جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/10/14 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3224


كوتاه وخواندني


آخرين مهلت ثبت نام آزمون "پذيرش دانشجوي پزشکي از ليسانس" اعلام شد


نحوه توزيع کارت و جزئيات برگزاري آزمون کارشناسي ارشد 88 دانشگاههاي دولتي اعلام شد

معاون آموزشي وزارت علوم خبر داد:
افزايش ظرفيت پذيرش دانشجو در کنکورهاي سراسري و کارشناسي ارشد 88


معرفي رشته هاي تحصيلي


 كوتاه وخواندني  

وزير علوم خبرداد:
براي هر داوطلب آموزش عالي يک صندلي در دانشگاه ها وجود دارد

گروه آزمون وسنجش : وزير علوم، تحقيقات و فن آوري، اهداف مهم حضور دولت در سفرهاي استاني را آشنايي نزديک با مشکلات مردم و ابزار ارادت به مردم و مسئولان عنوان کرد و از عملکرد مسئولان استاني در جهت رشد و توسعه منطقه تقدير کرد.
دکتر محمد مهدي زاهدي در دومين سفر استاني هيات دولت به استان سيستان و بلوچستان در گفت وگو با ايسنامنطقه سيستان و بلوچستان، با بيان اينکه دولت در مدت بيش از سه سال توانسته ظرفيت پذيرش دانشجو در دانشگاه هاي کشور را به دو برابر افزايش دهد، گفت: هم اکنون ظرفيت پذيرش يک ميليون و 500 هزار دانشجو در دانشگاه هاي سطح کشور وجود دارد، به تعبير ديگر براي هر يک داوطلب آموزش عالي يک صندلي در دانشگاه ها وجود دارد.
وي با بيان اينکه توسعه  همه جانبه و همگام شهرها از مهم ترين برنامه هاي دولت به  شمار مي رود، گفت: دولت سعي دارد براي خدمت رساني بهينه به مردم براي پنج سال ديگر برنامه ريزي کند.
دکتر زاهدي افزود: ضعف و سستي در کار مديران و مسوولان وجود ندارد و آنان بايد محکم و استوار و با داشتن روحيه اي شاداب فعاليت کنند. وزير علوم در خاتمه، تصريح کرد: عملکرد مسوولان و نتايج فعاليت هاي آنان بايد در ذهن و برداشت هاي مردم تبلور کند.

جزئيات بورس خارج از کشور براي دوره هاي
فوق تخصصي پزشکي

گروه آزمون وسنجش : دستياران فوق تخصصي که در امتحان بورد رشته هاي فوق تخصصي پزشکي نمرات برتر را کسب کرده اند مي توانند از بورس دوره تکميلي فوق تخصصي حداکثر به مدت 6 ماه در خارج از کشور استفاده کنند.
به گزارش مهر، بر اساس آيين نامه جديد اعطاي بورس تحصيلي خارج از کشور وزارت بهداشت، دستياران فوق تخصصي که تعهد خود را به صورت عضو هيئت علمي سپرده اند و در امتحان بورد رشته هاي فوق تخصصي پزشکي نمرات برتر را کسب کرده اند مي توانند از اين بورس استفاده کنند. اعطاي بورس به اين افراد بر اساس معرفي شوراي آموزش پزشکي و تخصصي و پس از تصويب در شوراي اجرايي بورس ميسر است و متقاضيان در اين دوره بايد در زمان اعطاي بورس خدمت خود را به صورت عضو هيئت علمي آغاز کرده باشند. در خصوص اعضاي هيئت علمي رسمي و پيماني طرح موضوع در شوراي پس از معرفي دبيرخانه مربوطه بلامانع است اما در خصوص اعضاي هيئت علمي متعهد خدمت بايد 6 ماه از خدمت اين افراد به صورت هيئت علمي گذشته باشد و داراي نامه حسن انجام کار از محل خدمت باشند. بابت اين دوره هيچ گونه شهريه اي به دانشگاه خارج از کشور پرداخت نمي شود و تاييد پذيرش اخذ شده توسط دانشگاه و سپردن وثيقه به دانشگاه محل خدمت به منظور انجام تعهدات بورس اعطايي پس از بازگشت الزامي است. احراز صلاحيت هاي عمومي جهت اعزام افراد ضروري است و در خصوص افرادي که عضو هيئت علمي رسمي و پيماني دانشگاهها هستند و جهت اين دوره از ماموريت آموزشي استفاده مي کنند، لازم است حقوق و مزاياي آنها در مدت استفاده از بورس به حساب متمرکز وزارت بهداشت واريز شود. اين بورس تحصيلي با توجه به نيازهاي آموزشي و پژوهشي وزارت بهداشت و در راستاي کمک به تامين نيروي انساني متعهد و متخصص مورد نياز دانشگاههاي وابسته و شناخت نوآوري هاي علمي و آشنايي با آخرين تجربيات کشورهاي خارجي در زمينه هاي مختلف علمي و تخصصي و امکانات موسسات آموزش عالي و انتقال فناوري هاي نوين به داخل کشور اعطا مي شود.
 
رقابت بيش از 17هزار داوطلب درآزمون
دستياري تخصصي

گروه آزمون وسنجش : رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي از ثبت نام اينترنتي حدود 250 نفر در مهلت تمديد شده سي و ششمين دوره آزمون دستياري تخصصي خبر داد و گفت: به اين ترتيب بيش از 17 هزار داوطلب در آزمون دستياري سال جاري رقابت خواهند کرد.
کي قباد طاهرنژاد در گفتگو با مهر افزود: حدود 250 داوطلب در مهلت تمديد شده در آزمون دستياري به صورت اينترنتي ثبت نام کردند.
وي اضافه کرد: مهلت تمديد شده بنا به درخواست برخي از داوطلبان که در مهلت قانوني موفق به ثبت نام نشده بودند، فراهم شده بود. اين مهلت از روز يکشنبه 8 دي ماه آغاز و تا روز پنجشنبه 12 دي ماه ادامه داشت. طاهرنژاد يادآور شد: پيش از مهلت ثبت نام در سي و ششمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي از پنجم آبان ماه تا نهم آذرماه تعيين شده بود. وي تاکيد کرد: بر اساس آخرين آمار اعلام شده در مهلت هاي قبلي بيش از 17 هزار داوطلب در اين دوره از آزمون دستياري ثبت نام کرده بودند که از ميان آنها 10 هزار داوطلب مرد و 7 هزار داوطلب زن هستند. به گزارش مهر، آزمون پذيرش دستيار تخصصي پزشکي باليني روز اول اسفند ماه در دانشگاه هاي علوم پزشکي اراک، اردبيل، اروميه، زاهدان، اصفهان، زنجان، اهواز، سمنان، ايران، شهرکرد، بابل، شيراز، کرمانشاه، گلستان، بندرعباس، قزوين، شهيدبهشتي، کاشان، ايلام، کرمان، تبريز، گيلان، تهران، مازندران، بوشهر، مشهد، کردستان، بقيه الله، همدان، يزد و لرستان برگزار مي شود.
داوطلبان در رشته هاي جراحي استخوان و مفاصل (ارتوپدي)، جراحي کليه و مجاري ادراري تناسلي (ارولوژي)، بيماريهاي اعصاب (نورولوژي)، بيماريهاي داخلي، بيماريهاي عفوني و گرمسيري، بيماريهاي قلب وعروق، بيماريهاي کودکان، بيهوشي، پزشکي اجتماعي، پزشکي هسته اي، آسيب شناسي (پاتولوژي)، پوست، طب فيزيکي و توانبخشي، جراحي عمومي، جراحي مغز و اعصاب، چشم پزشکي، پرتودرماني (راديوتراپي)، راديولوژي، روانپزشکي، زنان و زايمان، گوش و گلو و بيني و جراحي سر و گردن، پزشکي قانوني، طب کار، طب اورژانس و پزشکي ورزشي به رقابت مي پردازند.


  آخرين مهلت ثبت نام آزمون "پذيرش دانشجوي پزشکي از ليسانس" اعلام شد  

 گروه آزمون وسنجش : ثبت نام آزمون پذيرش دانشجوي پزشکي از مقطع ليسانس دانشگاه علوم پزشکي تهران تا يکشنبه ادامه دارد.
به گزارش ايسنا، داوطلبان شرکت در دوره پذيرش دانشجوي پزشکي از مقطع کارشناسي بايد مدارک خود را براي ثبت نام تا پايان وقت اداري 15 دي ماه با پست سفارشي به سازمان مرکزي دانشگاه علوم پزشکي تهران، معاونت آموزشي، به کد پستي 1417653761 ارسال کنند.
همچنين، همراه با ارسال مدارک اصل فيش بانکي به مبلغ 000.150 ريال را به نام درآمدهاي غير درماني دانشگاه علوم پزشکي تهران ارسال کنند.
گفتني است، از داوطلباني که شرايط ورود به دوره را کسب کرده ولي مدرک زبان ندارند به طور مشروط ثبت نام به عمل آمده و بايد تا قبل از آزمون جامع علوم پايه مدرک مذکور را ارائه کنند، درغيراين صورت از ادامه تحصيل منع خواهند شد.
همچنين، در صورت واجد شرايط نبودن داوطلب مبلغ پرداختي جهت ثبت نام به هيچ وجه قابل برگشت نخواهد بود.
به گزارش ايسنا، پيش از اين دکتر کشاورز معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين رابطه گفته بود: آزمون کتبي پذيرش دانشجوي پزشکي از ليسانس اسفند ماه برگزار مي شود و مصاحبه علمي نيز اواخر فروردين 88 انجام مي شود.
وي با بيان اينکه داوطلبان ورود به دوره پزشکي از مقطع ليسانس در سال گذشته از سه شاخص معدل ديپلم و ليسانس، رشته هاي مجاز به شرکت در آزمون و شرط سني اعتراض داشتند، اظهار کرد: براي شرکت در آزمون امسال همانند سال گذشته ميزان معدل کل ديپلم بالاتر از 18 و معدل مقطع کارشناسي بالاتر از 16 لحاظ مي شود.
وي افزود: بر اساس خواسته هاي داوطلبان در خصوص افزايش رشته هاي مجاز براي شرکت در آزمون اين دوره ها و طبق بررسي انجام شده افراد داراي مدرک ليسانس رشته هاي زيست شناسي با کليه گرايش ها، شيمي با کليه گرايش ها، رشته زيست شناسي مولکولي با گرايش هاي ژنتيک، ميکروبيولوژي، علوم سلولي مولکولي، بيوشيمي، بيوفيزيک، زيست فناوري و سيتوتکنولوژي مي توانند براي شرکت در آزمون پذيرش دانشجوي پزشکي از مقطع ليسانس شرکت کنند.
وي با بيان اينکه سقف سني آقايان براي شرکت در آزمون پذيرش دانشجوي پزشکي از مقطع ليسانس افزايش يافته است، تصريح کرد: از آنجا که بر اساس شرط سني 25 سال، آقايان با توجه به گذراندن دوره سربازي پس از فارغ التحصيلي نمي توانستند در اين دوره شرکت کنند، با در نظر گرفتن طول دوره سربازي شرط سني براي آنها حداکثر 27 سال در نظر گرفته شده است.
معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي تهران در خاتمه گفت: سعي مي شود دوره آموزشي دانشجوي پزشکي از مقطع ليسانس همانند دوره گذشته از تيرماه آغاز شود. ش


 نحوه توزيع کارت و جزئيات برگزاري آزمون کارشناسي ارشد 88 دانشگاههاي دولتي اعلام شد  

  گروه آزمون وسنجش : معاون سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برگزاري جلسه هماهنگي با مراکز مجري آزمون کارشناسي ارشد و نمايندگان تام الاختيار دانشگاهها در سازمان سنجش، گفت: هماهنگي هاي لازم با مراکز مجري آزمون کارشناسي ارشد انجام و دستورالعمل هاي لازم ارايه شد.
دکتر حسين توکلي در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: بر اين اساس شرايطي ايجاد خواهد شد تا آزمون کارشناسي ارشد دانشگاهها و موسسات آموزش عالي کشور با آرامش کامل، به صورت کاملا امن و باکيفيت مطلوب برگزار شود.
وي با بيان اينکه کنکور کارشناسي ارشد سال 88 از نظر مسائل اجرايي تاکنون هيچ تغييري نسبت به سال گذشته نداشته است، گفت: در صورت اعمال هر نوع تغييري دراين باره، اطلاع رساني لازم صورت خواهد گرفت.
کنکور کارشناسي ارشد در 139 رشته امتحاني برگزار مي شود
وي با اشاره به برگزاري آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 88 طي چهار روز 23 و 24 و 25 و 26 بهمن سال جاري، عنوان کرد: در اين آزمون رشته هاي امتحاني در هفت گروه آموزشي طبقه بندي شده اند که بر اين اساس گروه علوم انساني داراي 49 رشته امتحاني، گروه علوم پايه داراي 13 رشته امتحاني، گروه فني و مهندسي داراي 28 رشته امتحاني، گروه کشاورزي شامل 25 رشته امتحاني، گروه هنر شامل 9 رشته امتحاني، گروه علوم پزشکي داراي 13 کد رشته امتحاني و گروه دامپزشکي داراي 2 کد رشته امتحاني است.
دکتر توکلي خاطرنشان کرد: از 139 رشته امتحاني آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 88، تعداد 61 رشته به عنوان رشته هاي شناور تعيين شده اند که هر داوطلب مي توانست علاوه بر ثبت نام در يکي از رشته هاي امتحاني اصلي، در يکي از رشته هاي شناور نيز ثبت نام کند.
671 هزار و 331 نفر در آزمون کارشناسي ارشد88 ثبت نام کردند
 وي با بيان اينکه در آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 88، تعداد 671 هزار و 331 نفر ثبت نام نموده اند، اظهار کرد: تعداد ثبت نام کنندگان آزمون کارشناسي ارشد سال 88 در مقايسه با آمار مشابه آزمون سال قبل، 142 هزار نفر معادل با 26 درصد رشد داشته است.

کارت آزمون به صورت اينترنتي توزيع مي شود
دکتر توکلي با بيان اينکه داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 88 توجه داشته باشند که در اين آزمون کارت هاي ورود به جلسه توزيع نمي شود، گفت: داوطلبان بايد براي تهيه کارت ورود به جلسه خود در زماني که بعدا از طريق اطلاعيه ها اعلام خواهد شد، به سايت اينترنتي سازمان سنجش مراجعه و از کارت ورود به جلسه خود پرينت بگيرند.
معاون سازمان سنجش آموزش کشور در خاتمه عنوان کرد: اين تهسيلات به منظور سهولت کار داوطلبان و عدم نياز به رفت و آمدهاي غير ضروري و اتلاف وقت داوطلبان براي دريافت کارت ورود به جلسه در نظر گرفته شده است.


 معاون آموزشي وزارت علوم خبر داد:
 افزايش ظرفيت پذيرش دانشجو در کنکورهاي سراسري و کارشناسي ارشد 88  

گروه آزمون وسنجش : معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از افزايش ظرفيت در کنکورهاي سراسري و کارشناسي ارشد 88 خبر داد.
عباس صاحبقدم لطفي در گفتگو با مهر درباره زمان تحقق حذف صف پشت کنکور افزود: در کنکورهاي سراسري برنامه ريزي براي از بين رفتن صف پشت کنکور در سال 90 است اما در حال حاضر نيز تقريبا جمع کل پذيرشهاي کنکور متناسب با تعدادي متقاضي است.
وي درباره ميزان پذيرش داوطلبان در کنکور امسال گفت: به طور قطع ممکن است در رشته هاي رايج که سال گذشته نيز در کنکور وجود داشته باشند ظرفيت ها افزايش نيابد اما با ايجاد رشته هاي جديد ميزان پذيرش در کل از سال قبل بيشتر خواهد شد.معاون آموزشي وزارت علوم با اشاره به اجرايي شدن سه روش پذيرش در کنکور کارشناسي ارشد 88 گفت: تلاش مي کنيم سه روش، آموزش، آموزش - پژوهش و پژوهش محور از اول سال آينده در دانشگاهها ايجاد شود که با اين شيوه ظرفيت کنکور کارشناس ارشد دو برابر ميزان افزايشي که هر ساله براي آن در نظر مي گرفتيم خواهد شد.
وي افزود: يعني در اين کنکور با رشد 40 درصدي ظرفيت مواجه خواهيم شد


 معرفي رشته هاي تحصيلي 

رشته جغرافيا

موضوع اين رشته تحصيلي:
جغرافيا در مقطع کارشناسي در چهار شاخه اصلي جغرافياي طبيعي، جغرافياي انساني، کارتوگرافي و جغرافيا سياسي - نظامي ارائه مي شود و هر يک از گرايشهاي جغرافياي طبيعي و انساني داراي گرايشهاي متعددي هستند. البته تفاوت هر گرايش با گرايش ديگر تنها در 8 واحد تخصصي است و به همين دليل بسياري از دانشگاهها در دفترچه راهنماي آزمون سراسري، گرايشهاي موجود در دانشگاه خود را ذکر نکرده و تنها به شاخه هاي اصلي جغرافيا که در آن دانشگاه تدريس مي شود، اشاره نموده اند.
شاخه جغرافياي طبيعي:
جغرافياي طبيعي علمي است که محيط طبيعي و تاثير عوامل و عناصر محيطي بر زندگي و فعاليت انسان را مطالعه مي کند. اين علم در مقطع کارشناسي داراي دو گرايش ژئومورفولوژي و آب و هواشناسي است.
گرايش ژئومورفولوژي:
ژئومورفولوژي بيشتر به پديده هاي سطح زمين توجه دارد يعني، ريخت يا چهره زمين را مطالعه مي کند. به همين دليل اين علم ارتباط نزديکي با زمين شناسي دارد و تحت تاثير يافته هاي علم زمين شناسي است. چرا که ريخت يا شکل ظاهري زمين، تبلور اتفاقات درون زمين مي باشد. البته زمين شناسي بيشتر به اعماق و لايه هاي دروني زمين مي پردازد اما ژئومورفولوژي فرآيندهاي بيروني يا سطحي زمين را مطالعه مي کند.
دروس تخصصي گرايش ژئومورفولوژي:
ژئومورفولوژي مناطق شهري، نقشه ها و نمودارهاي ژئومورفولوژي، هيدرولوژي کاربردي، کاربرد ژئومورفولوژي در برنامه ريزي شهري و منطقه اي، تفسير نقشه (توپوگرافي و زمين شناسي)، پايان نامه.
گرايش آب و هواشناسي( اقليم):
رشته آب و هواشناسي فرآيندهاي حاکم در داخل جو از جمله انرژي و توزيع آن در سطح سياره زمين، حرکات جو و قانونمندي هاي حاکم بر اين حرکات و تاثير اين فعاليت ها بر روي زيست و فعاليت انسان ها، جانداران و محيط بي جان سياره زمين را مطالعه مي کند.
اين گرايش بيشتر مسائل آب و هوا و تاثير عناصر و عوالم اقليمي در فعاليت انسان و مسائل بهره برداري از زمين مثل کشاورزي مطرح مي شود.
درس هاي اين رشته در طول تحصيل:
دروس مشترک بين شاخه هاي جغرافيا:
جغرافياي آبها، جغرافياي خاکها، جغرافياي زيستي، آب و هواي ايران، ژئومورفولوژي ايران، منابع و مسائل آب ايران، اصول و روشهاي برنامه ريزي ناحيه اي، مباني جغرافياي جمعيت، مباني جغرافياي روستايي، مباني جغرافياي اقتصادي: کشاورزي، مباني جغرافياي اقتصادي: صنعت، حمل و نقل و انرژي، جغرافياي سياسي، مباني جغرافياي شهري، جغرافياي کوچ نشيني، پژوهش ميداني در جغرافيا ( روش تحقيق عملي)، زمين در فضا، رياضيات، آمار و احتمالات1، منابع و مآخذ جغرافياي ايران، فلسفه جغرافيا و جغرافياي کاربردي، تاريخ علم جغرافيا، کارتوگرافي(نقشه کشي)، نقشه برداري( نظري و عملي)، نقشه خواني، روش تحقيق: نظري، اصول سنجش از دور، کاربرد عکسهاي هوايي و ماهواره اي در جغرافيا، آمار و احتمالات :2 کاربرد آمار در جغرافيا، کامپيوتر در جغرافيا، مباني علم جغرافيا، زمين شناسي براي جغرافيا، مباني اقليم شناسي، آب و هواي کره زمين، مباني ژئومورفولوژي: 1 ساختماني، مباني ژئومورفولوژي:1 ديناميک.
دروس اصلي مشترک بين گرايشهاي جغرافياي طبيعي:
جغرافياي قاره ها، جغرافياي کوارترنر، زمين شناسي ايران، مسايل جغرافيايي مناطق خشک ايران، حفاظت خاک، جنگل ومرتع  و مسايل آن در ايران، جغرافياي ناحيه اي ايران، متون جغرافياي طبيعي به زبان خارجي، جغرافياي انساني ايران(1): (جمعيت  - اقتصادي)، جغرافياي انساني ايران (2): ( شهري - روستايي)، نقشه برداري تکميلي، مباني محيط زيست، ژئومورفولوژي  اقليمي، کاربرد جغرافياي طبيعي در برنامه ريزي شهري و منطقه اي، ( با تاکيد بر ايران).  
شاخه کارتوگرافي:
کارتوگرافي هنر، علم و فن تهيه انواع نقشه براي استفاده در ساختار اقتصادي، فرهنگي، دفاع ملي، روابط بين الملل، تعليم و  تربيت، جهانگردي و موارد متنوع ديگر است. يعني يک جغرافيدان به ياري نقشه اطلاعات دقيقي درباره موقعيت ها و  پراکندگي ها به دست مي آورد.
حال با توجه به اين که ما صدها نوع نقشه داريم، مشخص است که تهيه يک نقشه نياز به مهارتي خاص دارد که اين مهارت را دانشجوي رشته کارتوگرافي به دست مي آورد.
دروس پايه و اصلي:
رياضيات، سنجش از راه دور، ژئومورفولوژي ايران، جغرافياي آبهاي ايران، منابع و مآخذ جغرافياي ايران، متون جغرافيايي به زبان خارجي، جغرافياي خاکها، جغرافياي نظامي ايران، مباني جغرافياي سياسي، فلسفه ي جغرافيا، زمين در فضا، زمين شناسي براي جغرافيا، مباني آب و هواشناسي، جغرافياي آبها، ژئومورفولوژي عمومي، جغرافياي زيستي، کاربرد آمار در جغرافيا، جغرافياي اقتصاد عمومي، جغرافياي جمعيت، جغرافياي روستايي( عمومي و ايران)، جغرافياي شهري( عمومي و ايران).
دروس تخصصي:
آمار و احتمالات، کامپيوتر، فيزيک نور، کليات جغرافياي جهان، تئوري خطاها، فتوگرامتري، تفسير عکس، هيدروگرافي، نقشه برداري، کارتوگرافي رياضي، کارتوگرافي موضوعي، عکاسي و فن چاپ، گرافيک، اردو نقشه برداري هيدروگرافي، پروژه کارتوگرافي، کارتوگرافي کامپيوتري، جغرافياي خليج فارس، ژئودزي عمومي، نجوم ژئودزي، کارتوگرافي.
شاخه جغرافياي انساني:
جغرافياي انساني به عنوان يکي از شاخه هاي مهم علوم جغرافيا در دو گرايش جغرافياي شهري و روستائي در دانشگاهها و موسسات آموزش عالي کشورمان ارائه مي شود.
گرايش جغرافياي شهري
جغرافياي شهري به مطالعه مسائل مهمي از جمله گسترش شهرها، مسائل اقتصادي و جمعيتي شهرها و همچنين بحث روز جغرافياي شهري يعني توريسم مي پردازد.
بررسي نحوه اشغال فضا، نوع تمرکز و پراکندگي مشاغل نيز در يک شهر و همچنين چگونگي جابجايي از محل کار به سکونت، ارتباط شغل و مسکن و تاثيرات متقابل و چند جانبه اي که ميان اين متغييرها برقرار است، در جغرافياي اجتماعي شهرها بررسي مي شود.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته