جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/09/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه)( عيد سعيدقربان به عموم مسلمانان جهان مبارك باد) نسخه شماره 3205


معاون وزير راه: بليت هواپيما گران نشده است

عضو کميسيون برنامه:
بانک مرکزي با کارمزد 34 درصدي به بانک ها پول مي دهد


بي توجهي به قيمت هاي درج شده روي کالاها


اجراي پروژه کاهش قيمت ها در بازار


خودکفايي برنج!


كوتاه و خواندني


بازار سكه وارز


  معاون وزير راه: بليت هواپيما گران نشده است 

 واحد مرکزي خبر: رييس سازمان هواپيمايي کشوري گفت: شوراي عالي هواپيمايي کشور مصوبه اي براي افزايش قيمت بليت پروازهاي داخلي ندارد.
حسين خانلري در مراسم روز جهاني هواپيمايي افزود: بازرسان سازمان با هرگونه گران فروشي دفاتر فروش بليت به شدت برخورد مي کنند.
وي تصريح کرد: افزايش قيمت بليت در قالب پروازهاي برنامه اي و پروازهاي چارتري پذيرفتني نيست.
رييس سازمان هواپيمايي کشوري خاطرنشان کرد: تلفن گوياي 1870 بازرسي آماده دريافت گزارش هاي مردمي است.
خانلري افزود: از شهروندان مي خواهيم بليت را از مراجع قانوني تهيه کنند تا از سو» استفاده برخي افراد جلوگيري شود.
وي گفت: بازرسان سازمان هواپيمايي و پليس فرودگاه ها با چند مورد سو»استفاده و تخلف فروش غيرقانوني بليت هواپيما برخورد کرده اند.
رييس سازمان هواپيمايي کشوري گفت: اگرچه تصميمي براي افزايش قيمت بليت هواپيما وجود ندارد اما افزايش خدمات شرکت هاي هواپيمايي موجب تعديل نرخ ها خواهد شد.رييس سازمان هواپيمايي کشوري گفت: از ابتداي سال 32 فروند هواپيماي مسافري به ناوگان داخلي اضافه شده است.
خانلري افزود: اين هواپيماها از نوع بدنه متوسط است که 2 فروند آن در دو هفته اخير وارد ناوگان شده است.
معاون وزير راه و ترابري با دعوت از بخش خصوصي براي سرمايه گذاري در شرکت هاي هواپيمايي چارتري و کم هزينه گفت: از تاسيس اين شرکت ها حمايت مي کنيم. خانلري گفت: تاکنون به تعدادي از متقاضيان تاسيس شرکت هاي چارتري تسهيلات داده شده است و به زودي هواپيماهاي دو شرکت جديد وارد ناوگان مسافري مي شود.
رييس سازمان هواپيمايي کشوري، همگرايي شرکت هاي داخلي را راهکار توانمندسازي صنعت هواپيمايي مسافري بيان کرد و گفت: با اين کار، قدرت رقابت منطقه اي و بين المللي افزايش مي يابد.


  عضو کميسيون برنامه:
 بانک مرکزي با کارمزد 34 درصدي به بانک ها پول مي دهد  

 يک عضو کميسيون برنامه گفت: اگر نرخ سود سپرده هاي بانکي متناسب با نرخ سود تسهيلات تک نرخي شود، تسهيلات گيرندگان سودهاي فراوان برده و سپرده گذاران ناراضي مي شوند، به اين ترتيب خروج سپرده از بانک هاي دولتي سرعت مي گيرد.
علي رضا منادي سفيدان در گفت وگو با ايسنا، تک نرخي شدن نرخ سود تسهيلات بانکي را به شرط افزايش نرخ سود سپرده ها قابل قبول دانست و تاکيد کرد: تک نرخي شدن نرخ سود بانکي سياستي ناقص است که نيازمند تقويت جنبه هاي نظارتي بانک ها و افزايش نرخ سود سپرده هاي بانکي جهت افزايش سرمايه بانک هاست.
اين عضو کميسيون برنامه و بودجه با يادآوري سو»استفاده هاي بانک ها در کاهش نرخ سود تسهيلات 12 درصدي در سال 86، گفت: وقتي خود بانک مرکزي نرخ سودي را که به بانک ها ابلاغ مي کند را رعايت نمي کند نبايد انتظار داشت بانک ها از طريق فرمول هاي مختلف، شانه خالي نکنند. در حال حاضر وقتي بانکي از بانک مرکزي پول استقراض مي کند بانک مرکزي با بهره 34 درصدي اين پول يا تسهيلات را در اختيار بانک متقاضي قرار مي دهد. اگر بانک مرکزي بخواهد بانک ها ابلاغيه اين بانک را به درستي اجرا کنند، اجراي قانون را بايد از خود آغاز کند.
نماينده تبريز با تاکيد مجدد خواستار افزايش نرخ سود سپرده ها شد و افزود: نرخ سود تسهيلات بلندمدت براي سال هاي جديد بايد 12 درصد باقي بماند و نرخ سود سپرده ها حداقل 16 درصد تعيين شود.


  بي توجهي به قيمت هاي درج شده روي کالاها  

بي توجهي به قيمت درج شده روي کالاها به يکي از عادات برخي خرده فروشان تبديل شده است. به گزارش ايسنا، سال ها طول کشيده بود که درج قيمت از سوي کارخانه هاي توليدکننده بر روي کالاها اجباري شود و جا بيفتد و پس از آن هم سال ها طول کشيده بود تا مردم به اين قيمت ها توجه کنند و پولي بيشتر از قيمت درج شده روي قوطي، نايلون يا پلاستيک کالاي مورد نظر پرداخت نکنند. اين موضوع در کنار اجباري بودن نصب اتيکت روي کالاهايي که قيمت درج شده ندارند سامان نسبي به بازار خرده فروشي خصوصا در حوزه کالاهاي پرمصرف و اصطلاحا سوپرمارکتي داده بود اما...
از اوايل سال گذشته که قيمت جهاني موادغذايي نوسان شديدي پيدا کرد و به تبع آن در داخل کشور هم قيمت ها بالا رفت، تغييرات هر روزه قيمت ها آغاز شد و اين موضوع باعث سو»استفاده برخي خرده فروشان شد. سو»استفاده گران بدون توجه به قيمت هاي درج شده روي کالاهايي که "موجود" داشتند آخرين قيمت  هر کالا را که بالاتر از قيمت کالاي موجود بود مبناي فروش همان کالاهاي قديمي قرار مي دادند; يعني آن ها کالايي را که خريده بودند و بايد با سود معقول، به قيمت درج شده مي فروختند با قيمت جديد و بالاتري فروختند در حالي که آن را با قيمت جديد خريداري نکرده اند تا مجاز باشند با قيمت جديد بفروشند. گستره  اين موضوع حتي به مواد لبني که معمولا به روز به مغازه ها مي آيند هم کشيده شد در حالي که قيمت اين مواد معمولا دو سه روز قبل حک مي شود. برخي از آن ها که مقدار بسيار زيادي جنس خريداري کرده بودند تلفني از قيمت هاي جديد خبردار شده و در حالي که اصلا جنس جديدي با قيمت جديد خريداري نکرده بودند اجناس قديمي خود را با قيمت جديد مي فروختند. رضا کرمي ربيس واحد نظارت و بازرسي شوراي اصناف کشور درباره  اين تخلف مي گويد: اين موضوعي  است که بازرسان ما به راحتي قادر به کشف آن نيستند چون اين گران فروشي به صورت شفاهي اتفاق مي افتد و فروشنده اتيکت قيمت گران را نصب نکرده است، بنابراين تنها راه کشف تخلف گزارش هاي مردمي است که پس از آن بازرسان ما به صورت نامحسوس در محل حضور پيدا کنند و پس از کشف تخلف با متخلف برخورد کنند.


 اجراي پروژه کاهش قيمت ها در بازار 

 رييس شوراي اصناف کشور از نشست فوري سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليدکنندگان با اين شورا براي کنترل قيمت ها در بازار همزمان با کاهش قيمت نفت خبر داد.
قاسم نوده فراهاني در گفت وگو با برنا، با اشاره به کاهش قيمت نفت گفت: اين مساله باعث شده تا قيمت انواع مواد اوليه نيز کاهش يابد که اين موضوع بر توليدات داخلي تاثير گذار است. وي با بيان اينکه با اين وجود برخي از واحدهاي صنفي مواد اوليه خود را مدت ها پيش در زماني که قيمت ها بالا بود خريداري کرده اند اظهارداشت: اين واحدها نمي توانند قيمت کالاي نهايي خود را همزمان با کاهش قيمت مواد اوليه کاهش دهند. فراهاني ادامه داد: سازمان حمايت بايد با همکاري شوراي اصناف واحدهايي را که کالاي خود را با مواداوليه ارزان قيمت توليد مي کنند مشخص کرده و نسبت به تعديل قيمت آنها اقدام کند.رييس شوراي اصناف خاطرنشان کرد: اجراي پروژه کاهش قيمت ها در بازار زمان بر بوده و بايد پيش از اجرا در يک نشست مورد بررسي کارشناسانه قرار گيرد. وي گفت: به طور حتم توليدکنندگاني که کالاهاي خود را با مواد اوليه گران خريداري کردند نمي توانند هم اکنون کالاي خود را ارزان به فروش برسانند.


 خودکفايي برنج!  

معاون آب و خاک و صنايع وزارت جهادکشاورزي گفت: علي رغم خشکسالي امسال با افزايش 14 هزار تن نسبت به برنامه چهارم توسعه به خودکفايي برنج نزديک مي شويم. به گزارش ايسنا، اجلالي با بيان اينکه در گيلان برخلاف استان هاي ديگر مشکل زمين وجود دارد، اظهار کرد: در گيلان بايد ساخت و سازها با توجه به فرهنگ بالاي مردم اين استان به صورت عمودي (آپارتماني) باشد. وي افزود: در گيلان روي زمين مي توانيم برحسب تنوع محصول پس از برداشت برنج سه نوع کشت با توجه به مدت کاشت و برداشت محصولات انجام دهيم و به نظر مي رسد گيلان قابليت چهار نوع محصول را داشته باشد.


 كوتاه و خواندني  

در صورت انتقال از تهران و کلا نشهر ها
کارمندان دولت زمين با تسهيلات 12 ميليون توماني ساخت مسکن مي گيرند

هيئت وزيران بنا به پيشنهاد مشترک وزارت مسکن و معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور و به استناد اصل يکصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و در جهت تشويق و کمک به کارکنان رسمي و پيماني و قراردادي که علاقمند به انتقال محل اشتغال خود از شهر تهران و بقيه کلانشهرها به ساير نقاط کشور باشند، آيين نامه ايجاد تسهيلات جهت شاغلين دولتي متقاضي انتقال از تهران و کلانشهرها به ساير شهرهاي کشور را تصويب نمود.
به گزارش فارس، براساس آيين نامه جديد ايجاد تسهيلات جهت شاغلين دولتي متقاضي انتقال از تهران و 7 کلانشهر به ساير شهرها، کارمندان دولتي مشمول اين طرح از 120 تا 180 متر زمين با 12 تا 14 ميليون تومان تسهيلات ساخت مسکن و 4 تا 5/5 ميليون تومان کمک سود تسهيلات دريافت مي کنند.

توقف توليد آهن در بخش  خصوصي

رييس اتحاديه فروشندگان آهن تهران با بيان اين که تدوام کاهش قيمت آهن در بازار، توليدکنندگان بخش   خصوصي را با بحران مواجه کرده است، گفت: فقط به صورت مشروط و در جهت حمايت از توليدکنندگان داخلي با افزايش تعرفه واردات آهن آلات موافق هستيم.
محمد آزاد در گفت  وگو با ايلنا افزود: اگر افزايش تعرفه واردات آهن  آلات در راستاي حمايت از توليدکنندگان داخلي صورت گيرد، مي  تواند اين صنف را از بحران کنوني خارج سازد و من با اين موضوع موافق هستم. وي با اشاره به اين که کاهش قيمت آهن  آلات در بازار کشور همچنان ادامه دارد، تصريح کرد: کارخانجات داخلي وابسته بخش   خصوصي به دليل ناتواني در خريداري مواد اوليه و مقرون به صرفه نبودن توليد عملا توليد خود را متوقف کرده و مبادرت به عرضه ذخاير خود به بازار کرده  اند.به گفته اين مقام مسوول، کارخانجات دولتي به دليل دسترسي داشتن به مواد اوليه و در اختيار داشتن بازارهاي هدف با همان ظرفيت سابق به توليد مي  پردازند.

صادرات 22 ميليارد توماني خاويار در سال جاري

مديرعامل شرکت مادر تخصصي خدمات کشاورزي وزارت جهاد کشاورزي پيش بيني کرد: ارزش صادرات خاويار در سال جاري به 22 ميليارد تومان برسد.
نصراله خادم در گفت وگو با مهر گفت: کاهش ذخاير ماهيان خاوياري در سال هاي گذشته به دليل عدم کنترل کشورهاي حاشيه درياي خزر بر صيد بي رويه و غيرمجاز و نيز آلودگي درياي خزر ايجاد شده است، به نحوي که در سال 2006 تنها ايران توانست مجوز صيد خاويار را ميان 5 کشور حاشيه درياي خزر به خود اختصاص دهد.


 بازار سكه وارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                                    19500   تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                                           220000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                                     195000  تومان
                                                                                     
            نيم سکه بهار آزادي                                                                                                        99000   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                                 51000   تومان
 
دلا ر                                                                                                                                    1025  تومان
  
يورو                                                                                                                                     1295   تومان


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته