جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/07/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3146


همايش شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر


دولت ها نبايد جانشين اختيار مردم باشند


ايران زمين


گل گشت


  همايش شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر 

کرج-خبرنگار آفرينش
همايش شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر با حضور معاون سياسي انتظامي فرمانداري, فرمانده ستاد مبارزه با مواد مخدر, رئيس شبکه بهداشت و درمان, معاون پيشگيري و امور فرهنگي سازمان بهزيستي و معاون امور فرهنگي و اجتماعي شهرداري کرج در محل فرمانداري کرج برگزار شد.
در اين همايش دکتر مسعودي معاون پيشگيري و امور فرهنگي سازمان بهزيستي کرج گفت :سازمان بهزيستي در قالب کميته کاهش تقاضا چهارمرکز مشاوره , پيشگيري و درمان اعتياد, پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي  و پيشگيري از معلوليت ها را تاسيس نموده است.
مسعودي با اشاره به اينکه در حال حاضر 6 مرکز ترک اعتياد در کرج وجود دارد گفت:  تعداد معتادان خياباني در کرج کم نيست و مراکز موجود توان پاسخگويي به همه مراجعين را ندارد و سازمان بهزيستي  در صورتيکه ساير ارگان ها مکان مورد نياز را براي تاسيس مکان هاي باز پروري بيشتردر اختيار بهزيستي قرار بدهند تعهدات بودجه تاسيس را تقبل مي کند.
مسعودي در رابطه با خانه هاي بهبودي در کرج گفت : خانه هاي بهبودي مراکز درماني غير داروئي اعتياد هستند که در حال حاضرداراي18 مرکزفعال در کرج است که 14 مرکزغيردولتي , دو مرکز بستري, يک مرکزDIC و يک مرکز دولتي سرپايي مي باشد.
مهندس فاطمي معاون امور فرهنگي و اجتماعي شهرداري با  اشاره به اينکه مراکز NA در محيطهاي باز و پارکها اجازه برگزاري جلسات آموزشي خود را ندارند گفت : ما در جامعه با دو ديدگاه  نسبت به معتادان مواجه هستيم يکي ديدگاه بهزيستي به اين قشر است اينکه معتاد قابل درمان است و ديگري نگاه کلي تري است که از طرف افراد جامعه اعمال مي شود و آن اينکه معتاد قابل بازگشت نيست وبايد با اين قشر از جامعه به صورت تنبيهي برخورد شود و همين امر باعث شده است که برگزاري جلسات NA در فضاهاي آزاد و پارکها که مورد استفاده مردم عادي نيز هست با ابراز نارضايتي ازجانب مردم و مسئولين مواجه شود ولي با توجه به مشکل کمبود فضاي مراکز بازپروري  و تعداد قابل توجه معتادان در سطح شهر بايد از اين انجمن هاي معتادان گمنام که اساسنامه آنها جنبه جهاني دارد حمايت به عمل آورد و با نظارت برصلاحيت اين گروه ها که کار فرهنگي مي کنند  و تبديل مکانهايي که مرکز توزيع و پخش مواد مخدر است به مراکز باز پروري و ارتقا» سطح آگاهي معتادان گامي موثر در راستاي مبارزه با مواد مخدر برداريم .
مهندس فاطمي با اشاره به برگزاري جلسات NAدر فرهنگسراها افزود : خوشبختانه از سال گذشته اقدام شايسته اي از جانب شهرداري صورت گرفت وفضاي فرهنگ سراها در اختيار اين افراد قرار داده شد و خوشبختانه در فرهنگ سراها کلاسهاي خوبي برگزار مي شود.
در ادامه اين همايش دکتر دلشاد رئيس شبکه بهداشت و درمان کرج با اشاره به وضعيت نگران کننده رانندگان پايانه هاي مسافربري گفت: در مسير مبارزه با مواد مخدر ما بايد اولويت را با افرادي قرار بدهيم که شغلهاي حساس دارند و به نوعي حفظ جان مردم در دست آنها است .واژگون شدن اتو بوسها به علت اعتياد رانندگان و مرگ افراد بيگناه مسئله اي است که توجه بيشتر ما مسئولان را ميطلبد و ما بايد کميته ويژه اي را در خصوص نظارت بر خدمات عمومي به صورت عام با محوريت بهزيستي و همکاري فرمانداري , نيروي انتظامي و شبکه بهداشت و درمان تاسيس کنيم تا اقدامي اساسي در راستاي حفظ جان همشهريان عزيز انجام شود.
همچنين در اين همايش سرهنگ مملکان فرمانده ستاد مبارزه با مواد مخدر کرج با بيان اينکه از هر 100 راننده پايانه هاي مسافربري 10نفر معتاد هستند گفت: کنترل تمامي رانندگان از توان نيروي انتظامي خارج است و اين همت مسئولان سازمان اتوبوسراني و تاکسيراني را ميطلبد که در هنگام پذيرش رانندگان تست اعتياد را از متقاضيان به عمل بياورد تا امنيت جاني مسافران تامين شود.
حسيني از مسئولين ندامتگاه قزلحصار با بيان اينکه سازمان زندانها در يک سال اخيرچند رويکرد اساسي دررابطه با وضعيت معتادان پر خطر داشته است گفت:زندان قزلحصاردر يک سال اخير به نوعي مرکز باز پروري تبديل شده است و اقدامات اساسي در زمينه مشاوره , روانشناسي و درمان معتادان انجام شده است که همين امرموجبات رضايت و خوشنودي هيئتي را که از جانب سازمان ملل براي بازديد از عملکرد زندان آمده بودند را فراهم آورد. وي افزود: اولين کاري که ما بايد انجام بدهيم پيشگيري از ورود مواد مخدر به محيط زندان ها است و متاسفانه عمده اين مواد توسط مامورين ما وارد مي شود که سازمان زندانها پس از دريافت اعتبار اقدام به خريد دستگاه هاي رد ياب و سگهاي آموزش ديده کرده است تا بتواند با اين معظل به نحو شايسته اي مقابله کند تا بتواند فضاي زندانها را آلودگي به مواد مخدر پاک سازد.


 دولت ها نبايد جانشين اختيار مردم باشند 

 قم - خبرنگار آفرينش
 لاريجاني با تاکيد بر نقش مردم در ايجاد توسعه کشورتصريح کرد: دولت ها نبايد جانشين اختيار مردم باشند بلکه بايد با زمينه سازي حرکت آنها ايجاد توسعه کنند .
 رئيس مجلس شوراي اسلامي شب گذشته در مراسم افتتاح مجتمع اداري اصناف قم با تاکيد بر اجراي اصل 44 قانون اساسي در کشور خاطرنشان کرد: در اصل 44 قانون اساسي راه جديدي براي اقتصاد بنيان نهاده شده و آن سپردن کار اقتصادي به دست مردم است .
وي با بيان اينکه بايد جلوي دخالت هاي بلاوجه در اقتصاد گرفته شود تصريح کرد: اگر حکومت ما از ابتدا اقتصاد را به دست مردم مي سپرد سيستم هاي رانتي و آدم هاي نوکيسه در کشور به وجود نمي آمدند .
نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي افزود: بايد بخش هاي اجرايي کشور بدانند که اين اراده نظام است تا سيستم اجرايي کشور دردست مردم باشد .
لاريجاني با اشاره به اينکه نبود مديريت هاي مدون و سياست هاي ثابت بر اقتصاد تاثير مي گذارد عنوان کرد: چرا در کشوري که منابع غني نفت وگاز در اختيار دارد بايد پديده هاي رنج آوري مثل تورم به وجود بيايد که مردم متاثر از آن باشند .
رئيس مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از تغييرات مداوم در بدنه دولت خاطرنشان کرد: بعد از انقلاب روش هاي نادرستي وجود داشت که دولت ها به طور کامل دست به تغييرات سياست ها مي زدند اما امروزه ساز و کارهايي در دنيا طراحي شده تا حجم اين تغييرات به حداقل برسد .
لاريجاني با تاکيد بر عدم تاثير سياست در حوزه اقتصادي کشور گفت: تلاطم هاي سياسي نبايد مسير هموار در حوزه اقتصاد کشور را دگرگون کند .
وي با تاکيد بر اينکه اصل در حوزه هاي مختلف تفکر اسلامي رقابت است گفت: اگر بنا باشد حکومت ما بر بنيان هاي اسلامي استوار باشد بايد در تمام زمينه ها ايجاد رقابت کنيم .
رئيس مجلس شوراي اسلامي به نقد تفکر سوسياليستي پرداخت و افزود: اشکالي که درتفکر سوسياليستي وجود دارد نفي رقابت و اختيار است در صورتي که در حکومت اسلامي رقابت جزو جوهره اصلي است .
لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود قم را نيازمند نيروهاي کاردان و پرتلاش دانست و تصريح کرد: امروزه شهر قم احتياج به خدمت دارد و بايد بحث هاي سياسي را براي مدتي کنار گذاشت که به اندازه کافي در کشور وجود دارد .
گفتني است مجتمع اداري اصناف قم با زيربنايي به مساحت بيش از چهار هزار و 300 متر مربع تعداد 40 اتحاديه صنفي و مجامع امور صنفي را در خود جاي خواد داد .


 ايران زمين 

14
درصد کل اعتبارات اضطراري خشکسالي کشور به خراسان رضوي اختصاص يافت
مشهد - خبرنگار آفرينش
مديرکل دفتر حوادث خراسان رضوي از اختصاص 14 درصد کل اعتبارات اضطراري خشکسالي کشور براي اجراي 360 پروژه به خراسان رضوي خبر داد.
جواد عرفانيان  با اشاره به لايحه 35 هزار ميليارد ريالي دولت براي پيشگيري از خسارات خشکسالي، افزود: ستاد حوادث غيرمترقبه استان نيز 17 هزار ميليارد ريال پروژه پيشنهاد داده که اميدواريم متناسب با نيازهاي استان سهم قابل قبولي را جذب کنيم.
وي با بيان اينکه 80 درصد اعتبارات استاني براي رفع و حل مشکلات به بعضي شهرها اختصاص يافته است، گفت: اميدواريم توزيع اعتبارات به عدالت صورت گرفته باشد.
وي با بيان اينکه اولويت اول اين ستاد تامين آب شرب است به خشکسالي بيسابقه امسال در مقايسه با 40 سال گذشته اشاره کرد و افزود: کاهش بارندگي، کاهش حجم ورودي آب سدها، تغيير اقليم، حمله ملخ ها و از جمله مشکلاتي است که با آن روبرو هستيم.
وي در ادامه در خصوص پرداخت غرامت بيمه که جز» مصوبات دولت بوده است، افزود: هر چند اين موارد به طور کامل اجرا نشده ولي با پيگيري هاي انجام شده اين مشکل حل و پيشبيني ميشود 22 ميليارد تومان جهت جبران خسارت سرمازگي و خشکسالي پرداخت شود که تاکنون 11 ميليارد تومان پرداخت شده و مابقي تا پايان شهريور ماه انجام ميشود.
وي به بخشودگي جرايم ديرکرد کشاورزان اشاره کرد و افزود: بالغ بر 120 ميليارد تومان برآورد بخشودگي جرايم ديرکرد در سطح استان است که به زودي اين بحث استمهال،عملي ميشود و چون در دستورالعمل بانک ها مشکلاتي وجود دارد اين طرح فقط در بانک کشاوررزي قابل اجرا خواهد بود.

روز قدس نماد عزت مسلمانان

اردبيل- خبرنگارآفرينش
  فرماندار اردبيل گفت :روز جهاني قدس مظلوميت خواني مسلمانان و نماد عزت آنهاست .
به گزارش خبرنگار ما ، يوسف اکبر درجلسه ستاد برگزاري مراسم روز قدس با بيان اينکه دراين روز نفرت تمام مسلمانان برسر اسرائيل و آمريکا خراب مي شود افزود:حضرت امام با نامگذاري اين روز برشوکت و عظمت ماه رمضان و مومنان افزود . وي درادامه با اشاره به فاجعه فلسطين و سرگذشت غمبار  انسانهاي آزاده دراين سرزمين گفت :ملت فلسطين با چند دهه مبارزه توام با رنج و درد و آلام خويش ثابت کرد رژيم صهيونيستي يک رژيم جعلي و نامشروع است .فرماندار اردبيل با دعوت از مردم اردبيل جهت حضور با شکوه درراهپيمايي روز قدس اين حضور را نشانه اتحادوانسجام مسلمانان دانست .

رئيس سازمان مسکن و شهرسازي استان کردستان:                       
  طرح جامع شهري در 6 شهراين استان  اجرا  مي شود

سنندج - خبرنگارآفرينش
رئيس سازمان مسکن و شهرسازي استان کردستان گفت: طرح جامع شهري در شش شهر استان کردستان تصويب شده است که براي اجرا به شهرداري ها ابلاغ مي شود.
محمد رسولي افزود: طرح جامع شهرهاي سنندج و ديواندره هم اکنون به تصويب رسيده و براي اجرا نيز به شهرداري ابلاغ مي شود همچنين مطالعه طرح جامع شهرهاي بيجار و کامياران نيز با 50 درصد پيشرفت در دست اجراست.
وي با اشاره به اينکه طرح جامع در شهرهاي بانه، قروه، سقز و مريوان نيز به تصويب رسيده است، گفت: طرح جامع شهرهاي دهگلان و سروآباد نيز تا پايان برنامه چهارم بايد اجرا شود.
رسولي با اشاره به اينکه طرح هاي جامع مسکن شهري کل کشور به 10 منطقه صنعتي و کاربردي تقسيم شده است، تصريح کرد: استان کردستان نيز همراه با استان هاي ايلام، کرمانشاه و لرستان در اين طرح با عنوان منطقه زاگرس به ثبت رسيده  اند.
وي به تبديل شدن استان کردستان به سه ناحيه اشاره کرد و گفت: شهرهاي سنندج، کامياران، ديواندره و مريوان به عنوان ناحيه اول، دهگلان، قروه و بيجار به عنوان ناحيه دوم و سقز و بانه نيز در ناحيه سوم قرار دارد.رئيس سازمان مسکن و شهر سازي استان کردستان همچنين از احداث يک شهر جديد با ظرفيت 50 هزار نفر در شهرستان سنندج خبر داد و گفت: مطالعه اين شهر که در 30 کيلومتري سنندج واقع مي شود، 50 درصد پيشرفت دارد.

برگزاري دوره هاي آموزشي ترويجي در اسلامشهر

اسلامشهر - خبرنگار آفرينش
به منظور ارتقا» جايگاه زنان روستائي در توليد محصولات کشاورزي و کمک به اقتصاد خانواده روستائي دوره هاي آموزشي ترويجي در سطح روستاهاي اسلامشهر برگزار گرديد . مهندس محمد ابوالفتحي رئيس اداره جهاد کشاورزي شهرستان اسلامشهر با اعلام مطلب فوق بيان داشت : باتوجه به جايگاه ويژه زنان روستائي درتوليد محصولات کشاورزي ومشارکت آنها با کشاورزان 6 برنامه  آموزشي ترويجي در زمينه پرورش قارچ خوراکي - پرورش گياهان آپارتماني - کشت سبزي  و صيفي جات وکشت زعفران وفرآوري محصولات کشاورزي و آموزش زنان تسهيلگر روستائي در سطح روستاهاي شهرستان اسلامشهر با حضور 550 نفر از بانوان روستائي طي 6 ماهه گذشته سالجاري از سوي اين  سازمان اجرا گرديده است . وي افزود : طي اين مدت 2 برنامه تلويزيوني در خصوص نقش زنان روستائي در توليد سبزيجات سالم و  نحوه نگهداري صحيح سبزيجات در منزل تهيه و در اختيار گروه هدف قر ار داده شد

برگزاري يادواره شهداي سياه بند بومهن

 رودهن - خبرنگار آفرينش
 يادواره شهداي سياه بند  در حسينيه قديم سياه بند بومهن برگزار مي شود. به گزارش خبرنگار آفرينش ، سرهنگ سيد عليرضا هاشمي عليا فرمانده بسيج ناحيه مقاومت بومهن و پرديس اعلام کرد: اين مراسم به مناسبت فرا رسيدن هفته دفاع مقدس و شهادت حضرت اميرالمومنين (ع) با حضور مسئولين شهر و منطقه ، توسط ناحيه مقاومت بسيج بومهن و پرديس - پايگاه مقاومت بسيج شهداي سياه بند برگزار مي شود. وي ادامه داد: برگزاري 2 نمايشگاه با موضوع دفاع مقدس در مسجد جامع اهل بيت بومهن و پارک شهريار فاز 2 پرديس از برنامه هاي ديگر ناحيه مقاومت بسيج بومهن و پرديس در هفته دفاع مقدس مي باشد.


 گل گشت 

اصفهان

 

تاريخچه اصفهان
اصفهان در ميان شهرهاي ايران گوهري يگانه است که در پي فراز و فرودهاي تاريخي و از پس غبار قرون و اعصار همچنان درخششي ناب و سحرانگيز دارد. چنان تازه و پرطراوت است که گوئي هم امروز پا به عرصه هستي نهاده و چنان اصيل و ريشه دار که گوئي همواره بوده. فرهنگ غني و طبيعت زيباي اصفهان هماهنگي شگفتي دارند چنانکه گوئي بازتاب يکديگرند.گنبدهاي فيروزه اي ، آسمان آبي را طنين تکرار بخشيده ، گلدسته هاي بلند ، نداي خاموش چنارهاي کهنسال را که آيه هاي خاکي خداوندند به بانگي رسا نغمه توحيد سرداده و نقش و نگار گل و بوته ها و اسليمي ها ، باغهاي خرم و شاخه هاي پرشکوه را بي خزان و جاودان کرده و جلوه هاي رنگ و نور در کاشي ها ، آفتاب درخشان اصفهان را معناي تازه اي بخشيده است.اصفهان از ديرباز بخاطر وجود پربرکت زاينده رود ، اين سرچشمه حيات ، از کانونهاي مهم زندگي در اين سرزمين بوده است ، چنانچه در تمامي ادوار تاريخي شناخته شده از شهرهاي مهم ايران به شمار ميرفته است.در دوره هخامنشي آن را گابا يا گي مي ناميده اند که بعدا به جي تبديل شده و از اقامتگاههاي ويژه پادشاهان و از استانهاي مهم ايران بوده است. در دوره اشکاني نيز اصفهان يکي از چهار ايالت پهله قديم و از مراکز مهم حکومت اشکاني بوده  است . قلعه سارويه و گنجينه بزرگ کتاب آن مربوط به همين دوره است. در دوره ساساني اصفهان مرکز تجمع سپاهيان و پادگان مرکزي ايران بوده است و از همين رو آن را اسپاهان يا سپاهان ناميده اند. اصفهان در سال 21 هجري به تصرف سپاهيان اسلام در آمد و در سده هاي چهارم و پنجم هجري در دوره حکومت ديلميان اصفهان پيشرفت و عمران بسياري يافت ، کتابخانه بزرگي داشت و مهمترين مرکز علوم ديني ، ادبي و فلسفي در ايران بود. در همين دوره است که ابن سينا دانشمند و فيلسوف بزرگ ايران به تدريس مي پردازد و چندي نيز وزارت مي يابد.اصفهان در دوره سلجوقي و صفوي که بعنوان پايتخت برگزيده شده به اوج شکوه و عظمت خود دست يافت و يکي از بزرگترين و آبادترين شهرهاي جهان بود. در فاصله ميان دوره سلجوقي و عصر صفوي يعني در دوره اوج و شکوفائي دو مصيبت بزرگ نيز بر اصفهان وارد آمد. يکي حمله مغول در قرن هفتم و ديگري قتل عام تيمور در اواخر قرن هشتم . اما اصفهان آنچنان که در طول تاريخ پرفراز و نشيبش نشان داده بار ديگر از ميان آتش و خاکستر سربرآورد شکوه گذشته را باز يافت .اکنون اصفهان بعنوان يکي از زيباترين شهرهاي جهان با پشتوانه عظيم فرهنگي ، هنري ، صنعتي و اقتصادي خود مورد توجه جهانگردان و ايرانگردان داخلي و خارجي قرارگرفته است.

مناره ها
منارجنبان
اين بنا در فاصله شش کيلومتري غرب شهر اصفهان و در مسير اصفهان به نجف آباد در محلهاي به نام کارلادان واقع شدهاست. اين بنا مقبره يکي از عرفاي نامي اوايل قرن هشتم به نام عمو عبدالله کارلاداني ميباشد. بناي مقبره تک ايواني است که در دوره ايلخاني به روي قبر اين عارف بزرگ، رو به قبله ساخته شدهاست و به نظر ميرسد که دو مناره طرفين ا يوان را بعدا به آن اضافه کرده اند. منارهها طوري طراحي شدهاند که ميتوان آنها را تکان داد، با تکان دادن يکي مناره ديگر نيز تکان ميخورد! به همين دليل به آنها منارجنبان ميگويند.
بنا کاربرد آرامگاهي داشته و ساختار اصلي آن از آجر است و داراي يک ورودي ايوان مانند ميباشد که در انتهاي آن سنگ قبر عمو عبدالله کارلاداني قرار داده شدهاست. ايوان اين بنا با کتيبه قرآني که دور تا دور آن را پوشاندهاست، تزيين شدهاست و نيز داراي تزيينات کاشي کاري به سبک دوره ايلخاني ميباشد که اشکال اين کاشيها، چليپا به رنگ لاجوردي و در فواصل آنها ستاره ايراني به رنگ فيروزهاي ميباشد.
بر روي قبر سنگي يکپارچه وجود دارد که دورتادور آن را کتيبه هايي پوشاندهاست. جنس اين سنگ از مرمر ميباشد. در اطراف اين سنگ، به خط ثلث برجسته سوره يس حجاري شده و بر ضلع جنوبي آن نيز به همين خط جمله: «کفي بالموت واعظا» در زير لوحه ذکر شده در سه لوحه کوچکتر به خط ثلث برجسته عبارات زير نقش بستهاست:
«قال الله تبارک و تعالي ان رحمه الله قريب من المحسنين يا عامرا لخراب الدين مجتهدا»
بر يک قطعه سنگ مرمري که به حالت عمودي در بالاي سنگ بزرگ آرامگاه و در داخل ديوار، نصب شدهاست به خط ثلث برجسته، صفات عمو عبدالله و سال وفات او در تاريخ هفدهم ذي حجه سال 716 هجري قمري به شرح زير حجاري کردهاند:
«هذا قبر الشيخ الزاهد البارع المتورع ا لسعيد ا لمتقي عمو عبدالله بن محمد بن محمود سقلابي رحمه الله عليه و نور في السابع عشره من شهر ذي حجه سنه سته عشره و سبعمائه»
در چهار طرف سنگ چهار زائده لوزي شکل تزئيني وجود دارد. در طرفين سنگ قبر دو در وجود دارد که به طبقات فوقاني راه مييابد و در انتها به منارهها منتهي ميشود. راه پله ها ابتدا به نيم طبقهاي منتهي ميشوند که به ايوان مشرف است و در بالاي آن تزئينات مقرنس وجود دارد. از طريق راه پله به بالاي بام راهي وجود دارد که منارهها در آن واقع شدهاند که در داخل مناره ها راه پلهاي بسيار باريک و مارپيچ وجود دارد که يک فرد بالغ و با جثه متوسط، به سختي ميتواند از آن بالا برود. در انتهاي هر يک از اين دو منار، چهار روزنه به چهار طرف وجود دارد که از طريق آنها ميتوان مناره ها را تکان داد. در بالا و پائين منارهها دو سري کلاف چوبي به کار رفتهاست. تزئينات روي مناره ها از آجر و کاشي به رنگهاي فيروزهاي و لاجوردي ميباشد که داراي نقوشي هندسي ميباشند.
ارتفاع ايوان منار جنبان از زمين، 17متر و ارتفاع هر يک از منارهها 10 متر ميباشد و فاصله بين دو مناره در سطح پشت بام حدود 9 متر و محيط هر مناره 4/4متر است. در حال حاضر اين بنا جنبه توريستي داشته و در ميان باغ سرسبزي قرارگرفتهاست.
عمو عبدالله به استناد کتيبه آرامگاه، شيخ زاهد و پرهيزگاري بوده که در سال 716 ه.ق. درگذشتهاست و بر روي قبر وي آرامگاهي بنا کردهاند که ايوان فعلي منار جنبان ميباشد.
نکته قابل توجه در اين بنا حرکت منارهها ميباشد که با حرکت دادن يکي، ديگري نيز حرکتي محسوس دارد. حرکت منارهها به گفته سعيد نفيسي در کتاب آثار تاريخي اصفهان در نظر استادان فن خيلي عجيب نيست و چنين بيان کردهاند که اين کيفيت در تمام مناره ها موجود است با اين تفاوت که در اين بنا چون منارهها سبکتر و باريکتر هستند، حرکت آنها محسوس تر است و در ضمن کلافهاي چوبي که در بالا و پايين هر يک از منارهها به کار رفته، نيز عامل موثري در تسهيل حرکت منارهها به شمار ميرود. راجع به حرکت منارهها صحبت فراوان است ولي احتمالا به حقيقت نزديک تر باشد اگر بگوييم که اين بنا را به قصد حرکت منارهها از روز اول نساختهاند، بلکه پس از ساختن منارهها در طرفين ايوان، که به نظر اساتيد فن، مدتي بعد از ساختن بنا ايجاد شدهاست حرکت مناره ها به وجود آمدهاست. چيزي که بيشتر موجب شگفتي است آن است که نه تنها در موقع حرکت دادن يکي از منارهها، مناره ديگر هم حرکت ميکند، بلکه حرکت به تمام نقاط اين ساختمان منتقل ميگردد به طوري که اگر ليوان آبي را بر روي سنگ قبر عموعبدالله قرار دهيم و سپس مناره ها را حرکت دهيم، در سطح آب ليوان حرکت، محسوس است. اين بنا جز» بناهاي تک ايواني محسوب ميشود که البته نوع رايج معماري دوره مغول نميباشد. در روايات و مستندات تاريخي به حرکت منارهها در بناهاي ديگري نيز که در اين دوره ساخته شده اند اشاره شده است. همانطوري که گفتيم منارههاي مسجد اشترجان نيز اين حالت را داشتهاند. به طوريکه از نوشته هاي جهانگردان بر ميآيد ساختمانهاي متحرک مشابه منارجنبان، در نقاط ديگر هم ديده شده است.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته