جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/10/03 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3215


ميز خبر


غير رسمي


رايس:اوباما گزينه چنداني در قبال ايران ندارد


حدادعادل: براي نامزدي درانتخابات فکرنکرده ام


مخالفت رييس مجلس مصر با انتشار بيانيه ضد ايراني


العطيه:پيشنهادهاي ايران را بررسي مي کنيم

باوجود تعويق دوباره در زمان راه اندازي نيروگاه بوشهر;
قشقاوي: از روند اجرايي روس ها راضي هستيم

رئيس قوه قضائيه:
تشکيل بي رويه پرونده هاي قضايي علت يابي شود

آيت ا... هاشمي رفسنجاني:
اجتهاد و تقليد بايد تخصصي شوند


جلسه مشترک قاليباف و لاريجاني در مجلس


بررسي طرح تحول پس از بودجه در مجلس


عارف:اجماع، رمز پيروزي اصلاح طلبان است


كوتاه از سياست


نماينده قروه: قطع گاز در زمستان قطعي است


 ميز خبر  

بغداد خواستار خروج منافقين از عراق شد  

گروه سياسي: دولت عراق روز يکشنبه با صدور بيانيه اي تاکيد کرد که قصد دارد اعضاي گروهک تروريستي منافقين را از خاک خود اخراج کند. به گزارش خبرگزاري فرانسه ، اعلام اين خبر چند روز قبل از سفر نوري المالکي، نخست وزير عراق به ايران و در زمان بازديد يک هيات دولتي از اردوگاه (اشرف) در عراق صورت گرفت. حدود 3500 تن از اعضاي اين گروه در اين اردوگاه در عراق مستقرند. در بيانيه اي که پس از بازديد هيات عراقي به رياست موفق الربيعي، مشاور امنيت ملي عراق از اين اردوگاه صادر شد آمده است: دولت عراق مسوول امنيت آنهاست و هم چنان به برنامه هايش براي تعطيل کردن اين اردوگاه براي استرداد ساکنين آن به کشورشان و يا به کشور سوم ديگري ادامه مي دهد. در اين بيانيه تاکيد شده است: ماندن در عراق براي آنها يک گزينه نيست. مالکي قرار است تا پايان هفته به ايران و ترکيه سفر کند. اين چهارمين باري است که مالکي پس از عهده دار شدن سمت نخست وزيري عراق به ايران سفر مي کند. وي در ماه مارس به محمود احمدي نژاد، رييس جمهور ايران که به بغداد سفر کرده بود گفت که گام هايي را در جهت اطمينان دادن در اين باره که قلمرو عراق مورد استفاده تروريست هاي القاعده يا گروه هاي شورشي ايراني واقع نخواهد شد، برخواهد داشت. 

وزير کشور پاکستان به تهران مي آيد  

گروه سياسي: "رحمان مالک" وزير کشور پاکستان به منظور مذاکره با مقامات ايران و بررسي وضعيت امنيت مرز مشترک دو کشور، در روزهاي آينده وارد تهران مي شود. "شوکت فياض احمد ترين" مشاور امور اقتصادي نخست وزير پاکستان اين مطلب را ديروز در گفت و گو با ايرنا در اقامتگاه سفير پاکستان در تهران اعلام کرد. وزير اقتصاد و دارايي پاکستان که براي شرکت در همايش وزيران سازمان همکاري اقتصادي (اکو)  به ايران سفر کرده است، در اين گفتگو همچنين از سفر عاصم حسين وزير نفت و منابع طبيعي کشورش به ايران در روزهاي 9 و 10 دي ماه جاري خبر داد. شوکت ترين در پاسخ به سوالي نيز در ارتباط با وضعيت حشمت الله عطارزاده نياکي، کارشناس اقتصادي سرکنسول گري ايران در شهر پيشاور که ماه پيش در اين شهر ربوده شد، تاکيد کرد که وي زنده و سالم است و تلاش دولت اسلام آباد و مقامات محلي ايالات سرحد براي رهايي او ادامه دارد. 

دستگيري 5عضو گروهک ريگي 

گروه سياسي: پنج عضو گروهک تروريستي عبدالمالک ريگي، در جنوب شرق کشور دستگير شدند.يک مقام آگاه ديروز در گفتگو با فارس با اعلام اين خبر، گفت: پنج عضو گروهک تروريستي موسوم به جندالله که طي روزهاي گذشته به منظور انجام عمليات خرابکارانه و تروريستي از افغانستان و از طريق مرز زهک وارد منطقه سيستان شده بودند، در زابل دستگير شدند. وي با بيان اينکه  اين افراد هنگام عزيمت به زابل در حوالي منطقه محمدآباد با نيروهاي بسيجي که به آنان مشکوک شده بودند، درگير و سپس به سمت زابل متواري شدند، افزود: با انعکاس گزارش اين واقعه به نيروهاي امنيتي زابل، گروهي از نيروهاي زبده عملياتي وارد عمل شده و اين پنج تروريست  را طي يک عمليات موفقيت آميز دستگير کردند. 

فروزش: رفتار ايران با پاکستان بايد تغيير کند

گروه سياسي: نماينده مردم زاهدان در مجلس تغيير رفتار دولت جمهوري اسلامي ايران را با دولت پاکستان خواستار شد. پيمان فروزش در گفت وگو با مهر با اشاره به اقدامات تروريستي گروهک ريگي در ايران  گفت: هر از گاهي گروه هاي تروريستي از خاک پاکستان وارد ايران مي شوند و بعد از انجام اقدامات تروريستي دوباره به پاکستان بر مي گردند.وي افزود: دستگاه هاي امنيتي ايران بايد همکاري بيشتري با دستگاه امنيتي پاکستان داشته باشند تا نوع نگرش دستگاه امنيتي پاکستان نسبت به اين گروه هاي تروريستي مشخص شود.عضو کميسيون اقتصادي مجلس هشتم يادآور شد: همين گروه هايي که در ايران به اقدام تروريستي دست مي زنند ممکن است در خاک پاکستان هم اين اقدامات را انجام دهند و حمايت از گروه هاي تروريستي يک خطر براي کشور پاکستان خواهد بود.فروزش ادامه داد: ديپلماسي کشور بايد در رابطه با پاکستان جدي تر باشد. وي در خصوص به شهادت رسيدن گروگانهاي ناجا در سراوان اظهار داشت: حق و حقوق خانواده هاي شهداي اين حادثه بايد هرچه زودتر به خانواده هاي آنان پرداخت شود و اقدام لازم براي بازگشت اجساد اين شهدا صورت بگيرد. وي خاطرنشان کرد: محل اقامات و تردد ريگي در پاکستان مشخص است و خود پاکستاني ها مي دانند او کجاست اما برخوردي نمي کنند و ما از وزارت اطلاعات، وزارت کشور و نيروي انتظامي مي خواهيم در اين رابطه جدي تر برخورد کنند.

تاکيد ايران و مالزي برتوسعه مناسبات همه جانبه

گروه سياسي: رئيس جمهوري ايران و نخست وزير مالزي در نشست مشترک هيات هاي عالي رتبه دو کشور ديروز در تهران درباره روابط، مسايل بين المللي و جهان اسلام تبادل نظر کردند. محمود احمدي نژاد  در اين ديدار با ابراز خشنودي از گسترش روابط برادرانه دو کشور گفت: جمهوري اسلامي ايران براي توسعه مناسبات با مالزي در همه زمينه ها آمادگي دارد. وي با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران توسعه روابط با مالزي را به نفع دو ملت، جهان اسلام و جامعه بشري مي داند، تصريح کرد: تهران و کوالالامپور در زمينه مسايل جهاني ديدگاه مشترک دارند و اين موضوع مسئوليت مشترک ما را درباره مسايل دنياي اسلام و جهان افزايش مي دهد. احمدي نژاد همچنين گسترش همکاري در حوزه هاي کشاورزي، توريسم ، فناوري هاي جديد ، انرژي، مواد غذايي ، مبارزه با مواد مخدر و تروريسم را از جمله زمينه هاي افزايش روابط دوجانبه برشمرد. وي گفت: جمهوري اسلامي ايران هيچ محدوديتي براي توسعه روابط و مناسبات دوجانبه با مالزي قائل نيست. نخست وزير مالزي نيز برضرورت توسعه روابط دوجانبه اشاره کرد و گفت: درباره توسعه هر چه بيشتر روابط تهران و کوالالامپور تعلق خاصي به ديدگاه شما براي نزديک تر کردن دو کشور و تبديل آن به الگويي براي ديگر کشورهاي اسلامي دارم. احمد بداوي خواستار افزايش ميزان تجارت و تنوع در محصولات تجاري بين دو کشور شد و اظهار داشت: مالزي از سرمايه گذاري جمهوري اسلامي ايران در حوزه هاي مختلف استقبال مي کند. وي افزايش همکاري ها را نمادي از تعميق روابط خوب دو کشور دانست. بداوي خاطرنشان کرد: در سطح روابط بين الملل تلاش خواهيم کرد همکاري خود را در سازمان کنفرانس اسلامي، جنبش غير متعهدها و گروه 77 هر چه بيشتر توسعه دهيم.

احمدي نژاد: "فرار مغزها" واژه  درستي نيست 

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد،فرار مغزها را واژه درستي ندانست و گفت: نگاه ايراني همواره جهاني است و فرهنگ و تمدن ما با رفت و آمد ها گسترش يافته و ايراني هر جا که باشد، قلبش براي ايران مي تپد.  رئيس جمهور که ديروز درحاشيه چهارمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشکي دانشگاه رازي در جمع خبرنگاران سخن مي گفت، تصريح کرد: ايران کانون جوشش نخبگان است و همايش امروز گوشه اي از توانمندي هاي نخبگان ما را در معرض ديد همگان قرار داد. وي افزود: ملت ايران يک ملت پرتوان است و با نگاه انساني مسائل تحقيقاتي و علمي را دنبال مي کند البته طبيعي است که اين تلاش ها و توانمندي هاي ايران بايد در مرحله اول در اختيار ملت ايران قرار بگيرد. احمدي نژاد در پاسخ به سوالي در خصوص افزايش بودجه تحقيقاتي و پژوهشي کشور، گفت: اصولا دانشمندان، بزرگان و محققان ما تمام عمر آسايش و رفاه خود را براي خدمت و آسايش ملت صرف کردند. وي افزود:  البته درکنار اين تلاش هاي پژوهشگران و محققان، دولت نيز وظيفه دارد حمايت هاي همه جانبه به عمل آورد و دراين راستا بودجه تحقيقاتي کشور سال به سال در حال افزايش است . احمدي نژاد تاکيد کرد: درسال جاري دستگاه ها و سازمان هاي دولتي بيش از 700 ميليارد تومان قراردادهاي تحقيقاتي و پژوهشي با دانشگاه ها بسته اند . وي با بيان اينکه بودجه تحقيقاتي کشور سال به سال در حال افزايش است، خاطر نشان کرد: اميدوارم درآينده اي نه چندان دور شاهد موفقيت هاي پي در پي محققان و پژوهشگران کشور باشيم . 

تعيين تکليف دو شغله ها تا هفته آينده

گروه سياسي: رئيس سازمان بازرسي کل کشور با تاکيد بر اصلاح قانون ممنوعيت تصدي بيش از يک شغل، گفت: تا هفته آينده تکليف دو شغله ها مشخص مي شود.مصطفي پورمحمدي ديروز در مصاحبه با واحد مرکزي خبر، افزود: به دنبال منقضي شدن مهلت يک ماهه سازمان تربيت بدني، از طرف دولت و مجلس براي اصلاح اين قانون اقدامي صورت نگرفت.وي با بيان اين که اصلاح چند تبصره از اين قانون را به مجلس پيشنهاد داديم، گفت: پس از ديرکرد مجلس در بررسي اين پيشنهاد، قصد اجراي قانون را داشتيم، اما شنيديم فردا با يکي از نواب رئيس مجلس جلسه اي برگزار مي شود.پورمحمدي افزود: در اين نشست مسئولان سازمان تربيت بدني،  سازمان بازرسي کل کشور و شماري از نمايندگان مجلس حضور خواهند داشت و پيشنهادهاي اصلاح قانون را در آن خواهيم داد.رئيس سازمان بازرسي کل کشور اصلاح قانون ممنوعيت تصدي بيش از يک شغل را ضروري خواند و گفت: اگر در جلسه فردا درباره اصلاحات لازم در قانون به تصميم مشترک رسيديم، تا هفته آينده براي اعلام تصميم مجلس صبر خواهيم کرد، وگرنه قانون را اجرا مي کنيم.

ناصري:خاتمي گزينه اصلي اصلاح طلبان است

گروه سياسي: عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي اعلام کرد که از نظر اکثر اعضاي جبهه اصلاحات خاتمي گزينه اصلي اصلاح طلبان در انتخابات آتي رياست جمهوري است و اين طيف تا کنون هيچگونه بحث جدي را درباره گزينه بعد از سيدمحمد خاتمي نداشته اند. عبدالله ناصري در گفتگو با مهر در پاسخ به سئوالي درباره اظهارات خاتمي براي معرفي گزينه اي که علاوه بر حساسيت کمتربر روي او، متعادل و توانمند باشد، گفت: از نظر بنده و حزب متبوع من و اکثر اعضاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات خاتمي گزينه مطلوب اصلاح طلبان است و علت اين انتخاب هم ويژگيهاي شخصي و منحصر به فرد خاتمي است.وي با بيان اينکه تقريبا اکثر اعضاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات متقاضي پاسخ مثبت سيد محمد خاتمي براي کانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري دهم هستند ابراز اميدواري کرد که خاتمي پس از بررسي شرايط در نهايت به جواب مثبت براي کانديداتوري برسد.ناصري افزود: اگر در نهايت خاتمي به عنوان کانديدا در انتخابات رياست جمهوري حضور يابد و يا بر خلاف آن از کانديداتوري در اين انتخابات عذرخواهي کند مطمئنا شرايط را به طور کامل بررسي کرده و دلايل قانع کننده اي براي تصميم نهايي خود  خواهد داشت.وي با اشاره به اينکه درباره تاريخ معرفي کانديداي نهايي اصلاح طلبان در نهايت بايد شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات به عنوان نهادي فراحزبي در ميان اين طيف تصميمگيري نهايي را انجام دهد پيش بيني کرد که خاتمي در آينده اي نزديک نظر خود را درباره حضور يا عدم حضور در انتخابات رياست جمهوري دهم اعلام کند. سخنگوي ائتلاف اصلاح طلبان در مجلس هشتم از صحت و سقم خبر اعلام کانديداتوري خاتمي طي 12 روز آينده که در برخي محافل خبري اصلاح طلبان نقل شده بود ابراز بي اطلاعي کرد و ادامه داد: اين بحث مربوط به حضور خاتمي در محفل يکي از هفته نامه هاست که شب عيد غدير صورت گرفته بود. البته با توجه به نظربرخي گروه هاي اصلاح طلب اين احتمال وجود دارد که با تائيد شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات کانديداي اصلاح طلبان در انتخابات رياست جمهوري دهم در دهه فجر معرفي شود.
 
نماينده اروميه: نشست1+5   با اعراب مشکوک است

گروه سياسي: عضو  کميسيون   امنيت   ملي   و   سياست   خارجي   مجلس، گفت: نشست1+5   با چندکشور  عربي درخصوص برنامه   هسته  اي ايران در نيويورک براي تحت تاثيرقراردادن برنامه هسته  اي ايران است و از نظر ما بسيار مشکوک است. جواد  جهانگيرزاده درگفت  وگو با "ايلنا"، با اشاره به نشست 1+5 با چندکشور عربي در نيويورک، اظهارداشت: اگر 1+5 به دنبال حل مساله هسته  اي ايران است بايد بداند که رفتارهاي اين چنيني آثارنامطلوبي دارد و نه  تنها به نتيجه نمي  رسند بلکه مي  تواند پرونده هسته  اي ايران را پيچيده  ترکند.نماينده اروميه با انتقاد از برگزاري چنين  نشست  هايي، افزود: هرکشوري مي  تواند بنشيند و راجع به  موضوعات متفاوتي مذاکره کند اما برگزاري نشست  هايي بابرخي کشورهاي کوچک و بزرگ عربي   که با محوريت گروه 1+5 انجام مي  شود، با هدف تاثيرگذاري بر مساله هسته  اي ايران است درحالي که هيچ خروجي نخواهد داشت.جهانگيرزاده، تصريح کرد: اين رفتارهاي مشکوک در راستاي ارائه گزارش  هاي  غلط و ترساندن اعراب است که نتيجه  اي در برندارد. البته اين کشورها درگفت  وگوهاي دو يا چندجانبه  شان مي  توانند درخصوص موضوعات مختلف گفت  وگو کنند اما اين نوع نشست  هاي رسمي مي  تواند مجموعه رفتارها وعملکردهاي 5+1 را مشکوک جلوه دهد چرا که ابهام  هاي زيادر در آن نهفته است. عضو  کميسيون  امنيت  ملي  و  سياست  خارجي  مجلس، تاکيد کرد: کشورهاي عربي در پرونده  هسته  اي ايران مطرح نيستند که 1+5 انتظار داشته باشد نتايج عملياتي از اين نشست بگيرد. 1+5 بايد بر روي اين مساله حساس باشد چرا که اين نوع نشست  ها مي  تواند حساسيت  هاي جمهوري  اسلامي  ايران را بر  انگيزد.


 غير رسمي  

  ادعاي يک روزنامه ايتاليايي عليه ايران
شنيديم که گزارش هايي از آمريکا به دست آمده که تاييد مي کند ايران با شرکت هواپيمايي "کانوياسا" ونزوئلا قرارداد انتقال اسلحه و مهمات براي ارسال به سوريه و فرستادن دوباره آن به لبنان بسته است.روزنامه ايتاليايي "لاستامبا" مدعي است، منشا اين اخبار را در سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) پيگيري کرده و اين هواپيماها، قطعات موشک و رايانه را براي مونتاژ به سوريه مي فرستند.به گزارش تابناک، "القدس العربي" که اين خبر را منتشر کرده، از نوع تهيه خبر اظهار شگفتي نموده و مي نويسد: درست است که ايران در سال 2006 با ونزولا قرارداد نظامي امضا کرد، اما چه دليلي دارد، براي فرستادن قطعات به سوريه از ونزوئلا استفاده شود؟
 آموزش اطفال افاغنه توسط بهاييان در کرمان
     
شنيده شده است عناصر بهايي استان کرمان ضمن ارتباط با افاغنه، با پوشش کلاس هاي تربيتي و سوادآموزي رايگان، کودکان آنان را تحت آموزش تبليغ فرقه بهاييت قرار داده و به بهاييت جذب مي کنند.به گزارش آريا،  يکي از خادمان بهايي رفسنجان حدود ده کودک افغاني را در طول هفته با وسيله شخصي از اردوگاه به منزل خود برده و به وسيله مربياني از عناصر بهايي، تحت آموزش اعتقادات انحرافي بهاييت قرار داده است.
 اخاذي پليس امارات از تاجران ايراني
آخرين شنيده اينکه با توجه به انبوه ايرانيان مقيم امارات که بيشتر آنان از تاجران و ثروتمندان هستند، برخي مقامات و مسئولان اماراتي با توجه به سهل انگاري و تساهل مقامات ديپلماسي کشور، اقدام به اخاذي و کلاهبرداري از آنان مي کنند.به گزارش تابناک، در همين زمينه، رئيس اداره حقوق بشر پليس دبي چندي پيش با معرفي خود به يک تاجر ايراني و دريافت ميليون ها درهم از وي براي حل مشکل اقتصادي وي که از طرف دولت امارات ايجاد شده بود، قول رفع مشکل را در اسرع وقت مي دهد.اين در حالي است که سرهنگ محمد المر رئيس پليس حقوق بشر از طريق پست سازماني خود و نيز به عنوان حق العمل دولتي اين پول را دريافت مي کند ولي خود اقدام به تصاحب آن مي کند و در نهايت اين تاجر ايراني با مراجعه به رئيس پليس دبي و مقامات قضائي امارات، اقدام به شکايت از اين فرد مي کند که تمامي مراجع مسئول، به هم دستي با اين مقام پليس پرداخته و از دادخواهي اين ايراني ثروتمند خودداري مي کنند.نکته جالب توجه اين که حتي پليس امارات اقدام به ثبت شکايت اين ايراني هم نمي کند و در نهايت با ايجاد راه هاي بي ربط و انحرافي پرونده را دچار نوسان مي کند.


 رايس:اوباما گزينه چنداني در قبال ايران ندارد  

گروه سياسي: وزير خارجه آمريکا اعلام کرد که رئيس  جمهوري منتخب آمريکا گزينه  هاي چنداني براي تغيير برخي مسائل مربوط به سياست خارجي واشنگتن از جمله نحوه رويکرد به ايران در اختيار ندارد. به گزارش"ايلنا" به نقل از فايننشال  تايمز، "کاندوليزا رايس"، در گفت  وگو با اين روزنامه انگليسي اعلام کرد که انتظار مي  رود دولت جديد آمريکا، رويکرد دولت "جورج بوش"، رئيس  جمهوري ايالات متحده در قبال برنامه هسته  اي ايران را دنبال کند.رايس با بيان اينکه "باراک اوباما"، رئيس  جمهوري منتخب آمريکا عموما مسائل را به شيوه خودش دنبال مي  کند، گفت: "وقتي با هم  پيمانانمان صحبت مي  کنيم، آنها اعتقاد دارند که اين ساختاري است که (برنامه هسته  اي ايران) در نهايت از طريق آن حل مي  شود."وي با اشاره به تلاش  ها براي پيگيري مسائل مربوط به ايران، کره  شمالي و همچنين مساله اسرائيل و فلسطين، گفت: "دليل اينکه احتمال ادامه سياست  هاي فعلي وجود دارد اين است که براي تشکيل و سازماندهي گروه  هاي بين  المللي که در مرحله نخست اين مسائل دشوار و پيچيده را مديريت و سپس به صورت چندجانبه حل  و  فصل کنند، تلاش کرده  ايم."اين مقام بلندپايه آمريکايي مدعي شد که تحريم  هاي آمريکا و اتحاديه اروپا مانع برنامه  هاي هسته  اي ايران شده است.رايس در ادامه ادعاهاي خود ابراز اميدواري کرد که اعمال تحريم  هاي بين  المللي و يک  جانبه که با اثرات کاهش قيمت نفت همراه شده است، نهايتا رفتارهاي تهران را تغيير دهد.وي روسيه را که طي ماه  هاي گذشته اعمال تحريم عليه ايران را نپذيرفته است، مانع بزرگي بر سر دستيابي به هدف پايان دادن به برنامه هسته  اي تهران دانست.رايس ادامه داد که بعد از مناقشات اخير گرجستان، رابطه واشنگتن و آمريکا بر مبناي "منافع" و نه بر مبناي "ارز  ش  ها" استوار است. وزير خارجه آمريکا همچنين مدعي شد که ايران تمامي تلاش خود را براي ممانعت از به  نتيجه رسيدن توافق  نامه امنيتي بغداد و واشنگتن انجام داده است.


 حدادعادل: براي نامزدي درانتخابات فکرنکرده ام  

گروه سياسي: غلامعلي حدادعادل درباره  احتمال کانديداتوري خود در انتخابات رياست جمهوري آينده اعلام کرد : در اين زمينه فکر نکرده ام. به گزارش ايسنا، رييس کميسيون فرهنگي مجلس ديروز در حاشيه همايش 30 سال انقلاب اسلامي در پاسخ به سوالي در خصوص پيش بيني انتخابات آينده گفت: فکر نمي کنم اتفاق خاصي بيفتد، به نظر من مهم تر از نتيجه  انتخابات اين است، هر کس که پيروز مي شود بداند چه مي خواهد انجام دهد. وي ادامه داد: اشکال ما در اشخاص نيست، بلکه بايد به فکر پالايش روش ها باشيم. رييس کميسيون فرهنگي مجلس گفت: به جاي اين که مشکلات کشور را عمر و زيدي بدانيم، بايد پالايش روش ها را مطرح کنيم، اگر آن ها حل شود بسياري از مسائل حل مي شود. وي همچنين در پاسخ به سوال ديگري در خصوص اين که اولويت هاي رييس جمهور آينده چه بايد باشد، اظهار کرد: مهم ترين مساله، مساله اقتصادي است و براي اين مساله همه بايد کمک کنند بايد بدبيني ها با يکديگر را کنار گذاشت و هر کس حرف حساب مي زند، حرف او را قبول کنيم و خودمان هم فکر حسابي داشته باشيم.  رييس کميسيون فرهنگي مجلس همچنين در ارزيابي از بحث دولت ملي نيز گفت: اين مساله از حرف هايي است که روزنامه اي است و معلوم نيست از کجا درآمده است. در واقع تعريفي از دولت ملي نشده است و اين اصطلاحاتي است و حرف هايي است که بعضا عنوان مي شود.  وي همچنين در ارزيابي از بحث تحول اقتصادي تصريح کرد: اجراي اين طرح وابسته به اين است که تحول اقتصادي چه باشد، مسلما اين نظام يارانه اي موجود معيوب است و در اين که بايد تحول اقتصادي شود شکي نيست، ولي به چه شيوه اي بخواهيم آن را جراحي کنيم اين مساله است. وي افزود: همه خواهان تحول هستند و اين مساله شجاعت مي خواهد و در کنار اين شجاعت درايت نيز لازم است. 


  مخالفت رييس مجلس مصر با انتشار بيانيه ضد ايراني 

گروه سياسي: رييس مجلس شوراي مصر با بررسي وانتشار بيانيه ضد ايراني کميته امور عربي مجلس، مخالفت کرد.    به گزارش ايرنا،صفوت الشريف با اعلام اينکه اين بيانيه شديد اللحن ممکن است قطع کامل روابط با ايران را موجب شود با بررسي آن در جلسه روز يکشنبه مجلس و انتشار آن در مطبوعات مصر به شدت مخالفت کرد. به گفته منابع آگاه، رييس مجلس با دستور جمع آوري نسخه اين بيانيه که در ميان برخي خبرنگاران توزيع شده بود نسبت به انتشار آن در مطبوعات هشدار داد. به گفته اين منابع، بيانيه  فوق به بهانه آنچه که از آن به "دخالت ايران در مساله فلسطين" ياد مي شود، ايران را به سياسي کردن مساله فلسطين براي نفوذ بيشتر در منطقه متهم مي کند. اين بيانيه اظهار نظر مقامات ايراني درخصوص موضع مصر دربرابر مساله فلسطين را محکوم کرده و آن را پيگيري سياست هاي هميشگي تهران درمقابل قاهره دانست است.  بيانيه ياد شده با اشاره به اهميت کمک به اهالي محاصره شده غزه، بر عدم دخالت قدرت هاي منطقه اي در مسايل ديگر کشورها تاکيد کرد. عليرغم تاکيد برخي مقامات مصري در کمک به اهالي غزه تاکنون هيچ گام عملي از سوي مصر در اين باره برداشته نشده است. 


 العطيه:پيشنهادهاي ايران را بررسي مي کنيم  

گروه سياسي: دبيرکل شوراي همکاري خليج فارس در آستانه برگزاري نشست سران شوراي همکاري خليج فارس اعلام کرد که پيشنهادهاي رئيس  جمهوري ايران به اين شورا در کنفرانس آتي سران در مسقط مورد بررسي قرار مي  گيرد. به گزارش"ايلنا" به نقل ازروزنامه الشرق  الاوسط، "عبدالرحمن العطيه" پيش از برگزاري نشست سران حاشيه خليج فارس گفت: "موضوع رابطه با ايران، مساله فلسطين، اوضاع عراق، تحولات رخ داده در سطح منطقه و بين  الملل و چگونگي فعاليت مشترک کشورهاي حاشيه خليج  فارس در زمينه امنيتي، سياسي و اقتصادي از جمله موضوعاتي است که مورد بررسي قرار خواهد گرفت."وي درباره پيشنهاد  هاي ارائه شده توسط "محمود احمدي  نژاد" به نشست سران شوراي همکاري خليج  فارس گفت: "اين موضوع در کنفرانس مسقط بعد از بررسي کميته  هاي وزارتي مورد بررسي قرار خواهد گرفت و همچنين طي گزارش کامل تقديم سران اين شورا مي  شود."العطيه با اشاره به برگزاري نشست وزراي خارجه عضو شوراي همکاري خليج فارس درروز 28دسامبر، افزود: "بهتر است که عراق از رنج و مشکلات خود رهايي يابد و به نقش طبيعي خود در سطح جهان عرب و در بين کشورهاي اسلامي و جامعه بين  الملل به عنوان يک کشور مهم و محوري بازگردد."


 باوجود تعويق دوباره در زمان راه اندازي نيروگاه بوشهر;
 قشقاوي: از روند اجرايي روس ها راضي هستيم 

گروه سياسي، حسين نوري هشجين: با وجود تعويق مجدد روس ها در راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهرتا يکسال ديگر، سخنگوي وزارت خارجه ديروز درخصوص زمان دقيق راه اندازي اين نيروگاه حاضربه موضع گيري نشد و در عوض اعلام کرد که تهران از روند اجرايي روس ها در نيروگاه بوشهررضايت دارد. حسن قشقاوي که ديروز در نشست هفتگي اش با خبرنگارن سخن مي گفت، در پاسخ به سوال خبرنگار "آفرينش" که پرسيد: آيا با توجه به اظهارات رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس که گفته است نيروگاه اتمي بوشهر در مارس 2010 (اسفند و فروردين 88 و89) به بهره برداري مي رسد، شاهد تاخير احتمالي ديگري در بهره برداري از اين نيروگاه خواهيم بود؟ گفت: آقاي بروجردي در مصاحبه خود همچنين گفته است نمايندگان مجلس در بازديدي که از نيروگاه اتمي بوشهر داشتند متوجه شده اند کار به سرعت و طبق برنامه در حال انجام است و با توجه به افزايش پرسنل روسي کار پيش مي رود. سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشور در ادامه با مهم و گسترده خواندن راه اندازي و بهره برداري ازيک نيروگاه اتمي ، اظهار کرد: ممکن است مقداري به لحاظ زماني در مقايسه با زمان پيش بيني شده اوليه در طول چند سال گذشته پروسه راه اندازي و بهره برداري کمي طولاني تر شده باشد و من اين را نفي نمي کنم. قشقاوي اضافه کرد: اين کار بسيار بزرگي است که براي نخستين بار در کشور انجام مي شود و پروسه اي است که نياز به پس و پيش راه اندازي دارد. سخنگوي وزارت خارجه اظهار داشت: ما و روسها اکنون از روند اجرايي کار در نيروگاه اتمي بوشهر رضايت داريم. در پي اين اظهارات قشقاوي خبرنگارما بارديگربه دليل قانع کننده نبودن پاسخ سخنگو، پرسيد: آيا بالاخره بهره برداري از نيروگاه اتمي بوشهر به تعويق افتاده است؟ که سخنگوي وزارت خارجه پاسخ داد: من مهندس فني نيستم. اما وقتي که سوخت اوليه نيروگاه تحويل شده است اين نقطه عطفي است و همه مي دانند اصلي ترين مساله تحويل سوخت بوده که صورت گرفته است. سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشوربا بيان اينکه مشکلي در اراده هاي سياسي دو کشور ايران و روسيه نيست،اظهارکرد: بقيه بحث ها تکنيکي و فني است که بايد زمينه هاي آن فراهم شود.  سخنگوي وزارت خارجه ديروز در حالي از "کمي" طولاني شدن پروسه راه اندازي نيروگاه بو شهر سخن به ميان آورد که راه اندازي اين نيروگاه 10 سال است که به بهانه هاي مختلف توسط روس ها به تعويق افتاده است.
خودداري از تائيد يا تکذيب تحويل موشک  هاي اس 300
 سخنگوي وزارت خارجه در اين نشست همچنين از تاييد يا تکذيب آغاز تحويل سامانه هاي موشکي پيشرفته دفاع هوايي اس 300 ساخت روسيه به ايران خودداري کرد.   قشقاوي در واکنش به گزارش هاي منتشره در اين خصوص اضافه کرد: هيچ گزارشي از منابع ذي ربط به وزارت خارجه واصل نشده و در موقعيتي نيستيم که تحويل موشک ها را تاييد يا تکذيب کنيم.   قشقاوي با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران با روسيه داراي روابط همه جانبه و گسترده در ابعاد سياسي، اقتصادي و همچنين نظامي است، تصريح کرد: با روسيه توافقات نظامي داريم که بخشي از توافقات مربوط به سال هاي گذشته است، بخشي از توافقات اجرايي شده و بخش ديگر در دست اجراست. 
 هيچ درخواستي از امريکا دريافت نکرده ايم
اظهارات رايس وزيرخارجه آمريکا مبني بر ارائه درخواست تشکيل دفتر حافظ منافع امريکا در تهران موضوع سوال ديگري بود که قشقاوي در پاسخ به آن با بيان اينکه هيچ درخواست رسمي به دست ما نرسيده است، گفت: در مصاحبه اي که رايس به اين موضوع اشاره کرده بود صحبت هاي متناقض بسياري وجود داشت. قشقاوي اضافه کرد: رايس ابتدا گفته بود اين پيشنهاد از من نبوده است اما در انتهاي مصاحبه گفته بود اين ايده اصولي شخص بوش است; به هر حال از اين مصاحبه و گفتگوهاي مانند آن هيچ نتيجه واضحي به دست نمي آيد.تاسيس بخش جديدي در وزارت خارجه آمريکا براي پيگيري مسائل مربوط به ايران موضوع سوال ديگري بود که قشقاوي در پاسخ به آن با بيان اينکه اين اقدام يک تصميم داخلي و ساده سازماني و تشکيلاتي است، گفت:  به ما ارتباطي ندارد. وي افزود: مهم اين است که آيا پس از اين تغييرات سازماني، تغييرات اساسي و جدي در سياست هاي خاورميانه اي و منطقه اي امريکا ايجاد مي شود يا نه. سخنگو گفت: اگر تغييري در سياست تبعيض آميز امريکا در خاورميانه ايجاد و منافع ملي ايران و غرور ملي ايرانيان به رسميت شناخته شود و در واقع تلاش کنند رفتار غلط گذشته را تغيير دهند، در اين صورت اين تغيير اداري مبارک خواهد بود. وي در پاسخ به اين سوال که آيا اخبار جديدي از سطح تلاش آمريکايي ها براي بهبود روابط با ايران وجود دارد؟ گفت: تحرک جديدي در بحث مسايل ايران و آمريکا وجود ندارد. 
تغيير ديپلماسي غرب از تهاجمي به نيابتي 
برگزاري اجلاس نيويورک با حضور هشت کشور عربي و کشورهاي عضو 1+5، موضوع سوال ديگري بود که قشقاوي در پاسخ، گفت: از اين قبيل جلسات، زياد برگزار مي شود، اين جلسات شبيه نمايشي شکست خورده در تئاتري بي روح و خشک است.سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشور تصريح کرد: اينکه عده اي جمع شوند تا غزل خداحافظي را با خانم رايس در نيويورک بخوانند، تغييري در واقعيات ايجاد نخواهد کرد.    وي با اشاره به اجلاس کشورهاي 1+5 با اعراب، گفت: اينکه آنها تلاش مي کنند ديپلماسي تهاجمي خود عليه ايران را به ديپلماسي نيابتي تبديل کنند، يعني اعتراف به شکست در برابر جمهوري اسلامي ايران. قشقاوي در پاسخ به سوال ديگري درباره پيام تهران براي رفع نگراني کشورهاي عربي همسايه درخصوص برنامه هسته اي ايران، گفت: عرب ها که در مذاکره با ايران مشکلي ندارند; مرتب در حال رفت و آمد هستيم و تماس ما با دوستان عرب منطقه کمتر از اروپايي ها نيست.قشقاوي در ادامه برخي اظهارات در اين باره را ناشي از تحرکات و جريان سازي غربي ها دانست و گفت: با کشورهاي همسايه هيچ بحث هسته اي نداريم و بارها از فعاليت هاي صلح آميز هسته اي آنها حمايت، و حتي پيشنهاد کنسرسيوم و همکاري هاي مشترک هسته اي با آنها ارائه کرده ايم.وي افزود: از طرف ديگر، وقتي آقاي البرادعي 14بار در گزارش هاي خود به آژانس بين المللي انرژي اتمي، غيرنظامي و صلح آميز بودن فعاليت هاي هسته اي ايران را تاييد کرده است، ديگر چه نگراني وجود دارد.وي تاکيد کرد که اين مجموعه تحرکات در اجراي طرح ايران هراسي غربي ها شکل مي گيرد.قشقاوي در ادامه به فعاليت هاي سينمايي هاليوود براي اجراي طرح ايران هراسي اشاره کرد و گفت: دستور ساختن فيلم هايي براي جنگ با هويت ايراني ازجمله فيلم   300   ازجمله اين اقدامات است.سخنگوي وزارت خارجه با اشاره به اينکه نظرسنجي ها در کشورهاي منطقه هيچ هراس و نگراني ملت هاي همسايه را درباره ايران تاييد نمي کند، گفت: ما اشتراکات عميق ديني، تاريخي و فرهنگي داريم و دولت هاي غربي از اسب تراواي ايران هراسي که پشت در کشورهاي منطقه قرار داده اند، نتيجه اي نخواهند گرفت.
تا 40 کشور را همسايه خود مي دانيم
سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاري که با اشاره به اجلاس نيويورک پرسيد :ظاهرا در اين اجلاس اعراب خواستار دخالت مستقيم در روند پرونده هسته اي ايران شده اند; پاسخ ايران چيست؟گفت: من نشنيدم اعراب از واژه دخالت استفاده کرده باشند.خبرنگار سوال خود را تصحيح کرد و گفت: مي خواهند مشارکت کنند.سخنگوي وزارت خارجه گفت: مشارکت که همان پيشنهاد ايران است و راه خوب همکاري است. سخنگوي وزارت امورخارجه با اشاره به آموزه هاي ديني اسلام مبني بر احترام به حقوق همسايه و رعايت آن گفت: پيامبر اسلام (ص) فرمودند تا چهل خانه همسايه شما، بر شما حق دارند و ما هم بر اساس همين دستور تا چهل کشور را همسايه مي دانيم و در چارچوب همسايگي حاضريم به آنها کمک کنيم.
سو» تفاهم اداري درباره جزيره ابوموسي 
ورود دبير شوراي همکاري خليج فارس به خطر قرمز ايران در خصوص جزاير سه گانه با وجود پذيرايي گرم از او در تهران ، موضوع سوال ديگري بود که سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشور در پاسخ گفت: ما وقتي مي  گويم گسترش روابط در ديپلماسي به اين معنا نيست که درهمه زمينه ها مواضع اعلامي يکي باشد. سو»  تفاهم اداري درخصوص جزيره   ابوموسي وجود دارد که بارها اعلام کرده  ايم اين مساله قابل رفع است، اما اگر بخواهند در راستاي طرح ايران هراسي گام بردارند اين مساله به نفع ايران و امارات نيست.
 ملت ايران بت شکني تاريخي کرده است
 اظهارات معاون وزير خارجه انگليس مبني بر اينکه لندن هيچ خصومتي با تهران ندارد موضوع سوال ديگري بود که قشقاوي در پاسخ به آن گفت: اگر واقعا چنين چيزي وجود دارد بايد در عمل ديده شود. وي افزود: وقتي رفتار انگليسي ها را رصد مي کنيم، سوالات بسيار و ابهامات فراواني در رفتارشان با ايران مي بينيم، مثل اينکه پيشتاز مماشات با منافقين بوده و هستند. قشقاوي گفت: آنها اگر معتقد به همکاري و گفتگو هستند، حقوق هسته اي ملت ايران را به رسميت بشناسند. وي افزود: آنها با ملت ايران سرو کار دارند و بايد بدانند ملت ايران در يک بت شکني تاريخي توانسته است به قله هايي دست يابد که روزي دست نيافتني بود.  
  در اوج مسووليت پذيري هستيم
کاهش نقش وزارت خارجه در امور مهم مانند پرونده هسته اي و پرداختن به موضوع غيرمهم مانند روابط با کشورهايي مانند توگو و ناميبيا موضوع سوال ديگري بود که سخنگوي وزارت خارجه با رد اين اظهارات، گفت: وزارت خارجه در مطلوب ترين شرايط به وظايف سازماني خود عمل مي کند. وي با بيان اينکه وزارت امور خارجه در حوزه ديپلماسي و سياست خارجي کنار نزده شده است، اظهار کرد: وزارت خارجه در اوج مسووليت پذيري و انجام تکليف است. سخنگوي وزارت خارجه در عين حال با دفاع از توسعه روابط با کشورهاي آفريقايي ازبرگزاري اجلاس مشترک ايران و سران آفريقا در سال آتي ميلادي در تهران خبردادکانون مدافعان حقوق بشرپروانه  کار نداشت
پلمپ کانون مدافعان حقوق بشر توسط مراجع قضايي موضوع سوال ديگري بود که قشقاوي در پاسخ گفت: شايسته است که مقامات قضايي در اين خصوص پاسخگو باشد اما همانطور که يکي از بنيانگذاران اين کانون اعلام کرده و در خبرها آمده است، اين کانون پروانه کار نداشته ولي از سال 79 تاکنون بدون مجوز فعاليت مي  کرده است.قشقاوي تصريح کرد: پيش از اين نيز تذکراتي به آنها داده شده بود تا براي اخذ مجوز اقدام کنند اما در اين خصوص اقدامي انجام نداده و فعاليت اين کانون در سال  هاي اخير نشانه سعه صدر جمهوري اسلامي ايران است که به آنها اجازه فعاليت داده است و مطمئنا اگر چنين کانوني بدون مجوز در کشورهاي غربي وجود دارد آنها اجازه فعاليت نمي  يافتند.
تائيد مصادره يک ساختمان ايران در آرژانتين
موضع وزارت خارجه در قبال توقيف يکي از املاک ايران در آرژانتين بر اساس پرونده آميا موضوع سوال ديگري بود که قشقاوي در پاسخ به آن گفت: مرکز توقيف شده در آرژانتين، از 20 سال گذشته تاکنون وقف کارهاي خيريه و مدرسه و مسجد بوده است و دولت آرژانتين هم مي داند. وي مصادره اين مرکز اسلامي را به نفع يهوديان، به نفع منافع ملي آرژانتين ندانست و اظهار کرد:  آرژانتيني ها بايد تلاش کنند اين تبعيض ناروا را ميان مسلمانان و يهودي ها در کشورشان از بين ببرند.  سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به سوال ديگري درباره دستگيري رئيس موسسه علوي در امريکا گفت: اين اقدام هم در جهت اجراي طرح ايران هراسي است و اتهامات ناروايي است که عليه اتباع ايراني هر از گاهي مطرح مي شود. وي  در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري درباره محکوميت دو ايراني در آمريکا گفت: معمولا اينگونه گزارشات را بايد دفاتر نمايندگي ما ارايه دهند و ما چيزي در اين زمينه دريافت نکرده ايم.  سفر نوري المالکي به تهران
درخواست ايالات متحده از دولت عراق براي کاهش دادن فعاليت هاي اقتصادي ايران در اين کشور، موضوع سوال ديگري بود که قشقاوي در پاسخ به آن به سفرآخر هفته نوري المالکي نخست وزير عراق به تهران اشاره کرد و گفت: اين سفر در چارچوب روابط دو جانبه است .


 رئيس قوه قضائيه:
 تشکيل بي رويه پرونده هاي قضايي علت يابي شود 

گروه سياسي: رئيس قوه قضائيه با تاکيد بر اينکه بايد قضازدايي ريشه اي و اصولي در جهت بهداشت قضايي صورت گيرد، افزود: تشکيل بي رويه پرونده هاي قضايي در محاکم کشور بايد علت يابي شود.به گزارش روابط عمومي قوه قضائيه، آيت الله سيد محمود هاشمي شاهرودي صبح ديروز در جلسه مسئولان عالي قضايي ضمن تقدير از دولت در خصوص ارسال لايحه قضازدايي به مجلس شوراي اسلامي، بر ارسال لوايح تنظيم شده در مهلت قانوني توسط دولت به مجلس تاکيد کرد. رئيس قوه قضائيه با تاکيد بر اصلاح سيستم نهادهاي نظارتي و اجرايي خاطرنشان کرد: مسائل مختلفي براي اجرايي شدن بهداشت قضايي لازم و ضروري است که بايد نيازهاي موجود پيش از ارسال لوايح مربوطه به دولت در آن گنجانده شود. شاهرودي با اشاره به ارجاع بيش از پنج ميليون پرونده قضايي به شوراهاي حل اختلاف، گفت: الزاما اين اقدامات راهکار مناسبي براي کاهش اطاله دادرسي نيست بلکه بايد قضازدايي ريشه اي و اصولي در جهت بهداشت قضايي صورت گيرد و تشکيل بي رويه پرونده هاي قضايي در محاکم کشور علت يابي شود تا بتوان مانع از شکل گيري چنين شرايطي شويم. وي گام اول و اساسي در بحث قضازدايي را جلوگيري از تشکيل پرونده هاي غيرضروري در محاکم قضايي و عدم تضييع حقوق مردم عنوان کرد و گفت:  اين لايحه در دولت نيز بايد با اين ديد مورد بررسي قرار گيرد و ما نيز در دستگاه قضا بايد با کمترين تشريفات ممکن و تقويت صلح و سازش در نهادهاي شبه  قضايي پرونده هاي موجود را به مصالحه ختم کرده و فرهنگي در جامعه حاکم شود که اختلاف و مداخله کم شود. رئيس قوه قضائيه تصريح کرد: اين درست است که نهادهاي شبه قضايي برخي از مشکلات موجود را حل و فصل مي کنند اما اگر پايه و اساس مساله که همان اصلاح بسترها و پيشگيري از توليد نزاع و دعاوي مي باشد مورد بررسي قرار نگيرد، مشکل همچنان باقي است و تنها جريان رسيدگي ها را تغيير داده ايم. وي خواستار تشکيل جلسات مشترک با کميسيون قضايي مجلس و دولت در خصوص مساله قضازدايي و بهداشت قضايي و پيگيري اين جلسات شد و خاطرنشان کرد: قضازدايي به معناي عام مسئله مهمي است که هم در دستگاه قضايي و هم در نهادهاي شبه قضايي پيگيري مي شود و اهميت آن تا جايي است که هم اکنون دولت نيز به دنبال اجرايي شدن آن است. 


 آيت ا... هاشمي رفسنجاني:
 اجتهاد و تقليد بايد تخصصي شوند  

گروه سياسي:رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام بر تخصصي شدن اجتهاد و تقليد و فقه مقارن تاکيد کرد. آيت الله هاشمي رفسنجاني ديروز در همايش اجتهاد در دوره معاصر، در تالار علامه اميني دانشگاه تهران گفت: در دوره حاضر علاوه بر توجه جدي به عقل در اجتهاد که خواست قرآن است، بايد به تخصص در رشته هاي فکري اهميت دهيم. وي تاکيد کرد: بايد درصدد تخصصي شدن اجتهاد ، تخصصي شدن تقليد در بسياري از مسائل، ايجاد شوراي تخصصي فقهي براي بررسي مسائل عمده مديريتي کشور و همراهي علماي اهل سنت و شيعه در دانشگاه ها، ميزگردها و همايش ها براي بررسي فقه مقارن باشيم. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: در اين صورت مي توان به وحدت جهان اسلام اميد داشت و به ظرفيت کشورهاي اسلامي براي اداره جامعه که از اهداف پيامبر اسلام (ص)، خاتميت دين و اهداف نظام اسلامي است اتکا کرد.  هاشمي رفسنجاني در ادامه گفت: در عصر نوآوري ها، بحث تخصصي شدن اجتهاد مطرح است، زيرا همه معتقدند که يک مجتهد نمي تواند بر همه مسائل مبتلابه مردم مسلط باشد و هيچ کس چنين توانايي اي ندارد. وي افزود: چگونه يک فرد مي تواند در مدت سي، چهل سال تحصيل، بر همه علوم و حقوق دنيا که هرکدام تخصص بزرگي است مسلط شود؟  اين کار امکان پذير نيست. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: اگر مي خواهيم در امور مردم دخالت کنيم بايد فقهمان فقه تخصصي باشد.  وي با اشاره به اينکه درصورت پذيرفته شدن فقه تخصصي بايد تقليد هم تخصصي باشد افزود: در اين صورت ديگر لازم نيست در همه زمينه ها از يک نفر تقليد کرد، بلکه مي توان در هر زمينه، همچون تخصص هاي پزشکي، به متخصص اعلم مراجعه کرد.  رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: در ادامه تخصصي شدن فقه در زمينه مديريت جامعه، به شورايي شدن مي رسيم که در اين جايگاه شوراي نگهبان بايد همه تخصص ها را داشته باشد يا مشاوره بگيرد تا بتواند در همه زمينه ها نظر دهد.  هاشمي رفسنجاني افزود: ملاک و پايه همه اين مسائل، عقل و توجه به اجتهاد در چارچوب قرآن و سنت است.  وي با تاکيد بر فقه مقارن و مقارنه کردن احکام فقهي، حديث متقارن ثقلين را يادآور شد و گفت: پيشنهاد مي شود که علماي شيعه و اهل سنت در فقه مقارن منصفانه بررسي کنند و مرجعيت علمي اهل بيت (ع)  را بپذيرند و سخنان آن بزرگواران را به عنوان مرجع مطمئن قبول کنند.  رئيس مجلس خبرگان رهبري با اذعان به وجود برخي احاديث غيرقابل قبول در کتب شيعه و اهل سنت افزود: در اين ميان، علماي شيعه و اهل سنت بايد به روايات صحيح دست يابند و در فقه مقارن آنچه را از اهل بيت (ع)  به ما رسيده است به عنوان مرجع قابل اتکا بپذيرند.  آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به بررسي هاي فراوان در باره موضوع ارث زنان از شوهرانشان به ميزان يک چهارم که به تدوين طرح تساوي سهم الارث زنان و مردان و بررسي آن در مجلس شوراي اسلامي منجر شد گفت: اين کار از آثار فقه مقارن است که اگر براساس آن عمل کنيم، ممکن است فتاواي کنوني ما با گذشته خيلي تفاوت کند.  وي افزود: اين مسئله بسيار مهمي است که حدود چهارده قرن است حق زنان از ارث شوهرانشان از بين مي رود; بررسي ها نشان داده است که اين کار تنها ريشه اي تاريخي دارد.  رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: با فقه مقارن، سير تاريخي و دخالت قدرت ها و جريان ها در فتاوا پيدا و به بحث هاي واقعي و امروزي تبديل مي شود.  آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه درباره تاريخچه فقه و اجتهاد و فراز و فرودهاي آن از زمان پيامبر گرامي اسلام (ص)  تاکنون در ميان شيعيان و اهل سنت سخن گفت و افزود: در شهريور 1320 حوزه علميه وارد فضاي جديدي شد که پس از گذشت بيست سال دوران طفوليت و جواني، در اواخر دهه چهل به بلوغ رسيد و شخصيتي همچون امام خميني (ره) وارد عرصه فقاهت نو شد. وي با اشاره به نوآوري هاي حضرت امام در عرصه فقاهت گفت: امام راحل مي گفتند ولايت فقيه مسئله اي تشريفاتي نيست و اداره همه امور کشور بر عهده آن است . رئيس مجلس خبرگان رهبري افزود: به تعبير حضرت امام، فقه اسلامي، نظريه اي کامل و جامع براي اداره انسان و جامعه است و همه چيز بايد در سايه اين فقه شکل بگيرد. آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به اينکه شماري از علما و فقها پيش از حضرت امام اين مسئله را بيان کرده بودند تصريح کرد: موضوع ولايت فقيه و اداره جامعه با فقه اسلامي را هيچ فقيهي به اين صراحت بيان نکرده است. وي تاسيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به دستور حضرت امام (ره) را کاري بزرگ و ريشه اي براي اداره جامعه و نوآوري ديگري از بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران دانست.  رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: نمي توان جامعه اي را که مي خواهد به نام اسلام اداره شود، صرفا با روايات هزار و چهارصد سال پيش و بدون توجه به اجتهاد و عقل اداره کرد.  آيت الله هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه مسائل محدثه آن به آن به وقوع مي پيوندد افزود: مباحث جديدي همچون فضا، اعماق زمين، حقوق اقيانوس ها، آب هاي ساحلي و بين المللي، بمب اتمي و جاسوسي در اينترنت، در آن زمان به هيچ وجه مطرح نبود و هم اکنون تنها با اجتهاد و عقل است که مي توان درباره آنها نظر داد.  رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: نوآوري هاي حضرت امام انصافا بسيار زياد است و علمي هم که هم اکنون علماي ما دارند قابل مقايسه با قبل نيست.  آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به وجود فقه سياسي در اعماق فقه اسلامي گفت: بايد اين فقه برجسته و عوض، و مباحث مرتبط با اداره کشور، قانونگذاري و قضا که ده ها برابر قبل است در فقه سياسي ديده و بحث شود.  رئيس مجمع تشخيص مصحلت نظام غلبه حاکميت جهاني بر حاکميت ملي را در چارچوب قوانين موجود بين المللي يادآور شد و افزود: جهاني شدن به معناي آن است که هر روز از قدرت محلي در زمينه هاي مختلف کشتيراني، هواپيمايي و حقوق بشر کم شود و اختياراتمان را به سازمان هاي بين المللي واگذار کنيم که آنها حکم کنند تا اجرا شود.  هاشمي رفسنجاني اضافه کرد: بايد وارد طرح و بررسي اين مسائل شويم که بحمدالله حوزه هاي عمليه در اين راه حرکت مي کنند. 


 جلسه مشترک قاليباف و لاريجاني در مجلس 

گروه سياسي: صبحانه کاري محمدباقر قاليباف شهردار تهران با علي لاريجاني رئيس مجلس ديروز در رسانه هاي کشور با بازتاب هاي مختلفي همراه شد.ديدار قاليباف با لاريجاني که صبح ديروز در محل دفتر رئيس مجلس در بهارستان برگزار شد از سوي برخي نمايندگان انتخاباتي اعلا م  شد و عنوان کردند که لاريجاني در اين ديدار حمايت خود را از نامزدي قاليباف در انتخابات آتي رياست جمهوري را اعلام کرده است. نادر قاضي پور نماينده اروميه و عضو فراکسيون اصولگرايان يکي از اين نمايندگان بود که ديروز در گفت وگو با ايلنا با اشاره به ديدار لاريجاني و شهردار تهران گفت: در اين ديدار مسايل انتخاباتي مطرح شد و لاريجاني از کانديداتوري محمد باقر قاليباف در انتخابات رياست جمهوري اعلام حمايت کرد. قاضي پور ، افزود: اعلام حمايت لاريجاني از کانديداتوري شهردار تهران براي انتخابات رياست جمهوري پيش از اين نيز مطرح شده بود و حدود هشت ماه قبل و در زمان بحث انتخابات رئيس مجلس به دنبال حمايت قاليباف و نمايندگان حامي وي از رياست لاريجاني، وي نيز اعلام کرد از قاليباف در انتخابات رياست جمهوري حمايت خواهد کرد.نماينده اروميه با تاکيد بر اينکه ديدارهاي لاريجاني و قاليباف تقريبا هر ماه يک  بار در دفتر رئيس مجلس انجام مي  شود، تصريح کرد: اين ديدار براي هماهنگي بيشتر بين رئيس مجلس و شهردار تهران است.وي گفت: به جز مسايل انتخاباتي و بررسي مسايل سياسي روز کشور بحث مترو تهران، ترافيک و طرح جامع بهارستان از جمله موضوعاتي است که در اين ديدارها بررسي مي  شود. اما برخي ديگر از نمايندگان با تکذيب انتخاباتي بدون اين ديداراعلام کردند که اين ملاقات صرفا درباره طرح جامع بهارستان بوده است. محمد رضا ميرتاج الديني عضو هيات رئيسه مجلس يکي از اين نمايندگان بود که ديروز در گفت وگو با ايلنا با تکذيب سخنان نماينده اروميه ،گفت: اين ديدار براي پيگيري طرح جامع بهارستان انجام شده است. نماينده تبريز  افزود: صبح امروز (دوشنبه)شهردار تهران به دعوت لاريجاني، در مراسم صبحانه در دفتر رئيس مجلس حاضر شد و آقايان حول مسايل روز کشور و همچنين طرح جامع بهارستان با يکديگر گفت  وگو کردند.وي با تاکيد بر اينکه من از جزييات مسايل مطرح   شده در اين ديدار بي  خبرم، افزود: اين ديدار در ادامه جلسات ماهانه رئيس مجلس و شهردار تهران برگزار شده است وقطعا هيات رئيسه در اين باره اطلاع رساني خواهد کرد.درهمين رابطه يک مقام مسوول در دفتر رئيس مجلس نيز ديروز در گفت وگو با مهرضمن رد انتخاباتي بودن ملاقات لاريجاني با قاليباف ، گفت: در جلسه روز دوشنبه رئيس مجلس و شهردار تهران به هيچ عنوان مسايل سياسي و انتخاباتي مطرح نشده و اخبار منتشر شده مبني بر انتخاباتي بودن اين جلسه کذب محض است.وي افزود: تنها موضوعي که در اين جلسه مطرح شد طرح جامع بهارستان بود که در نهايت به تصويب رسيد.به گفته اين مقام مسئول در جلسه صبح ديروز لاريجاني و قاليباف هيچ نماينده اي حاضر نبوده و تنها برخي معاونان شهردار تهران و مسوولان اداري مجلس حضور داشته اند.اين مقام مسوول همچنين ضمن تکذيب سخنان برخي نمايندگان که اعلام کرده بودند لاريجاني و قاليباف هر ماه به طور مرتب جلسه مي گذارند، گفت:جلسه لاريجاني و قاليباف تنها به دليل بررسي طرح جامع بهارستان برگزار شد و لاريجاني و قاليباف جلسه ماهانه با يکديگر ندارند. ديروز همزمان با اوج گيري اخبار ضد و نقيض درباره اهداف ملاقات لاريجاني با قاليباف،  اداره اخبار و رسانه هاي مجلس  وارد کارزار شد وبا ارسال نمابري به رسانه ها اعلام کرد که در جلسه مشترک ميان مجلس و شهرداري تهران، طرح جامع بهارستان بررسي وکليات آن به تصويب رسيد.  براساس اين گزارش،  در اين جلسه علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي و محمد باقر قاليباف،شهردار تهران و جمعي ديگر از مسئولان مجلس و شهرداري حضور داشتند.طرح جامع بهارستان با هدف کاهش بار ترافيکي بهارستان تهران و استفاده بهينه ار امکانات موجود در اين منطقه تهيه شده است. 


 بررسي طرح تحول پس از بودجه در مجلس  

گروه سياسي: رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: در صورت ارايه همزمان لايحه بودجه 88 با لايحه تحول اقتصادي به مجلس، علي القاعده لايحه بودجه، لايحه تحول اقتصادي را تحت تاثير قرار مي دهد.غلامرضا مصباحي مقدم درگفت وگو با ايسنا، با بيان اين  مطلب، افزود: لايحه بودجه اولويت دارد و مجلس بين دو لايحه، بودجه را براي بررسي  برخواهد گزيد.نماينده مردم تهران در خانه ملت ادامه داد: بررسي لايحه تحول اقتصادي به بعد از بررسي لايحه بودجه موکول خواهد شد.رئيس کميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي مجلس ، بررسي لايحه تحول اقتصادي در سال آينده را محتمل دانست و تاکيد کرد: در صورتي که دو لايحه با هم به مجلس ارايه شود، موکول شدن بررسي لايحه تحول اقتصادي به سال آينده دور نمي نمايد.مصباحي مقدم همچنين ديروز در گفت وگو با ايلنا، در پاسخ به اين سوال که فضاي مجلس نسبت به ارايه يک فوريتي لايحه هدفمندکردن يارانه  ها چگونه است؟، گفت: اينکه يک فوريت اين طرح تصويب شود يا نشود، در سرنوشت آن موثر نخواهد بود. چرا که ابعاد و آثار و تبعات اين لايحه، براي نمايندگان مهم است. بر اين اساس حتي اگر يک فوريت اين لايحه تصويب شود، اما ابعاد و تبعات آن براي نمايندگان مشخص نباشد، بررسي آن طولاني خواهد شد. مصباحي  مقدم ابراز عقيده کرد: مجلس آماده عملياتي کردن ايده هدفمندکردن يارانه  هاست و بعيد نيست که به يک فوريت اين لايحه راي موافق بدهد.وي با اشاره به تشکيل کارگروهي در کميسيون ويژه بررسي طرح تحول اقتصادي به منظور بررسي پيش  نويس لايحه هدفمند کردن يارانه  ها، تصريح کرد: اين کارگروه تاکنون يک جلسه داشته و روز شنبه هفته آينده نيز جلسه ديگري خواهد داشت.به گفته رئيس کميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي، نتايح حاصل از فعاليت اين کارگروه، نهايتا تقديم دولت خواهد شد و چنانچه دولت زودتر از اين مساله لايحه هدفمند کردن يارانه  ها را تقديم مجلس کند و يا به آن ترتيب اثر ندهد، کميسيون ويژه در بررسي لايحه مذکور گزارش اين کارگروه را لحاظ خواهد کرد.رئيس کميسيون اقتصادي مجلس همچنين درباره لايحه بودجه 88 با تاکيد بر اينکه لايحه بودجه سال آتي بايد به شکل انقباضي تدوين شود، افزود: دولت بايد هزينه  هاي جاري و عمراني خود را کاهش داده و آنها را اولويت بندي کند. چرا که با کاهش سقف بودجه، دولت ممکن است موفق به اجراي برخي برنامه  هاي عمراني از پيش تعريف شده خود نشود. مصباحي  مقدم با اعتقاد بر اينکه بودجه سال 88 بايد براساس نفت بشکه  اي 40 دلار تدوين شود، گفت: نمايندگان با توجه به کاهش قيمت نفت، بر تدوين لايحه بودجه براساس نفت 35 تا 40 دلار تاکيد دارند تا منابع تامين بودجه، اطمينان بخش باشد. وي در واکنش به اظهارات برخي مقامات دولتي مبني بر ارايه لايحه بودجه بر اساس نفت 50 تا 60 دلار ، متذکر شد: فروش نفت 50 تا 60 دلار دور ازذهن است و بودجه  اي به اين مبنا غير قابل تحقق به نظر مي  رسد. مطمئنا مجلس به استقبال بودجه  اي که منابع آن غير واقعي است، نخواهد رفت. 


 عارف:اجماع، رمز پيروزي اصلاح طلبان است 

گروه سياسي: معاون اول رئيس  جمهور   در دولت اصلاحات که اکنون از وي به عنوان کانديداي احتمالي اصلاح  طلبان در غياب خاتمي نام مي  برند، عنوان مي  کند که در صورت اعلام حضور خاتمي، تمام امکانات از جمله دفتر کار خود را در اختيار وي قرار مي  دهد. محمدرضا عارف در گفت وگو با ايلنا در تحليل خود از فعاليت هاي انتخاباتي اصلاح طلبان با تاکيد بر اينکه اجماع رمز پيروزي اصلاح  طلبان در انتخابات دهم رياست جمهوري است، اظهارداشت: حداقل اگر قرار باشد انتخابات نهم رياست جمهوري را مبناي کار قراردهيم، قطعا شکست مي  خوريم. وي افزود: در شرايطي که مردم انگيزه بالايي براي شرکت ندارند و حدود 40 درصد از آنها پاي صندوق  هاي راي حاضر مي  شوند، اگر اجماع صورت نگيرد به ضرر اصلاحات است، وطبيعتا رمز توفيق ما که در واقع رمز موفقيت نظام نيز هست، مشارکت جدي مردم است.عارف با تاکيد بر اينکه وقتي دم از اجماع مي    زنيم بايد به آن متعهد باشيم، تصريح   کرد: وظيفه طرفداران جبهه اصلاحات اين است که به کانديداي اصلاح  طلب تحکم کنند که به اجماع پايبند باشد و اگر دوستان به اين موضوع احترام بگذارند، قطعا پيروزي از آن ما خواهد بود . رئيس هيات مديره بنياد باران ضمن مثبت ارزيابي کردن طرح شوراي حکميت اظهار داشت: اين طرح، طرح خوبي است البته مشروط به اينکه با نظرسنجي علمي که سازوکار خود را دارد و يا روش منطقي مورد تفاهم است، نتيجه حکميت مشخص شود و با خوشبيني که من دارم و با نگاه به آينده احساس مي  کنم، شوراي حکميت قطعا جواب مي  دهد.عارف که به عنوان يکي از کانديداي مطرح جريان اصلاح  طلب مطرح است، در پاسخ به سوالي در مورد فعاليت  هاي انتخاباتي خود گفت: زماني که من براي رياست جمهوري اعلام آمادگي کردم، شرايطي بود که ردصلاحيت   گسترده مجلس هشتم اتفاق افتاد و زمزمه تحريم به گوش مي  رسيد .وي ادامه داد: بارها تاکيد کردم، بايد مکانيزم اجماع را دنبال کنيم و اجماع بايد با مشارکت بدنه جبهه اصلاحات باشد. اگر نظر اجماع بر روي بنده باشد، در خدمت دوستان خواهم بود و اين مشي را طي 6 - 5 ماه گذشته دنبال کردم و دفتر شخصي خود را براي بحث  هاي انتخاباتي قرار دادم .وي تاکيد کرد: محور اصلي مباحث انتخابي من با جهت  گيري اصلي پيروزي جبهه اصلاحات و اجماع اصلاح  طلبان است که اگر نتيجه آن، آمدن من باشد براي خدمت آماده  ام و اگر نتيجه کانديداي ديگري باشد، از همه توان خود براي حمايت   از آن استفاده خواهم کرد. معاون اول دولت اصلاحات در پاسخ به سوالي در مورد طرح دولت وحدت ملي و ضرورت تشکيل اين دولت گفت: اين طرح اولين بار توسط آقاي ناطق نوري در حاشيه يکي از جلسات مجمع تشخيص  مصلحت با خود من مطرح شد، ايشان اسامي تعدادي از بزرگان را طرح کردند و گفتند که با همکاري با آنها به سمت تشکيل دولت وحدت برويم.وي با بيان اينکه موضوع دولت وحدت ملي را در بين دوستان اصلاح  طلب مطرح کردم، ادامه داد: در نهايت به اين نتيجه رسيدم که اين موضوع اصلا در جبهه اصلاحات، زمينه ندارد و برداشت اين بود که اين طرح از ناحيه آقاي ناطق مطرح شده تا در نهايت به يک رئيس  جمهور راست برسيم و همه به اين جمع  بندي رسيده بودند که اجراي اين روند به صلاح نظام نيست. عارف در تحليل خود از فعاليت  هاي انتخاباتي اصولگرايان با بيان اينکه صداي  هاي مختلفي از اين جبهه به گوش مي  رسد، اظهار داشت: اختلافات جدي در جبهه اصولگرايان وجود دارد و بحث عبور از احمدي  نژاد يکي از مسائل عادي آنها شده است، ولي اينکه در نهايت از احمدي  نژاد حمايت کنند يا خير ، بايد منتظر زمان بود.


 كوتاه از سياست  

 موافقت مقام معظم رهبري با عفو تعدادي از محکومان
گروه سياسي: حضرت آيت الله خامنه اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي، با عفو و تخفيف مجازات تعداد هزار و هشتصد و هفتاد و چهار نفر از محکومان محاکم عمومي و انقلاب، سازمان هاي قضايي نيروهاي مسلح و تعزيرات حکومتي موافقت کردند. به گزارش ايسنا، آيت الله هاشمي شاهرودي، رييس قوه قضاييه به مناسبت عيد سعيد غدير در نامه اي عفو و تخفيف و تبديل مجازات 1874 نفر از محکومين را که پرونده هاي آنان مطابق آيين نامه در کميسيون عفو و بخشودگي بررسي و حائز شرايط اعطاي عفو شناخته شده است، درخواست کرده بود که مورد موافقت مقام معظم رهبري قرار گرفت. 
 برگزاري همايش فصلي خانه احزاب در12دي ماه
گروه سياسي: همايش فصلي خانه احزاب ايران 12 دي ماه سال جاري با حضور دبيران کل احزاب و شخصيت هاي سياسي برگزار مي شود. موضوع اين همايش انتخابات، مشارکت حداکثري و چالش هاي فراروي آن است و در بهمن ماه نيز همايش ديگري با موضوع انقلاب اسلامي و 30 تحزب از سوي خانه احزاب برگزار مي شود. 
 گسترش حيطه نظارتي خانه احزاب برانتخابات 
گروه سياسي: رئيس شوراي مرکزي خانه احزاب گفت: کميته   نظارت بر انتخابات خانه احزاب حيطه نظارتي خود را گسترش مي  دهد.سيد حسين موسوي تبريزي در گفت  وگو با "ايلنا"، براي خانه احزاب نقش نظارتي غير مداخله  جويانه قايل شد و اظهار داشت: نظارت خانه احزاب بر انتخابات در اساس نامه وجود دارد اما خانه احزاب نمي  تواند دخالت کند، بنابراين ما مي  توانيم و بايد نقش نظارتي خود را گسترش دهيم.وي اضافه کرد: کميته  اي براي نظارت بر انتخابات از دوره  هاي قبل کار خود را آغاز کرده است اما اين کميته صرفا پاي صندوق  هاي راي و هنگام راي  گيري حضور دارد در حالي که بايد آن را گسترش داد و درخصوص شيوه  ها و کيفيت تبليغات تلويزيون و برخي تريبون  هاي عمومي و برخي نهادها گزارشي تهيه کرد و در اختيار مردم و مسوولين قرار داد.   دبيرکل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم در بخش ديگري از سخنانش درباره احتمال حضور ميرحسين موسوي در انتخابات رياست جمهوري و کانديداتوري وي، تاکيد کرد: آقاي موسوي از شخصيت  هاي مسوول و مدير نظام است و از دوران مديريت ايشان خاطره خوشي باقي مانده است، اگر وارد صحنه انتخابات شود، بسيار مناسب و مفيد است زيرا نه تنها اصلاح  طلبان بلکه بخشي از اصولگرايان هم از او حمايت خواهند کرد.
  راه چمني: حزب همبستگي کانديداي مستقل نخواهد داشت   
 
گروه سياسي: رييس شوراي عالي حزب همبستگي گفت: حزب ما کانديداي مستقل در انتخابات رياست جمهوري آتي نخواهد داشت.محمدرضا راه چمني ديروزدر گفت و گو با ايرنا درخصوص موضع حزب همبستگي در انتخابات دوره دهم رياست جمهوري، اظهار داشت: موضع رسمي، پس از شور و تصميم شوراي عالي حزب اخذ و اعلام مي شود اما آنچه مسلم شده اين است که حزب همبستگي کانديداي مستقل حزبي نخواهد داشت.   به گفته راه چمني، هنوز شوراي عالي حزب همبستگي درباره حمايت از شخص خاصي تصميم نگرفته است.   وي افزود: حزب همبستگي مانند ساير احزاب اصلاح طلب بايد تا اعلام قطعي داوطلبان مبني بر ورود يا کناره گيري خود از حضور در رقابت هاي انتخاباتي صبر کند به عبارت ديگر براي اعلام رسمي موضع حزب بايد ابتدا تکليف کانديداها مشخص شود. 
 شروع ديدارهاي انتخاباتي فراکسيون اقليت از هفته آينده
گروه سياسي: سخنگوي فراکسيون اقليت مجلس، از شروع ملاقات هاي انتخاباتي اعضاي اين فراکسيون از هفته آينده خبر داد. داريوش قنبري با اعلام اين خبر و با اشاره به دستور کار جلسات فراکسيون خط امام(ره) درهفته هاي آينده به ايسنا، گفت: قطعا شوراي مرکزي فراکسيون هرهفته جلسات خود را برگزار مي کند و بعد از تعطيلات اين هفته مجلس اين جلسات پيگيري مي شود. وي با بيان اين که به احتمال زياد بحث ملاقات هاي انتخاباتي اعضاي فراکسيون را از هفته آينده شروع کنيم، تصريح کرد: تمرکز فراکسيون خط امام(ره) به وحدت اصلاح طلبان است که در جلسات آينده محور ملاقات هاي انتخاباتي و نحوه برقراري وحدت در بين جريان هاي مختلف اصلاح طلب خواهد بود. قنبري تاکيد کرد: در کل هدف ما با محوريت وحدت جريان هاي مختلف اصلاح طلب است. سخنگوي فراکسيون اقليت مجلس هم چنين با بيان اين که کميته هاي تخصصي نيز از هفته بعد به شکل خاص تشکيل جلسه مي دهند، خاطرنشان کرد: قرار بر اين است که اعضاي کميته هاي فراکسيون همراه با افراد متناظري که در بيرون مجلس هستند از هفته آينده جلساتي را به شکل منظم تشکيل دهند. 
 درخواست ايران براي معرفي بوش به عنوان جنايتکار جنگي
گروه سياسي: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجازات "جورج بوش"، رئيس  جمهوري آمريکا به عنوان جنايتکار جنگي را خواستار شد.به گزارش"ايلنا" به نقل از "القدس العربي" ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ايران در حمايت از اقدام "منتظر الزيدي"، خبرنگار البغداديه معرفي و مجازات جورج بوش به عنوان جنايتکار جنگي را خواستار شد و اقدام اين خبرنگار عراقي را رهآورد سياست  هاي تجاوزکارانه آمريکا در جهان دانست.
  استاندار جديد اردبيل تعيين شد  
گروه سياسي: در جلسه روز يکشنبه هيات دولت که به رياست محمود احمدي نژاد رييس جمهوري تشکيل شد، "منصور حقيقت پور" به عنوان استاندار اردبيل انتخاب شد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، هيات وزيران همچنين در اين جلسه از زحمات "نيکزاد"، استاندار سابق اردبيل قدرداني کرد. در اين جلسه همچنين تعدادي از پيشنهادهاي دستگاه هاي اجرايي پس از بحث و بررسي و تبادل نظر مورد تصويب هيات دولت قرار گرفت. 
 سلامتي:خاتمي نيازي به تبليغ ندارد 
گروه سياسي: دبيرکل سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي ايران، گفت: اگر جواب آقاي خاتمي مثبت باشد قريب به اتفاق اعضاي جبهه اصلاحات از ايشان حمايت خواهند کرد. محمد سلامتي در گفت وگو با ايسنا،  خاطرنشان کرد: اين که تاريخي مشخص شده; ايشان خود اين تاريخ را مشخص کرده اند و جبهه اصلاحات در اين زمينه برنامه اي نداشته است که تاريخي را مشخص کند. سلامتي افزود: آقاي خاتمي نيازي به تبليغ ندارد، چنانچه در سال 75 ايشان دو ماه و نيم پيش از انتخابات وارد شد و 20 ميليون راي آورد و امروز نيز استقبال گسترده اي از ايشان خواهد شد اگر تصميم شان بر حضور باشد. دبيرکل سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي ايران درباره برنامه هاي جبهه اصلاحات نيز گفت: براي پيش و پس از انتخابات برنامه ريزي هايي صورت گرفته و اکنون ديگر نيازي نيست کار خاص جديدي انجام شود. با توجه به تجربيات جبهه اصلاحات اگر آقاي خاتمي تصميم شان مثبت بود برنامه هاي اجرايي خود را آغاز خواهيم کرد. 
 دعوت مجمع زنان اصلاح طلب از خاتمي براي نامزدي
گروه سياسي: مجمع زنان اصلاح  طلب به صورت رسمي از سيد محمد خاتمي براي شرکت در انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري دعوت کرد.   نائب رئيس مجمع زنان اصلاح طلب در گفت  و  گو با "ايلنا"، با اعلام اين خبر اظهار داشت: در پي برگزاري جلسات تحليل و بررسي انتخابات رياست جمهوري توسط مجمع زنان اصلاح طلب و بر اساس نظر سنجي از اعضا در جلسه روز يکشنبه مجمع که به صورت فوق العاده برگزار شد،مصوب شد که مجمع رسما از سيد محمد خاتمي براي کانديداتوري در انتخابات دهم رياست جمهوري دعوت به عمل  آورد.  فخرالسادات محتشمي پور ادامه داد: به همين منظور به زودي اعضاي مجمع زنان اصلاح طلب سراسر کشور در ديدار با ايشان اين خواسته جمعي را اعلام خواهند کرد.  وي همچنين در ارتباط با ساير موضوعات مطرح شده در اين جلسه گفت: به دنبال ارائه گزارش کميته  هاي فرهنگي و استاني مجمع تصميماتي در مورد فعال  تر شدن وب سايت مجمع با توجه به قابليت  هاي آن و نيز تعامل بيشتر با مجامع استاني اتخاذ شد.   به گفته محتشمي پور در جلسه فوق العاده مجمع زنان اصلاح طلب نسبت به برخي لوايح پيشنهادي ،اقدامات و اظهار نظرهاي واپس  گرايانه نسبت به زنان ،در آستانه سي امين پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي از جمله کاهش ساعت کار زنان در حوزه صنعت ،سهيمه بندي جنسيتي به نفع داوطلبين پسر درکنکور سراسري و الزام مراجعين مجلس شوراي اسلامي در استفاده از چادر اظهار نگراني شد. 


 نماينده قروه: قطع گاز در زمستان قطعي است 

گروه سياسي: يک عضو کميسيون انرژي مجلس با اشاره به گزارشات مسئولان وزارت نفت به اين کميسيون، گفت: با توجه به افزايش مصرف گاز در فصل سرما، امسال نيز قطعا با مشکل قطع گاز مواجه خواهيم بود. عماد حسيني در گفت  وگو با "ايلنا" از جلسات متعدد کميسيون انرژي با مسئولان وزارت نفت و مديران عامل شرکت  هاي نفت و گاز خبر داد و افزود: بر اساس گزارشات اين مسئولان، اگرچه فازهاي جديدي از پارس جنوبي آغاز بکار کرده  اند اما در صورت عدم مديريت بهينه مصرف سوخت، باز هم در فصل سرما با قطع گاز مواجه خواهيم بود.نماينده قروه با بيان اينکه تراز گاز در کشور ما منفي است، خاطرنشان کرد: چه در زمان پيک مصرف و چه در زمان فصل سرما، ناگزير از قطع گاز خواهيم بود که حتي اگر اين قطعي در بخش گاز خانگي نباشد، در بخش صنعتي خواهد بود. به عبارت ديگر ناگزير از تعطيلي کارخانجات و صنايع به دليل تامين گاز مصارف خانگي خواهيم شد که خسارات جبران ناپذيري را به بخش صنعت وارد خواهد کرد.عضو کميسيون انرژي با بيان اينکه حداکثر مصرف گاز 500 ميليون متر مکعب در ماه در نظر گرفته شده است، ادامه داد: اين در حالي است که در زمان  هاي پيک مصرف و در فصل سرما، ميزان مصرف تا 700-600 ميليون متر مکعب افزايش مي  يابد. کنترل مصرف سوخت نيازمند مديريت و سرمايه  گذاري در بخش توليد است. از اين رو بهتر است که مسئولان وزارت نفت به جاي راه  حل  هايي همچون قطع گاز، به دنبال بهينه کردن مصرف سوخت باشند.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته