جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/09/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه)( عيد سعيدقربان به عموم مسلمانان جهان مبارك باد) نسخه شماره 3205


مصرف بيش از حد گوشت قرمز و حبوبات، زمينه ساز ابتلا به نقرس مي باشد


زنجبيل ضد التهاب و مفيد براي مبتلايان به آرتروز


ديدگاه ابن سينا و مقايسه آن با برخي فيلسوفان اسلامي
استاد: دکترحسن احدي --دانشجو: مهشاد محمد نوري ( قسمت پاياني )

مصرف آجيل و خشکبار براي سلامتي بدن مفيد است


گياه دارويي بابونه در درمان التهاب هاي پوستي موثر است


زندگي در برجهاي گياهي!


 مصرف بيش از حد گوشت قرمز و حبوبات، زمينه ساز ابتلا به نقرس مي باشد  

يک متخصص بيماري هاي داخلي، نقرس را يک بيماري متابوليست عنوان کرد که با افزايش اسيد اوريک خون در پي مصرف بيش از حد گوشت قرمز و حبوبات در مردان ميانسال و مسن و نيز زنان يائسه ايجاد مي شود. ستاره ترابي در گفت وگو با ايسنا، رسوب بلورهاي "منوسديم اورات" در بافت همبند و کليه ها را علت التهاب شديد مفاصل در بيماري  نقرس (MSU) معرفي و تصريح کرد: درد مفاصل به صورت حاد، شايع ترين تظاهر باليني زودرس نقرس مي باشد که معمولا تنها يک مفصل در مراحل اوليه به آن مبتلا مي شود. وي افزود: نقرس حاد چند مفصلي نيز در مردان مبتلا به افزايش فشار خون که سو» مصرف اتانول دارند و زنان، پس از سنين يائسگي ديده مي شود.
اين پزشک متخصص، تورم و درد شديد مفصل در هنگام شب را نخستين حمله "آرتريت" نقرس دانست و در اين زمينه گفت: مفاصل به سرعت گرم، قرمز و نسبت به لمس حساس شده و حملات اوليه در مدت 3 تا 10 روز فروکش مي کنند; به گونه اي که نشانه اي تا حمله بعدي باقي نمي ماند.
ترابي مفصل شست پا را، شايعترين مفصل قابل ابتلا به نقرس عنوان و خاطرنشان کرد: مفاصل مچ پا و زانو نيز به طور شايع درگير اين بيماري هستند و در بيماران مسن نيز ممکن است مفاصل انگشتان دست ملتهب شوند. اين متخصص بيماري هاي داخلي، وجود زمينه ژنتيکي را در ابتلا به بيماري نقرس موثر دانست و افزود: عواملي همچون پرخوري، تروما، جراحي، مصرف بيش از حد الکل، مصرف داروهاي "هيپواوريمي" و ابتلا به بيماري هاي وخيم نظير سکته قلبي و مغزي، حمله آرتريت نقرس را تشديد مي کنند. ترابي، "آسپيراسيون" مايع مفصلي و وجود بلورهاي سوزني "منوسديم اورات" (MSU) و سلول هاي مايع "سينوويال" بين 2 تا 6 هزار را راه تشخيص نقرس ارزيابي کرد و افزود: هيچ درمان قطعي براي نقرس وجود نداشته و راهکارهاي موجود صرفا در جهت درمان علائم و کنترل اين بيماري مي باشند. اين پزشک متخصص، سنگ بناي درمان نقرس در خلال يک حمله حاد را تجويز داروي غيرالتهابي "کلشي سين"، Nsaib (داروهاي ضد التهابي غيراستروئيدي) و "گلوکوکورتيکوئيدها" عنوان کرد که هر يک بر اساس سن بيمار و اختلالات همزمان بيماري، تجويز مي شوند. ترابي کاهش مصرف گوشت قرمز و حبوبات و همچنين استفاده از گوشت ماهي به ويژه ماهي سفيد و آزاد، ميوه، سبزي و کاهش وزن را بهترين راه پيشگيري و مبارزه با نقرس ارزيابي و خاطرنشان کرد: ماهي آزاد به دليل وجود "امگا 5 " زياد، بهترين نوع ماهي از نظر پزشکي بوده و مصرف ماهي سالمون و ساردين به دليل وجود مقادير زياد "پورين" توصيه نمي شود.


 زنجبيل ضد التهاب و مفيد براي مبتلايان به آرتروز  


تحقيقات نشان داده است که زنجبيل به عنوان يک ماده ضد التهاب براي افراد مبتلا به بيماريهايي چون آرتروز بسيار مفيد است.
به گزارش ايسنا، استفاده از زنجبيل يک روش عالي براي زنان باردار است زيرا فاقد عوارض جانبي مضر داروهاي ضد تهوع ديگر است.
شايد متوجه شده باشيد که در چند ماه اخير، نه تنها مغازه هاي گياهان دارويي، بلکه فروشگاه هاي ميوه و تره بار و سوپر مارکت ها نيز، نوعي محصول ريشه اي و براي عده اي ناآشنا را عرضه مي کنند که زنجبيل يا زنجفيل نام دارد.
زنجبيل از آن دسته گياهاني است که بيشتر از آنکه واقعا آنرا بشناسيم، نامش را شنيده ايم و تقريبا اطمينان داريم که "چيز خوبي" است.پس از گذشت بيش از 2000 سال از زماني که فرهنگ عامه، زنجبيل را به عنوان داروي تهوع و ورم اعضا تجويز کرده مي گذرد و اکنون مي دانيم که قديمي ها بيراه نمي گفته اند، هرچند طعم شديد و پايدار اين گياه افراد کم جرات را از ميدان به در مي کند اما تحقيقات متعدد باليني ثابت کرده است که زنجبيل واقعا براي فرونشاندن حالت تهوع و سرگيجه مفيد است و يکي از عناصر مهم در برطرف نمودن ورم دستگاه گوارش به شمار مي رود.
در طي قرن ها، حکماي چين، هند، ژاپن و يونان از خواص دارويي اين ريشه براي درمان طيف وسيعي از بيماري ها از ميگرن تا وبا و ورم روده، ياد کرده اند.
بنابر عقيده رايج، استفاده از اين ادويه از آسياي جنوب شرقي آغاز شده است و نسخه هاي موجود در قديمي ترين کتب دارويي بر خواص آرام بخش و همچنين فوايد زنجبيل در برطرف کردن مشکلات جريان خون نامنظم تاکيد شده است.
در قرون وسطي، تجار شرقي اين ريشه را به انگلستان بردند و اکنون زنجبيل در بسياري از خوردني هاي سنتي انگليسي مانند سسها، نان زنجبيلي و آبنبات يافت مي شود.
امروزه، به مدد تحقيق فراوان پژوهشگران براي يافتن دلايلي که موجب محبوبيت اين ريشه در طي قرون متمادي شده است، زنجبيل جايگاه خود را در علم طب بازيافته است. بيشتر مدارک موجود درباره توانايي زنجبيل در درمان انواع حالات تهوع از تهوع صبحگاهي در دوران بارداري گرفته تا عوارض جانبي شيمي درماني و سرگيجه هاي پس از بيهوشي است.
پزشکان براي جلوگيري از تهوع صبحگاهي مقدار 2 تا 4 گرم زنجبيل در روز و براي بيماري سفر شامل سرگيجه و تهوع در اثر حرکت وسيله نقليه، نيز همين مقدار را نيم ساعت قبل از شروع مسافرت تجويز کرده اند.
روشهاي ساده و خوش طعمي براي مصرف زنجبيل وجود دارند، افزودن اين ادويه به هر ترکيبي از سبزيجات بخارپز يا سالاد نتيجه اي عالي دارد.يک فنجان آب جوش همراه با زنجبيل رنده شده و عسل مي تواند به سادگي به نوشيدني آرام بخش شبانه شما تبديل شود.براي کساني که طعم قوي زنجبيل را دوست ندارند هم، کپسول هاي پر شده از پودر زنجبيل در بازار موجود است.
زنجبيل براي همه تجويز نمي شود. افرادي که داروي رقيق کننده خون مصرف مي کنند نبايد بدون مشاوره با پزشک به مصرف زنجبيل بپردازند زيرا مواد موجود در آن با داروهاي مذکور تداخل خواهد کرد.
همچنين با توجه به طعم بسيار قوي زنجبيل، در مصرف آن زياده روي نکنيد.مصرف بيش از حد زنجبيل هم مانند ساير ادويه جات ميتواند موجب ناراحتي معده شود.


  ديدگاه ابن سينا و مقايسه آن با برخي فيلسوفان اسلامي 
  استاد: دکترحسن احدي --دانشجو: مهشاد محمد نوري ( قسمت پاياني )

 بحث و نتيجه گيري :
از نظر بوعلي سينا عقل به دو دسته ي عقل نظري و عقل عملي تقسيم مي شود. براي عقل نظري بوعلي سينا اصطلاحات ديگري  نيز به کار برده است: نفس ناطقه و قوه  ي عالمه و براي عقل عملي اصطلاح قوه ي عامله رانيز به کاربرده است. عقل نظري خود داراي مراتبي است که عبارتند از : عقل هيولايي, عقل بالملکه , عقل بالفعل و عقل مستفاد.
از سوي ديگر بوعلي سينا در اثار خود اصطلاحات عقل فعال و عقل قدسي را نيز به کار برده است. عقل فعال , که در خارج از نفس انساني جاي دارد, به سير عقل از مرحله ي عقل بالفعل به مرحله ي عقل مستفاد, ياري مي رساند. نسبت و رابطه ي عقل فعال با نفوس انساني همانند رابطه ي نور و افتاب است با نيروي بينايي.
 اما در مورد عقل قدسي : جنس اين عقل به زعم بوعلي سينا , از نوع عقل بالملکه و مراتب بالاتر از ان دانسته شده است. کسي به مرتبه از عقل نايل مي شود که قوه ي حدس در او بسيار شديد باشد. يعني از شدت صفا و اتصال به عقل فعال و مبادي عقليه , دائما حدس را به کار برد و صورت هايي که در عقل فعال است دفعتا يا قريب به دفعتا در نفس او نقش ببندد, يعني به او افاضه شود. از نظر ابن سينا بيشتر انبياي الهي به اين مرتبه از عقل مي رسند و در ميان افراد بشر بزرگترين سهم را از اين قوه ان بزرگواران برده اند.
اما در مورد عقل عملي ( يا قوه ي عامله) : اگر بخواهيم مقايسه اي ميان دو اصطلاح مشهور و غير مشهور فلاسفه اسلامي با سخنان ابن سينا در مورد عقل عملي داشته باشيم , به نظر مي رسد هيچ يک از چهار بيان ابن سينا براين دو اصطلاح منطبق نيست. زيرا ان جا که ابن سينا براي عقل عملي تنها کارکرد ادراکي را بيان مي کند , ادراکات عقل عملي را ادراک جزئي مي داند و ادراکات کلي مربوط به عمل از ان عقل نظري است. در حالي که در اصطلاح مشهور , عقل عملي کليات مربوط به عمل را نيز درک مي کند. در بيانهايي هم که ابن سينا کارکرد غير ادراکي را براي عقل عملي در نظر مي گيرد , کارکرد ادراکي را هم قبول دارد, در حالي که براساس اصطلاح غير مشهور هرگونه ادراک از عقل عملي سلب مي شود و عقل عملي مرادف با اراده در نظر گرفته مي شود.


  مصرف آجيل و خشکبار براي سلامتي بدن مفيد است  

بر اساس آخرين پژوهش ها، آجيل و مغزها مانند فندق، گردو و پسته نقش مهمي در تامين سلامتي بدن ايفا مي کنند.
به گزارش ايسنا، خشکبار و آجيل منابع سرشاري از پروتئين، مواد معدني و ويتامين هاي آنتي اکسيداني هستند.
مطالعات نشان مي دهد مغزها يکي از مهمترين منابع غني سلنيوم هستند که اين ريز مغذي براي تامين سلامت سيستم ايمني بدن ضروري است; همچنين داراي برخي خواص ضد سرطاني است.
دانشمندان دريافته اند که يک مکمل غذايي حاوي 200 ميکروگرم سلنيوم در روز، ميزان ابتلا به سرطان هاي پروستات، ريه و روده را در حدود 50 درصد کاهش مي دهد. همچنين از پيشرفت سرطان سينه در زنان و بروز مشکلات پروستات در مردان جلوگيري مي کند.
اين دانه هاي خوراکي سرشار از فسفر هستند که اين ماده معدني به ساخت استخوان ها و دندان ها کمک مي کند و نيز منبع سرشار از منيزيم است که اين عنصر نيز در ايجاد تعادل در عملکرد ماهيچه ها و اعصاب نقش مهمي دارد. همچنين وجود اسيد لينولنيک در اين دانه هاي خوراکي مي تواند براي حفظ سلامت پوست و ايجاد تعادل هورموني مفيد باشد.
بادام زميني
خوردن بادام زميني به مقدار 5 بار يا بيشتر در هفته و هر بار 28 گرم، احتمال بروز ديابت نوع دوم را در زنان کاهش مي دهد. بادام زميني داراي مقادير زيادي چربي اشباع نشده ، منيزيم و فيبر غذايي است که همگي خطر بروز ديابت را کاهش مي دهند. همچنين حاوي فيبر و منيزيم است که باعش کاهش مقاومت انسولين مي شوند. وجود چربي امگا 3 - نيز باعث حفظ سلامت سلول ها، نرمي پوست و نيز کاهش ميزان کلسترول کلي در خون مي شود. بادام زميني منبع سرشاري از آهن، روي، ويتامين E، منيزيم و فوليک اسيد است که تاثير مهمي در مبارزه با مواد سرطان زا دارند.
گردو
بر اساس مطالعات انجام شده از سوي محققان ، گردو نه تنها کلسترول مضر را کاهش مي دهد، بلکه باعث کاهش التهاب رگ هاي خوني مي شود که معمولا عامل بروز بيماري هاي قلبي - عروقي هستند.
گردو منبع ويتامين E، آهن، منگنز، فسفر، پتاسيم ، فوليک اسيد و ويتامين B6 است که در ساخت استخوان ها، تامين سلامت قلب و خون نقش مهمي دارند. روغن گردو نيز منبع غني آلفا لينولئيک اسيد (ALA) است که از گروه اسيدهاي چرب غيراشباع امگا3- مي باشد.
بادام
بادام سرشار از پروتئين و داراي ريزمغذي هاي مهمي از قبيل منيزيم، پتاسيم، فسفر، مس، ويتامين B2، نياسين است.
روغن بادام منبع غني ويتامين E است که نقش ضد سرطاني و آنتي اکسيداني دارد.
بادام شامل مقادير زيادي کلسيم است و نيز مي تواند در بهبود رشد استخواني و جلوگيري از بروز پوکي استخوان موثر باشد.
محققان دريافته اند ، اگر افراد مبتلا به کلسترول بالا روزانه 30 گرم بادام مصرف  کنند، ميزان کلسترول مضر خون خود را تا 4 درصد کاهش خواهند داد.


  گياه دارويي بابونه در درمان التهاب هاي پوستي موثر است  

 رييس پژوهشکده گياهان دارويي گفت: گياه دارويي بابونه کاربردهاي درماني متنوعي دارد که از آن جمله اين است که ضماد گياه بابونه در مراحل اوليه درمان التهاب موثر است.   
دکتر "شمسعلي رضا زاده" در اين خصوص در گفت و گو  ايرنا افزود: علاوه بر اين پماد گياه بابونه رومي در درمان و پيشگيري از سوختگي پاي اطفال و ترک خوردگي پوست به کار برده مي شود.
گل گياه بابونه در تورم، درد مفاصل دردناک و قسمتهاي پينه بسته و سفت شده بطور موضعي مصرف مي شود.
عضو هيات علمي پژوهشکده گياهان دارويي تصريح کرد: چاي بابونه براي رفع سو» هاضمه، بي خوابي، گرفتگي عضلاني ، دردهاي شکمي همراه با نفخ، گرفتگي عضلات و در درمان تب و بيقراري اطفال موثر است.
رييس پژوهشکده گياهان دارويي يادآور شد: چاي بابونه ضمن اينکه اشتهاآور است و محرک معده است به عنوان يک ماده شست و شو دهنده مفيد در زخم هاي باز است.
بابونه رومي گياهي معطر ، چند ساله است که تا 50 سانتي متر رشد مي کند. اين گياه داراي برگهاي پرزدار کوچک، متناوب و منقسم به بريدگي هاي باريک و نامنظم ، پوشيده از کرک و ساقه هاي خوابيده است.
بابونه گياه بومي ايران نيست. از اواسط خرداد تا شهريورماه سه تا پنج بار مي توان سر گلهاي خشک آن را برداشت کرد.
رييس پژوهشکده گياهان دارويي در خصوص آثار فارماکولوژيک مشاهده شده از گياه بابونه گفت: آثار فارماکولوژيک مشاهده شده از گياه بابونه در موش صحرايي سالم و موش صحرايي ديابتي شده با استرپتوزوسين، اثر کاهنده قند خون داشته است.
اين متخصص گياهان دارويي تصريح کرد: مصرف خوراکي اين گياه فقط زير نظر متخصص مجاز است.
بابونه رومي، بومي شمال غرب اروپا و شمال ايرلند است. در اين مناطق به حالت خزيده و چسبيده به زمين مي رويد، برگهاي سبز خاکستري اين گياه از ساقه هاي آن ريشه مي گيرند و گلهاي آن مراکز زرد رنگي دارند که گلبرگهاي سفيد آنها را در بر گرفته است.


 زندگي در برجهاي گياهي!  

طراحان هلندي شهر سبزي را براي گوانژوي کره جنوبي طراحي کرده اند که در آينده به عنوان الگوي پروژه هاي شهري دوستدار محيط زيست جهان معرفي خواهد شد.به گزارش  مهر، اين شهر کوچک در فاصله 35 کيلومتري سئول در کره جنوبي ساخته مي شود و به نظر مي آيد که ايده اصلي طراحي آن به فيلمهاي علمي - تخيلي باز مي گردد.پيش بيني مي شود اين شهر کوچک در سال 2011 تکميل شده و حدود 77 هزار تن را نيز در خود جاي دهد.قسمتهاي اصلي اين شهر شامل دو مرکز بزرگ به همراه فضاهاي مسکوني، فرهنگي، اداري، تجاري، تفريحي و آموزشي است که بر روي سقف آنها پرچينهاي فوق مدرني ساخته مي شود که سهم قابل توجهي در کاهش مصرف انرژي و مصرف آب و همچنين بهبود سيستم تهويه مطبوع خواهند داشت.برجهاي مسکوني و اداري که در اين شهر ساخته مي شوند همچون تپه هاي سرسبزي خواهند بود که در بدنه خارجي آنها از تنوع قابل توجهي گياهي استفاده خواهد شد.همچنين آبياري گياهان در طبقات مختلف اين برجها با استفاده از مدرنترين تکنيکها صورت مي گيرد تا ضمن کاهش هزينه ها، بيش از پيش بر افزايش فضاهاي سبز مجموعه افزوده شود.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته