جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/08/13 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3175


كوتاه و خواندني


بازار سكه وارز

در همايش بحران هاي مالي، چالش ها و فرصت ها عنوان شد;
هشدار نسبت به کاهش درآمد نفتي کشور


زعفران 30 درصد گران شد


افزايش 49 درصدي حقوق بازنشستگان


ميزان افزايش حقوق کارکنان دولت اعلام شد


 كوتاه و خواندني  

  بانک ها 200 ميليارد تومان از مردم و مخابرات کارمزد قبوض مي گيرند

براساس بخشنامه بانک مرکزي که از نيمه دوم مهرماه سال جاري لازم الاجرا شده در طول يک سال بانک ها از محل دريافت قبوض تلفن همراه و ثابت حدود 200 ميليارد تومان درآمد کسب مي کنند که اين امر منجر به نارضايتي بسياري از مشترکان کم حرف تلفن همراه و ثابت شده است.
به گزارش فارس، براساس بخشنامه بانک مرکزي که از نيمه دوم مهرماه سال جاري لازم الاجرا شده، بانک ها در قبال پذيرش هر نوع قبض تلفن هاي ثابت و همراه، مبلغ 600 تومان (200 تومان از مشتري و 400 تومان از شرکت مخابرات) به عنوان کارمزد دريافت مي کنند.
در حال حاضر بيش از 24 ميليون مشترک تلفن ثابت و بيش از 28 ميليون مشترک تلفن همراه (تنها مشترک همراه اول) در کشور وجود دارد.
با اين حساب شرکت مخابرات در طول يکسال بايد 130 ميليارد تومان به حساب بانک ها واريز کند و در اين بين مردم بيش از 60 ميليارد تومان بايد براي پرداخت قبوض خود هزينه کنند.

70 تريليون ريال بارمالي قانون خدمات کشوري براي بازنشستگان تامين اجتماعي

نايب رييس کميسيون اجتماعي مجلس با اشاره به عدم دربرگيري بازنشستگان تامين اجتماعي در قانون خدمات کشوري گفت:  دربرگيري بازنشستگان تامين اجتماعي حدود 70 هزار ميليارد ريال بار مالي براي دولت دارد. مجيد نصيرپور در گفت وگو با فارس با اشاره به مستثني بودن مشمولان قانون کار از قانون خدمات کشوري گفت: هدف از تصويب اين قانون، اصلاح نظام اداري بود. به دليل آمار بالاي کارگران کشور و بار مالي سنگيني که دربرگيري آنان به همراه دارد، کارگران و بازنشستگان تامين اجتماعي از اين قانون مستثني شدند. نماينده سراب با اشاره به رقم حداقلي بين 3 تا 11 هزار ميليارد توماني اجراي قانون خدمات کشوري گفت: براي اصلاح قانون خدمات کشوري نبايد سراسيمه تصميم گرفت، به دليل مشخص نبودن هزينه هاي احتمالي، بايد خيلي دقيق جوانب مختلف طرح را سنجيد. در صورت لحاظ بازنشستگان تامين اجتماعي حدود 7 هزار ميليارد تومان بار مالي براي دولت خواهد داشت. دولت بايد لايحه اي را با توجه به هزينه هاي احتمالي تحت پوشش قرار گرفتن بازنشستگان تامين اجتماعي، به مجلس ارائه دهد. در صورت عدم رغبت دولت، نمايندگان هم مي توانند لايحه بدهند اما بايد با توجه به وضعيت اقتصادي کشور و بررسي همه جانبه منبع هزينه را نيز مشخص کنند. وي تنها راه حل اين مشکل را اصلاح قانون خدمات کشوري دانست و افزود: در حال حاضر دو قانون استخدامي مجزا در کشور وجود دارد، شرايط فعلي نگراني و دغدغه خاطر کارگران و بازنشستگان تامين اجتماعي را به دنبال خواهد داشت و اين از مصاديق تبعيض است. قانون فوق نواقص جدي دارد که به مرور و پس از اجراي کامل آن، بايد اصلاح شود. نصيرپور درباره زمان اجراي قانون خدمات کشوري گفت: براي اجراي قانون خدمات کشوري بايد 30 آيين نامه و به همين تعداد مقرارت مربوط در هيئت دولت به تصويب برسد تا قانون قابليت اجرا داشته باشد. که فعلا خبري از تصويب اين آيين نامه ها نيست.

معاون سابق سازمان مديريت:
بخش خصوصي از حساب ذخيره ارزي محروم است

معاون سابق سازمان مديريت و برنامه  ريزي کشور با بيان اينکه اکنون بخش   خصوصي از حساب ذخيره ارزي که متعلق به خودشان بود، محروم هستند، اظهار داشت: فکر مي کنم اگر مسوولين نظام فکري براي اين حساب و رفتار دولت با درآمد نفتي نکنند حساب تعطيل شود، بهتر است. غلامرضا تاجگردون به ايلنا در ياسوج، گفت: مصرف بيش از حد دولت از درآمدهاي نفتي جايي براي نفس کشيدن حساب ذخيره ارزي به منظور پمپاژ قلب بخش  خصوصي نگذاشته است.
وي افزود: روزهايي حساب ذخيره ارزي منبع دلگرمي بخش   خصوصي بود و بخش   خصوصي تنها اميدش براي تامين سرمايه اين حساب بوده است. در دوراني حساب متعلق به بخش  خصوصي بود و امروز متاسفانه در شرايطي قرار گرفته  ايم که مسوولين دولتي اعلام مي کنند ارائه آمار حساب محرمانه است.


تداوم سختگيري هاي دولت براي کنترل نقدينگي

وزير امور اقتصادي و دارايي از تداوم اعمال سياست هاي سختگيرانه دولت براي کنترل نقدينگي خبر داد و بر هدايت ضابطه مند منابع بانکي به سمت طرح هاي اقتصادي استان ها تاکيد کرد.   
به گزارش روابط عمومي وزارت امور اقتصادي و دارايي، سيدشمس الدين حسيني وزير امور اقتصادي و دارايي در نشست بررسي مشکلات بانک هاي استان قم در خصوص ارائه تسهيلات به طرح هاي عمراني و زودبازده استان، رشد نقدينگي کشور را در شش ماهه اول سال جاري کمتر از 2 درصد اعلام کرد. حسيني از ادامه اعمال سياست هاي سختگيرانه دولت براي کنترل نقدينگي خبر داد و بر هدايت ضابطه مند منابع بانکي به سمت طرح هاي اقتصادي استان ها تاکيد کرد.


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                           18700   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                                        223000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                                     191000  تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                                                         98000  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                                        50000   تومان
 
دلا ر                                                                                                                                              1015  تومان
  
يورو                                                                                                                                                 1293   تومان


  در همايش بحران هاي مالي، چالش ها و فرصت ها عنوان شد;
 هشدار نسبت به کاهش درآمد نفتي کشور  

 وزير سابق امور اقتصادي و دارايي گفت: اولين اثر افت قيمت نفت کاهش درآمدهاي نفتي کشور در سال آينده است. به گزارش فارس، داود دانش جعفري که در همايش بحران هاي مالي، چالش ها و فرصت ها سخنراني مي کرد با بيان اينکه موتور اصلي تجارت کشور متکي بر ارز و مرتبط با درآمد صادراتي و هزينه هاي واردات است اظهارداشت: با افزايش قيمت نفت در سال هاي گذشته سرمايه گذاري در اين حوزه توجيه و افزايش يافت اما در حوزه تقاضا، هم اکنون شاهد کاهش تقاضا  هستيم. دانش جعفري در رابطه با وضعيت درآمدهاي ارزي سال آينده کشور پيش بيني کرد، با توجه به روند کاهشي قيمت نفت درآمدهاي نفتي کشور نيز کاهش خواهد يافت که با اين اتفاق قدرت واردات از نظر مبادله ارزي متاثر خواهد شد. وي ادامه داد: در حالي سال گذشته صادرات نفتي 97/4 ميليارد دلار و واردات نفتي 56/5 ميليارد دلار بود که متناسب با افزايش درآمدهاي نفتي قدرت واردات نفت نيز افزايش يافته و افزايش درآمدهاي نفتي از ارتباط 70 درصدي با واردات کالايي برخوردار است.
کاهش قيمت نفت منجر به فشار بر بانک مرکزي مي شود
دبير کميسيون اقتصادي مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين همايش گفت: با افت قيمت نفت تا بشکه اي 30 دلار و عدم تحقق درآمدهاي نفتي و کسري بودجه، فشار بر بانک مرکزي براي تامين اين کسري بيشتر خواهد شد. مجيد قاسمي اظهارداشت: برخي از کارشناسان در حالي قيمت هر بشکه نفت را 30 دلار پيش بيني کرده اند که در اين صورت دولت با عدم تحقق درآمدها و کسري بودجه مواجه خواهد شد که نتيجه اين روند منتهي به اعمال فشار بر بانک مرکزي جهت تامين کسري بودجه است. وي افزود: در صورتي که چنين اشتباهي صورت گيرد با افزايش نقدينگي، تورم و در نهايت ضربه خوردن بيشتر توليد مواجه خواهيم شد که اين وضعيت براي اقتصاد کشور بسيار نامطلوب خواهد بود. مديرعامل بانک پاسارگاد خاطرنشان کرد: در اين وضعيت بايد از منابع هرچند اندک حساب ذخيره ارزي استفاده کرد و از سوي ديگر نسبت به بازپرداخت تسهيلات اقدام کرد. قاسمي ادامه داد: نظام بانکي کشور در حالي با بحران هاي مالي روبرو شده که اين نظام از پيش تضعيف شده بود و سياست هايي مانند اعمال نرخ سود غيرواقعي و يا تسهيلات تکليفي روزافزون بدهي بانک ها را به بانک مرکزي  افزايش داده و قدرت پرداخت تسهيلات را دچار کاستي کرده است.
وي ادامه داد: در اين شرايط کمک به کفايت سرمايه بانک ها يکي از مهمترين اقدامات و اولويت هايي است که بايد از سوي دولت پيگيري شود.


 زعفران 30 درصد گران شد  

رييس هيئت مديره صندوق توسعه صادرات زعفران ايران از افزايش قيمت هر کيلو زعفران از يک ميليون و 850 هزار تومان به 3 ميليون تومان در هفته اخير خبر داد و گفت: در شرايط کنوني بازارهاي صادراتي زغفران ايران را تهديد مي کند.  علي شريعتي مقدم در گفت وگو با مهر گفت: در هفته اخير با آغاز فصل برداشت زعفران با افزايش ناگهاني قيمت زعفران در بازار روبرو شديم، اين در حالي است که کاهش قيمت ها از سوي دست اندرکاران در اين فصل پيش بيني شده بود. رييس هيئت مديره صندوق توسعه صادرات زعفران ايران بيان کرد: افزايش 30 درصدي قيمت زعفران در شرايط کنوني بازارهاي صادراتي زعفران ايران را دچار مخاطره جدي خواهد کرد. ميانگين قيمت زعفران در ماه هاي گذشته حدود يک ميليون و 850 هزار تومان تا دو ميليون و 100 هزار تومان بوده که هم اکنون به 3 ميليون تومان افزايش يافته است. در حال حاضر 90 درصد زعفران توليدي ايران به صورت فله در بسته بندي هاي بزرگ صادر مي شود و پس از اختلاط از طريق بازارهاي واسطه اي به کشورهاي عربي و آمريکا به قيمتي ارزان تر صادر مي شود.  


  افزايش 49 درصدي حقوق بازنشستگان  

واحد مرکزي خبر: وزير رفاه و تامين اجتماعي از افزايش 49 درصدي ميانگين حقوق بازنشستگان کشوري در نظام جديد مديريت خدمات کشوري نسبت به نظام قبلي خبر داد.عبدالرضا مصري در گفت وگوي ويژه خبري شبکه دوم سيما گفت: ميانگين حقوق بازنشستگان کشوري در نظام پيشين معادل 307 هزار تومان بود که اين رقم در نظام جديد به حدود 458 هزار تومان رسيد که رشدي 49 درصدي را نشان مي دهد.
وي افزود: نظام پيشين که براساس يک بيست و چهارم ميانگين حقوق 2 سال پاياني کارکنان بود تا شهريورماه امسال اجرا مي شد که اين نظام کاملا حذف شد و از مهرماه امسال بازنشستگان کشوري و لشکري براساس گروه هاي شغلي حقوق خود را دريافت کردند.
مصري گفت: در نظام جديد گروه ها از يک تا 20 تعريف شدند و هر گروهي امتيازي خاص دارد به عنوان مثال گروه يک و دو از 4000 امتياز برخوردارند و اين امتياز براي هر گروه به بالا 500 امتياز افزايش پيدا مي کند تا گروه 20 که از 13 هزار امتياز برخوردار است.  وزير رفاه و تامين اجتماعي افزود: مربيان آموزشيار و پژوهشيار 9500 امتياز، دانشياران 16 هزار و استادان 18 هزار امتياز دريافت مي کنند; همچنين قضات گروه يک 8500 و قضات گروه هشت 16 هزار امتياز کسب مي کنند و در نهايت همه اين امتيازات در 500 ضرب مي شود.  وي تصريح کرد: سه امتياز ديگر مانند مدت حضور در مناطق جنگي، سنوات مديريتي و سنوات خدمت بيش از سي سال نيز به اين امتيازات افزوده مي شود.  مصري با اشاره به وجود يک ميليون و چهار صد هزار بازنشسته لشکري و کشوري گفت: در مدت کمتر از بيست روز احکام حقوقي يک ميليون و چهارصد هزار نفر بازنشسته تغيير کرد که اين در نوع خود يک رکوردشکني در انجام تعهدات دولت محسوب مي شود.  وزير رفاه و تامين اجتماعي با بيان اينکه در برآورد جديد، حقوق هاي دريافتي افزايش داشته است گفت: در نظام جديد بطور ميانگين بازنشستگان آموزش و پرورش با 15 درصد از بيشترين افزايش حقوق و اعضاي هيئت علمي از کمترين افزايش برخوردار شدند زيرا در سال هاي قبل افزايش هايي براي هيئت علمي رخ داده بود.


  ميزان افزايش حقوق کارکنان دولت اعلام شد 

 عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس، از افزايش حقوق حداقل 100 هزار توماني کارکنان دولت تا نيمه آذر امسال خبر داد.
به گزارش شبکه خبر، به نقل از "واحد مرکزي خبر"، موسي الرضا ثروتي گفت: دولت موظف است نظام هماهنگ مديريت خدمات کشور را از 15 آذر امسال اجرايي کند و بر اساس آن، نه فقط حقوق شاغلان دولتي بيش از 100 هزار تومان افزايش مي يابد، بلکه دولت موظف است معوقه يک سال گذشته را نيز پرداخت کند. عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس افزود: تاکنون هر افزايشي در حقوق کارکنان و بازنشستگان صورت گرفته است، کمتر از نرخ تورم کشور بوده که اين امر، خلاف قانون است و بايد جبران شود و بر اساس قانون، از نيمه آذر به بعد هرگونه پرداخت دولتي بايد بر اساس قانون خدمات کشوري باشد.
ثروتي با اشاره به وجود 2 ميليون شاغل در پيکره دولت گفت: تا پايان امسال، همه احکام جديد اين 2 ميليون نفر صادر خواهد شد.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته