جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/09/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه)( عيد سعيدقربان به عموم مسلمانان جهان مبارك باد) نسخه شماره 3205


گل گشت

رييس سازمان پزشک قانوني کشور خبر داد:
افزايش ده برابري حجم مراجعه کنندگان به پزشک قانوني کشور


سهم 31 درصدي ارزش ترانزيت خروجي در خراسان رضوي

همزمان با مناسک حج ابراهيمي
خانه خدا با گلاب ناب قمصر کاشان شستشو و عطرآگين مي شود


برپايي جشنواره فرش دستباف دراردبيل


آذربايجان غربي مقام برتر جايگاه هاي عرضه سي ان جي کشور را کسب کرد

مدير امور مهندسي شرکت ملي حفاري ايران
12 هزار قطعه پر مصرف حفاري در کشور توليد مي شود


 گل گشت  

تهران
تهران! تهران بزرگ، شهر درختان سر به فلک کشيده، شهر توچال، شهر ميدان آزادي و برج ميلاد، شهر ترافيک، شهر آدم و ماشين، شهر دود، شهر گربه و کلاغ. در روزگاري نه چندان دور دهکده کوچکي در شمال ري بود. جايي کوچک، خوش آب و هوا و سرشار از باغ هاي ميوه. کهن ترين سند فارسي موجود نشان دهنده وجود اين شهر پيش از سده سوم هجري است.
اهميت و آباداني و رونق تهران از زمان پادشاهان صفوي آغاز شد. نياي بزرگ صفويان به نام سيد حمزه در شهر ري مدفون بوده و به جهت وجود باغ هاي وسيع، آب گوارا و چنارهاي بلند و زيبا، هرچند وقت يکبار به آن روي مي آوردند و به اين ترتيب تهران مورد توجه پادشاهان صفوي به ويژه طهماسب يکم واقع شد. وي دستور ساخت بارويي به دور شهر را داد که داراي 4 دروازه و 114 برج به تعداد سوره هاي قرآن بود. براي بناي حصار شهر از دو منطقه داخل شهر خاک برداري انجام شده که بعدها اين دو منطقه به نام هاي چاله ميدان و چاله حصار معروف شدند. بنا بر تحقيق آنوبانيني حدود تقريبي نخستين حصار شهر تهران از جنوب به خيابان مولوي و حاج ابوالفتح، از سوي شرق به خيابان ري، از غرب به خيابان وحدت اسلامي و از شمال به امير کبير و امام خميني محدود مي شد و محوطه ارگ تهران در ميانه شمالي شهر قرار داشت و خندقي نيز به دور حصار کشيده شده بود
محله هاي عمده درون حصار شامل; بازار، عودلاجان، سنگلج، ارگ، چاله ميدان و چاله حصار بود و وسعتي حدود 4 کيلومتر مربع داشت. درازاي باروي دور شهر در کتابهاي معتبر حدود 6 هزار گام نگاشته شده است و فضاي بيرون از حصار شامل باغ ها و کشتزارهاي پهناوري بوده که امروزه به محدوده هاي شهر تهران بدل شده است.
پس از استقرار خاندان صفوي در قزوين و سپس در اصفهان، تهران از رشد و گسترش باز ماند و بي توجهي شاه عباس اول به تهران نيز خود مزيد بر علت شد. شاه عباس در 998 ه. ق که رهسپار جنگ با عبدالمومن خان ازبک گرديده بود در تهران به سختي بيمار شد و از سرکوبي به موقع ازبکان باز ماند و به همين دليل ازبک ها توانستند مشهد را به تصرف در آورند. از آن پس خاطره تلخي از تهران به دل گرفت و نسبت به پيشرفت و رشد آن بي توجهي نمود.
بي گمان دگرگوني هاي بنيادين در تهران از سال 1300 به بعد ايجاد شد. بين سال هاي 1300 تا 1320 خندق ها و دروازه ها از بين رفت و شهر از چهار جهت رو به گسترش نهاد. احداث ساختمان ها و تاسيسات بانکي و وزارت امور خارجه، شهرباني کل کشور، ايستگاه راه آهن، دانشگاه تهران و ايستگاه فرستنده راديو تهران، باشگاه افسران و چند بيمارستان، مربوط به اين دوره مي باشد.
بر پايه آمارگيري سال 1375 شهر تهران داراي جمعتي حدود 7 ميليون نفر و مساحتي حدود 864 کيلومتر مربع مي باشد و جمعيت کنوني تهران را بين 10 تا 12 ميليون تخمين ميزنند.
تهران در عين حالي که شهري ديدني نيست شهري ديدني است! به رغم نداشتن اثار باستاني قديمي و معروف (در مقايسه با شهرهايي همچون شيراز و کرماشاه و اصفهان و همدان و...)، آنقدر اثر باستاني در خود جاي داده که قطعا هيچ ايرانگرد و جهانگردي نمي تواند بدون ديدن اين شهر، عظمت ايران را درک کند. وجود ده ها موزه معروف که بيشتر آثار کشف شده از گوشه و کنار اين مملکت را در خود جاي داده، تاييدي بر صحت اين ادعا است. يک بازديد کننده از شهر سوخته، هگمتانه، حسن لو و سيلک چيز زيادي از آثار کشف شده در آن اماکن را در موقعيت مادريشان مشاهده نمي کند زيرا اگر نگوييم همه آثار، درصد قابل توجهي از آثار کشف شده به موزه ها و به خصوص موزه هاي تهران منتقل شده است.
ارتفاع تهران از سطح دريا در حدود 900 تا 1800 متر است. در ميدان تجريش ارتفاع حدود 1300 متر و در ميدان راه آهن 1100 متر بالاتر از سطح دريا مي باشد. تهران به لحاظ آب و هوايي، يکي از شهرهاي ويژه ايران به شمار مي رود. از جنوب تا شمال شهر، تغييرات آب و هوايي کاملا محسوس بوده و اين تفاوت، به يکي از شگفتي هاي تهران بدل گشته است. در همان حالي که در شمال شهر هوا کاملا برفي و سرد است، در جنوب شهر ممکن است معتدل و بدون برف باشد. به طور کلي; هواي تهران در شمال شهر معتدل و در جنوب و مرکز گرمسير تقسيم بندي مي شود.

اثار باستاني تهران
 عمارت مسعوديه
عمارت مسعوديه، نام خود را از مسعود ميرزا ملقب به ظل السلطان يکي از فرزندان ناصرالدين شاه است که در ميان باغ عمارت هاي واقع در محله دولت (تهران ناصري ) قرار داشت.
باغ عمارت مسعوديه به دستور مسعود ميرزا در1295 قمري   و به سرکاري رضا قلي خان (ملقب به سراج الملک ) در زميني به وسعت حدود 5هزار مترمربع و مرکب از بيروني (ديوان خانه ) و اندروني و ديگر ملحقات بنا شده است.
آنچه امروز تحت عنوان باغ عمارت مسعوديه در خيابان اکباتان مشرف به ميدان بهارستان  باقي مانده و بيش از 75 سال در تملک وزارت آموزش و پرورش (فرهنگ سابق ) بود در واقع مشتمل بر نيمه غربي مجموعه ، يعني زميني بيش از4هکتار مساحت است.
اين محل از سالهاي 1295قمري به بعد، که باغ عمارت نظاميه توسط مسعود ميرزا خريداري و در آن عمارات مفصلي ساخته شد، به مسعوديه شهرت يافت.  تمام کتيبه هايي که بر بناهاي امروز مسعوديه به چشم مي خورد، تاريخ 1290قمري را دارد و سال 1295 قمري ، که مسعودميرزا از آن به نام سال ايجاد بنا يا بناهاي باشکوهش ياد مي کند، قابل رويت نيست.
هر چند مي توان تصور کرد که بناهاي موجود که تاريخ 1290 قمري را بر خود دارند، تنها بخشي از عمارتي هستند که ظل السلطان طي سال هاي توانمندي خود از 1295 قمري به بعد در اين محل (نظاميه و بعدا مسعوديه ) بر پا کرده است.
تنها تاريخي که در بناهاي سردر اصلي ، ديوان خانه ، و احتمالا ديوان شرقي عمارت مشيريه که هر سه نام ظل السلطان را بر خود دارند، وجود دارد 1290 قمري است.
جمع تعداد بناهاي مسعوديه 65 باب بوده است.  با اين تفصيل ، هنوز مشخص نيست که محدوده مسعوديه فضاي باغ نظاميه را نيز شامل مي شده است يا خير، يا اين که آنچه به باغ عمارت ظل السلطان مشخص معروف بوده است بخشي از باغ نظاميه بوده که ظل السلطان از نظام الملک خريداري کرده است. ظل السلطان در 1295 قمري به پسر خود وکالت داد که خانه اش (عمارت مسعوديه ) را به هر کس که مايل باشد بفروشد. همدم السلطنه ، همسر جلال الدوله ، دختر ميرزا يوسف مستوفي الممالک صدر اعظم ، در 1290 عمارت مسعوديه را به ازاي 55 هزار تومان خريداري کرده، که در اين معامله وکيل همدم السلطنه شخص مستوفي الممالک يعني صدراعظم وقت بوده است.مدت کوتاهي در اوايل دهه سي خورشيدي از اين عمارت به عنوان دانشکده افسري استفاده شده است اما وزارت آموزش و پرورش از 1302 تا 1377 در اين مجموعه قرار داشته است.  از سال 1290 به پيشنهاد وزارت آموزش و پرورش حق استفاده از عرصه و اعيان ساختمان به سازمان ميراث فرهنگي کشور واگذار و يک سال بعد در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.
عمارت بادگير
عمارت بادگير از بناهاي دوره فتحعلي شاه است که در دوره ناصرالدين شاه دچار تغييرات و تصرفات عمده اي شد. اين عمارت داراي تالار بزرگي است که ارسي ها (نوعي در قديمي که داراي چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پايين رفتن باز و بسته مي شده است) ، ستون ها ، ديوارها و سقف آن با نقاشي ، زرنگاري ، آينه کاري ، گچبري، منبت کاري و مرمر پوشيده شده است و يکي از تالارهاي پرکار ، زيبا و جالب به شمار مي رود . در زير اين تالار حوضخانه وسيعي قرار دارد که در چهار گوشه آن ، چهار بادگير بلند با کاشي هاي معرق آبي ، زرد و سياه با قبه هاي زرين قرار گرفته و هواي حوضخانه ، تالار و اتاق ها را به خوبي خنک مي کند.


  رييس سازمان پزشک قانوني کشور خبر داد:
 افزايش ده برابري حجم مراجعه کنندگان به پزشک قانوني کشور 

قم- خبرنگار آفرينش
 رييس سازمان پزشک قانوني کشور با اشاره به بازنگري در رويه هاي اين سازمان از افزايش ده برابري مراجعه کنندگان خبر داد.
 عابدي در حاشيه ديدار با آيت الله نوري همداني در گفت و گو با خبرنگاران، گفت: پزشکي قانوني در سده اخير رشد سريعي پيدا کرد و به عنوان يک تخصص مجزا مطرح شد.
وي به سياست هاي دهه اول شکل گيري پزشک قانوني کشور اشاره و عنوان کرد: در دهه اول بازنگري در امور اجرايي و رويه ها بود که همين امر حجم مراجعات را ده برابر افزايش داد.
معاون قوه قضاييه در ادامه تصريح کرد: با حضور قضات با تجربه و کارشناساني از حوزه علميه قم و قوه قضاييه بازنگري جدي در سياست هاي و رويه هاي پزشک قانوني صورت گرفت.
رييس سازمان پزشک قانوني کشور ادامه داد: با تغيير سياست هاي اجرايي آمار مراجعه کنندگان به پزشک قانوني از 200 هزار نفر در سال هاي گذشته به دو ميليون نفر در امسال رسيد.
عابدي با بيان اينکه تاکنون تعداد 30 مرکز پزشک قانوني در سطح کشور تشکيل شده، خاطرنشان کرد: از سال گذشته نيز درباره مسائل کيفي و تخصصي و فوق تخصصي فعاليت هاي خوبي در پزشک قانوني صورت گرفته است.
وي اظهار داشت: تجهيزات جديدي وارد سازمان شد که اطلاعات لازم مطابق استانداردهاي جهاني به مراجع قضايي ارائه مي شود.رييس سازمان پزشک قانوني کشورابراز اميدواري کرد: با استفاده از نظرات کارشناسانه خلا» ها رفع و با بستر فقهي اطلاعات ارائه شود.


  سهم 31 درصدي ارزش ترانزيت خروجي در خراسان رضوي 

مشهد- خبرنگار آفرينش
 رئيس سازمان بازرگاني خراسان رضوي از سهم 31 درصدي ارزش ترانزيت خروجي گمرکات استان در هفت ماهه نخست سال جاري خبر داد.
علي صفرزاده افزود: در اين مدت ترانزيت خروجي از گمرکات مقصد استان به ميزان 835 هزار و 472 تن و به ارزش 33 هزار و 990 ميليارد ريال بوده است.
وي ادامه داد: اين ميزان به لحاظ وزني 24 درصد و به لحاظ ارزشي 31 درصد از کل ترانزيت خروجي کشور را به خود اختصاص داداه است.وي اظهار داشت: در اين مدت ترانزيت ورودي از گمرکات مبدا استان نيز به ميزان 848 هزار و 754 تن به ارزش 15 هزار و 878 ميليارد ريال بوده است.صفرزاده خاطرنشان کرد: اين ميزان نيز، از وزني 24 درصد و از نظر ارزشي 15 درصد از کل ترانزيت ورودي کشور را به خود اختصاص داده است.رئيس سازمان بازرگاني خراسان رضوي همچنين از ارسال پرونده تخلف تعدادي از واحدهاي آموزشي و توليدي استان  به ارزش يک ميليارد و 404 ميليون ريال به اداره کل تعزيرات حکومتي استان در ماه گذشته خبر داد.


 همزمان با مناسک حج ابراهيمي
 خانه خدا با گلاب ناب قمصر کاشان شستشو و عطرآگين مي شود 

کاشان -  خبرنگار آفرينش
همزمان با مناسک حج ابراهيمي ، خانه خدا با گلاب ناب قمصر کاشان شستشو و عطرآگين مي شود.همزمان با مناسک حج ابراهيمي و در آستانه عيد سعيد قربان، در آيين ويژه  اي، خانه کعبه، قبله گاه مسلمين جهان، با گلاب ناب قمصر کاشان و آب زمزم، شستشو و عطرآگين مي شود. اين مراسم در روز هشتم ذيحجه با حضور مسئولان حج کشورهاي اسلامي و زائران حرم امن الهي برگزار مي شود.شهردار قمصر با اعلام اين خبر گفت: براي شستشوي خانه کعبه، برابر روال همه ساله، مقدار 300 ليتر گلاب ناب دو آتشه با اسانس بالاي 40 درصد که توسط گلکاران و گلابگيران شهر قمصر تهيه شده است، در ظرف هاي مخصوص و استاندارد بيست ليتري به مکه معظمه ارسال شد.
وحيد فرخ تبارافزود: اين ميزان گلاب ناب، در آئين ويژه اي در اواخر ارديبهشت تهيه و براي شستشوي خانه خدا و تحويل به بعثه مقام معظم رهبري در مکه مکرمه، به کشور عربستان ارسال شده است.به گفته وي، اين موهبت از افتخارات مردم شريف ايران زمين بويژه، مردم مومن پايتخت گل و گلاب ايران - قمصر- است.شايان ذکر است همه ساله در دو مقطع زماني اول شعبان و هشتم ذيحجه، خانه خدا با حضور مقامات کشورهاي اسلامي همراهي هزاران زاير از اقصي نقاط جهان، با گلاب ناب قمصر کاشان شستشو و عطرافشاني مي شود. سابقه طولاني پرورش گل هاي محمدي در شهر قمصر براساس مستندات موجود، حداقل به قرن اول و دوم هجري بازمي گردد و آثار به دست آمده در اطراف دو امامزاده شهر قمصر حاوي گلاب پاش هايي است که در آن زمان براي معطر ساختن از آن استفاده مي شده است. همچنين يافته هاي پژوهشگران نشانگر آن است که گل محمدي از اين نقطه به ديگر نقاط جهان از جمله کشورهاي آسيايي و اروپايي منتقل و بعضا گلابگيري نيز همانند شيوه کهن ايراني در نقاط مختلف جهان صورت مي پذيرد.
برابر مطالعات انجام شده توسط دانشگاه تهران، گلاب قمصر و گونه ي گل رز محمدي اين منطقه، با برخورداري از اسانس ppm 39 ، منشا توليد بهترين عطر و گلاب ايران است.به رغم مزيت هاي اثبات شده فرهنگي و گردشگري و اقتصادي گلاب، متاسفانه مشاهده مي شود که زادگاه آن، قمصر، به طور شايسته اي از فراوري اين صنعت بي نظير و اين موهبت الهي برخوردار نشده است.در حالي که اسانس به دست آمده از گل هاي محمدي پايه بسياري از عطرهاي مشهور جهان و مورد پسند قالب کارخانجات عطر و ادکلن سازي است، اما همچنان براي توليد صنعتي عطر و ادوکلن گل محمدي و ديگر اسانس هاي معطر اين منطقه در قمصر، اقدامي صورت نگرفته است.شيوه هاي کاشت ، داشت و برداشت گل محمدي نيازمند بازنگري و اصلاح علمي است تا بتواند ارزش افزوده بيشتري را عايد توليدکنندگان گل و محصولات جانبي آن کند و تحقيقات ژنتيک و اصلاح نژاد گل محمدي نيز قابليت بهره وري از آن را به عنوان محصولي منحصر به فرد افزون خواهد ساخت.شايان ذکر است اين صنعت موجب جذب و افزايش هر چه بيشتر گردشگران داخلي و خارجي به اين منطقه مي شود.همه ساله در نيمه نخست سال و بويژه در فصل گلابگيري، افزون بر يک و نيم ميليون نفر گردشگر از اين شهر بازديد مي کنند.گفتني است علاوه بر قبله گاه مسلمين، همه ساله حرم مطهر مولاي متقيان حضرت علي(ع)، مرقد مطهر امام حسين(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) و ساير عتبات عاليات با گلاب ناب قمصر کاشان شستشو و عطرافشاني مي شود.


 برپايي جشنواره فرش دستباف دراردبيل  

اردبيل  -  خبرنگار آفرينش
 اسفند ماه امسال اردبيل ميزبان دومين جشنواره فرش دستباف خواهدبود.
 به گزارش خبرنگار ما ، رئيس اداره فرش بازرگاني استان اردبيل درمراسم افتتاح دوره لبه بافي درخلخال افزود: درکنار اين جشنواره آثار و فرشهاي نفيس هنرمندان فرش باف استان درقالب يک نمايشگاه عرضه خواهد شد .
 سيدي بااعلام اينکه دراين جشنواره ازفرشبافان برتر استان تجليل مي شود .تصريح کرد : تاکنون 15 هزار نفر ازفرشبافان تک باف دستي دراين استان تحت پوشش اتحاديه بافندگان فرش قرارگرفتند واز بيمه و خدمات حمايتي اين اتحاديه بهره مند هستند .
 سيدي برگزاري دوره هاي آموزشي و بهبافي فرش رابا هدف بالا بردن مهارت بافندگان فرش دستي درتمام شهرهاي استان از برنامه هاي اولويت دار اين اداره عنوان کرد وگفت: براساس آخرين آمار موجود بيش از 30 هزار نفر دراستان به امر فرش بافي مشغول هستند که بيشتر آن را زناني تک باف خانگي تشکيل مي دهد .


  آذربايجان غربي مقام برتر جايگاه هاي عرضه سي ان جي کشور را کسب کرد 

  اروميه  - خبرنگار آفرينش
مدير شرکت ملي پخش و توزيع فرآورده هاي نفتي آذربايجان غربي گفت: آذربايجان غربي در ارتباط با تعداد جايگاه هاي عرضه سي  ان  جي داراي مقام برتر در کشور است.
اصغر توفيقي اظهار داشت: هزينه اي که شرکت هاي موزع در برابر تحويل کپسول دريافت مي کنند، معادل 725 تومان است که اين مبلغ نمي تواند براي تامين منافع مادي شرکت ها کافي باشد.
وي ادامه داد: نياز استان به گاز مايع 4 هزار و 500 تن است که هم اکنون 2 هزار تن بيشتر از اين ميزان توزيع مي شود که با نرم افزاري کردن سيستم توزيع اين مشکل تا ماه آينده برطرف مي شود.
توفيقي تصريح کرد: براي رفع مشکل گاز مايع در استان که اغلب وجود مسافت هاي طولاني حمل براي توزيع توسط شرکت هاي موزع به  عنوان عامل اساسي عنوان مي شود، روزانه نزديک به 36 تن گاز مايع از پالايشگاه تبريز در اختيار شرکت هاي ايران گاز و بوتان قرار مي گيرد تا مردم بيشتر از اين دچار مشکل و بحران نشوند.
وي گفت: سرانه مصرف گاز مايع در آذربايجان غربي 34 کيلوگرم است در حالي که اين رقم در کشور 31 کيلوگرم است.
مديرعامل شرکت نفت آذربايجان غربي خاطرنشان کرد: تاکنون 620 ميليون ليتر در سطح استان نفت سفيد به خانوارهاي مشترک گاز طبيعي براي استفاده در فصل زمستان توزيع شده است که هشت درصد رشد مثبت دارد.
توفيقي با بيان اينکه براي خانوارهاي 2 نفره، هزار و 800 ليتر نفت سفيد توزيع مي شود، اضافه کرد: توزيع بنزين در استان با 500 ميليون ليتر داراي پنج درصد رشد منفي، گازوئيل با يک ميليارد ليتر داراي 31 درصد رشد مثبت و نفت کوره با 300 ميليون ليتر توزيع پنج درصد رشد را دارا است. وي خاطرنشان کرد: تا پايان سال جاري در شهرستان هاي ماکو، پلدشت، شوط، شاهين دژ و تکاب جايگاه عرضه سي  ان  جي احداث مي شود.
توفيقي افزود: از 80 باب جايگاه عرضه سي  ان  جي  در استان که مجوز تاسيس دريافت کرده اند 36 باب به بهره برداري رسيده است و 20 باب در حال بررسي و 15 باب ديگر تا پايان سال به بهره برداري کامل مي رسد.
توفيقي يادآور شد: انبار نفت سفيد مستقر در بزرگراه شهيد کلانتري 140 ميليون ليتر است که در نظر داريم تا اين ظرفيت را به 300 ميليون ليتر برسانيم. وي از اختصاص 3 ميليارد تومان براي تکميل ناوگان حمل و نقل کشنده هاي سوخت گاز مايع براي شرکت هاي موزع خبر داد و اضافه کرد: با اين اعتبار هزينه خريد 38 کشنده تامين مي شود.
مديرعامل شرکت نفت آذربايجان غربي همچنين از تکميل ايستگاه قره تپه سلماس خبرداد و گفت: با تکميل اين ايستگاه با 25 مخزن ذخيره سازي، سوخت مورد نياز نيروگاه ها در فصل زمستان به ميزان يک ميليون و 500 هزار ليتر تامين مي شود.
توفيقي همچنين از تحقق 100 درصدي مصوبات رياست جمهوري خبر داد.
مدير شرکت ملي پخش و توزيع فرآورده هاي نفتي آذربايجان غربي با اشاره به کاهش چشمگير قاچاق سوخت در استان متذکر شد: قاچاق گازوئيل و بنزين در مقايسه با ميزان توزيع در سطح استان رقمي معادل 01/0 درصد است.


 مدير امور مهندسي شرکت ملي حفاري ايران
 12 هزار قطعه پر مصرف حفاري در کشور توليد مي شود 

خوزستان  -  خبرنگار آفرينش
مدير امور مهندسي ملي حفاري ايران از ساخت 12 هزار قطعه پر مصرف صنعت حفاري در کشور خبر داد. مهندس مهران مکوندي افزود: با توجه به سياست دولت و وزارت نفت در امر خودکفايي و توسعه ساخت داخل ، شرکت ملي حفاري ايران با حمايت از سازندگان داخلي موفق به اين دستاورد مهم شده است. وي اظهار داشت :بومي سازي اين صنعت ، جلوگيري از خروج ارز از کشور ،ايجاد فرصت هاي شغلي ،تقويت صنايع داخلي با حمايت از بخش خصوصي و کارگاه هاي کوچک از اهداف اين شرکت در اجراي اين سياست است. مکوندي با اشاره به طراحي مهندسي و ساخت قطعات پر مصرف اظهار داشت: اين قطعات هم اکنون توسط سازندگان داخلي در استان خوزستان و استان هاي صنعتي کشور توليد انبوه مي شود. مدير امور مهندسي شرکت ملي حفاري ايران، از جمله تجهيزات مهم ساخته شده در کشور به توليد سازه و زير سازه دکل حفاري ، سامانه کنترل و توزيع برق دکل (اس .سي آر) ميکسرهاي (همزن) سيال حفاري ،مجموعه کامل ابزار لايه آزمايي ، مجموعه کامل آچار هوا، ضربه زن هاي حفاري ، بالابر هوايي ،مخازن سيالات حفاري و قطعات مورد نياز آنها اشاره داشت. وي گفت: در زمان حاضرنيز افزون بر ساخت ديگر قطعات کاربري که از نظر اقتصادي توجيه پذير باشد. توليد پمپ هاي گل حفاري که جزو سخت افزارهاي سنگين حفاري است و سامانه انتقال نيروي دکل ( دراورکس) در دست اجراست. مکوندي ياد آور شد: تنها از ابتداي سال جاري تاکنون يک هزار و 250 قطعه جديد بومي سازي و به توليدانبوه رسيده است و اين روند براي ساخت ساير قطعات و تجهيزات ادامه دارد. ششمين نمايشگاه تخصصي صنعت حفاري ايران همزمان با سالروز تاسيس شرکت ملي حفاري ايران در اهواز برگزار مي شود. شرکت ملي حفاري ايران در اول دي ماه سال 1358 به فرمان امام خميني (ره) تاسيس شد.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته