه محمد رسول ا...، سرهنگ هاشمي عليا فرمانده بسيج ناحيه بومهن و پرديس حجت الاسلام اسماعيلي امام جمعه شهر هاي بومهن، رودهن، پرديس و آبعلي و مسئولين سپاه و منطقه برگزار شد. در اين مراسم که در سالن اجتماعات ناحيه مقاومت بسيج بومهن و پرديس برگزار گرديد سرهنگ سيد عليرضا هاشمي عليا، ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات و توفيق بهره گيري معنوي در شب هاي قدر براي حاضرين اظهار داشت: ناحيه بسيج بومهن و پرديس يک ناحيه جديد التاسيس است و افتخاريست که يک ناحيه مستقل درجه يک تاسيس شد تا بسيجيان بتوانند استفاه لازم را ببرند. وي افزود: اولين گام ما در اين ناحيه تشکيل ستاد است که اين امر بايد در سه ماه آينده انجام پذيرد. وي ادامه داد: ايجاد 5 حوزه تا پايان سال جاري از طريق طرح و برنامه تثبيت شده است که 2 حوزه آن مربوط به خواهران و سه حوزه برادران مي باشد. در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمين شاهاني مسئول نمايندگي ولي فقيه در سپاه جماران (شمال تهران) ضمن تبريک فرا رسيدن ميلاد با سعادت امام حسن مجتبي (ع) و آغاز هفته دفاع مقدس بيان کرد: در شمال تهران 38 حوزه مقاومت وجود دارد که از لحاظ اهميت بومهن 2 نفر از پرسنل رسمي در اين منطقه اعزام شدند تا زير ساخت هاي لازم براي معرفي نمايندگي ولي فقيه و ادامه کار ها را فراهم سازند وي با اشاره به فعاليت هاي صورت گرفته ، برگزاري يا دواره هاي شهدا با کمک حجت الاسلام اسماعيلي، نشست هاي سياسي انجام شده ، تبديل 1825 برگه تبديل عضويت عادي به فعال وبرگزاري جلسات ماهيانه و غيره از جمله فعاليت هاي صورت گرفته در منطقه بوده است. در اين مراسم حجت الاسلام و المسلمين مقدسي مسئول حوزه نمايندگي ولي فقيه در سپاه محمد رسول ا... در خصوص ويژگي هاي نمايندگي ولي فقيه ادامه داد: مهمترين اولويت نمايندگي ، انجام فعاليت هاي فرهنگي مي باشد. وي افزود: محور فرهنگي در يک شهر امام جمعه آن شهر مي باشد و محور فرهنگي در استان نمايندگي ولي فقيه است. وي تصريح کرد: مديريت فرماندهي ، يک مديريت سازماني ، نظامي و اخلاقي است و در سپاه اخلاق جايگاه خاص دارد و مديريت در آن بصورت اخلاقي و سازماني است. در پايان اين مراسم سعيد خير خواه مدير عقيدتي و نظارت مرکز بومهن از اين سمت توديع و حجت الاسلام و المسلمين علي رياحيني با قرائت حکم به سمت مسئول نمايندگي ولي فقيه ناحيه بومهن و پرديس منصوب گرديد.


 گل گشت 

اصفهان

 

تاريخچه اصفهان  
اصفهان در ميان شهرهاي ايران گوهري يگانه است که در پي فراز و فرودهاي تاريخي و از پس غبار قرون و اعصار همچنان درخششي ناب و سحرانگيز دارد. چنان تازه و پرطراوت است که گوئي هم امروز پا به عرصه هستي نهاده و چنان اصيل و ريشه دار که گوئي همواره بوده. فرهنگ غني و طبيعت زيباي اصفهان هماهنگي شگفتي دارند چنانکه گوئي بازتاب يکديگرند.گنبدهاي فيروزه اي ، آسمان آبي را طنين تکرار بخشيده ، گلدسته هاي بلند ، نداي خاموش چنارهاي کهنسال را که آيه هاي خاکي خداوندند به بانگي رسا نغمه توحيد سرداده و نقش و نگار گل و بوته ها و اسليمي ها ، باغهاي خرم و شاخه هاي پرشکوه را بي خزان و جاودان کرده و جلوه هاي رنگ و نور در کاشي ها ، آفتاب درخشان اصفهان را معناي تازه اي بخشيده است.اصفهان از ديرباز بخاطر وجود پربرکت زاينده رود ، اين سرچشمه حيات ، از کانونهاي مهم زندگي در اين سرزمين بوده است ، چنانچه در تمامي ادوار تاريخي شناخته شده از شهرهاي مهم ايران به شمار ميرفته است.در دوره هخامنشي آن را گابا يا گي مي ناميده اند که بعدا به جي تبديل شده و از اقامتگاههاي ويژه پادشاهان و از استانهاي مهم ايران بوده است. در دوره اشکاني نيز اصفهان يکي از چهار ايالت پهله قديم و از مراکز مهم حکومت اشکاني بوده  است . قلعه سارويه و گنجينه بزرگ کتاب آن مربوط به همين دوره است. در دوره ساساني اصفهان مرکز تجمع سپاهيان و پادگان مرکزي ايران بوده است و از همين رو آن را اسپاهان يا سپاهان ناميده اند. اصفهان در سال 21 هجري به تصرف سپاهيان اسلام در آمد و در سده هاي چهارم و پنجم هجري در دوره حکومت ديلميان اصفهان پيشرفت و عمران بسياري يافت ، کتابخانه بزرگي داشت و مهمترين مرکز علوم ديني ، ادبي و فلسفي در ايران بود. در همين دوره است که ابن سينا دانشمند و فيلسوف بزرگ ايران به تدريس مي پردازد و چندي نيز وزارت مي يابد.اصفهان در دوره سلجوقي و صفوي که بعنوان پايتخت برگزيده شده به اوج شکوه و عظمت خود دست يافت و يکي از بزرگترين و آبادترين شهرهاي جهان بود. در فاصله ميان دوره سلجوقي و عصر صفوي يعني در دوره اوج و شکوفائي دو مصيبت بزرگ نيز بر اصفهان وارد آمد. يکي حمله مغول در قرن هفتم و ديگري قتل عام تيمور در اواخر قرن هشتم . اما اصفهان آنچنان که در طول تاريخ پرفراز و نشيبش نشان داده بار ديگر از ميان آتش و خاکستر سربرآورد شکوه گذشته را باز يافت .اکنون اصفهان بعنوان يکي از زيباترين شهرهاي جهان با پشتوانه عظيم فرهنگي ، هنري ، صنعتي و اقتصادي خود مورد توجه جهانگردان و ايرانگردان داخلي و خارجي قرارگرفته است.

خانه هاي قديمي
انگورستان ملک
در زمان سلطنت نادرشاه افشار باغ انگوري که متعلق به مردم اصفهان بود به عنوان ماليات از آنها گرفته شد و به تصرف دولت درآمد. در زمان سلطنت ناصرالدين شاه قاجار به تصرف مسئول امورمالي حکومت اصفهان درآمد و بعدها فرزند اين شخص به نام حاج محمدابراهيم خان که لقب ملک التجار داشت بناي انگورستان را احداث کرد و به برگزاري مراسم عزاداري و تعزيه اختصاص داد. معمار سازنده اين بنا استاد حسين چي است و تاريخ وقف نامه آن سال 1341 هجري قمري است.
در طول زمان قسمت هاي مختلفي از اين انگورستان تخريب شد و بخش هائي از آن در سال 1333 هجري شمسي در تعريض خيابان ملک از بين رفت.
مجموعه فضاهاي حياط سرپوشيده، سفره خانه، اتاق مقبره و ديگر اتاقهاي اطراف حياط داراي تزئينات فراوان گچبري، آينه کاري و کاشيکاري هستند.
ستون هائي که در وسط فضاي سفره خانه و حياط هستند داراي روکش هاي چوبي مي باشند اما پايه و سرستونها داراي تزئينات مي باشند. در زير فضاي سفره خانه زيرزميني وجود دارد که نورگيرهاي مشبک نور آن را از حياط جنوبي تامين مي کنند. در گوشه جنوب شرقي بنا حمامي واقع شده است که سقف گنبدي بسيار زيبائي دارد و سکوهائي در اطراف آن تعبيه شده اند. ازاره جبهه شمالي و شرقي اين خانه داراي نقوش حجاري هستند.
انگورستان ملک از بناهاي بسيار زيباي دوران قاجاريه است که در حال حاضر در اختيار سازمان اوقاف مي باشد و به برگزاري مسابقات قرائت قرآن و تعزيه و عزاداري اختصاص دارد. تزئينات اين بنا بيانگر هنر گچبري و آينه کاري و کاشيکاري هنرمندان خلاق و مبتکر اصفهاني

ساروبيه يا کهن دژ
سارويه يا کهن دژ نام بنايي بسيار کهن در اصفهان است که در کنار پل شهرستان و در ساحل زاينده رود قرار دارد. اين بنا کتابخانه بزرگي بوده است که در آن کتابهاي زيادي نگهداري مي شدهاست. سارويه در حمله اعراب ويران گرديد و اکنون تنها بقاياي آن باقي است.
برخي بناي آن را به تهمورس سومين شاه از سلسله3پيشداديان نسبت دادهاند، از جمله صاحب نسبنامه که در ابتداي حکومت سلجوقيان ميزيسته و رسالهاي در انساب ملوک پارس نوشتهاست، در اين مورد، ميگويد:
«تهمورس ابتدا دو بنا و آبادي در اين محل نزديک به يکديگر طرح کرده و بساخت و نام يکي را سارويه و ديگري را مهرين نهاد و به مرور زمان جمعيت و آبادي آنجا زياد شده به يکديگر پيوست و شهري معتبر گرديد.»
برخي از تاريخ نگاران نيز ساخت آن را به گشتاسپ يکي از شاهان پارس نسبت ميدهند. بر اساس اين نوشته ها، گشتاسپ به وزير خود جاماسپ که فرد فرزانه و دانشمندي بودهاست دستور ميدهد که براي حفظ کتابهاي موجود کتابخانهاي بنا کند که بسيار استوار باشد.
محمدبن اسحاق نديم مشهور به ابن نديم، مولف کتاب معروف الفهرست درباره کهن دژ اطلاعاتي ارزشمند به دست ميدهد: ايرانيها پس از اين که بهترين وسيله را براي ثبت و ضبط و نوشتن و نگهداري دانش بدست آوردند براي يافتن بهترين جا و مکان جهت بنياد کتابخانه و خزانه کتاب به جستوجو پرداختند، جائي که از زمينلرزه بر کنار و گل آن چسبندگي داشته باشد تا براي ساختمانهاي محکم و پابرجا مناسب باشد. پس از کنجکاوي بسيار سرانجام شهرستاني که همه اين محسنات را داشت يافتند و آن شهر اصفهان بود. در آن جا هم پس از کاوش نقاط مختلف شهر، روستاي جي را بهترين جا و مکان يافتند. در جي، «کهن دژ» را برگزيدند و در آن جا عمارتي رفيع بنياد نهادند و آن را «سارويه» ناميدند. مردم از پي بنا به سازنده و پايه گذار آن پي بردند زيرا در سالهاي گذشته گوشهاي از ساختمان سارويه ويران گرديد و در آن سغي دالاني نمايان شد که با گل سفت ساروج ساخته شده بود و در آن کتابهاي زيادي از نوشته پيشينيان نهاده بودند که بر پوست درخت خدنگ نوشته بودند در دانشهاي گوناگون. تعدادي از اين کتابها به دست کسي رسيد که در خواندن آنها دانا و توانا بود. در آنها نوشته اي از برخي شاهان ايران يافتند که چنين بود: «به تهمورس شاه که دوستدار دانش و دانش پژوهان بود خبر دادند که در اثر يک حادثه آسماني که در مغرب به ظهور خواهد پيوست، به علت ريزش بارانهاي پي در پي، جهاني را آب فرا خواهد گرفت. زمان وقوع آن با گذشتن 231 سال و 300 روز از آغاز پادشاهي سلسله وي خواهد بود.» منجمان تهمورس شاه را بر آن داشتند که براي پرهيز از زيان و خسارات حاصل از آن توفان چارهاي انديشد و گفتند زيان و خسران آن باران و توفان تا انتهاي مشرق کشيده خواهد شد. تهمورس شاه، مهندسان را فرمان داد در سراسر ايرانشهر کاوش کنند و جويا شوند جائي را که از هر نظر برتري داشته باشد، براي ساختمان بنائي به منظور حفظ آثار دانش برگزيدگان، برگزينند. وي کتابها را در سارويه اصفهان قرار داد.
حمزه اصفهاني در کتاب سني الملوک الارض و الانبيا درباره سارويه اطلاعاتي چنين ميدهد: «در سال 350هجري قمري قسمتي از بناي اندروني جي سارويه ويران شد و اتاقي در آن پديد گشت که در آن اتاق 50 عدل کتاب وجود داشت. اين کتابها را روي پوست نوشته بودند و خط آن از خطوطي بود که تا آن تاريخ مردم چنين خطي نديده بودند.»


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته