جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3280

چهارمين دوره مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران آغاز شد;
قزوين ميزبان روباتها


كوتاه و خواندني

قائم مقام وزير علوم تاکيد کرد;
استفاده از پايان نامه هاي دانشجويي در زمينه اصلا ح الگوي مصرف


يادداشت


 چهارمين دوره مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران آغاز شد;
 قزوين ميزبان روباتها  

چهارمين دوره مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران 2009 که بزرگ ترين رويداد در حوزه فن آوري اطلاعات ، هوش مصنوعي و علوم رباتيک در غرب آسيا است در حالي از روز گذشته در دانشگاه آزاد اسلامي قزوين آغاز به کار کرد که بيش از 150 خبرنگار ، عکاس و تصويربردار داخلي و خارجي رويدادهاي اين مسابقات را که بين 22 تيم از کشورهاي ايران ، برزيل، هلند، آلمان، چين، مکزيک،تايلند،عربستان ، سوئد و پاکستان را پوشش رسانه اي خواهند داد.
اين مسابقات بزرگترين رويداد رباتيک غرب آسيا محسوب مي شود که با حضور ميهمانان بلندپايه داخلي و بين المللي در قزوين برگزار مي شود.
به گزارش ايسکانيوز، اين دوره از مسابقات در 19 ليگ و با حضور 321 تيم برگزار مي شود. رقابت تيم ها در اين 19 ليگ از 14 فروردين ماه شروع شده و مسابقات با حضور نايب رييس فدراسيون جهاني روبوکاپ و دکتر جاسبي رييس دانشگاه آزاد اسلامي ، مسوولان کشوري و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي 15 فروردين ماه1388 رسما افتتاح خواهد شد.   
دراين دوره براي اولين بار ليگ ربات هاي نائو نيز برگزار مي شود ; اين ليگ شامل ربات هايي است که روي هوش مصنوعي آن ها کار شده است.امسال براي اولين بار سمپوزيوم بين المللي ربوکاپ نيز برگزار مي شود که براي اين سمپوزيوم 47 مقاله در زمينه هاي تعامل ربات هاي انسان نما کاربردهاي علوم رباتيک و کاربردهاي هوش مصنوعي در علوم رباتيک ارسال شده که از اين تعداد 12 مقاله پذيرفته شده و در اين سمپوزيوم ارائه مي شود.   

مسابقات ربوکاپ آزاد ; دستاوردهاي بزرگ براي کشور 
در همين زمينه استاندار قزوين که شهرش ميزبان اين دوره از مسابقات بين المللي ربوکاپ است گفت :دانشگاه آزاد اسلامي قزوين با برگزاري مسابقات ربوکاپ مي تواند ظرفيت ها و توانمندي هاي استان را نشان دهد.   
مهندس طاهايي، استاندار قزوين در دومين جلسه ستاد استاني ربوکاپ که با حضور مسوولان و مديران سازمان ها و نهادهاي استان در سالن کنفرانس استانداري برگزار شد; در سخناني با تبريک فرا رسيدن سال نو به اهميت برگزاري مسابقات ربوکاپ در استان اشاره کرد و گفت: همه سازمان ها و نهادهاي استان مي بايست در برگزاري عالي و بدون نقص مسابقات ربوکاپ با دانشگاه آزاد اسلامي قزوين همکاري لازم را داشته باشند.   
رييس ستاد استاني چهارمين دوره مسابقات بين المللي ربوکاپ آزاد ايران 2009، افزود : برگزاري مناسب اين مسابقات مي تواند ظرفيت ها و توانمندي هاي استان قزوين را نشان دهد به همين دليل از دکتر موسي خاني که متولي اين حرکت علمي و فرهنگي هستند تقدير و تشکر مي کنم.   
موسي خاني، رييس کميته برگزاري چهارمين دوره مسابقات بين المللي ربوکاپ آزاد ايران 2009 هم در سخناني با تشکر از همکاري مسوولان استان قزوين در برگزاري مسابقات گفت: خوشبختانه مسوولان استان در دوره هاي گذشته همکاري مناسبي را براي برگزاري مسابقات بين المللي ربوکاپ آزاد ايران با دانشگاه آزاد اسلامي قزوين و کميته ملي ربوکاپ داشته اند و اميدواريم امسال نيز اين همکاري ادامه داشته باشد.  
رييس کميته ملي ربوکاپ ايران افزود: برگزاري مناسب مسابقات مي تواند دستاوردهاي بزرگي در زمينه علمي و فرهنگي براي استان قزوين و کشور در بر داشته باشد.  
رييس دانشگاه آزاد اسلامي قزوين افزايش تيم هاي داخلي و خارجي را در چهارمين دوره مسابقات نشان دهنده اهميت اين مسابقات دانست و گفت : خوشبختانه به دليل برگزاري عالي دوره هاي گذشته و هم چنين موفقيت تيم هاي ايراني در مسابقات جهاني امسال تيم هاي داخلي و خارجي تمايل بيشتري براي حضور در اين مسابقات داشته اند.  

ميهمانان بلندپايه در دانشگاه آزاد اسلا مي  قزوين
گزارشها حاکي از اين است که پروفسور گرهارد کراچمار نايب رييس فدراسيون جهاني روبوکاپ از نزديک چهارمين دوره مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران 2009 ، را نظارت مي کند.    
به گزارش آنا، در طي روزهاي برگزاري مسابقات پروفسور گرهارد کراچمار ، نايب رييس فدراسيون جهاني روبوکاپ با حضور در محل مسابقات بر چگونگي کمي و کيفي آن نظارت خواهد داشت.   
 از ديگر مسوولاني که در اين مسابقات حضور پيدا مي کنند پرفسور بنت لنارسون ، رييس دانشکده اتوماسيون دانشگاه چالمرز سوئد که يکي از مطرح ترين دانشگاه هاي جهان است مي توان نام برد، وي هم چنين نمايندگي شرکت جنرال موتور در اروپا را نيز عهده دار است.   
 طبق هماهنگي هاي صورت گرفته، قرار است سفرا و نمايندگان کشورهاي خارجي نيز از اين مسابقات ديدن کنند که بي شک فرصت بسيار مناسبي براي تبادلات علمي به وجود خواهد آمد.   
 در دوره هاي گذشته مسوولان فدراسيون جهاني روبوکاپ که مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد ايران را از نزديک مشاهده کرده بودند ; اين مسابقات را در سطح جهاني ارزيابي کردند

بهترين پذيرايي از 1500 ميهمان
   در همين خصوص دکتر اکبري مسوول کميته اسکان و پذيرايي اين مسابقات گفت : امسال بيش از 1500 شرکت کننده داخلي و خارجي در اين مسابقات شرکت خواهند کرد که خوشبختانه با تلاش و همکاري مسوولان استان هيچ مشکلي در اسکان و پذيرايي از ميهمانان نخواهيم داشت و به بهترين نحو ممکن از ميهمانان در مسابقات پذيرايي خواهيم کرد.     معاون دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين افزود : از اين تعداد 500 نفر در خوابگاه هاي دانشگاه و بقيه در مهمانسراهاي ادارات ، سازمان ها و نهادهاي استاني اسکان داده مي شوند.   
 وي افزود : با توجه به افزايش 50 درصدي شرکت کنندگان نسبت به سال گذشته، به دليل کمبود فضاي کافي براي اسکان شرکت کنندگان، دانشگاه آزاد اسلامي قزوين با چند هتل شهر هم چون هتل البرز ، مرمر ، ايران قرارداد بسته تا هيچ مشکلي در اسکان ميهمانان نداشته باشيم.  
 مسوول کميته اسکان و پذيرايي مسابقات تاکيد کرد : امسال براي شرکت کنندگان داخلي و خارجي مسابقات تسهيلاتي هم چون ، بازديد از مکان هاي تاريخي استان را در نظر گرفته ايم . هم چنين با هماهنگي با دانشگاه علوم پزشکي ، هلال احمر ، اين دو ارگان در ايام مسابقات آمادگي خود را براي ارائه خدمات اعلام کرده اند.   
 وي افزود : با هماهنگي سازمان اتوبوسراني نيز مقرر شده تا بازديدکنندگان به راحتي به محل مسابقات در دانشگاه آزاد اسلامي قزوين رفت و آمد کنند.   
  اکبري با اشاره به همکاري سازمان هاي استان گفت : با توجه ويژه استاندار قزوين براي برگزاري مناسب و هم چنين با حمايت و مديريت دکتر موسي خاني ، سازمان ها و نهادهاي استان همکاري مناسبي را براي برگزاري اين مسابقات با دانشگاه آزاد اسلامي قزوين داشته اند که جا دارد از مسوولان استان و پرسنل زحمت کش اين دانشگاه تقدير و تشکر کنم   
    اعلام برنامه هاي اولين سمپوزيوم روبوکاپ آزاد ايران 
گفتني است اولين سمپوزيوم روبوکاپ آزاد ايران نيز هم زمان با مسابقات روبوکاپ به مدت يک روز در دانشگاه آزاد اسلامي قزوين برگزار مي شود.   
 اين مراسم از ساعت 9 صبح الي 19 بعداز ظهر روز امروز 15 فروردين در سالن آمفي تئاتر علامه رفيعي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين برگزار خواهد شد.   
 سخنراني دکتر جم زاده دبير سمپوزيوم روبوکاپ آزاد ايران ، سخنراني ويژه پروفسور بنت لنارسون نماينده تحقيقاتي شرکت جنرال موتور در اروپا و سخنراني پروفسور گرهارد کراچمار قائم مقام فدراسيون جهاني روبوکاپ و به همراه ارائه 9 مقاله پذيرفته شده از برنامه هاي اين مراسم است.
    هيات رييسه ي اولين سمپوزيوم روبوکاپ آزاد ايران متشکل از دکتر جم زاده ، دکتر کيميا قلم ، دکتر معصومي ، دکتر افتخاري و دکتر زينالي است
لازم به ذکر است اين مسابقات با اعلام تيم هاي برتر در روز 16 فروردين ماه به کار خود پايان خواهد داد.   


 كوتاه و خواندني  

اعزام بيش از 26 هزار نفر از دانشگاهيان کشور
 در سال 88 به حج عمره 
بيش از 26 هزار نفر از دانشگاهيان کشور در سال 88 به حج عمره اعزام مي شوند .
حجت الاسلام و المسلمين فقيهي، رئيس ستاد عمره دانشگاهيان کشور با اعلام اين خبر گفت: طي ثبت نام 13 روزه از دانشگاهيان، 505 هزار نفر ثبت نام کرده اند.   به گزارش آنا وي ادامه داد: براي اعزام دانشگاهيان در سال 88، سه محدوديت يعني ثبت کد ملي افراد اعزام شده در دوره هاي قبل، تاريخ عقد زوجين قبل از سال 86 و سن افراد تا 40 سال در نظر گرفته شده که اين افراد مجاز به ثبت نام نيستند.  فقيهي ياد آور شد: پس از برگزاري مراسم قرعه کشي مشخص شد، 26 هزار و 500 نفر از دانشگاهيان به حج عمره اعزام خواهند شد.   وي اعزام دانشگاهيان را در قالب چهار گروه اعلام کرد و گفت: گروه ها شامل 9 هزارنفر از دانشجويان دختر مجرد، 9 هزار نفر از پسران مجرد و 2 هزار و 500 زوج دانشجو و 3 هزار نفر از اساتيد است.   رئيس ستاد دانشگاهيان کشور اضافه کرد: اعزام دانشجويان و دانشگاهيان در دو مقطع از 20 اسفند ماه سال 87 شروع شده و تا 15 ارديبهشت ماه سال 88 ادامه خواهد داشت که در مرحله اول 2 گروه از دختران مجرد و دانشجويان متاهل اعزام مي شوند و در دوره دوم که 15 تير ماه خواهد بود پسران مجرد و اساتيد به حج عمره اعزام خواهند شد.   وي در خصوص کيفيت پرواز و هتل ها گفت: پرواز گروه هاي دختران و متاهلين به مدينه منوره خواهد بود و هتل نيز درجه 2 است و از کاروان ها و ساير مراکز نيز حدود 100 هزار تومان تخفيف گرفته ايم که به دانشجويان داده خواهد شد.   فقيهي با اشاره به اينکه بسته فرهنگي براي قبل، حين و بعد از سفر دانشجويان در نظر گرفته شده است گفت: بسته هاي فرهنگي شامل CD   5  ، يک مجله و 4 جلد کتاب، 2 ماه قبل از سفر ارسال شده و يک بسته فرهنگي شامل 24 جزوه، يک مجله به عنوان همراه سفر و همايش هاي يک روزه و دو روزه براي قبل از کاروان بندي و همايش کوثر شناسي در مدينه منوره و قرآن شناسي در مکه با حمايت دفتر مقام معظم رهبري برگزار مي شود.   رئيس ستاد عمره دانشگاهيان کشور اظهار داشت: اميدواريم دانشجويان در قبل از سفر مقالات خود را آماده ارايه کنند تا پس از شرکت در مسابقات و کلاس هاي آموزشي بتواند موفق به دريافت جوايز ويژه شوند. 
 
کارکنان نمونه سال 87 دانشگاه تهران
تجليل شدند

مراسم تجليل از کارکنان نمونه سال 87 با حضور دکتر رهبر رييس دانشگاه تهران، اعضاي هيات رئيسه، جمعي از روساي دانشکده ها، معاونان، مديران و کارکنان نمونه به همراه خانواده هايشان در تالارعلامه اميني دانشگاه تهران برگزار شدبه گزارش ايسنا   در اين مراسم دکتر مقيمي معاون اداري و مالي دانشگاه تهران با بيان اينکه دانشگاه تهران نماد آموزش عالي کشور است، اظهار کرد:  دانشگاهيان با تلاش مضاعف خود اين نماد بودن را حفظ کنند تا تداوم يابد.   وي افزود: تمام کارکنان دانشگاه نمونه هستند و به دليل محدوديت از گلچين اين نمونه ها طي اين مراسم تجليل به عمل مي آيد.   معاون اداري ومالي دانشگاه تهران منابع انساني توانمند را در هر مجموعه، با ارزش ترين منابع دانست و افزود: تلاش ما در دانشگاه اين است که اين توانمندي ها را پاس بداريم و همچنين براي رسيدن به آموزش موفق و پژوهش توسعه مدار توجه به رشد کارکنان از اهميت ويژه اي بر خوردار است.   وي از قرار گرفتن کارکنان قرارداد معين در پروسه انتخاب کارمند نمونه براي اولين بار در دانشگاه خبر داد.   گفتني است در اين مراسم به قيد قرعه براي 10 نفر از کارکنان نمونه سهميه حج عمره مفرده در نظر گرفته شد.   

تصويب برنامه هاي پيشنهادي انجمن علمي جهانگردي واحد نيشابور 

برنامه هاي علمي و فرهنگي انجمن علمي جهانگردي واحد نيشابور در سال 88 ، به تصويب کميسيون مرکزي انجمن هاي علمي، ادبي و هنري دانشگاه آزاد اسلامي رسيد.   رييس هيات مديره انجمن علمي جهانگردي دانشگاه آزاد اسلامي نيشابور در اين ارتباط گفت: برگزاري دوره هاي آموزشي مکالمات تخصصي انگليسي، کارگاه آشنايي با نرم افزارهاي  "EXCEL" ،   "POINT POWER" ، همايش گردشگري مجازي، همايش نوآوري در صنعت گردشگري، کارگاه روش تحقيق و آشنايي با نرم افزارSPSS ، بازديد علمي از شهرخرو و روستاي بوژان از جمله مصوباتي بوده که به تصويب اين کميسيون رسيده است.   سهيل سيدي، يادآور شد: همچنين گاهنامه گردشگري انجمن علمي جهانگردي اين مرکز آموزش عالي با عنوان"پايدار" که مجوزهاي اوليه آن براي انتشار از دانشگاه اخذ گرديده، براي تاييد نهايي به کميسيون مرکزي انجمنهاي علمي، ادبي و هنري دانشگاه آزاد اسلامي ارسال شده است. 
 
ديدار هيات رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي
واحد خوراسگان با امام جمعه

ديدارهيات رئيسه و مسئوولين دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان با آيت الله رباني امام جمعه شهر خوراسگان انجام شد.    در اين ديدار دکتر احمد علي فروغي ابري رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان ضمن تبريک سال نو به ارائه گزارش عملکرد دانشگاه در سال گذشته پرداخت و به موفقيت کسب شده دانشگاه اشاره نمود. 
 آيت الله محمد رباني امام جمعه شهر خوراسگان گفت: مردم بايد قدر اين نظام اسلامي را داشته باشند و با سعي و اهتمام در جهت همکاري با دولت گام بر دارند تا شاهد موفقيت بيش از بيش نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران باشيم.  وي افزود: انجام احکام و فرايض اسلامي راهگشا در تمام امور است و همواره کساني که با معيار اسلامي کارهايشان را تطبيق دهند دچار خسران نمي شوند.  وي در پايان گفت:اميدوارم دانشگاه آزاد اسلامي که به فرموده ي امام راحل شجره ي طيبه است همچون ساليان گذشته همواره پيشگام در توليد علم و دانش باشند و بتوانند اين شجره ي طيبه را به ثمر بنشانند. 
 
دانشجويان واحد نيشابور، عملکرد اساتيد خود را ارزشيابي کردند

طرح ارزشيابي اساتيد براي دومين ترم متوالي در دانشگاه آزاد اسلامي نيشابور به اجرا در آمد.   معاون دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي نيشابور در اين ارتباط به ايسکانيوزگفت: در اين طرح که براي دومين ترم متوالي به صورت اينترنتي از طريق سايت دانشگاه در انتهاي ترم تحصيلي گذشته انجام شد، 80 درصد از دانشجويان مشارکت داشتند.  صفيه صالحي صدر، افزود: در فرم مربوط به اين طرح، دانشجويان با پاسخ به سئوالاتي در ارتباط با حضور و غياب اساتيد، علاقه آنها به تدريس، قدرت تفهيم و انتقال مطالب درسي، وسعت اطلاعات آنها در رابطه با درس مربوطه، قدرت اداره و کنترل کلاس و شيوه تدريس آنها، عملکرد اساتيد خود در هر يک از دروس را ارزيابي مي کنند.    وي با اشاره به اين که نتايج اين ارزشيابي از طريق شوراي مربوط به اين طرح مورد بررسي قرار گرفته و در نحوه گزينش اساتيد تاثيرگذار خواهد بود، يادآور شد: سيستم اين سامانه طوري طراحي شده که جزئيات مربوط به نتايج نظرات هر يک از دانشجويان در خصوص عملکرد اساتيدشان، به هيچ عنوان توسط اساتيد و حتي مسئولان دانشگاه قابل بازيابي و دسترسي نباشد.  
 
همايش دانشجويي فناوري نانو برگزار مي شود

پنجمين همايش دانشجويي فناوري نانو 9 تا 11 خرداد ماه 88 در دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار خواهد شد.
به گزارش مهر، دانشجويان مي توانند پايان نامه خود را که مرتبط با فناوري نانو است در صورت تاييد در قالب مقاله در اين همايش ارائه کنند.چگونگي ثبت نام و اسامي افراد مجاز به ثبت نام متعاقبا از طريق ستاد فناوري نانو اعلام خواهد شد. 
 
نخستين کنگره دانشجويي از طب روحاني تا طب دارويي 

نخستين کنگره دانشجويي بين المللي بين رشته اي با نام "از طب روحاني تا طب دارويي" در دانشگاه علوم پزشکي شيراز برگزار مي شود.   به گزارش مهر، اين کنگره در سال 88 و با اهدافي از جمله آشنايي بيشتر دانشجويان با شاخه هاي مختلف علوم به طور جداگانه، چگونگي ارتباط هر شاخه علم با ديگر شاخه ها و بررسي مفهوم وحدت در کثرت و کثرت در وحدت از سوي گروه اخلاق و فلسفه سلامت دانشگاه علوم پزشکي شيراز برگزار خواهد شد.    دانشجويان رشته هاي مختلف اعم از رشته هاي علوم پزشکي، رياضيات، فلسفه و عرفان مي توانند جهت امور علمي و اجرايي در برگزاري کنگره همکاري کنند.    پس از تعيين اعضاي علمي و اجرايي، جلساتي به صورت هفتگي جهت بررسي نوآوريها و تهيه طرحهاي تحقيقاتي تا زمان برگزاري کنگره برگزار مي شود. علاقمندان مي توانند مشخصات خود را جهت عضويت در تيم برگزاري کنگره حداکثر تا 15 ارديبهشت ماه سال 88 به ساختمان شماره 2 دانشکده پزشکي طبفه نهم، گروه اخلاق و فلسفه سلامت دانشگاه علوم پزشکي شيراز ارسال کنند.  
 
تقدير از مربيان و سرپرستان تيمهاي ورزشي واحد خوراسگان

به منظور پاسداشت از زحمات تلاشگران عرصه ي ورزش دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان مراسمي با حضور مربيان ، سرپرستان و اعضاي هيات علمي گروه تربيت بدني در محل مهمانسراي اين واحد دانشگاهي برگزار گرديد.  به گزارش ايسکانيوز در اين مراسم دکتر احمد علي فروغي ابري رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوراسگان گفت:    مراکز آموزش عالي کشور بايد در کنار توليد علم به توسعه ي ورزش اهتمام ورزند چرا که به تعبير بزرگان عقل سالم در بدن سالم است و اگر جسم آمادگي لازم را نداشته باشد قطعا توليد علم و دانش ميسر نخواهد بود.   وي ضمن قدر داني از زحمات پيشکسوتان ورزشي واحد خوراسگان افزود:در سال 86 و 87 تيمهاي ورزشي با کسب بيش از 42 کاپ قهرماني توانسته ، پرچم اين نهاد دانشگاهي را در جامعه ورزش کشور به اهتزاز در آوردکه جاي قدر داني از حوزه ي معاونت دانشجويي و اداره ي تربيت بدني دانشگاه را دارد.   وي در پايان با اهدا» هدايايي از کليه ي کساني که در عرصه ي ورزش دانشگاه فعاليت داشته اند تقدير و تشکر کرد.  
 
ديد و بازديد نوروزي رييس دانشگاه تهران با دانشجويان    

مراسم ديد و بازديد نوروزي رييس و هيات رييسه دانشگاه تهران با کارکنان و اعضاي هيات علمي دانشگاه صبح روز يکشنبه 16 فروردين ماه در باشگاه دانشجويان دانشگاه تهران برگزار مي شود.   
به گزارش ايسنا، همچنين مراسم ديد و بازديد نوروزي رييس و هيات رئيسه دانشگاه تهران با دانشجويان دانشگاه بعدازظهر روز دوشنبه 17 فروردين ماه در سالن شهيد نوروزي کوي دانشگاه برگزار مي شود.   

تلاش وزارت علوم براي افزايش حقوق اعضاي هيئت علمي در سال88 

سرپرست معاونت توسعه مديريت و منابع انساني وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از تلاش اين وزارتخانه براي افزايش حقوق اعضاي هيئت علمي دانشگاهها در سال 88 خبر داد.يحيي طالبيان در گفتگو با مهر افزود: موضوع تغيير و يا افزايش حقوق اعضاي هيئت علمي دانشگاهها در جلسات دولت در ابتداي سال 88 مطرح و مشخص مي شود.وي اظهار داشت: نظر وزارت علوم افزايش حقوق براي اعضاي هيئت علمي دانشگاهها است اما در نهايت نظر وزارت علوم به تصميمي که در جلسات گرفته مي شود بستگي دارد.علي عباسپور تهراني فرد نيز چندي پيش در اين خصوص گفت: حقوق اعضاي هيئت علمي دانشگاهها و مراکز پژوهشي بايد در اوايل سال توسط دولت تعيين و ابلاغ شود.وي اظهار داشت: در حال حاضر حدود 2 سال است که حقوق اعضاي هيئت علمي افزايش مناسبي نداشته و به مراتب کمتر از تورم نيز بوده است.رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ابراز اميدواري کرد دولت در سال 88 جبران کند و حقوق محققين و اعضاي هيئت علمي را افزايش دهد.

  تغيير روش ارزيابي قطب هاي علمي دانشگاههاي علوم پزشکي

رييس مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از طراحي شاخص هاي جديد براي پايش فعاليت قطب هاي علمي خبر داد.  
نادر ممتاز منش در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه در سومين جلسه قطب هاي علمي شيوه هاي جديدي براي پايش فعاليت قطب ها مطرح شد، اظهار کرد: در محورهاي ارزشيابي قطب هاي علمي، فعاليت هاي آموزشي، پژوهشي و ميزان عرضه خدمات مطرح است.   وي با تاکيد بر اينکه در پايش فعاليت  قطب هاي علمي دانشگاه علم پزشکي تاکيد بيشتر بر فعاليت حوزه هاي آموزشي است، خاطر نشان کرد: ايجاد رشته هاي بين رشته اي، استفاده از روشها و تکنيک هاي مختلف در آموزش و غيره در ارزشيابي فعاليت ها مورد نظر است.    رييس مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکي در خاتمه از مهلت ارائه نقطه نظرات قطب هاي علمي دانشگاه هاي علوم پزشکي در زمينه شاخص هاي جديد پايش فعاليت قطب ها تا 15 ارديبهشت ماه 88 خبر داد و افزود: از امسال قطب هاي علمي با شيوه هاي جديد ارزيابي مي شوند.  


 قائم مقام وزير علوم تاکيد کرد;
  استفاده از پايان نامه هاي دانشجويي در زمينه اصلا ح الگوي مصرف 

قائم مقام وزير علوم،  تحقيقات و فناوري با اشاره به نامگذاري سال 88 با عنوان "اصلاح الگوي مصرف" توسط مقام معظم رهبري، گفت: در اين زمينه دانشگاه ها مي توانند با ارائه راهکارها و ايده هاي خود نقش مهمي ايفا کنند.  
دکتر سيد محمد حسيني در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: دانشگاه ها در زمينه اصلاح الگوي مصرف براي ديگر دستگاه ها الگو هستند و در اين زمينه بحث مديريت زمان از جمله اين اصلاحات به شمار مي رود.   وي با اشاره به بحث فرهنگ دولت الکترونيکي، گفت: اين مسئله بايد به طور کامل تحقق يابد و در اين راستا دانشگاه ها در بحث ثبت نام الکترونيکي و ساير تسهيلات مي توانند در تسريع امور دانشگاهي اقدامات مناسبي را انجام دهند که اين امر خود يک نوع صرفه جويي به شمار مي رود.  
وي با بيان اينکه دانشگاه ها در زمينه اصلاح الگوي مصرف مي توانند فعاليت هاي پژوهشي خوبي را انجام دهند، گفت: به عنوان نمونه دانشگاه ها مي توانند در بحث پايان نامه هاي دانشجويي عملکردهاي مناسبي را داشته باشند و در صورتي که اين اقدامات به صورت عميق و جدي انجام گيرد، مي تواند براي دستگاه هاي اجرايي مفيد واقع شود.   وي خاطرنشان کرد: به طور طبيعي بحث صرفه جويي در مصرف به ويژه مصرف انرژي از برنامه هايي است که نهايت سعي خود را در اين راستا به کار خواهيم گرفت.   دکتر حسيني با بيان اينکه در بسياري از زمينه ها حتي از کشورهاي اروپايي که داراي درآمدهاي بالايي هستند، مصرف بالاتري داريم، تصريح کرد: اگر مي خواهيم در دهه چهارم انقلاب که دهه عدالت و پيشرفت نامگذاري شده است توسعه مناسبي داشته باشيم نيازمند سرمايه گذاري در زمينه هاي مهم هستيم و در اين راستا بايد صرفه جويي هاي جدي در برخي زمينه ها انجام گيرد.  
قائم مقام وزير علوم در پايان با بيان اينکه اصلاح الگوي مصرف يک ضرورت اجتناب ناپذير به شمار مي رود، اظهار اميدواري کرد که دانشگاهيان بتوانند در اين راستا پيشتاز باشند و با بهره گيري از تجارب ساير کشورهاي پيشرفته به ساير دستگاه هاي ديگر نيز الگو ارايه دهند.  


 يادداشت 

 روبوکاپ قزوين و ربع قرن تلاش براي توسعه 

پارسا پناهي 
برگزاري چهارمين دوره مسابقات بين المللي روبوکاپ آزاد 2009 در دانشگاه آزاد قزوين که از روز گذشته آغاز به کار کرده است بدون شک مهر تاييدي است بر آنچه تا کنون مديران اين دانشگاه در سخنراني ها و مطالب گوناگون خود بر آن تاکيد کرده اند . 
اين تاکيد چيزي نيست به جز همتي که مسير توسعه را هموار مي سازد و از دانشگاه آزاد تصويري واقعي جلوه مي دهد . تصويري که بي ترديد به فرمايش بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني  (ره) نشان صحت زده و آن را واقعي ساخته است .
پيشرفتهاي دانشگاه آزاد اسلامي در سالهاي گذشته به آن اندازه چشمگير  و ملموس بوده  که درصد بزرگي از بار علمي کشور را به دوش مي کشد و نشان از توانايي مديران و اساتيد اين شجره طيبه دارد.
اين سطور اما نه به دليل رويدادي که هم اکنون در دانشگاه آزاد قزوين در حال جريان است نوشته شده بلکه به آن سبب نگاشته شده است تا نشاني باشد براي يادآوري اين نکته که دانشگاه آزاد اسلامي مسيري به جز توسعه و پيشرفت ايران اسلامي را نمي پيمايد. يادآوري اين نکته به کساني ضروري است که در طول بيش از ربع قرن گذشته که از تاسيس دانشگاه آزاداسلا مي  مي گذرد به انحا مختلف کوشيده اند تا اين دانشگاه  را از مسير قطعي و درست خود منحرف کرده و اين نهاد علمي کشور را بي تاثير جلوه دهند.
 به نظر مي رسد تمامي تلاشهاي غرض ورزانه در جهت ناکامي دانشگاه آزاد اسلامي به بن بست رسيده اند و مديران ، اساتيد و دانشجويان اين دانشگاه اکنون راهي را مي پيمايند که به اهداف والاي اين دانشگاه نزديک و نزديک تر خواهد شد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته